Povežite se s nama

HOTNEWS

Aktivno obiteljsko druženje ovog vikenda u Turopoljskom lugu! Žirovina poziva na istraživanje Velike šume

U subotu 7. rujna Plemenita općina turopoljska nastavlja sa svojom tradicijom održavanja ove manifestacije kojoj je cilj upoznavanje blagodati šuma u našoj okolini, ali i potaknuti na boravak i rekreaciju u njima.

Objavljeno

na

Veliko obiteljsko druženje u okruženju Velike šume i prirodnih ljepota Turopoljskog luga čeka vas ovog vikenda na novom izdanju Žirovine. U subotu 7. rujna Plemenita općina turopoljska nastavlja sa svojom tradicijom održavanja ove manifestacije kojoj je cilj upoznavanje blagodati šuma u našoj okolini, ali i potaknuti na boravak i rekreaciju u njima.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Prijašnje godine upravo su to i pokazale, sve više ljudi odlučuje se na rekreaciju u prirodi, a u subotu vam je na raspolaganju nekoliko besplatnih aktivnosti za koje se obavezno morate prijaviti na email: [email protected] – i to imenom i prezimenom, aktivnošću i željenim terminom. Za neke aktivnosti broj sudionika je ograničen.

Upustite se u biciklističku avanturu biciklom k Lugu ili krenite u potragu za tartufima. Šumu možete upoznati i na četiri kotača, odnosno quadovima i upoznati poznate i nepoznate puteve Turopoljskog luga. Uz to možete veslati kajakom po Odri, ali i nekolicina ljubitelja adrenalina moći će vidjeti cijelo Turopolje i okolicu iz ptičje perspektive u vožnji avionom s letjelišta goričkog Aerokluba u Buševcu.

Lugarnica Čardak bit će središnje mjesto događanja te će se iz nje krenuti u istraživanje Turopoljskog luga.

Male goste očekuje šumski ambijent ispunjen aktivnostima – od radionica za djecu na kojima će naučiti ponešto o podgutnici – preteči kravate, upoznati se s drvenim graditeljstvom Turopolja ili u kampu Skauta TUR-a saznati više o vještinama potrebnim za boravak u prirodi. Kako hrast svojim rastom širi grane tako i odrastanjem se šire aktivnosti na koje se možemo uključiti i testirati svoje vještine – gađanje meta airsoft puškom, lukom i strijelom, sjekiricom te zabavnim cornholom. Moći ćete sjesti u EkoGoKart odnosno mala vozila na pedale te četverosjede na pedale. Tu je i mini zip-line te penjalice i druga zabava za male. A kako se u šumi snalazi plemenita životinja – konj, pokazat će vam jahači koji će vam dati priliku da i sami iskusite jedinstvenu vezu čovjeka i konja.

10.09.2022. – Turopoljski lug – Žirovina – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Uz sve to, moći ćete se i opustiti u hladovini šume te uživati u domaćoj gastro ponudi koju ove godine nadopunjuje Društvo žena Buševec i Udruga naš Rakitovec s domaćim štruklima, gibanicima… Pod motom “Go local” u ponudi će biti i pivo Turopoljske pivovare, a koktele će vam pripremati Destilerija Gavran. Glazbeni dan ispunit će nam Bruno&Ana accoustic duo, svečani dio popratiti HPD Kučani, a prije nego sunce zađe s one strane Odre pridružit će nam se i Grupa Veza.

Sve u subotu počinje u 13 sati u Lugarnici Čardak.

 

CityLIGHTS

Ačkar označio početak nove ere gradskog prometovanja

e-Autobusi imaju kapacitet 92 putnika i potpuno su prilagođeni osobama s invaliditetom

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Morena Martinović

Velika Gorica je službeno zakoračila u novu eru gradskog prijevoza. Danas s početkom u 10 sati, gradonačelnik Krešimir Ačkar i predsjednik Uprave Arriva Hrvatska, Dražen Divjak, sudjelovali su u prvoj vožnji potpuno novih električnih autobusa.

Ovi moderni autobusi, kapaciteta 92 putnika i potpuno prilagođeni osobama s invaliditetom, od sada voze na lokalnim gradskim linijama, donoseći tišu, čišću i ekološki prihvatljiviju vožnju građanima Velike Gorice.

Polazak prve vožnje bio je s autobusnog kolodvora u Velikoj Gorici, a ukupno pet novih električnih autobusa će od sada prometovati gradskim ulicama.

U suradnji s Arrivom Hrvatska u promet smo uveli pet električnih autobusa koji prometuju na ključnim gradskim linijama. Riječ je o modernim, niskopodnim autobusima prilagođenima osobama s invaliditetom, kapaciteta do 92 putnika. Ovi autobusi tiši su i ekološki prihvatljiviji te doprinose smanjenju buke i emisija štetnih plinova u našem gradu, posebno u najužem centru. Današnja vožnja prilika je da još jednom pokažemo kako ovaj sustav funkcionira u praksi i koliko nam je važno da Velika Gorica ima moderan, održiv i kvalitetan javni prijevoz”,  poručio je gradonačelnik Krešimir Ačkar.

Korak prema čišćem i održivijem javnom prijevozu

Grad Velika Gorica sklopio je sedmogodišnji ugovor s tvrtkom Arriva Hrvatska za obavljanje usluge komunalnog linijskog prijevoza. Samim time, predsjednik Uprave Arriva Hrvatska – Dražen Divjak, poručio je da od danas počinje djelomično uvođenje električnih autobusa u gradski prijevoz Velike Gorice čime će to činiti važan korak prema čišćem i održivijem javnom prijevozu.

Radi se o električnim autobusima VDL Citea SLF 120 Electric, niskopodnim vozilima prilagođenima osobama s invaliditetom. Svaki autobus može prevesti do 92 putnika te je opremljen USB priključcima, sustavom za validaciju karata i audio-vizualnim sustavom za najavu stanica. Baterija snage 180 kW omogućuje doseg od približno 150 km. 

Novi električni autobusi vozit će na linijama 1, 2 i 3, a to je kružna gradska linija, linija prema željezničkom kolodvoru te linija koja vozi od željezničkog kolodvora do poslovne zone Meridian 16.

Nastavite čitati

HOTNEWS

VIDEO Mali vatrogasci na zadatku

Objavljeno

na

Objavio/la

Javna vatrogasna postrojba Velika Gorica u suradnji sa školama djeci približava rad vatrogasaca, ali ih i uči kako pravilno reagirati u kriznim situacijama.

Pogledajte kako je protekao njihov posjet i što su sve mališani naučili.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Grad podupire rad udruga: raspisan natječaj težak 80.000 eura

Najmanji iznos potpore koji se može dodijeliti za pojedini program ili projekt iznosi 300 eura, dok je najveći mogući iznos 13.000 eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Cityportal.hr

Grad Velika Gorica raspisao je javni natječaj za dodjelu financijskih potpora udrugama koje provode programe i projekte iz područja poljoprivrede, lovstva i zaštite životinja u 2026. godini.

Kome je namijenjen natječaj?

Riječ je o jednokratnim potporama namijenjenima udrugama i organizacijama  koje svojim radom doprinose razvoju poljoprivrede, očuvanju ruralne tradicije, zaštiti životinja te razvoju lovstva i pčelarstva na području Velike Gorice. Najmanji iznos potpore koji se može dodijeliti za pojedini program ili projekt iznosi 300 eura, dok je najveći mogući iznos 13.000 eura.

Cilj natječaja je, između ostalog, unaprijediti i promicati poljoprivredu, potaknuti povezivanje poljoprivrednih proizvođača, očuvati tradicijske vrijednosti ruralnog prostora te jačati svijest javnosti o važnosti lokalne proizvodnje hrane.

Tko se može prijaviti?

Na natječaj se mogu prijaviti udruge i druge neprofitne organizacije registrirane na području Velike Gorice, koje djeluju u navedenim područjima i uredno ispunjavaju obveze prema državnom i gradskom proračunu.

Prijedlozi programa i projekata podnose se na propisanim obrascima dostupnima na mrežnim stranicama Grada Velike Gorice, rok za podnošenje prijava je 14. travnja 2026. godine. 

Više informacija dostupno je ovdje.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Grad brine za obnovu turopoljske tradicijske baštine! Financijska potpora do 9.150,00 eura

Najveći iznos financijske potpore iznosi 9.150,00 eura

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Mario Žilec

Jučer je gradonačelnik Grada Velike Gorice raspisao Javni poziv za dodjelu bespovratnih financijskih potpora iz gradskog proračuna za obnovu tradicijske graditeljske baštine Turopolja.

Pozivaju se svi vlasnici tradicijskih objekata na području Grada Velike Gorice da podnesu prijave za dodjelu financijske potpore iz gradskog proračuna za obnovu tradicijske graditeljske baštine Turopolja.

Obnova će se sufinancirati iz gradskog proračuna za obnovu tradicijske graditeljske baštine Turopolja. Grad Velika Gorica dodijelit će financijske potpore za obnovu tradicijskih objekata u maksimalnom iznosu do 80% od traženog iznosa navedenog u prijavnom obrascu, a najviše do 9.150,00 EURA.

Sredstva će Grad isplatiti u roku od 30 dana, a Javni poziv je otvoren do 20. travnja 2026. godine.

Više informacija je dostupno ovdje.

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Plenković otkrio nove cijene goriva

Objavljeno

na

Objavio/la

Vlada je na današnjoj sjednici donijela model i opseg državne intervencije u cijene goriva, nakon što je rast cijena energenata na svjetskom tržištu potaknut novim poremećajima na Bliskom istoku.

Do poremećaja na tržištu došlo je nakon zatvaranja Hormuškog tjesnaca, jednog od ključnih svjetskih energetskih pravaca, objasnio je premijer Andrej Plenković. Također, nadodao je kako “cijene nafte na svjetskom tržištu danas iznose između 107, 106 i 105 dolara po barelu, a barel sirove nafte, prije izbijanja sukoba, iznosio je 71 dolar.” Samim time, na izvanrednoj sjednici Vlade izmijenjene su Uredba o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata te Uredba o visini trošarine na energente i električnu energiju.

Način na koji će se to izvesti, prema riječima premijera, je sljedeći:

Prvo će se odrediti baza za utvrđivanje cijena goriva po dvotjednom obračunskom razdoblju, zatim će se u određenoj mjeri sniziti iznos premije energetskih subjekata koji se bave trgovinom naftnih derivata te će se sniziti trošarine za dizelsko gorivo.

Cijena plavoga dizela je trenutno 0,80 eura po litri. Da nema mjere Vlade, ta cijena bi sutra bila 1,06 eura po litri. Zbog mjera Vlade cijena će biti 0,89 eura po litri.

Trenutna cijena dizela bez aditiva je 1,48 eura po litri. Da nema intervencije, ta cijena bi sutra bila 1,72 eura po litri. Zbog mjera Vlade cijena će biti 1,55 eura po litri. 

Eurosuper po litri iznosi 1,46 eura. Da nema mjere Vlade, ta cijena bi sutra bila 1,55 eura. Zbog Vladinog poteza, cijena će biti 1,50 eura. 

Nastavite čitati

Reporter 457 - 26.02.2026.

Facebook

Izdvojeno