Povežite se s nama

HOTNEWS

Aktualac Gradskog vijeća o bazenu, ZET-ovoj garaži i mostu u Čičkoj Poljani

Bio je ovo prvi aktualac na kojemu su vladajući i oporbeni vijećnici naizmjenično postavljali pitanja

Objavljeno

na

Izgradnja bazena trenutno je, ako ćemo suditi po pitanjima s današnjeg ‘aktualca’ 6. Sjednice Gradskog vijeća, najaktualnija tema u Velikoj Gorici. I dok je oporbene vijećnike zanimala projektna dokumentacija i troškovi njegove izgradnje, vijećnici iz redova HDZ-a pitali su se što je s pristupnom cestom.

“Ne želimo uznemiravati javnost. Vjerujemo u dobre namjere župana Kožića i u naš partnerski odnos koji je bio i prije gradnje bazena, pa samim time i pristupne ceste. Sutra idemo na sastanak kod župana i ja sam siguran da ćemo na tom sastanku vrlo brzo doći do konkretnih i kvalitetnih rješenja”, objasnio je gradonačelnik Dražen Barišić i dodao kako će bazen biti gotov za 90 dana, dok je za izgradnju pristupne ceste potrebno najviše 50 dana.

Što se tiče ostalih pitanja vezanih uz bazen, a koja su postavili Karmen Rak (MOST) i Marijo Zdelar (SDP), gradonačelnik je vijećnicima ponudio obilazak objekta te im tom prilikom obećao pokazati dokumentaciju i pojasniti nejasnoće oko procesa izgradnje bazena.

S bazena, gradske tržnice, prometne gužve na istočnoj obilaznici, pregovora o plaćama odgajatelja u vrtićima i smradu s odlagališta otpada u Mraclinskoj Dubravi, rasprava se preselila na temu zračne luke.

Vijećnika BM 365 Željka Stanilovića zanimalo je pak u kojoj je fazi isplata komunalne naknade za umanjenje kvalitete života, na koju imaju pravo stanovnici mjesta na uzletno-slijetnom koridoru Zračne luke Franjo Tuđman, a koju je Grad obećao izdvojiti iz prihoda od koncesijske naknade. Gradonačelnik Barišić mu je odgovorio kako je dokument u završnoj fazi izrade te će ga uskoro prezentirati u mjestima kojih se ova tema tiče, a najavio je i provjeru zagađenosti bukom područja oko zračne luke te ispitivanje tko bi trebao financirati zaštitu od buke. Vezano uz ovu temu, gradonačelnik je imao još jedan prijedlog: “Pa ja čak mislim da bi bilo pošteno da Županija tih pet posto vlasništva zračne luke daruje Gradu Velikoj Gorici. Odgovorno tvrdim da nije dobro, a to govorim vama koji imate utjecaja kroz vijećničke mandate u Županijskoj skupštini, da koncesijska naknada odlazi u Zelinu, Vrbovec i Ivanić-Grad. Niti mi išta imamo s njihovom naftom, ne bi ni oni trebali imati s koncesijskom naknadom od zračne luke.”

07.03.2018. Velika Gorica – 6. Sjednica Gradskog vijeća. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Most u Čičkoj Poljani novi Kučki most

Žestoka rasprava u Gradskom vijeću s Kučkog mosta se preselila u Čičku Poljanu. Priču o mostu koji je nastradao u poplavi 2010. godine, a potpuno je uništen 2013. godine ispričao je SDP-ov Marijo Zdelar.

“Trenutno je prometnica uz kanal dva kilometra duža nego da se ide preko mosta. Ljudima koji tamo žive to je od presudne važnosti jer u vrijeme smrzavica i kiša ovom cestom nije moguće normalno prometovati. A ako uzemete i da je dva kilometra duže, a da je most van funkcije osam godina, to je po kućanstvu 18 tisuća kuna koji su potrošeni više na gorivo nego što su trebali biti”, izračunao je Zdelar i pitao gradonačelnika kada mještani mogu očekivati obnovu mosta.

“Trenutno smo naručili studiju ispitivanja pilota da vidimo koliko je most oštećen, odnosno koliko je čvrst u samim temeljima. Mislili smo da eventualno nećemo morati mijenjati temelje i da bi nešto što imamo u vlasništvu, a to je velika količina hrastovine koja nam neće trebati za Kučki most, iskoristili za sanaciju tog mosta u Čičkoj Poljani”, objasnio je gradonačelnik.

Vijećnik Zdelar nije bio zadovoljan odgovorom, a na kraju je samo dodao:”Već se do sada trebalo znati kako će se adaptirati, sanirati, obnoviti ili jednostavno napraviti novi. Ne mogu ljudi biti zadovoljni što još uvijek neki tamo istražuju nešto. Za osam godina se aerodrom napravi, a ne jedan most.”

Nepoželjna ZET-ova garaža

Karmen Rak iz MOST-a Nezavisnih lista na aktualnom satu postavila je pitanje vezano uz izmještanje ZET-ove garaže iz centra grada koje je gradonačelnik, istaknula je, najavio prije tri godine.

“Mi slijedeći tjedan imamo razgovore s gradonačelnikom Bandićem, a jedna od točaka je i prijedlog da se oni izmjeste iz Velike Gorice. Cijeli ovaj proces usporilo je to što bi garaža ipak trebala biti na području Velike Gorice, iako smo bili mišljenja da neće trebati autobusi, garaže i mehaničari biti ovdje, nego da će nulti kilometar biti ili na Jankomiru ili u Dubravi. No, ZET-u bi to bilo preskupo i trošilo puno vremena, pa je alternativno rješenje da im ponudimo neko od zemljišta koje bi bilo izvan grada, a gdje bi se mogla izgraditi garaža sa svim sadržajima koje ZET treba”, kazao je gradonačelnik Dražen Barišić.

Galerija fotografija

 

 

 

 

HOTNEWS

Javna vatrogasna postrojba otvara vrata – Zipline s kanaderom, napuhanac, vatrogasna spusnica i kviz za klince!

Ključne 2 minute – Fire Combat natjecanje: VII. Plamen Turopolja i IV. Memorijal Ivana Galekovića – Galea

Objavljeno

na

Sve ono čime raspolaže Javna vatrogasna postrojba Grada Velike Gorice, od vještina vrhunski spremnih vatrogasaca do opreme i vozila, Velikogoričani će i ove godine moći pogledati na Danu otvorenih vrata postrojbe.

Prilika za povezivanje sa zajednicom, druženje s najmlađima za koje su pripremili brojne sadržaje i zahtjevno vatrogasno natjecanje obilježit će subotu 7. lipnja, a program počinje u 9 sati.

–Krenut ćemo u jutarnjim satima zbog najavljene vrućine kada očekujemo naše najmlađe sugrađane, a pripremili smo druženje s našim spiderman-vatrogascem, mini kanader na zip lineu, vatrogasni napuhanac u natkrivenom prostoru, vatrogasni kviz s nagradama, mini fire combat natjecanje, vatrogasnu spusnicu, zanimacije s bojanjem vatrogasnih motiva i naravno razgledavanje svih naših vozila i vatrogasne opreme – najavljuje zapovjednik Ivica Maceković.

Posebno je atraktivno Fire Combat natjecanje  – VII. Plamen Turopolja i IV. Memorijal Ivana Galekovića – Galea u kojem se natječu vatrogasci u vrlo zahtjevnim uvjetima s mnogim preprekama.

Foto: Matea Brenčić

–“Fire combat” natjecanje počinje u 10 sati a ove godine sudjeluje 30 grupa sa po 2 vatrogasca. Natjecanje je vrlo kompleksno i teško jer se izvodi s punom vatrogasnom opremom teškom i do 25 kilograma a izvodi se unutar 1 do 2 minute. Sastoji se od tri staze. Najprije se spaja C tlačni vod, nakon kojeg oba vatrogasca moraju preskočiti tarabu, odnosno pregradu i proći kroz tunel dužine 5 metara, nakon čega slijedi penjanje na toranj visok 6 metara s kojeg se spuštaju po užetu, što je dio peljačke opreme koju vatrogasci također nose sa sobom. Po spuštanju ih dočeka lutka teška 70 kilograma koju nose na početak staze. Slijedi dizanje B tlačnog voda punog vode do tornja gdje gađaju ciljnu metu koju moraju srušiti mlazom vode – objasnio je Maceković.

Inače, sudjeluju vatrogasci iz cijele Hrvatske, od domaćih vatrogasaca do ekipe iz Varaždin Brega, Osijeka, Splita, Kaštela i Dubrovnika, a kako doznajemo prijavljene su i tri ženske ekipe koje će se natjecati u posebnoj disciplini.

Foto: Vanja Stanojević

–Natjecanje održavamo u čast Ivana Galekovića – Galea, našeg tragično preminulog kolege, koji je život izgubio na intervenciji, a kojeg pamtimo po njegovoj predanosti vatrogastvu. Od prije tri godine naš Vatrogasni dom krasi i mural njemu u čast – podsjetio je zapovjednik i pozvao sve sugrađane da im se pridruže u subotu kako bi vidjelu punu snagu vatrogastva Grada.

Uz Javnu vatrogasnu postrojbu, događaj organizira i Vatrogasna zajednica Grada Velike Gorice.

Dođite u pratnji svojih najmlađih, jer je njima to jedinstvena prilika da se uvjere što znači biti – vatrogasac!

Nastavite čitati

HOTNEWS

Ironwoman Vedrana Janjić u Hamburgu došla do osobnog rekorda Ironman utrke

Produženi vikend članovi Atletskog kluba Turopolje iskoristili su za pojedinačne nastupe na utrkama, a neki su posebno impresivni.

Objavljeno

na

Članica Atletskog kluba Turopolje Vedrana Janjić  jučer je u Hamburgu odradila svoju treću Ironman utrku, koja je dio Pro Serije i bodovana je kao Europsko Prvenstvo, a Vedrani je to treći nastup na punoj Ironman distanci. To podrazumijeva 3.800 metara plivanja, 180 kilometara bicikliranja i trčanje maratona  dugog 42,2 kilometra.

Vedrana je plivačku dionicu riješila za točno sat i pol, na biciklu je provela 5 sati i 26 minuta, a na kraju je maraton istrčala za 3 sata, 46 minuta i 29 sekundi. Kroz cilj je prošla s ukupnim vremenom od 10 sati, 59 minuta i 48 sekundi, što je njen rekord na utrci.

–Jako sam zadovoljna. Jutro nije bilo obećavajuće jer su odgodili start za sat vremena zbog grmljavinskog nevremena i skratili vrijeme za tranziciju pa je sve bilo kaotično i naopako. Onda sam se pogubila u jezeru i napravila više nego je trebalo. I tranzicija je ogromna pa sam i tu puno izgubila jer se puno trči s plivanja do bajka i kasnije do trčanja. Ali na bajku i trčanju sam nadoknadila vrijeme. Na bajku su bili jaki naleti vjetra pa sam se pošteno namučila i malo je snage ostalo za trčanje. Ali već na prvom kilometru se nebo otvorilo ša smo trčali i po dubokim lokvama. Takvo mi je vrijeme pasalo pa sam ipak dobro otrčala. Sve u svemu, osim plivanja, sve je prošlo po planu. Ali to je Ironman, uvijek nešto iznenadi i treba biti snalažljiv – ispričala je Vedrana.

Ultramaratonac Bojan Šebrek, samo dva tjedna nakon istrčanih 70 kilometara od Zagreba do Siska, u nedjelju je gotovo istu udaljenost prošao na utrci u Sloveniji. U Kranju je održana utrka Slo12Run, jedna od najpoznatijih ultri u susjednoj državi, na koju redovno odlazi i ultraška elita iz Hrvatske.

Bojan je sudjelovao u šestosatnoj utrci, a uz iscrpljujuću vrućinu i temperaturu zraka od 30 stupnjeva, uspio je istrčati 65.445 metara, osvojivši ukupno sedmo mjesto od 41 trkača.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Stjepan Kožić dobio i sedmi mandat župana!

Mihael Zmajlović, protukandidat u drugom krugu lokalnih izbora, dobio 3.564 glasa manje od dosadašnjeg župana

Objavljeno

na

24,42 posto stanovnika Zagrebačke županije s pravom glasa odlučilo je da će Stjepan Kožić dobiti sedmi mandat na čelu Županije. 

Nakon što su obrađeni podaci sa sva 642 biračka mjesta, s 30.275 glasova Stjepan Kožić je u drugom krugu lokalnih izbora pobijedio Mihaela Zmajlovića, kojem je povjerenje dalo 26.711 birača. 

Kožić je u kampanji naglašavao dugogodišnje iskustvo u stvaranju vodeće regije u Hrvatskoj po pitanju gospodarstva, kvalitete obrazovanja i postizanju ravnomjernog razvoja u suradnji s općinama i gradovima, dok je Zmajlović želio unijeti promjene u vodstvu, s novom energijom, spočitavajući aktualnom županu njegovo zdravstveno stanje i životnu dob. 

No, glasači su danas ipak odabrali kontinuitet i stabilnost, koju je naglašavao Kožić, čime je dobio povjerenje za još jedan, sedmi po redu mandat župana Zagrebačke županije, kao i njegovi zamjenici Ervin Kolarec i Damir Tomljenović.  

Nastavite čitati

HOTNEWS

LOKALNI IZBORI Drugi krug – U Zagrebačkoj županiji najmanja izlaznost na birališta

Do 11.30 sati na biračka mjesta izašlo samo 8,01 posto birača.

Objavljeno

na

Državno ozborno povjerenstvo objavilo je prve podatke o odazivu birača do 11.30 sati prema kojima je na biračka mjesta u Hrvatskoj izašlo svega 11,63 posto građana, odnosno 322.817 birača. U prvom krugu izbora prije dva tjedna do 11.30 svoje biračko pravo iskoristilo je 15,12 posto stanovnika Republike Hrvatske s pravom glasa.

Najmanju izlaznost bilježi Zagrebačka županija u kojoj je do 11.30 sati na biračka mjesta izašlo samo 8,01 posto birača.

U drugom krugu lokalnih izbora birači u Zagrebačkoj županiju biraju između dosadašnjeg, najdugovječnijeg hrvatskog župana Stjepana Kožića s kandidacijskom listom koalicije SKNL – HDZ – HSU – DP i Mihaela Zmajlovića kandidata SDP-a i Možemo.

Podsjetimo kako je Kožić u prvom krugu izbora dobio 42,16 posto, a njegov protukandidat Zmajlović 30,37 posto glasova.

Osim izbora župana, danas svoje čelnike na području Zagrebačke županije biraju i stanovnici gradova Dugo Selo i Sveti Ivan Zelina, te općina Bistra, Kloštar Ivanić, Gradec i Pisarovina.

Prve privremene rezultate drugog kruga glasovanja, Državno izborno povjerenstvo će objaviti u 20 sati.

Nastavite čitati

HOTNEWS

DVD VUKOVINA Jubilarka 130 godina starog junaka

Jedno je od najstarijih simbola zajedništva i hrabrosti velikogoričkog područja svečano proslavio dugi “vatrogasni staž”.

Objavljeno

na

Jedno od najstarijih simbola zajedništva i hrabrosti velikogoričkog područja svečano je obilježio 130. obljetnicu postojanja.  

Dobrovoljno vatrogasno društvo Vukovina osnovano je 1895. godine na inicijativu mještana Starog Čiča i Vukovine, a danas ima 70-tak aktivnih članova. Osim u gašenju požara, što im je primarna djelatnost, ulažu i u edukacije vatrogasaca, a oduvijek su davali poseban doprinos u potpori sumještanima i udrugama sa svog područja. 

Foto: Renato Glogovčan

– Došlo nam je na proslavu ovog velikog jubileja 40-tak vatrogasnih društava s područja Velike Gorice, Zagreba, pa čak i iz Dalmacije, a Vatrogasna zajednica uručila nam je novo vatrogasno vozilo, pick up nadimka VUK 101. No, to nije jedini poklon. Danas smo dobili i novu zastavu – rekao je predsjednik društva Dalibor Mrakovčić. 

Foto: Renato Glogovčan

– Posebna mi je čast i odgovornost što sam kum zastave ovog društva, čija tradicija spašavanja i pomaganja seže duboko u prošlost i svijetli kao primjer svim generacijama. Čestitam svim članovima DVD-a Vukovina, sadašnjima i bivšima, na ovoj velikoj obljetnici. Hvala vam na svakom pozivu na koji ste odgovorili, na svakom životu koji ste zaštitili, i na svakom trenutku koji ste posvetili sigurnosti naše zajednice – poručio je gradonačelnik Krešimir Ačkar. 

Foto: Renato Glogovčan

Gradonačelnik je ujedno i glavni pokrovitelj proslave, a tijekom svečanosti je otkriven i kip Svetog Florijana, zaštitnika vatrogasaca,  koji je postavljen na vatrogasnom domu. 

Foto: Renato Glogovčan

Svečana sjednica društva bila je prilika za uručivanje priznanja zaslužnim članovima, nakon čega je uslijedila i velika zabava u šatoru uz Total band. 

Inače, Vatrogasna zajednica Grada Velike Gorice ima najviše stoljetnih vatrogasnih društava u cijeloj Hrvatskoj, tako da su ljudi našega kraja već odavna znali da su vatrogasci junaci o kojima ovisi sigurnost svake zajednice.  

FOTO galerija:

Foto: Renato Glogovčan

Nastavite čitati

Reporter 448 - 14.05.2025.

Facebook

Izdvojeno