Povežite se s nama

Gospodarstvo

Za poboljšanje turističke ponude Ministarstvo turizma osiguralo 24,6 milijuna kuna

Na natječaj se mogu prijaviti OPG-ovi koji pružaju ugostiteljske i turističke usluge, kao i trgovačka društva izvan javnog sektora, obrti i zadruge

Objavljeno

na

Ministarstvo turizma otvorilo je natječaj za dodjelu bespovratnih sredstava za podizanje konkurentnosti turističkog gospodarstva. Subvencionirat će se ulaganja u povećanje standarda, kvalitete i dodatne ponude ugostiteljski objekata, razvoj novih i inovativnih turističkih proizvoda u destinaciji, internacionalizaciju poslovanja, održivi razvoj, diversifikaciju ponude, korištenje novih tehnologija i druge aktivnosti u cilju podizanja konkurentnosti turističkog gospodarstva.

Na natječaj se mogu prijaviti OPG-ovi koji pružaju ugostiteljske i turističke usluge, kao i trgovačka društva izvan javnog sektora, obrti i zadruge. Za ovu namjenu osigurano je 24,6 milijuna kuna. Najniži iznos bespovratnih sredstava ograničen je na 20 tisuća kuna, a najviši na 400 tisuća kuna.

Program dodjele bespovratnih potpora sastavljen je od četiri mjere, od kojih svaka ima različitu namjenu sufinanciranja. Za područje Turopolja najzanimljivije su dvije mjere.

Mjera A kojom se podupire povećanje standarda, kvalitete i dodatne ponude hotela, kampova, ugostiteljskih objekata za smještaj i obiteljskih poljoprivrednih gospodarstva. Novac se može dobiti za aktiviranje planinarskih i lovačkih domova, izgradnju ili uređenje objekata za robinzonski i bike&bed smještaj, uređenje izletišta, kušaonica i vinotočja te razvoj etno, tradicijskih, lovnih, ribolovnih, konjičkih i drugih dodatnih sadržaja na poljoprivrednim gospodarstvima.

Kroz Mjeru B potiče se razvoj posebnih oblika turizma kao što su ciklo-turizam, aktivni i pustolovni turizam. Subvencionirat će se ulaganja u infrastrukturu, servise i opremu za rafting i penjanje, kao i izgradnja vidikovaca, adrenalinskih parkova i golf igrališta.

Natječaj je otvoren do 20. ožujka, a više informacija možete pronaći ovdje.

Gospodarstvo

Nova prilika za ulaganje! Građanima ponovno dostupni trezorski zapisi uz godišnji prinos od 2,60 %

Minimalni iznos ulaganja iznosi 1.000 eura po građaninu, no zapisi se kupuju uz popust, pa je stvarni iznos uplate 974,73 eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Pixabay/pexels.com

Od ponedjeljka 26. svibnja građani ponovno imaju priliku uložiti u trezorske zapise Republike Hrvatske, objavio je potpredsjednik Vlade i ministar financija Marko Primorac. prenosi Mirovina.hr. U ovom krugu ciljano je prikupiti ukupno 750 milijuna eura, a ulagati se može u trezorske zapise ročnosti 364 dana, uz godišnji prinos od 2,60 %. Rok za upis u prvom krugu je do 2. lipnja u 11 sati.

Trezorske zapise moguće je upisati u 170 poslovnica Fine, putem digitalne platforme e-riznica te putem nove mobilne aplikacije Ministarstva financija m-riznica, koja omogućuje upis putem pametnih telefona. Datum izdanja zapisa je 5. lipnja 2025., a dospijeće 4. lipnja 2026. godine.

Minimalni iznos ulaganja iznosi 1.000 eura po građaninu, no zapisi se kupuju uz popust, pa je stvarni iznos uplate 974,73 eura. Po dospijeću građani će dobiti punih 1.000 eura, što znači da će na jednom zapisu ostvariti zaradu od 25,27 eura.

„To je dobar prinos i nešto što još uvijek građanima može biti isplativo, s obzirom na postupno smanjenje kamatnih stopa od strane Europske središnje banke”, izjavio je ministar Primorac te izrazio očekivanje da će interes građana i institucionalnih ulagatelja biti velik.

U drugom krugu upisa, koji počinje 3. lipnja, pravo na ulaganje imat će institucionalni ulagači. Kod ovog izdanja predviđena je i mogućnost reinvestiranja za imatelje trezorskih zapisa upisanih u lipnju 2024. godine. Ministar je naglasio kako je reinvestiranje nužno odraditi tijekom trajanja prvog kruga, bez čekanja isplate sredstava iz prethodnog ulaganja.

Ovo je 14. izdanje državnih vrijednosnih papira dostupnih građanima, a 11. izdanje trezorskih zapisa. Do sada je više od 288 tisuća građana upisalo vrijednosne papire ukupne vrijednosti veće od 8,1 milijardu eura, a otvoreno je više od 52 tisuće novih računa u Središnjem klirinškom depozitarnom društvu. Građani tako trenutačno drže više od 7,4 % javnog duga.

Novi krug izdanja trezorskih zapisa predstavlja nastavak trenda uključivanja građana u financiranje države, uz atraktivan prinos i sve dostupnije digitalne alate.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

BESPLATNA radionica za poduzetnike! Kako do zajmova, jamstava i digitalnih alata za uspješnije poslovanje

HGK, Zagrebačka županija i VE-GO-RA organiziraju edukaciju za poduzetnike s fokusom na konkretne alate i aktualne financijske mogućnosti

Objavljeno

na

Objavio/la

U organizaciji Hrvatske gospodarske komore – Komore Zagreb, Zagrebačke županije i Razvojne agencije VE-GO-RA, u četvrtak 5. lipnja s početkom u 11 sati održat će se besplatna radionica za poduzetnike u sklopu projekta Gospodarski kompas. Radionica će se održati u VG Poduzetničkom centru, na adresi Podložnica 6 u Velikoj Gorici i namijenjena je lokalnim poduzetnicima koji žele steći konkretne informacije i alate za unapređenje poslovanja.

Kroz niz prezentacija sudionici će moći saznati kako koristiti digitalne alate Hrvatske gospodarske komore, uključujući e-Ured i Digitalnu komoru, za efikasnije vođenje poslovnih procesa.

Poseban naglasak bit će stavljen na financijske instrumente dostupne putem Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR), koji uključuju mogućnosti za rast i modernizaciju poslovanja. Također će se govoriti o zajmovima i jamstvima koje poduzetnici mogu ostvariti kroz HAMAG-BICRO, te kako doći do besplatnog individualnog savjetovanja.

Sudjelovanje na radionici je besplatno, no broj mjesta je ograničen te je potrebna prethodna prijava. Prijave su otvorene do ponedjeljka, 2. lipnja 2025. do 16 sati, putem platforme Digitalna komora ili putem poveznice za prijavu.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Njemačke tvrtke vjeruju Hrvatskoj! Čak njih 86 % planira nove investicije unatoč izazovima

Istraživanje Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore otkriva snažno povjerenje investitora, ali i ozbiljna upozorenja na prepreke daljnjem rastu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Burak The Weekender/pexels.com

Njemačke tvrtke koje posluju u Hrvatskoj sve su optimističnije kada je riječ o domaćem gospodarstvu, pokazalo je novo istraživanje Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore, predstavljeno u utorak, piše Lider. Čak 86 % anketiranih tvrtki ponovno bi izabralo Hrvatsku kao lokaciju za ulaganja, dok njih gotovo 90 % trenutačno stanje gospodarstva ocjenjuje pozitivno ili zadovoljavajuće.

Godišnje istraživanje Komore, koje se provodi već dva desetljeća, ove je godine obuhvatilo 101 članicu. Više od tri četvrtine ispitanih tvrtki očekuje nastavak gospodarskog rasta istim ili ubrzanim tempom u nadolazećoj godini, a optimizam se temelji prvenstveno na članstvu Hrvatske u Europskoj uniji te njezinu povoljnom geografskom položaju.

Unatoč povjerenju u tržište, poduzetnici jasno ukazuju i na prostor za poboljšanja. Direktor Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore Timo Pleyer naglasio je važnost administrativnih olakšica, učinkovitije javne uprave i stabilnog zakonodavnog okruženja kao ključnih faktora za jačanje konkurentnosti.

„Tvrtkama su potrebni sigurnost u planiranju, pouzdanost te jednostavni, učinkoviti i transparentni procesi”, poručio je Pleyer na konferenciji za medije.

Kao najveći izazov i treću godinu zaredom, tvrtke izdvajaju kronični manjak kvalificirane radne snage, što direktno utječe na operativnu proizvodnju i mogućnost prihvaćanja novih narudžbi. Ipak, većina ispitanika navodi kako planirane investicije teku bez većih problema, a troškovi rada uglavnom ostaju stabilni.

Marjan Vučak, predsjednik Uprave Komore, istaknuo je kako se tvrtke aktivno prilagođavaju tržištu rada, ulažući u interne edukacije zaposlenika, digitalizaciju poslovanja i prilagodbu plaća tržišnim uvjetima.

„Ovo su ključni koraci prema stabilnijem i održivijem gospodarskom ekosustavu”, rekao je Vučak.

Ovogodišnje istraživanje obuhvatilo je i poslovna očekivanja u kontekstu aktualne geopolitičke situacije. Većina poduzeća ističe da na njihovo poslovanje snažno utječe gospodarska situacija u Njemačkoj, bez obzira na to što im je sjedište u Hrvatskoj ili Austriji. Također, više od polovice ispitanih tvrtki smatra da bi nove trgovinske politike Sjedinjenih Američkih Država mogle negativno utjecati na njihove poslovne uvjete.

Slični trendovi uočeni su i u paralelnim istraživanjima provedenima u još 15 zemalja srednje i istočne Europe, gdje više od 50 % tvrtki očekuje djelomičan ili snažan negativan utjecaj američke politike.

Rezultati istraživanja jasno ukazuju na snažno povjerenje njemačkih tvrtki u Hrvatsku kao poslovnu destinaciju, no istovremeno šalju upozorenje da bez reformi, posebice u administraciji i tržištu rada – potencijal daljnjeg razvoja može biti ozbiljno ograničen. U vremenu globalne nestabilnosti, upravo domaće reforme mogu postati ključni alat za privlačenje novih investicija i zadržavanje postojećih.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Pozitivan poduzetnički trend! Zagrebačka županija među pet najrazvijenijih u poduzetništvu i zapošljavanju

U posljednje četiri godine broj obrta i tvrtki u županiji značajno je porastao, dok nezaposlenost bilježi jedan od najnižih omjera u zemlji.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Nattanan23/pixabay.com

Zagrebačka županija nalazi se među pet najrazvijenijih hrvatskih županija prema skupnom indeksu razvoja poduzetništva i tržišta rada, pokazuje analiza temeljena na službenim podacima resornih institucija za razdoblje od 2021. do kraja 2024. godine, a prenosi je portal Župan.hr.

Skupni indeks razvoja temelji se na prosječnom broju obrta i poduzeća u odnosu na broj stanovnika te broju nezaposlenih na tisuću stanovnika tijekom četiri godine. Zagrebačka županija ostvarila je indeks od 104,8, čime se svrstala odmah iza Istarske, Zadarske i Primorsko-goranske županije. U županiji je prosječan broj obrta na 1.000 stanovnika iznosio 23, broj poduzeća 3, dok je broj nezaposlenih bio 16, što je među najnižima u Hrvatskoj.

U istom razdoblju u Zagrebačkoj županiji zabilježen je stabilan rast broja obrta i poduzeća, a istovremeno i pad nezaposlenosti. Na razini cijele Hrvatske krajem 2024. godine bilo je ukupno 122.877 obrta, što je za 11.035 više nego godinu ranije, dok je u odnosu na 2021. broj obrta porastao za 26.498, odnosno 27,5 %. Prema podacima iz veljače 2025., taj broj i dalje raste te je registrirano 123.485 obrta, koji zapošljavaju 228.000 osoba.

Na razini države u 2024. godini otvoreno je 14.574 novih poduzeća, što je za nekoliko stotina više nego prethodnih godina, a smanjuje se i broj brisanih tvrtki. U usporedbi s 2023. godinom kada je razlika između aktivnih i registriranih iznosila oko 70.000, u 2024. godini ta je razlika pala na 30.000.

Usporedbom podataka po županijama, broj otvorenih tvrtki u razdoblju od 2021. do 2024. godine rastao je u svim dijelovima zemlje, a Zagrebačka županija nalazi se među onima s postotnim rastom broja obrta iznad 30 %. Najveći relativni rast broja poduzeća zabilježen je u Bjelovarsko-bilogorskoj, Zadarskoj, Brodsko-posavskoj, Varaždinskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji.

Zagrebačka županija, uz Krapinsko-zagorsku, Istarsku i Varaždinsku, spada među županije s najnižom stopom registrirane nezaposlenosti krajem 2024. godine. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, stopa nezaposlenosti u Zagrebačkoj županiji iznosila je 2,8 %, dok je prosječan broj nezaposlenih na 1.000 stanovnika kroz četiri godine bio 16.

Osim Zagrebačke, najviši skupni indeks razvoja poduzetništva i tržišta rada zabilježen je u Istarskoj (121,1), Zadarskoj (110,8), Primorsko-goranskoj (110,6) i Varaždinskoj (102,5) županiji.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Velika Gorica među gradovima s najvećim rastom potpora poduzetnicima! Evo tko prednjači u Hrvatskoj

U četiri godine hrvatski gradovi gotovo su udvostručili iznose koje ulažu u poduzetnike, obrtnike i poljoprivrednike, pogledajte koje sredine najviše izdvajaju i gdje je tu Velika Gorica.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Pixabay/pexels.com

U posljednje četiri godine hrvatski gradovi izdvojili su ukupno 125,9 milijuna eura za potpore poduzetnicima, obrtnicima i poljoprivrednicima, gotovo dvostruko više nego na početku mandata 2021. godine, piše Gradonačelnik.hr. Riječ je o izravnim subvencijama za razvoj gospodarstva, čiji je rast u iznosima i opsegu posebno izražen u gradovima poput Novske, Kaštela i Solina, dok se među najvećim skokovima po izdvajanjima našla i Velika Gorica.

Prema podacima iz izvještaja, gradovi su 2021. godine za potpore izdvojili 25,1 milijun eura, godinu kasnije nešto manje, 24,4 milijuna, da bi 2023. iznos porastao na 30,6 milijuna, a u 2024. dosegao čak 45,6 milijuna eura.

Gradovi su ulagali u niz mjera. Od potpora za samozapošljavanje, pokretanje posla i izradu poslovnih planova, do subvencioniranja kamata na kredite, kupnje opreme, edukacija i digitalizacije. Osim financijskih potpora, poduzetnicima se pomaže i kroz oslobađanje od komunalnih doprinosa, povoljan najam prostora u inkubatorima i ulaganja u gospodarske zone.

Iako većina gradova za potpore izdvaja oko 1 % proračuna, tek ih je devet uložilo više od 3 %. Najviše je izdvajao Grad Kaštela, prosječno 6 % proračuna, slijedi Novska s 5,1 %, a iznad 3 % su još Solin, Čabar, Pula, Prelog, Samobor, Ivanec i Đakovo.

Gledano po izdvajanjima po stanovniku, prvi je Grad Novska s 218,34 eura, zatim Pula (182,92 €), Kaštela (177,68 €), Poreč (170,87 €) i Samobor (170,48 €). Više od 100 eura po stanovniku izdvajali su i Solin, Petrinja, Prelog, Šibenik, Čabar, Opatija i Grubišno Polje.

Kombinirajući izdvajanja po glavi stanovnika i udjel u proračunu, izrađen je kompozitni indeks koji donosi ljestvicu deset gradova s najjačom potporom gospodarstvu. Prva je Novska s ukupno 2,4 milijuna eura u četiri godine, druga Kaštela s čak 6,7 milijuna, a treći Solin s 3,8 milijuna eura. Slijede Pula, Čabar, Samobor, Prelog, Poreč, Šibenik i Petrinja.

Posebno značajan podatak za Veliku Goricu je njezino mjesto među deset gradova koji su u četiri godine najviše povećali iznose za potpore gospodarstvu, točnije za 741,45 %. Grad Ivanec bilježi najveći skok, čak osmerostruko povećanje izdvajanja. Slijede Buje (+2.376,36 %) i Virovitica (+1.042,69 %), dok su u top 10 još Kaštela, Velika Gorica, Županja, Split, Pazin, Novska i Zaprešić.

Foto: Gradonačelnik.hr

Analiza proračunskih izdvajanja hrvatskih gradova u posljednjem četverogodišnjem razdoblju jasno pokazuje sve snažniju orijentaciju lokalne samouprave prema aktivnom oblikovanju gospodarskog okruženja. Gotovo dvostruko povećanje ukupnih sredstava za potpore poduzetnicima, obrtnicima i poljoprivrednicima od 2021. do 2024. godine rezultat je svjesne politike ulaganja u održivi razvoj, otvaranje novih radnih mjesta i diversifikaciju lokalnih ekonomija.

Velika Gorica, uvrštena među deset gradova s najdinamičnijim rastom potpora, time potvrđuje strateški pomak prema snažnijoj institucionalnoj podršci poduzetničkom sektoru. Takvi potezi sve su važniji u kontekstu globalnih izazova i nužnosti prilagodbe lokalnih zajednica modernim ekonomskim trendovima.

Nastavite čitati

Reporter 448 - 14.05.2025.

Facebook

Izdvojeno