Povežite se s nama

Moja županija

Dr. Stjepan Zagorac: Kao dožupan ću proširiti gorički Dom zdravlja u moderan zdravstveni centar

‘Meni je kao liječniku osobito važno podizanje standarda u zdravstvu na području cijele Zagrebačke županije’

Objavljeno

na

Velikogoričan, dr. Stjepan Zagorac, HDZ-ov je kandidat za dožupana Zagrebačke županije. Goričanima je poznat kao voditelj Doma zdravlja i vrstan liječnik. Pokretač je manifestacije „Velikogorički tjedan zdravlja”. Već je četiri mandata predsjednik Mjesnog odbora Šćitarjevo, a u razdoblju 2009.-2013. bio je i član Gradskog vijeća Velike Gorice.

Osnivač je i prvi predsjednik Udruge Andautonija čiji je cilj djelovanja očuvanje i promicanje kulturne i prirodne baštine turopoljsko-posavkog kraja. Kao zaljubljenik u nogomet prije 18 godina je osnovao udrugu veteranskog nogometnog kluba „Mladost – Obrezina”, čiji je predsjednik.

Ta je ekipa čak 14 puta bila prvak velikogoričke regije, bili su prvaci Županije, a treći na Prvenstvu Hrvatske za veterane. Stjepan Zagorac dobitnik je državnih odlikovanja za zasluge u Domovinskom ratu i vojno redarstvenoj akciji Oluja.

Priča nam kako će mu ako dobije povjerenje građana, osnovni prioritet biti bolja zdravstvena zaštita i skrb cijele Zagrebačke županije, jer zdravstveni sustav imao je prilike dobro upoznati kroz sve faze – i kao teško bolesni pacijent i kao liječnik.

„Suosjećam sa svima, od naših stanovnika koji traže i trebaju adekvatnu pomoć i mojim kolegama koji je pružaju u zadanim okvirima. U kampanju sam i ušao da bi proširio te okvire, kako bi ljudi koji se liječe imali uspješno izlječenje,  jer jedino ono treba biti smisao svakog zdravstvenog sustava. Za to se zalažem i kao voditelj ispostave Doma zdravlja Velika Gorica, u sklopu kojeg će Goričanima uskoro otvoriti svoja vrata najmodernija kardiološka ambulanta.

To je veliki iskorak za podizanje kvalitete zdravstvene skrbi, kako za bolesnike tako i za sve ostale stanovnike Velike Gorice i susjednih općina putem preventivnih pregleda. Velikogoričani više neće trebati mjesecima čekati na pregled niti odlaziti u Zagreb, već će vrhunski liječnici specijalisti dolaziti kod nas u Goricu“, kaže Zagorac, otkrivajući nam svoje planove vezane uz proširenje Doma zdravlja, što bi kao dožupan realizirao u suradnji s Gradom Velikom Goricom.

„Sinoć sam u Gradićima bio na predstavljanju kandidata za Gradsko vijeće Grada Velike Gorice koalicijske liste HDZ-HSLS-HSU, koju predvodi gradonačelnik Dražen Barišić. Planove koje smo zacrtali u kampanji, kako bi Veliku Goricu, Turopolje i cijelu Županiju učinili još boljima za život, neće ostati mrtvo slovo na papiru. Realizirat ćemo ih u zajedničkoj sinergiji za dobrobit svih građana i to je za sve nas jedna nova nada, bez obzira na politička uvjerenja. Meni je kao liječniku osobito važno podizanje standarda u zdravstvu na području cijele Zagrebačke županije. Ako dobijem povjerenje građana, u Gorici ćemo Dom zdravlja nadograditi i s 3000 novih četvornih metara, kako više ne bi trebali priručne prostore, poput garaža, pretvarati u ambulante.

Projekcija nadograđenog Doma zdravlja

Imat ćemo moderan i brz laboratorij, rentgen kabinet, prostor za hitnu pomoć i specijalističku zdravstvenu zaštitu – kardiologiju, endokrinologiju i kirurgiju“, najavio je dr. Zagorac i prikazao nam projekciju kako će izgledati nadograđeni Dom zdravlja Velika Gorica.

‘Osluškujmo prirodu, poštujmo životinje’

Zagrebačka županija obiluje prekrasnim biljnim i životinjskim svijetom. Brzi ritam života udaljava nas od prirode pa često zaboravljamo da smo dio nje. U slobodno vrijeme nastojim boraviti u šumi, uz rijeku ili na planini. Miris bilja vraća me u djetinjstvo, a pogled na jezero i labudove umiruje misli, kaže ovaj ljubitelj prirode koji i živi u skladu s njom.

Kuća mu je okružena ukrasnim drvećem, a dijelom i šumum. Svakodnevno hrani fazane, vjeverice i jastreba, koji u blizini na krošnji drveća ima svoje gnijezdo. Ako na vrijeme ne dobije svoj obrok, jasteb zna letjeti oko prozora dok obitelj na okupu objeduje, da ih podsjeti kako je i on gladan.

„Dragi prijatelji, čuvajmo prirodu jer ona je naše bogatstvo. Neka i naša djeca imaju priliku uživati kao i mi danas. Životinje se same ne mogu izboriti za svoja prava te stoga podržimo rad udruga za njihovu zaštitu. Kao dožupan, pobrinut ću se da niti jedna naša odluka ne ugrozi biljni i životinjski svijet. To je naša obveza za buduće generacije!“, poručio je dr. Zagorac, kandidat za dožupana Zagrebačke županije.

Galerija fotografija:

 

Moja županija

Zadrugari iz Zagrebačke županije otputovali u Osijek – Trodnevno druženje, radionice i upoznavanje Slavonije

U sklopu projekta međužupanijske suradnje, učenici iz Zagrebačke županije borave u Osječko-baranjskoj županiji, gdje kroz radionice i izlete otkrivaju ljepote i posebnosti slavonskog kraja.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Zagrebačka županija

65 učenika iz dvadeset učeničkih zadruga Zagrebačke županije ovih dana boravi u Osječko-baranjskoj županiji. Riječ je o trodnevnom susretu organiziranom u sklopu projekta Međužupanijske suradnje učeničkih zadruga, čiji je cilj razmjena iskustava, znanja i povezivanje mladih zadrugara iz različitih dijelova Hrvatske.

Domaćin ovogodišnjeg susreta je Osnovna škola Franje Krežme u Osijeku, koja je za učenike i njihove voditelje pripremila bogat program. Tijekom boravka sudjeluju u radionicama, druže se s vršnjacima te obilaze kulturne i prirodne znamenitosti Slavonije i Baranje. Na rasporedu su posjeti Tvrđi u Osijeku, Kopačkom ritu, Državnoj ergeli Đakovo, te obilazak mjesta Batina i Karanac. Kroz te aktivnosti učenici imaju priliku bolje upoznati tradiciju, običaje i prirodne ljepote kraja koji posjećuju.

“Cilj ovog projekta je upoznavanje zadrugara s posebnostima drugih županija u Republici Hrvatskoj, usvajanje novih znanja i vještina te stjecanje novih poznanstava i prijateljstava”, poručuju iz Zagrebačke županije.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Milijun eura za dogradnju škole u Rakitju, stiže jednosmjenska nastava

Zagrebačka županija dobila još jedan projekt iz NPOO-a, a ukupno joj je dosad odobreno više od 80 milijuna eura za dogradnju i rekonstrukciju škola.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Zagrebačka županija

Osnovna škola Vladimira Deščaka u Rakitju dobit će milijun eura bespovratnih sredstava za dogradnju školskog prostora, objavilo je Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Riječ je o najnovijoj odluci u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO), kojom se Zagrebačkoj županiji odobravaju sredstva za projekte kojima se omogućuje jednosmjenska nastava.

OŠ Vladimira Deščaka tako će proći kroz rekonstrukciju i dogradnju, a planom su predviđene dvije nove učionice s pratećim sadržajima te dvije učionice za posebne razredne odjele. Nakon završetka radova škola će raspolagati s ukupno 22 razredna odjela, što će poboljšati uvjete rada učenika i nastavnika.

Zagrebačka županija ovom je odlukom dobila sredstva za ukupno trinaestu školu iz NPOO-a. Ukupno joj je, prema dosad donesenim odlukama, odobreno 81 milijun eura bespovratnih sredstava za investicije procijenjene vrijednosti 95 milijuna eura.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

U Rugvici počela izgradnja nove ambulante, Zagrebačka županija ulaže milijun eura

Novi zdravstveni objekt u Jalševcu Nartskom imat će ordinacije obiteljske medicine, dentalne zaštite, pedijatrije te prostore za patronažnu službu i Crveni križ.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Zagrebačka županija

U Jalševcu Nartskom, naselju u općini Rugvica, započeli su radovi na izgradnji nove ambulante koja će značajno unaprijediti zdravstvenu skrb za lokalno stanovništvo. Zagrebačka županija u projekt ulaže milijun eura, dok će Općina Rugvica osigurati dodatnih 300 tisuća eura za završne radove i opremanje objekta.

Nova ambulanta imat će prostore za dvije ordinacije obiteljske medicine, jednu ordinaciju dentalne zaštite te prostor za patronažnu službu. Predviđeni su i prostori za djelovanje Crvenog križa, kao i za pedijatrijsku ordinaciju koju će, prema planu, u dijelu nadstandarda samostalno financirati Općina Rugvica.

Foto: Zagrebačka županija

Početku radova nazočio je zamjenik župana Zagrebačke županije Ervin Kolarec, koji je istaknuo kako Rugvica postaje sve privlačnija za život, a rast broja stanovnika zahtijeva i razvoj javne infrastrukture. “Investicijom od milijun eura svoj doprinos tome daje i Zagrebačka županija”, rekao je Kolarec, podsjetivši kako su nedavno započeli radovi i na ambulanti u Kupljenovu, projektu vrijednom 1,5 milijuna eura koji Županija u potpunosti financira.

Načelnik Općine Rugvica Mato Čičak naglasio je da u općini trenutno živi oko 9300 stanovnika te da će nova ambulanta omogućiti bolju dostupnost zdravstvenih usluga i kvalitetnije uvjete rada za medicinsko osoblje.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Via Vino Festival vraća se u Jasku! Vino, pizza i glazba pod otvorenim nebom

Posjetitelje očekuje deset sati vina, hrane i glazbe uz program koji povezuje Hrvatsku i Sloveniju.

Objavljeno

na

Objavio/la

Via Vino Festival vraća se 11. listopada u Jastrebarsko, na lokaciju Vinarije Dobra Berba, gdje će od 12 do 22 sata posjetitelji moći uživati u spoju vrhunskih vina, pizza majstora “The Pizza Whisperera” i glazbi trojca Mirzaisfab, Oysha i Leggero. Događanje organizira Turistička zajednica Zagrebačke županije, a dio programa posvećen je i prekograničnom projektu InterWine koji povezuje hrvatske i slovenske vinare.

Ovogodišnje izdanje Via Vino Festivala donosi deset sati programa koji objedinjuje gastronomiju, glazbu i vinsku kulturu. Posjetitelji će moći kušati odabrana vina Zagrebačke županije uz pizze koje priprema “The Pizza Whisperer”, poznat po kreativnim interpretacijama klasičnih recepata. Za glazbeni dio zaduženi su DJ-evi Mirzaisfab, Oysha i Leggero, koji će tijekom dana i večeri stvarati atmosferu prilagođenu opuštenom vinskom okruženju.

Prije glavnog dijela festivala, od 10 do 12 sati, održat će se panel rasprava “One Wine Story – Hrvatska i Slovenija nazdravljaju istoj priči”, u sklopu EU projekta InterWine. Na panelu će sudjelovati stručnjaci iz Hrvatske i Slovenije, među kojima su Petra Boić Petrač (WWF Adria), Saša Štula (Dobra Berba), Vlado Mikulčić (Udruga vinogradara i vinara “Grozd” Velika Gorica), Katja Pinterič (Vina Pinterič), Filip Bernardić (Općina Pušća) i Andreja Mihelin (Winery Mihelin). Raspravu će moderirati Ivana Alilović, direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije.

Kako je istaknula Alilović, InterWine je projekt koji spaja partnere iz Hrvatske i Slovenije kroz zajedničku viziju održivog enoturizma. “Ovaj EU projekt savršeno se uklapa u filozofiju festivala, spaja nas sa slovenskim partnerima u zajedničkoj viziji održivog enoturizma koji čuva tradiciju, ali gleda prema budućnosti. Kroz panel raspravu ‘One Wine Story’ pokazujemo da enološka kultura i vinska tradicija mogu biti most između zemalja, kultura i generacija”.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Crveni križ Zagrebačke županija organizira darivanja krvi u listopadu! Provjerite raspored po gradovima

Pogledajte kada i gdje možete darovati krv u svom gradu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Hrvatski zavod za transfuzijsku medicinu

Tijekom listopada društva Crvenog križa Zagrebačke županije provodit će redovite akcije dobrovoljnog darivanja krvi. Građani će krv moći darivati u Samoboru, Zaprešiću, Jastrebarskom, Velikoj Gorici, Ivanić-Gradu i Dugom Selu, prema rasporedu koji traje od 6. do 27. listopada 2025.

Darivanje će se održavati u prostorijama društava Crvenog križa te na pojedinim dodatnim lokacijama prema sljedećem rasporedu:

  • 6. listopad – 11:30 – 18:00 – GDCK Samobor, Ilirskog Pokreta 2, Samobor
  • 7. listopad – 10:30 – 18:00 – GDCK Samobor, Ilirskog Pokreta 2, Samobor
  • 14. listopad – 11:30 – 18:30 – Novi Dvori, Vršilnica, Aleja Đure Jelačića 1, Zaprešić
  • 17. listopad – 12:00 – 14:30 – TAPI Croatia Industries, Savski Marof, Prudnička ulica, Savski Marof 10291
  • 20. listopad – 08:00 – 15:00 – Centar za kulturu Jastrebarsko, Dr. Franje Tuđmana 9, Jastrebarsko
  • 20. listopad – 09:00 – 14:00 – GDCK Velika Gorica, Cvjetno naselje 16, Velika Gorica
  • 21. listopad – 12:00 – 18:30 – Centar za kulturu Jastrebarsko, Dr. Franje Tuđmana 9, Jastrebarsko
  • 21. listopad – 12:00 – 18:00 – GDCK Velika Gorica, Cvjetno naselje 16, Velika Gorica
  • 22. listopad – 12:00 – 18:30 – Centar za kulturu Jastrebarsko, Dr. Franje Tuđmana 9, Jastrebarsko
  • 22. listopad – 13:00 – 19:00 – GDCK Velika Gorica, Cvjetno naselje 16, Velika Gorica
  • 23. listopad – 12:00 – 16:00 – Spomen dom Alojza Vulinca, Vulinčeva 30, Ivanić-Grad
  • 77. listopad – 12:00 – 18:00 – GDCK Dugo Selo, II. Gardijske brigade “Gromovi” br. 3, Dugo Selo

Krv može darivati svaka osoba dobrog općeg zdravstvenog stanja, u dobi od 18 do 65 godina i tjelesne težine iznad 55 kilograma. Muškarci krv mogu darivati četiri puta godišnje, a žene tri puta. Prije darivanja preporučuje se lagani obrok i dovoljan unos bezalkoholne tekućine.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Reporter 453 - 22.09.2025.

Facebook

Izdvojeno