Povežite se s nama

Vijesti

Kreće obnova Centra za odgoj i obrazovanje u Velikoj Gorici! Saznajte sve detalje

Planirana rekonstrukcija uključuje učionice, kabinete, prostore za rehabilitaciju, prilagođene sanitarne čvorove, smještajne jedinice, kuhinju, sustave grijanja i hlađenja i vatrodojavni sustav.

Objavljeno

na

Kreće obnova Centra za odgoj i obrazovanje u Velikoj Gorici. Riječ je o zgradi na adresi Zagrebačka 90, jednom od neprepoznatljivijih i povijesno najvrjednijih objekata u gradu, teško oštećenoj u razornom potresu 2020. godine. Nakon višemjesečnih odgoda i usklađivanja dokumentacije, otvorene su ponude za rekonstrukciju, a najnižu, u iznosu od 4.979.101 eura s PDV-om, podnijela je tvrtka Izgradnja Futura iz Donjeg Stupnika.

Zgrada koja danas služi kao dom djeci i mladima s intelektualnim teškoćama uskoro će dobiti novo, moderno ruho. Natječaj za obnovu raspisalo je Ministarstvo socijalne skrbi još u travnju, a prijavilo se čak 17 izvođača. Međutim, proces je usporen zbog dodatnih usklađivanja i žalbi, što je početak radova pomaknulo prema kraju ljeta.

Prema riječima ravnateljice Centra, prof. def. Nikoline Vučković Barišić, završna analiza dokumentacije je u tijeku, a očekuje se skoro potpisivanje ugovora s izvođačem.

„Obnova ove povijesne zgrade ključna je za povratak korisnika u domicilni prostor koji u potpunosti zadovoljava njihove potrebe, a čime će se svakako unaprijediti kvaliteta života najranjivijih skupina društva“, naglasila je ravnateljica.

Centar svoje aktivnosti trenutačno provodi na dvije alternativne lokacije, u Ulici Rudolfa Fizira, u blizini Zrakoplovne tehničke škole Rudolfa Perišina, te na adresi u Kolodvorskoj, gdje su smještena 23 korisnika i provodi se poludnevni boravak za odrasle. Radovi neće ometati nastavu ni rehabilitacijske programe.

Planirana rekonstrukcija uključuje učionice, kabinete, prostore za rehabilitaciju, prilagođene sanitarne čvorove, smještajne jedinice, kuhinju, sustave grijanja i hlađenja i vatrodojavni sustav.

Povijest ove zgrade seže u davnu 1896. godinu, kada je izgrađena kao Kotarska bolnica prema projektu arhitekta Koste Tomca, a u izvedbi tada 29-godišnjeg Nikole Hribara. Brzinom koja bi i danas zadivila, završena je za samo pet mjeseci. Godine 1939. prenamijenjena je u „Zavod s pomoćnom školom za mušku i žensku mentalno retardiranu djecu i omladinu u dobi od 6 do 20 godina“, a danas, gotovo stoljeće i pol kasnije, ona ostaje mjesto gdje se djeci i mladima pruža sigurnost, podrška i šansa za kvalitetniji život.

Radovi bi, ako sve prođe prema planu, trebali započeti krajem ljeta.

HOTNEWS

Velika Gorica osigurala 10.000 eura za udruge mladih – prijave otvorene

Pojedini projekt može dobiti od 400 do 2.500 eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

U Proračunu Velika Gorica osigurano je 10 tisuća eura za financiranje programa udruga mladih koje djeluju na području grada. Sredstva su namijenjena projektima usmjerenima na pružanje socijalnih usluga mladima, neformalno obrazovanje te različite oblike edukacija u lokalnoj zajednici.

Najniži iznos koji se može zatražiti po programu iznosi 400 eura, dok je gornja granica potpore 2.500 eura. Time se želi omogućiti financiranje većeg broja manjih, ali i srednje velikih projekata.

Rok za podnošenje prijedloga traje do 30. rujna, no prijave pristigle do 18. ožujka ulaze u prvi krug razmatranja, nakon čega slijedi administrativna i formalna provjera dokumentacije.

Detalji natječaja i uvjeti prijave dostupni su na službenoj stranici Grada.

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Obredom pepeljenja i Biblijskim bdijenjem u crkvi Navještenja započela priprema za Uskrs

Vlč. Koprivec: “Vrijeme je to u kojem se vjernici nastoje vratiti Bogu kroz “duhovne vježbe” – molitvu, post, dobra djela i milostinju.

Objavljeno

na

Objavio/la

(Foto: Vanesa Miković)

Danas je u župi Navještenja Blažene Djevice Marije u Velikoj Gorici održano misno slavlje povodom Čiste srijede, odnosno Pepelnice.

Time je započelo korizmeno vrijeme, razdoblje duhovne priprave za najveći kršćanski blagdan, Uskrs. Na misi je obavljen i obred pepeljenja, simboličan čin kojim vjernici ulaze u vrijeme posta, molitve i obraćenja.

O značenju Pepelnice i početku korizme govorio je župnik Norbert Ivan Koprivec.

– Pepelnica je pokornički čin koji čovjeka podsjeća na njegovu prolaznost, smrtnost i grešnost, ali istodobno i na zahvalnost jer nas je Gospodin otkupio od grijeha i smrti. U znaku posipanja pepelom, s jedne strane prepoznajemo vlastitu prolaznost na ovome svijetu, a s druge u vjeri i nadi gledamo prema novom i vječnom životu – rekao je velečasni Koprivec.

Govoreći o korizmi, vlč. Norbert Ivan Koprivec naglasio je kako je poziv na obraćenje upućen svima jednako. Korizma je, ističe, vrijeme u kojem se vjernici nastoje vratiti Bogu kroz „duhovne vježbe“ – molitvu, post, dobra djela i milostinju te tako produbljivati svoju vjeru.

– Milostinja i dobra djela otvaraju nas prema drugima i oblikuju naš odnos prema bližnjima. Molitva nas vodi Bogu, a post nas potiče na odricanje od nepotrebnoga, ali i od grijeha. Sve su to putovi koji nam pomažu da se vratimo Bogu – poručio je.

Dodao je kako svi ljudi imaju slabosti i grijehe, no nitko nije izgubljen. Upravo kroz molitvu, post i milostinju uvijek je moguće započeti iznova. Cilj korizmenog hoda, istaknuo je, jest rast u vjeri koja postaje vidljiva u svakodnevnom životu – u obitelji, na radnom mjestu i u odnosima s bližnjima kroz strpljivost, međusobno razumijevanje, slušanje i činjenje dobrih djela.

Također, danas je započelo i tradicionalno Biblijsko bdijenje, za koje je vlč. Koprivec podsjetio da je ova molitvena inicijativa započela upravo u župi Navještenja Blažene Djevice Marije prije 26 godina. Prošle je godine obilježen i mali jubilej – srebrna obljetnica bdijenja.

Ideja je, istaknuo je, potekla od samih vjernika koji su tadašnjem župniku mons. Josipu Frkinu predložili pokretanje bdijenja, a on je taj prijedlog prihvatio. Od tada se neprekidno održava već 26 godina.

– Biblijsko bdijenje potiče nas da češće uzimamo Božju riječ, da se njome hranimo, o njoj razmišljamo i osluškujemo što nam Bog govori te što je za nas dobro. Ako možda i ne čitamo redovito,  možemo doći i slušati. Vjerujem da će Božja riječ pasti na plodno tlo naših srdaca – poručio je župnik.

Neprekidno danonoćno čitanje Svetog pisma, tijekom kojeg će Biblija biti pročitana u cijelosti, trajat će pet dana i noći. Završna svečanost i zahvala za pročitanu Bibliju bit će na misi u subotu, 28. veljače u 18 sati. Misu će predvoditi vlč. Marko Vuković, profesor na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Nastavite čitati

Sport

Sport u fokusu – Velika Gorica domaćin stručnog skupa o ulozi sporta u zajednici

Tijekom skupa održat će se tri predavanja.

Objavljeno

na

Objavio/la

Velika Gorica će biti domaćin stručnog skupa posvećenog ulozi sporta u razvoju lokalne zajednice. U organizaciji Zajednice sportskih udruga Grada Velike Gorice i Zavoda za znanstvenoistraživački i umjetnički rad HAZU Velika Gorica, u srijedu 25. veljače s početkom u 18 sati u Interpretacijskom centru Muzeja Turopolja raspravljat će se o širem društvenom značaju sporta, od povijesnog konteksta do današnjih izazova i postignuća.

Program donosi tri tematska izlaganja. Prof. dr. sc. Nino Žganec s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu govorit će o utjecaju i važnosti sporta u razvoju zajednice. Zatim će doc. dr. sc. Stipica Grgić iz Hrvatskog instituta za povijest predstaviti kako je sport od kraja 19. do sredine 20. stoljeća postao dio svakodnevice u Hrvatskoj. Za kraj, Darko Blažinčić, magistar kineziologije iz Zajednice sportskih udruga Velike Gorice pričat će na temu “Zašto je Velika Gorica Europski grad sporta”.

Više detalja dostupno je ovdje.

Nastavite čitati

Vijesti

Okuje otvara ožujak uz “Paint & Wine”, a nekoliko dana kasnije stiže i predavanje o ženskom zdravlju

Objavljeno

na

Objavio/la

Udruga žena Okuje, u nedjelju 1. ožujka u 18 sati organizira “Paint & Wine” večer koju vodi Marina Bogdanić, o kojoj smo pisali ovdje. Sudionike očekuje slikanje na platnu uz osigurane materijale, vino i grickalice. Cijena je 25 eura po osobi, a mogu sudjelovati 22 osobe.

U četvrtak 5. ožujka, povodom nadolazećeg Dana žena, na rasporedu je i besplatno predavanje nutricionista Nenada Bratkovića o važnosti zdrave i balansirane prehrane kod žena. Govorit će o praktičnim smjernicama prehrane, utjecaju na energiju i hormonsku ravnotežu te zdravim navikama koje se mogu odmah primijeniti.

Za oba događanja potrebna je prethodna prijava na [email protected].

Nastavite čitati

Vijesti

Svečano otvorenje Žabac Food Outleta u Velikoj Gorici

Objavljeno

na

Objavio/la

Žabac Food Outlet otvorio je svoju prvu trgovinu izvan Zagreba, i to na adresi Trg grada Vukovara 8 u Velikoj Gorici.

Ovaj lanac outlet trgovina specijaliziran je za prodaju štok proizvoda (višak različite robe prehrambenih proizvođača visoke kvalitete sa skladišta), lom proizvoda (proizvodi oštećeni u proizvodnji ili s oštećenom ambalažom) te rok proizvoda (artikli kojima uskoro ističe rok trajanja).

Devetu po redu trgovinu svečano je otvorio Domagoj Ilečić, pročelnik za gospodarski razvoj, poljoprivredu i fondove EU.

– Kupovinom i otkupom oštećenih proizvoda koji bi inače završili kao otpad, jedni smo od vodećih primjera očuvanja okoliša i smanjenja otpada. Naši proizvodi imaju jednaku kvalitetu, a dostupni su po najpovoljnijim cijenama zahvaljujući našem konceptu – izjavio je Mario Žamboki, vlasnik diskonta Žabac.

Foto: Žabac Food Outlet

Nastavite čitati

Reporter 456 - 18.12.2025.

Facebook

Izdvojeno