Povežite se s nama

Zanimljivosti

Porezna uprava upozorava! Ne otvarajte sumnjive mailove s temom „Plaćanje poreza na dohodak”

Porezna uprava upozorava građane na oprez, šire se prijevarne poruke s naslovom „Plaćanje poreza na dohodak” koje sadrže QR kodove i lažne poveznice.

Objavljeno

na

Porezna uprava objavila je kako su zaprimljene brojne prijave građana o lažnim email porukama koje dolaze pod nazivom „Plaćanje poreza na dohodak”, a u kojima se od poreznih obveznika traži uplata poreza, prenosi Mirovina.hr. Ove poruke nisu službene i predstavljaju pokušaj internetske prijevare, poznate kao phishing.

Prevaranti koriste trenutačno aktualno razdoblje isplata povrata poreza kako bi zavarali građane. Naime, Porezna uprava je početkom svibnja započela s isplatom povrata poreza na dohodak, a većina građana može očekivati povrat do kraja svibnja, dok će porezna rješenja stizati sve do kraja lipnja. Ove godine pravo na povrat ima više od 840.000 građana.

Iz Porezne uprave poručuju da lažne poruke najčešće sadrže gramatičke pogreške, a nerijetko uključuju i QR kodove te zahtjev za unosom jednokratne lozinke. Građanima se savjetuje da obrate posebnu pozornost na email adresu pošiljatelja.

Dakle, opet se radi o tzv. phishingu, obliku mrežne krađe identiteta, kriminalne aktivnosti u kojoj se pošiljatelj lažno predstavlja kao službena institucija. U ovom slučaju Ministarstvo financija ili Porezna uprava, s ciljem da građane navede na dijeljenje osobnih ili financijskih podataka. Lažne poruke ponekad sadrže i tvrdnje o odobrenom povratu poreza kako bi povećale šanse da korisnik postupi prema uputama iz poruke.

Iz Porezne uprave još jednom pozivaju građane na krajnji oprez te podsjećaju da nijedna državna institucija neće putem emaila tražiti uplatu novca ili dijeljenje lozinki. Dodatne informacije o prepoznavanju i postupanju s lažnim porukama dostupne su ovdje.

Zanimljivosti

Ovih 10 rečenica žene često izgovaraju, a muškarci ih ne mogu podnijeti

Mnoge fraze koje žene izgovaraju svakodnevno, muškarcima mogu zvučati prijeteće ili uznemirujuće, pa čak i kad dolaze od voljene osobe.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Alena Darmel/pexels.com

Postoji deset rečenica koje žene često izgovaraju, a muškarci ih doživljavaju kao znakove upozorenja, prijetnje ili čak osobne kritike. Kako piše 24sata, takvi izrazi mogu izazvati nesporazume, nelagodu ili potaknuti sukobe u vezi, čak i kada to nije bila namjera.

U nastavku donosimo popis izjava koje muškarci najčešće navode kao neugodne, zajedno s razlozima zbog kojih ih takve rečenice uzrujavaju ili zbunjuju.

1. „Moramo razgovarati”

Ova fraza kod muškaraca odmah izaziva osjećaj da nešto nije u redu. Čak i kada tema nije ozbiljna, sama formulacija stvara dojam problema i podiže tenzije. Muškarci često preferiraju izravan pristup bez uvoda koji sugeriraju dramu.

2. Stalno spominjanje drugog muškarca

Bez obzira radi li se o kolegi, susjedu ili prijatelju, muškarci ne vole kada njihova partnerica često spominje isto muško ime. Takvo ponašanje često kod njih izaziva sumnju i ljubomoru, jer se pitaju zašto se ta osoba stalno spominje i koliko im je zapravo važna.

3. Raspravljanje s prijateljicama o intimnim detaljima

Dok muškarci često govore općenito o intimnim iskustvima, žene se znaju upustiti u detaljna prepričavanja i analize. Činjenica da netko komentira njihovu izvedbu u krevetu s drugima može izazvati nelagodu i osjećaj povrede.

4. Generaliziranje

Izjave poput “ti uvijek” ili „vi muškarci nikad” odmah izazivaju obrambeni stav. Muškarci osjećaju da se već unaprijed optužuju za nešto, što otežava daljnju komunikaciju i razumijevanje.

5. „Ti mene ne voliš”

Muškarci često svoje osjećaje izražavaju djelima, a ne riječima. Ovakve optužbe im djeluju kao osporavanje njihove ljubavi zbog određenih propusta, što im je teško argumentirano pobiti. Više bi voljeli da partnerica jasno kaže što ju muči.

6. Prigovaranje zbog druženja s prijateljima

Muška prijateljstva često se temelje na jednostavnim aktivnostima i međusobnom poštovanju. Ako žena stalno prigovara na to druženje, muškarci to mogu doživjeti kao prijetnju ili pokušaj kontrole.

7. Ispitivanje o bivšima

Razgovori o prošlim vezama često dovode do uspoređivanja i nelagode. Muškarci takve teme smatraju neugodnima, jer mogu otvoriti prostor za buduće zamjerke i svađe.

8. Sukobi između partnerice i majke

U situacijama kada dođe do nesuglasica između njihove partnerice i majke, muškarci se često osjećaju kao da ne mogu pobijediti. Ne žele birati strane, već traže rješenje bez emocionalnih prepričavanja.

9. „Ne posvećuješ mi dovoljno pažnje”

Ova fraza zvuči generički i često se doživljava kao manipulacija. Muškarci više cijene konkretna ponašanja i izravnu komunikaciju nego općenite optužbe.

10. Ponavljanje starih problema

Neprestano vraćanje na iste teme iz prošlosti stvara osjećaj zamora. Muškarci ne vole dramatične analize bez jasnog cilja, radije bi čuli konkretno rješenje ili prijedlog.

Iako žene ove fraze često koriste bez loše namjere, kod muškaraca mogu izazvati nesigurnost, nelagodu ili frustraciju. Ključ uspješne komunikacije u vezi leži u razumijevanju i prilagodbi s obje strane. Otvoren dijalog bez predrasuda i optužbi može spriječiti nesporazume i ojačati odnos.

Nastavite čitati

Najave

FOTO Sutra je Norijada 2025

Objavljeno

na

Objavio/la

Školske godine prolaze, generacije se smjenjuju i odlaze, jedino što na kraju školske godine ostaje su – norijada i maturalna večer. Velikogorički maturanti generacije 2021./2025. i 2022./2025. (trogodišnja škola) svoj ‘najluđi’ dan, norijadu, imati će sutra (petak, 23.05.2025.).

Velika Gorica, 22.05.2025. Najava Norijada 2025. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Učenici iz različitih škola činiti će šaroliko i jedinstveno društvo u različitim majicama, razmjenjivati zagrljaje i piće, plesati tempom koji će im diktirati trenutačno raspoloženje.

Velika Gorica, 22.05.2025. Najava Norijada 2025. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Natpisi na majicama će, kao i uvijek, neuvijeno, iskreno i zrelo, pogađati uglavnom ”u sridu”, biti efektni i provokativni, ali ne i vulgarni. Njihove poruke govoriti će o srednjoškolskim danima ili o onome što ih čeka u budućnosti.

Velika Gorica, 22.05.2025. Najava Norijada 2025. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Djelić onoga što će se sutra događati, djelomično su danas pokazali učenice i učenici 3.H razreda Srednje strukovne škole Velika Gorica.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Vaš srebrni nakit je izgubio svoj sjaj? Evo kako ga vratiti

Bez skupih preparata i odlazaka u zlatarnice, srebrni nakit možete jednostavno očistiti i održavati kod kuće uz pomoć nekoliko sastojaka koje već imate?

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Cottonbro studio/pexels.com

Srebrni nakit s vremenom gubi sjaj zbog oksidacije i kontakta s kemikalijama, vlagom ili kožom. No dobra vijest je da se uz nekoliko jednostavnih metoda može uspješno očistiti i vratiti u prvotno stanje i to kod kuće, piše Net.hr. U nastavku donosimo pregled najučinkovitijih načina čišćenja srebra, uključujući i osjetljive komade poput pozlaćenog i filigranskog nakita.

Postoji više jednostavnih metoda koje možete primijeniti kod kuće. Ključno je odabrati onu koja odgovara vrsti srebra i stupnju zaprljanosti.

  • Sapun i voda – idealno za blago potamnjenje. Nakit se potopi u toplu vodu s nekoliko kapi blagog sapuna, zatim nježno očisti mekanom krpicom i osuši.
  • Limun i sol – prirodna metoda. Smjesa limunovog soka i soli nanosi se na srebro i lagano trlja dok ne zablista.
  • Soda bikarbona i aluminijska folija – za temeljitije čišćenje. Nakit se stavi na aluminijsku foliju, pospe sodom i prelije kipućom vodom. Nakon 5–10 minuta ispere se i osuši.
  • Pasta za zube – djelotvorna za jače tamnjenje, ali ne preporučuje se za osjetljive ili pozlaćene komade. Koristi se obična, neabrazivna pasta s mekanom četkicom.
  • Kečap (Da, kečap) – kiselina iz njega uklanja tamne naslage, a nakit se potom ispere i posuši.
  • Sredstvo za dezinfekciju ruku – praktična opcija u nuždi. Mala količina sredstva se nanese na krpicu i prebriše nakit.

Pozlaćeni srebrni nakit zahtijeva nježniji tretman zbog tankog sloja zlata. Izbjegavaju se abrazivna sredstva, potapanje i grubo trljanje.

  • Blagi sapun i voda – umjesto potapanja, površina se nježno briše krpicom namočenom u sapunicu.
  • Krpica od mikrovlakana – idealna za svakodnevno održavanje i uklanjanje otisaka.
  • Medicinski alkohol (70 %) – nježno čišćenje uz pomoć štapića za uši i kratko ispiranje.

Kada je riječ o filigranskom srebru, ono zbog svoje delikatne strukture tankih srebrnih žica traži nešto pažljivije čišćenje. Najsigurnija metoda uključuje medicinski alkohol i dječji puder: Nakit se namače u alkoholu, lagano suši, posipa puderom i četka mekanom četkicom. Puder upija vlagu i uklanja nečistoće bez oštećenja fine strukture.

Sve što vam treba već se vjerojatno nalazi u vašem kućanstvu, a uz malo pažnje, vaš će nakit ponovno izgledati kao nov.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Znate li koji je najprljaviji dio vašeg automobila? Odgovor će vas iznenaditi

Ovaj dio može skrivati stotine bakterija opasnih po zdravlje, a mnogi ga ne očiste mjesecima.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Mike Bird/pexels.com

Istraživanja pokazuju da se na volanu može nalaziti stotine bakterija, uključujući i one koje mogu izazvati trovanje hranom, kožne infekcije i druge zdravstvene tegobe, prenosi 24sata. Prema riječima Jamesa Taylora, profesionalnog čistača luksuznih automobila, mnogi vozači zaboravljaju očistiti volan, iako je riječ o dijelu vozila koji se najčešće dodiruje.

Problem nije ograničen samo na starija ili zanemarena vozila, bakterije se pronalaze i u luksuznim automobilima koje Taylor svakodnevno čisti. Volan se često ne čisti tjednima ili čak mjesecima, iako je u neprekidnom kontaktu s rukama. Iako većina vozača vodi računa o čistoći vanjštine automobila i higijeni ruku, volan ostaje zanemaren jer bakterije koje se ondje nakupe nisu vidljive golim okom.

Stručnjaci preporučuju redovito čišćenje antibakterijskim maramicama ili sredstvima namijenjenima unutrašnjosti vozila, uz posebnu pažnju na šavove i utore. Nakon čišćenja, volan treba pustiti da se potpuno osuši prije vožnje.

Taylor objašnjava kako ljudi svakodnevno dodiruju lice, telefon, hranu i potom sjednu za volan. Time naizgled čisto vozilo postaje „bakterijska bomba”. U kontaktu je s kožom, znojem, kapljicama iz daha, ostacima hrane i prašinom, a sve to stvara idealne uvjete za razvoj bakterija.

„Za zdrave ljude to možda i nije zabrinjavajuće, ali obitelji s djecom, osobe s alergijama ili oslabljenim imunitetom trebale bi biti posebno oprezne”, naglašava Taylor.

Rješenje je jednostavno, brzo, tjedno brisanje volana traje manje od minute, a može značajno smanjiti broj bakterija i smanjiti rizik od infekcija.

Ako brinete o čistoći automobila, nemojte zaboraviti ono što vam je svakodnevno doslovno u rukama.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Ovaj trik s uljem olakšava čišćenje ribeža za sir, isprobajte ga već danas

Jednostavna metoda koju možete primijeniti prije ribanja sira može vam uštedjeti vrijeme i živce, a potrebna vam je samo kap ulja.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: pexels.com

Čišćenje ribeža nakon ribanja sira često se pretvara u mukotrpan zadatak. Sir se zavuče u sitne rupice i stvrdne, pa ga je teško ukloniti. No, jednostavan trik može uvelike olakšati ovaj proces, prenosi Index.hr.

Naime, rješenje se krije u neobičnom, ali svima dostupnom sastojku, ulju. Prije nego što započnete s ribanjem, dovoljno je lagano premazati površinu ribeža s nekoliko kapi biljnog, maslinovog ili ulja u spreju. Najjednostavnije je to učiniti papirnatim ručnikom. Na taj se način stvara zaštitni sloj koji sprječava sir da se lijepi za metal.

Rezultat je sir koji klizi niz ribež, a ostatke je nakon toga moguće očistiti u svega nekoliko sekundi. Autor popularnog videa na Tiktoku koji prati ovu tehniku preporučuje upravo ulje u spreju kao najpraktičniju opciju, a iako je takav proizvod češći na američkom tržištu, moguće ga je nabaviti i kod nas.

Još jedan koristan savjet odnosi se na mekše vrste sireva poput mozzarelle. Ako ih planirate ribati, stavite ih u zamrzivač 10 do 15 minuta prije upotrebe. Time će sir postati čvršći i manje ljepljiv, što dodatno olakšava proces.

Stručnjaci također preporučuju da ribež operete odmah nakon korištenja, pod mlazom tople vode i uz pomoć četkice ili grube strane spužve. Sir se najlakše uklanja dok je još svjež. Ako se osuši, čišćenje postaje znatno zahtjevnije.

Stoga, uz svega nekoliko jednostavnih koraka i jedan neočekivani sastojak, dosadna kuhinjska obaveza može postati znatno lakša. Sljedeći put kad posegnete za ribežom, sjetite se ulja, a vaša kuhinja (i vaši živci) bit će vam zahvalni.

Nastavite čitati

Reporter 448 - 14.05.2025.

Facebook

Izdvojeno