Povežite se s nama

Klas26

Objavljeno

na

CityLIGHTS

FOTO Održana Smotra vatrogasnih snaga Vatrogasne zajednice Grada Velike Gorice

Objavljeno

na

Objavio/la

Smotra vatrogasnih snaga Vatrogasne zajednice Grada Velike Gorice održana je danas (subota, 03. svibnja 2025.), dan uoči Svetog Florijana, zaštitnika vatrogasaca.

03.05.2025. Smotra vatrogasnih snaga Vatrogasne zajednice Grada Velike Gorice. Foto: David Jolić/cityportal.hr

03.05.2025. Smotra vatrogasnih snaga Vatrogasne zajednice Grada Velike Gorice. Foto: David Jolić/cityportal.hr

03.05.2025. Smotra vatrogasnih snaga Vatrogasne zajednice Grada Velike Gorice. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Prvi dio manifestacije s početkom u 10 sati bio je defile ljudstva i vozila Zagrebačkom ulicom od Vatrogasnog doma do Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica.

03.05.2025. Smotra vatrogasnih snaga Vatrogasne zajednice Grada Velike Gorice. Foto: David Jolić/cityportal.hr

03.05.2025. Smotra vatrogasnih snaga Vatrogasne zajednice Grada Velike Gorice. Foto: David Jolić/cityportal.hr

03.05.2025. Smotra vatrogasnih snaga Vatrogasne zajednice Grada Velike Gorice. Foto: David Jolić/cityportal.hr

03.05.2025. Smotra vatrogasnih snaga Vatrogasne zajednice Grada Velike Gorice. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Drugi svečani dio održan je na platou ispred zgrade POUVG-a. Postrojavanje, intoniranje državne himne i himne vatrogasaca, gradonačelnik Krešimir Ačkar i zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Velika Gorica Ivica Maceković su izvršili smotru ljudstva. Na kraju su dodijeljeni ključevi novih vatrogasnih vozila za tri DVD-a.

03.05.2025. Smotra vatrogasnih snaga Vatrogasne zajednice Grada Velike Gorice. Foto: David Jolić/cityportal.hr

03.05.2025. Smotra vatrogasnih snaga Vatrogasne zajednice Grada Velike Gorice. Foto: David Jolić/cityportal.hr

03.05.2025. Smotra vatrogasnih snaga Vatrogasne zajednice Grada Velike Gorice. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Nakon svečanog dijela druženje je uz domjenak nastavljeno u velikom šatoru u Parku dr. Franje Tuđmana.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Zanimljivosti

5 biljaka koje će vaš vrt pretvoriti u oazu

Stručnjak za vrtlarenje, poznat na TikToku pod imenom Mediteranski vrtlar, u svom je nedavnom videu otkrio kojih pet biljaka može u potpunosti transformirati dvorište.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Jill Wellington/pexels.com

Kako temperature rastu, mnogi građani ponovno se okreću uređenju svojih vrtova i dvorišta. Stručnjak za vrtlarenje, poznat na TikToku pod imenom Mediteranski vrtlar, u svom je nedavnom videu otkrio kojih pet biljaka može u potpunosti transformirati dvorište ovog proljeća i ljeta, piše Večernji.hr. Njegov popis uključuje cvjetnice koje ne samo da vizualno oplemenjuju prostor, već i štede novac jer cvjetaju kroz cijelu sezonu.

U nastavku donosimo preporuke stručnjaka koje bi vam mogle pomoći pri sljedećem posjetu vrtnom centru:

Pelargonije
Pelargonije su među najpopularnijim vrtnim cvjetnicama, poznate po svom živopisnom cvatu i atraktivnom lišću. Rastu i na suncu i u djelomičnoj sjeni te privlače oprašivače tijekom ljeta i jeseni.

Erigeron (hudoljetnica)
Ako tražite niskorasle biljke, stručnjak preporučuje erigeron, poznat i kao zvončić. Riječ je o cvjetnici iz obitelji tratinčica koja se širi i pogodna je za privlačenje oprašivača. Cvjetovi dolaze u nijansama bijele, ružičaste, ljubičaste i plave.

Ukrasni grašak (mirisna grahorica)
Ova jednogodišnja biljka mediteranskog podrijetla započinje s cvatnjom već u svibnju. Osim bogatstva boja, odlikuje je i slatki miris, što je čini idealnom i za vrt i za rezano cvijeće.

Penstemon
Za trenutačan vizualni učinak, preporučuje se sadnja penstemona u grupama od tri do pet biljaka. Otporan je na sušu, preferira dobro drenirana tla i najbolje uspijeva na suncu.

Verbena
Za dodavanje visine u vrtu, stručnjak savjetuje verbenu. Njezine visoke stabljike i lavandasti cvjetovi čine je atraktivnom, a istovremeno i korisnom jer privlači leptire. Posebno se ističe u vrtovima s divljim cvijećem i među ukrasnim travama.

Preporuke su naišle na pozitivan odjek publike. U komentarima ispod videa, korisnici dijele vlastita iskustva: od uspješne sadnje kutija divljeg cvijeća do izazova s lisnim ušima kod ukrasnog graška.

Ulaganje u prave biljke može pretvoriti vaš vanjski prostor u mjesto koje podržava bioraznolikost, potiče opuštanje i ne zahtijeva velike troškove. Ako tražite jednostavan, ali učinkovit način da osvježite svoj vrt ovog proljeća, možda se upravo ovih pet biljaka nalazi na vašem popisu za kupnju.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Koliko dati za svadbeni dar? Cifre idu i do 1000 eura…

„Daj koliko možeš, iskreno i s osmijehom. Ako si prava kuma, to je važnije od svake svote.”

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Karolina Grabowska/pexels.com

Koliko novca dati za svadbeni poklon, osobito ako si kuma ili kum? Ovo pitanje pokrenulo je lavinu komentara na društvenim mrežama, a rasprava koju je započela jedna buduća kuma na Redditu otkrila je koliko su raznolika očekivanja, mogućnosti i običaji među ljudima, prenosi Večernji.hr. Dok neki daruju tisuće eura, drugi biraju kreativna rješenja ili iskreno priznaju – nemam više od 100 eura.

Sve je krenulo kada je korisnica Reddita priznala da je tek dva i pol mjeseca prije vjenčanja saznala da će biti kuma, ali financijski nije spremna. „Plaća mi pokriva samo kredit, račune i putovanje koje sam ranije rezervirala. Koliko se uopće očekuje da dam”, pitala je.

Jedan korisnik otkrio je da je, kao kum na malom obiteljskom vjenčanju, kupio društvenu igru vrijednu 150 eura jer su mladenci „zarađivali sedam puta više” od njega. Drugi pak nije dao ništa jer je svečanost bila tek simboličan odlazak kod matičara. Bilo je i neobičnih prijedloga, od uplate putovanja na rate do darivanja seta lonaca ili čak poluge zlata.

S druge strane, jedna žena podijelila je kako je, znajući godinama unaprijed da će biti kuma, uspjela uštedjeti i darovati kombinaciju novca i poklona vrijednu čak 1000 eura. Drugi primjer govori o barjaktaru koji je, iako „samo pratnja kumi”, dao 300 eura, dok je jedan stariji kum, s obitelji, darovao 1000 eura.

Originalnost nije rijetkost, neki poklanjaju umjetničke portrete para, a jedan korisnik istaknuo je važnost iskrenosti, „Daj 100 eura i reci sori, u kreditu sam, Ako ti tada kuma kaže da ništa ne moraš, znaš da te cijeni.”

Mnogi se slažu da društvo često postavlja nerealna očekivanja. „Uvijek dajemo previše jer si možemo priuštiti, ali to ne bi smjelo biti pravilo. Kumove ne biramo zbog novca”, napisala je jedna komentatorica.

U konačnici pravila nema. Primjeri variraju od 133 eura do 1000 eura, uz dodatke poput plaćanja harmonikaša, darova i torti. Sve ovisi o bliskosti s mladencima, njihovim očekivanjima i financijskim mogućnostima kumova.

Kako je jedan komentar sažeo raspravu – „Daj koliko možeš, iskreno i s osmijehom. Ako si prava kuma, to je važnije od svake svote.”

Nastavite čitati

Kultura

Dobar Štoos u kvartu! Performans “Bear with me” stiže u Veliku Goricu

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Matej Čelar

Zadarska umjetnica Irena Boćkai gostuje u Velikoj Gorici u srijedu, 7. svibnja, s početkom u 19:30 sati u Interpretacijskom centru Muzeja Turopolja (Šetalište Franje Lučića 15), gdje će izvesti svoj performans „Bear with me“. Događaj se održava u sklopu kulturnog programa Dobar Štoos u kvartu koji organizira Štoos teatar, a nakon izvedbe planiran je i razgovor s umjetnicom.

„Bear with me“ izvedbeno je predavanje koje spaja umjetničko i akademsko, a u fokusu rada su polarni medvjedi i stvaralački proces nastanka same izvedbe. Boćkai u performansu istražuje vlastitu transformaciju u polarnog medvjeda, pri čemu naslov nosi dvostruko značenje, referencu na životinju, ali i poziv publici na strpljenje i razumijevanje.

Foto: Matej Čelar

Performans se bavi temom „izvedbene životinje“ te pokušava otvoriti prostor između tijela umjetnice i tijela polarne životinje, u kojem se možda događa trenutačna transformacija. Ključan dio rada čini osjećaj stvaralačke nelagode i nelagode tijela, kroz koje umjetnica traži potencijal izvedbenog uspjeha.

„U izvedbi sam u sustavnoj potrazi za međuprostorom koji se možda otvara u trenutku rascijepa koji nastaje iz razlike između mojeg i medvjeđeg tijela. Rastvaranjem tog međuprostora možda je moguće uloviti potencijal trenutka gdje negdje prilikom izvođenja zaista postajem polarni medvjed, a izvedba samim time postaje uspješna izvedba“, objašnjava Boćkai.

Program Dobar Štoos u kvartu ima za cilj približiti suvremene umjetničke prakse publici kroz dijalog, a razgovor s umjetnicom nakon performansa poslužit će upravo toj svrsi. „Cilj nam je s publikom porazgovarati o onome što su gledali, kao i procesu nastanka izvedbe, što s publikom dijele autori. Na taj način rastvaramo i približavamo suvremene prakse publici“, ističe Ana Katulić, koordinatorica programa.

Ova izvedba nudi jedinstvenu priliku za upoznavanje s ekološki osviještenom umjetnošću koja briše granice između stvarnosti i izvedbe, čovjeka i životinje, tijela i identiteta.

Nastavite čitati

Vijesti

Kreću radovi u Bratstvu I! Nova cesta, staze i parkirališta do studenog

Projekt obuhvaća potpunu sanaciju prometnice u dužini od 1.200 metara.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

U ponedjeljak, 5. svibnja 2025. godine, započinju opsežni radovi na rekonstrukciji Ulice Bratstvo I u Velikoj Gorici, u sklopu projekta vrijednog oko 1,5 milijuna eura. Radove izvodi slovenska tvrtka KIT-AK, a završetak se očekuje do 6. studenoga 2025.

Projekt obuhvaća potpunu sanaciju prometnice u dužini od 1.200 metara. Uz izgradnju nove jednosmjerne ceste, planirano je i uređenje pješačkih staza te izgradnja novih parkirnih mjesta. Komunalni standard dodatno će se unaprijediti izgradnjom nove oborinske odvodnje i zamjenom postojeće vodovodne mreže.

Radovi će se izvoditi u četiri faze, a za cijelo vrijeme trajanja predviđena je privremena regulacija prometa. Vozači se pozivaju na dodatni oprez i poštivanje postavljene signalizacije.

Po dovršetku rekonstrukcije Ulice Bratstvo I, u planu je i uređenje susjedne Ulice Eugena Kvaternika, čime će se dodatno unaprijediti prometna i infrastrukturna slika tog dijela grada.

Zahvati koji slijede ključni su korak prema modernizaciji gradske infrastrukture, a njihova realizacija zahtijevat će strpljenje svih sudionika u prometu jer kvalitetniji i sigurniji uvjeti stižu nakon ovih radova.

Foto: Radovi u Bratstvu I/gorica.hr

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno