Povežite se s nama

Vijesti

Velika Gorica među vodećima gradovima po izdvajanjima za uskrsnice! Tko sve dobiva i koliko?

Tri grada dijele uskrsnice veće od 200 eura, dok ih 16 isplaćuje između 100 i 200 eura. Ukupno 47 gradova dodjeljuje iznose između 50 i 100 eura, a samo 9 gradova isplaćuje manje od 50 eura.

Objavljeno

na

Velika Gorica ove je godine iz proračuna izdvojila 425.000 eura za uskrsnice, čime se svrstala među deset hrvatskih gradova s najvećim ukupnim izdvajanjima za ovu vrstu pomoći. Maksimalni iznos uskrsnice koji građani mogu primiti je 120 eura, a cenzus do kojeg se ostvaruje pravo na uskrsnicu iznosi 670 eura, što je jedan od najvećih cenzusa u državi, prenosi portal Gradonačelnik.hr.

Naš grad tako prati sve izraženiji trend među hrvatskim gradovima koji u predblagdansko vrijeme financijski pomažu svojim najugroženijim građanima. Ove godine, prema prikupljenim podacima, uskrsnice dijeli čak 77 gradova, a više od dvije trećine njih povećalo je iznose i proširilo krug korisnika. Osim umirovljenika, pomoć je namijenjena i drugim socijalno osjetljivim skupinama, uključujući djecu s poteškoćama, nezaposlene i roditelje njegovatelje.

Tko će sve dobiti uskrsnice

Prema izvještaju, osim umirovljenika, uskrsnice se ove godine dijele i osobama bez mirovina, nezaposlenima, osobama s invaliditetom, socijalno ugroženima, djeci s poteškoćama, roditeljima njegovateljima, onkološkim bolesnicima, pa čak i redovitim studentima i učenicima slabijeg socijalnog statusa.

Primjerice, Grad Supetar po prvi put uključuje onkološke bolesnike kojima dijeli po 50 eura, Bakar udomljenoj djeci, Korčula udomljenim osobama, Grubišno Polje redovitim studentima, dok Biograd na Moru 400 eura isplaćuje djeci s poteškoćama i posebnim potrebama.

Split daje 60 eura njegovateljima te socijalno ugroženim učenicima i studentima, Zagreb po 100 eura roditeljima njegovateljima i djeci bez jednog roditelja koji primaju dječji doplatak, a Osijek 60 eura beskućnicima.

Koliki su iznosi i tko ih najviše dijeli?

Uskrsnice se kreću od simboličnih 15 eura do rekordnih 400 eura koje dijeli Biograd na Moru. Odmah iza su Opatija s 240 eura (za umirovljenike s primanjima ispod 450 eura), Novi Vinodolski s 200 eura, Ploče sa 170 eura (za umirovljenike s manje od 70 eura mjesečnih primanja), Sinj sa 150, te Osijek, Labin i Velika Gorica sa 120 eura.

Tri grada dijele uskrsnice veće od 200 eura, dok ih 16 isplaćuje između 100 i 200 eura. Ukupno 47 gradova dodjeljuje iznose između 50 i 100 eura, a samo 9 gradova isplaćuje manje od 50 eura.

Cenzusi i širenje kruga korisnika

Kako bi obuhvatili širi krug korisnika, brojni gradovi su povisili dohodovne cenzuse koji sada uglavnom iznose između 400 i 500 eura. U Velikoj Gorici uskrsnicu dobivaju građani čija mirovina ne prelazi 670 eura, što je jedan od najviših cenzusa u državi.

Svi umirovljenici, bez obzira na visinu mirovine, uskrsnice dobivaju u samo osam gradova, a to su Buzet, Crikvenica, Krk, Mali Lošinj, Novigrad, Prelog, Zaprešić i Čakovec. Najveći cenzus ima Bakar gdje uskrsnice od 1.200 eura dobivaju svi umirovljenici ispod tog praga.

Koji su gradovi najviše izdvojili?

Nakon Zagreba, koji je osigurao 3.235.000 eura, najviše sredstava za uskrsnice izdvojili su:

  • Sisak – 1.100.000 eura
  • Osijek – 620.000 eura
  • Varaždin – 453.675 eura
  • Čakovec – 450.000 eura
  • Velika Gorica – 425.000 eura
  • Split – 345.000 eura
  • Vukovar – 320.000 eura
  • Zaprešić – 264.000 eura
  • Crikvenica – 231.000 eura

Iznad 200.000 eura još su izdvojili Opatija (220.000), Ivanić-Grad i Vinkovci (po 200.000 eura), dok su iznosi od 100.000 do 200.000 eura zabilježeni u Samoboru, Šibeniku, Koprivnici, Slavonskom Brodu, Bakru i Rijeci.

Iako većina gradova uskrsnice isplaćuje kao novčanu pomoć, neki ih pružaju i u obliku poklon-bonova (npr. Bakar, Labin, Korčula) ili prehrambeno-higijenskih paketa za najpotrebitije (Pazin, Obrovac, Velika Gorica…). Nova Gradiška, pak, nema uskrsnicu, već nudi jednokratnu pomoć koju građani mogu zatražiti neovisno o blagdanu.

Ovim potezima, gradovi nastoje ublažiti financijske poteškoće dijela svojih građana, posebno onih u ranjivim skupinama, u kontekstu inflacije i rasta troškova života.

Vijesti

Jedna kutija dnevno skraćuje život za 40 dana! Evo zašto je danas pravi trenutak da ostavite cigarete

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) upozorava kako duhan godišnje uzme oko 8 milijuna života, od čega čak 1,3 milijuna otpada na nepušače izložene pasivnom pušenju.

Objavljeno

na

Republika Hrvatska od 2003. obilježava nacionalni, Hrvatski dan nepušenja, kako bi se naglasila važnost prestanka pušenja. Ovaj se dan obilježava na prvi dan korizme, koja je ove godine počela 05. ožujka. Na taj dan većina ljudi razmišlja o odricanju, pa je ovo prilika za promišljanje o vlastitom zdravlju. Cilj je potaknuti pušače na prestanak pušenja tako da 24 sata ne zapale cigaretu, steknu uvid da to nije nemoguće i nastave s apstinencijom.

Prema podatcima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO):

· duhan ubije polovicu svojih korisnika koji ne prestanu pušiti

· svake godine od posljedica pušenja umre oko 8 milijuna osoba, uključujući procijenjenih 1.3 milijuna nepušača izloženih pasivnom pušenju

· približno 80 % od 1.3 milijarde osoba u svijetu koje puše živi u zemljama s niskim i srednjim dohotkom

· u 2020. pušilo je 22.3 % svjetske populacije (36.7 % muškaraca i 7.8 % žena).

Pušenje predstavlja veliki javnozdravstveni problem. Procjenjuje se da u Hrvatskoj od posljedica pušenja godišnje umire oko 14.000 ljudi. Dok je 1960-ih godina stopa pušenja bila na vrhuncu među muškarcima, a dva desetljeća kasnije među ženama, danas je statistika ipak na strani bivših pušača u odnosu na pušače.

Žestoke masovne medijske kampanje protiv duhana i slikovna zdravstvena upozorenja dokazano sprječavaju djecu i druge ranjive skupine da počnu pušiti i povećavaju broj korisnika duhana koji prestanu pušiti. Oko 80 % pušača počinje pušiti prije 18 godine. U cijelom svijetu svake godine oko 30 milijuna adolescenata počinje pušiti (oko 50 % mladih muškaraca i 10 % mladih žena), a nažalost većina će nastaviti do kraja života. Studije na mladuncima eksperimentalnih životinja zaključuju da nikotin može izazvati trajne promjene u mozgu.

Pušenje predstavlja najveći preventabilni zdravstveni rizik. Pušenje je vodeći uzročnik malignih, kardiovaskularnih i respiratornih bolesti. Oko 95 % umrlih od raka pluća su pušači. Pušenje se dovodi u vezu s povećanim rizikom od osteoporoze, ulkusa jednjaka i želuca, usporenog zarastanja rana i šećerne bolesti. Uz to, pušenje uzrokuje trenutačni porast krvnog tlaka i pulsa, smanjuje protok krvi kroz srce i mozak, smanjuje količinu kisika u tkivima, povećava rizik od stvaranja ugrušaka te direktno oštećuje krvne žile. Znanstveno je dokazano da jedna cigareta skraćuje život osam minuta; dakle, osobi koja puši jednu kutiju cigareta dnevno dan je kraći za dva sata i 40 minuta, a godina 40 dana. Ukupna smrtnost među pušačima je tri puta veća nego kod osoba iste dobi i spola koje nisu nikad pušile te pušači umiru oko 10 godina ranije.

Cigareta sadrži više od 7000 supstanci, od kojih je 70 kancerogeno. Za ovisnost je odgovoran nikotin, a intenzitet ovisnosti o nikotinu može se usporediti s heroinom ili kokainom. Pušenje uzrokuje zadovoljstvo, bolje raspoloženje, smanjenje stresa i anksioznosti. Oko 75 % pušača u zapadnim zemljama razmišljaju o prestanku u sljedećih 6 mjeseci, dok ih je oko 50 % pokušalo prethodne godine. Većina pušača nije planirala pušiti cijeli život, odlučili su samo zapaliti prvih nekoliko cigareta. Nažalost oko 80 % osoba koje pokušaju prestati pušiti, ponovno zapali cigaretu nakon nekoliko mjeseci.

„Prestati pušiti?! Pa to je bar lako, ja sam to učinio već stotinu puta!“ govorio je, navodno, Mark Twain. Iako nije lako, prestati pušiti je uvijek korisno, bez obzira na dob. Zanimljiva je metafora koja pušenje uspoređuje s uskim cipelama, tek kad ih skinemo osjetimo olakšanje. Tri minute traje jaka želja za cigaretom, nikada dulje, a možete je suzbiti na razne načine: operite zube, prošetajte, istuširajte se, popijte čašu vode, pojedite jabuku.

12 tjedana nakon prestanka pušenja poboljšava se cirkulacija krvi, lakše se hoda i diše, a nakon tri mjeseca smiruje se kašalj i otežano disanje te se poboljšava funkcija pluća. Godinu dana nakon prestanka pušenja rizik od srčanog udara smanjuje se za tri puta, a nakon 5 godina rizik je jednak onome kao u nepušača. Deset godina nakon prestanka pušenja rizik za pojavu raka pluća postaje dvostruko manji nego kod pušača, smanjuje se i rizik obolijevanja od raka usne šupljine, grkljana, jednjaka, mokraćnog mjehura, maternice i gušterače. Nakon 15 godina rizik obolijevanja od srčanih bolesti izjednačen je riziku nepušača.

Među pušačima koji su svjesni opasnosti duhana većina želi prestati pušiti. Osim zdravstvenih dobrobiti, brojne su druge prednosti prestanka pušenja, pa tako netko može pronaći motivaciju u količini ušteđenog novca i porastu samopouzdanja zbog ovog velikog koraka, porastu energije, svježijem izgledu, manje bora, drugi u boljem okusu hrane, osjetu mirisa, a treći u pružanju pozitivnog primjera djeci.

Savjetovanja i lijekovi mogu više nego udvostručiti šanse korisnika duhana za uspješan prestanak pušenja. U prestanku od pomoći mogu biti proizvodi koji sadrže nikotin u obliku flastera, guma za žvakanje i spreja. Ti proizvodi smanjuju simptome odvikavanja od pušenja jer zamjenjuju nikotin koji se unosi pušenjem cigarete. U organizam se tako unosi mala, netoksična doza nikotina, bez štetnog dima.

Nikotinska guma za žvakanje prikladnija ja za ljude koji se pušenja ne odriču naglo, već postepeno smanjuju broj popušenih cigareta, sve do potpunog prestanka. Uzima se kad se osjeti potreba za pušenjem i polako žvače tijekom 30 minuta. Prvo se koriste kao zamjena za cigarete što pomaže

smanjiti broj popušenih cigareta, a nakon toga se postupno smanjuje i uzimanje samih guma dok se ne smanji potreba za nikotinom.

Flaster se stavlja na kožu i neprekidno otpušta određenu količinu nikotina koja, kroz kožu, odlazi u cirkulaciju i dalje se prenosi krvlju te osigurava veliku šansu za prestanak pušenja ljudima koji se cigareta žele odreći odmah. Doziranje i trajanje terapije ovisi o razini ovisnosti o nikotinu.

Sprej se može koristiti za postupno smanjenje pušenja ili za nagli prestanak, ovisno o preferencijama pušača. Doza ovisi o razini ovisnosti o nikotinu. U procesu odvikavanja, primjenjuje se tijekom 12 tjedana. Koraci terapije uključuju postupno smanjivanje broja potisaka spreja tijekom tog razdoblja.

Učinci kombinirane nefarmakološke i farmakološke intervencije multipliciraju se, pri čemu obje komponente pridonose uspjehu bez obzira radi li se o individualnom ili grupnom pristupu. Stoga se kombinacija farmakoterapije sa savjetovanjem i bihevioralnim pristupom preporučuje kao najučinkovitija metoda za prestanak pušenja.

Nastavite čitati

Vijesti

Jurjevo u Kurilovcu! Pjesma, krijes i domaće delicije

Manifestacija će se odvijati na križanju Lomničke ulice i Jelačićeve, a očekuje se veliki odaziv građana.

Objavljeno

na

Objavio/la

Etno udruga Kurilovec u suradnji s Gradskom četvrti Kurilovec i DVD-om Kurilovec organizira tradicionalno Jurjevo u Kurilovcu, koje će se održati u utorak, 22. travnja 2025. godine, s početkom u 19 sati. Manifestacija će se odvijati na križanju Lomničke ulice i Jelačićeve, a očekuje se veliki odaziv građana.

„Okupljanje počinje u 18:30, govor etno udruge će biti 18:45, a 19 sati s nastupom kreće vokalno-instrumentalni sastav Jane sa svojim tradicionalnim turopoljskim pjesmama a oko 19:15-19:30 će početi tradicionalno paljenje Jurjevskog krijesa”, rekao je Damir Slojšek, predsjednik Gradske četvrti Kurilovec

Događaj će biti dodatno obogaćen i štandom s tradicionalnom hranom, gdje će posjetitelji imati priliku degustirati domaće proizvode i pića, u suradnji s Plemenitom općinom turopoljskom.

„Pozivamo sve ljude koji mogu doći na naše Jurjevo u Kurilovcu”, dodao je Slojšek.

Nastavite čitati

Vijesti

KUD Gradići održat će svoj tradicionalni Uskrsni koncert, ali s jednom malom izmjenom

Umjesto na Uskrsni ponedjeljak, KUD će svoj doprinos misnom slavlju dati na sam Uskrs.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Kud Gradići/Facebook

KUD Gradići će i ove godine održati svoj tradicionalni Uskršnji koncert u crkvi sv. Antuna Padovanskog u Gradićima. Svi članovi KUD-a nastupit će na Uskrsnoj svetoj misi u nedjelju, 20. travnja 2025., s početkom u 9:30 sati. Međutim ove godine umjesto na Uskrsni ponedjeljak, svoj doprinos misnom slavlju dat će na sam Uskrs. Razlog tome su druge obaveze KUD-a.

„S obzirom na to da je u istom tjednu i Jurjevo i neke druge aktivnosti koje smo dužni obaviti prema gradu te široj društvenoj zajednici, u suradnji s našim župnikom vlč. Ivanom Torbarom, dogovorili smo da KUD i svi njegovi članovi na samoj Uskrsnoj misi u nedjelju, u 9:30 u Crkvi sv. Antuna Padovanskog daju svoj doprinos. Izuzetno smo počašćeni, zadovoljni, sretni što ćemo u jednom zajedništvu, u jednom duhu mira, ljubavi, moći podijeliti radost Uskrsa sa svim našim mještanima i svima onima koji će se nalaziti na svetoj misi u crkvi“, istaknula je predsjednica KUD-a Gradići, Gordana Kovačić

Na misi će nastupiti sve sekcije KUD-a Gradići. Vokalna, tamburaška te dječja sekcija. Izvest će se nekoliko prigodnih uskrsnih skladbi, među kojima su i poznate pjesme „Ovaj dan“, „Ostani s nama“, „Jezuš nam je gore vstal“ i „Radost prosu se“. Izvest će se i prepoznatljive skladbe kako bi i ostali vjernici u crkvi mogli sudjelovati i zapjevati s izvođačima.

Uskrsna misa u Gradićima tako će ove godine postati i glazbeno duhovni doživljaj, prilika za zajedništvo, radost i slavlje koje nadilazi uobičajene okvire koncerata jer kad pjesma postane molitva, cijela župa pjeva jednim glasom.

Nastavite čitati

Sport

Kako je Klaf “zapalio” Široki: Ušli u finale kupa i zaslužili čudesan doček

Veliki uspjeh ostvarili su nogometaši Širokog Brijega, predvođeni Velikogoričaninom Deanom Klafurićem i njegovim pomoćnikom Damirom MIlanovićem ušli su u finale Kupa BiH u vrlo specifičnim uvjetima…

Objavljeno

na

Objavio/la

U najmanju ruku jako dobar posao radi velikogorički trener Dean Klafurić na klupi premijerligaša BiH iz Širokog Brijega. U kombinaciji sa svojim vjernim i vrijednim suradnikom Damirom Milanovićem preuzeo je Široki ove zime, a dolaskom proljeća počeli su stizati i vrlo konkretni, divljenja vrijedni rezultati. U teškim i zahtjevnim okolnostima, ali kad se radi kako radi Klaf, uloženo se mora vratiti…

Vratilo se u velikoj mjeri u srijedu navečer, nakon što je Široki gostovao u Sarajevu kod Željezničara u drugoj utakmici polufinala Kupa BiH. U prvoj utakmici Široki je bio maestralan, pomeli su Klafovi momci Želju s travnjaka i na uzvrat otišli s velikih 3-0. Sasvim logično, uoči uzvrata na Grbavici vladao je optimizam, ali i velika doza opreza, budući da u BiH nogometu, pokazalo se u prošlosti, i nemoguće često postane moguće.

Nemogućom se tako, primjerice, čini da igrač uđe u kazneni prostor protivnika, domaći branič mu doslovno slomi nogu, a sudac samo pokaže rukom: “Ništa, igra se dalje!” Postoji u BiH mogućnost pregleda situacije na VAR-u, ali ovoga puta sudac se iz nekog razloga nije odlučio upotrijebiti taj alat. Jer, igra se dalje…

I igralo se dalje, ali bez Daniela Lukića, koji je odmah po završetku utakmice završio u bolnici, a zatim i na operacijskom stolu, budući da mu je pukla tibija, kost u potkoljenici. Igraj dalje, ali za nekoliko mjeseci, kad se oporaviš od teške ozljede!

Osim Lukića, nastradala su još dva igrača Širokog, također bez sankcija, a Željezničar je dobio i kazneni udarac u 37. minuti. Kazneni udarac koji je, naravno, u najmanju ruku dvojben. Iz njega je Željo i zabio jedini gol na utakmici, pobijedio 1-0, ali nije uspio nadoknaditi minus iz prve utakmice. Klaf, Milka i njihova ekipa otišla je tako potpuno zasluženo u finale Kupa.

– Cilj nam je bio ući u finale, a u tom smislu smo se i pripremali, svjesni da imamo prednost od tri gola. Na kraju smo uspjeli i nema nikakve dvojbe da je ovo veliki uspjeh za nas – govorio je zadovoljni Klaf nakon utakmice koja je bila iscrpljujuća u svakom smislu.

Budući da ove sezone iz lige ispadaju čak četiri kluba, Širokom je i dalje primaran cilj izbjeći jednu od četiri posljednje pozicije. Trenutačno su na sedmome mjestu, s pet bodova više od devetog Radnika iz Bijeljine, prvoga koji je u ovom trenutku u opasnoj zoni, fokus je i dalje na tome, ali usput je stigao i ovaj prekrasan doseg u Kupu.

– Nije baš da smo se orijentirali na na Kup, nama je prvenstvo cilj opstanak u ligi, ali u ovom trenutku mogu reći da sam ponosan na svoje igrače. Utakmica nije bila lijepa, Željezničar je imao podršku, mi smo bili u grču u prvom poluvremenu, nismo se držali svog plana igre, no u drugom dijelu to je bilo bolje. Odmaknuli smo protivnika od našega gola i smanjili smo im broj šansi, tako da mislim da je naš prolazak u finale, gledajući obje utakmice, apsolutno zaslužen – rekao je Klafurić.

Proslavili su igrači i stožer Širokog plasman u finale već u Sarajevu, no prava fešta odrađena je po povratku kući, u Široki Brijeg. Oduševljeni navijači dočekali su ih spektakularnom bakljadom…

Dean Klafurić, shvatili ste već, prometnuo se u miljenika navijača, uživao je sasvim sigurno i u ovim prekrasnim trenucima, no svjesni su naši širokobriješki Goričani da posao ni izbliza nije gotov. Ni u kupu, u kojem ih u finalu čeka Sarajevo, predvođeno Zoranom Zekićem, koje će u tom finalu biti i favorit, ali posebna je pažnja i dalje na prvenstvu.

Već u subotu umorni i ozljedama izmučeni Široki ide na novo teško gostovanje, ovoga puta kod Igmana u Konjic.

Nastavite čitati

Vijesti

Isključenja struje u Drenju Šćitarjevskom! Evo kad i gdje točno neće biti električne energije

Prekid će trajati svaki dan od 9 do 14 sati, a radovi će se provoditi na području nadležnosti Terenske jedinice Velika Gorica.

Objavljeno

na

Objavio/la

Zbog planiranih radova na elektroenergetskim postrojenjima distribucijske mreže, dio naselja Drenje Šćitarjevsko u Velikoj Gorici ostat će bez opskrbe električnom energijom u utorak 22. travnja, srijedu 23. travnja, četvrtak 24. travnja i petak 25. travnja 2025. godine. Prekid će trajati svaki dan od 9 do 14 sati, a radovi će se provoditi na području nadležnosti Terenske jedinice Velika Gorica.

Tijekom prva tri dana , utorka, srijede i četvrtka, bez struje će biti dio naselja Drenje Šćitarjevsko, točnije kućni brojevi od 31B do 58 te kućni brojevi 12A. U petak, 25. travnja, prekid opskrbe električnom energijom zahvatit će kućne brojeve od 1 do 10.

Iz nadležne službe napominju kako će, u slučaju nepovoljnih vremenskih uvjeta, planirani radovi biti odgođeni.

Građanima se savjetuje da na vrijeme prilagode svoje dnevne obaveze i osiguraju sve potrebne uvjete za normalno funkcioniranje tijekom planiranih isključenja.

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.