Smrtnost nije najlakša tema za razgovor kao ni razmišljanje o njoj. Iako smo u dubini našeg uma svi svjesni da smrt dolazi i da je važno voditi brigu o stanju naše duše, postoji jedna stvar o kojoj moramo također voditi računa. Naravno, to je odluka kako ćemo razdijeliti svoju imovinu.
Dok se neki žele osigurati da će netko o njima skrbiti u starosti, neki žele za života nagraditi voljene osobe, a neki žele svoju imovinu rasporediti tek nakon svoje smrti po svojoj želji.
No, kako izabrati pravi način? Treba li sklopiti ugovor o uzdržavanju, darovni ugovor ili napisati oporuku? Svaki nabrojeni pravni posao ima svoje prednosti i mane, a koje su to, saznajte u nastavku.
Ugovor o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju
Ugovor o uzdržavanju podrazumijeva da primatelj uzdržavanja prenosi dio ili cijelu svoju imovinu na drugu osobu, koja zauzvrat preuzima obvezu brige o njemu ili trećoj osobi do kraja života. No, zakon razlikuje dvije vrste, ugovor o doživotnom i ugovor o dosmrtnom uzdržavanju.
Kod ugovora o doživotnom uzdržavanju, vlasništvo se prenosi na davatelja uzdržavanja tek nakon smrti primatelja uzdržavanja, čime se osigurava da starija osoba zadrži vlasništvo imovine do kraja života.
Suprotno tome, kod ugovora o dosmrtnom uzdržavanju, vlasništvo prelazi na davatelja uzdržavanja odmah nakon sklapanja ugovora, što može biti rizično ako se davatelj uzdržavanja ne pokaže kao pouzdan skrbnik.
Ugovori o uzdržavanju moraju biti sastavljeni u pisanom obliku od strane javnog bilježnika ili solemnizirani po javnom bilježniku kako bi postali važeći. Za valjanost takvih ugovora nije dovoljna ovjera potpisa ugovornih strana. Također, važno je napomenuti da se imovina stečena tim ugovorom od strane davatelja uzdržavanja može smatrati bračnom stečevinom, a nasljednici primatelja uzdržavanja nemaju pravo potraživati nužni dio iz takve imovine.
Ugovor o darovanju
Ugovorom o darovanju darovatelj prenosi imovinu na obdarenika bez ikakve naknade. Iako se ovakav ugovor može činiti jednostavnim i jeftinim za sklapanje jer si ga stranka može sama sastaviti i samo ovjeriti potpis darovatelja, ipak postoji nekoliko činjenica na koje treba obratiti pažnju.
Za pokretnine nije potreban poseban oblik ugovora, ali za nekretnine je nužno da ugovor bude u pisanom obliku, s ovjerenim potpisom darovatelja. Nadalje, moguće je ugovoriti pravo stanovanja, uporabe ili plodouživanja u korist darovatelja, čime se može osigurati da on i dalje koristi darovanu nekretninu.
Jedan od ključnih rizika ugovora o darovanju jest činjenica da da se takvi ugovori u praksi teško raskidaju. Premda zakon dopušta opoziv u određenim slučajevima, primjerice zbog nezahvalnosti obdarenika, takvi su postupci često složeni, dugotrajni, a osobito s neizvjesnim ishodom. Također, zakonski nasljednici darovatelja koji spadaju u krug nužnih nasljednika mogu tražiti vraćanje dara ako je time povrijeđen njihov nužni dio.
Oporuka
Oporuka je jednostrana izjava volje kojom oporučitelj raspoređuje svoju imovinu nakon svoje smrti. Najveća prednost ovog dokumenta jest njegova jednostavnost. Točnije, može se u svakom trenutku mijenjati ili opozvati.
Ona može biti vlastoručna (napisana i potpisana rukom oporučitelja), oporuka pred svjedocima te javna oporuka, koju sastavlja sudac ili javni bilježnik. U izvanrednim okolnostima može se napraviti i usmena oporuka, ali takva vrijedi samo privremeno.
Glavni problem oporuke leži u činjenici da ne garantira da će volja oporučitelja biti u potpunosti ispoštovana. Nakon smrti, oporuku mogu osporavati zakonski nasljednici kao i tražiti i dobiti pravo na nužni dio ako smatraju da im je oporučnim raspolaganjem to njihovo pravo povrijeđeno. Ostavinski postupak tada može trajati dugo i izazvati sukobe među nasljednicima, a ishod postupka pred sudom je uvijek neizvjestan.
Pripazite na troškove
Svi navedeni oblici podrazumijevaju određene troškove. Cijene ovise o vrijednosti imovine i regulirane su Pravilnikom o privremenoj javnobilježničkoj tarifi i Tarifom o nagradama i naknadi troškova za rad odvjetnika. Iako sastavljanje oporuke može biti najjeftinija opcija, u nekim slučajevima može donijeti pravne komplikacije, dok su ugovori o uzdržavanju i darovanju skuplji, ali pružaju veću pravnu sigurnost.
Koji je najbolji izbor?
Sklapanje ugovora o uzdržavanju, darovanju ili izrada oporuke može biti složen proces, a razlike među njima često su zbunjujuće. S obzirom na česte izmjene zakona i pravila, najbolje je pravovremeno potražiti savjet stručnjaka, odvjetnika ili javnog bilježnika koji će pomoći pri odabiru najprikladnijeg rješenja za vašu situaciju.