Povežite se s nama

HOTNEWS

MUKE PO PROTOKOLU Provjerili smo njegovu funkcionalnost u školama, u najvećem problemu – zrakoplovci

Kako funkcionira kontrola ulaska i izlaska u školama? Što je manjkavost sustava nadzora? Ima li sluha za tehničke probleme resorno ministarstvo?

Objavljeno

na

Još uvijek nam u glavi odzvanja stravičan događaj 20. prosinca prošle godine kada je u Osnovnoj školi Prečko u Zagrebu 19-godišnji muškarac nožem ozlijedio sedmero ljudi, pri čemu je usmrtio jednog učenika.   

Vlada Republike Hrvatske i Grad Zagreb proglasili su 21. prosinca danom žalosti a sve oči bile su uperene u Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih s u potrazi za pitanjem: jesu li naša djeca u školi sigurna?  

U sljedećih desetak dana Ministarstvo je izradilo jedinstveni Protokol, koji je na snagu stupio 02. siječnja, a koji bi trebao osigurati veću sigurnost u školskim ustanovama, zaštititi učenike i djelatnike i spriječiti događaje koji su Zagreb zavili u crno. Do sredine ožujka osnovne i srednje škole na području grada Velike Gorice, kao i ostatka Hrvatske, imale su određeni period prilagodbe na novonastalu situaciju, prostor za primjedbe i popunjavanje “rupa” koje su se pojavile uvođenjem novog sustava nadzora. 

Protokol u svojoj srži obvezuje školske ustanove zaključavati objekte u vrijeme trajanja nastave, osigurati dežurnu osobu na glavnom ulazu a ulazak u školu, nenastavno osoblje (roditelji, dostava i slično) moraju unaprijed najaviti svoj dolazak. Četiri velikogoričke osnovne škole nadzor uspješno provode, iako postoji prostor za poboljšanja. 

Ravnatelj OŠ Jurja Habdelića Davor Vidović rekao nam je kako imaju detaljan plan dežurstava u koji su uključeni domari i dežurni učitelji već od 7.15 sati ujutro, dok se, nakon što se škola zaključa u 7.40 sati, uključuju i čistačice na ulaz škole za učenike koji kasne na nastavu.  

Tijekom nastave dežuraju dežurni učitelji, a domari ponovo “uskaču” na dežurstvo na ulaz na kraju jutarnje smjene i dolazak poslijepodnevne smjene a zajedno sa dežurnim učiteljem/učiteljicom koji dolazi u 13.30 sati, školu  zaključavaju u 14 sati.  

-Iza 19 sati dežurni učitelji i tehničko osoblje su kod ulaza pri odlasku učenika iz škole, a domari dočekuju klubove koji treniraju u školskoj dvorani. Voditelji klubova obvezni su zajedno sa svim članovima kluba ući u školu, dakle grupno, i nema pojedinačnih ulazaka u školu, te škola opet “ide pod ključ” – rekao je ravnatelj Vidović, dodavši da je svako uvođenje nekog novog rasporeda u početku izazov. 

–Trudimo se maksimalno ispoštovati protokol radi sigurnosti svih učenika  i djelatnika, a tome su se prilagodili i roditelji koji su već usvojili pravilo se da uoči dolaska na informacije ili iz nekog drugog razloga, moraju najaviti razrednom učitelju– istaknuo je Vidović. 

Osnovna škola Eugena Kvaternika prije uvođenja nadzora bila je u prednosti. Naime, već je imala portafon, tako da nitko nenajavljen nije mogao ući u školu bez da najprije pozvoni za ulaz u školu. Ravnateljica Monika Brleković nam je ispričala da je škola zaključana i kako ima zvono, nemaju osobu koja je cijelo vrijeme dežurna na ulazu.  

–Dežura se pod prvim i zadnjim satovima u svakom turnusu, i za to su zadužene spremačice ili domari. Ostatak vremena, ako netko dođe, pozvoni na portafon a škola je s unutarnje strane uvijek otključana, dok učenici van škole izlaze pod velikim odmorima kad je lijepo vrijeme u pratnji dežurnih učitelja, i u petnaest minuta nakon što im završi zadnji sat – rekla je Brleković. 

Kaže da na negodovanje roditelja ili učenika nisu naišli jer su već u startu tako funkcionirali, a jedino što se promijenilo je to da se roditelji moraju najaviti prije dolaska u školu. 

–Problem se generalno javlja kod postavljanja osobe koja bi stalno trebala biti dežurna na vratima škole. Svi zaposlenici imaju svoje radne obveze, nema osobe koja je zadužena za stalno dežuranje na ulazu – dodala je ravnateljica OŠ Eugena Kvaternika. 

Kako nam je ispričao ravnatelj Stjepan Maravić, osnovnoškolci iz Hribara, nemaju zvono, no osigurano im je dežurstvo raspoloživim osobljem škole, i to uključujući i administrativne djelatnike, tehničko osoblje a po potrebi učitelje prema unaprijed dogovorenom rasporedu. 

 – Učenici mogu napustiti školu tijekom velikog odmora uz prisustvo dežurnog učitelja te u skladu s rasporedom nastave, primjerice nakon završetka posljednjeg sata u danu. U posebnim situacijama izlazak je moguć uz odobrenje razrednika ili dežurnog djelatnika. Prvih dana nakon uvođenja Protokola bilo je određenih komentara i pitanja od strane roditelja i učenika, no s vremenom su se svi prilagodili novim pravilima. Razumijevanje za sigurnosne razloge iza ove mjere značajno je doprinijelo njenom prihvaćanju – ispričao je ravnatelj OŠ Nikole Hribara, koji smatra da se Protokol u većini aspekata pokazao učinkovitim.  

– No, uvijek postoji prostor za poboljšanja, primjerice kroz dodatne tehničke mjere poput poboljšanja video nadzora. O svim mogućim poboljšanjima razgovarali smo unutar škole te smo prijedloge uputili nadležnim tijelima – dodao je Maravić. 

OŠ Eugena Kumičića broji nešto više od 900 učenika koji nastavu pohađaju u dvije smjene, a kako su prošli tjedan učenici četvrtih razreda pisali nacionalne ispite, ravnateljica Snježana Ruklić se ispričala našoj redakciji jer nije mogla odgovoriti na upite o funkcioniranju Protokola u školi, no pretpostavljamo da ga škola provodi po principu dežurstva osoblja.   

 Zgrada srednjoškolskog centra u kojoj nastavu pohađaju naši gimnazijalci, ekonomisti i strukovnjaci, osigurala je također dežurstva putem osoblja škole. Jedinstveni odgovor u ime svih ravnatelja dobili smo od ravnatelja Srednje strukovne škole Miroslava Antolčića. 

–Zgrada srednjih škola je otključana u načelu 30 minuta prije početka nastave  i 15 minuta nakon završetka nastave. Učenicima za vrijeme malog odmora nije dopušteno napuštanje školske ustanove, a tijekom velikog odmora učenicima je dopušten izlazak izvan prostora školske ustanove – objasnio je Antolčić, dodavši kako su i roditelji i učenici prihvatili sistem zaključavanja škole. 

No, kako je riječ o adolescentima, u buntovnim godinama, pitali smo nekolicinu njih kako su dočekali odluku o nemogućnosti izlaska iz škole u vrijeme malog odmora, a odgovori su više-manje isti. Najteže je zaključavanje palo – pušačima, koji u vrijeme malog odmora kriomice “zapale” u školskim toaletima. 

No, daleko najveći problem ima Zrakoplovna tehnička škola Rudolfa Perešina, čiji nam je ravnatelj Vedran Šarac izložio niz tehničkih problema s kojima se susreće s obzirom na niz specifičnosti provođenja protokola. 

–Naša škola ima tri zgrade koje nisu međusobno povezane već imaju zasebne ulaze, a nastava se odvija u dvije smjene. Nama je jednostavno nemoguće ispoštovati Protokol jer od tehničkog osoblja imamo samo dvije spremačice, u svakoj smjeni po jednu spremačicu i domara na 18 sati ukupnog radnog vremena tjedno, pa je jasno koliko je teško i izazovno boraviti na vratima tri ulaza i uz to raditi poslove čišćenja ili održavanja školskih prostora, a nadzor ulaska je uglavnom na njima uz dežurstvo nastavnika u školskim prostorima – ispričao je Šarac, a kako kaže, državni pedagoški standard na kojeg se uporno poziva naše resorno ministarstvo ne razumije ili ne žele razumjeti da škola koja radi u dvije smjene ima „duplu kvadraturu“ i da bi specifičnost svake škole trebala biti uvjet za broj tehničkog osoblja.  

–Nekoliko puta smo uputili zahtjeve za dodatnim osobljem, no nažalost od zadnjeg su prošla više od 2 mjeseca i još uvijek ništa. U međuvremenu smo na jedna  vrata ugradili šifrarnike za ulaz, a drugi objekt koji imamo u najmu od Zračne luke kroz dogovor s njima čekamo zamjenu sadašnjih vrata i ugradnju šifrarnika, dok je treći objekt školska radionica koju nastavnici samostalno otključavaju ili zaključavaju kad se tamo provodi nastava – dodaje ravnatelj. 

A po njegovoj priči možemo i zamisliti scenarij tijekom dana kada učenici nakon školskog zvona prelaze iz jedne zgrade u drugu, tijekom velikog odmora izlaze iz škole jer škola nema kantinu i obično putem dostavnih službi naručuju hranu. Također, ravnatelj upućuje i na problem nedostatka sanitarnih čvorova u jednoj zgradi što je također povod izlaska iz jedne u drugu zgradu. 

–Sve to nije baš jednostavno i snalazimo se kako znamo i umijemo, s tim da i objekti koje koristimo nemaju velike školske hodnike ili školski hol i nisu baš najbolje rješenje za boravak učenika posebno u toplije dane jer nemaju mogućnost provjetravanja pa smo ostavili mogućnost boravka u učionicama tijekom malih odmora prema dogovoru s nastavnicima, ali kako učenici često moraju mijenjati učionice i kabinete tijekom malih odmora, opet prelaze iz zgrade u zgradu – ukazuje na dodatan problem Šarac.  

–Naravno da učenicima, posebno maturantima nije baš drago da se škola zaključava. Održali smo sjednice Vijeća roditelja i Vijeća učenika raspravljali o protokolu i složili se oko nužnosti povećanja sigurnosti u školi, ali jednako tako i sagledali sve specifičnosti i teškoće s kojima se susrećemo u provođenju protokola. Krajem ožujka trebali bi ponovo održati sjednice i sagledati sve probleme i moguća rješenja za naredni period. Nažalost, resorno ministarstvo trebalo bi puno brže i konkretnije djelovati u rješavanju kadrovskih pitanja, jer bez osoblja dolazimo do granica normalnog funkcioniranja – apelirao je ravnatelj. 

 

Očigledno je resorno ministarstvo nakon izdavanja Protokola nadzora, zaboravilo provjeriti jesu li sve škole u mogućnosti ispuniti obveze i na kraju, biti otvoreni i pristupačni za dijalog. U nadi je spas, pa tako našim zrakoplovcima ostaje nadati se skorašnjem odgovoru na traženje dodatnog osoblja.

HOTNEWS

FOTO: Gradonačelnik nagradio uspjehe goričkih sportaša boraca

Riječ je o članovima Judo kluba Pinky, Judo kluba Kokica, Boksačkog kluba Velika Gorica i Hrvačkog kluba Velika Gorica 1991

Objavljeno

na

Objavio/la

Gradonačelnik Krešimir Ačkar danas je na svečanom prijemu u Gradskoj vijećnici Pučkog otvorenog učilišta prigodno nagradio sportaše koji treniraju borilačke sportove, a koji su postigli odlične rezultate na državnim i međunarodnim natjecanjima.

Riječ je o članovima Judo kluba Pinky, Judo kluba Kokica, Boksačkog kluba Velika Gorica i Hrvačkog kluba Velika Gorica 1991.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

–Na ovakve uspjehe bio bi ponosan svaki gradonačelnik i jedino što mogu zaželjeti da tako nastavite dalje. Budite zahvalni svojim trenerima i roditeljima koji daju svoje znanje, energiju i dio sebe da bi sport kojim se bavite bio na prvom mjestu s rezultatima koje ste ostvarili. Veseli me što neke od vas vidim ovdje već drugi ili treći puta što znači da je vaš trud konstantan. Sport je nešto od čega ne smijete odustati. Rekreativno ili profesionalno, bavljenje sportom vaš je najbolji saveznik koji će vas oblikovati u situacijama kada je teško ili doživljavati euforiju kada osvojite medalju. Uzor ste mladim ljudima i primate pohvalnicu od gradonačelnika koju ne može dobiti svatko – dobivaju ju samo oni najbolji – poručio je sportašicama i sportašima Ačkar.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Nagrađeni sportaši na govornici su ispričali detalje svojih uspjeha i zahvalili svojim trenerima i roditeljima koji su s njima bili na tom putu, kao i Gradu Velikoj Gorici koja iz godine u godinu cijeni njihov sportski angažman.

Foto galerija:

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO GALERIJA Ačkar u Donjoj Lomnici službeno započeo kampanju, uvjeren u pobjedu u prvom krugu

Društveni dom bio je ispunjen do posljednjeg mjesta ljudima koji su došli dati podršku aktualnom gradonačelniku.

Objavljeno

na

Objavio/la

Pred velikim brojem stranačkih članova i simpatizera, gradonačelnik Krešimir Ačkar službeno je večeras u Donjoj Lomnici započeo svoju kampanju za novi mandat, predstavivši koalicijsku listu za Gradsko vijeće pod nazivom “Volim ovaj Grad”, kao i ključne projekte izbornog programa za mandat od 2025. do 2029. godine.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Velika Gorica danas je grad besplatnih vrtića i besplatnog lokalnog prijevoza. Grad novih škola, obnovljene infrastrukture, poduzetništva, kulture, mladih i sporta. Grad koji pokreće trendove koje slijede drugi gradovi i zato vam hvala na podršci i povjerenju u protekle četiri godine. Izvanredan je osjećaj gledati vas u ovolikom broju, čuti vašu podršku u gradu u kojem napravite prve korake, gdje ste išli u školu i gdje ste zasnovali obitelj. Jer kad zajednički gradimo bolju budućnost našega grada koji volimo, tada je sve moguće. Velika Gorica je danas drugi grad po kvaliteti života u Republici Hrvatskoj, za razliku od vremena kada sam postao gradonačelnik, kada su je nazivali satelit grada Zagreba. U protekle četiri godine smo ovaj grad brendirali u grad iz koje je potekla kravata, grad koji njeguje svoj identitet, grad napretka – poručio je Ačkar u govoru.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Naveo je nekoliko velikih ostvarenja, poput nove škole i vrtića u Dubrancu, novih područnih vrtića, VG Poduzetničkog inkubatora, više od 100 kilometara asfaltiranih cesta, trostruko većih izdvajanja za umirovljenike, više od 3 tisuće posađenih stabala te preustroj i potpuna transparentnost gradske uprave.

Plan za novi mandat

S vizijom još bolje Velike Gorice, u sljedećem gradonačelničkom mandatu Ačkar je najavio izgradnju dnevne bolnice, centra za starije osobe, novih škola i vrtića, četiri javne garaže, novi autobusni terminal, sustav grijanja na geotermalnu energiju, vanjske bazene i nastavak uređenja prometne infrastrukture i nogostupa.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Pod sloganom „Volim ovaj Grad“ okupili smo široku koaliciju – šest stranaka, nezavisne uglednike i ljude koji su nositelji društvenog i političkog života već godinama. Naše kandidate ne treba posebno predstavljati – Velikogoričani ih već poznaju po djelima. Ponosan sam što je Velika Gorica postala pozitivan primjer političke kulture u Hrvatskoj – mjesto gdje se o svim temama raspravlja uz međusobno poštovanje i uvažavanje. Tako će ostati i u vrijeme predizborne kampanje. Kao i prije četiri godine, mogu obećati da neću izreći nijednu lošu riječ o svojim protukandidatkinjama. Štoviše, osobno sam im dao potpise potpore za kandidaturu – podsjetio je gradonačelnik.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Imamo rezultate, imamo program i najvažnije od svega, imamo kvalitetne ljude. Idemo po povijesni rezultat, po najveću pobjedu ikad – zaključio je gradonačelnik a riječi podrške izrekao je i njegov dosadašnji zamjenik Neven Karas.

Ovo je povijesni trenutak u kojem smo svjedoci najjače i najuglednije kolaicijske liste za Gradsko vijeće na čelu s Hrvatskom demokratskom zajednicom. Nikada do sada nismo imali toliko uglednih sugrađana na listi koji će u budućnosti donositi odluke u ime građana za dobrobit našega grada. Ova lista je spoj iskustva i mladosti koja je sasvim sigurno pobjednička i koja će sama osvojiti većinu u Gradskom vijeću – naglasio je Karas.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Gradonačelnik koji svakome pruža ruku

Okupljenima se, među ostalim, obratio i treći na listi za Vijeće Grada Velike Gorice Ivan Rak, inače direktor VG Čistoće, a koji se prisjetio anegdote s gradonačelnikom.

Prolazili smo Krešo i ja jedan dan pješke Goricom, i ne prođe čovjek pokraj nas a da ga on ne pozdravi. Tako se naša ruta umjesto 5 minuta otegnula na gotovo pola sata. I kad smo stigli na odrediše, pitam ga: Pa dobro Krešo, jel’ ti stvarno poznaješ sve te ljude?, na što mi on odgovori: Pa ne znam ih sve ali znam većinu. To su sve naši Velikogoričani. Kakav bi ja bio gradonačelnik, onaj koji ih predstavlja, da ih ne pozdravim? Eto, takav vam je Krešo – ispričao je Rak.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Lomničanka Zlata Krznarić na listi je za Gradsko vijeće ali i za članove mjesnih odbora, a u svojem se govoru emotivno osvrnula na svoj politički angažman i poznanstvo s gradonačelnikom.

Jako sam ponosna. Krešu poznajem cijeli život i mogu potvrditi da je to osoba kojoj se uvijek možeš obratiti za pomoć i koja će napraviti sve da tu pomoć realizira. Znate da sam život posvetila kulturi i nikada kod njega nisam naišla na zatvorena vrata, niti za dogovor, niti za financijsku pomoć za nešto što je bilo nužno za razvoj kulturnog stvaralaštva i naše tradicije, a to mogu potvrditi i sve kulturno-umjetničke udruge, i zato smo uz gradonačelnika na kojeg možeš računati – istaknula je Krznarić.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Ačkar je početak kampanje za drugi gradonačelnički mandat zaključio predizbornim istraživanjima, koja pokazuju njegovu uvjerljivu pobjedu u prvom krugu izbora, te većinu u Gradskom vijeću.

FOTO GALERIJA:

Nastavite čitati

HOTNEWS

ŽUC Zagrebačke županije i Hrvatske autoceste potpisale sporazum o suradnji

U planu novi kružni tok s pet krakova, novi čvor Paukovec i novi prsten Zagrebačke obilaznice. Međuinstitucionalna suradnja omogućava snažan iskorak prema sigurnijoj i modernijoj prometnoj infrastrukturi Zagrebačke županije.

Objavljeno

na

Tomislav Landeka, ravnatelj Županijske uprave za ceste Zagrebačke županije i Boris Huzjan, direktor Hrvatskih autocesta, potpisali su sporazum o zajedničkoj suradnji na pripremi i provedbi projekta Izgradnje kružnog toka s pet krakova na križanju županijskih cesta ŽC 3016, ŽC 3017 i kraka čvora Sv. Helena autoceste A4, te je ravnatelj Landeka podržao dva nova ključna infrastrukturna projekta na području Zagrebačke županije, odnosno novi čvor na Autocesti A4 (Zagreb – Varaždin – Goričan) – Čvor Paukovec i novi prsten Zagrebačke obilaznice, s primarnim ciljem povećanja sigurnosti svih sudionika u prometu i protočnosti prometa.

Ovaj sporazum potvrđuje čvrstu suradnju između Županijske uprave za ceste Zagrebačke županije, Hrvatskih autocesta i jedinica lokalne samouprave na projektima od strateškog značaja za regionalni razvoj i prometno rasterećenje. Zagrebačka županija, kao jedna od najrazvijenijih županija u Republici Hrvatskoj po mnogim gospodarskim pokazateljima, smještena je na izuzetno važnom geo-prometnom položaju.

Suradnja s Hrvatskim autocestama i jedinicama lokalne samouprave omogućuje nam ne samo tehničku i financijsku sinergiju, nego i snažan iskorak prema sigurnijoj i modernijoj prometnoj infrastrukturi koja odgovara potrebama građana i gospodarstva izjavio je prilikom potpisivanja Tomislav Landeka.

Blizina glavnog grada Zagreba, međunarodne zračne luke i ključnih prometnih pravaca čini Zagrebačku županiju prirodnim logističkim, poslovnim i prometnim čvorištem s golemim razvojnim potencijalom.

Kao nacionalni upravitelj ključne prometne infrastrukture, Hrvatskim autocestama prioritet je kontinuirano povećanje sigurnosti i protočnosti prometa. Partnerstva poput ovoga osiguravaju da strateški projekti dobiju potrebnu podršku, a lokalne zajednice budu bolje povezane i konkurentnije istaknuo je Boris Huzjan.

Izgradnja kružnog toka na čvoru sv. Helena

Kako bi se povećala sigurnost i protočnost prometa na jednom od najvažnijih prometnih križanja, spomenutim sporazumom pokreće se projekt izgradnje kružnog toka s pet krakova na raskrižju županijskih cesta ŽC 3016, ŽC 3017, kraka čvora Sv. Helena autoceste A4 i nerazvrstane ceste koja je u nadležnosti Grada Sveti Ivan Zelina.

Vrijednost projekta iznosi približno milijun eura + PDV, a troškove izgradnje ravnopravno snose ŽUC Zagrebačke županije, Grad Sveti Ivan Zelina i Hrvatske autoceste s time da je ŽUC investitor i voditelj postupaka pribavljanja dokumentacije i ishođenja dozvola.

Novo kružno raskrižje imat će ukupno pet privoza što osigurava bolji protok vozila i veću sigurnost svih sudionika, a predviđa i pješačku komunikaciju duž cijelog kružnog toka. Uz rekonstrukciju raskrižja planirani su i radovi na oborinskoj odvodnji, cestovnim propustima, plinskoj i elektro-mreži, vodovodu te javnoj rasvjeti.

Novi čvor Paukovec

U prijedlog izmjena i dopuna Prostornog plana Zagrebačke županije, a na inicijativu Općine Brckovljani, Grada Sveti Ivan Zelina i Županijske uprave za ceste Zagrebačke županije uvršten je novi čvor na Autocesti A4 (Zagreb – Varaždin – Goričan) – Čvor Paukovec, koji će izravno utjecati na smanjenje svakodnevnog prometnog opterećenja u naseljima Paukovec, Banje Selo, Hrebinec i Brckovljani.

Izgradnja novog čvora nužna je zbog kontinuiranog rasta broja motornih vozila na lokalnoj cestovnoj mreži, a osobito zbog sve većeg prometnog opterećenja koje uzrokuju teška teretna vozila uslijed gospodarskog razvoja regije. Planirani spoj omogućit će znatno kraće vrijeme putovanja, brži i učinkovitiji pristup žurnih službi, kao i alternativni prometni pravac u slučaju prometnih nesreća ili zatvaranja dijela autoceste. Novi čvor će značajno unaprijediti prometnu povezanost područja, rasteretiti postojeće prometnice, smanjiti zastoje i povećati ukupnu sigurnost u prometu.

Hrvatske autoceste će izraditi projektno tehničku dokumentaciju, dok će ŽUC Zagrebačke županije izvesti sve druge radove kako bi postojeće ceste rekonstruirali, proširili i povećali nosivost kolničke konstrukcije ceste i postojećeg nadvožnjaka preko autoceste, kako bi se zadovoljila nova prometna potražnja na cestovnoj mreži lokalnih i županijskih cesta koje vode prema budućem Čvoru Paukovec.

Novi prsten Zagrebačke obilaznice

Zagrebačka obilaznica, puštena u promet 1981. godine, danas je najopterećenija dionica autoceste u Hrvatskoj s više od 80.000 vozila dnevno u ljetnim mjesecima. Kako bi se odgovorilo na rastuće prometne potrebe i odvojio lokalni od tranzitnog prometa, planira se izgradnja Nove zagrebačke obilaznice, duljine oko 95 kilometara.

Ravnatelj ŽUC-a Zagrebačke županije izrazio je potporu za projekt novog prstena Zagrebačke obilaznice čija će trasa povezati okolne gradove i općine, njih ukupno 13, koji gravitiraju prema Gradu Zagrebu, čime se pridonosi povezivanju cijele regije Zagrebačke županije i prolazi kroz sljedeće jedinice lokalne samouprave:

1. Grad Zaprešić

2. Grad Sveta Nedelja

3. Grad Samobor

4. Općina Stupnik

5. Grad Zagreb

6. Grad Velika Gorica

7. Općina Rugvica

8. Općina Orle

9. Grad Ivanić Grad

10. Općina Brckovljani

11. Grad Vrbovec

12. Općina Rakovec

13. Grad Sveti Ivan Zelina

Projekt će ujedno pozitivno utjecati na rasterećenje postojeće obilaznice, povećanje sigurnosti u prometu, smanjenje vremena putovanja i operativnih troškova vozila, razvoj gospodarskih zona uz trasu obilaznice, brži pristup žurnih službi te poboljšanje regionalne povezanosti.

Ovi projekti dokaz su usmjerenosti Županijske uprave za ceste Zagrebačke županije, Hrvatskih autocesta i lokalne samouprave na strateški promišljen razvoj prometne infrastrukture. Kroz međuinstitucionalnu suradnju, pravovremenu pripremu i koordiniranu provedbu, zajednički stvaramo temelje za sigurniju, protočniju i gospodarski potentniju budućnost regije zaključio je Landeka.

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Prometna nesreća u Poštanskoj ulici!

Ozlijeđenima pomoć pružaju djelatnici hitne službe.

Objavljeno

na

Kod Sortirnog centra Hrvatske pošte, u Poštanskoj ulici u Velikoj Gorici dogodila se prometna nesreća u kojoj su sudjelovala dva osobna vozila marke VW Passat i Mazda. Ozlijeđenima pomoć pružaju djelatnici hitne službe.

Promet se odvija usporeno, a okolnosti nesreće bit će poznati nakon policijskog očevida.

Fotogalerija:

Foto: Cityportal

Nastavite čitati

HOTNEWS

Nova ulaganja u sportsku infrastrukturu: Stigla nova rasvjeta na Udarnik

Grad je financirao investiciju u vrijednosti oko 40 tisuća eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Najnoviji projekt Grada Velike Gorice vezan uz ulaganja u sportsku infrastrukturu, unaprjedit će uvjete treniranja na SRC-u Udarnik.

Naime, na pomoćnom terenu Nogometnog kluba Kurilovec postavljena je nova, moderna rasvjeta vrijedna oko 40 tisuća eura, koja će omogućiti kvalitetnije održavanje treninga i sportskih aktivnosti u večernjim satima, posebno tijekom zimskih mjeseci.

–Nastavljamo s ulaganjem u sportsku infrastrukturu kako bi našim sportašima omogućili što bolje uvjete rada. NK Kurilovec je klub s bogatom tradicijom i snažnom bazom mladih igrača, a nova rasvjeta omogućit će im bolje uvjete za rad i napredak. Nova rasvjeta znači više treninga, više nogometa i ono najvažnije više djece na terenu – poručio je gradonačelnik Krešimir Ačkar.

Nova rasvjeta omogućit će i veću dostupnost terena sportašima tijekom cijelog dana, čime se dodatno povećava iskorištenost sportske infrastrukture.

–Imamo više od 300 mladih nogometaša koji svakodnevno treniraju na našim terenima, a sada kada imamo reflektore možemo raditi na unaprjeđenju rada nogometne škole, ali time su nam se otvorila vrata za nove projekte poput razvoja amaterskog nogometa u Velikoj Gorici. Ova investicija za nas znači jako puno i zato  zahvaljujem Gradu na čelu s gradonačelnikom Ačkarom što je prepoznao naš rad s djecom – komentirao je trener i sportski direktor NK Kurilovca, Senad Harambašić.

Još jedno u nizu ulaganje Grada Velike Gorice u sportsku infrastrukturu, stvara kvalitetnije uvjete iza sportaše ali i za građane koji žele aktivno provoditi slobodno vrijeme na otvorenom.

Podsjetimo da je nedavno otvoreno i novo igralište s umjetnom travom u Mraclinu, a u tijeku je i izgradnja nove polivalentne dvorane u Rakarju.

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno