Povežite se s nama

HOTNEWS

Vino bez granica – Turopoljska kapljica u InterWine-u

Škrlet našeg Turopolja priča europsku priču.

Objavljeno

na

Prekograničnu suradnju u predstavljanju vinara kao turističkih kreatora destinacije, Turistička zajednica Zajednica Zagrebačke županije predstavila je u rujnu prošle godine, najavivši kako u projektu InterWine sudjeluju projektni partneri iz Hrvatske i Slovenije a cilj je povezati lokalne vinare, kulturnu baštinu i turističke zajednice kako bi se stvorio jedinstven turistički proizvod.

Foto: Josip Škof

U sklopu ovog EU projekta vrijednog gotovo 1,4 milijuna eura predstavljen je i OPG-u Mikulčić iz Kostanjevca čiji je vlasnik Vlado Mikulčić i predsjednik Udruge vinogradara i vinara “Grozd” Velika Gorica, a gdje su dionici ovog projekta saznali više o bogatoj vinogradarskoj tradiciji našeg Turopolja.
Vlado im je predstavio autohtonu sortu našeg podneblja – Turopoljski škrlet, koji dugi niz godina uspijeva na obroncima Vukomeričkih Gorica.

-Ovo osvježavajuće vino specifične arome uz izražene kiseline, daju trsovi škrleta koji su prepoznatljivi u našem vinogorju. Autohtona sorta uzgajana je s puno pažnje, a o kvaliteti govore i brojne nagrade koje je osvojio Turopoljski škrlet, od kojeg sam napravio brand. Vino je osvježavajuće, osobito za vrijeme ljetnih vrućina, a ima i manji postotak alkohola – istaknuo je na prezentaciji svojeg vinograda Mikulčić.

Foto: Josip Škof

Inače, priliku za unapređenje vinskog turizma, stvaranje novih radnih mjesta i jačanje prepoznatljivosti regije na globalnoj razini kroz 30 mjeseci dat će projektni partneri: Grad Velika Gorica, Općina Pušća, Obrtničko učilište – ustanova za obrazovanje odraslih Zagreb, Zavod za poduzetništvo, turizam i mlade Brežice, Posavski muzej Brežice i Fakultet za turizam Maribor.

Voditeljica projekta InterWine Ivana Alilović, inače direktorica županijske Turističke zajednice, naglašava kako će ovakvi projekti ne samo unaprijediti lokalnu turističku ponudu, već i osigurati dugoročnu održivost i otpornost destinacija, bez obzrira na državne granice.

Dodajmo kako su prostorije InterWine-a u Velikoj Gorici, Pušći i Brežicama opremljene detaljima i materijalima koji prikazuju i povezuju kulturnu baštinu i vinsku ponudu, u planu je i izrada zajedničkih suvenira, itinerera i turistički vodič.

Također, sve informacije i prezentacije nalaze se na online platformi InterWine.

HOTNEWS

Skije i čašu pod ruku i – na Sljeme

Na ispijanje vrhunske kapljice na 1000 metara nadmorske visine zove TZ Zagrebačke županije

Objavljeno

na

Opet nešto novo i inovativno iz Turističke zajednice Zagrebačke županije! Osmislila je zanimljiv vikend program na Vidikovcu, koji očarava panoramskim pogledom sa Sljemena.

Foto: Cityportal

Dakle, u subotu 23. veljače od 13 sati počinje Ski & Wine fest, a skijate li ili ne, možete uživati u dobrom društvu uz ispijanje vrhunskih vina poznath vinara poput obitelji Tomac,Šember, Dobra Berba, Philipecz, Jagunić i Kos, i to u ambijentu koji nije uobičajen za eno događanja.

Zato će uživanje u vinu dobiti sasvim novu dimenziju, ne samo zbog snježne destinacije nego i činjenice da  činite dobro djelo.

Foto: Bolnica Bistra

Naime ovaj event Zajednica organizira u suradnji s Hrvatskom udrugom ljubitelja skijanja i snowboardanja a posvećen je podršci Specijalnoj bolnici Bistra, koja brine o djeci s najtežim zdravstvenim stanjima iz cijele Hrvatske, a kojoj će prikupljena sredstva u humanitarnoj tomboli omogućiti bolju kvalitetu njege i skrbi.

Zbog specifičnosti lokacije, brojnih sadržaja od 13 do 16 sati, broj sudionika je ograničen, pa je dolazak potrebno unaprijed potvrditi putem [email protected]ili +385 (1) 4873 665.

Nastavite čitati

HOTNEWS

U pripremi mjera za pedijatre od 1200 eura mjesečno

Novi Program mjera naći će se pred Gradskim vijećem na sjednici idući tjedan.

Objavljeno

na

Objavio/la

Nedostatak liječnika specijalista dugogodišnji je problem u Hrvatskoj kojem ustanove u zdravstvu pokušavaju doskočiti na razne načine. Primjerice, na razini naše županije godinama postoje subvencije kamate na stambene kredite, zatim subvencije troškova stručnog usavršavanja i doškolovanja, pa čak i financiranje specijalizacija liječnicima od strane Zagrebačke županije.

No, proces je dug, a građani i dalje žele imati dostupnu zdravstvenu uslugu, posebice kada je riječ o specijalistima pedijatrije, čije su čekaonice i u Domu zdravlja u Velikoj Gorici prepune. Inače, velikogorička Ispostava doma zdravlja sada ima četiri preopterećene pedijatrijske ordinacije, a u njima tri doktorice rade kao umirovljenici od kojih jedna na pola radnog vremena.

Kako u travnju dolazi tek jedna nova pedijatrica sa specijalizacije, za očekivati je da sustav neće održati potrebnu zdravstvenu skrb najmlađih Velikogoričana, stoga je Grad preuzeo odgovornost i pripremio novi Program mjera osiguravanja specijalističke zdravstvene zaštite na području grada, a koji će se naći pred Gradskim vijećem na sjednici idući tjedan.

Gradske subvencije rada pedijatara iznosit će 1.200 eura neto mjesečno za puno radno vrijeme, a za nepuno radno vrijeme pedijatra subvencija će iznositi 600 eura. Ovo pravo moći će ostvariti postojeći i novi doktori medicine specijalisti pedijatrije koji rade u specijalističkim ordinacijama u sklopu Doma zdravlja u Velikoj Gorici te liječnici koji obavljanju privatnu praksu u pedijatrijskim ordinacijama u zakupu Doma zdravlja Velika Gorica.

– Ovo je iskorak kojim želimo osigurati kvalitetniju zdravstvenu skrb za naše najmlađe, a realnost je danas da bez ovakve potpore to u mnogim gradovima neće moći biti moguće. Vjerujemo da je potpora dovoljno poticajna da privučemo nove pedijatre, naročito iz Zagreba koji nam je toliko blizu, i da tako osiguramo kontinuitet dovoljnog broja – istaknuo je gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar.

Prihvati li Gradsko vijeće ovaj prijedlog programa mjera, dat će priliku da naša djeca imaju adekvatnu zdravstvenu skrb i da se rasterete čekaonice postojećih pedijatara.

Dodajmo kako će pravo biti ostvarivo prijavom na Javni poziv, dok je optimalan broj za osiguravanje adekvatne zdravstvene zaštite u velikogoričkom Domu zdravlja – šest pedijatara.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Velikogorički student Bono Šerić ambasador je Student Future Day-a

Bono: Nakon faksa vraćam se ostvariti karijeru u svoj grad koji ima visoku kvalitetu života

Objavljeno

na

Objavio/la

U posljednjih 20 godina održavanja, više od pet tisuća studenata sudjelovalo je na događaju Student Future Day, u organizaciji Zagrebačke škole ekonomije i managementa. Ovaj tradicionalni sajam karijera, koji će se ove godine održati u ožujku, pokrenut je na inicijativu studenata koji dobivaju priliku predstaviti se uspješnim poslodavcima.

Među njima je i 21-godišnji velikogorički student Bono Šerić, koji je ujedno i ambasador događaja, i po treći će puta biti dijelom dvodnevne razmjene iskustava i znanja te novih prilika za praksu i zapošljavanje s više od 30 vodećih hrvatskih i globalnih kompanija.

Bono se, kaže, nakon završenog fakulteta vraća u Veliku Goricu.

– Sretan sam da kao ambasador ovog događaja mogu predstavljati i svoj grad. Ja se definitivno vidim u Velikoj Gorici, tamo sam se rodio i planiram tamo živjeti. Gorica je u zadnjih par godina postala grad koji se brzo razvija, a kvaliteta života je visoka. Inače, na samom događaju vlada zdrava konkurencija među studentima, ali isto tako vlada i konkurencija među tvrtkama – kaže Bono.

Foto: ZSEM

Njegova uloga je da aktivno sudjeluje u organizaciji i promociji ovog sajma, radi na povezivanju studenata i poslodavaca, vodi Speed networking grupu i pomaže tvrtkama tijekom događaja. Također, ovo mu je prilika da izoštri svoje organizacijske i komunikacijske vještine, stekne iskustvo u suradnji s poslovnim sektorom, što mu u konačnici otvara vrata buduće karijere.

– Mnoge kompanije redovito se vraćaju, prepoznajući vrijednost ovog događanja u pronalasku kvalitetnih kandidata, dok nam se svake godine pridružuju i nove tvrtke koje žele uspostaviti suradnju sa studentima ZŠEM-a. Tvrtke dolaze iz različitih sektora, pružaju studentima širok spektar mogućnosti za stručne prakse i zapošljavanje – istaknula je koordinatorica događaja, Lucija Drmač.

Impresivan je podatak je da se 94% diplomiranih studenata zaposli unutar prve godine nakon završetka studija, što potvrđuje uspješnost ovog projekta u povezivanju studenata s poslodavcima. Odaziv poslodavaca na Student Future Day je svake godine iznimno velik, e riječ je o 30-ak vodećih kompanija koje aktivno traže mlade talente.

Foto: ZSEM

– Velika je prednost što se kao ambasador možeš povezati s jako puno kompanija, cijeli dan si s njima, pomažeš im i stvaraš networking. Također, imaš brzinske razgovore s gotovo svim kompanijama. Svatko dobije jednaku priliku da u jednakom vremenu odradi razgovor s svakom prisutnom kompanijom –dodao je Bono, koji je upravo na ovom događaju dobio praksu u Kauflandu u kojem je ostao dvije godine.

Studenti i predstavnici tvrtki pozvani su na Student Future Day, ove godine 06. i 11. ožujka u dvoranama Zagrebačke škole ekonomije i managementa.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Ugostitelji na iglama, inspekcija u pojačanom nadzoru kafića

Zakon brani, pušači negoduju, glavobolju vlasnicima kafića izaziva niz tehnikalija oko ventilacije

Objavljeno

na

Sanitarna inspekcija Državnog inspektorata ovih dana pojačano „češlja“ objekte u kojima je zabranjeno pušenje, a riječ je pretežno o klubovima i kafićima, gdje su već i vlasnicima i gostima ispisali kazne zbog utvrđenog nepoštivanja zakonskih odrednica – doznajemo od nekolicine velikogoričkih ugostitelja.

Javnost je zaključila da je riječ o novom Zakonu o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda u zatvorenim prostorima, no za zaključiti je da inspektori samo provjeravaju osiguravaju li ugostitelji uvjete propisane Zakonom o uporabi duhanskih proizvoda u zatvorenim prostorima.

No, podsjetimo se što kaže aktualni Zakon:

Zakonom o ograničavanju uporabe duhanskih i srodnih proizvoda („Narodne novine“, broj 45/17 i 114/18) određeno je kako ugostiteljski objekt u kojem se isključivo poslužuje piće, a u kojem nije moguće ispuniti uvjete za prostor za pušenje, vlasnik odnosno korisnik objekta može prostor za posluživanje odrediti pušačkim prostorom, o čemu u tom prostoru, osim istaknute oznake o dozvoli pušenja, mora ispunjavati i slijedeće uvjete:

  • ventilacijski sustav koji omogućuje najmanje 10 izmjena zraka na sat
  • odvod zraka onečišćenog duhanskim dimom iz pušačkog prostora u otvoreni prostor mora se osigurati sustavom za filtriranje
  • prostor mora biti opremljen sredstvima promidžbe spoznaje o štetnosti uporabe duhanskih proizvoda (plakat, leci, naljepnice ili sl.).

Što smatramo POSEBNIM prostorom za pušenje koji „poštuje“ zakon?

Prema Zakonu, ugostiteljski objekti koji imaju poseban dio namijenjen za pušače, u tom prostoru moraju ispuniti sljedeće uvjete:

-prostor mora biti uređen tako da iz njega nije moguć protok zraka onečišćenog duhanskim dimom u drugi prostor
-površina prostora ne smije biti manja od 10 m²
-prostor ne smije zauzimati više od 20% ukupne površine javnoga prostora, odnosno 20% površine prostora za posluživanje u ugostiteljskim objektima
-prostor ne smije biti namijenjen prijelazu u druge prostore
-u prostoru se ne smije posluživati hrana ni piće.

Prostor za pušenje mora biti zatvorena prostorija s cijelom površinom svih pripadajućih zidova i stropa, s vratima koja se moraju samostalno zatvarati i koja ne smiju biti otvorena, dok se zatvoreni prozori i vrata smatraju dijelom zida. Iznad ili uz vrata prostora za pušenje mora se nalaziti oznaka: »Prostor za pušenje« s navedenim brojem osoba koje prostor za pušenje istodobno može primiti.
Osim toga, ventilacijski sustav i sustav za filtriranje zraka u prostoru za pušenje mora biti fizički odvojen od ventilacijskog sustava ostatka objekta, s time da su naložene i odrednice o podtlaku između prostora za pušenje i onog u kojem nije dozvoljeno pušenje, od najmanje 5 Pa, kao i niz drugih uvjeta vezanih za samu ventilaciju.

Kada je riječ o vanjskim terasama, koje u zimskim mjesecima vlasnici zatvore, automatski se pretvaraju u zatvoreni javni prostor gdje pušenje nije dozvoljeno.

Koji je zaključak?

Dakle, Zakonom je propisana zabrana pušenja duhanskih i sličnih proizvoda u svim zatvorenim javnim prostorima, uz iznimku ugostiteljskih prostora u kojima su pušači fizički odvojeni od ostatka objekta na površini većoj od 10 četvornih metara, koja ne smije zauzimati više od 20 posto površine prostora za posluživanje, te u njemu nije dozvoljeno posluživati hranu i piće.

Iznimka su ugostiteljski objekti manje kvadrature koji isključivo poslužuju piće. Naime, ako zbog veličine uslužnog prostora ne mogu zadovoljiti propisane uvjete, mogu cijeli objekt odrediti pušačkim prostorom, uz uvjet da imaju ventilaciju propisanu Zakonom i istaknutu obavijest o štetnosti uporabe duhanskih proizvoda te oznaku o dozvoli pušenja.

Kako je popis uvjeta o prozračivanju ventilacijom poprilično dugačak i obuhvaća niz tehničkih parametara, ugostitelji moraju dobro provjeriti imaju li ispunjene sve uvjete, jer znamo da je za kaznu dovoljan samo jedan neispunjeni uvjet.

Kazne i nove zabrane

Od početka ove godine inspektori su pokucali na vrata tristotinjak objekata, doznaje Poslovni.hr, od čega više od polovice nije poštivalo zakonske odrednice.

Lani je najavljeno i proširenje Zakona o zabrani pušenja u zatvorenim prostorima, koji će uključiti specifična zakonska ograničenja za vape penove, e-nargile, elektroničke nikotinske dostavne sustave, e-tekućine, duhanske vrećice i bezdimni duhan, duhanske flastere, nargile, nikotinske inhalatore i vape uređaje.

Europska komisija ide korak dalje

Dodajmo da je Europska komisija za ovu godinu najavila i prijedlog proširenja postojeće zabrane pušenja i na otvorene prostore, što je dio plana za borbu protiv raka, čiji je cilj postići “generaciju bez duhana” do 2040. godine, smanjiti upotrebu duhana za 30% i smanjiti udio pušača u EU na samo 5%.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Velika Gorica treća u državi po rastu broja zaposlenih unazad 6 godina

Imamo rast od 3.541 osiguranika u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje.

Objavljeno

na

Objavio/la

Portal Gradonačelnik.hr objavio je najnovije podatke Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje o broju osiguranika, odnosno zaposlenih u posljednjih godinu dana.

Broj osiguranika povećan je u gotovo svim gradovima. Iako broj osiguranika uz sve zaposlene obuhvaća i osobe na stručnom osposobljavanju ili osobe s produženim osiguranjem, obzirom da je takvih osoba u manjini, broj osiguranika može biti pokazatelj kretanja zapošljavanja u pojedinom gradu.

Prema prosječnom broju osiguranika u 2024. u odnosu na 2019. godinu najveće povećanje bilježi Split s rastom od 4.856 osiguranika, zatim Osijek s rastom od 3.811, dok je naša Velika Gorica na trećem mjestu u državi s rastom od 3.541 osiguranikom.

Inače, proračunska analiza za 2023. godinu, pokazala je da su hrvatski gradovi za subvencije poduzetnicima i obrtnicima izdvojili 6 milijuna eura više nego  u 2022. godini, odnosno, ukupno je izdvojeno 27,8 milijuna eura.

Grad Velika Gorica prepoznala je važnost velikih investicija na svom području koje donose i otvaranje novih radnih mjesta, a pozitivnu poduzetničku klimu stvara i bespovratnim potporama, smanjenjem troškova poslovanja u poslovnim zonama i Poduzetničkom inkubatoru i drugim olakšicama, koje idu na ruku povećanju trenda zapošljavanja.

No, tu je i snažna podrška Vlade Republike Hrvatske koja podržava projekte na području grada, vjerujući u potencijal i viziju napretka.

Također, naš je grad prepoznat kao ugodno i praktično mjesto za život ili zasnivanje obitelji, tako da raste i trend doseljavanja. Tome doprinosi i besplatni javni prijevoz na području grada te dječji vrtići, koji su za velikogoričke roditelje također – besplatni.

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.