Povežite se s nama

HOTNEWS

Ove godine čak 14 prijedloga dobitnika nagrade grada, evo koji su…

Prijedlog zaključka o dodjeli javnih priznanja naći će se na dnevnom redu posljednje ovogodišnje sjednice Gradskog vijeća.

Objavljeno

na

Tradicionalno na svečanoj sjednici povodom Dana grada, našim sugrađanima, kako pojedincima tako i udrugama koji svojim djelovanjem i radom naš grad, svoju zajednicu čine boljim mjestom za život, ali nas i potiču da budemo bolji ljudi, bit će dodjeljena javna priznanja.

Ove godine Povjerenstvo za dodjelu nagrada i javnih prizanja donijelo je odluku o dodjeli čak 14 gradskih nagrada. No, s popisom nagrađenih moraju se složiti i članovi Gradskog vijeća koji će glasati o Prijedlogu zaključka o dodjeli javnih priznanja na posljednjoj ovogodišnjoj sjednici vijeća koja će se održati u srijedu 4. prosinca.

Dodijelit će se nagrada za životno djelo, Nagrada Grada s likom Franje Lučića i Nikole Škrlca Lomničkog, Krčka vrata, Zlatna turopoljska podgutnica i Turopoljsko srce.

Prema prijedlogu Povelja Grada Velike Gorice za životno djelo dodijelila bi se poznatom mraclinskom poduzetniku Vjekoslavu Kovačiću – Kovi. Svojim izvoznim proizvodima promovira naš grad u zemlji i svijetu te zapošljava velik broj naših sugrađana. Aktivan je i na području humanitarnih, kulturnih, sportskih i društvenih djelatnosti. U mladosti je igrao nogomet, od malena je član DVD-a Mraclin te je dugi niz godina član KUD-a Dučec gdje je od 1999. godine pa sve do 2018. godine obnašao dužnost predsjednika. Svojim upornim i marljivim radom dao je trajan doprinos i ostvario izuzetne rezultate trajne vrijednosti na unapređenju i međunarodnoj promidžbi gospodarskih, humanitarnih i kulturnih djelatnosti Velike Gorice.

Njegova sumještanka Vesna Tafra, nominirana je za Nagradu Grada Velike Gorice s likom Franje Lučića. Vesna je svoj život posvetila folkloru. Bila je jedna od članova odbora za obnovu KUD-a Dučec, radila je kao tajnica i članica Upravnog odbora. Šest je godina bila i tajnica goričke Zajednice kulturno-umjetničkih udruga, a osnivačica je i Društva žena ‘Anđela Lovreković’. Svojom upornošću i vedrinom, marljivo s ljubavlju i predanošću radi na očuvanju kulturne baštine, prenoseći priče o povijesti Mraclina, čuvanjem od zaborava starinske recepte prenoseći ih na buduće generacije. U svojoj sredini uživa ugled uzorne, čestite i vrijedne mještanke.

Ista nagrada otići će i u ruke Branke Tretinjak, vrijedne i marljive vlasnice obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva. Aktivna je u svome Šćitarjevu gdje sudjeluje u organizaciji brojnih događanja, a predsjednica je i KUD-a Šćitarjevo. Bavi se očuvanjem kulturne baštine, sakuplja starinske predmete, knjige, planta te je sve to izloženo u osnovnoj školi. Njeguje i humanitarno djeluje sa SOS selom Lekenik te je aktivna članica udruge ‘Uzorna hrvatska seoska žena.’

Učiteljicama Područne škole Dubranec, Aniti Gorenc, Martini Mamć, Maji Malinović i Ireni Meštrović također će pripasti ova nagrada. Zbog svoje predanosti i doprinosu zajednici, posebno nakon razornog potresa. Aktivno su sudjelovale u obnovi škole, a njihova posvećenost obrazovanju i podrška lokalnoj zajednici, unatoč teškim uvjetima i izazovima, pokazala je ne samo profesionalizam već duboku brigu za dobrobit učenika i zajednice.

Nagradu Grada s likom Franje Lučića dobit će i Ljuba Brnadić, umirovljena ravnateljica Dječjeg vrtića Lojtrica. Godinama je aktivna u svim područjima vezanima uz odgoj i obrazovanje, kao i u udruzi ‘Gorica’ koja brine o djeci s poteškoćama u razvoju. Sudjelovala je i u izradi dvije knjige ‘Igrom do škole 1 i 2’ koje su i danas aktualne u svijetu odgoja i obrazovanja. Svojim angažmanom i predanošću sudjelovala je u odgoju brojnih Velikogoričana, a ovo je način da joj se zahvali na svemu što je učinila na području društvenih djelatnosti.

Nagrada Grada Velika Gorice Krčka vrata dodijelit će se Gordani Brozović, prošlogodišnjoj prvoj pratilji na izboru za ‘Najuzorniju seosku ženu Hrvatske’. Predsjednica je udruge ‘Naš Rakitovec’ i vlasnica OPG-a. Svojim radom promiče domaću poljoprivrednu proizvodnju, ali i aktivno doprinosi očuvanju tradicije i razvoju ruralnog gospodarstva. Kontinuirano doprinosi promociji Turopolja i Velike Gorice.

Foto: Gordana Brozović/Cityportal.hr

Istu će nagradu dobiti Dario Frangen. Osnivač je Pčelarske udruge Turopolje koja kontinuirano promiče pčelarstvo te je prvi i jedini ekološki pčelar u Zagrebačkoj županiji kao i najveći ekološki voćar u gradu. Predsjednik je udruge Z-EKO koja je posvećena ekološkoj poljoprivredi, zaštiti okoliša i ruralnog prostora. Frangen promovira Veliku Goricu diljem Hrvatske kroz stručna predavanja o ekološkoj poljoprivredi i pčelarstvu.

Tri nagrade s likom Nikole Škrlca Lomničkog dodijelit će se Lidiji Rožić, predsjednici Društva žena Buševec, a koja godinama vodi projekte koji unapređuju kvalitetu života u zajednici i njeguju kulturnu baštinu Buševca. Lidijn trud i predanost radu za mjesnu samoupravu čine je uzornom, a njezin doprinos jačanju solidarnosti i promociji kulturnog identiteta našeg kraja.

Kurilovčanin Juraj Suša, umirovljeni je klesarski obrtnik, ljubitelj likovne umjetnosti, ali i inicijator izrade spomenika hrvatskim braniteljima u Kurilovcu. Sudjelovao je i u uređenju prostora Milenijskog križa, a sam je obnovio poklonac na uglu Jelačićeve i Kurilovečke ulice.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

 

Ivan Janković iz Mičevca svoje vrijeme posvetio je zaštiti okoliša. Član je Zelene akcije Mičevec te je aktivan na edukaciji građana i podizanja ekološke svijesti. Odgovorno promišlja o budućnost i svojim primjerom svjedoči kakav bi odnos trebao biti prema okolišu.

Zlatnu turopoljsku podgutnicu dobit će nagrađivani novinar i ratni reporter Večernjeg lista, naš sugrađanin, podrijetlom Libanonac Hassan Haidar Diab. Njegova bogata profesionalna biografija krije mnoge utjecajne tekstove, među kojima i ekskluzivni intervju sa sirijskim predsjednikom Basharom al-Assadom. Posljednjih godina postao je nezaobilazni analitičar događanja u arapskom svijetu. Nedavno je u Velikoj Gorici održana premijera dokumentarnog filma Hassanovi ratovi, a s kojim kao i sa brojnim drugim nastupima u javnosti doprinosi promociji grada u zemlji i svijetu.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Renato Glogovčan, svojevrsni gradski kroničar, kojeg mnogi zovu najpoznatijim lutajućim reporterom također će dobiti ovo priznanje. Svojim svakodnevnim angažmanom i vrijednim zapisima vremena kroz fotografiju promovira Veliku Goricu na brojnim platformama.

Turopoljsko srce nagrada je koju će dobiti gorička udruga HVIDRA, a koja okuplja hrvatske vojne invalide Domovinskog rata i jedna je od najvećih takvih udruga u županiji. Aktivnostima koje provodi potiče realizaciju socijalne zaštite i pružanje pravne pomoći svojim članovima i članovima njihovih obitelji, promiče istinu o Domovinskom ratu te vodi brigu o osiguravanju uvjeta za adekvatno sudjelovanje svojih članova u svim oblicima društvenog života. Organizatori su Malonogometnog turnira – KUP HVIDR-a, ali i utrku u čast poginulim braniteljima s velikogoričkog područja.

30.10.2022. – Velika Gorica – 5. memorijalna utrka HVIDR-e – foto: David Jolić/Cityportal.hr

Nagradu je zaslužila i Malonogometna ekipa Kurilovec i Nino Košković koji osim što okupljaju goričku mladež i promoviraju aktivno bavljenja sportom, veliki su humanitarci. Ove su godine organizirali veliku humanitarnu akciju pod nazivom ’12 igrač’ kako bi pomogli u rehabilitaciji mladog nogometaša Kurilovca, 18-godišnjeg sugrađanina Ivana Šćepinu koji je nesretno stradao prilikom pada s visine. Zahvaljujući njihovoj inicijativi i uz pomoć brojnih Velikogoričana prikupljena su potrebna sredstva za Ivanovu dugotrajnu rehabilitaciju.

HOTNEWS

FOTO Prometna nesreća na križanju Fizirove i Avenije Pape Ivana Pavla II

Osobni automobil završio na boku!

Objavljeno

na

Danas je oko 16 sati došlo do prometne nesreće na raskrižju ulice Rudolfa Fizira i Avenije Pape Ivana Pavla II u Velikoj Gorici a nailaskom na lokaciju nesreće osobni automobil marke Citroen C3 zbog još neutvrđenog razloga izletio s kolnika i prevrnuo se na lijevu bočnu stranu.

Promet se kroz raskrižje odvija usporeno, a detalji i okolnosti će biti poznati nakon policijskog očevida.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Radovi u Šenoinoj i Seljine brigade u završnoj fazi, Ulica Bratstvo kreće nakon Uskrsa

„Hvala svima na strpljenju i hvala što su toliko dugo i čekali, ali kada bude sve gotovo, shvatit ćemo da se isplatilo i da je vrijedilo to čekati“, rekao je gradonačelnik.

Objavljeno

na

Objavio/la

Radovi u Ulici Augusta Šenoe i Ulici Seljine brigade odvijaju se prema planu i, prema najavama gradskih i komunalnih čelnika, trebali bi biti dovršeni za nekoliko tjedana.

U Ulici Seljine brigade VG Komunalac trenutačno provodi radove na preasfaltiranju prometnice.

„Radimo preasfaltiranje ulice, 370 metara dužine, 6 metara širine u vrijednosti 80 000 eura. Podizanje poklopaca koje podiže vodoopskrba je iduće što se čeka. Međutim, nalazimo se u velikom tjednu, u danima u kojima se ne radi i zato je vremenski rok malo duži, ali ulice će se obnovit tamo negdje do 2. 5. po mojoj procjeni, svi radovi će biti gotovi“ – izjavio je predsjednik uprave VG Komunalca Jurica Mihalj. Dodao je kako će i prilagoditi sve ulaze te zamijeniti rubnjake koji su dotrajali.

Gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar istaknuo je kako je riječ o dijelu šireg plana obnove prometnica i infrastrukture u svim dijelovima grada, a posebice u gradskoj četvrti Stari grad.

„Nastavljamo sa sveobuhvatnim radovima u širem i užem pojasu grada Velike Gorice, ovo je samo jedan dio grada u gradskoj četvrti Stari grad, gdje uistinu dotrajalu i neadekvatnu cestu u ulici Augusta Šenoa, gdje uopće nije postojala oborinska odvodnja, gdje smo imali potrebu napraviti nogostupe, gdje smo morali promijeniti i cijevi za vodu i zbog toga malo duže radovi traju, međutim kada bude gotova, bit će u punom profilu s pješačkim i biciklističkim stazama, s novom infrastrukturom na ponos i kvalitetu svih sugrađana koji ovdje žive“, rekao je Ačkar.

Govoreći o paralelnoj Ulici Seljine brigade, dodao je:

„Također, ova ulica koja ide paralelno, Seljine brigade koja je također dotrajala, morali su se pripremiti šahtovi i sve ono što nije na onoj razini kvalitete koja bi zadovoljavala potrebe ovoga prometa. Ona će biti gotova kroz nekih 15-ak dana, recimo to tako. Kada VG Vodoopskrba i VG Komunalac završe sve svoje radove.“

Gradonačelnik je zahvalio sugrađanima na strpljenju i dodao kako shvaća kako su ovakvi radovi dugotrajni i vrlo zahtjevni i uistinu dok traju radovi narušena je kvaliteta života svih u ulici zbog prašine, zbog blata, ali da su to jednostavno takvi procesi.

„Hvala svima na strpljenju i hvala što su toliko dugo i čekali, ali kada bude sve gotovo, shvatit ćemo da se isplatilo i da je vrijedilo to čekati“, rekao je gradonačelnik.

Osim dviju ulica koje se trenutačno uređuju, Ačkar je najavio i skori početak radova u Ulici Bratstvo.

„Što se tiče Ulice Bratstvo, ono počinje, potpisan je ugovor s izvođačem, uvođenje radova je trajalo sada nekoliko dana, tako da možemo očekivati najkasnije iza Uskrsa početke radova. To je sada doslovno do izvođača radova.“

Veliko zadovoljstvo projektima u Starom gradu izrazio je i zamjenik župana Zagrebačke županije Ervin Kolarec.

„Pa evo kao stanovnik gradske četvrti Stari grad i kao zamjenik župana Zagrebačke županije, doista moram izraziti veliko zadovoljstvo što Šenoina ulica ide u izgradnju, to jest riješit će se u punom profilu s nogostupom, s rasvjetom, bit će to zaista jedna lijepa ulica s obnovom. Seljine brigade se presvlači, a grad Velika Gorica na čelu s gradonačelnikom Ačkarom pokazuje da brine o svim gradskim četvrtima i mjesnim odborima.“

Istaknuo je kako se ovakvim poboljšanjima standard i infrastruktura podižu na višu razinu

I moram reći da je naša gradska četvrt doista ugodno i kvalitetno mjesto za život. Ima još posla pred nama. Vjerujem da ćemo u suradnji s Gradom i dalje rješavati one stvari koje su bitne za naše građane u gradskoj četvrti Stari grad.“ – dodao je Kolarec.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Grad Velika Gorica u borbi protiv ilegalnog otpada iz Zagreba

Vlasnici odlagališta uništili barijere, prijete komunalnim redarima, ne boje se ni policije!

Objavljeno

na

Objavio/la

Prava drama odvijala se jutros na području Velike Gorice tijekom nove akcije usmjerene na sprječavanje dovoza ilegalnog otpada. Grad Velika Gorica po drugi je puta postavio betonske barijere, prekopao prometnice na područjima Mičevca, Ščitarjeva i Kosnice, koje pojedine građevinske tvrtke koriste za dovoženje otpada s područja Zagreba, kako bi ga ilegalno bacili na privatne parcele.

Nažalost, samo dva sata nakon postavljanja barijera, iste su uništene i nasilno uklonjene pomoću buldožera, a kako se neslužbeno doznaje, inicijator toga je jedan od vlasnika zemljišta, koji je izazvao incident s komunalnim redarima i tijekom postavljanja istih. Na dojavu je reagirala i policija dolaskom, no, izgleda da se pojedinci ne boje ni policije, a kako neslužbeno doznajemo upravo je on nastavio s prijetnjama i komunalni redarima na terenu, a potom se uputio i u Gradsku upravu gdje je nastavio s prijetnjama.

Po svemu sudeći, „posao“ s ilegalnim otpadom je prilično unosan za pojedince, koji, podsjetimo, nisu prezali ni od povlačenja pištolja na komunalne redare.

Ova borba, saznajemo iz Grada, neće prestati jer je cilj zaštititi građane Velike Gorice od ilegalnog odbacivanja otpada i zagađivanje vode i tla. Do sada je grad reagirao postavljanjem kamera, zatvaranjem prometnica, podizanjem kaznenih prijava, prijavama inspektoratu, ali i DORH-u.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Koji su uzroci vašeg išijasa ili bolova u zglobovima – brzo ćete saznati napravite li magnetsku rezonancu!

Jeste li kad osjetili snažnu, probadajuću bol koje se spušta niz nogu? Vjerojatno je riječ o išijasu! Ako vam bliska osoba s kojom živite doslovno plače od bolova, vjerujete, išijas i te kako može boljeti! Intenzitet boli ovisi o količini pritiska na živac. Što uzrokuje bol i radi li se o išijasu, vrlo jednostavno otkriva magnetska rezonanca koja je važna za dijagnostiku i određivanje terapije

Objavljeno

na

U Medicinskom centru Gorica svim umirovljenicima daruju trajni popust od 15% na sve medicinske slikovne pretrage pa tako i na magnetsku rezonancu. Na koji način MR potvrđuje što uzrokuje išijas kao i bolove u zglobovima, saznajte u članku nastao u suradnji s ovim centrom.

 

IŠIJAS ILI LUMBOISCHIALGIA – INTENZIVNA BOL

Išijas je intenzivna bol u području donjeg dijela leđa i gluteusa koja se širi duž zahvaćene noge, ponekad sve do stopala. Uzrok boli je iritacija korijena ishijadičnog živca, lat. nervus ischiadicus, najvećeg živca u ljudskom tijelu koji ide od donjeg dijela kralježnice preko gluteusa kroz svaku nogu.

Glavni simptom išijasa tj. lumboischialgije je upravo ta snažna, probadajuća bol koja se može osjetiti kao električni udar ili žarenje koje se od donjeg dijela leđa i gluteusa spušta niz nogu. Bol može biti iznimno jaka i ometati svakodnevne aktivnosti, a intenzitet ovisi o količini pritiska na živac.

Ostali simptomi išijasa uključuju:

  • utrnulost i trnce u nozi,
  • slabost mišića u zahvaćenoj nozi,
  • osjećaj hladnoće ili pečenja,
  • bol u bedrima i stopalu

U čak 90% slučajeva uzrok išijasa su degenerativne promjene u donjem dijelu kralježnice, uključujući ponajprije herniju diska, a tu su i suženje spinalnog kanala – stenoza i spondilolistezu (pomicanje kralješka).

Išijas se često javlja kod osoba starije životne dobi zbog degenerativnih promjena na kralježnici, poput trošenja intervertebralnih diskova, smanjenja elastičnosti ligamenata te već spomenutog suženja spinalnog kanala. Znači, s godinama, kralješci i okolne strukture postaju skloniji promjenama koje mogu uzrokovati pritisak na ishijadični živac.

Važno je reći kako ostali uzroci pritiska na ishijadični živac mogu biti ozljede, tumori, ciste i upalne promjene okolnih tkiva, što je i te kako važno na vrijeme dijagnosticirati.

Liječenje išijasa ovisi o težini simptoma i uzroku. U akutnoj fazi primjenjuje se simptomatska terapija za ublažavanje boli, dok kronični išijas zahtijeva aktivan pristup kroz medicinske vježbe i fizikalnu terapiju.

Pravovremena dijagnostika omogućuje ciljanu terapiju i smanjuje rizik od komplikacija. I tu dolazimo do magnetske rezonance kojom ćemo brzo saznati radi li se o išijasu. U praksi, liječnici često prvo preporučuju fizikalni pregled i RTG, a tek ako simptomi traju ili se pogoršavaju, upućuju na MR.

 

MAGNETSKA REZONANCA DETEKTIRAT ĆE UZROK IŠIJASA

Za razliku od drugih metoda snimanja, MR omogućuje neinvazivnu, detaljnu i preciznu dijagnozu stanja poput išijasa, bolova u zglobovima i drugih mišićno-koštanih bolesti. Omogućuje liječnicima da ciljano odrede terapiju i spriječe daljnje komplikacije.

Zašto? Zato što je magnetska rezonanca jedina metoda koja može jasno prikazati leđnu moždinu, živčane korijene i okolne strukture.

Rengen (RTG) i CT (kompjuterizirana tomografija) mogu prikazati kosti, ali ne mogu otkriti promjene na mekom tkivu poput upale živaca što je ključno za potvrdu dijagnoze i početak pravog liječenja išijasa.

 

MAGNETSKA REZONANCA VAŽNA ZA DIJAGNOSTIKU UZROKA BOLOVA U ZGLOBOVIMA

Osobama starije životne i zglobovi zadaju također velike probleme. Uzroci boli mogu biti različiti, što možete vidjeti prema dolje izdvojenim primjerima, ali kod svakog je i dalje magnetska rezonanca važna za dijagnostiku.

  • OSTEOARTRITIS (ARTROZA) – kronična bolest zglobova karakterizirana postupnim propadanjem hrskavice, što dovodi do boli, ukočenosti i smanjene pokretljivosti. MR je jedina dijagnostička metoda koja prikazuje stanje hrskavice, zglobne tekućine i upalne procese.
  • REUMATOIDNI ARTRITIS – autoimuna bolest koja uzrokuje kroničnu upalu zglobova što može dovesti do deformacija i oštećenja. MR otkriva upalu sinovijalne membrane i promjene na mekim tkivima.
  • OŠTEĆENJA LIGAMENATA I TETIVA – nastaju zbog preopterećenja, ozljeda ili degenerativnih promjena, uzrokuju bol i smanjenu funkciju zgloba. MR prikazuje istegnuća i upalne procese.

 

MR KORISNA U PROCJENI KOMPLIKACIJA UZROKOVANIH OSTEOPOROZOM

Osim navedenih primjera, MR je također korisna metoda u procjeni komplikacija uzrokovanih osteoporozom poput prijeloma kralježaka.

Osteoporoza je bolest obilježena smanjenjem gustoće kostiju, zbog čega one postaju porozne i jedna je od najčešćih bolesti starije populacije.

Padovi su glavni mehanizam nastanka prijeloma kod osoba starije životne dobi: godišnje padovi zahvate 30% osoba starijih od 65 godina i čine jedan od glavnih uzroka morbiditeta i mortaliteta.

Kako nam MR pomaže? Na primjer, ako osoba ima bolove u leđima, a postoji sumnja na osteoporotski prijelom, magnetska rezonancija može prikazati postoji li svježi prijelom i razlikovati ga od starijih prijeloma kao i pomoći u razlikovanju osteoporotskih prijeloma od tumorskih lezija.

Bol nam govori da s našim tijelom nešto nije u redu, ona je će ponekad šaptati, ponekad vikati, a i vrištati. Važno je ne ignorirati bol, već ju shvatiti ozbiljno i nastojati pronaći glavni uzrok te na njega utjecati.

Medicinski centar Gorica ističe važnost pravovremene dijagnostika za očuvanje zdravlja te upravo zato umirovljenicima, kao našoj brojnoj, a najosjetljivijoj društvenoj skupini, daruje 15% popusta na sve medicinske slikovne pretrage.

Popust se odnosi na rendgenske preglede (RTG), magnetsku rezonancu (MR), mamografiju (MMG), kompjuteriziranu tomografiju (CT/MSCT) te virtualnu kolonoskopiju. Više detalja o akciji saznajte na njihovoj web stranici.

Foto: Medicinski centar Gorica

Nastavite čitati

HOTNEWS

Goričani će prvi u Hrvatskoj dobiti alate za upravljanje osobnim financijama

Ciklus radionica u Poduzetničkom inkubatoru organizira nevladina inicijativa Mladi i poduzetni.

Objavljeno

na

Izazovna financijska vremena nose sa sobom i pronalazak rješenja za bolje gospodarenje našim novcem, kako bi bili otporniji na izazove. Naime, podaci govore da bi prosječan Hrvat nakon izostanka samo jedne mjesečne plaće mogao preživjeti svega mjesec dana, dok je europski standard gotovo šest mjeseci.

Vođeni tom problematikom i s ciljem građanima Velike Gorice osigurati informacije i rješenja kako bolje upravljati osobnim financijama Grad Velika Gorica osigurao je besplatne radionice. Time je postala prvi Grad u Hrvatskoj koji organizirano radi na financijskoj pismenosti svojih građana.

Edukacije provodi nevladina inicijativa Mladi i poduzetni u suradnji s Ustanovom za obrazovanje odraslih Adrianus, uz financijsku podršku Grada Velike Gorice, te će tijekom cijele godine biti održano 12 radionica u VG Poduzetničkom inkubatoru.

– Smatramo da je ova tema zaista potrebna i važna i o kojom je potrebno osvijestiti naše građane, posebice mlađe generacije. Razlog tome je što takve vještine ne učimo u školi, a kad izađemo iz sustava obrazovanja ulazimo u realni sektor, počinjemo zarađivati a nitko nam prethodno nije objasnio pametnog raspolaganja novcem, upozorio nas na rizike, ali zamke, posebice u online kupnji – upozorio je Domagoj Ilečić, pročelnik Upravnog odjela za poduzetništvo, investicije i fondove EU Grada Velike Gorice, te dodao kako Grad na ovaj način pruža potporu građanima u financijskoj otpornosti.

Sanela Dropulić, idejna začetnica projekta i jedna od predavačica, pozvala je sve Velikogoričane da se prijave online prijavnicom jer je ovo idealna prilika da u svojoj blizini dođete do korisnih informacija koje vam mogu promijeniti kompletnu percepciju vaših financija.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

– Prijave su već krenule i interes građana je već sada velik. Mi smo tu da damo praktične savjete kako bolje upravljati novcem, otkriti načine štednje i na koji način vam novac bježi a da to ni ne primjećujete – pozvala je Dropulić.

– Ova interaktivna predavanja otvorit će vam oči po pitanju psihologije novca i trošenja istog – istaknuo je Tomo Rajić, predsjednik inicijative Mladi i poduzetni, te dodao kako njihova platforma nudi mentorske i edukativne sadržaje s aktualnim temama poput kriptovaluta.

Jedan od predavača je poduzetnik Matija Drakšić, koji se nadovezao na psihološki aspekt upravljanja novcem.

– Dakle, oko 50 posto financijske pismenosti vezana je uz psihologiju novca ili kako znamo reći – mindset, a znamo da je teško odoljeti marketinškim trikovima koji nas navode na što veću potrošnju, često onoga što nam uopće nije potrebno. Zato su teme radionica životne, poput one „Kako s jednom plaćom preživjeti cijeli mjesec – najavio je Drakšić.

Građani se na besplatne radionice mogu prijaviti ovdje.

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.