Povežite se s nama

Kultura

Izložba o Janama: Upoznajte ih kroz fotografije, video isječke i nagrade

Izložbu ‘Mi smo Jane, Janice’ možete razgledati u Muzeju Turopolja do 1. studenog svakog radnog dana od 8 do 16 sati i vikendom od 10 do 13 sati.

Objavljeno

na

U slavljeničkom duhu obilježavanja 20 godina, Ansambl Jane, pripremile su izložbu fotografija koje će biti izložene u Muzeju Turopolja pod nazivom ‘Mi smo Jane, Janice’.

Želja im je na taj način približiti svoj rad sugrađanima, ali i svima ostalima. Ponose se mnogobrojnim nastupima, putovanjima i sudjelovanjima na međunarodnim olimpijadama zborova, festivalima širom Lijepe naše, kao i osvojenim medaljama i priznanjima s prestižnih domaćih i svjetskih natjecanja u pjevanju…

Djelić svega toga, bit će vidljivo kroz fotografije, video isječke i osvojene nagrade koje prikazuju dugogodišnji rad protkan požrtvovnošću, smijehom, zajedništvom, entuzijazmom i ljubavlju prema tradicijskoj pjesmi.

Fotografije su iz arhivskih albuma samih članova Ansambla Jane, ali i drugih fotografa. Izložbu su pripremile članice Alina Haraminčić, Kristina Majdak, Meri Slunjski.

Otvorenje izložbe je sutra u 19 sati, a možete ju razgledati do 1. studenog svakog radnog dana od 8 do 16 sati i vikendom od 10 do 13 sati.

 

Kultura

Matičin četvrtak seli u Interpretacijski centar

Promocijom knjige Sulpicija Severa „Život svetoga Martina“ ujedno će se obilježiti 10 godina od postavljanja Stope sv. Martina u Šćitarjevu

Objavljeno

na

Jedno od posljednjih događanja ovogodišnjih Dana europske baštine je promocija knjige Sulpicija Severa „Život svetoga Martina“ i Europske kulturne rute sveti Martin iz Toursa. Promocija će se održat u sklopu Matičinog četvrtka koji će se ovoga puta održati u Interpretacijskom centru Muzeja Turopolja.

Prijevod životopisa sv. Martina prvi se put pojavljuje na hrvatskom jeziku u izdanju Kulturnoga centra sv. Martin – Hrvatska, Hrvatskoga katoličkog sveučilišta i Kršćanske sadašnjosti.
O posebnostima rada na knjizi, njezinoj osebujnosti i značaju pričat će Stjepan Kušar s Hrvatskoga katoličkog sveučilišta, koji je tekst preveo s latinskoga jezika i popratio opširnim uvodom i komentarima.

U predstavljanju knjige pridružit će mu se urednica izdanja Antonija Zaradija Kiš, zaslužna znanstvenica Instituta za etnologiju i folkloristiku i dopredsjednica Kulturnog centra sv. Martin – Hrvatska.

Knjiga je putokaz prema boljem razumijevanju važnosti kulta sv. Martina na kojemu se temelji i razumijevanje Europske kulturne rute sveti Martin iz Toursa i njezinoga kulturološkog i inih potencijala za mnoga europska mjesta, pa tako i za Veliku Goricu, odnosno Šćitarjevo. O tome će pričati Ines Sabotič s Hrvatskoga katoličkog sveučilišta i predsjednica Kulturnoga centra sv. Martin – Hrvatska.

Ovim se kulturnim događanjem želi obilježiti i 10 godina od postavljanja Stope sv. Martina u Šćitarjevu – jedinstvenoga obilježja Europske kulturne rute sveti Martin iz Toursa.
Promocija je u četvrtak, 17. listopada u 18 sati.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Dan kruha u Osnovnoj školi Nikole Hribara

Objavljeno

na

Objavio/la

Dan kruha obilježen je danas (ponedjeljak, 14. listopada 2024.) u Osnovnoj školi Nikole Hribara.

Velika Gorica, 14.10.2024. Dan kruha u Osnovnoj školi Nikole Hribara. Foto: OŠNH

Velika Gorica, 14.10.2024. Dan kruha u Osnovnoj školi Nikole Hribara. Foto: OŠNH

Velika Gorica, 14.10.2024. Dan kruha u Osnovnoj školi Nikole Hribara. Foto: OŠNH

Velika Gorica, 14.10.2024. Dan kruha u Osnovnoj školi Nikole Hribara. Foto: OŠNH

Kroz četiri priredbe s brojnim recitacijama, pjesmama i igrokazima, učenici su iskazivali zahvalnost za kruh i plodove zemlje, a njihov rad nagradile su mame, bake, tate ispekavši divne kiflice, kolače i kruh što su djeca blagovala u svojim učionicama nakon priredbi. I ovaj put osjetili su da je u zajedništvu sve slađe i ukusnije. (Marija Patrlj)

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

Predstava ‘Varijacije’ kao uvertira obilježavanja Međunarodnog dana bijelog štapa u našem gradu

Program traje do 17. listopada, a na rasporedu su još predstva ‘Žene na rubu’, predavanje „Život je lijep i kad si slijep“ te koncert „Progledaj kroz glazbu“.

Objavljeno

na

Glumci Kazališta slijepih i slabovidnih ‘Novi život’ danas će na pozornici Dvorane Gorica izvesti predstavu ‘Varijacije’, inspiriranu slavnim ‘Stilskim vježbama’ koje na duhovit način prikazuje neobičan susret osobe s albinizmom i trapera u tramvaju. Predstava je organizirana za velikogoričke srednjoškolce, a ujedno je i uvertira u obilježavanje Međunarodnog dana bijelog štapa u našem gradu čiji će program trajati tri dana.

– U Hrvatskoj se ovaj Dan obilježava od 1996. godine, a tome se redovito pridružuje i Pučko otvoreno učilište Velika Gorica koje i inače u svoje kulturne i edukativne programe nastoji uključivati ranjive skupine. Prijašnjih godina organizirane su prigodne projekcije filmova, predavanja, gostujuće kazališne predstave s osiguranom naracijom audiodeskripcije uživo kao pomoć i podrška slijepim i slabovidnim osobama, a Biblioteka Albatros je svoju prvu zvučnu knjigu snimljenu na sticku darovala Hrvatskoj knjižnici za slijepe kako bi bila dostupno njezinim korisnicima – ističu iz Pučkog učilišta.

Sutra, 15. listopada u 17 sati, u Gradskoj vijećnici putopisnim predavanjem „Život je lijep i kad si slijep“, predstavit će se svestrani planinar Feručo Lazarić iz Sentvičenta koji nikako nije želio da mu sljepoća bude prepreka za sadržajan, aktivan i zanimljiv život. Osim planinarenju, posvetio se jahanju, vožnji tandem-bicikla, skijanju, trčanju, pjevanju, sviranju gitare i plesu.

Svoj obol Danu slijepih i slabovidnih dala je i Scena Gorica s predstavom „Žene na rubu“ u režiji Maria Kovača. Crnohumorno i kirurški precizno secira nezahvalnu poziciju žene u suvremenom društvu, a na repertoaru je u srijedu, 16. listopada u 20 sati. Tijekom izvedbe bit će osigurana naracija audiodeskripcije uživo kao pomoć i podrška slijepim i slabovidnim osobama.

Program će završiti u četvrtak 17. listopada koncertom „Progledaj kroz glazbu“, a nastupit će pijanist Darko Žuk. Iako je prošao put od škole za slijepu djecu do diplome na Muzičkoj akademiji suvišno je u njegovoj biografiji spominjati petpostotni vid jer njegovo je sviranje u prvom redu glazbeničko i umjetničko čudo.

Koncert će biti u Vijećnici u 19 sat. Ulaz je besplatan.

Naime, u cilju upoznavanja šire javnosti s problematikom slijepih i slabovidnih osoba, 15. listopada obilježava se Međunarodni dan bijelog štapa, osim što je pomagalo za lakše kretanje slijepim i slabovidnim osobama, prvenstveno je simbol njihove samostalnosti i nezavisnosti.

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Oglede oduševio: Iza sebe ostavio nezaboravne trenutke i inspirativne izvedbe

Ovogodišnji program bio je pravi odraz umjetničke strasti.

Objavljeno

na

Nakon tri dana prepunih raznovrsnih umjetničkih događanja, Oglede festival službeno je završio, ostavljajući iza sebe nezaboravne trenutke, inspirativne izvedbe i susrete publike i umjetnika. Velika Gorica još jednom je potvrdila svoj status grada koji njeguje kulturu i kreativnost, a ovogodišnji program bio je pravi odraz te umjetničke strasti.

Posljednji dan festivala ponudio je niz performansa i izložbi koje su još jednom oduševile publiku. Kristina Vujica povela je posjetitelje na fascinantnu arhitektonsku šetnju “Arhitektura bez tura”, otkrivajući skrivene povijesne slojeve Velike Gorice kroz njezine zgrade i prostore. Šetnja je završila na Šetalištu Franje Lučića, pružajući sudionicima duboki uvid u razvoj grada i njegovih stanovnika, od prošlosti do današnjih dana.

Foto: Matej Marjanović

U podne, Juraj Šantorić izveo je svoj performans “Jura i pl. Tur”, gdje je kroz igru identiteta, povijesti i svakodnevice potaknuo publiku na promišljanje o društvenim normama i kulturnim konstruktima. Kroz humor, satiru i povremene apsurdne momente, Šantorić je stvorio atmosferu koja je bila istovremeno zabavna i misaono angažirana.

Večer je donijela dojmljiv niz umjetničkih izvedbi. Josip Bišćan u neverbalnoj predstavi “Ikar” istražio je unutarnje borbe, ambicije i padove kroz moćan plesni izričaj, dok je Kata Mijatović svojom izvedbom “Buđenje, Velika Gorica” stvorila intenzivnu zvučnu i vizualnu atmosferu, potičući publiku na razmišljanje o “buđenju” iz društvenih okova.

Finale večeri pripalo je Curi i Dečku, elektro-glazbenom paru koji je svojom energijom rasplesao publiku, donoseći veselu i emotivnu završnicu festivalu. Glazba, ljubav i umjetnost spojili su se u jedno, zatvarajući festival na najbolji mogući način.

Foto: Matej Marjanović

Organizatori su iznimno zadovoljni ovogodišnjim izdanjem festivala, koje je pokazalo kako kultura može povezati ljude, potaknuti promišljanje i otvoriti vrata novim perspektivama.

– Festival je okupio publiku koja se angažirala, sudjelovala, pratila, plakala, smijala se, jela, pila, plesala, nagradila izvođače glasnim pljeskom i bisom. Svaki je dan i svaka izvedba bila posebna, posjećena, zaista je sadržaj bio raznolik, bogat i svatko je mogao nešto pronaći. Oglede je rad na stvaranju boljeg, svjesnijeg, otvorenijeg društva, društva koje misli i koje djeluje, koje propitkuje, čuva stare i stvara nove vrijednosti – poručila je umjetnička voditeljica festivala, Ana Katulić.

Foto: Matej Marjanović

Oglede festival još je jednom dokazao da umjetnost ima moć pokretati zajednicu i stvarati prostor za dijalog, a Velika Gorica se pokazala kao idealno mjesto za takav susret.

Zahvaljujemo se svim umjetnicima, volonterima i posjetiteljima koji su sudjelovali u ovogodišnjem festivalu i s nestrpljenjem iščekujemo nove projekte i suradnje u budućnosti.

„Oglede“ organiziraju Štoos teatar i Galerija Galženica Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica, uz podršku Plartforme za medije i kulturu. Suorganizatori su Muzej Turopolja, Turistička zajednica Velike Gorice, Zaklada „Zamah“ te „Trećeprostor“. Oglede podupiru Grad Velika Gorica i Zagrebačka županija putem programa Javnih potreba u kulturi za 2024.

Foto: Matej Marjanović

Foto: Matej Marjanović

Nastavite čitati

Kultura

‘Dramski set Zle Bubnjarke’ prvo ukoričeno izdanje scenarija i tekstova autorice Romane Rožić

Knjigu će svojim sugrađanima predstaviti u četvrtak 10. listopada u 19:10 sati u Gradskoj vijećnici.

Objavljeno

na

Poznata velikogorička kazališna i filmska redateljica i scenaristica Romana Rožić svojim će sugrađanima u četvrtak 10. listopada predstaviti knjigu ‘Dramski set Zle bubnjarke’, a riječ je o prvom ukoričenom izdanju autoričinih scenarija i dramskih tekstova.

Iako ovu filmsku redateljicu prepoznajemo po baštinskim projektima i brojnim kulturnim suradnjama sa gotovo svim institucijama Grada Velike Gorice, prije svega s amaterskim kazalištem Seljačke sloge iz Buševca za koje je režirala predstave na kajkavskom, te dokumentarnim filmovima „Turopoljska poculica“, „Seljenje čardaka“ i „Žganci“, Romana Rožić prije svega je autorica urbane suvremene poetike koju u tekstovima koje donosimo u knjizi okupiraju suvremena društvena, socijalna i etička pitanja kojima pristupa na različite načine, od dramskog do humorističnog.

Predstavljanje knjige koje će biti u Gradskoj vijećnici u 19:10 sati, otvorit će nastup aktivističko-glazbene skupine Zli bubnjari čija je Romana dugogodišnja aktivna članica, knjigu će uz moderatore predstaviti književnica Jasminka Tihi-Stepanić i dramaturginja Nives Madunić Barišić, a tekstove iz knjige čita glumica Marija Kolb.

Knjiga je objavljena u izdanju Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica i Gradske knjižnice Velika Gorica.

 

Nastavite čitati

Reporter 441 - 26.09.2024.

Facebook

Izdvojeno