Povežite se s nama

Moja županija

Županijski vijećnici održali Skupštinu, a za vijećnika prisegnu Dario Zurovec

Županijskoj upravi za ceste Zagrebačke županije dana je suglasnost za zaduženje dugoročnim kreditom u iznosu 15 milijuna eura za izvođenje investicijskih radova sanacije i obnove županijskih i lokalnih cesta na području županije.

Objavljeno

na

Na sjednici Županijske skupštine Zagrebačke županije prihvaćen je Polugodišnji izvještaj o izvršenju Proračuna za prvih šest mjeseci 2024. godine prema kojem su ukupni prihodi konsolidiranog* Proračuna ostvareni u iznosu od 136.853.792,91 eura i ispunjeni su na razini 53,45 posto plana. U istom razdoblju ostvareni rashodi konsolidiranog Proračuna iznose 102.181.881,95 eura što predstavlja 39,91 posto plana. Ukupni prihodi koji se odnose na Županijski dio Proračuna ostvareni su u iznosu od 66.887.995,42 eura i ispunjeni su na razini 50,61 posto plana, dok su ostvareni rashodi u iznosu 32.156.697,04 tj. 24,33 posto plana.

Članovi Skupštine primili su na znanje izvješća o radu, poslovanju i stanju za prošlu godinu za Županijske ceste ZŽ d.o.o., Distributivni centar za voće i povrće d.o.o., Gospodarenje otpadom d.o.o. te Poduzetnički centar d.o.o.

Županijskoj upravi za ceste Zagrebačke županije dana je suglasnost za zaduženje dugoročnim kreditom u iznosu 15 milijuna eura, na rok otplate sedam godina za izvođenje investicijskih radova sanacije i obnove županijskih i lokalnih cesta na području Zagrebačke županije.

Na sjednici je prihvaćeno polugodišnje Izvješće o radu župana, Izvješće o polugodišnjem izvršenju Akcijskog plana javnih potreba u zdravstvu te Izvješće o polugodišnjem izvršenju Akcijskog plana javnih potreba u socijalnoj skrbi. Donesen je Socijalni plan Zagrebačke županije za razdoblje od 2025. do 2027. godine koji daje strateške smjernice i plan djelovanja u cilju stvaranja uvjeta za efikasnu provedbu svih programa i aktivnosti s ciljem razvoja socijalnih usluga na području Zagrebačke županije. Također, donesen je i Program ublažavanja klimatskih promjena, prilagodbe klimatskim promjenama i zaštite ozonskog sloja za Zagrebačku županiju.

Na aktualnom satu vijećnike je zanimalo kada se može očekivati početak radova na dogradnji Glazbene škole Ferdo Livadić u Samoboru, koja će se škola prva moći realizirati sredstvima NPOO-a kao i dosadašnja realizacija projekata putem javnog poziva za obnovu zgrada javne namjene oštećenih potresom. Zanimalo ih je ostvaruje li Županija suradnju s nekom od europskih regija u području poljoprivrede kao i status županijskog projekta robnih marki. Ostala vijećnička pitanja odnosila su se na studiju izvedivosti gospodarenja otpadom, pristupni put zgradi ispostave Doma zdravlja u Vrbovcu i javnu uslugu prijevoza putnika na području Zagrebačke županije.

Na početku sjednice prisegu je položio član Županijske skupštine Zagrebačke županije Dario Zurovec (Nezavisni).

HOTNEWS

FOTO Svijet u malom: U Buševcu se okupili svirači tradicijskih glazbala

I tako već puna dva desetljeća…

Objavljeno

na

Ukukele, gardon, citre, fujara, kena…samo su neki od instrumenata koje su imali prilike vidjeti, upoznati i čuti publika u Buševcu na gala koncertu u sklopu 22. Međunarodnog festivala tradicijskih glazbala. Predstavili su se glazbenici iz Slovačke, Slovenije, Mađarske, Havaja i naravno Hrvatske.

–  Uspjeli smo ponovno organizirati nešto drugačije i zanimljivo. Ponovno smo čuli i upoznali neke od tradicijskih instrumenata svijeta. Imali smo i trodnevni seminar sviranja tradicijskih glazbala koja je održao Andor Vegh čime potičemo mlade ljude da se počnu bavit sviranjem naših hrvatskih tradicijskih instrumenata. Nadam se da smo u tome i uspjeli jer svake je godine sve veći interes za to – kazao je predsjednik Ogranka.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Zamjenik župana Ervin Kolarec naglasio je kako će i nadalje ova manifestacija, kao i brojne druge koje organiziraju Ogrankaši imati podršku Zagrebačke županije.

– Ogranak se već godinama dokazuje na djelu. Mi u županiji ponosni smo na njihovu tradiciju i njihov rad, na svemu što čine za našu društvenu zajednicu i što prezentiraju naš kraj, običaje, turopoljsku baštinu širom svijeta. Ovo je samo od jedne Ogrankove aktivnosti koje Zagrebačka županija podržava, a bit će tako i u budućnosti. Siguran sam da će vaši gosti s ovog putovanja ponijeti lijepa sjećanja i uspomene – istaknuo je dožupan Kolarec.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Predsjednik Gradskog vijeća Grada Velike Gorice, Darko Bekić istaknuo je kako nije nimalo lako i jednostavno organizirati ovakav festival, ali da ima veliki značaj.

– U ovo današnje ‘instant’ vrijeme kada glazbu možete dobiti i stvoriti jednim klikom na računalu, ovakvi festivali dobivaju na značenju i poštovanje jer upravo na njima možemo doživjeti izvornu glazbu onakva kakva je nekad bila. Svjedoci smo da moderna glazba danas često koristi tonove tradicijskih instrumenata pa i same ritmove i napjeve kao inspiraciju. Ovakvi festivali su rijetki u Europi i svijetu zato daju veliki značaj ovom festivalu – istaknuo je Bekić.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Inače, gosti iz Havaja nakon nastupa u Buševcu i na Smotri tamburaških sastava i orkestara u Dugom Selu, do srijede će u Osnovnoj školi u Vukovini djecu učiti svirati ukulele.

– Vjerujem da će biti djeci zanimljivo, a i tako možda ih zainteresiramo za neki instrument – dodao je Rožić i istaknuo kako oni u Buševcu već nekoliko generacija imaju dobre svirače tradicijskih instrumenata.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

– Imamo i mlade snage, Borna i Nikola, a na seminaru su nam se priključili susjedi iz Mraclina, svirači iz Stupnika i okolice. Sigurno je poticajno, a pomoć je to i folklornim društvima koja dobiju svirače koje mogu koristiti u svojim koreografijama. Glazba spaja ljude pa se nadam da smo uspjeli našim festivalom spojiti cijeli svijet u malome – istaknuo je Rožić.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

VIDEO ‘Nema života bez hokeja na travi! U Zelini se igra i pobjeđuje već 70 godina’

Hokej klub Zelina sljedeće godine će proslaviti sedam desetljeća postojanja. Kapetanica ženske ekipe Petra Hrupec i dokapetan seniorske momčadi Marko Šoić otkrili su nam kako je Zelina postala sinonim za hokej na travi…

Objavljeno

na

Objavio/la

Kad je sport u pitanju, svaka sredina u Zagrebačkoj županiji ima nešto svoje, specifično, prepoznatljivo. U slučaju Sv. Ivana Zeline to je – hokej na travi! Zelinjani već gotovo sedam desetljeća čuvaju tradiciju sporta koji u ostatku Hrvatske praktički uopće nije raširen.

– Uz naš, Hokejski klub Zelina, svi ostali klubovi su iz Zagreba. Postoje pokušaji da se nešto pokrene u Splitu i Kninu, nešto se pokušava i u Varaždinu, a ranije su klubove imali Samobor i Petrinja. Nažalost, više nemaju, tako da je naš sport zasad vezan isključivo uz Zagreb i Zelinu – kaže Marko Šoić, dokapetan seniorske momčadi gostujući u serijalu “Sport Zagrebačke županije”.

Uz njega, svoj sport i svoj klub došla je prezentirati i kapetanica seniorske ekipe Petra Hrupec, koja željno iščekuje vikend.

– Odigrale smo dosad dva kola, upisale dvije pobjede, a sad nas čeka utakmica protiv Mladosti, naših najvećih rivala. Dečki su već igrali s Mladosti, oni su pobijedili, sad je red na nama – govori Petra.

– To vam je nešto kao Dinamo i Hajduk u nogometu. Mi smo tu, naravno, Dinamo – sa smiješkom dodaje Marko.

Ima u svemu ovome još nekoliko dodirnih točaka s nogometom.

– Hokej na travi igra se 11 na 11, iste su i pozicije kao u nogometu, desni bek je i kod nas desni bek, i mi imamo braniče, vezne igrače, krila… Puno sličnosti ima i kad je riječ o taktici, na sličan način se napada, brani, ide u presing. Uostalom, i formacije na terenu su identične, i mi igramo 4-4-2, 4-3-3… – objašnjava Šoić, reprezentativac i s 25 godina jedan od najstarijih igrača seniorske momčadi.

Pripreme za novu sezonu, pričaju Petra i Marko, počele su čim je završila prošla. Vremena za predah nema previše, budući da je specifičnost svijeta hokeja na travi i u tome da se u jednoj sezoni igraju dva, prilično različita prvenstva.

– Od rujna do studenog igramo prvu polusezonu vani, pa selimo u dvoranu i igramo dvoransko prvenstvo, što gotovo da nije isti sport. Na proljeće se igra drugi krug vani, a četiri najbolje momčadi idu u play-off – ističe Marko, a nadovezuje se Petra:

– Razlika između vanjskog i dvoranskog hokeja može se usporediti s nogometom i futsalom. Drukčije su palice i loptice, u dvorani igramo 5+1, s mantinelama… Puno hokejaša ni ne igra u dvorani, ali mi u Hrvatskoj smo tu na vrhunskom nivou. Na to bi se vjerojatno trebalo i usmjeriti, jer tu možemo napraviti jako dobre rezultate. Potrebno je manje igrača, poveća se kvaliteta… Dečki su već napravili jedan vrhunski rezultat, reprezentacija je bila druga na Svjetskom kupu, i mi cure sanjamo da jednog dana uspijemo napraviti takvo nešto.

A sve to počinje i završava u Zelini. Tu se igra najveći dio dvoranskog prvenstva, bude tu i ljudi, jer u ovom gradu vole i prate hokej već generacijama.

– Klub je osnovan 1955. godine, a jedan od osnivača Ivan Kralj, koji je do kraja života bio počasni predsjednik kluba, u to je vrijeme bio jako aktivan u popularizaciji i promociji hokeja na travi, život je posvetio tome, što se i danas vidi. Svake godine idemo po školama u našem kraju, prezentiramo sport, pa se dosta djece i priključi. Imamo oko 200 članova kluba u svim uzrastima – kaže Marko.

Sezona koja se posebno pamti u povijesti zelinskoga hokeja vraća nas u u 1973. godinu, kad su Zelinjani osvojili dvostruku krunu, i prvenstvo i kup Jugoslavije. Nedavno se ta generacija, oni koji su i dalje među nama, okupila na proslavi 50 godina tog uspjeha.

– I moj djed je bio jedan od igrača, pa je za mene to bilo dosta emotivno. Djed redovito dolazi gledati nas na utakmice, a sad smo i mi mogli vidjeti kako je to izgledalo u njihovo vrijeme. Kad se pogleda te slike, vidiš puno sličnosti s našim vremenom. I oni su igrali iz velike ljubavi, kao i mi danas. Osobno, ne mogu zamisliti život bez hokeja! Često zapostavim sve drugo zbog hokeja, nažalost ponekad i faks, a na tim djedovima slikama vidi se koliko je to bilo veliko i u njihovo vrijeme. Valjda cijeli grad došao na to finale, a puno detalja znam i iz djedovih priča, koje slušam cijeli život. Kod nas je hokej obiteljska stvar, od djeda, preko tate, pa sve do mene – priča Petra.

Tradicija će se, prema svemu sudeći, nastaviti i dalje. Zelina i hokej na travi su jedno tijelo i jedna duša, a nedostaje jedino malo pozornosti.

– Naš sport se u Hrvatskoj ne doživljava posebno ozbiljno, nije baš da imamo i osobitu podršku, ali mi se ionako ovime bavimo iz ljubavi. I uživamo. Puno smo proputovali kroz sport, upoznali puno ljudi… – poručuje dvojac iz Zeline.

Nastavite čitati

Moja županija

Županija u ovoj godini podržala 233 programa u kulturi, predložite programe za iduću godinu

Prijave su do 24. listopada.

Objavljeno

na

Zagrebačka županija objavila je Javni poziv za predlaganje programa javnih potreba u kulturi za 2025. godinu dok je u ovoj godini  podržala je 233 različita programa u kulturi u ukupnom iznosu od 478.540 eura.

Sredstva će se dodjeljivati za knjižničnu, nakladničku, audiovizualnu i muzejsku djelatnost, kulturno-umjetničko stvaralaštvo i kulturno-umjetnički amaterizam, zaštitu, očuvanje i održivo upravljanje kulturnom baštinom te transverzalna područja.

– Pravo podnošenja programa imaju samostalni umjetnici, udruge, umjetničke organizacije, ustanove u kulturi, pravne i fizičke osobe koje obavljaju djelatnost u kulturi i medijima, kao i pravne i fizičke osobe za potrebe zaštite i očuvanja kulturnih dobara i arheološke baštine. Ovisno o prijaviteljima, broj mogućih prijava se razlikuje pa tako pučka otvorena učilišta i centri za kulturu mogu podnijeti do pet prijava, knjižnice, muzeji i galerije do četiri prijave, udruge do dvije prijave, a ostali prijavitelji jednu prijavu – ističu iz Županije.

Prijedlozi programa zaprimaju se do 24. listopada 2024. godine.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Gorički vatrogasci uspješni na natjecanju u Jaski, posebno oni iz Ribnice

Vatrogasna zajednica Grada Velike Gorice sudjelovala je s 12 natjecateljskih odjeljenja.

Objavljeno

na

Na stadionu NK Vinogradar Mladina u Jastrebarskom održano je županijsko vatrogano natjecanje odraslih u organizaciji Vatrogasne zajednice Zagrebačke županije.

Natjecanje je okupilo gotovo sva vatrogasna društva s područja županije, a naša gorička Vatgrogasna zajednica sudjelovala je s 12 natjecateljskih odjeljena raspoređenih u svih 5 kategorija natjecanja.

Najuspješnije su bile vatrogaskinje i vatrogasci iz Ribnice koji su osvojili prvo mjesto u kategorjii Članice A i Članovi B te drugo mjesto u kategoriji članice B. U istoj kategoriji vatrogakinje iz Mraclina bile su treće, dok su vatrogasci iz Strmca Bukevskog bili treći u kategoriji članovi B.

– Tri naše ekipe potvrdile su već osvojene plasmane na državno natjecanje. Ponovno smo pokazali da smo jedno od najuspješnijih natjecateljski društava u Zagrebačkoj županiji – istaknuli su iz Ribnice.

Ekipa iz JVP Velika Gorica osvojila je treće mjesto u svjoj kategoriji.

Inačem, u Jastrebarskom još su se natjecali vatrogasci iz Starog Čiča i Velike Bune.

– Čestitamo svim natjecateljskim odjeljenjima na ostvarenim rezultatima – poručili su iz goričke Vatrogasne zajednice.

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Najbolji hrvatski orači danas su u Velikoj Gorici pokušali izboriti plasman na Svjetsko natjecanje

Manifestacija je okupila najbolje orače iz 13 županija. Njih 13 u kategoriji premetnjaka i 12 u kategoriji ravnjaka.

Objavljeno

na

Objavio/la

Na parceli u Kurilovcu, unatoč kiši i lošim vremenskim uvjetima, sastali su se hrvatski orači na jubilarnom 20. Držanom natjecanju u oranju. Manifestacija je okupila najbolje orače iz 13 županija. Njih 13 u kategoriji premetnjaka i 12 u kategoriji ravnjaka.

Izaslanik predsjednika Vlade RH i državni tajnik pri Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i šumarstva Tugomir Majdak zahvalio je svim organizatorima, suorganizatorima i sponzorima, a posebno Agronomskom fakultetu koji je prihvatio izazovnu organizaciju državnog natjecanja u godini obilježavanja njihove 105. godine rada i postojanja.

– Zadovoljstvo mi je vidjeti kako oranje sve više interesira mlade generacije i kako se s njima mijenja i naša poljoprivreda. Vlada će uvijek davati podršku i sredstva kroz programe za poljoprivredu. Unatoč klimatskim nepogodama, nastojimo nadoknaditi poljoprivrednicima gubitke i podupirati njihov daljnji rad. Nastavi ćemo tako i u budućnosti, a podržavat ćemo i ovakva natjecanja koja promiču poljoprivredu i ruralni razvoj – naglasio je Majdak.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

– Da smo jednu ovakvu kišu imali u srpnju na Svetoga Iliju pa onda još jednu za Veliku Gospu u kolovozu, mi bi ove godine govorili o 23 tone kukuruza, oko 8 tona soje, govorili bi o vrhunskim prinosima repe. Na žalost, godina je takva kakva je i to je poljoprivreda. No, idemo dalje, gledajmo u budućnost. Ravna brazda i uspjeh. Svi ste pobjednici – istaknuo je dekan zagrebačkog Agronomskog fakulteta Ivica Kisić.

Iako je kišno vrijeme značajno utjecalo na samu organizaciju, sve je proteklo u natjecateljskom duhu uz podršku navijača. Manifestaciju su posjetili i iz slovenske udruge orača predvođeni njihovim predsjednikom Udruge Marjanom Kardinarom.

– Ovo natjecanje ne simbolizira samo našu dugu tradiciju, već i našu ljubav i poštovanje prema zemlji koja nas sve hrani i spaja. Svaki od vas svojim trudom i vještinom pokazuje kako je rad na zemlji zahtjeva srce, predanost i znanje. Vi ste čuvari ove plemenite vještine i našeg poljoprivrednog nasljeđa. Zajedno svojim primjerom promičemo važnost poljoprivrede i njezin ključni utjecaj na naše gospodarstvo i zajednicu. Neka ovo bude prilika za nova prijateljstva, učenje i ponosno predstavljanje onoga što znamo i volimo – Morana Tomičić, predsjednica HUONO-a.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

U ime gradonačelnika Krešimira Ačkara prisutne je pozdravio Marko Kos te poželio svima sreću i ravne brazde.

Nedeljko Krajnović iz Vrbovca prošle je godine na Županijskom natjecanju u Općini Dubrava izborio plasman na ovogodišnje državno natjecanje gdje je ujedno jedan od predstavnika Zagrebačke županije.

– Natječem se kategoriji plugova ravnjaka. Vrijeme nam ne otežava jer strojevi su dobri i jaki, trudimo se što boljem uspjehu. Iza mene je nekoliko županijskih natjecanja, a ovo mi je prvo državno. Najbitnija je dobra volja i trening. Pripremao sam se na svojim parcelama strnokosa i kukuruzišta – kazao nam je mladi poljoprivrednik Krajnović.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Prvo natjecanje u oranju održano je 1995. godine prisjeća se Dario Pardo iz Ministarstva poljoprivrede, ali inače predsjednik Udruge orača Zagrebačke županije.

– U ovim natjecanjima sam od samih početaka te sada s toliko godina odmaka mogu reći da smo postigli one zacrtane ciljeve. Jedan od je bio da se ujednačimo s tehnologijom koja se koristila u drugim zemljama, sada smo došli do toga da imamo natjecatelje u kategorijama plugova ravnjaka i premetnjaka na razini cijele države. Oni su uspjeli nabaviti malo bolje plugove na kojima se to može podešavat. Najvažnija stvar je da su se svi ti orači iz naših krajeva počeli međusobno družiti i razmjenjivat informacije o samom oranju. To je ono što smo mi htjeli postići. Natjecanja imaju edukacijski karakter. Da bi opremu koju imamo dobro iskoristili moramo znati kako ju podeseiti i s njome raditi – ističe Padro te dodaje kako će već idući vikend u Farkaševcu biti održano 22. Županijsko natjecanje orača.

Natjecanje se provodi pod 16 kriterija ocjenjivanja koji su zadani od Svjetske oračke organizacije. No, on je prilagođen hrvatskim oračima te postoji 12 ocjena, ali se ocjenjuje 16 kriterija. Suci su prošli obuku i certificirani su da bi mogli ocjenjivati od ulaza, izlaza, pravca, naoranosti…što su i neki od kriterija natjecanja.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Inače, ove godine Zagrebačka županija izdvojila je 2,7 milijuna eura za razvoj poljoprivrede i ruralnog prostora.

– Javni pozivi su pri kraju i sve će biti utrošeno. Bit će dovoljno za ovu godinu, a nastavit ćemo s potporama pa naši poljoprivrednici mogu i iduće godine očekivati iste ili slične mjere. Što se tiče biljnih proizvodnja, suša je sve pogodila i svi trpe štetu smanjenih prihoda i više troškova. Tako da je prinos manji u prosjeku za 20 posto na ratarskim kulturama, a kod voćarskih do 30, a nekim nasadima i 50 posto niži prinos. U velikogoričkom kraju tu je prinos čak i do 50 posto niži – istaknuo je Josip Kraljičković, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo i ruralni razvitak.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Inače, pobjednici ovogodišnjeg 20. Državnog natjecanja će predstavljati Republiku Hrvatsku na Svjetskom natjecanju u oranju koje će se sljedeće godine održati u Češkoj.

– Ovim putem najavljujem kako će Republika Hrvatska po drugi puta biti domaćin Svjetskog natjecanja. U rujnu 2026. godine u Osijeku će se okupiti najbolji svjetski orači, a mi ćemo ponovo pokazati kakvi smo dobri domaćini – najavio je Majdak.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Reporter 441 - 26.09.2024.

Facebook

Izdvojeno