Povežite se s nama

Vijesti

Hrvati su loši u oralnoj higijeni! Godišnje u prosjeku potrošimo tek 2 i pol tube zubne paste

Oralno zdravlje nije važno samo za zdravlje zubi, već je usko povezano i sa zdravljem cjelokupnog organizma.

Objavljeno

na

Svakog 12. rujna počevši od 2013. godine na inicijativu Vijeća europskih doktora dentalne medicine ( eng. council of european dentists, CED) obilježava se Europski dan oralnog zdravlja što za cilj ima podizanje svijesti o važnosti očuvanja oralnog zdravlja. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) 1965. godine postavila je definiciju oralnog zdravlja – oralno zdravlje je stanje zdravih, za funkciju sposobnih zuba i njihovih potpornih tkiva, uključujući zdravlje svih dijelova usne šupljine koji sudjeluju u žvakanju.

Oralno zdravlje nije važno samo za zdravlje zubi, već je usko povezano i sa zdravljem cjelokupnog organizma budući da su istraživanja pokazala da loše oralno zdravlje može povećati rizik od nekih bolesti kao što su npr kardiovaskularne bolesti, moždani udar i dijabetes. Naša usta ulazna su točka u probavni i u respiratorni sustav te su puna bakterija, uglavnom onih „dobrih“, ali uvijek se mogu potkrasti i one koje bismo željeli izbjeći. Štetne bakterije u ustima mogu ući u krvotok i otputovati u druge dijelove tijela, dovodeći do upale i povećavajući rizik od zdravstvenih problema.

Kako očuvati oralno zdravlje?

Tu je prije svega bitna redovita i pravilna oralna higijena koja podrazumijeva pravilno četkanje zubi i desni laganim masirajućim, kružnim pokretima od zubnog mesa prema zubu po svim plohama, s vanjske i unutrašnje strane te po griznim plohama najmanje dvije minute ujutro i navečer. Idealno bi bilo zube oprati poslije svakog jela što često nije moguće, zato pri jutarnjoj i večernjoj higijeni zubima treba posvetiti iznimnu pažnju. Izbor četkice sa gustim i mekanim vlaknima je svakako bitan kao i pritisak prilikom četkanja zubi. Prejakim stiskanjem četkice i jakim četkanjem možemo oštetiti desne te uzrokovati njihovo povlačenje.

S druge pak strane, nedovoljno jakim četkanjem velika je vjerojatnost da nećemo ukloniti plak sa zubi. Osobama nedovoljno vještima kod četkanja zubi preporuka mogu biti električne i sonične četkice. Ove druge koristeći soničnu tehnologiju uklanjaju i do sedam puta više naslaga na teško dostupnim mjestima. Uz četkicu, izbor paste za zube koja se nikako ne bi smjela previše pjeniti također je važan. Teško dostupna mjesta između zuba potrebno je očistiti zubnim koncem, interdentalnom četkicom ili tušem za zube za kojeg su idealni kandidati pacijenti koji imaju zubne nadomjeste, nose fiksni aparatić za zube ili boluju od nekog oblika bolesti parodonta. U tim slučajevima preporučamo koristiti ovaj dodatak kako bi uspješno nastavili održavati detaljnu higijenu usta. Oralnu higijenu možemo upotpuniti vodicom za ispiranje usta s klorheksidinom pri čijem izboru bi se trebalo svakako posavjetovati sa stomatologom jer pretjerivanjem možemo narušiti prirodnu floru u usnoj šupljini.

Foto: Pexels/Cedric Fauntleroy

Uz higijenu, za oralno zdravlje potrebno je voditi računa i o pravilnoj i uravnoteženoj prehrani. Šećer je jedan od najvažnijih faktora za razvoj karijesa. Gazirani sokovi uz visoku količinu šećera, sadržavaju i fosfornu te limunsku kiselinu koje nagrizaju zubnu caklinu pa ih treba izbjegavati kao i sportske napitke. Slane grickalice također bi trebalo minimalno konzumirati jer grickanjem proizvodimo manje sline pa je i ispiranje štetnih bakterija slabije nego tijekom uobičajenog obroka, a nakon grickanja svakako usta dobro isprati vodom ako nismo u mogućnosti odmah ih iščetkati.

Hrana dobra za zube je svakako jabuka koja je uz celer i mrkvu najbolji čistač zubi, a i bogata je fosforom, kalcijem i fluorom koji sprječavaju nastanak karijesa. Žvakanje sirove mrkve potiče lučenje sline što pospješuje ispiranje zaostale hrane u ustima.

Vitamini esencijalni za zdravlje zuba su u prvom redu A,K, D i vitamin C., dok od minerala su tu svakako kalcij i fosfor, ali ne treba zanemariti i magnezij koji također sudjeluje u remineralizaciji cakline.

Redoviti kontrolno stomatološki pregledi neizostavni su dio priče vezane uz oralno zdravlje. Za većinu odraslih osoba, preporuka je odlaska na stomatološki pregled barem svakih 6 mjeseci, a kod starijih osoba to bi trebalo biti i češće. Djeca bi trebala stomatologa posjetiti prvi put barem do svog prvog rođendana ili kada im nikne prvi mliječni zubić. Budući da su trudnice sklonije bolestima desnih, važno je tijekom trudnoće redovito posjećivati stomatologa. Kod osjeta boli, krvarenja desni, lošeg zadaha, promjena u izgledu zuba ili zubnog mesa ili kod pojave klimanja zuba, trebate se što prije sa stomatologom dogovoriti za pregled.

U Hrvatskoj se od 2017. godine provodi Nacionalni program pod nazivom Zubna putovnica radi poboljšanja oralnog zdravlja školske i predškolske djece. Aktivnosti koje se provode s ciljem prevencije i ranog detektiranja karijesa uključuju svakodnevno organizirano četkanje zubi kako bi se od najranije dobi usadila ta zdrava navika. Provodi se preventivni pregled za upis u vrtić, upis u prvi razred osnovne škole, te se obavlja preventivni pregled u 6. razredu.

– Poražavajuća je činjenica da Hrvati godišnje u prosjeku potroše 2 i pol tube zubne paste, svaki deseti građanin Republike Hrvatske nikada ne pere zube, a svaki četvrti pere zube samo kada ide stomatologu. Uz podizanje svijesti o važnosti održavanja oralnog zdravlja uz stomatologe svakako važnu ulogu imaju i ostali zdravstveni radnici te vas pozivamo da nam se s povjerenjem obratite za savjet ili preporuku – pozivaju iz Ljekarni Zagrebačke županije.

Najave

Poseban gost dolazi na Advent u Pokupsko

Ponesite popis želja!

Objavljeno

na

Objavio/la

Blagdanski ugođaj i veselu atmosferu možete doživjeti i na Adventu u Pokupskom. Advent će se održati 21. prosinca ispred zgrade Općine, gdje će vas dočekati mirisi i okusi Božića uz kuhano vino i topli čaj te mnoge slatke i slane poslastice poput fritula, palačinka, hot dogova i kobasica.

Uz Božićni duh, ponesite i popis želja jer će ih posebni gost, koji dolazi direktno sa sjevernog pola, rado poslušati.

– Kada stignem, donijet ću sa sobom vreću punu iznenađenja! – poručio nam je Djed Božićnjak.

Početak druženja je u 17:30 sati.

Foto ilustracija: Pexels/Gary Spears

Nastavite čitati

HOTNEWS

Evo kada Čistoća odvozi smeće, raspored je zbog blagdana izmijenjen

Jedino će se na Štefanje otpad odvoziti po redovnom rasporedu.

Objavljeno

na

Iz VG Čistoće javljaju privremeno izmjenjeni raspored odvoza otpada zbog nadolazećih blagdana. Građani će umjesto u srijedu 25. prosinca kada bi po redovnom rasporedu trebao biti odvoz, svoje kante izvaditi u subotu 28. prosinca.

Na blagdan sv. Stjepana, 26. prosinca otpad će se odvoziti po redovnom rasporedu, dok će odvoz koji bi trebao biti na Novu godinu 01. siječnja 2025. godine ipak izvršiti u subotu 04. siječnja.

 

 

Nastavite čitati

Moja županija

U izradi je Plan upravljanja destinacijom koji će poboljšati turističku ponudu županije

Temelji za strateški razvoj županije, usmjeren na zelenu i digitalnu tranziciju, jačanje konkurentnosti i promociju regije.

Objavljeno

na

Zagrebačka županija, koja se već dokazala kao lider u održivom turizmu zahvaljujući prestižnom certifikatu Green Destinations, napravila je novi iskorak u strateškom planiranju. U prostorijama županije održana je prva regionalna koordinacija, kojom je započeo proces izrade Plana upravljanja destinacijom. Paralelno je održan i multisektorski sastanak, okupivši predstavnike županijskih, jedinica lokalne samouprave, institucija, privatnog sektora, predstavnika Ministarstva turizma i sporta i ključnih dionika, s ciljem daljnjeg jačanja pozicije Zagrebačke županije kao primjera održivog turističkog razvoja.

Foto: Dražen Kopač

Na sastanku su predstavljeni metodologija i faze izrade Plana upravljanja destinacijom te utvrđene ključne potrebe i prioriteti dionika. Temeljem ovog planskog dokumenta, koji će biti usvojen na razini Županijske skupštine, osigurava se dugoročno i održivo upravljanje turističkom ponudom u kojem su glas imali svi dionici turizma ove regije, naglašavaju iz Turističke zajednice Zagrebačke županije.

– Ovaj je sastanak potvrdio našu odlučnost da se turizam u Zagrebačkoj županiji razvija planski i odgovorno. Ovaj dokument pružit će nam konkretne alate za upravljanje destinacijom te podržati snažnije povezivanje naših gradova i općina, kao i svih turističkih subjekata, u zajedničkoj viziji održivog, konkurentnog i inovativnog turističkog proizvoda. Zato nam je bilo bitno sudjelovanje svih ključnih dionika. Plan upravljanja destinacijom Zagrebačke županije nije samo tehnički dokument, već vodič za budućnost našeg turizma. Ovo je prilika da ujedinimo resurse i osiguramo održiv razvoj koji poštuje našu baštinu, prirodu i lokalnu zajednicu – poručili su iz Turističke zajednice Zagrebačke županije.

Foto: Dražen Kopač

Tijekom sastanaka raspravljalo se o važnim temama poput korištenja pokazatelja održivosti, razvoja turističke ponude na manje razvijenim područjima, unaprjeđenja infrastrukture i promocije lokalnih resursa. Jedan od ključnih ciljeva je osigurati ravnotežu između razvoja turizma i očuvanja prirodnih i kulturnih resursa.

Plan upravljanja destinacijom bit će temelj za strateški razvoj županije, usmjeren na zelenu i digitalnu tranziciju, jačanje konkurentnosti i promociju regije na domaćem i međunarodnom tržištu.

Izrada Plana osigurava dugoročnu održivost turizma, razvoj inovativnih projekata i uključivanje lokalne zajednice u oblikovanje turističke ponude.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Velika Gorica bi mogla imati jeftinije grijanje, kreće geotermalno istraživanje

Bit će postavljen toranj visine 52 metra koji će bušiti u dubinu 2 900 metara kako bi pronašao toplu vodu.

Objavljeno

na

Ovih dana na području Velike Gorice započeo je projekt istraživanja geotermalnog potencijala koji bi u nadolazećim godinama trebao osigurati jeftinije i ekološki prihvatljivije grijanje.

Predstavnici investitora, iz Agencije za ugljikovodike, gradonačelniku Krešimiru Ačkaru prezentirali su detalje projekta čija je vrijednost ugovora za preliminarni istražni prostor na području našeg grada više od 11,2 milijuna eura bez PDV-a.

Kako su izvijestili, do sada su rješeni imovinsko-pravni odnosi s vlasnicima svih zemljišnih čestica na goričkom području, ishođena je lokacijska dozvola za istražnu bušotinu geotermalne vode Velika Gorica s radnim prostorom za smještaj bušaćeg postrojenja i pristupnim putem. Ishođeno je i Rješenje o provjeri naftno rudarskog projekta ‘Projekt izrade istražne geotermalne bušotine Velika Gorica’.

Istražnu geotermalnu bušotinu izradit će naftni servis CROSCO, a prije njene izrade treba se pripremiti bušotinski radni prostor koji uključuje izgradnju pristupnih cesta, iskop odvodnih kanala i pripremu temelja za bušaće postrojenje.

Na pripremljeni teren, koji je veličine gotovo dva nogometna terena, se postavlja bušaći toranj koji je visok 52 metra. Visine je kosog tornja u Pisi, a bušit će se na dubini od gotovo 2.900 metara.

Aktivnosti će krenuti ovih dana, a trajat će do početka lipnja 2025. godine.

Istražne naftno-rudarske aktivnosti na preliminarnom istražnom prostoru Velika Gorica provode se u sklopu projekta „Razvoj geotermalnog potencijala za potrebe toplinarstva“ koji je financiran sredstvima Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.

Foto: Agencija za ugljikovodike

 

Nastavite čitati

Vijesti

Gorički GO turnir najbrojniji u Hrvatskoj, u Hribaru se okupili i strani igrači

Medalje na turniru osvojili su i naši sugrađani Karlo Vlahović i Jakov Sičić.

Objavljeno

na

Proteklog je vikenda Velika Gorica bila središte strateške misaone igre Go, zahvaljujući 8. Go međunarodnom turniru kojeg su organizirali Go klub Velika Gorica i Grad Velika Gorica, uz pomoć Hrvatskog Go saveza.

– Brojem igrača i sudionika Velika Gorica Open postao je najbrojniji i najposjećeniji međunarodni GO turnir u Hrvatskoj. Najveće zasluge za to ima organizator, naš najstariji sin Karlo koji je uporno zvao i dogovarao nastupe igrača iz raznih dijelova Europe. Posebno hvala pokrovitelju turnira, Gradu Velikoj Gorici koji je omogućio da ovaj turnir bude na visokom nivou. Hvala i Hrvatskom GO Savezu, koji nam je posudio satove, ploče, go kamenčiće, ali postavio i GO robota s kojim su djeca mogla učiti i vježbati GO – rekao nam je ponosno Marin Vlahović, Karlov otac.

Turnir je otvorio gradonačelnik Krešimir Ačkar, koji je izrazio ponos što njegov grad podržava ovu tradicionalnu igru koja okuplja igrače iz svih generacija. Na turniru je sudjelovalo čak 65 natjecatelja iz 8 različitih država, među kojima je 28 stranih igrača.

– Posebno zanimljivo bilo je vidjeti povratak starijih igrača koji godinama nisu sudjelovali u natjecanjima, što je dodatno pridonijelo bogatstvu turnira. Turnir je odigran kroz pet kola, a atmosfera je bila napeta do samog kraja. Ključni trenutak dogodio se u četvrtom kolu, gdje je meč između Stjepana Medaka (HR) i Roberta Grosua (RUM) praktički poslužio kao finale. Grosu, rumunjski majstor, pokazao je zavidnu razinu igre i na kraju turnira zasluženo odnio prvo mjesto, dok je Medak završio drugi – dodaje Vlahović.

Inače, misaona igra GO je drevni misaoni sport koji se igra tisućama godina. Samo na Dalekom Istoku, GO igra nekoliko stotina milijuna igrača, međutim, sve je popularniji i kod nas u Hrvatskoj i Europi. GO dokazano razvija intelektualne i mentalne sposobnosti.

Evo i rezultata i pobjednika po kategorijama.

Početnici:

Lukatoni Karamatić (HR)

Andrej Ciglar (HR)

Mihael Procek (HR)

U12:

Oliver Skočić (HR)

Jakov Sičić (HR)

Șerbănuță Petru (HR)

U18:

Karlo Vlahović (HR)

Teo Sladetić (HR)

Tonka Žderić (HR)

Najbolje ženske igračice:

Nataša Malinić (BIH)

Ivana Stojanović (SRB)

Marta Mikša (HR)

Top 4 na cijelom turniru:

Robert Grosu (RUM)

Stjepan Medak (HR)

Dragos Boldeanu (RUM)

Roko Crvelin (HR)

Nastavite čitati

Reporter 443 - 21.11.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.