ktc
Povežite se s nama

HOTNEWS

Još samo dva dana u Mičevcu: Bolidi vrijedni 2 millijuna eura, buka motora i izvrsni timovi

Ulaz na poligon u Mičevcu je besplatan za sve.

Objavljeno

na

Svi ljubitelji auto-moto sporta ne bi smjeli propustiti  subotu i nedjelju te Formulu Student Alpe Adria. Ulaz na poligon u Mičevcu je besplatan za sve. Boxevi, bolidi koje su studenti sami napravili i oktanska uzbuđenja iz prve se ruke mogu doživjeti još dva najzanimljivija dana.

Veliku pažnju posljednjih dana privlači jedan od najskupljih bolida koji se ove godine natječu, a to je onaj njemačkog tima Rennteam iz Stuttgarta.

– Ovo je za nas posebna godina jer smo ujedinili oba tima i zajedno izrađujemo električni bolid. Cilj nam je biti na vrhu ljestvice ove godine i svi zajedno radimo sve što je u našoj mogućnosti kako bi to postigli. S ovim bolidom nažalost nismo uspjeli ostvariti rezultate koje smo htjeli. Imali smo probleme tijekom Endurance-a, ali nadamo se da ćemo to riješiti i ostvariti bolji plasman!” – ističe student Daniel Gann.

Foto: FSAA

– Cijenu bolida je teško prikazati u brojkama, ali mislim da je najbolji prikaz cijene naš mukotrpni rad i trud koji ulažemo već godinama i zbog toga su ovi bolidi tako posebni. Izrada samog bolida traje oko 7 mjeseci, a na njemu svakodnevno radi 20 ljudi, uz kojih još dvadesetak pomaže. Osobno mi se jako sviđa Zagreb i ovaj event. Svi su dosta opušteni, uživamo u tome što radimo i uz to se još dobro zabavljamo – dodao je Gann.

Samo dva boxa dalje od njih je nalazi se makedonski tim kojem je ovo prvo iskustvo i prvi nastup na Formuli Student. Ideja je krenula od voditelja tima Dimitra Alzhuroskog koji je želio napraviti bolid.

– Ovo je moja godina u FS Adria i mogu reći da je stvarno prekrasno i zadivljujuće. Još kao dijete imao sam ideju izraditi svoj auto, a sada mi se pružila izvanredna prilika jer sam upoznao kolege koji imaju isto razmišljanje i ideje kao ja. Skupili smo se i izradili svoj bolid! – ističe Dimitri.

Foto: FSAA

U Zagrebu ih je trenutno 16, ali ukupno njihov tim broji 20 ljudi.

– FS Alpe Adria jedno je od najboljih natjecanja za studente baš iz razloga što su svi ovdje kolegijalni, prijateljski nastrojeni i uvijek spremni pomoći drugima. Međusobno s ostalim timovima izmjenjujemo razna iskustva, uskačemo kad god treba i stvaramo nova prijateljstva. Naš cilj ove godine je steći što više iskustva, saznati što više o pravilima koja nismo znali do sad kako bi se sljedeće godine vratili i natjecali se u dinamičkim disciplinama. Naš bolid se zove Ace one, a izrada je započela u veljači ove godine!” – zaključio je Dimitar Alzhuroski iz makedonskog MES Racing tima.

Foto: FSAA

Posebnu pažnju na sedmom izdanju Formule Student Alpe Adria privlači TU Graz Racing Tema. Oni su prije nekoliko tjedana sa svojim bolidom srušili svjetski record u skipadu.

– Ima nas 50 u timu koji mukotrpno radimo cijeli dan i noć kako bi napravili naš bolid. Naš najboji rezultat je iz 2018. godine kada smo bili prvi na svjetskoj ljestvici. Trenutno radimo električna vozila i ovo je četvrta generacija tih vozila. Prošlogodišnji bolid je osvojio prvo natjecanje u Mađarskoj, dok je ove godine naš bolid bio najbrži od svih, ali nažalost nije uspio osvojiti prvo mjesto! – rekao je Frederik Wagner, vođa TU Graz Racin tima.

Foto: FSAA

Njihov bolid može dostići brzinu od 125 km/h s blokadom, ali ubrzava od 0-100 u dvije sekunde i trenutno drže svjetski rekord u skidpad disciplini s tim bolidom.

“Zagreb nam se jako sviđa, imamo predivno vrijeme ovdje, natjecanje je odlično i nadamo se kako ćemo ga osvojiti.“ – rekao je Frederik.

Najbolji hrvatski bolid je onaj zagrebačkog FSB tima. On je i jedini hrvatski električni boli, a njegova vrijednost je oko 250 tisuća eura, što je otprilike 10 % vrijednosti najskupljih bolida koji se nalaze u Mičevcu. No, unatoč razlici u cijeni, zagrebački tim postiže izvrsne rezlutate.

– Naš bolid je jednosjed koji je u stilu formule 1 samo u manjim dimenzijama. Pogonjen je isključivo na stražnji pogon s dva elekrto-motora. Potpuno je na struju, šasija je izgrađena od karbona i u jednom komadu je. Bolid dolazi sa aeropaketom koji je također napravljen kombinacijom karbona i kompozita. Trebalo nam je 5 mjeseci da ga izradimo, a cijena samog bolida je otprilike 250 tisuća eura. Što se tiče naše regije dobro stojimo , ali kad govorimo o najvećim timovima u Europi onda smo prosijek i tu nažalost zaostajemo za najboljim timovima jer njihovi bolidi dosežu i do 2 milijuna eura! – izjavio je Filip Petro i dodao:

Foto: FSAA

– Unatoč svemu bili smo 10. u Češkoj što je za nas odličan rezultat u konkureciji 50 timova. U disciplini endurance smo bili 6. što je jako dobar rezultat i pokazatelj da dobro radimo.

Formula Student Alpe Adria međunarodno je studentsko natjecanje na kojem mladi inženjeri imaju priliku dizajnirati, konstruirati, testirati i utrkivati se s vlastitim prototipovima trkaćih bolida. Natjecanje se održava uz podršku Grada Velike Gorice, Turističke zajednice Grada Velika Gorica i Zagrebačke županije.

Foto: FSAA

CityLIGHTS

VIDEO Kraj smrada: Moderni pročistač donosi rješenje, prvi korisnici uskoro spojeni

Vrijednost projekta Aglomeracije je 104 milijuna eura, dok je vrijednost izgradnje samog pročistača 37 milijuna eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Morena Martinović/Cityportal.hr

Velika Gorica ulazi u završnu fazu velikog infrastrukturnog ciklusa kojim se dodatno podiže razina komunalnih usluga i zaštite okoliša, a jedan od ključnih projekata je izgradnja novog postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda.

U sklopu šireg zahvata već je izvedeno više od 145 kilometara kanalizacijske mreže te više od 5.000 priključaka, dok će građani do kraja godine dobiti obavijesti o mogućnosti spajanja. Detalje o radovima koje su obišli gradonačelnik Ačkar i predsjednik uprave Vodoopskrbe Ivan Rak, pogledajte u videu:

FOTO galerija:

 

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

VIDEO Sova je sletjela! U Veliku Goricu stigao KTC centar

Zavirite na otvorenje👇

Objavljeno

na

Objavio/la

Sova je sletjela, a kupci napokon dočekali KTC centar!

U Veliku Goricu stigla 15 milijuna vrijedna investicija koja je objedinila sve na jednom mjestu –  zavirite na otvorenje👇

 

Nastavite čitati

CityLIGHTS

VIDEO Dobrodošao Petek na Gorice! Danas hrana ‘po domaći’, gljive na tanjuru i Donat drift

Na jutarnjem izdanju popularnog događanja posjetitelji su obilazili štandove lokalnih proizvođača, a u Centru za posjetitelje obavljala su se i preventivna mjerenja u suradnji s Ljekarnama Zagrebačke županije.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Morena Martinović/Cityportal

Od jutarnjih sati, građani imaju priliku prošetati jednom od omiljenih manifestacija našeg grada, Petek na Gorice. Posjetitelji su mogli obići MLJAC i ART plac, gdje su lokalni proizvođači i kreativci ponudili raznovrsne proizvode, od svježeg kruha, meda i štrukli do gljiva i ručno rađenih predmeta.

Osim kupovine i razgledavanja, dio programa bio je posvećen i zdravlju. U Centru za posjetitelje organizirano je preventivno mjerenje dostupno svim posjetiteljima, u suradnji s Ljekarnama Zagrebačke županije.

Kako je pojasnila Maja Glamuzina, magistrica farmacije iz Ljekarni Zagrebačke županije u Velikoj Gorici, cilj njihova dolaska bio je omogućiti građanima brzu provjeru osnovnih zdravstvenih pokazatelja.

“I ovaj put smo se odazvali na poziv Turističke zajednice grada Velike Gorice. Nama je uvijek drago da možemo izaći iz svojih prostora i družiti se s građanima. Radimo ono što je nekako najbrži screening općeg stanja građana, mjerimo šećer u krvi, određujemo kolesterol, mjerimo krvni tlak. Imamo kolegicu nutricionisticu koja određuje indeks tjelesne mase i sastav tijela. Zanimljivo je uvijek čuti koliki su nam masa mišića i masa kostiju. Imamo i oftalmologinju koja mjeri očni tlak. Također, radimo i savjetovanje o dodacima prehrani koji su korisni u nekakvim zdravstvenim tegobama, za energiju, povišen kolesterol i tako dalje”, pojasnila je.

Popodnevni dio programa nastavlja se u 16 sati k sa sajmom „Gljive na Gorice”, DONUT drift showom te raznim sportskim aktivnostima.

Foto: Morena Martinović/Cityportal

Nastavite čitati

HOTNEWS

Zagrebačka županija dobila četiri NPOO ugovora za škole i jednosmjensku nastavu

Realizacijom ovih projekata očekuje se rasterećenje postojećih kapaciteta i stvaranje uvjeta za kvalitetniji obrazovni sustav, osobito u sredinama koje bilježe rast broja učenika.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Zagrebačka županija

Zagrebačkoj županiji dodijeljena su nova sredstva za četiri školska projekta ukupne vrijednosti 7,4 milijuna eura, usmjerena na proširenje kapaciteta i poboljšanje uvjeta rada u školama.

Ugovore za projekte izgradnje, rekonstrukcije i opremanja osnovnih škola uručili su predsjednik Vlade Andrej Plenković, ministar Radovan Fuchs i ravnatelj SAFU-a Dragan Jelić. Riječ je o dijelu šireg investicijskog ciklusa kojim se želi omogućiti rad u jednoj smjeni i razvoj cjelodnevne škole.

Četiri projekta na području županije

Najveći pojedinačni iznos, 4,7 milijuna eura iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, osiguran je za dogradnju Osnovne škole Bistra. Projekt uključuje nove učionice, sportsku dvoranu i uređenje okoliša, a ukupna vrijednost investicije procijenjena je na 6,8 milijuna eura, pri čemu će ostatak financirati Zagrebačka županija.

U Dugom Selu planirana je izgradnja manje sportske dvorane uz Osnovnu školu Josipa Zorića, za što je odobreno 1,2 milijuna eura, dok će županija osigurati dodatna sredstva do ukupnih 1,7 milijuna eura.

Na jaskanskom području predviđena je izgradnja dviju manjih sportskih dvorana – u područnim školama Desinec i Cvetković. Za te projekte iz NPOO-a je osigurano ukupno 1,5 milijuna eura, dok će ostatak sredstava, do ukupne vrijednosti od oko 3,4 milijuna eura, također pokriti županija.

Zamjenik župana Ervin Kolarec istaknuo je značaj ovih ulaganja:

„Kada govorimo o Nacionalnom planu oporavka i otpornosti, za 22 školska objekta koja ćemo raditi i nadograđivati, do sada smo ishodili 98 milijuna eura bespovratnih sredstava, a ukupna vrijednost je 121 milijun eura. Dakle, ovu razliku od 23 milijuna eura osigurat će Zagrebačka županija iz vlastitog proračuna. Također ovdje želim istaknuti da je Zagrebačka županija prijavila još pet školskih objekata i vjerujemo da ćemo uskoro dobiti i odluku i popisati ugovore te da ćemo na kraju imati 27 školskih objekata koje ćemo graditi. Moram istaknuti da je to doista povijesno ulaganje u školstvo, povijesno ulaganje u naše mlade i naše najmlađe sugrađane na području Zagrebačke županije.“

Cilj – jednosmjenska nastava i bolji uvjeti

Ukupno gledano, Zagrebačkoj županiji je kroz NPOO do sada odobreno 98 milijuna eura za 22 školska objekta, čija ukupna vrijednost doseže 121 milijun eura.

Premijer Plenković naglasio je da je na nacionalnoj razini već dodijeljeno 340 ugovora vrijednih dvije milijarde eura. Ravnatelj Osnovne škole Bistra Eduard Kovačević osvrnuo se na značaj projekta za lokalnu zajednicu: „Mi smo škola s oko 600 učenika u zadnjih desetak godina. Radili smo dugo vremena u tri smjene. Danas polako prelazimo na rad u jednoj smjeni što čini izuzetno zadovoljstvo. Također, želim napomenuti da smo kraj koji se razvija, koji se izgrađuje, gdje nam svakodnevno dolaze novi ljudi, novi doseljenici, gdje se povećava broj djece i to će činiti vjerojatno našu školu u budućnosti perspektivno na način da ćemo kroz kvalitetniji sustav obrazovanja moć postići bolje rezultate“.

Realizacijom ovih projekata očekuje se rasterećenje postojećih kapaciteta i stvaranje uvjeta za kvalitetniji obrazovni sustav, osobito u sredinama koje bilježe rast broja učenika.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji s Zagrebačkom županijom.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Velika Gorica i Zagrebačka županija prednjače u APN zahtjevima za prvu nekretninu

U kontekstu Zagrebačke županije, koja bilježi 345 odobrenih zahtjeva, jasno je da upravo ovaj prostor predstavlja jedno od ključnih područja za rješavanje stambenog pitanja mladih.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: SHOX ART/Pexels

Velika Gorica i Zagrebačka županija nalaze se među najistaknutijim područjima po broju odobrenih zahtjeva za državne potpore mladima pri kupnji ili gradnji prve nekretnine, pokazuju najnoviji podaci APN-a.

Do 8. travnja 2026. godine Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama zaprimila je ukupno 5.280 zahtjeva za povrat poreza. Riječ je o mjeri kojom država nastoji olakšati mladim građanima i obiteljima rješavanje stambenog pitanja, a dosad je odobrena isplata gotovo 27 milijuna eura.

Velika Gorica među vodećim gradovima

Posebno se ističe Velika Gorica, koja se s 130 odobrenih zahtjeva svrstava među gradove s najvećim interesom za ovu mjeru. Time se nalazi odmah iza najvećih urbanih središta poput Zagreba, Splita i Rijeke.

U kontekstu Zagrebačke županije, koja bilježi 345 odobrenih zahtjeva, jasno je da upravo ovaj prostor predstavlja jedno od ključnih područja za rješavanje stambenog pitanja mladih. Blizina glavnog grada, ali i nešto pristupačnije cijene nekretnina, očito su među glavnim razlozima pojačanog interesa.

Ukupna vrijednost odobrenih potpora dosegnula je 27.183.298 eura, a najveći broj odobrenih zahtjeva dolazi iz Grada Zagreba – njih 1.530.

Profil korisnika i cijene nekretnina

Prosječna dob podnositelja zahtjeva iznosi 32 godine, dok se dob kreće od 18 do 44 godine. Kućanstva u prosjeku imaju dva člana, a zabilježen je i primjer obitelji s čak 12 članova. Prosječna površina nekretnina iznosi 71 četvorni metar. Najmanja odobrena nekretnina ima 14 kvadrata, dok najveća doseže 259 kvadrata.

Kada je riječ o cijenama, prosjek iznosi 2.181 euro po kvadratnom metru.

Interes u cijeloj Hrvatskoj, ali fokus ostaje na metropolitanskom području

Zahtjevi su pristigli iz svih dijelova Hrvatske, a potpore su raspoređene u svim županijama. Ipak, podaci jasno pokazuju da metropolitansko područje, predvođeno Zagrebom i Zagrebačkom županijom, uz snažan doprinos Velike Gorice, ostaje u središtu interesa mladih koji rješavaju svoje prvo stambeno pitanje.

Nastavite čitati

Reporter 458 - 31.03.2026.

Facebook

Izdvojeno