ktc
Povežite se s nama

HOTNEWS

Velika Gorica dala najveću podršku HDZ-u, a evo i kako su prošli gorički kandidati prema preferencijalnim glasovima

Najviše preferencijalnih glasova u Velikoj Gorici dobio je gradonačelnik Krešimir Ačkar, njih 6 386.

Objavljeno

na

Državno izborno povjerenstvo obradilo je gotovo sva biračka mjesta, a prema dosad objavljenim rezultatima HDZ je na parlamentarnim izborima osvojio 61 mandat, a SDP-ova koalicija Rijeke pravde 42 mandata, Domovinski pokret 14 osvojenih mandata, Most 11, a Možemo 10 mandata.

Po dva mandata osvojili su IDS i Nezavisna platforma Sjever, a jedan je mandat osvojila koalicija Fokusa i Republike. Ovi parlamentarni izbori svakako će ostati zapamćeni s najvećom izlaznošću do sada od 2000. godine.

Kada je u pitanju Velika Gorica obrađena svu sva biračka mjesta, a prema podacima DIP-a glasovalo je 36 085 Velikogoričana i Velikogoričanki što je izlaznost od 66,72 posto od ukupnog broja birača.

Građani su najveće povjerenje dali listi HDZ-a i partnera, a za koju je glasovalo 12 328 Velikogoričana. Na toj se listi na 4. mjestu nalazio i gorički gradonačelnik Krešimir Ačkar koji je u svom gradu ujedno dobio 6 386 preferencijalna glasa. To je za 3 752 glasa više u odnosnu na prošle parlamentarne izbore kada ga je posebno na listi zaokružilo 2 634 sugrađana.

Inače, ukupno u cijeloj I. izbornoj jedinici prvi čovjek grada osvojio je 7 406 preferencijalna glasa. Shodno tome Krešimir Ačkar će i u naredne četiri godine zastupati nacionalne interese, ali prvenstveno interese svoje Velike Gorice.

No, nije jedini gradonačelnik Ačkar bio u utrci za mandat u Hrvatskom saboru, to je htjelo još nekoliko Goričana i Goričanki.

Tako su se na listi koalicije Rijeke pravde na čelu sa SDP-om našli Ivana Mlinar koja je dobila 254 preferencijalna glasa, a Ivo Jelušić 287. Za ovu je listu glasovalo ukupno 7 874 sugrađana.

Za Domovinski pokret u Velikoj Gorici je glasalo 3 881 birača, a na čijoj je listi bilo troje goričkih predstavnika. Zvonimir Lovrić koji je osvojio 453 preferencijalna glasa te Marijana Peher sa 117 preferencijalnih glasova.

Politička platforma – Možemo! U Velikoj Gorici je dobila 3 747 glasova, a gorički predstavnik Jan Kruhak ostvario je 245 preferencijalna glasa. Slijedi ju Most i partneri s 3 488 glasova. Gotovo pola Mostove liste činili su gorički članovi ove stranke. Njih troje je dobilo više od 100 preferencijalnih glasova, a to su Ivan Bekavac s 306, Antono Kuliš iz Suverenista sa 171, Valentina Dorotić sa 123 te Damir Slojšek sa 114 preferencijalna glasa.

Ostali gorički kandidati koji su se nalazili na listama nisu ostvarili više od 100 preferencijalna glasa. Lista HSP-a na kojoj su također bili naši Velikogoričani, ukupno je glasovalo 196 birača te nije prešla izborni prag.

Spomenimo i kako je Velika Gorica među gradovima rekorderima po izlaznosti birača.

CityLIGHTS

Velikogoričke škole u vrhu: održano županijsko natjecanje „Sigurno u prometu“

Najuspješniji pojedinci činit će reprezentaciju Zagrebačke županije na državnom natjecanju, koje će se održati od 19. do 22. svibnja u Rovinju.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: OŠ J. Habdelića

Osnovna škola Jurja Habdelića je  i ove godine bila domaćin županijske razine natjecanja „Sigurno u prometu“, koje je održano 13. travnja u suradnji s Hrvatskim autoklubom, odnosno Autoklubom Velika Gorica.

Na natjecanju je sudjelovalo ukupno 11 ekipa, a učenici su svoje znanje i vještine pokazali kroz dva dijela – teorijski i praktični. Provjeravalo se poznavanje prometnih propisa, znakova i snalaženje u prometnim situacijama, kao i spretnost u upravljanju biciklom.

Stručno povjerenstvo organiziralo je aktivnosti na dvije lokacije: na školskom igralištu bio je postavljen poligon za praktičnu vožnju bicikla, dok su natjecatelji u informatičkoj učionici rješavali online testove iz prometnih pravila i prepoznavanja opasnosti.

Svaku školu predstavljala su četiri učenika – dvije djevojčice i dva dječaka – a konačni rezultat dobiven je zbrajanjem bodova iz oba dijela natjecanja.

Najuspješniji pojedinci činit će reprezentaciju Zagrebačke županije na državnom natjecanju, koje će se održati od 19. do 22. svibnja u Rovinju. Riječ je o učenicima Osnovne škole Ljubo Babić iz Jastrebarskog – Lani Peršin, Evi Vučić, Jakovu Grijaku i Josipu Koliću. Njihova mentorica je Vesna Turk.

Velikogoričke škole među najboljima

Posebno se ističe uspjeh velikogoričkih škola koje su zauzele visoka mjesta u ukupnom poretku. Osnovna škola Nikole Hribara osvojila je drugo mjesto, dok je Osnovna škola Eugena Kvaternika zauzela treću poziciju. U natjecanju je sudjelovala i Osnovna škola Jurja Habdelića, čime je Velika Gorica imala snažnu zastupljenost među sudionicima.

Konačni poredak ekipa:

  1. OŠ Ljubo Babić, Jastrebarsko
  2. OŠ Nikole Hribara, Velika Gorica
  3. OŠ Eugena Kvaternika, Velika Gorica
  4. OŠ Klinča Sela
  5. OŠ Ivan Benković, Dugo Selo
  6. OŠ Đure Deželića, Ivanić-Grad
  7. OŠ Stjepana Basaričeka, Ivanić-Grad
  8. OŠ Kardinal Alojzije Stepinac, Krašić
  9. OŠ Jurja Habdelića, Velika Gorica
  10. OŠ Slavka Kolara, Kravarsko
  11. OŠ Novo Čiče

Natjecanje je još jednom potvrdilo važnost prometne edukacije među najmlađima, a uspjeh velikogoričkih škola dodatno naglašava kvalitetan rad s učenicima u ovom području.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Kaufland otvorio prijave: škole mogu do besplatnog voća i povrća

Cilj projekta ostaje poticanje zdravih prehrambenih navika među najmlađima kroz svakodnevnu dostupnost svježeg voća i povrća tijekom školskih dana.

Objavljeno

na

Objavio/la

Prijave za desetu sezonu projekta „Kaufland škola voća i povrća“ otvorene su do 28. travnja 2026., a osnovne škole diljem Hrvatske ponovno imaju priliku osigurati redovitu opskrbu svježim namirnicama za svoje učenike.

Riječ je o dugogodišnjoj inicijativi koju provodi Kaufland, a koja i ove godine omogućuje javnim osnovnim školama bez školarine sudjelovanje putem online prijave za školsku godinu 2026./2027.

Glasanje odlučuje o odabiru škola

Nakon zatvaranja prijava slijedi faza glasanja koja će trajati od 13. do 26. svibnja. Kupci će putem Kaufland Card aplikacije birati škole kojima žele dati podršku. Za svaku od ukupno 52 poslovnice, kao i za Logističko-distributivni centar, bit će odabrana po jedna partnerska škola.

Više od desetljeća ulaganja u zdravlje djece

Cilj projekta ostaje poticanje zdravih prehrambenih navika među najmlađima kroz svakodnevnu dostupnost svježeg voća i povrća tijekom školskih dana. U deset godina provedbe osigurano je više od 1200 tona ovih namirnica za uključene škole širom zemlje.

„Deset godina kontinuiranog rada na ovom projektu pokazuje da postoji stvarna potreba i interes zajednice za ovakvom podrškom. Veseli nas što i u jubilarnoj sezoni možemo školama omogućiti da svakodnevno obogaćuju prehranu svojih učenika”, istaknula je Iva Čabraja, voditeljica Odjela za društveno odgovorno poslovanje u Kauflandu.

Prijave su dostupne ovdje.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Velika Gorica slavi 120 godina automobilizma i poziva na izložbu oldtimera

Riječ je o atraktivnom sadržaju koji će posebno privući zaljubljenike u klasike, dizajn i povijest automobilizma.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Turistička zajednica Velika Gorica

Velika Gorica bit će krajem svibnja središnje mjesto obilježavanja 120 godina hrvatskog automobilizma, značajne obljetnice koja je ostavila dubok trag u tehničkom i društvenom razvoju zemlje.

Središnji događaj održat će se 31. svibnja 2026. godine u organizaciji Oldtimer kluba Turopolje. Svečana akademija zakazana je za 20 sati u dvorani Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica, gdje će se okupiti brojni stručnjaci, entuzijasti i ljubitelji automobilizma.

Program večeri upotpunit će istaknuta imena poput Valentino Valjak, Josip Radić, Juraj Šebalj, Mario Zrna i Antun Presečki, dok će kroz večer voditi Majda Lojo Pavlović.

Poseban segment programa odvijat će se na otvorenom prostoru ispred učilišta, gdje će posjetitelji moći razgledati izložbu starodobnih vozila. Riječ je o atraktivnom sadržaju koji će posebno privući zaljubljenike u klasike, dizajn i povijest automobilizma.

Obilježavanje ove obljetnice usko je povezano s Ferdinandom Budickijem, koji je početkom 20. stoljeća doveo prvi automobil u Zagreb i time označio početak razvoja automobilizma u Hrvatskoj. Program će, uz slavlje ove važne godišnjice, podsjetiti i na značaj inovacija, poduzetništva i vizionara koji su obilježili to razdoblje.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Velika Gorica dobiva ključnu razvojnu ulogu: Ačkar u Saboru najavio nove projekte vrijedne 33 milijuna eura

Ovaj zakon omogućuje gradovima i općinama da sami definiraju svoje razvojne prioritete, uz snažnu potporu europskih sredstava, što je ključno za dugoročno održiv razvoj.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Gorica.hr

Velika Gorica po prvi put preuzima vodeću ulogu u planiranju i provedbi razvojnih projekata za šire područje, nakon što joj je novim zakonom dodijeljen status ITU središta.

U Hrvatskom saboru raspravljalo se o Konačnom prijedlogu Zakona o regionalnom razvoju Republike Hrvatske, a među govornicima bio je i gradonačelnik Krešimir Ačkar, koji je još u veljači sudjelovao u raspravi o nacrtu istog zakona.

Velika Gorica među ITU središtima

Ačkar je u svojem izlaganju istaknuo kako zakon donosi konkretne koristi za Veliku Goricu, ali i za okolne općine koje su s gradom funkcionalno povezane.

– Velika Gorica, kao šesti grad u Hrvatskoj s gotovo 70 tisuća stanovnika, do sada nije bila ITU središte. Ovim zakonom ta prepreka nestaje i naš grad postaje 23. ITU središte, uz alokaciju od 33 milijuna eura – naglasio je Ačkar.

Time Velika Gorica prvi put dobiva ovlasti za upravljanje razvojnim projektima na području koje, uz sam grad, uključuje i općine Pokupsko, Kravarsko, Pisarovina, Orle i Rugvica.

Fokus na ravnomjerniji razvoj

Novi zakon donosi promjene usmjerene na jačanje uloge lokalne razine vlasti te uravnoteženiji razvoj svih dijelova zemlje. Prema riječima gradonačelnika, cilj je osigurati učinkovitije i pravednije korištenje sredstava.

– Upravo zato bilo je nužno dodatno unaprijediti postojeći zakonodavni okvir kako bi se sredstva koristila što učinkovitije, ravnomjernije i pravednije. Time se otvara prostor za još veća ulaganja u infrastrukturu, gospodarstvo i kvalitetu života građana. Na kraju, gradovi i općine najbolje znaju što je potrebno njihovim građanima – naglasio je Ačkar.

Projekti u više sektora

Sredstva iz ITU mehanizma bit će usmjerena na projekte iz područja kulture, turizma, poduzetništva te razvoja zelene infrastrukture i biciklističkih staza. Poseban naglasak stavit će se na projekte koji su već spremni za realizaciju, kako bi se mogli provesti unutar predviđenih rokova.

Jačanje lokalne samouprave

Govoreći o širem kontekstu zakona, Ačkar je naglasio važnost veće autonomije gradova i općina u određivanju vlastitih razvojnih prioriteta.

– Ovaj zakon omogućuje gradovima i općinama da sami definiraju svoje razvojne prioritete, uz snažnu potporu europskih sredstava, što je ključno za dugoročno održiv razvoj – rekao je.

Konačni prijedlog Zakona o regionalnom razvoju, kako je istaknuto tijekom rasprave, postavlja temelje za snažnije uključivanje lokalne razine u oblikovanje i provedbu razvojnih politika s ciljem ravnomjernijeg razvoja Hrvatske.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Rođendanski tjedan pun sadržaja: Učilište u Velikoj Gorici pripremilo program za sve uzraste

Svi sadržaji dostupni besplatno, no za sudjelovanje na radionicama potrebno je prijaviti se najkasnije do 24. travnja.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Pučko otvoreno učilište Velika Gorica

Pučko otvoreno učilište Velika Gorica obilježava 66 godina djelovanja nizom događanja koja će se održavati od 22. do 25. travnja 2026. godine. Program pod nazivom Dani Učilišta raspoređen je na dvije lokacije – u zgradi Učilišta te u Domu kulture Galženica.

Tijekom četiri dana posjetitelji će moći sudjelovati u raznolikim, besplatnim sadržajima koji obuhvaćaju edukaciju, umjetnost, kulturu i film, čime se nastavlja tradicija uključivanja široke publike u aktivnosti Učilišta.

Edukativni početak uz temu ekologije

Program započinje u srijedu, 22. travnja u 19 sati u Vijećnici Učilišta, gdje će se, povodom Dana planeta Zemlje, održati radionica za odrasle pod nazivom „Eko deterdženti“. Polaznici će učiti kako samostalno izraditi sredstva za čišćenje koja su prihvatljiva za okoliš i financijski pristupačna. Dan kasnije, u Dvorani Gorica organiziran je kino program. Najmlađima je u 18 sati namijenjen sinkronizirani animirani film „Skakutavci“, dok će u 20 sati biti prikazan triler „Jedna bitka za drugom“, ovogodišnji dobitnik Oscara za najbolji film. Besplatne ulaznice dostupne su na blagajni dva sata prije početka projekcija.

Subota u znaku radionica, nastupa i sajma

Najbogatiji dio programa održat će se u subotu, 25. travnja, na otvorenom prostoru ispred Učilišta i u njegovim dvoranama. Svi sadržaji dostupni besplatno, no za sudjelovanje na radionicama potrebno je prijaviti se najkasnije do 24. travnja putem telefona ili e-maila Učilišta.

Organizatori pozivaju građane da se pridruže obilježavanju dugogodišnjeg rada i zajedništva. U slučaju nepovoljnih vremenskih uvjeta, vanjski programi neće se održati, dok će se radionice preseliti u unutarnje prostore Učilišta.

Nastavite čitati

Reporter 458 - 31.03.2026.

Facebook

Izdvojeno