Povežite se s nama

HOTNEWS

FOTO Svjetski dan voda: Gorica ima bogate resurse, ali ne možemo se ponašati kao da će trajati vječno

Naš odnos prema vodi ponekad baš i nije racionalan i ima puno prostora za drugačiji odnos i za štednju na svim razinama, a sve o tome su danas na goričkom vodocrpilištu mogle naučiti i učenice OŠ Ružičnjak iz Zagreba .

Objavljeno

na

Povodom obilježavanja Svjetskog dana voda djelatnici VG Vodoopskrbe tradicionalno ugošćuju učenike osnovnih škola, ali i djecu iz vrtića, kako bi im kroz mini-ekspediciju na samom goričkom vodocrpilištu pojasnili kako čitav sistem funkcionira, te kako to voda iz podzemlja uopće dođe do kućnih slavina. Iz goričkog vodocrpilišta vodom se opskrbljuje čitava Velika Gorica i sve tri pripadajuće općine Pokupsko, Orle i Kravarsko, a jedan poseban bunar opskrbljuje i zagrebačko naselje Veliko Polje. Voda se iz Gorice distribuira i u crpilište Mala Mlaka, gdje je 14 bunara od kuda ide dalje na nama bliži dio Zagreba.

Na vodocrpilištu VG Vodoopskrbe nalazi se i pet bunara, od kojih je jedan u pogonu svake noći. Prvi gosti ovog dana posvećenog promišljanju o vodi koja život znači stigli su iz zagrebačke Osnovne škole Ružičnjak, a dočekao ih je direktor VG Vodoopskrbe, Krunoslav Višić sa suradnicima.

– U zadnje dvije godine i više svjedoci smo ratova i u Ukrajini, Palestini, gdje se jasno vidi kako ljudi trpe nestašicu vode, jer upravo je civilna infrastruktura jedan od ciljeva koji se napadaju u ratovima – elektrane, plinovodi i vodovodi, jer su to najbitniji čimbenici za normalan život ljudi. Stoga šaljemo poruku da je voda globalno najbitnija za čovječanstvo i toga bismo svi trebali biti itekako svjesni i prenositi novim generacijama poruku da je čuvamo i ne zagađujemo. Stoga tradicionalno povodom Dana voda ugošćujemo učenike osnovnih škola, ali i djecu iz vrtića, te im i kroz takve edukativne aktivnosti upućujemo poruku koliko nam je voda zbilja bitna – pojasnio je direktor Višić poruku ovogodišnjeg slogana Svjetskog dana voda, koji glasi ‘Iskorištavanje vode za mir’.

Velika Gorica se, srećom, doista može pohvaliti bogatim rezervama vode.

– Naše vodozaštitno područje je jako bogato vodom, otvara se i na području Grada Velike Gorice u sklopu Vodoopskrbe i odvodnje Zagrebačke županije novo vodocrpilište u Kosnici, tako da je situacija doista jako dobra, no uvijek treba širiti svjesnost o očuvanju naših vodnih resursa – rekao nam je direktor VG Vodoopskrbe, Krunoslav Višić.

Uz stručno vodstvo Zrinke Loki, voditeljice laboratorija za ispitivanje kakvoće vode za ljudsku potrošnju, učenice OŠ Ružičnjak upoznale su se s načinom crpljenja vode, odakle dolazi voda za našu upotrebu, kako se ona distribuira do svih naših slavina, što se to u labosima  kontrolira, i još neke možda još bitnije stvari.

– Uvijek djecu podučimo i tome zašto je bitno da voda ne curi previše, zbog čega ju je važno sačuvati, kako možemo štedjeti, reciklirati, znači neke stvari koje je za djecu te dobi jako bitno znati. Naš odnos prema vodi ponekad baš i nije racionalan i ima puno prostora za drugačiji odnos, kao i za štednju vode na svim razinama, pogotovo u duhu klimatskih promjena koje su naša stvarnost. Iako Hrvatska nije značajno ugrožena po pitanju zaliha vode, ne možemo se ponašati kao da nikada neće biti. Interesantno je vidjeti kako djeca razmišljaju puno više o svemu tome i kako su puno svjesnija od prijašnjih generacija – rekla nam je Loki.

Učenicama je posjet prostorijama labosa bio posebno zanimljiv, a tamo ih je kemijska tehničarka, Svjetlana Ogulinec, upoznala s načinom kontrole kvalitete vode koju pijemo.

– Svakodnevno smo na terenu i provjeravamo kvalitetu naše vode. U laboratoriju provjeravamo kemijska i mikrobiološka svojstva uzetih uzoraka vode. Naša gorička voda je stvarno jako kvalitetna, zdravstveno ispravna, tvrda je, ali dobra – rekla nam je.

Kako bi što više budućih generacija uživalo u toj dobroj goričkoj vodi, bez obzira na to što smo u globalnim razmjerima među zemljama s najvećim zalihama pitke vode, bitno je biti svjestan sve većih promjena.

– Bitno je samo znati da voda nije neiscrpan i visokoobnovljivi izvor, moramo se njome racionalno koristiti i svi se moramo maksimalno potruditi zaštiti vodu u svijetu u kojem je urbanizacija sve veća, a poljoprivreda i industrija sve intenzivnije. I to ne samo da nam voda bude dostupna samo u smislu kvalitete nego i količine – poručuje Zrinka Loki iz VG Vodoposkrbe.

Naslovnica i fotografije u članku: G.Kiš, Cityportal.hr

HOTNEWS

Vatrogasci i dalje angažirani u obrani od poplava

Na području Zagrebačke županije odrađeno je13 intervencija ispumpavanja vode te uklanjanja stabala s prometnica.

Objavljeno

na

Objavio/la

Obilna kiša na području nekoliko županija izazvala je bujične poplave, a riječ je o Virovitičko-podravskoj, Osječko-baranjskoj, Požeško-slavonskoj, Sisačko-moslavačkoj i Zagrebačkoj županiji. 

Najteža situacija je u Virovitičko-podravskoj i Osječko-baranjskoj županiji, javlja Hrvatska vatrogasna zajednica, gdje su tijekom jučerašnjeg dana i noći na području grada Orahovice i mjesta Slavonske Bare vatrogasci aktivno radili na obrani od poplave i sanaciji poplavljenih područja. Došlo je do izlijevanja rijeke Vučice i plavljenja stambenih i gospodarskih objekata te prometnica. U posljednja 24 sata ukupno je kumulativno angažirano 80 vatrogasaca s 24 vatrogasnih vozila s područja županije. 

– Situacija na području županije je pod kontrolom, a vodostaji su u opadanju. Na području Orahovice se još radi na nekoliko ispumpavanja, a slična situacija je i na području Slavonske Bare i Zokovog Gaja. Na području Crnca je došlo do puknuća nasipa, ali srećom i tu se vodostaj povlači, a vatrogasci i dalje rade na punjenju vreća – rekao je županijski vatrogasni zapovjednik Robert Teskera.  

Foto Hrvatska vatrogasna zajednica

Osječko-baranjska županija 

Na području Osječko-baranjske županije ukupno je angažirano 340 vatrogasaca sa 75 vatrogasnih vozila s područja županije na obrani od poplava, jer je velik broj objekata na području Općine Đurđenovac  poplavljen te se radi na ispumpavanju. Prema riječima županijskog vatrogasnog zapovjednika Zorana Pakšeca, vatrogasci su i dalje na terenu, radilo se cijelu noć te s ispumpavanjem objekata nastavljaju i danas. 

Požeško-slavonka županija 

Na području Požeško-slavonske županije ukupno je odrađena 21 tehnička intervencija, uglavnom ispumpavanja vode iz stambenih i gospodarskih objekata, bunara te jedno spašavanje vozila i osobe iz vode, a angažirana su 102 vatrogasca sa 23 vatrogasna vozila sa područja županije. 

Foto: Hrvatska vatrogasna zajednica

Sisačko-moslavačka županija 

Na području Sisačko-moslavačke županije kiša je uzrokovala plavljenje objekata na području Siska, Petrinje, Novske i Kutine. Ukupno je odrađeno 15 tehničkih intervencija ispumpavanja vode iz objekata gdje je ukupno angažirano 36 vatrogasaca s 18 vatrogasnih vozila iz Javnih vatrogasnih postrojbi grada Siska, Petrinje, Novske i Kutine. 

Zagrebačka županija 

I na području Zagrebačke županije bilježi se povećan broj tehničkih vatrogasnih intervencija koje su posljedica obilne kiše. Ukupno je odrađeno 13 intervencija ispumpavanja vode te uklanjanja stabala s prometnica gdje su ukupno angažirana 73 vatrogasca s 19 vatrogasnih vozila. 

Foto: Hrvatska vatrogasna zajednica

Vodostaji u porastu, najkritičnije kroz vikend

Vodostaji rijeka u slivu Save nastavljaju rasti, a najkritičniji trenuci očekuju se tijekom vikenda i početkom idućeg tjedna. Rijeka Una u Hrvatskoj Kostajnici mogla bi tijekom današnjeg dana doseći razinu koja zahtijeva izvanredne mjere obrane od poplava. Kupa i Korana u Karlovcu svoj vrhunac očekuju u nedjelju oko podneva, dok srednji i donji tok Save od nedjelje ulazi u dulje razdoblje visokih vodostaja zbog obilnih dotoka iz Bosne i Hercegovine te domaćim pritocima nakon kišnih dana – stoji u prognozi DHMZ. 

Najavljen prestanak oborina 

U razdoblju 27. do 28. ožujka do podneva na području Hrvatske najviše oborine zabilježeno u Slavoniji, Banovini, Žumberku i u Gorskom Kotaru, obavijestio je HDMZ, što je vidljivo na radarskoj slici. 

Foto: HDMZ

Prema objavi prognostičkog portala Kad će kiša, subota će još biti kišovita. 

– Današnji dan će još biti oblačan, prohladan i kišan uz umjeren sjeverac i temperaturu oko desetke. Sutra prijepodne i sredinom dana još malo kiše ili pljuskova, a poslijepodne i malo sunca pa će biti koji stupanj ugodnije. Pokoji pljusak moguć je i početkom tjedna, ali će vrijeme ipak polagano ići na bolje – dodaju prognostičari s portala. 

Foto: Cityportal

Nastavite čitati

HOTNEWS

VELIKA GORICA 23 posto više posjetitelja i 19 posto više noćenja u odnosu na prošlu godinu

Objavljeno

na

Objavio/la

Grad Velika Gorica sa svojom okolicom sve je poželjnija turistička destinacija, što pokazuju i brojke dolazaka turista i posjetitelja te broj noćenja. Naime, naš grad bilježi 23% više posjetitelja i 19% više noćenja u odnosu na prošlu godinu, što je pokazatelj da naše područje ima što ponuditi turistima, te da je briga o turističkim sadržajima prepoznata od strane posjetitelja. Također, porast broja dolazaka dugoročno se odražava na cijelu lokalnu zajednicu – istaknuto je na drugoj sjednici Skupštine Turističke zajednice Velike Gorice.

Foto: TZ grada Velike Gorice

Također, posebni naglasak gradska Turistička zajednica stavila je na izradu Plana upravljanja destinacijom koji stavlja održivost u središte razvoja turizma, uz očuvanje prirodnih i kulturnih bogatstava Turopolja te odgovorno upravljanje resursima i poticanje ekološki osviještenih inicijativa.

– Velik je interes za manifestacije poput AirVG-a, Gastro Turopolja, Adventa u Gorici, a sa izgradnjom nove biciklističke infrastrukture razvijamo se i kao cikloturistička destinacija – rekao je gradonačelnik grada Velike Gorice Krešimir Ačkar.

Slijedom toga će Turistička zajednica podržati projekte vezane uz eko-turizam, biciklističke rute, razvoj ruralnog turizma i digitalizaciju usluga čime će Velika Gorica i Turopolje ojačati svoju turističku poziciju.

– Nastavak je to naše vizije Velike Gorice kao održive destinacije budućnosti, gdje turizam i priroda idu ruku pod ruku – poručila je direktorica Turističke zajednice grada Velike Gorice Maja Toth..

Foto: Josip Škof

Nastavite čitati

HOTNEWS

ZBOGOM ZIMO Počinje ljetno računanje vremena

U noći sa subote na nedjelju spavat ćemo jedan sat kraće…

Objavljeno

na

Ovog vikenda počinje ljetno računanje vremena. U noći sa subote na nedjelju, u 2 sata ujutro kazaljke će se pomaknuti jedan sat unaprijed, što znači da će se dva sata računati kao tri. Zbog toga ćemo spavati jedan sat kraće.

S ljetnim računanjem vremena dolazi i do promjene u obračunu skuplje i jeftinije struje. Onima koji imaju jednotarifno brojilo cijena kilovatsata uvijek je ista i cijelog se dana električna energija obračunava prema dnevnoj, skupljoj tarifi. Kod višetarifnog brojila električna energija obračunava se prema višoj i nižoj tarifi, odnosno dnevnoj i noćnoj. Ono što je važno znati jest da je cijena kilovatsata električne energije tijekom noći upola jeftinija.

Viša tarifa računa se od 8 do 22 sata, a niža tarifa od 22 do 8 sati.

No, važno je naglasiti da je korištenje dnevnih svjetala na automobilima obavezno do 31.ožujka, bez obzira na ljetno računanje vremena.

Naime, u Hrvatskoj je obaveza paljenja dnevnih svjetala na automobilima na snazi od 1.studenog do kraja ožujka, a to znači kako od utorka, 1.travnja više ne morate imati upaljena dnevna svjetla na svom vozilu.

Također, vozači mopeda i motocikala imaju obvezu tijekom cijele godine voziti s upaljenim dnevnim svjetlima. U slučaju da se vozači ne drže ove odredbe, morat će platiti kaznu od 30 eura.

Nastavite čitati

HOTNEWS

ŽUPANIJA U posljednje 4 godine udvostručen iznos za poljoprivredu

Pravo na poljoprivredne potpore tijekom posljednje četiri godine iskoristilo je 3 tisuće poljoprivrednika kojima je Zagrebačka županija dodijelila gotovo 4 milijuna eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Zagrebačka županija raspisala je 1,1 milijun eura vrijedne javne pozive za dodjelu bespovratnih potpora poljoprivrednicima.

573 tisuće eura osigurano je za potpore male vrijednosti u poljoprivredi, ruralnom razvoju i šumarstvu, 340 tisuća eura za ekološku poljoprivredu i ruralni razvoj, 70 tisuća eura izdvojeno je za poticanje energetske učinkovitosti i nabavu i ugradnju obnovljivih izvora energije na poljoprivrednim gospodarstvima, a 150 tisuća eura je na raspolaganju za nabavu poljoprivrednog materijala za sjetvu i sadnju, kao i kreditiranje nabave poljoprivrednog repromaterijala.

Važno je istaknuti i činjenicu da jedan poljoprivrednik može istovremeno biti korisnik svih poljoprivrednih potpora Zagrebačke županije.

Foto: Cityportal

– Pitanje poljoprivrede i samoodrživosti je pitanje nacionalnog interesa, a činjenica da smo u posljednje 4 godine udvostručili iznos za poljoprivredu pokazatelj je u kojoj  mjeri Zagrebačka županija brine o poljoprivrednicima i ovoj strateškoj gospodarskoj grani. Zbog toga smo odlučili pomoći mjerama koje idu u tri smjera. Prvi je gradnja i modernizacija gospodarstava i proizvodnje čime osiguravamo opstanak naših ruralnih područja. Drugi smjer postepena preorijentacija poljoprivrede na ekološku proizvodnju kako bismo očuvali ekosustav te usmjerili se prema održivim izvorima energije. Time naši poljoprivrednici postaju energetski neovisniji, smanjuju troškove svog obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva i pridonose očuvanju okoliša. Treći smjer pomoći je potpora sjetve i sadnje, gdje zbog previsokih cijena repromaterijala želimo smanjiti pritisak na poljoprivrednike – istaknuo je župan Stjepan Kožić.

Ekološka poljoprivredna proizvodnja odvija se na 2.125 hektara zemlje koju za ekološki uzgoj koristi 244 aktivnih gospodarstava na području županije, za koje je Županija pripremila široku paletu potpora. Konvencionalni proizvođači mogu ostvariti potporu do 15 tisuća eura godišnje, dok ekološki proizvođači mogu ostvariti godišnje do 20 tisuća eura potpore.

Foto: Cityportal

Osim tih mjera, već četvrtu godinu zaredom Zagrebačka županija sufinancira ugradnju fotonaponskih sustava za proizvodnju električne energije na zgradama poljoprivredne namjene, a od ove godine i nabavu te postavljanje dizalica topline. Riječ je o 70 tisuća eura vrijednom javnom pozivu kojim poljoprivrednici mogu ostvariti do 10 tisuća eura bespovratnih sredstava.

Također, sa 150 tisuća eura Zagrebačka županija sufinancira troškove nabave i subvencionira kamatu na kredite za nabavu poljoprivrednog repromaterijala za sjetvu ratarskih kultura te sjetvu i sadnju presadnica.

Dodajmo kako je u posljednje četiri godine pravo na poljoprivredne potpore iskoristilo 3 tisuće poljoprivrednika kojima je Zagrebačka županija dodijelila gotovo 4 milijuna eura, a aktualni javni pozivi otvoreni su do 15. studenoga.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

HOTNEWS

Kroz dva dana moguć povremeni prekid opskrbe vodom u Velikoj Gorici

Djelatnici VG Vodoopskrbe radit će na prespoju cjevovoda u Zagrebačkoj ulici.

Objavljeno

na

U sklopu rekonstrukcije vodoopskrbnog sustava u Zagrebačkoj ulici sutra 27. ožujka i u petak 28. ožujka, djelatnici VG Vodoopskrbe radit će na prespoju cjevovoda Zagrebačke ulice na glavni magistralni cjevovod grada i okolice.

–Obavještavamo građane kako postoji mogućnost slabijeg tlaka i povremenih prekida opskrbe vodom na području grada i okolice. U slučaju dužeg prekida opskrbe vodom cisterne s pitkom vodom će u svakom trenu biti na usluzi – obavještavaju iz VG Vodoopskrbe.

Nastavite čitati

Reporter 446 - 20.03.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.