Povežite se s nama

Priroda

Mraclinci u subotu sade ‘SvetoVidovsku šumicu’

Biti će to edukativno-rekreacijska javna šuma hrane u kojoj će biti zasađeno ukupno 215 sadnica kestena, lipe, ribizla…

Objavljeno

na

Kako bi preobrazili zapušten prostor u edukativnu i rekreacijsku svrhu u Mraclinu su pokrenuli projekt ‘SvetoVidovska šumica’ koji je dobio ime po zaštitniku Mraclina, svetom Vidu.

Mještani i prijatelji Mraclina u subotu 25. studenog, okupit će se kako bi prostor nasuprot nogometnog igrališta transformirali u ‘šumu hrane’.

– U proteklim smo tjednima očistili parcelu površine 5.500 m2 od otpada te krenuli u izgradnju tla navozom piljevine i kore bjelogorice koje služe kao izvrstan malč i akcelerator za rast sadnica – ističu iz Mraclina.

Tako će se u sklopu prve faze uređenja zasaditi čak 215 sadnica raznih vrsta, od hrasta, lipe, kestena, višnje, maline, ribizla, borovnice, šljive i bazge, a sve prema pažljivo osmišljenom planu šumice. Stoga pozivaju sve zainteresirane da im se pridruže u sadnji, a okupljanje će biti u 10 sati ispred NK Mraclin.

– Mi ćemo se pobrinuti za sve alate, no slobodno ponesite i svoju omiljenu lopatu te dovedite cijelu obitelj na druženje, sadnju i boravak u prirodi! Ne zaboravite sa sobom ponijeti čizme ili gojzerice te dvoslojnu i rezervnu odjeću i obuću. Za sve vrijedne ruke osigurali smo i ručak i piće – pozivaju organizatori.

Projekt se realizira pod inicijativom i pokroviteljstvom tvrtke PPS Galeković u partnerstvu s tvrtkom Green Fusion i njihovom inicijativom „Zasadi stablo, ne budi panj“ te podrškom mraclinske lokalne zajednice i NK Mraclina.

Moja županija

U subotu otvorenje izložbe Čarobni svijet leptira

Zagrebačka županija dom je za čak 1.010 vrsta leptira.

Objavljeno

na

Javna ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije poziva na izložbu  „U čarobnom svijetu leptira” čije će otvorenje biti 18. siječnja na Autobusnom kolodvoru Samobor.

Postav izložbe čini 36 slika nastalih na likovnim kolonijama u kojima je sudjelovalo 25 akademskih i amaterskih umjetnika, a različitim tehnikama zabilježili su svijet i posebnost ovih kukaca koji imaju stanište na području Zagrebačke županije. Višegodišnja istraživanja leptira na području županije pokazala su raznolikost i veliki broj vrsta, koje treba očuvati, čemu u prilog ide i ova izložba slika.

Foto: JU Zeleni prsten Zagrebačke županije

Inače, likovna djela s motivima leptira nastala su tijekom dviju likovnih kolonija u šumi Žutici i na jezeru Bobovica u Samoboru, s time da su organizirana promatranja  dokazala da 75% svih vrsta leptira pronađenih u Zagrebačkoj županiji obitava na području šume Žutice koja je jedna od najvećih nizinskih poplavnih šuma u Hrvatskoj i prva prirodna retencija rijeke Save nizvodno od Zagreba na području Lonjskog polja, a administrativno pripada Ivanić-Gradu i općini Križ.

Foto: JU Zeleni prsten Zagrebačke županije

Podsjećamo da je Zagrebačka županija dom je za čak 1.010 vrsta leptira. Njihov prosječan životni vijek je samo pet dana, dok neke vrste žive tek nekoliko sati, stoga Javna ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije organizira i Noć noćnih leptira, gdje uz stručno vodstvo i posebne tehnike, posjetitelji tijekom noćnih sati mogu upoznati ove tajnovite stanovnike naše županije.

Otvorenje izložbe „U čarobnom svijetu leptira” je u 18 sati.

Nastavite čitati

Moja županija

Zimska čarolija čeka vas na Kladeščici

Utočište za sve željne mira, čiste prirode i očaravajućih zimskih prozora.

Objavljeno

na

Objavio/la

Istočni obronci Medvednice, u administrativnom sastavu grada Svetog Ivana Zeline, kriju prirodni dragulj – lokaciju Kladeščica, na kojoj se smjestio i istoimeni planinarski dom.

Nizinski gradovi Zagrebačke županije kao i ostatak kontinenta na nižim nadmorskim visinama, ne mogu se pohvaliti zimskim snježnim padalinama koje bi omogućile kvalitetno sanjkanje, grudanje ili snježne skulpture.

Foto: TZZŽ_Josip Škof

Zato treba krenuti uzbrdo, na obronke naših obližnjih planina poput Samoborskog i Žumberačkog gorja, možda i Vukomeričkih gorica, ali i zelinskog kraja, koji se „penje“ na dio Medvednice. Kladeščica iz prve rečenice, raj je za planinare, rekreativce, ovisnike o čistom zraku i tišini ali i podsjetniku na vrijeme kada je zima mogla pružiti zvuk škripe snijega pod čizmama!

Poznati velikogorički fotograf Josip Škof, svojim je objektivom zabilježio mnoga mjesta Zagrebačke županije i navukao nas na detaljnije istraživanje, baš kao i na manje razvikani lokalitet – Kladeščicu.

Foto: TZZŽ_Josip Škof

Do planinarskog doma možete „na noge“ planinarskom stazom broj 47 iz Svetog Ivana Zeline, kroz Biškupec Zelinski, a za vas, koji ćete štedjeti korake i potrošiti na gorivo, odabrat ćete vožnju automobilom po makadamu, koji je, kažu lokalci, dobro održavani cestovni pravac do vašeg odredišta. Na cilju će vas dočekati pogled za pamćenje na 460 metara nadmorske visine te utočište – planinarski dom Kladeščica, koji pruža i okrepu s bogatim domaćim jelovnikom i srdačnim domaćinima.

S Kladeščice pogled puca na Zagorje i Ivanščicu, dok za vedrih dana vaše oko može baciti pogled čak i na Kamniško-Savinjske Alpe u Sloveniji, tako da je to odlična pozivnica na uživanje u bajkovitoj atmosferi, koja će vikendom napuniti vaše baterije.

Planinarski dom je otvoren vikendom od 10 do 17 sati.

Nastavite čitati

Priroda

‘Na cestama je 14 ekipa za čišćenje snijega, posut ćemo ih s 200 tona soli’

Iako u ranim jutarnjim satima baš i nije tako izgledalo, snijeg ipak nije napravio veći problem u funkcioniranju grada. Već se i topi, a zimska služba je na terenu…

Objavljeno

na

Velika Gorica ovog je jutra bila bijela, u ranim jutarnjim satima izgledalo je to kao da bi nas mogao zasuti ozbiljan snijeg, ali nije baš tako ispalo. Već nešto iza 10 sati snijeg je prestao padati, odmah se počeo i topiti, tako da umjesto snježnih radosti imamo – bljuzgu.

Koju će, naravno, djelatnici VG Komunalca pokušati ukloniti u najvećoj mogućoj mjeri.

– Snijeg je, kako je bilo i predviđeno prognozom, prestao padati, a na terenu su sve raspoložive ekipe naše zimske službe, u 14 kamionskih jedinica čiste prometnice prvog i drugog prioriteta. U brdskim dijelovima čeka se prestanak oborina, kako bi traktori i kamioni mogli na teren – kaže Jurica Mihalj, predsjednik Uprave ove gradske tvrtke, pod kojom je i zimska služba.

– U prvoj rundi utrošit ćemo oko 200 tona soli, da ne bi došlo do poledice, jer se u drugom dijelu dana očekuje pad temperature, a po noći i minusi, kao i tijekom vikenda. Jedinice koje će po gradu čistiti nogostupe, zebre, autobusna stajališta i ostalo krenule su u akciju čim je snijeg prestao padati. Ne bi trebalo biti nikakvih značajnih problema ni na cestama ni na pješačkim stazama – govori Mihalj.

Nešto kompliciranija situacija je na našim bregima, gdje snijega ima više, pa i problema ima više.

– Čim snijeg prestane padati, krenut ćemo s akcijom, prvo sa raljenjem, pa onda i posipavanjem. Iako, cesta je posuta i preventivno, tako da sporije dolazi do smrzavanja na tlu – pojasnio je Mihalj.

Podsjećamo, po Zakonu o komunalnom redu građani su dužni očistiti snijeg ispred svojih ograda, odnosno stanari ispred svojih zgrada.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Za redovito ulaganje u očuvanje okoliša Zagrebačkoj županiji dodijeljeno 80 tisuća eura

Financirana sredstva koristiti će se za sadnju stabala, uređenja okoliša, čišćenja rijeka i potoka.

Objavljeno

na

Objavio/la

Zagrebačka županija pokazuje da se priroda i razvoj mogu uspješno povezati. Poznata je kao „zeleni prsten“ Zagreba jer redovito ulaže u očuvanje prirode i okoliša te joj je 2024. godine dodijeljeno 80 tisuća eura za 28 ekoloških projekata koje provode lokalne eko-udruge.

Financirana sredstva koristiti će se za sadnju stabala, uređenja okoliša, čišćenja rijeka i potoka, uklanjanja divljih odlagališta te organizaciju radionica za djecu i mlade o zaštiti prirode.

Zagrebačka je županija bogata šumama, močvarama te raznovrsnim biljnim i životinjskim svijetom. Čak 13,5% županije čine zaštićena područja, a ovakvi projekti čuvaju prirodu te podižu svijest o važnosti okoliša u svakodnevnom životu.

 

Nastavite čitati

Priroda

Projekt “Čuvamo i volimo selo” prikazuje ljepotu života na selu

Učili su o tradiciji, običajima i važnosti očuvanja okoliša.

Objavljeno

na

Objavio/la

Udruga Kupa – rijeka života, zajedno je s Klubom žena Pokupsko i Općinom Pokupsko provela projekt „Čuvamo i volimo selo“.

Projekt je nastavak „Ruralna škola za mlade“, a financiran je sredstvima iz Državnog proračuna i prihoda od igara na sreću za 2023. godinu. Ukupna vrijednost projekta je 18.000 eura, a trajao je od 1. siječnja do 31. prosinca 2024.
godine.

Cilj je bio angažirati mlade ljude i prikazati im ljepotu života u ruralnim sredinama. Kroz radionice i aktivnosti, mladi su učili o tradiciji, običajima i važnosti očuvanja okoliša. O tradicionalnim su jelima učili kroz čak 10 radionica kuhanja narodnih jela. Proveli su dan u prirodi gdje su učili o orijentaciji te uživali u 2 vožnje čamcima po rijeci Kupi, koju su i čistili u akcijama čišćenja.

Igrali su seoske igre, izrađivali predmete od gline te mnoge druge rukotvorine. A kroz 10 radionica sviranja učili su tamburaške instrumente.

Foto: Kupa – rijeka života

Foto: Kupa – rijeka života

Projekt je podržalo i 23 volontera koji su odradili 108 volonterskih sati te pomogli u aktivnostima čime su pridonijeli uspjehu projekta.

– Zahvaljujemo svim sudionicima i volonterima na njihovom doprinosu. Ovaj projekt samo je početak, a u budućnosti očekujemo daljnju suradnju i nove projekte koji će omogućiti još više sadržaja i aktivnosti za mlade u ruralnim sredinama – poručila je voditeljica projekta,
Zorica Šesta.

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.