Povežite se s nama

Vijesti

FOTO/VIDEO Preslatka čupava sedmorka spašena iz Lukavca u gradskom Skloništu za životinje čeka udomitelje

Gradski azil je prije dva dana ponovo otvoren za prihvat napuštenih šapica, a upravo je obnovljeno 17 velikih bokseva. U Jagodnom smo popričali s djelatnicima i donatoricom Brankom Žardin iz Velike Gorice.

Objavljeno

na

Sklonište za životinje Velika Gorica prije dva dana ponovo je otvorilo vrata za prihvat napuštenih pasa s područja grada i Općine Orle. Razlog privremenom zastoju u zbrinjavanju napuštenih šapica je u intenzivnim građevinskim radovima kojima su se u samo mjesec dana značajno obnovili smještajni kapaciteti. S njihovim mrežnih stranica ujedno je krenuo i javni poziv potencijalnim donatorima, jer noći su sve hladnije, a ovih dana im je na smještaj stiglo i čak sedam štenaca, koji traže vrlo često mijenjanje posteljine. Traže se i volonteri, a o svim novostima popričali smo s djelatnicima u gradskom azilu koji se nalazi u naselju Jagodno.

– Prije dva dana smo ponovo otvorili za prihvat, tako da smo privremeno stavili deset pasa na čuvanje, pa su trenutno ovdje samo dva odrasla psa, ali i sedam beba starih mjesec i pol dana. Sad je uređeno svih 17 velikih unutarnjih bokseva, postavljen je industrijski pod koji je puno lakši za čišćenje i održavanje higijene, postavljena su nova vrata na svim boksevima radi što bolje sigurnosti, a stavljena je i periva boja na sve zidove u boksevima. Radove je u potpunosti financirao Grad Velika Gorica – rekla nam je Dijana Katalinić, voditeljica Skloništa za životinje Velika Gorica, i jedna od tri djelatnika koji se ovdje brinu za napuštene životinje smještene na pet tisuća ‘kvadrata’.

Foto: Dijana i Miroslav iz Skloništa za životinje Velika Gorica/G.Kiš, Cityportal.hr

Osim glavne smještajne jedinice tu je i prostor karantene s 10 bokseva, gdje se smještaju svi novopridošli psi, kontejner za smještaj doniranih stvari i jedan koji služi kao ured, te veliki ograđeni i uređeni prostor za slobodno kretanje pasa. Kroz gradski azil godišnje prođe i 300-tinjak pasa, a voditeljica kaže kako, nažalost, ne sumnja kako će se njihovi boksevi ubrzo popuniti napuštenim psima.

– Uskoro očekujemo priljev novih pasa, jer svaki drugi dan imamo poziv za nekog psa koji je napušten, zavezan za ogradu. Neki dan smo dobili dojavu za psa koji je bio s groznom lančugom zavezan za drvo. Svašta vidimo i doživimo na terenu -rekla nam je.

Foto: Miroslav sa spašenim štencima u Skloništu za životinje Velika Gorica/G.Kiš, Cityportal.hr

Ovih dana su upravo zahvaljujući dojavi jednog zabrinutog građana spasili na početku teksta već spomenutih sedam preslatkih malih čupavaca.

-Išao sam od jedne gospođe koja nas je pozvala zbog donacije, a prilikom povratka sam dobio dojavu o napuštenim štencima u Lukavcu. Dočekao me jedan gospodin koji mi je pomogao da ih po tom mraku pokupimo, dva su nažalost stradala pod kotačima automobila. Zdravi su, fino jedu, toplo im je, trudimo se da im bude što bolje. Cijepljeni su i čipirani, a bit će besplatno sterilizirani i kastrirani kad za to dođe vrijeme u našoj Veterinarskoj stanici – ispričao nam je Miroslav, djelatnik gradskog Skloništa za životinje.

Ako se i vi želite uključiti u akcije pomoći napuštenim psima, osim što možete nekome od njih pružiti trajni dom, u tijeku je i akcija prikupljanja rabljenih pokrivača, ali i poziv budućim volonterima.

– Zima je svima, pa i pesekima, a već nam sad u jesenskom periodu treba toplih pokrivala, jer sve je to beton, pa su nam najviše potrebne deke i plahte, stari ručnici, popluni, šliferi..Sve nam dobro dođe, pogotovo za štence koji moraju biti na čistom i mijenjamo 4 do 5 puta dnevno posteljinu u njihovim kavezima. Također smo i u potrazi za volonterima. Puno nam pomažu iz udruge Sigurna kućica iz Velike Gorice, koje nam vode društvene mreže, mi fotkamo, one pišu tekstove i na taj način puno brže i udomljavamo životinje, jer mi ovdje zaposleni brinemo o psima. Stoga pozivamo sve ljude koji možda imaju malo viška vremena da nam pomognu kao volonteri, šetači, da nam rade s pesekima tu neku socijalizaciju, to nam najviše fali. Sa svime se snađemo, ali s volonterima baš ne. Mogu doći svaki dan kod nas u Jagodno od 11 do 17 sati ili nas kontaktirati putem službenog telefona 095/4000 567 , društvenih mreža. Svi su dobro došli, želimo da se ovdje osjećaju opušteno, ovo i je mjesto za opuštanje – poručuju Dijana i Miroslav iz Skloništa za životinje Velika Gorica.

Foto: Donatorica Branka Žardin i Dijana Katalinić voditeljica Skloništa za životinje Velika Gorica/G.Kiš, Cityportal.hr

Prilikom posjeta popričali smo i s jednom od donatorica, koja je ujedno i udomiteljica pasa, baš kao i čitava njena obitelj.

– Mi smo udomili peseka iz Noine arke, a sin je udomio dva baš iz ovog skloništa i kćerka planira isto jednog, mi smo svi odrasli sa psima i uvijek treba udomiti, nikako kupovati. Ono što mi je teško shvatljivo je kad ljudi udome psa i onda ga vrate nakon nekog vremena. Oni su dio naše obitelji, a ne da ih nakon pola godine vratite, jer ste recimo naglo otkrili kak’ ste alergični na dlaku, kao da to nisu znali. To je obaveza i odgovornost, treba si dobro razmisliti, ali i jedna velika ljubav. Sad sam prvi put donirala, dekice, hranu, posteljinu, ono što im je potrebno – rekla nam je Branka Žardin iz Velike Gorice.

Vrata Skloništa za životinje Velika Gorica otvorena su svakim radnim danom, vikendima i blagdanima, od 11 do 17 sati, a pronaći ćete ga na adresi Jagodno 113 A, Velika Gorica.

Foto: Sklonište za životinje Velika Gorica/G.Kiš, Cityportal.hr

Kultura

VIS Danice: 18 im je godina tek

Koncert počinje večeras u 19:30 sati, a ulaz je slobodan

Objavljeno

na

Objavio/la

Vokalno instrumentalni sastav Danice slavi svoju punoljetnost. Povodom 18. rođendana pripremaju veliki slavljenički koncert pod nazivom “18 nam je godina tek” kojeg će održati večeras u dvorani Galženica.

– Pripremili smo zanimljiv i raznovrstan program, pa će publika moći uživati u evergreenima, tradicionalnim dalmatinskim pjesmama, klasičnim kompozicijama, ali i u izabranim songovima iz mjuzikla „Teško je biti penzioner“ i „Cvijeće male Ide“ koji su već poznati velikogoričkoj publici. – ispričao nam je Aleksandar Kačurov, voditelj VIS-a Danice.

Također, koncert će upotpuniti i zanimljivi gosti, a to su ŽVS Stupnička srca te zbor Udruge invalida rada Zagreba pod ravnanjem dirigenta i voditelja Zoltana Vukelića uz pratnju orkestra.

– Kao posebni dio programa publika će premijerno moći poslušati song „Tko sam ja“ iz mog nadolazećeg mjuzikla „Slavuj“ kojeg pišem uz tekstopisca Miroslava Radovića u izvedbi mlade i talentirane Sare Črnjak, polaznice škole „Anina glazbaonica“. – dodaje Kačurov.

Koncert počinje večeras u 19:30 sati, a ulaz je slobodan.

Foto: VIS Danice

Nastavite čitati

HOTNEWS

Sezona je prehlade, a evo kako spriječiti ‘dosadan’ kašalj i kada se obratiti liječniku

Situacije u kojima je potrebno odustati od samoliječenja kašlja i potražiti pomoć liječnika su svakako situacije kada kašalj traje duže od tjedan dana, kada je sekret gust, gnojan žuto-smeđe boje, ako se iskašljava krv, osjećaj kratkoće daha, kada je kašalj posljedica udisanja stranog tijela, ako je praćen povišenom temperaturom…

Objavljeno

na

Neovisno o godišnjem dobu, kašalj je vrlo čest razlog dolaska pacijenata u ljekarnu. Budući da njegovi uzroci mogu biti različiti, bilo da se radi o prehladi, upali grla, upali pluća, alergiji, astmi, nuspojavi nekih lijekova, pa sve do onih težih stanja kao što su karcinom pluća, KOPB…važno je utvrditi razlog kašlja, a nakon toga i odabrati adekvatnu metodu liječenja.

Kašalj je prirodni mehanizam kojim se naše tijelo brani i to od različitih nečistoća tj. iritansa koji na sluznici dišnog sustava aktiviraju cijeli niz reakcija čiji krajnji cilj je zrakom iz pluća, čija brzina može doseći i 80 km na sat, odstraniti nepoželjnu tvar bilo iz gornjih ili donjih dišnih putova.

Različite su vrste podijele kašlja, a ona najčešća po opisu pacijenata je na suhi kod kojeg ne dolazi do stvaranja sluzi pa ga često nazivamo i nadražajnim, praćen osjećajem škakljanja koji potiče taj kašalj, i produktivni kašalj kod kojeg je prisutna gusta sluz koju je teško iskašljati, a čija boja može biti znak da možda samoliječenje nije jedina opcija, već je potrebno posjetiti liječnika i to pogotovo ako se radi o sluzi zeleno-žućkaste boje ili ako se primijete tragovi krvi.

Kod samoliječenja suhog kašlja, preporuka ljekarnika najčešće je antitusik koji blokira ili smanjuje refleks kašlja. Biljni antitusici među kao što su trputac, islandski lišaj, bijeli sljez svojom biljnom sluzi oblažu sluznicu usta i ždrijela zadržavajući je vlažnom te smanjuju nadražaj na kašalj, promuklost i grlobolju. Na policama ljekarne možemo ih naći u obliku pastila ili sirupa.
Sintetski lijek protiv suhog kašlja, butamirat , u ljekarnama je dostupan bez liječničkog recepta.

Ekspektoransi su izbor liječenja kod produktivnog kašlja budući da oni otapaju bronhijalnu sluz te pomažu pri njenom iskašljavanju. Od biljnih pripravaka u tu svrhu najčešće koristimo pripravke bršljana, timijana, jaglaca.

Ekstrakt bijelog sljeza možemo koristiti i kod suhog i produktivnog kašlja budući da sluz bijelog sljeza koja oblaže sluznicu, smanjuje i spazam mišića dišnog sustava.

Sintetski lijekovi koji olakšavaju iskašljavanje, a dostupni su bez liječničkog recepta u ljekarnama su acetilcistein, bromheksin, ambroksol. O njihovoj dozi ovisnoj o dobi te najprikladnijem obliku primjene, svakako se valja savjetovati sa ljekarnikom.

Želimo li podijeliti kašalj ovisno o njegovom trajanju, tada govorimo o:

– akutnom (kratkotrajnom) kašlju koji nastupa naglo i traje maksimalno do tri tjedna
– subakutnom kašlju koji traje od tri do osam tjedana
– kroničnom (dugotrajnom) kašalju koji kod odraslih traje duže od osam tjedana, a kod djece dulje od četiri tjedna te zahtjeva dodatnu dijagnostiku budući da u pozadini mogu biti i neke ozbiljnije neinfektivne bolesti, a dodatni simptomi koji se mogu pojaviti su začepljenost/curenje iz nosa, bolno grlo uz promuklost ili osjećaj da nam se kontinuirano nešto cijedi niz ždrijelo, povišena temperatura, žgaravica ili kiseli okus u ustima

Bilo da se radi o produktivnom ili suhom kašlju, akutnom ili kroničnom, postoje određeni univerzalni savjeti koje valja spomenuti, a to su svakako unos dodatne količine tekućine kako bi se sluznica ispirala, dodatno vlažila, sluz razrijedila te time i lakše iskašljala. Preporuka je i vlažiti i zrak u prostorijama u kojima se boravi koji je u zimskim mjesecima suh i zbog grijanja.

Novije metode su sveprisutniji ovlaživači zraka od kojih pojedini imaju opciju i raspršivanja, difuzije eteričnih ulja koja pojedina uz ugodan miris imaju i antivirusna i/ili antibakterijska obilježja, a jedno takvo je svakako već dobro poznato eterično ulje eukaliptusa. Za vlaženje zraka mogu se koristiti i neke jednostavnije i cjenovno prihvatljivije metode kao što su keramičke posude sa vodom na radijatorima ili još jednostavnije vlažni ručnici.

Foto: Pexels/Polina Tankilevitch

Inhalacije fiziološkom otopinom u obliku aerosoli još jedan su od načina vlaženja sluznice dišnog sustava te omekšavanja sluzi čime je olakšana njezina eliminacija iz dišnog sustava. Fiziološka otopina je vodena otopina sa 0,9% soli, kakvu sadrži naš organizam, pa kod inhalacije ne iritira sluznicu. Za inhaliranje se može koristiti i hipertonična otopina na bazi morske vode čija optimalna koncentracija za inhaliranje je 2,3% natrijevog klorida (NaCl). Zbog povećane koncentracije NaCl-a takva otopina „izvlači“ vodu iz otečene sluznice nosa čime dišni put postaje prohodniji, a uz to minerali iz morske soli doprinose razrjeđivanju sluzi. Hipertonična otopina ubrzava također i rad trepetljiki dišnog sustava za 20 % što doprinosi prirodnom mehanizmu čišćenja sluznice.

Kod kašlja koji ometa san, svakako je preporuka podizanje uzglavlja dodatnim jastukom. Pripravci na bazi propolisa i meda mogu ublažiti iritaciju grla čija sluznica može biti oštećena učestalim kašljanjem. Balzami na bazi eteričnih ulja koji se utrljavaju na kožu prsa i leđa također su jedan od preparata koji mogu olakšati simptome prehlade pa tako i kašlja.

Situacije u kojima je potrebno odustati od samoliječenja kašlja i potražiti pomoć liječnika su svakako situacije kada kašalj traje duže od tjedan dana, kada je sekret gust, gnojan žuto-smeđe boje, ako se iskašljava krv, osjećaj kratkoće daha, kada je kašalj posljedica udisanja stranog tijela, ako je praćen povišenom temperaturom koja se ni uz upotrebu antipiretika ne snizuje, a kod djece pojava osipa i povišene temperature uz kašalj je znak da je vrijeme da se posjeti liječnika.

Naslovna fotografija: Ilustracija/Pexels/Andrea Piacquadio

Nastavite čitati

HOTNEWS

VG Legacy: ‘ Uspjeli smo u manje od 24 sata! Dragi ljudi, nemojte više uplaćivati…’

Prikupljalo se za kupnju 11 potrebnih krevetića i opremanje spavaonice u ‘Kući ljubavi’.

Objavljeno

na

Nisu prošla niti puna 24 sata, a VG Legacy uspio je u svojoj još jednoj humanitarnoj akciji. Njihov apel i poziv na pomoć došao je do velikog broja naših sugrađana, ali i ostalih željnih pomoći malim bebama iz doma za djecu bez roditeljske skrbi “Kuća ljubavi”. Akcija je bila namijenjena prikupljanju sredstava za opremanje spavaonice i kupnje potrebnih 11 krevetića za ove mališane. No, kako su sredstva prikupljena, iz udruge zahvaljuju svima.
– Dragi ljudi, molimo vas nemojte više uplaćivati za “Sanjaj snivaj”  jer je veličina vaših srca takva da smo niti 24 sata od objave skupili novac za sve krevetiće. Za zagrijati ove male nožice koje se vode kao ničije, potrebna je najjača sila u svemiru…….ljubav…….a to ste vi! Neka vam se sto puta vrati vaša dobrota – poručili su iz udruge. 
Foto: VG Legacy

Nastavite čitati

Vijesti

UDVDR Ogranak Velika Gorica u Škabrnji

Objavljeno

na

Objavio/la

Dana 18.11.2024. članovi Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata ogranak Velika Gorica sudjelovali su na obilježavanju 33. obljetnice stradanja hrvatskih branitelja i civila u Škabrnji.
Obilježavanje je započelo okupljanjem na zapadnom ulazu u Škabrnju, potom je „Kolona sjećanja” krenula prema spomen obilježju masovne grobnice, gdje su i članovi udruge zapalili svijeće za sve poginule hrvatske branitelje i civile.

Nakon toga obišli su mjesno groblje Svetog Luke, gdje su ispred Središnjeg križa zapalili svijeće za sve poginule u obrani Škabrnje.

Nastavite čitati

Vijesti

Vatrogaskinja Lea iz Ribnice obožava seosku kuhinju, a evo što će spremiti ekipi za večeru

Za svoju večeru Lea odabrala sljedeće sastojke: koprive, gljive, kruške, mascarponea, pljukanaca, teletine i crnog vina.

Objavljeno

na

Ekonomistica Lea Hader (28) ugostit će ekipu ovotjedne ‘Večere za 5’ u svojoj kući u Ribnici pored Velike Gorice. Voli kuhati i družiti se, udana je i majka je djevojčice. Jednog dana voljela bi imati svoju slastičarnicu. Bavi se vatrogastvom i vrtom, a prije toga bavila se i folklorom. Omiljeno jelo joj je sarma te obožava tradicionalnu seosku kuhinju.

– Moju malu obitelj sačinjavaju suprug i kći, muž mi je velika podrška u svim segmentima. Držim se tog da mi je obitelj na prvom mjestu. Svakodnevno kuham, održavam dvorište i okućnicu, čistim kuću, svakodnevni dan jedne mame – rekla je Lea.

Foto: RTL.hr

– Ljudi me doživljavaju zločestom i drže distancu od mene, a kad me upoznaju kažu da nisam takva! Smatraju me strogom – ispričala je o sebi Lea.

– Natjecateljski sam tip, volim pobjedu i mislim da laže onaj koji to kaže – dodala je i otkrila da bi, ako pobijedi, odvela supruga na odmor.

Večeru je Lea odlučila spraviti od zanimljivih sastojaka – koprive, gljive, kruške, mascarponea, pljukanaca, teletine i crnog vina.

– Gljive obožavam u gulašu, u kajgani – ispričao je Zvonko!

– Neke stvari uopće ne znam što su, primjerice pljukanci, ne znam što je to – komentirala je Branka.

– Znamo napraviti salatu od koprive – dodao je Ivan.

Ekipa očekuje ukusnu hranu od Lee, a Branka je dodala i da smatra da ih očekuje luda atmosfera.

Foto/izvor: RTL

Nastavite čitati

Reporter 443 - 21.11.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.