Povežite se s nama

Vijesti

Vedrana Janjić, prva gorička Iron Woman: Triatlon je moja meditacija!

Kako se uopće dolazi do titule ‘željezne lady’, koliko je potrebno trenirati, kako usklađuje privatni i poslovni život, jer ova je Goričanka i majka dvoje djece, a ‘rastura’ i na poslovnom planu, sve to i puno više otkrila je prilikom gostovanja na City radiju kod voditeljice jutarnjeg programa, Gianne Kotroman.

Objavljeno

na

Nakon što je Maraton klub Velika Gorica objavio vijest kako je naš grad dobio svoju prvu Iron Woman, Vedranu Janjić, ista se proširila brzinom ljetnog požara, jer riječ je o doista vanserijskom sportskom pothvatu. Za manje od 11 sati (10:59:40h) ta je istaknuta članica ovog goričkog kluba, završila svoj prvi Ironman triatlon u Austriji, koji se sastoji od 3,8 kilometara plivanja, 180 kilometara bicikliranja i trkačkog maratona od 42,2 kilometara! Ujedno je ostvarila i prvo mjesto u ženskoj kategoriji za dob od 40 do 44 godine.

Foto: Vedrana Janjić, prva gorička Iron Woman, gošća jutarnjeg programa City radija/Gianna Kotroman

Kako se uopće dolazi do titule ‘željezne lady’, koliko je potrebno trenirati, kako usklađuje privatni i poslovni život, jer ova je Goričanka i majka dvoje djece, a ‘rastura’ i na poslovnom planu, sve to i puno više otkrila je prilikom gostovanja na City radiju kod voditeljice jutarnjeg programa, Gianne Kotroman.

– Počela sam s trčanjem prije nekih osam godina, kad sam imala 36 godina, kad su klinci malo odrasli, završila sam fakultete, izgradila karijeru. Krenulo je ‘pitomo’, malo trčkaranje, a onda me malo više zainteresiralo, uključila sam se u Maraton klub Velika Gorica, počela ozbiljnije trčati i natjecati se. Prije par godina sam krenula biciklirati, prvo lagano nekih 30-40 kilometara, isto sam se zaljubila u taj sport, pa nabavila bolji bicikl i opremu, jer bez toga nema boljih rezultata, pa sam i to počela ozbiljnije trenirati. Tek kad sam krenula na biciklističke utrke krenula je ta ljubav i prema triatlonu. Plivanje je, priznajem, bilo najteže. Plivam muškom disciplinom, free style, možete vi i lagano, ali nećete stići rezultate. Krenula sam trenirati zadnje dvije godine tu na goričkom bazenu, pomogao mi je i moj partner koji je triatlonac, bila sam uporna, rekla sam – nema šanse da odustanem! I na kraju sam se evo okušala i u Ironmanu – ispričala je Vedrana.

Foto: Vedrana Janjić članica je Maraton kluba Velika Gorica/FB Vedrana Janjić

Nije to ni bez opasnosti, bilo je triatlonaca koji su se znali i utopiti, jer vi ne plivate u bazenima!

– Tako je, pliva se recimo i tamo gdje su oceani, zaista veliki valovi, tu se događaju takve opasnije situacije, znaju se nažalost triatlonci i utopiti. Ja sam sad bila na pitomijem jezeru, s jedne strane je lakše, jer je mala mogućnost utapljanja, ali s druge strane je teže plivati u jezerskoj vodi. Zna biti opasno, a možda čak i najteže na kraju dana je trčanje na kraju triatlona, često i po najjačem suncu, jer ne možete birati vremenske uvjete. Zato i treniram po svim uvjetima, ne možemo očekivati idealno vrijeme. Često me tako znaju vidjeti i Goričani kako trčim u podne, po najjačem suncu, pa me gledaju malo čudno, ali evo sad znaju zašto, hahaha – otkrila je Gianni.

Iako je u kategoriji od 40 do 44 godine osvojila prvo mjesto, a u ukupnom je poretku bila peta, kaže kako je svima njima manje bitan poredak, koji ovisi o puno faktora, koliko u tom trenutku ima natjecatelja, kakva je trka.

– Ja sam ponosna na svoj prvi Ironman triatlon, uspjela sam ispod 11 sati, to je vrlo solidan rezultat. Uvjeti u Austriji su odlični, organizacija i podrška su na top razini. Tamo se sportaši jako cijene, pogotovo biciklisti, svi vozači su bili jako obzirni, bilo je to predivno vidjeti. To je nešto što i ja želim za našu Veliku Goricu, puno mi znači kad su auti obzirni prema nama sportašima, ograničena sam prostorima gdje ću trenirati, to su naše goričke, pokupske, sisačke ceste, trebam po 6, 7, pa i više sati odraditi na biciklu tijekom vikenda. Puno mi znači kad su vozači obzirni prema nama sportašima rekla je.

Foto: Vedrana vikendima biciklira i po 7 sati goričkim i pokupskim cestama/FB Vedrana Janjić

U utrci nema odmora? Ili je to k’o u Formuli 1, kad ono nabrzaka promijene gume?

– Je, je hahah, baš tako. Izađete iz vode, presvučete se, krenete na bicikl, pa opet presvlačenje i trčanje. Možete si napraviti pauzu ako se ne osjećate dobro. Osobno nisam radila pauze, jer postoji vremenski limit, pa sam od početka krenula konzervativno i čuvala snagu – ispričala je gorička Iron Women na City radiju.

Vedrana Janjić ostvaruje i sjajne uspjehe na poslovnom planu, kao direktorica INA-inog Projekta nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka upravlja trenutačno najvećim i najvrjednijim industrijskim projektom u Hrvatskoj.

Takvi vrhunski sportski rezultati zasigurno zahtijevaju i dobru organizaciju cijelog života, kako sve to posložiti, pati li privatni, poslovni život? 

– To je nama rekreativcima možda i najteže, jer kad ste profić onda sve ulažete u taj sport, a ja imam i izazovnu karijeru, vodim najveći projekt u Hrvatskoj koji se odvija u Rijeci, pa tamo putujem jednom do dvaput tjedno, djeca su mi već veća, kćer ima 14, sin već studira, puni su razumijevanja i podržavaju me. Priznajem, kad su djeca malena, teško se baviti ovim sportom. Ovo zahtjeva dva treninga dnevno, i nekoliko sati treninga preko vikenda, zahtjeva dosta angažmana – priznaje.

Kakav je odnos muško-ženskih snaga u Ironmanu, je li muškarcima lakše u toj disciplini?

– Pročitala sam i desetak triatlonskih knjiga i sve govori kako su muškarci odmah u startu bolji 30 posto, to se i vidi na utrkama. Zato mi imamo žensku konkurenciju, ne natječemo se s dečkima, oni nas jako motiviraju – ističe Vedrana.

Koliko je bitna psihička snaga, kako ‘puniš baterije’?

– Uvijek kažem teže je trenirati glavu nego tijelo i iza toga stojim. Iduća mi je brdska utrka koja će zahtijevati više od 11 sati i trenirati um da ostane pribran, strpljiv cijelo to vrijeme, meni je bilo najteže. Jako sam nestrpljiva osoba, ne volim baš čekati i to je borba sama sa sobom, a tako je i na treninzima. Osam mjeseci treniranja specifično za ovu utrku i svi ti sati, kad vam se ne da, imate problema..dosljednost je najvažnija i jedina može dovesti do uspjeha.

Pred svaku utrku mi rekreativci imamo i tremu, što je normalno. Ona malo i digne adrenalin i pripremi vas na napor koji vas čeka. Međutim, tog trenutka kad krene utrka, bilo to trčanje, bicikl ili triatlon, barem u mom slučaju – sve nestane. Svi problemi, ljudi, sav posao, sve, samo ste vi i ta utrka, samo pazite na disanje, na stav, korake i to je jedna vrsta meditacije, to je moja meditacija. Meni je to nešto prekrasno i zbog toga to i radim – otkrila je Vedrana Gianni.

Foto: Trenirati se mora po svim vremenskim uvjetima, savjetuje gorička Iron Woman/FB Vedrana Janjić

Imate li vremena za nešto pojesti tijekom Ironmana ili nema ni obroka? 

– To je i najvažnije u sportu, prehrana je vrlo bitna, prilagodite je sebi i svom tijelu, bitno je i ne previše ni premalo. Najbolja je sportska prehrana, isplanirate, na ovoj utrci mi je pomagao moj partner koji mi je dodavao boce s energetskim napitkom, sportske gelove s pametnim omjerom ugljikohidrata i soli, i to pomaže da izdržimo utrku. Mnogi misle kako se ovime bavimo i zbog izgleda, pa evo zanimljiv podatak – kad sam krenula trčati imala sam 6 kila manje, pa sam se uz sport i ojačala. Trebate snagu da biste to odradili. Vrlo važno redovito jesti, jesti puno i jesti ugljikohidrate, čega se svi boje hahaha – poručila je.

Na kraju razgovora prva gorička Iron Woman, Vedrana Janjić, pozvala je sve koji se žele upustiti u taj iznimno zahtjevan sportski pothvat da joj se slobodno jave preko društvenih mreža.

– Pozivam svakoga kome je potreban savjet ili bi nešto dodatno pitali oko triatlona da me kontaktiraju preko moje Facebook stranice, drago mi je kad vidim da motiviram ljude, a i mene je motivirao naš poznati gorički triatlonac Bruno. To je jedan lijepi krug, što nas je više pozitivno orijentiranih ljudi na sport bit ćemo i sretniji kao nacija, pogotovo mladi, najbolje je od malena početi sa sportskim treninzima – rekla je prva gorička Iron Woman, Vedrana Janjiić, u razgovoru s voditeljicom Giannom Kotroman prilikom gostovanja u programu City radija.

Foto: Vedrana Janjić, prva gorička Iron Woman i voditeljica jutarnjeg programa City radija, Gianna Kotroman/City radio

 

Fotografije u članku: Gianna Kotroman/City radio

Tekst pripremila: Goga Kiš/Cityportal.hr

Vijesti

FOTO VIJEST Umirovljenici Plesa nakon muškog vodstva imaju – predsjednicu

Pred njom je koordinacija u nastavku aktivnosti koje oplemenjuju živote naših sugrađana zlatne dobi.

Objavljeno

na

Udruga umirovljenika grada Velike Gorice – Podružnica Pleso održala je Izbornu skupštinu, a kao i u Vukovini, nakon muškog vodstva čelništvo Udruge preuzima  – žena. 

Naime, dosadašnjeg predsjednika Ivana Vukušića na tom je mjestu naslijedila Rajka Plepelić, a tom im je prigodom, uz simboličan poklon, gradonačelnik Krešimir Ačkar čestitao na dosadašnjem doprinosu zajednici i stanovnicima ovog gradske četvrti zlatne dobi.  

– Gospodinu Vukušiću hvala na dosadašnjem predanom radu, a gospođi Plepelić želim puno uspjeha na mjestu predsjednice. Vjerujem da će u godinama pred nama i nadalje biti angažirani u brojnim aktivnostima koje oplemenjuju živote naših sugrađana – poručio je gradonačelnik. 

Nastavite čitati

Obrazovanje

Europa radi na borbi protiv požara, pogledajte kako VVG doprinosi ovoj inicijativi

Ukupna vrijednost projekta, koji se sufinancira iz programa Obzor2020, iznosi preko 24 milijuna eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Predstavnici Veleučilišta Velika Gorica sudjelovali su na završnoj konferenciji i promotivnoj radionici u sklopu europskog projekta SILVANUS – Integrated Technological and Information Platform for Wildfire Management. Ovaj međunarodni projekt usmjeren je na inovativna rješenja za upravljanje šumskim požarima i povećanje otpornosti na klimatske promjene.

Na konferenciji su predstavljeni glavni rezultati projekta, uključujući razvoj integrirane platforme za upravljanje šumskim požarima (IWFM), preporuke za smanjenje rizika od požara, alate za angažman građana poput aplikacija i edukativnih tečajeva te napredne programe obuke za stručnjake i hitne službe. Sudionici su razmijenili iskustva i znanja o tehnološkim inovacijama i znanstvenim poboljšanjima u prevenciji i kontroli šumskih požara, kao i o načinima integracije politika s ciljem povećanja otpornosti na klimatske promjene. Također su održane demonstracije razvijenih alata, uključujući IWFM platformu i aplikacije za građane.

Uz konferenciju, predstavnici Veleučilišta sudjelovali su i na radionici „CERIS workshop on solutions for first responders“, organiziranoj od strane Europske komisije. Na radionici su predstavljena inovativna rješenja za operativne sposobnosti timova koji prvi odgovaraju u kriznim situacijama, s naglaskom na daljnje potrebe razvoja tehnologija i strategija u operacijama spašavanja.

Projekt SILVANUS koordinira Università Telematica Pegaso iz Italije, a Veleučilište Velika Gorica uz još 48 partnera čini snažan međunarodni konzorcij u kojem je zastupljeno 15 država članica EU te Indonezija, Australija i Brazil. Ukupna vrijednost projekta, koji se sufinancira iz programa Obzor2020, iznosi preko 24 milijuna eura. Projekt je započeo 1. listopada 2021. godine i traje 42 mjeseca, zaključno s travnjem 2025., nakon čega slijedi priprema završnog izvješća.

Projekt SILVANUS predstavlja važan iskorak u europskim nastojanjima za poboljšanje sustava upravljanja šumskim požarima te integraciji znanstvenih i tehnoloških rješenja u borbi protiv sve izraženijih klimatskih izazova.

Nastavite čitati

Sport

Dva srebra za mlade goričke hrvače Hrženjaka i Josića

Debitirali Vinko Zubec i Bruno Matković.

Objavljeno

na

Jučerašnje Prvenstvo Zagreba i Zagrebačke županije u hrvanju grčko-rimskim načinom za mlađe dječake rođene od 2012. do 2014. godine, okupilo je 14 klubova i 118 mladih hrvača i hrvačica, a Hrvački klub Velika Gorica 1991 na natjecanju je imao sedam mladih hrvača.  

Najveći uspjeh ostvarili su Alexandar Hrženjak u kategoriji do 65 kilograma i Fran Josić u kategoriji do 44 kilograma. Naime, obojica su ostvarili tri pobjede i jednu izgubljenu borbu te zasluženo osvojili srebrne medalje.  

Foto: Hrvački klub Velika Gorica 1991

Blizu osvajanja brončanih medalja bili su i Vanja Grgić te Dario Hižar, koji su propustili priliku u borbi za treće mjesto u repasažu, ali su pokazali iznimnu borbenost i kvalitetu. 

– Posebno smo ponosni na Vinka Zubeca i Brunu Matkovića, koji su hrabro nastupili po prvi put i stekli dragocjeno iskustvo u borbi na natjecateljskoj razini. Čestitamo svim natjecateljima na sjajnim borbama i veselimo se budućim uspjesima – izjavio je nakon natjecanja predsjednik kluba i trener Anri Targuš, uz kojeg je mlade hrvače trenirao i Emanuel Odak. 

Nastavite čitati

HOTNEWS

HVZ: Situacija na poplavljenom području je pod kontrolom

U protekla 24 sata zabilježeno je 110 vatrogasnih intervencija na kojima je sudjelovalo 120 vatrogasnih organizacija s više od 400 vatrogasaca i 138 vatrogasnih vozila.

Objavljeno

na

U okolici Orahovice, gdje su vatrogasci tijekom 29. ožujka aktivno radili na obrani od poplave i sanaciji poplavljenih područja, došlo je do plavljenja stambenih i gospodarskih objekata te prometnica. Na obrani od poplave prema evidenciji, ukupno je angažirano 146 vatrogasaca s 44 vatrogasnih vozila s područja Virovitičko-podravske županije – javlja Hrvatska vatrogasna zajednica. 

– Situacija je na poplavljenom području pod kontrolom i vatrogasci su odradili sve sanacije na koje su izašli, no i dalje ostajemo u pripravnosti te aktivno radimo na obrani od poplave – izvijestio je v.d. županijskog zapovjednika Robert Teskera. 

Na obrani od poplava u Osječko-baranjskoj županiji ukupno je angažirano 418 vatrogasaca s 94 vatrogasna vozila, a najteže stanje je na području Općine Đurđenovac gdje je veliki broj objekata poplavljen te se radi na ispumpavanju. 

– Na području Đurđenovca vatrogasci Vatrogasne zajednice Đurđenovca ispumpavali su vodu u zgradi koja ima zajednički podrum za više kućnih ulaza, a zbog električnih instalacija koje se nalaze u istoj kako bi djelatnici HEP-a pustili električnu energiju natrag u zgradu. Ostale intervencije odnose se na ispumpavanje podruma obiteljskih kuća. Na intervencijama je sudjelovalo 30-tak vatrogasaca s 5 vatrogasnih pumpi – rekao je zapovjednik Vatrogasne zajednice Osječko-baranjske županije Zoran Pakšec. 

Na području Požeško-slavonske županije ukupno je odrađeno 7 tehničkih intervencija koje su se uglavnom odnosile na ispumpavanja vode iz stambenih i gospodarskih objekata i bunara, čišćenje prometnica od blata te jedno spašavanje vozila i osobe iz vode. Ukupno je angažiran 21 vatrogasac s 10 vatrogasnih vozila iz JVP Požega, JVP Požeško – slavonske županije te DVD-i: Čaglin, Jaguplije, Ruševo i Biškupci. 

Prema evidenciji zaprimljenih i obrađenih vatrogasnih intervencija u sustavima za upravljanje vatrogasnim intervencijama u protekla 24 sata zabilježeno je 110 vatrogasnih intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo 120 vatrogasnih organizacija s ukupno 401 vatrogascem i 138 vatrogasnih vozila. 

Prognoza vremena za iduće dana je optimistična po pitanju padalina. Već danas će biti manje kiše za razliku od proteklih dana a moguća su i kraća sunčana razdoblja, osobito u zapadnim predjelima – stoji u prognozi HDMZ-a. Prema sedmodnevnoj prognozi u četvrtak se očekuje porast dnevnih temperatura, bez kiše. 

Nastavite čitati

Sport

Kanta umjesto košarke: I sportski direktor HKS-a dolazio je uzalud…

Utakmica Prve lige u košarci između Gorice i Samobora odgođena je zbog kiše. Ne, nisu se vratila romantična vremena Nikole Plećaša i društva koje je igralo na otvorenom, problem je u krovu koji prokišnjava…

Objavljeno

na

Objavio/la

Za ovu subotu bio je zakazan ogled košarkaša Gorice i Samobora u našoj dvorani, trebalo je sve skupa krenuti u 16 sati, ali – ćorak. Odnosno – kiša! Da, zvuči neobično na prvu, ali obilna kiša doista je dovela do odgode jedne utakmice u dvorani, u zatvorenom prostoru, koji po definiciji, uz sve ostalo, ima i krov.

Caka je u tome da se taj krov u posljednje vrijeme baš i ne osjeća najbolje u trenucima kad padne kiša, na nekim dijelovima propušta vodi i tako smo došli do toga da je utakmicu otprilike jednako teško organizirati na Udarniku, na otvorenome, i u dvorani, na zatvorenome. Delegat je izvidio situaciju, procijenio da bi bilo suviše opasno dozvoliti da se utakmica igra u ovakvim uvjetima, pa je cijela priča odgođena.

“Zbog prokišnjavanja Gradske sportske dvorane današnja utakmica 22. kola protiv Samobora je odgođena. Novi termin je srijeda, 2. travnja u 19 sati”, javili su se iz kluba, uz fotografiju koja sve govori.

Umjesto da se lopte upadaju kroz obruč, a zatim i paraju mrežicu, ovoga su puta kišne kapi punile jednu običnu kantu, pojačanu ručnicima i krpama. Ništa košarka, samo kišnica…

Budući da je član Samobora, gostujuće momčadi, i novi sportski direktor HKS-a Krunoslav Simon, nema dvojbe da će na svoju listu problema u hrvatskoj košarci, koje hitno treba riješavati, upisati i dvorane u kojima se ne može igrati košarka kad pada kiša. Zvuči romantično, kao u ono doba kad se košarka igrala na vanjskim betonskim terenima, ali malo kome je tu do romantike.

Uključeni bi radije radove nego romantiku, radove na krovu koji prokišnjava i tako odgađa ili otkazuje sportske događaje. Ne tako davno iz Gradske sportske dvorane morao je biti prebačen i Memorijalni turnir Antun Azenić Deda, i tad je problem bila kiša, problem koji će s vremenom postajati samo sve veći.

Dakle, novi termin za košarku je srijeda u 19 sati, pod uvjetom da ne bude kiše.

Nastavite čitati

Reporter 446 - 20.03.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.