Povežite se s nama

HOTNEWS

Održana promocija filma “Iščemo turopolsko blogo” kojemu je cilj približiti turopoljski dijalekt mladima

Scenarij za film je pisan po abecedi, a uključuje tridesetak drugih turopoljskih riječi i izraza poput, ambrela, blešči, coprnica, buflin, zameriti…

Objavljeno

na

U okviru manifestacije Dani europske baštine kojoj je ove godine tema „Baština za sve“, u kino dvorani POU VG održana je promocija filma Iščemo turopolsko blogo, redateljice Romane Rožić. Podsjetimo kako je film nastao u sklopu dvogodišnjeg projekta „Učimo turopoljski dijalekt“ i doprinos je njegovanju zavičajnih govora turopoljskog dijalekta koji je zaštićeno nematerijalno kulturno dobro RH od 2017.godine.

– Film je zapravo jedna uvodna lekcija u cijeli projekt. Planiramo snimati i dalje, jer je zamišljeno da snimimo niz kratkih lekcija, na isti način zabavnih, gdje ćemo promovirati osim dijalekta našu kulturnu baštinu, spomenike, krajolike… Planirano je sljedeće godine da se radi na jednom scenariju, a za njega će biti raspisan i natječaj. U zadnjih dvije godine, na provedbi projekta sudjelovalo je više od 200 suradnika – istaknula je autorica Projekta Vesna Župetić, ujedno i savjetnica za kulturu Grada Velika Gorica.

07.10.2021. – Velika Gorica – Promocija filma “U potrazi za turopoljskim blagom” – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Film je prava mala duhovita krimi priča na turopoljskom dijalektu. U filmu ima vještica, lopova, moguta, nadnaravnih bića, krinolina i lokalnih nošnji, glazbe, prve ljubavi. Scenarij je pisan po abecedi, a uključuje tridesetak drugih turopoljskih riječi i izraza poput, ambrela, blešči, coprnica, buflin, zameriti…

– Sve je počelo tako da smo htjeli popularizirati turopoljski dijalekt koji je dugo vremena na neki način bio sramota, govorilo se kako je on za seljački jezik. No, nedavno je proglašen kulturnim dobrom. I tako smo krenuli u zaštitu malo aktivnijeg očuvanja. Shvatili smo da bi zapravo za popularizaciju bio dobar neki film, a on je uijek dobro sredstvo za širu javnost. Pogotovo za mlade kojima je turopoljski dijalekt postao dalek i stran – objašnjava nam redateljica Rožić te dodaje kako je cijela ova priča i samo snimanje filma bilo jedno predivno iskustvo.

07.10.2021. – Velika Gorica – Promocija filma “U potrazi za turopoljskim blagom” – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

– Vladala je jedna pozitivna atmosfera što je uopće neobjašnjivo. Glumci amateri su bili izvrsni, općenito je bila dobra suradnja sa svim institucijama koje su se uključile. Ja sam oduševljena i nešto je u svemu tome bilo pozitivno, da li zato što je naš dijalekt omiljen ili zato što vlada pandemija koronavirusa pa su ljudi željni druženja i da u nečemu sudjeluju, a možda zato što je to komedija koje svi vole – ispričala nam je svoje dojmove redateljica Rožić.

Romana Rožić

07.10.2021. – Velika Gorica – Promocija filma “U potrazi za turopoljskim blagom” – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Scene filma snimane su na atraktivnim, turističko i povijesno zanimljivim i prepoznatljivim lokacijama u Velikoj Gorici, Donjoj Lomnici, Lukavcu i Buševcu, a sudjelovali su brojni glumci volonteri. No, film je imao i jednog profesionalca, glumca Denisa Bosaka.

– Nisam imao problema s dijalektom, iako se dosta razlikuje od mog prirodnog zagorskog kajkavskog. Bilo je odlično glumiti, ekipa je bila super i dobro smo se zabavljali. Stvorili smo nešto što se nadam da će se svima svidjeti. Cijeli ovaj film je jedan prekrasan moment, jer imam neki osjećaj da kajkavski jezik doživljava svoju renesansu i bilo mi je lijepo biti dio te renesanse – kazao je Bosak.

07.10.2021. – Velika Gorica – Promocija filma “U potrazi za turopoljskim blagom” – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

– Rijetko se u našim filmovima čuje neki naš izvorni dijalekt, mislim tu na cijelu Zagrebačku županiju. Veseli nas što je film napokon gotov, a svi koji su sudjelovali odradili su odličan posao. Nadam se da će se u budućnosti takvi filmovi i dalje razvijati kako bi se osnažio i taj dio naše baštine – zaključila je producentica Mirta Puhlovski.

Uz ovaj dvadesetominutni igrani film, prikazan je i film o nositeljima kulturnog dobra koji su predstavili sebe i svoj rad na turopoljskom dijalektu.

07.10.2021. – Velika Gorica – Promocija filma “U potrazi za turopoljskim blagom” – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

HOTNEWS

Zvonko odlučio! Branka je pobjednica turopoljskog tjedna ‘Večere za 5’

Branka: ‘Nisam iznenađena, ja sve osjetim’

Objavljeno

na

Farmer iz ‘Ljubav je na selu’ Zvonko Šantalab, ugostio je jučer Branku, Leu, Karla i Ivana u Buzinu posljednji dan turopoljskog tjedna ‘Večere za 5’. Za svoju večeru osvojio je 33 boda, a kako su svi ostali imali po 37 bodova na Zvonku je bilo da odluči tko će odnijeti pobjedu, a on je brzo odlučio da će to biti Branka!

Zvonko je za glavno jelo pripremao patku s mlincima nazvanu ‘Posljednji let prema jugu’. Slijedila je priprema kokošje juhe za predjelo ‘Zajedno smo jači’, a na kraju je pripremio štrudlu od jabuke za desert, koju je nazvao ‘Zahvala iz voćnjaka’.

Domaćin je koristio domaće namirnice u pripremi i, iako se cijeli tjedan šalio kako ne zna kuhati, nije zavarao svoje protukandidate.

„Juha definitivno nije predjelo i ne klasificira se kao predjelo. Kao takvu ju neću ni prihvatiti“, najavio je Ivan.

Zvonko je postavio stol u vrtu i dočekao svoje goste u formalnom izdanju te ih ponudio prigodnim aperitivima, koji su se svima baš svidjeli.

„Zvonko mi se nije činio kao da ima tremu nego kao da je umoran. Nekako mi se činio kao da nije baš zadovoljan“, komentirala je Branka.

Foto: RTL.hr

Juha se Karlu najviše svidjela te je on komentirao kako mu je baš drago da je danas predjelo ‘na žlicu’, Branka je pohvalila domaćina: „Zvonko, mogu vam reći da vam je juha jako fina i baš mi paše“, a Ivan i Lea komentirali su kako juha nije predjelo te kako je u juhi nedostajalo povrća-

Kao i juhu, domaćin je i glavno jelo poslužio na sredinu stola kako bi si svaki gost izvadio koliko mu paše.

Karlo je i s glavnim jelom bio najzadovoljniji i čak je vadio još na tanjur. Branki je sve bilo u redu, ali nije bila impresionirana jer nije neka ljubiteljica pačjeg mesa, a Ivanu i Lei je nedostajalo soli.

Ipak, Ivan je priznao kako su mu mlinci, koje je ovom prigodom prvi puta kušao, bili baš fini.

Kao predjelo i glavno jelo, štrudla je najviše kritika dobila od Ivana i Lee, koji su smatrali da je presuha i pretjerano pečena. Branka je ponovno bila zadovoljna, ali ne baš impresionirana i rekla: „Štrudla k’o štrudla.“

Gosti su se slagali oko toga da su očekivali bolju atmosferu. „Očekivala sam malo življe, malo drugačije, a mislim da je i Zvonko očekivao drugačije i cijelo vrijeme imam osjećaj kao da mu nije išlo kako je zamislio“, rekla je Branka.

Nakon večere domaćin je gostima podijelio po deset domaćih jaja i maslinovo ulje iz svog maslinika u Biogradu, a zatim je kao iznenađenje pripremio gramofon kako bi gostima puštao ploče, ali je naišao na poteškoće – ploča je prvo svirala presporo, a zatim prebrzo, što je uzrujalo domaćina.

Zvonko je od Karla dobio deset bodova, od Branke i Ivana po osam bodova, a od Lee sedam bodova pa je s 33 boda na njemu bilo da odluči tko će odnijeti pobjedu – Branka!

– Osjećam se super, ali iskreno ne osjećam se iznenađeno jer ja sve osjetim. Nisam najbolje kuhala, ali je tako ispalo – možda zbog atmosfera, možda tako zračim – zadovoljno je komentirala pobjednica.

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Besplatni pregledi vozila u stanicama za tehničke preglede

Od 25. do 30. studenoga provest će se preventivno-sigurnosna akcija nadzora tehničke ispravnosti vozila pod nazivom ”Dani tehničke ispravnosti vozila”.

Objavljeno

na

Sukladno Nacionalnom planu sigurnosti cestovnog prometa Republike Hrvatske, i ove će se, kao i proteklih godina kao stalna praksa u razdoblju od 25. do 30. studenoga provesti preventivno-sigurnosna akcija nadzora tehničke ispravnosti vozila pod nazivom ”Dani tehničke ispravnosti vozila”.

Akciju će na području Policijske uprave zagrebačke u zajedničkoj suradnji provesti Hrvatski autoklub, Centar za vozila Hrvatske i Policijska uprava zagrebačka.

– Akcija je prvenstveno usmjerena na mogućnost obavljanja besplatnog pregleda vozila u stanicama za tehničke preglede vozila, a temelji se na poticanju što većeg broja vozača da vlastita vozila podvrgnu preventivnoj kontroli tehničke ispravnosti te na taj način otklone mogućnost događanja prometne nesreće uvjetovane tehničkom neispravnošću vozila. Napominjemo da će od akcije biti izuzeta vozila koja u navedenom razdoblju imaju zakonsku obavezu provođenja tehničkog pregleda i registracije – ističu iz policije.

Vlasnici vozila uključuju se u akciju dobrovoljno, a kroz savjetodavnu i tehničku pomoć od stručnjaka ukazivati će se na značaj uklanjanja neispravnosti na vozilu.

U spomenutom razdoblju policijski službenici će tijekom redovnog obavljanja službenih zadaća vozače upućivati na mogućnost besplatnog pregleda vozila u svim stanicama za tehnički pregled vozila.

Foto: Pexels/Artem Podrez

Nastavite čitati

Crna kronika

Jedna noć, tri šupe i kafić! Lopovi harali Gradićima, policija poziva mještane na suradnju

Ovdje je izrazito važna suradnja građana i policije, kako zbog njihove veće sigurnosti tako i rješavanju kaznenih djela.

Objavljeno

na

Gorička policija u ovom je tjednu zabilježila niz provala i krađa. Već smo ranije pisali i upozoravali mještane Gradića o provalama u njihovom naselju.

Bilo je to u noći sa 17. na 18. studenoga u Gradićkoj ulici provaljeno je u tri šupe koje se nalaze u stražnjem djelu dvorišta obiteljskih kuća. Provaljeno je na identičan način u sve šupe.
Polomili su lokote i obili vrata, a uglavnom se krao alat.

Prva šupa na meti provalnika bila je šupa 83-godišnjaka iz koje je ukraden sitni alat. Iz šupe 53-godišnje mještanke Gradića, lopov ipak nije ništa ukrao. Zaključila je to mještanka nakon što su krim inspektori obavili očevid.

Treća provala bila je na štetu 49-godišnkaka.

Lopovi su iz šupe ukrali razni alat, set gedora, bušilicu, flaksericu te veću količinu produžnih kablova raznih dužina.

Uz šupe, lopovi su odlučili provaliti u kafić Vuglec kraj nogometnog igrališta.

Obili su vrata kafića, ušetali u kafić i sa šanka ukrali stalak s Cedevitama na kojima je bilo oko sto vrećica, a zbog paljenja alarma odustali su od daljnje krađe.

– Pozivamo građane ukoliko imaju bilo kakvih saznanja o ovim događajima da podjele sa policijom. Jer ovdje jedino suradnja građana i policije dovodi do njihove veće sigurnosti i rješavanja navedenih kaznenih djela – poručili su iz goričke policije.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Farmer Zvonko zatvara turopoljski tjedan ‘Večere za 5’: „Jako se veselim mlincima, ovo će biti prvi put da ću ih probati“

Svoje protukandidate Branku, Leu, Karla i Ivana ugostit će u svom domu u Buzinu.

Objavljeno

na

Poljoprivrednik i inženjer agronomije po struci, Zvonko Šantalab, gledateljima poznat iz showa ‘Ljubav je na selu’, privest će kraju turopoljski tjedan ‘Večere za 5’. Svoje protukandidate Branku, Leu, Karla i Ivana ugostit će u svom domu u Buzinu.

„Živim u Buzinu već tridesetak godina – pokušao sam raditi u uredu, na kompjuteru, ali nisam ja za zatvorenu sobu i ekran cijeli dan. Ja moram biti vezan uz prirodu, uz zemlju, biljke, životinje, tada se osjećam ispunjen i to mi puni baterije. Koliko god se umorio, kad se naspavam, ujutro sam spreman za dalje“, kaže Zvonko koji, kad ne radi na svom imanju, voli planinariti i ići na koncerte, a na pitanje što ga je potaknulo da se prijavi u show, odgovara: „Htio sam se okušati u tom ‘Večeri za 5’ jer znam kuhati, nije mi to problem i hoću i to isprobati! Malo se družiti, malo upoznati nove ljude i malo se odmoriti, da nije uvijek samo rad, rad, rad.“

„Volimo ga zezati malo i Zvonko se ne ljuti, on to prihvati na svoj način“, kaže za Zvonka Branka, a Lea dodaje: „Jako je osebujan, ličnost jedna osebujna.“

Na Zvonkovom popisu sastojaka našli su se mrkva, kelj, mlinci, patka, rajčica, kore i jabuka.

„Kelj nije mi baš drag, ali pojede se“, za sastojke je rekla Branka.

„Ja mislim da će on poslužiti stvari iz svog vrta i da će sve biti domaće jer je jučer napomenuo da mu je baš bitno da bude domaće“, pretpostavlja Karlo, a Ivan iskreno priznaje: „Jako se veselim mlincima, ovo će biti prvi put da ću ih probati!“

Svih četvero kandidata koji su dosad kuhali imaju isti broj bodova! Hoće li Zvonko odnijeti pobjedu ili pak o njoj odlučiti – ne propustite u novoj epizodi ‘Večere za 5’ danas na RTL-u od 17.50! Epizoda je dostupna na platformi Voyo 24 sata prije prikazivanja na televiziji.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Sezona je prehlade, a evo kako spriječiti ‘dosadan’ kašalj i kada se obratiti liječniku

Situacije u kojima je potrebno odustati od samoliječenja kašlja i potražiti pomoć liječnika su svakako situacije kada kašalj traje duže od tjedan dana, kada je sekret gust, gnojan žuto-smeđe boje, ako se iskašljava krv, osjećaj kratkoće daha, kada je kašalj posljedica udisanja stranog tijela, ako je praćen povišenom temperaturom…

Objavljeno

na

Neovisno o godišnjem dobu, kašalj je vrlo čest razlog dolaska pacijenata u ljekarnu. Budući da njegovi uzroci mogu biti različiti, bilo da se radi o prehladi, upali grla, upali pluća, alergiji, astmi, nuspojavi nekih lijekova, pa sve do onih težih stanja kao što su karcinom pluća, KOPB…važno je utvrditi razlog kašlja, a nakon toga i odabrati adekvatnu metodu liječenja.

Kašalj je prirodni mehanizam kojim se naše tijelo brani i to od različitih nečistoća tj. iritansa koji na sluznici dišnog sustava aktiviraju cijeli niz reakcija čiji krajnji cilj je zrakom iz pluća, čija brzina može doseći i 80 km na sat, odstraniti nepoželjnu tvar bilo iz gornjih ili donjih dišnih putova.

Različite su vrste podijele kašlja, a ona najčešća po opisu pacijenata je na suhi kod kojeg ne dolazi do stvaranja sluzi pa ga često nazivamo i nadražajnim, praćen osjećajem škakljanja koji potiče taj kašalj, i produktivni kašalj kod kojeg je prisutna gusta sluz koju je teško iskašljati, a čija boja može biti znak da možda samoliječenje nije jedina opcija, već je potrebno posjetiti liječnika i to pogotovo ako se radi o sluzi zeleno-žućkaste boje ili ako se primijete tragovi krvi.

Kod samoliječenja suhog kašlja, preporuka ljekarnika najčešće je antitusik koji blokira ili smanjuje refleks kašlja. Biljni antitusici među kao što su trputac, islandski lišaj, bijeli sljez svojom biljnom sluzi oblažu sluznicu usta i ždrijela zadržavajući je vlažnom te smanjuju nadražaj na kašalj, promuklost i grlobolju. Na policama ljekarne možemo ih naći u obliku pastila ili sirupa.
Sintetski lijek protiv suhog kašlja, butamirat , u ljekarnama je dostupan bez liječničkog recepta.

Ekspektoransi su izbor liječenja kod produktivnog kašlja budući da oni otapaju bronhijalnu sluz te pomažu pri njenom iskašljavanju. Od biljnih pripravaka u tu svrhu najčešće koristimo pripravke bršljana, timijana, jaglaca.

Ekstrakt bijelog sljeza možemo koristiti i kod suhog i produktivnog kašlja budući da sluz bijelog sljeza koja oblaže sluznicu, smanjuje i spazam mišića dišnog sustava.

Sintetski lijekovi koji olakšavaju iskašljavanje, a dostupni su bez liječničkog recepta u ljekarnama su acetilcistein, bromheksin, ambroksol. O njihovoj dozi ovisnoj o dobi te najprikladnijem obliku primjene, svakako se valja savjetovati sa ljekarnikom.

Želimo li podijeliti kašalj ovisno o njegovom trajanju, tada govorimo o:

– akutnom (kratkotrajnom) kašlju koji nastupa naglo i traje maksimalno do tri tjedna
– subakutnom kašlju koji traje od tri do osam tjedana
– kroničnom (dugotrajnom) kašalju koji kod odraslih traje duže od osam tjedana, a kod djece dulje od četiri tjedna te zahtjeva dodatnu dijagnostiku budući da u pozadini mogu biti i neke ozbiljnije neinfektivne bolesti, a dodatni simptomi koji se mogu pojaviti su začepljenost/curenje iz nosa, bolno grlo uz promuklost ili osjećaj da nam se kontinuirano nešto cijedi niz ždrijelo, povišena temperatura, žgaravica ili kiseli okus u ustima

Bilo da se radi o produktivnom ili suhom kašlju, akutnom ili kroničnom, postoje određeni univerzalni savjeti koje valja spomenuti, a to su svakako unos dodatne količine tekućine kako bi se sluznica ispirala, dodatno vlažila, sluz razrijedila te time i lakše iskašljala. Preporuka je i vlažiti i zrak u prostorijama u kojima se boravi koji je u zimskim mjesecima suh i zbog grijanja.

Novije metode su sveprisutniji ovlaživači zraka od kojih pojedini imaju opciju i raspršivanja, difuzije eteričnih ulja koja pojedina uz ugodan miris imaju i antivirusna i/ili antibakterijska obilježja, a jedno takvo je svakako već dobro poznato eterično ulje eukaliptusa. Za vlaženje zraka mogu se koristiti i neke jednostavnije i cjenovno prihvatljivije metode kao što su keramičke posude sa vodom na radijatorima ili još jednostavnije vlažni ručnici.

Foto: Pexels/Polina Tankilevitch

Inhalacije fiziološkom otopinom u obliku aerosoli još jedan su od načina vlaženja sluznice dišnog sustava te omekšavanja sluzi čime je olakšana njezina eliminacija iz dišnog sustava. Fiziološka otopina je vodena otopina sa 0,9% soli, kakvu sadrži naš organizam, pa kod inhalacije ne iritira sluznicu. Za inhaliranje se može koristiti i hipertonična otopina na bazi morske vode čija optimalna koncentracija za inhaliranje je 2,3% natrijevog klorida (NaCl). Zbog povećane koncentracije NaCl-a takva otopina „izvlači“ vodu iz otečene sluznice nosa čime dišni put postaje prohodniji, a uz to minerali iz morske soli doprinose razrjeđivanju sluzi. Hipertonična otopina ubrzava također i rad trepetljiki dišnog sustava za 20 % što doprinosi prirodnom mehanizmu čišćenja sluznice.

Kod kašlja koji ometa san, svakako je preporuka podizanje uzglavlja dodatnim jastukom. Pripravci na bazi propolisa i meda mogu ublažiti iritaciju grla čija sluznica može biti oštećena učestalim kašljanjem. Balzami na bazi eteričnih ulja koji se utrljavaju na kožu prsa i leđa također su jedan od preparata koji mogu olakšati simptome prehlade pa tako i kašlja.

Situacije u kojima je potrebno odustati od samoliječenja kašlja i potražiti pomoć liječnika su svakako situacije kada kašalj traje duže od tjedan dana, kada je sekret gust, gnojan žuto-smeđe boje, ako se iskašljava krv, osjećaj kratkoće daha, kada je kašalj posljedica udisanja stranog tijela, ako je praćen povišenom temperaturom koja se ni uz upotrebu antipiretika ne snizuje, a kod djece pojava osipa i povišene temperature uz kašalj je znak da je vrijeme da se posjeti liječnika.

Naslovna fotografija: Ilustracija/Pexels/Andrea Piacquadio

Nastavite čitati

Reporter 443 - 21.11.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.