Povežite se s nama

Vijesti

ANRI TARGUŠ:”I danas kao pobjednik jednako sam ponosan na našu najsjajniju akciju “Oluja”, baš kao i prije 26 godina!”

Umjesto da se nastavi školovati, u obranu domovine otišao je sa šesnaest godina.

Objavljeno

na

Osim što se u Hrvatskoj danas slavi Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja, slavi se i obljetnica vojno redarstvene operacije “Oluja”.

Na današnji dan 1995.godine Hrvatska vojska oslobodila je okupirani Knin, te je ovom operacijom oslobođeno 10 400 četvornih kilometara ili 18,4 posto ukupne površine Hrvatske. Također, u hrvatski ustavno-pravni poredak vraćen je cijeli okupirani teritorij, osim istočne Slavonije.  “Oluja” je započela dan ranije, u svitanje 04. kolovoza 1995.  U 84 sata akcije u kojoj je sudjelovalo oko 200 tisuća vojnika ostvareni su svi zacrtani ciljevi u koje vjerojatno nitko, osim nas samih nije vjerovao.

Svjedoci ovog vremena i danas, 26 godina kasnije prisjećaju se svega što se tada događalo s velikim ponosom. Među njima je i naš sugrađanin Anri Targuš koji je u Domovinski rat otišao kao srednjoškolac sa svega 16 godina. Nije to više bila igra rata s prijateljima u dvorištu, to je bio stvarni rat.

Foto: Privatna arhiva

Gledajući iz današnje perspektive, nemoguće je zamisliti da bi današnji mladi naraštaji mogli napraviti nešto slično što je napravila Anrijeva generacija devedesetih godina.

-Smatram da smo bili zreliji i psihički i fizički od današnjih generacija te dobi. Da, bio sam 16-godišnjak, tek završio drugi razred srednje škole i umjesto da nastavim školovanje, osjetio sam duboko u sebi neobjašnjiv poziv da pomognem svom narodu i svojoj domovini. Ljubav prema domovini bila je jača od svega. Uvijek govorim i svjedočim da smo cijela ratna generacija dragovoljaca Bogom odabrani da sačuvamo svoj narod i hrvatsku domovinu od pobješnjelih četničkih hordi i tadašnje JNA. Neprijatelj je dugo planirao svoj zločinački plan i pitanje je što bi od hrvatskoga naroda i domovine danas bilo da nije bilo baš tih mladih, tada golorukih, ali hrabrih i odvažnih gardista. – govori Targuš.

Roditelji su mu također bili hrvatski branitelji, majka Mara bila je u sanitetu Kriznog štaba “Knez Branimir” u Osijeku, gdje je i sam započeo svoj ratni put, a otac Viktor  bio je pripadnik 153. brigade  HV-a iz Velike Gorice.

Kako je  rodom iz Osijeka, nakon što je njegov grad napadnut odlučio se prijaviti u Zbor narodne garde (ZNG), a zbog godina na početku je radio kurirske poslove i čuvao stražu.

-U srpnju 1991. godine počeo sam odlaziti na prve linije obrane Osijeka – kaže Anri, te ističe kako je nekoliko mjeseci kasnije, 01.prosinca 1991. postao dio Samostalnog izviđačkog voda 106.brigade s kojim je prošao slavonska ratišta, te je sudjelovao u obrani Bosanske Posavine.

Foto: Privatna arhiva

Nakon rasformiravanja 106. Brigade, stotinjak mladih gardista poslano je na daljnju specijalizaciju u specijalnu postrojbu Ministarstva obrane “Bojnu Zrinski” gdje nakon rigorozne selekcije i obuke ostaju njih sedmorica.

-Kao pripadnik specijalne postrojbe “Bojne Zrinski” prolazim mnoga teška ratišta Južnog bojišta. Ratovati kao pripadnik specijalne postrojbe je teško i vrlo složeno, jer su to manje borbene grupe koje se infiltriraju duboko u neprijateljske pozadine i imaju specifične zadatke. Svaki pripadnik je morao biti visoko motiviran te izrazito fizički, a ponajviše psihički spreman, budući da su napetost i strah neprestano bili prisutni.

Bojna Zrinski je 1994. godine prešla u Prvi hrvatski gardijski zdrug.

Foto: Privatna arhiva

-Akcija “Oluja” me zatekla kao pripadnika elitne padobranske bojne prvog  hrvatskog gardijskog zdruga gdje sam zajedno s ostalim suborcima helikopterskim desantom prebačen s livanjskog polja na područje okolice Zadra. Zadaća Prvog hrvatskog gardijskog zdruga koja je bila pod direktnim zapovjedništvom tadašnjeg predsjednika Franje Tuđmana je bila ovladavanje i čišćenje terena pravcem Obrovac-Gračac-Srb te izbijanje na granicu s BiH.- prisjeća se Anri i kaže kako te noći nisu spavali, znali su da se sprema nešto veliko, ali nisu bili svjesni što.

U tri sata ujutro, postrojeni su, te im je pročitana zapovijed predsjednika Franje Tuđmana za vojnu akciju Oluja. I dan danas se sjeća dijela zapovijedi u kojoj je stajalo da se akcija mora odraditi i pod cijenu života.

-Nakon pročitane zapovijedi predsjednika Franje Tuđmana srce mi je zatreperilo od uzbuđenja jer je došao i taj konačni obračun,  a možda i završetak brutalnog i krvavog rata od kojeg smo, iskreno rečeno već bili poprilično umorni nakon 4 godine neprestanog ratovanja.-prisjeća se Anri.

Foto: Privatna arhiva

-Kad smo ušli u Obrovac neprijatelj nije pružao otpor, kao ni dalje do Gračaca do kuda smo čistili teritorij. Poseban trenutak bio je kad smo doznali da je oslobođen Knin, ali mi smo još uvijek izvršavali zapovijed, pa nije bilo prostora za opuštanje. U Srb smo ušli 8. kolovoza.- kaže Anri, te prepričava kako je to tada izgledalo. -Gotovo cijeli dio čišćenja terena od Obrovca do Srba smo prošli pješke. Cijelim putem nas je pratila velika vrućina.  Na svu sreću nije bilo velikog otpora neprijatelja u povlačenju,  tako da su bježeći ostavili velik dio vojne tehnike i opreme. Tek kod Srba smo imali veći okršaj s jednom neprijateljskom postrojbom koju smo u vrlo brzom vremenu savladali,  te ih protjerali preko granice.

-I danas kao pobjednik sam jednako ponosan na našu najsjajniju akciju “Oluja”, baš kao i prije 26 godina. Akcija koja je okrunjena ulaskom pobjedničke, hrvatske vojske u grad Knin koji je simbol naše patnje i našeg ponosa, te pobjede za oslobođenje i opstanak naše države. – s ponosom ističe.

Foto: Privatna arhiva

Nažalost za njih rat tada nije bio gotov. Postrojba je preusmjerena natrag u BiH gdje su bili cijelo vrijeme nakon oslobođenja Kupresa, Livanjskog polja, Bos.Grahova i Glamoča odnosno akcija Cincar, Zima 94, Ljeto 95.

-Uslijedile su akcije Južni potez i  operacija Maestral gdje sam 12.rujna 1995. bio i ranjen u akciji prema oslobađanju grada Jajca zajedno sa nekoliko suboraca, među kojima je bio i zapovjednik Miljenko Filipović. Dva suborca su poginula, dozapovjednik Ante Šaškor i jedan od mojih najboljih prijatelja  Dario Tomašević koji je sa mnom došao u Bojnu Zrinski. Želim istaknuti da je on također bio maloljetni branitelj, mlađi od mene 5 mjeseci.

Foto: Privatna arhiva

Prisjetio se kako je jednom prilikom kada je predsjednik Franjo Tuđman posjetio specijalnu postrojbu ”Bojnu Zrinski” u Kumrovcu 1991. godine rekao je:-Junaci, po prvi put u povijesti imamo svoju vojsku, a vi ste njezin prvi odred .Za vaša junačka djela zna se samo dijelom u javnosti, ali znat će se, pisat će o njima povijest.

I bio je u pravu, a naš Anri Targuš zauvijek će ostati dio te teške, bolne, ali u konačnici slavne povijesti. Jer, upravo zahvaljujući njemu i ostalim hrvatskim braniteljima, obranjen je i sačuvan naš dom, naša domovina. Naša Hrvatska. Hvala im na tome!

Foto: Privatna arhiva

Za kraj hrvatski branitelj Anri Targuš, uputio je čestitku povodom današnjeg dana.

-Svim pobjednicima, hrvatskim braniteljima koji su u zajedništvu s hrvatskim narodom ostvarili najveću povijesnu pobjedu čestitam Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja, a mir i pokoj vječni dušama naših poginulih branitelja.

Sport

Još nije gotovo, pionirima na Glavnom treba barem bod za titulu!

Nakon što kadeti HNK Gorice od 16 sati odrade svoju utakmicu protiv Rijeke, od 18 sati na teren će pioniri, također protiv Rijeke. Lokomotiva je pobijedila Dinamo i preskočila ih za bod, a toliko Goricu i dijeli od titule prvaka države – jedan jedini bod!

Objavljeno

na

Objavio/la

Kako god završila, što god ostane zapisano na njezinim posljednjim stranicama, priča o sezoni 2023/24. u životima pionira HNK Gorice bit će ukrašena samo najraskošnijim metaforama. Velika Gorica u momčadskom sportu nikad u svojoj povijesti nije imala najbolju momčad u državi, barem ne kad pričamo o najpopularnijim i najmasovnijim sportovima, a ova je generacija “osmaša”, na čelu s trenerom Borisom Trivunovom, na korak do tog uspjeha došla u nogometu. Najmasovnijem, najpopularnijem sportu, u konkurenciji svih dječaka iz cijele zemlje koji sanjaju veliku nogometnu karijeru…

Ostalo je pionirima Gorice još samo 70 minuta nogometa u ovoj sezoni 1. NL za pionire, najvišeg ranga u hrvatskom nogometu tog uzrasta, od naslova prvaka države dijeli ih samo jedan bod i uzalud je svo smirivanje, spuštanje na zemlju, ponavljanje da rezultatskog imperativa nema. Svemu tome unatoč, ovi klinci znaju što su napravili, do kud su došli i što ih čeka. Pred njima je utakmica koju će vjerojatno svatko od njih pamtiti do kraja života i zato gore od želje da se dokažu i pokažu, da uzmu zasluženu konačnu nagradu.

Cijele ove sezone doživjeli samo jedan jedini poraz, a ostane li tako i nakon ogleda s Rijekom u nedjelju od 18 sati, Gorica će uzeti titulu. Jedan bod bit će dovoljan za mnogima od njih vjerojatno jedini naslov prvaka države u životu, pobjeda bi bila idealan način za završetak sezone, a nadali smo se da neće biti potrebno niti jedno niti drugo. Međutim, ništa od toga…

Naime, u prijepodnevnom terminu, od 10 sati, na Kajzerici su igrali drugoplasirana Lokomotiva i četvrtoplasirani Dinamo. Sve osim pobjede “lokosa” donosilo je Gorici titulu bez obzira na ishod njezine posljednje utakmice, no završilo je pobjedom Lokomotive 4-2. I to puno lakšom i uvjerljivijom nego što govori rezultat, budući da je Lokomotiva već nakon 23 minute vodila 4-0 protiv očito prilično indisponiranih mladih dinamovaca.

Tu je sve, dakle, vrlo brzo postalo jasno, pa će se na kraju dogoditi ono za što se trener Trivunov i njegovi igrači pripremaju cijeli ovaj tjedan. Gorica će morati ići na pobjedu da bi uzela (barem) bod i osvojila titulu. Talentirana gorička generacija pokušat će taj cilj ostvariti na velikoj sceni, tamo gdje se za bodove inače bore seniori. Pitali su ih iz kluba, naime, gdje žele igrati odlučujuću utakmicu, a odgovor je bio jednoglasan:

– Na glavnom terenu!

Želju su im iz kluba uslišali, dva dana nakon seniorske pobjede nad Rudešom na istom će se igralištu za pobjedu protiv Rijeke boriti neki novi klinci, neki budući prvotimci. Kulise će biti spremne, roditelji, prijatelji i svi ostali navijači imat će dovoljno mjesta na tribinama, koje će, duboko se nadamo, biti lijepo popunjene.

Ovo je posebna utakmica, ovo je posebna generacija, zaslužili su ovi dečki i posebnu pozornost…

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO AIRVG ponovno oduševio! Više od 20 tisuća posjetitelja razgledalo letjelice i uživalo u showu grupe ‘Krila Oluje’

Veliku pozornost izazvao je novi vojni borbeni avion Rafale.

Objavljeno

na

Objavio/la

Sliježu se dojmovi nakon aeromitinga koji je jučer održan na starom terminalu Međunarodne zračne luke dr. Franjo Tuđman. Izložbu zrakoplova i spektakularan letački program u Veliku Goricu je došlo vidjeti oko 20 tisuća posjetitelja koji su procirkulirali u šestosatnom događanju.

11.05.2024. – Treći aeromiting AIRVG u Velikoj Gorici – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hhr

Na AIRVG2024. pristigli su ljudi iz cijele Hrvatske, ali i izvan nje. Na terminalu su tako bili izloženi Rafal, MIG 21 – kockica, kao i Rudijev mig, helikopteri Kiowa Warrior te Black Hawk tu je bio i besposadni zrakoplovni sustav ORBITER 3.

– Zaista smo privilegirani što smo mogli iz blizine vidjeti sve te letjelice. Šteta što je bio samo jedan MIG otvoren da se može u kokpit. Na žalost, red je bio toliki da na kraju nismo uspjeli da i to iskusimo. Posebno dojmljivo je bilo vidjeti i kako putnički avioni polijeću i slijeću – rekla nam je Koraljka.

11.05.2024. – Treći aeromiting AIRVG u Velikoj Gorici – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hhr

Uz razgledavanje novog hrvatskog vojnog borbenog aviona Rafale, posjetitelji su uživali u spektakularnom letačkom programu kojeg je pripremila akrobatska grupa ‘Krila Oluje’, ali i združenja vježba helikoptera pri spašavanju pilota iz neprijateljskog okruženja. Svoju moć pokazali su i MIG 21 i Rafal u svom formacijskom i pojedinačnom preletu.

11.05.2024. – Treći aeromiting AIRVG u Velikoj Gorici – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hhr

– Iako se nalazimo u zračnoj luci glavnog hrvatskog grada, ali sve što se događa od zračnog prometa odvija se na području Velike Gorice na što smo iznimno ponosni. To nam omogućava i velike gospodarske benefite, omogućava nam da imamo kontakt s cijelim svijetom. Sretni smo što vlada ovakav interes ljudi, a posebno oduševljava činjenica što je registrirano oko 700 fotografa spottera iz 25 zemalja svijeta. Drago nam je da su Rafali koji su došli tek prije dva tjedna svoj prvi javni nastup imali upravo ovdje, a nadamo se da ćemo ih vidjeti i u idućim godinama u Velikoj Gorici – Juraj Odrčić, direktor zrakoplovne priredbe.

11.05.2024. – Treći aeromiting AIRVG u Velikoj Gorici – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hhr

Cilj ovog događanja je promocija zrakoplovstva u Hrvatskoj te Velike Gorice kao „Grada zrakoplovstva“, a naglasak ovogodišnjeg izdanja bio je na modernizaciji zrakoplovstva te promidžbi poziva za vojne pilote, zrakoplovne tehničare te druga zanimanja u zračnom prometu.

11.05.2024. – Treći aeromiting AIRVG u Velikoj Gorici – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hhr

– Prekrasan je ovo dan za Veliku Goricu, a sami broj posjetitelja govori nam koliko je ova manifestacija bila veliki magnet za sve one koji su željeli uživati u svim atrakcijama. S obzirom na interes, trudit ćemo se iduće godine povećati broj ulaznica i omogućiti većem broju ljudi koji će moći prisustvovati ovom događanju. Mi smo središte zrakoplovstva u Hrvatskoj, a gledat ćemo da se brendiramo kao ‘Grad zrakoplovstva’ – naglasio je gradonačelnik Krešimir Ačkar.

11.05.2024. – Treći aeromiting AIRVG u Velikoj Gorici – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hhr

Manifestacija je održana pod pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske u organizaciji Grada Velike Gorice te uz suorganizaciju Međunarodne zračne luke Zagreb. Poduprlo ju je i Ministarstva obrane Republike Hrvatske – Hrvatsko ratno zrakoplovstvo.

Nastavite čitati

Vijesti

Hodanje s plemenitim ciljem: Članovi udruge za bolesti štitnjače prikupljaju sredstva za ultrazvuk

Hodači od Zagreba do Petrinje kratku su stanku napravili u Velikoj Gorici gdje ih je dočekao zamjenik gradonačelnika Neven Karas.

Objavljeno

na

Hrvatska udruga za bolesti štitnjače i ove godine orgnazira javnozdravstvenu akciju ‘Korak po korak zajedno: Zagreb – Petrinja’ s ciljem podizanja svijesti o bolesti štitnjače i prikupljanjem sredstava za nabavu ultrazvučnog aparata za potrebe Doma zdravlja u Petrinji.

Članovi udruge na čelu s predsjednicom Vericom Mešić, koja je i sama imala karcinom štitnjače, krenuli su rano ujutro iz Zagreba prema Petrinji. Svoj put dug 55 kilometara započeli su kod zagrebačkih fontana, a nakon prve etape predahnuli su u Velikoj Gorici gdje ih je u Centru za posjetitelje dočekao i pozdravio zamjenik gradonačelnika Neven Karas.

– S veseljem smo ih dočekali rano jutros da malo predahnu nakon prve etape puta. Hodaju s jednim zaista plemenitim ciljem, i kako bi podigli svijest, ali i kupili prijeko potreban uređaj za petrinjski Dom zdravlja. Posebno zadovoljstvo mi je bilo vidjeti kolegicu i dvojicu kolega iz Ravnateljstva civilne zaštite MUP RH koji cijelo vrijeme hodaju uz predsjednicu Mešić – poručio je zamjenik Karas.

Inače, Hrvatska je jedna od zemalja s najvišom godišnjom incidencijom karcinoma štitnjače u svijetu – 10/100.000 stanovnika godišnje!

Nastavite čitati

HOTNEWS

Šandor, Omerhodžić i Vučić otputovali na Svjetsko prvenstvo u Japan

Natjecanja počinju 17. svibnja.

Objavljeno

na

Nikad brojnija ekipa iz Paraatletskog kluba Uspon, otputovala je u Japan na Svjetsko prvenstvo u Kobe.

Na put su jučer ujutro otišli Velimir Šandor, Mirnes Omerhodžić i Miljenko Vučić u pratnji svojih trenera i asistenata Ivana Čengića, Mihovila Rendulića i Ane Zokić.

– Ovo je najveći uspjeh kluba po brojnosti naših članova u sastavu reprezentacije na nekom velikom prvenstvu – ističu iz Uspona.

Natjecanja počinju 17. svibnja, a Velikogoričani nastupaju nekoliko dana kasnije. Velimir Šnador u disku F52 natjecat će se 19. svibnja, Miljenko Vučić u kulgi F11 20. svibnja i Miernes Omerhodžić u čunju 22. svibnja.

Sretno ekipa!

Nastavite čitati

Kultura

Pobjednička pisma natječaja ‘Pišem ti pismo’ stigla iz Belovara, Zaprešića i Zadra

Tema natječaja bila je “Pismo sebi – pisanje za unutarnji mir”, a pristiglo je 31 pismo.

Objavljeno

na

Završio je 13. natječaj Gradske knjižnice Velika Gorica Pišem ti pismo… natječaj za naj pismo kojim je knjižnica oblježila Svjetski dan pisanja pisama.

– Pisma su ove godine odgovarala temi natječaja “PIŠEM TI PISMO” – “Pismo sebi – pisanje za unutarnji mir” i pristiglo je 31 pismo iz Hrvatske. Pisma su konkurirala u tri kategorije: naj dječje pismo, naj srednjoškolsko pismo i naj pismo odraslih, a nagrađeno je po jedno pismo iz svake kategorije – ističu iz knjižnice.

Prosudbeno povjerenstvo u sastavu: profesorica hrvatskog jezika i književnosti Ema Berger, te knjižničarke Gradske knjižnice Velika Gorica Maja Petrošević i Anja Kaltnecker, odlučilo je o pobjednicima natječaja.

Naj dječje pismo napisao je Neo Ujlaki iz Belovara kod Zagreba, naj srednjoškolsko pismo Tara Turk iz Zaprešića dok je naj pismo odraslik napisala Marina Maras iz Zadra.

Nagrađena pisma bit će objavljena u online brošuri dostupnoj na mrežnim stranicama Gradske knjižnice Velika Gorica.

Nastavite čitati

Reporter 436 - 11.04.2024.

Facebook

Izdvojeno