VIDEO Sudbina je htjela da upravo Stjepan iz Kurilovca od zaborava sačuva tradicionalnu drvenu arhitekturu
Za izradu jedne makete, potrebno je i do nekoliko mjeseci. Stjepan se često vraćao na lokacije građevina koje je pritom izrađivao kako bi bio siguran da je napravio sve kako treba…
Već više od 20 godina, Kurilovčanin Stjepan Mihanović, u podrumu svoje obiteljske kuće, gdje živi sa suprugom Biserkom, marljivo izrađuje drvene makete turopoljskih crkvi, kapelica, čardaka i kurija. No, nije sve krenulo iz hobija i čiste ljubavi već ih je natjerala tužna sudbina. Naime, ovaj nadasve simpatičan bračni par, ostao je bez sina koji je bio teško bolestan. Brinući se o njemu i provodeći dane kod kuće, Stjepan je krenuo tesati. Iako sina nema već 13 godina, sve je ostalo isto.
21.05.2021. – Kurilovec – Kurilovčanin Stjepan izrađuje drvene makete tradicionalnih građevina foto:Petra Škrinjarić/Cityportal.hr
Ljubav ili hobi? Upitali smo. – Ne znam, to moraš biti „munjen“, odgovara Stjepan. Spustim se u podrum i zaboravim na sve. Opušta me – dodaje.
Kapelu sv. Ivana Krstitelja u Buševcu, sv. Barbare u Velikoj Mlaki, kuriju Modić-Bedeković, čardak iz Mraclina, te ali i druge Stjepanove makete, mnogi su imali prilike vidjeti na nekim izložbama. Velik je to posao. Stare, ali još uvijek vješte ruke, uz mnogo truda, strpljenja i preciznosti, drvene ljepotice pretvaraju u prava umjetnička djela. Za izradu jedne makete, potrebno je i do nekoliko mjeseci.
– Jedna kuća se radi otprilike osam mjeseci. Nije to samo tako, priča Stjepan. Problem mu predstavlja drvo s kojim radi. Hrast mora biti zdrav i „živ“, ako nije dobro sve moram trgati i rušiti i slagati ispočetka – priča nam Stjepan.
21.05.2021. – Kurilovec – Kurilovčanin Stjepan izrađuje drvene makete tradicionalnih građevina foto:Petra Škrinjarić/Cityportal.hr
No, kako bi što bolje i vjernije prikazao svoja mala umjetnička djela te kako bi bio siguran da je napravio dobar posao, Stjepan se često vraćao na lokacije i adrese objekata koje je pritom izrađivao. Tako je bilo i sa Alapićevom kurijom.
– Puno puta sam išao u Vukovinu gledati jesam li dobro vidio i napravio te je li moja maketa ima dosta sličnosti sa građevinom u stvarnosti.
Sve je toliko napravljeno u najsitnije detalje, i to tako da se može rastaviti kako bi i slabovidna djeca mogla opipati svaki dio napravljene makete, kaže Stjepan. Njihova vrijednost prepoznata je i od strane zagrebačkog Konzervatorskog odjela.
Ne postoji način po kojem izabire što će raditi, već radi ono što mu se osobno sviđa, a trenutno radi na replici rodne kuće Slave Šenoe plemenite Ištvanić.
– Evo, već tri dana razmišljam o rasporedu u kući, gdje će biti wc, kuhinja..da li mi je to sila? Nije, ali volim to. Nemam kaj biti zadovoljan. Ja sam to napravio, a drugi će reći da li je lijepo i dobro ili nije. Ja samo znam da sam napravio najtočnije što sam mogao. – priča nam Stjepan te dodaje kako su mu traženje materijala, rezbarenje, rezanje i slaganje najmanji problem. Najteže mu je doći do nacrta i planova. A kaže i sve je manje drvenih kuća.
21.05.2021. – Kurilovec – Kurilovčanin Stjepan izrađuje drvene makete tradicionalnih građevina foto:Petra Škrinjarić/Cityportal.hr
Iz dana u dan i tako već dvadeset godina, Stjepan, većinu svoga vremena provodi uglavnom u podrumu.
– Nikad nisam gore. Nemam televizor, ne svađam se s obitelji, imam samo nekoliko zečeva koje moram nahraniti i to je sav moj posao – kaže Stjepan. Na to, previše se ne žali supruga Biserka.
– S jedne strane sam zadovoljna, jer mi se makne. Inače bi mi stalno prigovarao u kuhinji da nisam nešto dobro napravila. Kada je dolje onda je mir u kući. On radi svoje, a ja svoje – priča nam kroz smijeh Biserka koja ponekad, kada zašteka, mu uskoči u pomoć.
Za sada svoj stalni dom, pronašla je jedna drvena ljepotica u goričkom Centru za posjetitelje, dvije su privremeno smještene u Domu za starije u Brezovici, a ostale čekaju neka bolja vremena i ljude koji bi ih trajno zbrinuli.
– Nadam se da će netko biti pametan i tko će reći nemojte to baciti barem još neko vrijeme, tako da i mlađe generacije upoznaju baštinu turopoljskog kraja – ističe Stjepan.
Nadamo se da će netko prepoznati trud ovog skromnog umjetnika te da ovo kulturno blago ne ostane zaboravljeno i duboko zakopano u podrumu obiteljske kuće Mihanović.
Nakon što je Grad Velika Gorica najavio gradnju škole i dječjeg vrtića u Kurilovcu, u ovaj dio grada stiže i veliki infrastrukturni projekt izgradnje biciklističke staze s nogostupom i javnom rasvjetom vrijedan gotovo 1,1 milijun eura, za koji je Grad osigurao nešto više od 930 tisuća eura Iz ITU mehanizma Urbane aglomeracije Zagreb.
Riječ je o projektu koji će na ovaj način povezati čak četiri gradske četvrti: Miljenko Granić, Braća Radić, Kurilovec i Stari Grad, odnosno zapadni i istočni dio grada. Bit će izgrađena na trasi postojećeg oborinskog kolektora, a ruta će biti spojena na biciklističku stazu u Ulici Andrije Kačića Miošića i na postojeće prometnice: Ulicu Andrije Kačića Miošića, Kolodvorsku, Ulicu kneza Porina, Slavka Kolara, Kurilovečku, Ulicu Fabijančića Stjepana – Jape te Radićev odvojak.
Nova staza duga 2,1 kilometar, bit će prilagođena osobama s invaliditetom, a radi sigurnosti će imati i taktilna polja, rampe i signalizaciju. Također, postavit će se i 80 stalaka za bicikle za parkiranje 160 bicikala, a u budućnosti će donijeti bolju povezanost s centrom grada i gradskim četvrtima.
–Ovo je samo jedan od mnogih koraka u kontinuiranom radu na poboljšanju biciklističke infrastrukture u našem gradu, ali i dokaz da uspješno povlačimo europska sredstva. Naša strategija je jasna – nastavljamo ulagati u izgradnju novih staza i poboljšanje postojećih, čime pružamo našim građanima siguran, ekološki prihvatljiv način prijevoza. Moram naglasiti i da je to doprinos smanjenju emisiju CO2, ali i poticaj za aktivan i zdrav način života – rekao gradonačelnik Krešimir Ačkar.
Foto: David Jolić/Cityportal.hr
Podsjećamo kako područje Velike Gorice ima 57 kilometara biciklističkih staza. Uz izgrađenu biciklističku stazu s javnom rasvjetom dužine 3,1 kilometar između Velike Gorice i Starog Čiča, postojeća biciklistička staza između Velike Gorice i Velike Mlake unaprijeđena sa 60-ak rasvjetnih stupova s LED rasvjetom na ukupnoj dužini od 2,8 kilometara.
No, uskoro će se proširiti biciklistička ruta koja će spajati grad s okolnim naseljima. U tijeku je ishođenje građevinske dozvole za biciklističku stazu u produžetku Ulice Stjepana Fabijančića Jape koja bi se spojila na postojeću trasu koja vodi do naselja Vukovina.
Velikogorički maturanti iz četiri srednje škole s područja grada jučer su službeno izašli iz školskih klupa.
Danas je dan „D“ za ludovanje i opraštanje od razrednika i školskih kolega.
Foto: Mile Šola/Cityportal
Vrijeme im ne ide na ruku, jer baš ovaj petak prognoza nalikuje kasnoj jeseni – no, kažu gimnazijalci koje smo zatekli u goričkoj „Stotki“, „preživjeli smo srednju, malo kiše ništa nam ne može“.
Učenici i učenice 4. C razreda Gimnazije Velika Gorica, zajedno s razrednicom, odlučili su se naoružati jutarnjim kavicama prije zajedničkog polaska za Zagreb. Spremna je i dodatna “oprema”, pričaju maturanti, jer su im mame u brizi da se ne prehlade, spremile kabanice.
Glavno okupljanje je na Trgu bana Josipa Jelačića gdje će se pridružiti zagrebačkim maturantima ali i onima iz šire okolice glavnoga grada.
Foto: Mile Šola/Cityportal
Mladost je to u punom zamahu, koja će tražiti svoje mjesto pod suncem upisom na fakultete.
I možemo biti ponosni na njihove uspjehe i snove jer im nije bilo lako. U vrijeme potresa i Covid-a davali su sve od sebe kako bi se prilagođavali društvenim normama, promjenama i propisima.
Foto: Mile Šola/Cityportal
Djeco, vi ste naša budućnost, samo naprijed i sretno! Što je par kapi kiše na ramenima velikih ljudi? 🙂
NAJ POLJOPRIVREDNIK Žiri odabrao Maju Šulog, čitatelji Halugu iz Mičevca!
U organizaciji Jutarnjeg lista Maja Šulog iz Donje Bistre je najbolja mlada poljoprivrednica Hrvatske. Čitatelji za pobjedu Tomislavu Halugi dali 21 tisuću glasova.
Maja Šulog iz Donje Bistre, koja na obiteljskom imanju uzgaja različito egzotično voće i povrće, proglašena je najboljom mladom poljoprivrednicom 10. natječaja u organizaciji Jutarnjeg lista i hrvatske europarlamentarke Sunčane Glavak – donosi Jutarni.hr
Stručni žiri prepoznao je njezin projekt popularizacije indijanske banane, od koje proizvode razne prerađevine, a uz titulu pobjednice dobila je i novčanu nagradu od 3.500 eura.
FOTO: Goran Mahkek/ Cropix
Drugo mjesto i nagradu od 2,000 eura osvojio je Josip Maričević, koji se bavi ratarstvom i uzgojem krava, teladi i svinja. Treće mjesto i nagradu od 1.000 eura dobio je kozar Domagoj Zlatar, koji je ujedno dobio nagradu “Prvak samoodrživosti”.
No, najviše glasova publike osvojio je Tomislav Haluga iz Mičevca. Naime, Tomislav je vlasnik jedne od najmodernijih farmi u Hrvatskoj koja je opremljena modernom tehnologijom, od senzora, ventilacije, podnog grijanja do automatiziranog hranjenja. U anketi je glasalo gotovo 60.000 čitatelja, a više od trećine ovu tehnološki naprednu farmu svinja u okolici Velike Gorice, smatra najboljom.
Inače, ovaj mladi poljoprivrednik s ocem obrađuje više od 100 hektara zemlje i trenutačno uzgaja 90 krmača. Vjerujemo da će mu ova nagrada biti poticaj u ostvarenju njegovog kratkoročnog cilja – do kraja godine povećati broj krmača na 115, kako bi godišnje proizvele više od 2.500 tovnih svinja.
FOTO: Goran Mahkek/ Cropix
Tako su prve glavne nagrade otišle u ruke poljoprivrednika s područja Zagrebačke županije!
Dodajmo kako je u sklopu natječaja nagradu za tržišni iskorak “Od polja do police” osvojio istarski vinar Oliver Arman, dok je nagradu “Čuvar zdravlja i prirode” dobio pčelar iz Šiškovaca, Adam Knežević.
Predsjednica Gradskog izbornog povjerenstva gospođa Perica Norac-Kevo danas je Krešimiru Ačkaru i Nevenu Karasu uručila Rješenje o izboru gradonačelnika i zamjenika gradonačelnika Grada Velike Gorice.
–Ovim činom mom zamjeniku Nevenu Karasu i meni, i službeno je započeo novi mandat na čelu Grada Velike Gorice. Još jednom veliko hvala svima na podršci i povjerenju – zahvalio je gradonačelnik.
Podsjetimo, na netom održanim lokalnim izborima ukupni broj važećih glasačkih listića u Velikoj Gorici bio je 20.067, a 14.948 listića bilo je sa zaokruženim dosadašnjim gradonačelnikom Krešimirom Ačkarom, čime je osvojio još jedan gradonačelnički mandat sa svojim zamjenikom Nevenom Karasom.
Ačkar je održao danas i prvi kolegij s pročelnicima u novom mandatu, a izradili su detaljan pregled statusa najvažnijih gradskih projekata. Fokus je stavljen na realizaciju ključnih infrastrukturnih i komunalnih zahvata, s posebnim naglaskom na one koji su planirani tijekom ljetnih mjeseci.
–Pred nama je ljeto intenzivnih radova na području grada – poručio je Ačkar.
Devet dobrovoljnih vatrogasnih društava Donjeg Turopolja večeras je u Čičkoj Poljani održalo veliku zajedničku vatrogasnu vježbu u tvrtki Medved Metali d.o.o.
Naime, mjesec svibanj je mjesec zaštite od požara, kada sva društva organiziraju vježbe uoči požarne sezone, a da su potpuno spremni pokazali su vatrogasci iz Buševca, Čičke Poljane, Kuča, Mraclina, Okuja, Rakitovca, Starog Čiča, Turopolja i Vukovine.
Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal
U vježbi, kojoj je cilj bio podići razinu osposobljenosti, sudjelovalo je 47 operativnih vatrogasaca s 13 vatrogasnih vozila.
– Vježba je odrađena u zadanom vremenu i uz maksimalnu preciznost. Ovakve vježbe, koje zajednički odrađujemo 2-3 puta godišnje, nužne su kako bi bili usklađeni i na terenu u intervencijama, jer znamo da kod većih požara ili nesreća na intervenciju ide nekoliko društava. Tada moramo biti koordinirani i tome služi ovakvo uvježbavanje. Isto tako, ovo je prilika da još jednom provjerimo ispravnost sve opreme – objasnio je Tomislav Sivinjski, zapovjednik DVD-a Čička Poljana, koja je bila domaćin vježbe.
Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal
Inače, ovo društvo ima 30-setak vatrogasaca od kojih je 10 operativnih. Potporu im pružaju Javna vatrogasna postrojba Velika Gorica te Vatrogasna zajednica grada Velike Gorice koja također organizira godišnje vježbe kako bi bili sigurni u zajedničku spremnost.
Danas su vatrogasci odradili vježbu uz scenarij požara koji je započeo u kotlovnici.
Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal
– Prva je požar došla gasiti ekipa iz Čičke Poljane kao najbliže društvo, no kako oni nisu imali dišnih aparata, pozvali su DVD Buševec koji takvom opremom raspolaže, a zatim su redom alarmirali i ostala društva jer se po scenariju požar proširio na ostatak objekta, a imali smo i tri “unesrećene” osobe. Sve smo odradili uspješno, požar je ugašen i na vrijeme smo spasili osobe iz gorućeg objekta – ispričao je Nenad Lukić, zapovjednik DVD-a Buševec i član zapovjedništva Vatrogasne zajednice Grada Velike Gorice.
Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal
Doznajemo i da društva kontinuirano rade na vatrogasnom podmlatku koji naučene osnove vatrogastva potvrđuje na natjecanjima i stječe znanja o funkcioniranju vatrogasne opreme i važnosti ovog poziva.
–Biti vatrogasac je čast, ponos i dika! – poručio je Lukić.