Povijest Velike Gorice zapravo je priča o stalnom, u nekim trenucima i “ludom” rastu i razvoju. Priča je to o gradu koji se naslonio na metropolu, koji je geografski i prometno pozicioniran praktički savršeno, koji se smjestio u srcu pitoreskne kombinacije turopoljske ravnice i obližnjih brega. Priča je to o gradu koji već desetljećima nezaustavljivo raste.
Na popisu stanovništva 1961. godine Velika Gorica imala je nešto više od 25.000 stanovnika, što će reći da se taj broj u sljedećih šezdeset godina gotovo – utrostručio! Za svaku sredinu, pa tako i ovu našu, takav rast posljedično donosi i ogromne promjene u životu grada, u sastavu stanovništva, velikim dijelom i u mentalitetu…
U nekim prošlim vremenima drukčije se “brijalo”, izlazilo se na druga mjesta, u druge dijelove grada, ljudi su se okupljali na drugim i drukčijim mjestima i na drukčiji način. S puno manje kafića, s plesnjacima kao načinom života, s odlascima u kino, s okupljanjima na Starom Radniku, gdje je grad vikendima živio punim plućima.
I nekoliko je načina da se ispriča ta priča, možda je najromantičnija opcija čuti je iz prve ruke, od aktera tih vremena, ali jedan od načina je i – fotografija. Dobar dio već ih je izblijedio, no upravo to i nosi neki dodatan šarm, u koji će se moći uvjeriti i sami Goričani. Oni koji su tad bili tu, oni koji su došli kasnije i zavoljeli ovaj grad, ali i oni mlađi, koji su o vremenima u kojima su snimljene ove fotografija samo slušali u pričama. Sve to moći će se vidjeti u sklopu jedne važne rođendanske proslave.
Pučko otvoreno učilište Velika Gorica, naime, 23. travnja, na Jurjevo, obilježava svoj dan. Tim će povodom, u skladu sa svim epidemiološkim mjerama, biti organiziran niz događanja, od koncerata i predavanja do besplatnih radionica i filmskih projekcija, a u Izložbenom prostoru Učilišta postavljena je izložba fotografija pod nazivom “60 godina kulture i znanja”.
Pučko otvoreno učilište osnovano je 1960. godine, tada pod nazivom Narodno sveučilište općine Velika Gorica. Sve što se događalo u našem gradu i cijelom ovom kraju u posljednjih šest desetljeća bilo je na neki način povezano s ovom ustanovom, koja je bila nositelj kulturnih događanja, informiranja javnosti i obrazovanja. Na izložbi je prikazano 50 atraktivnih fotografija koje će nas, barem nakratko, vratiti u neka prošla vremena.
Izloženi su stari brojevi Velikogoričkog lista i učeničkog lista Žir, fotografije s brojnih koncerata, izložbi i predstava u prostoru ili u organizaciji Učilišta. Podsjetit će nas i na raznovrsne radionice i tečajeve, atmosferu u Klubu 100 ili Klubu mladih, izgled nekadašnje zgrade u Zagrebačkoj te izgradnju Doma kulture u Galženici. Izložba ostaje otvorena do 25. travnja.
Povodom blagdana Jurjeva (23. travnja) članovi Plemenite opčine turopoljske, sučija Kobilić, Stjepan Brigljević i prijatelji pripremili su i zapalili Jurjevski krijes. U tradicionalnom ceremonijalu sudjelovali su vatrogasci DVD-a Velika Gorica. Krijes je pred velikim brojem mještana zapaljen u najavljeno vrijeme(19:30 sati) na prostoru kod Društvenog doma.
Kobilić, 21.04.2025. Jurjevski krijes u Kobiliću. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Kobilić, 21.04.2025. Jurjevski krijes u Kobiliću. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Ovogodišnji ceremonijal započeo je minutom šutnje povodom smrti pape Franje i tradicionalnom molitvom. Nakon toga su dvije učenice pročitale tekst s nekoliko povijesnih činjenica o tome kako su Hrvati došli u ove krajeve te otkad se slavi Sveti Juraj.
Kobilić, 21.04.2025. Jurjevski krijes u Kobiliću. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Kobilić, 21.04.2025. Jurjevski krijes u Kobiliću. Foto: David Jolić/cityportal.hr
”Narodni jurjevski običaji vezani uz turopoljskog zaštitnika sv. Jurja sadrže mnoge elemente koji proizlaze iz obreda posvećenih poganskom bogu Velesu, zaštitniku pastira i stoke, koji vlada magijom i demonskim silama.”
Kobilić, 21.04.2025. Jurjevski krijes u Kobiliću. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Kobilić, 21.04.2025. Jurjevski krijes u Kobiliću. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Krijes je zapalio Stjepan Brigljević uz asistenciju vatrogasaca DVD-a Velika Gorica, koji su kontrolirali zapaljeni krijes i na kraju temeljito pogasili ostatke vatre.
Kobilić, 21.04.2025. Jurjevski krijes u Kobiliću. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Kobilić, 21.04.2025. Jurjevski krijes u Kobiliću. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Kod Hrvata svetom Jurju često se daje pridjev zeleni. Tradicija slavljenja Jurjeva posebno je raširena u Turopolju.
Europska asocijacija mažoret timova (EMTA) osnovana je u Hrvatskoj prije deset godina, ali zbog malog broja članica, mažoret timova, iz drugih država nije se dovoljno zapažalo njeno djelovanje. Krajem prošle (2024.) i početkom ove godine (2025.) došlo je do preokreta, jer se povećao broj mažoret timova iz nekoliko država koji su postali članovi internacionalne EMTA-a.
Lodz – Poljska, 11.-13.04.2025. EMTA znatno povećana timovima iz deset zemalja. Foto: EMTA
Trenutačno su u Europskoj Asocijaciji mažoret timovi iz deset država: Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska, Francuska, Mađarska, Njemačka, Poljska, Srbija, Slovenija i Švicarska.
Lodz – Poljska, 11.-13.04.2025. EMTA znatno povećana timovima iz deset zemalja. Foto: EMTA
Izaslanstvo internacionalne EMTA-e koje su činili Vlado Palac, predsjednik EMTA-e, Sara Bogović, tajnica EMTA-e i Ivana Mišević, predsjednica sudačke komisije EMTA-e posjetili su prošlog vikenda (11. do 13. travnja 2025.) nacionalnu EMTA – Poljska te sudjelovali na edukaciji i trenerskom seminaru, koji je održan u Lođu (Lodz). Organizaciju je vodila Karolina Doruch – Nastya. Nakon završetka seminara osam trenerica iz šest mažoret timova dobile su certifikat o uspješno položenom trenerskom ispitu.
Lodz – Poljska, 11.-13.04.2025. EMTA znatno povećana timovima iz deset zemalja. Foto: EMTA
Dogovorena je suradnja u ovoj i idućoj godini (edukacije i seminari) odnosno organizacija mažoret manifestacija: dolazak poljskih timova na Europa Grand Prix (Crikvenica 2025.) i Europsko prvenstvo (Novigrad 2025.). Krajem 2025. planiran je Christmas Open Majorette Cup 2025 u Poljskoj, kao i Europe Grand Prix u Poljskoj (travanj 2026.).
Lodz – Poljska, 11.-13.04.2025. EMTA znatno povećana timovima iz deset zemalja. Foto: EMTA
Lodz – Poljska, 11.-13.04.2025. EMTA znatno povećana timovima iz deset zemalja. Foto: EMTA
Dogovoren je i dolazak internacionalnih sudaca EMTA-a i HUMT-a koji bi sudili na Nacionalnom prvenstvu EMTA – Poljska (svibanj 2026.).
Ako ste ljubitelj komedija koje se ne boje dotaknuti i najosjetljivijih tema, ne smijete propustiti predstavu “Pračovjek” koja dolazi u Dom kulture Buševec. Ova urnebesna komedija o žensko-muškim i muško-ženskim odnosima bit će izvedena 25. travnja, s početkom u 19:30 sati.
„Pračovjek” je najdugovječniji one man show na Broadwayu, a sada napokon dolazi u Hrvatsku. U ovoj komediji, koja je bez filtera, Peđa Gvozdić će svojim briljantnim nastupom pružiti nezaboravan doživljaj. Predstava je namijenjena odraslim osobama, stoga vrijedi pravilo 16+.
Ulaznice za predstavu moguće je rezervirati pozivom na broj 098 829 907 (Nenad). Cijena ulaznice je 10 €, a broj mjesta je ograničen, stoga se preporučuje brza rezervacija.
Ako tražite predstavu koja će vas nasmijati do suza, „Pračovjek” u Buševcu bit će savršen izbor. Ne propustite ovu jedinstvenu priliku da uživate u najpoznatijem one man showu na Broadwayu.
Na Cvjetnu nedjelju, članice Udruge umjetnika „Spark“ imale su priliku sudjelovati u likovnoj radionici pod vodstvom mlade i perspektivne umjetnice Nine Radman. U prostorijama udruge nastala su prava mala uskrsna umjetnička djela, koja su uz vjeru, nadu i zajedništvo stvorena posebnom tehnikom.
Radionica, koja je bila prava prilika za kreativno izražavanje, održana je u prostoru udruge „Spark“ u Velikoj Gorici. Članice su, pod mentorstvom Nine Radman, koja se ističe u području 3D slikarstva i reljefnih uzoraka, oslikavale uskrsne motive poput livada punih cvijeća, skrivenih pisanica, trave i zečeva. Tehniku stvaranja su činile akrilne boje i šablone koje je pripremila sama umjetnica.
„Umjetnost je uvijek bila moj način izražavanja, a trenutno se bavim stvaranjem 3D slika s reljefnim i životinjskim motivima“, rekla je Nina Radman, koja uskoro priprema izložbu radova zajedno s članicama udruge „Spark“ u velikogoričkoj Područnoj knjižnici Galženica, predviđenu za rujan.
Članica udruge, Nevenka Lang, istaknula je kako je radionica bila prilika za učenje novih vještina. „Ako ne pišemo, slikamo i ovo nam je bio izazov naučiti nešto novo i zanimljivo. Zahvalne smo Nini na strpljivosti, nesebičnosti i želji da nam prenese svoje znanje“, kazala je Lang.
Kroz ovaj umjetnički susret, članice su uspjele spojiti kreativnost i zajedništvo, stvarajući ukrase za nadolazeći Uskrs, a cijela atmosfera bila je ispunjena nadom i ljubavlju prema umjetnosti.
Gradska knjižnica Velika Gorica u srijedu 23. travnja, od 17 sati domaćin je manifestacije Noć knjige, koja ove godine donosi bogat i raznolik program, humanitarnu akciju, književno predstavljanje i pub kviz, a sve to s posebnom temom, životinjama.
Humanitarna akcija pod nazivom Humana knjižnica za napuštene životinje održat će se ispred Središnjeg odjela za odrasle od 17:00 do 19:00 sati. U suradnji s volonterkom Martinom Vujnović, posjetitelji će moći donirati hranu za životinje, a zauzvrat odabrati knjigu iz fonda otpisanih naslova knjižnice. Tijekom akcije, Martina Vujnović će građanima odgovarati na pitanja poput: kako pomoći napuštenim životinjama, kako izgleda proces udomljavanja te zašto je mačka idealan kućni ljubimac.
Martina Vujnović, dugogodišnja volonterka iz Velike Gorice, aktivna je u radu udruge Sigurna kućica i Skloništa Velika Gorica, te svojim angažmanom redovito pomaže napuštenim životinjama. Organizatori pozivaju sve sugrađane da se priključe ovoj akciji i spoje ljubav prema knjigama i životinjama.
U 19:00 sati slijedi književni dio programa Nakladnik u gostima, u sklopu kojeg će se predstaviti nakladnička kuća Sonatina. Osnovana 2018. godine, Sonatina se specijalizirala za beletristiku raznih žanrova. Direktorica i urednica Silvia Sinković predstavit će nekoliko zanimljivih naslova, uključujući one sa životinjama u glavnoj ulozi, poput:
„Neobično pametna stvorenja”
„Mačak koji je spasio knjige”
„Frankie: životna filozofija jednog mačka”
Poseban fokus bit će i na romanima popularne autorice Valerie Perrin, poznate po hitovima „Svježa voda” za cvijeće i „Troje.”
Za kraj večeri, od 20:00 do 21:00 sat, održat će se pub kviz na temu životinja u književnosti, kulturi i umjetnosti. Kviz će voditi Matej Peranić, koji će osmisliti pitanja iz različitih kategorija. Sudjelovanje je moguće isključivo uz prethodnu prijavu putem Google obrasca, a ekipe se trebaju sastojati od tri do pet članova. Pobjedničku ekipu očekuje vrijedan poklon paket koji osigurava knjižnica. Broj mjesta ograničen, stoga važno je prijaviti se na vrijeme!