Povežite se s nama

Vijesti

Kandidat za gradonačelnika Ivan Bekavac poručuje – Velika Gorica postat će grad jednakih mogućnosti i prilika

Pet je mjeseci otkako je Bekavac istaknuo kandidaturu za gradonačelnika.

Objavljeno

na

Pet je mjeseci kako je kandidaturu za gradonačelnika Grada Velike Gorice istaknuo kandidat MOST-a dr.Ivan Bekavac. Svakodnevno je među građanima s kojima razgovara o njihovim problemima i potrebama u ovom gradu, te je osim razgovora pokazao da mu nije problem ni primiti se alata i posla i popraviti nesigurne klupe u našem gradu kako bi bile upotrebljive i služile svrsi za koju su postavljene.

Gostujući u programu City radija, osvrnuo se na opskrbu energijom, najavu HEP Toplinarstva o ulaganju u našem gradu, ali i na temu pročistača, te otkrio što će s viškom kadrova, koji prema njegovom riječima opterećuju gradski proračun.

Život i rad u svakoj urbanoj sredini nezamisliv je bez sigurne i pouzdane opskrbe energijom. To se postiže samo stvaranjem strategije dugoročnog razvoja opskrbe energijom. Ima li naš grad takvu strategiju?

-Naslijedili smo sjajne urbanističke temelje položene još u prošlom stoljeću koji i danas rezultiraju ugradnjama interpolacija primjerene veličine bez nebodera, urbanističkom kontrolom i gospodarenjem prostorom za izgradnju gospodarskih i drugih objekata, sjajnim prometnim rješenjima obilaznica i pristupa autoputu koje treba još nastaviti te završiti.

Međutim naslijedili smo i zapušten sustav gospodarenja energijom neprimjeren današnjem primarno holističkom pristupu, jer se ovdje radi o urbanističkom, prometnom, socijalnom te energetskom sagledavanju organizacije života u gradu. Danas to rješava posebno područje gospodarenja energijom koje obično zovemo urbanom energetikom ili komunalnom energetikom. Dobro planirano, organizirano i vođeno, te racionalno upravljanje energetskom opskrbom umnogome određuje kvalitetu življenja u gradu.

Stoga se zalažem za dugoročno promišljeno gospodarenje svim oblicima energetske opskrbe u našem gradu. Radi se o usklađivanju tri energetska sustava: prirodni plin, toplinska energija i električna energija

Njihov usklađeni dugoročni razvoj treba biti interes strategije razvoja Grada. Danas postoji veliki broj različitih tehničko-tehnoloških rješenja koja mogu smanjiti, racionalizirati potrošnju energije, a time i troškove za krajnjeg korisnika.

HEP Toplinarstvo najavilo je ulaganje 30 milijuna kuna u modernizaciju toplovoda i stvaranje centralnog toplinskog sustava u Velikoj Gorici, te dodatnih 80 milijuna kuna kako bi postojeće toplinske stanice u Vidrićevoj i na Cibljanici prenamjenio u kogeneracijska postrojenja, Vaš komentar?

-Dugogodišnji problem skupog grijanja u Velikoj Gorici trebalo je početi rješavati prije deset godina u etapama. Onda je trebalo toplinske stanice u Vidrićevoj i na Cibljanici pretvoriti u kogeneracijska postrojenja što podrazumijeva istovremenu proizvodnju toplinske i električne energije. Bivši gradonačelnik, pa i današnji v.d. gradonačelnik naobećavali su se toga zadnjih dva mandata, međutim ništa. Gorica kaska za Zagrebom koji ima takve i bolje sustave već trideset i više godina, a Velikogoričani plaćaju danak političkim kompromisima HDZ-a i stranke pokojnog Bandića, kako onda tako i danas. Iz naših džepova plaćao se taj politički parazitizam na tijelu našeg grada i na računima grijanja, kao i u ugovorima sa Zet om. Rasipanje našeg novca radi mira u gradskoj upravi, a mir nije služio za rast i razvoj našeg grada koji funkcionira na auto pilotu zadnjih godina, nego za, kako vidimo iz medija, dogovore u stražnjim sobama goričkog restorana.

Sjetimo se samo epizode „razdjelnici“ koji su posve pogrešno shvaćeni kao naprave koje štede energiju i smanjuju račun za grijanje. Građanima nije pojašnjeno kako u očekivanju tehničko tehnoloških rješenja iz HEP-a ili vlastite gradske tvrtke toplinarstva, smanjiti račune grijanja može samo promjena navika, obnova ovojnica zgrada, popularno fasada, te ugradnja regulacijskih (radijatorskih) ventila, tamo gdje sustav grijanja to dopušta.

U mandatu gradonačelnika utvrdit ću opravdanost nastavka suradnje s HEP Toplinarstvom, te aktivirati davno utemeljenju javnu gradsku tvrtku VG Plin ukoliko za to postoji opravdani javni interes ekonomske računice.

Zadnjih tjedana imali smo najavu v.d. gradonačelnika spajanja Velike Gorice na pročistač odvodnje Grada Zagreba, potom je priča o tome utihnula, u očekivanju smo raspisivanja novog natječaja za pročistač odvodnje, kako Vi na to gledate?

-Tom problemu pristupiti ću operativno, a ne politički jer o rješenju i realizaciji ovisimo ne samo mi, nego i generacije koje dolaze. Naime v.d. Gradonačelnik izjavio je namjeru spajanja na pročistač očito nesvjestan okvira projekta koji treba ostvariti. Naime, njegov prethodnik bivši gradonačelnik je prilikom donošenja odluke o raspisivanju natječaja za izgradnju pročistača konzultirao struku, kako mu zakon i nalaže, da bi dobio stručne pokazatelje je li bolje vršiti rekonstrukciju i povećanje kapaciteta vlastitog pogona ili je bolje i jeftinije “uštekati” se na zagrebački pročistač.

I struka, IPZ Uniprojekt MFC d.o.o. izradila je Studiju o utjecaju na okoliš rekonstrukcije/dogradnje za pročišćavanje otpadnih voda s pripadajućim sustavom odvodnje. Studiju je radio ovlašteni pravni subjekt od strane izvršne vlasti u RH . Navedena studija razradila je sistem rekonstrukcije i nadogradnje, izvršila procjenu povećanja kapaciteta, modernizaciju, nadzor i sl. To je bio temelj za osiguranje bespovratnih sredstava iz fondova EU za Grad i sve nas. Na osnovu koje studije kojeg ovlaštenog pravnog subjekta v.d.gradonačelnik predlaže skretanje preko Domovinskog mosta do Zagreba “jer ima viška kapaciteta”? Na osnovu koje struke iznosi javno navedeno, te drži sastanke sa Hrvatskim vodama? S kojim uredom vlade RH se konzultirao o načinu raskida ugovornih obveza sa Fondom koji mu je osigurao sredstva i je li dio tih sredstava već utrošen? I drugo, sad već bivša uprava Grada raspisala je natječaj. Nigdje se ne vidi je li taj natječaj bio međunarodnog ili nacionalnog karaktera. Zar nitko u EU nema pravne subjekte koji rade takve pogone za svoje gradove i šire već su to samo tvrtke Strabag AG i Elektrocentar Petek? Izdvojena sredstva u tom natječaju iznosila su cca 100 milijuna kuna, a gore navedeni nude od 25 do 35% više.

Bekavac je ukazao na niz drugih problema, te istaknuo što će prvo promijeniti kad postane gradonačelnik.

-Vrijedi podsjetiti javnost i na obećanje današnjeg „nisam znao“ v.d. gradonačelnika, dano Lomničanima prije nekoliko godina o osnivanju odvjetničkog tima za rješavanje spornih pravnih elemenata asfaltne bazu, a koji nikad nije osnovan, ili pak na okolnost da zaposlenici Grada koji rade na izdavanju građevinskih dozvola ne obavještavaju vlasnike susjednih nekretnina o izdavanju građevinskih dozvola, pa građani tek post festum bivaju dovedeni pred gotov čin.

Ili pak na činjenicu nepostojanja novog cjenika prikupljanja i odvoza komunalnog otpada, kao niti usklađivanja istih usluga sa zakonom iz 2013, a sada smo u 2021.! o čemu sam i već ranije govorio.

Istekao je i zakonski rok i nema objave izvješća o provedbi Plana gospodarenja otpadom Grada Velike Gorice za 2020. g. koji bi trebao pokazati kako nažalost gradska uprava nije opravdala očekivanja nas građana o održivom gospodarenju otpadom kao jednom od temelja suvremenog kružnog gospodarstva.

U zaključku želim poručiti građanima kako sam temeljito proučio Statut Grada Velike Gorice, te Pravilnik o sistematizaciji radnih mjesta. Prvi radni dan u gradskoj upravi tražit ću organizacijsku shemu gradske uprave, te izvješće o radu svih pročelnika upravnih odjela te plan rada za naredno razdoblje.

Isto ću tražiti i od svih predsjednika upravnih vijeća ustanova, poduzeća u gradskom vlasništvu, kao i od nadzornih odbora javnih gradskih tvrtki o čijoj odgovornosti nitko ne govori.

Neće više izmišljena radna mjesta opterećivati gradski proračun, uhljebi i paraziti javnog novca dobit će otkaze. Velika Gorica postat će grad jednakih mogućnosti i prilika. – zaključio je Bekavac.

Cijelu emisiju poslušajte OVDJE.

HOTNEWS

Prijavite klince na besplatni VG teen fitness!

Funkcionalne treninge za mlade od 12 do 16 godina organizira Klokan sport.

Objavljeno

na

Funkcionalnim treningom pod vodstvom iskusnih trenera kineziologa i instruktora funkcionalnog fitnesa, usvajaju se i razvijaju motoričke sposobnosti, poput snage, koordinacije, ravnoteže, brzine i fleksibilnosti, ali i na poboljšanju kardiovaskularnog, aerobnog i anaerobnog kapaciteta, posebice kada je riječ o tinejdžerima čija tijela, zbog sjedilačkog načina života, vape za pokretom. 

Stoga je odlična prilika upisati ih na besplatne treninge uz stručno vodstvo koje Univerzalna sportska škola Klokan sport organizira u suradnji sa Športsko rekreativnim savezom Grada Velike Gorice. 

Treninzi VG teen fitness održavat će se kroz mjesec travanj u prostoru na katu Gradskog bazena svake subote u 10.30 sati, a namijenjen je djeci i mladima u dobi od 12 do 16 godina. 

Broj sudionika je ograničen, stoga su potrebne prijave (ime i prezime sudionika, dob i kontakt broj) putem maila: [email protected]. 

Nastavite čitati

Vijesti

Staro Čiče kroz dva dana bez struje

Stanovnicima Velikogoričke ulice bit će prekinuta isporuka zbog radova.

Objavljeno

na

Foto: www.freepik.com

Djelatnici velikogoričke Elektre u ovom će tjednu realizirati planirane radove na elektroenergetskom postrojenju zbog kojih će u srijedu 02. i četvrtak 03. travnja biti prekinuta isporuka električne energije u naselju Staro Čiče.

Riječ je o Velikogoričkoj ulici od kućnog broja 19 do 45, osim kućnog broja 37A.

Struje neće biti od 9 do 14 sati.

Nastavite čitati

Vijesti

Google Street View automobili ponovno na hrvatskim cestama! Stižu svježe snimke gradova i znamenitosti

Google ističe kako je redovito osvježavanje snimaka važno zbog stalnih promjena u infrastrukturi, ali i zbog posljedica prirodnih nepogoda.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Sasa Miljevic/PIXSELL

Od 1. travnja 2025. Googleovi Street View automobili ponovno kreću na hrvatske ceste kako bi ažurirali snimke gradova, prometnica i znamenitosti. Tijekom godine obići će niz urbanih i ruralnih područja, omogućujući korisnicima još precizniji virtualni doživljaj Hrvatske.

Među gradovima koji će dobiti osvježene vizuale nalaze se Zagreb, Rijeka, Šibenik, Varaždin, Požega, Drniš, Koprivnica, Gospić, Krk i Ivanić-Grad. Osim urbanih središta, Street View će ažurirati i prikaze kulturnih i prirodnih znamenitosti poput utvrde Sokolac u Brinju, Frankopanskog kaštela u Ogulinu, crkve svete Katarine u Novalji, Starog grada u Sisku, Plitvičkih jezera te zagrebačke Medvednice.

Google ističe kako je redovito osvježavanje snimaka važno zbog stalnih promjena u infrastrukturi, ali i zbog posljedica prirodnih nepogoda. Cilj ažuriranja je omogućiti korisnicima precizniju navigaciju i kvalitetniji doživljaj prostora.

Street View, koji je u Hrvatskoj dostupan od 2012. godine, omogućuje pregled ulica i znamenitosti u 360 stupnjeva. Google naglašava kako posebnu pažnju posvećuje zaštiti privatnosti korisnika. Sva lica i registarske oznake automatski se zamućuju, a korisnici imaju mogućnost dodatnog uklanjanja nepoželjnih snimaka putem opcije “Report a problem” u donjem kutu svake fotografije.

Nove slike pomoći će korisnicima u lakšoj orijentaciji i planiranju putovanja, pružajući još točniji doživljaj prostora.

Nastavite čitati

HOTNEWS

ČIP I STERILIZACIJA Županija pokriva troškove veterinarskih usluga

Među gradovima najveći iznos dobili su Velika Gorica i Samobor.

Objavljeno

na

Objavio/la

Zagrebačka županija pomaže svojim gradovima i općinama u provedbi Zakona o zaštiti životinja koji propisuje kontrolu populacije napuštenih pasa.

Županija naime, osigurava novčana sredstva za pokrivanje troškova veterinarske usluge označavanja pasa mikročipom te sterilizaciju ženki, a ovogodišnji iznos doseže 25 tisuća eura.

Na javni poziv se ove godine, od ukupno 34 grada i općina, javilo njih 20 s područja Zagrebačke županije, odnosno 8 gradova i 12 općina. Među gradovima najveći iznos dobili su Velika Gorica i Samobor – 3.000,00 eura, a od općina Bistra – 1.168,04 eura.

Sredstva su na raspolaganju svim stanovnicima županije čiji su gradovi i općine dobili sredstva za tu namjenu. Dodajmo da se kontrolom broja napuštenih pasa smanjuje vjerojatnost od širenja bolesti, napada na ljude i druge životinje te izazivanja materijalne štete i nesreća u prometu.

Zagrebačka županija je za provedbu kontrole populacija napuštenih pasa u periodu od 2021. – 2024. godine dodijelila gotovo 51 tisuću eura.

Nastavite čitati

Vijesti

Od izvora do mora! Više od 30 gradova diljem Hrvatske udružuje snage za čišći okoliš

Prošle godine u projektu je sudjelovalo 30 gradova, a najuspješniji su bili Velika Gorica, Vinkovci i Benkovac.

Objavljeno

na

Objavio/la

U ovogodišnjem izdanju ekološkog projekta “Od izvora do mora” sudjelovat će 32 grada, što je najveći broj od kada je projekt pokrenut. Ovu inicijativu organiziraju Coca-Cola, Konzum, Jutarnji list i Udruga gradova s ciljem zaštite okoliša i podizanja svijesti o odgovornom gospodarenju otpadom. Gradovi će organizirati jednodnevne akcije čišćenja, a najuspješniji će biti nagrađeni sredstvima za pošumljavanje urbanih sredina.

Projekt okuplja male, srednje i velike gradove diljem Hrvatske. U kategoriji malih gradova (do 10 000 stanovnika) sudjeluju Pakrac, Korčula, Benkovac, Otočac, Vrgorac, Varaždinske Toplice, Beli Manastir, Vodnjan, Valpovo, Lipik, Crikvenica, Vrlika, Pag, Prelog i Rab. Među srednjim gradovima (od 10 000 do 35 000 stanovnika) nalaze se Našice, Sveta Nedelja, Jastrebarsko, Virovitica, Koprivnica, Zaprešić, Daruvar, Poreč, Vinkovci i Solin. Veliki gradovi (više od 35 000 stanovnika) koji sudjeluju ove godine su Velika Gorica, Varaždin, Rijeka, Pula, Osijek, Dubrovnik i Zadar.

Gradovi su se prijavili putem natječaja koji je trajao od 17. veljače do 17. ožujka, a njihova je obveza organizirati akciju čišćenja u suradnji s lokalnim nevladinim udrugama i volonterima između 14. travnja i 23. lipnja. Ocjenjivat će se prema broju volontera i količini prikupljenog otpada. Najuspješnija tri grada dobit će financijska sredstva u ukupnom iznosu od 45 000 eura za kupnju sadnica drveća, koje će biti posađene tijekom jesenskih mjeseci.

„Uz promicanje zaštite vodnoga bogatstva Hrvatske i poticanje na primjereno odlaganje otpada, cilj projekta Od izvora do mora je sadnja drveća u urbanim sredinama s ciljem smanjenja ispuštanja ugljikova dioksida i snižavanje temperature zraka. Pravo sudjelovanja na natječaju, koji je trajao mjesec dana, imali su svi gradovi koji žele pošumiti određene prostore na području svojega grada”,  ističu organizatori.

Prošle godine u projektu je sudjelovalo 30 gradova, a 2200 volontera prikupilo je 420 tona ambalažnog otpada. Najuspješniji su bili Velika Gorica, Vinkovci i Benkovac. Od pokretanja inicijative 2018. godine, kroz 107 akcija čišćenja, prikupljeno je ukupno 644 tone otpada, što je gotovo 74 kamiona punih otpada.

Prije četiri godine projektu se kao partner pridružio Jutarnji list, 2022. godine priključio se Konzum, a potom i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj. Projekt podržavaju Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije te Fakultet šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu.

Više informacija dostupno je na Coca-Colinoj stranici i u digitalnom izdanju Jutarnjega lista.

Nastavite čitati

Reporter 446 - 20.03.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.