Povežite se s nama

Vijesti

EdUTOPIJA 21: Goričke učiteljice pojasnile koja je njihova vizija održive budućnosti u školama

EdUTOPIJA 21 – stvaramo održivu budućnost je projekt udruge ZMAG (Zelena mreža aktivističkih grupa) koji se provodi u partnerstvu s Gradom Velikom Goricom i sedam škola na području Velike Gorice.

Objavljeno

na

Puno je zanimljivih i edukativnih projekata koje provode učiteljice u goričkim školama, a jedan od onih koje svakako treba istaknuti je EdUTOPIJA 21-stvaramo održivu budućnost. Zašto je obrazovanje o održivom razvoju od presudne važnosti i koje korake ovaj projekt čini prema održivoj budućnosti pojasnile su školske koordinatorice u projektu Stanka Čirjak (OŠ Eugena Kumičića), Jelena Šaban (OŠ Novo Čiče) i Tatjana Mikulin (OŠ Vukovina i PS Rakitovec).

U projektu EdUTOPIJA 21 – stvaramo održivu budućnost škole su srce zajednice, pokretači i nositelji održivog razvoja, a posebno je naglašena njihova važna uloga u odgoju “građana budućnosti” koji imaju razvijene održive navike i usađene vrijednosti solidarnosti i odgovornosti prema svojoj lokalnoj zajednici, ekosustavima planeta i budućim generacijama. Kroz niz edukativnih predavanja, praktičnih radionica i volonterskih akcija namijenjenih osnovnoškolcima, EdUTOPIJA 21 djecu i mlade uči o održivom razvoju i osnažuje ih da s razumijevanjem gledaju svijet oko sebe, da se hvataju ukoštac s ključnim izazovima, pokreću pozitivne promjene i aktivno doprinose stvaranju odgovornijeg i pravednijeg društva te održivijeg svijeta.

-Zamišljamo održivu budućnost kao sastavni dio naših života, ne samo nešto o čemu se uči  u školi – i nadamo se da će u budućnosti  svaka lokalna jedinica pa tako i škole imati svoj izvor iz kojega će crpsti najpotrebnije resurse (mini farme, vrtove, pčelinjake, maslinike…). Ovaj projekt ih je, kažu, pripremio na način rada i razmišljanja koji će u, nadaju se, skoroj budućnosti biti temeljni obrazac djelovanja. Većina činjenica, pojmova i mogućnosti učenicima je bila nepoznata, nešto s čime se nisu susretali u obitelji, ali ni u školi pa ih je ovaj projekt zapravo usmjerio prema jednom sasvim novom pristupu djelovanja za okoliš. Ukratko, Edutopija21 odškrinula je  vrata s pogledom na to kako bi svijet oko nas trebao izgledati i što bi nam svima trebalo postati najvažnije kako bi naš opstanak bio moguć – i dala nam je nadu! –kažu učiteljice.

Također ističu, da bismo mijenjali svijest trebamo početi od najranije dobi hrabriti našu djecu u težnji da se promijeni odnos prema prirodi i njenim resursima, tako da ta ideja raste zajedno s njima, da usvajaju ekološke navike (npr. recikliranja) i svojim djelovanjem djeluju i na odrasle koji možda nisu odrastali s takvim stavovima.

-Učitelji mogu i moraju povesti svojim primjerom. Najbolje ćemo prenositi znanje o onome što sami razumijemo i provodimo jer to znači da nam je do toga i stalo – sve što djecu podučavamo o održivom razvoju potrebno je i živjeti, ne samo o tome pričati. Kako bismo stekli potrebna znanja i alate, nužno je da imamo relevantne izvore informacija, organizacije ili udruge kao što je ZMAG koje nas mogu educirati i pružiti nam praktične smjernice i ideje uz pomoć kojih, kroz manje korake, možemo svi zajedno graditi put do održivije budućnosti.

-Kroz EdUTOPIJU 21 učenici su imali priliku učiti o temama kao što su kvaliteta života, ekološki otisak i važnost raznolikih ekosustava, naša potrošnja i odgovornost prema prirodi i zajednici te načini uključivanja lokalnih dionika u naše vlastite projekte. Sudjelovali su u brojnim predavanjima, radionicama i akcijama te su, među ostalim, naučili kako osmišljavati mini vrtove u stanu, na balkonu ili u dvorištu škole, saditi začinske spirale, zaštititi i obnoviti plodni dio tla, znati tko su dobri i loši susjedi i kombinirati biljne zajednice, izbjeći štetna kemijska sredstva i okrenuti se prirodnim neprijateljima u zaštiti bilja, prepoznati samoniklo bilje, reciklirati otpad, ne bacati hranu, kompostirati kod kuće… I ono najvažnije, djeca su naučila da je potrebno djelovati odmah i da je na njima velika odgovornost. Nadamo se da uče i iz grešaka koje čine odrasli na štetu prirode i njenih resursa.

Zahvaljujući ovom projektu djeca najviše znaju o tome kako štedjeti vodu i energiju (zatvaraj vodu pri pranju zubi, tuširanju, gasi svjetlo kad izlaziš iz prostorije) i odvajanju otpada. Puno učenika, također, živi u manjim sredinama ili na selu gdje njihovi roditelji ili bake i djedovi uzgajaju vlastitu hranu i kompostiraju, imaju iskustva ili barem nekih saznanja o sadnji i uzgoju hrane, a u susjedstvu škola postoje i lokalni OPG-ovi.

-Ono o čemu još puno trebamo razgovarati je naša uloga i odgovornost u zaštiti okoliša i preuzimanje novih obrazaca življenja koji su potrebni kako bi budućnost bila održiva. Djeca trebaju shvatiti da imamo puno privilegija i prava, uz koje dolazi i puno odgovornosti. Važno je da razumiju da nitko drugi ne može prihvatiti tu odgovornost osim njih samih. – kažu učiteljice, te poručuju da za dobrobit planete krenemo s malim koracima.

-Kupuj lokalnu hranu, uvijek nosi svoju višekratnu bočicu za vodu i platnenu vrećicu, što manje troši plastičnu ambalažu, odvajaj otpad i nemoj bacati hranu!

EdUTOPIJA 21 – stvaramo održivu budućnost je projekt udruge ZMAG (Zelena mreža aktivističkih grupa) koji se provodi u partnerstvu s Gradom Velikom Goricom i sedam škola na području Velike Gorice: OŠ Eugena Kumičića, OŠ Novo Čiče, OŠ Eugena Kvaternika, OŠ Eugena Kvaternika – PŠ Lukavec, OŠ Eugena Kvaternika – PŠ Dubranec, OŠ Vukovina – PŠ Rakitovec i OŠ Vukovina. Projekt je financiran kroz Švicarsko-hrvatski program suradnje, koji provodi Ured za udruge Vlade RH kroz Poziv Osnaživanje doprinosa organizacija civilnoga društva obrazovanju za održivi razvoj za unaprjeđenje ekonomske i socijalne kohezije.

Najave

Poseban gost dolazi na Advent u Pokupsko

Ponesite popis želja!

Objavljeno

na

Objavio/la

Blagdanski ugođaj i veselu atmosferu možete doživjeti i na Adventu u Pokupskom. Advent će se održati 21. prosinca ispred zgrade Općine, gdje će vas dočekati mirisi i okusi Božića uz kuhano vino i topli čaj te mnoge slatke i slane poslastice poput fritula, palačinka, hot dogova i kobasica.

Uz Božićni duh, ponesite i popis želja jer će ih posebni gost, koji dolazi direktno sa sjevernog pola, rado poslušati.

– Kada stignem, donijet ću sa sobom vreću punu iznenađenja! – poručio nam je Djed Božićnjak.

Početak druženja je u 17:30 sati.

Foto ilustracija: Pexels/Gary Spears

Nastavite čitati

HOTNEWS

Evo kada Čistoća odvozi smeće, raspored je zbog blagdana izmijenjen

Jedino će se na Štefanje otpad odvoziti po redovnom rasporedu.

Objavljeno

na

Iz VG Čistoće javljaju privremeno izmjenjeni raspored odvoza otpada zbog nadolazećih blagdana. Građani će umjesto u srijedu 25. prosinca kada bi po redovnom rasporedu trebao biti odvoz, svoje kante izvaditi u subotu 28. prosinca.

Na blagdan sv. Stjepana, 26. prosinca otpad će se odvoziti po redovnom rasporedu, dok će odvoz koji bi trebao biti na Novu godinu 01. siječnja 2025. godine ipak izvršiti u subotu 04. siječnja.

 

 

Nastavite čitati

Moja županija

U izradi je Plan upravljanja destinacijom koji će poboljšati turističku ponudu županije

Temelji za strateški razvoj županije, usmjeren na zelenu i digitalnu tranziciju, jačanje konkurentnosti i promociju regije.

Objavljeno

na

Zagrebačka županija, koja se već dokazala kao lider u održivom turizmu zahvaljujući prestižnom certifikatu Green Destinations, napravila je novi iskorak u strateškom planiranju. U prostorijama županije održana je prva regionalna koordinacija, kojom je započeo proces izrade Plana upravljanja destinacijom. Paralelno je održan i multisektorski sastanak, okupivši predstavnike županijskih, jedinica lokalne samouprave, institucija, privatnog sektora, predstavnika Ministarstva turizma i sporta i ključnih dionika, s ciljem daljnjeg jačanja pozicije Zagrebačke županije kao primjera održivog turističkog razvoja.

Foto: Dražen Kopač

Na sastanku su predstavljeni metodologija i faze izrade Plana upravljanja destinacijom te utvrđene ključne potrebe i prioriteti dionika. Temeljem ovog planskog dokumenta, koji će biti usvojen na razini Županijske skupštine, osigurava se dugoročno i održivo upravljanje turističkom ponudom u kojem su glas imali svi dionici turizma ove regije, naglašavaju iz Turističke zajednice Zagrebačke županije.

– Ovaj je sastanak potvrdio našu odlučnost da se turizam u Zagrebačkoj županiji razvija planski i odgovorno. Ovaj dokument pružit će nam konkretne alate za upravljanje destinacijom te podržati snažnije povezivanje naših gradova i općina, kao i svih turističkih subjekata, u zajedničkoj viziji održivog, konkurentnog i inovativnog turističkog proizvoda. Zato nam je bilo bitno sudjelovanje svih ključnih dionika. Plan upravljanja destinacijom Zagrebačke županije nije samo tehnički dokument, već vodič za budućnost našeg turizma. Ovo je prilika da ujedinimo resurse i osiguramo održiv razvoj koji poštuje našu baštinu, prirodu i lokalnu zajednicu – poručili su iz Turističke zajednice Zagrebačke županije.

Foto: Dražen Kopač

Tijekom sastanaka raspravljalo se o važnim temama poput korištenja pokazatelja održivosti, razvoja turističke ponude na manje razvijenim područjima, unaprjeđenja infrastrukture i promocije lokalnih resursa. Jedan od ključnih ciljeva je osigurati ravnotežu između razvoja turizma i očuvanja prirodnih i kulturnih resursa.

Plan upravljanja destinacijom bit će temelj za strateški razvoj županije, usmjeren na zelenu i digitalnu tranziciju, jačanje konkurentnosti i promociju regije na domaćem i međunarodnom tržištu.

Izrada Plana osigurava dugoročnu održivost turizma, razvoj inovativnih projekata i uključivanje lokalne zajednice u oblikovanje turističke ponude.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Velika Gorica bi mogla imati jeftinije grijanje, kreće geotermalno istraživanje

Bit će postavljen toranj visine 52 metra koji će bušiti u dubinu 2 900 metara kako bi pronašao toplu vodu.

Objavljeno

na

Ovih dana na području Velike Gorice započeo je projekt istraživanja geotermalnog potencijala koji bi u nadolazećim godinama trebao osigurati jeftinije i ekološki prihvatljivije grijanje.

Predstavnici investitora, iz Agencije za ugljikovodike, gradonačelniku Krešimiru Ačkaru prezentirali su detalje projekta čija je vrijednost ugovora za preliminarni istražni prostor na području našeg grada više od 11,2 milijuna eura bez PDV-a.

Kako su izvijestili, do sada su rješeni imovinsko-pravni odnosi s vlasnicima svih zemljišnih čestica na goričkom području, ishođena je lokacijska dozvola za istražnu bušotinu geotermalne vode Velika Gorica s radnim prostorom za smještaj bušaćeg postrojenja i pristupnim putem. Ishođeno je i Rješenje o provjeri naftno rudarskog projekta ‘Projekt izrade istražne geotermalne bušotine Velika Gorica’.

Istražnu geotermalnu bušotinu izradit će naftni servis CROSCO, a prije njene izrade treba se pripremiti bušotinski radni prostor koji uključuje izgradnju pristupnih cesta, iskop odvodnih kanala i pripremu temelja za bušaće postrojenje.

Na pripremljeni teren, koji je veličine gotovo dva nogometna terena, se postavlja bušaći toranj koji je visok 52 metra. Visine je kosog tornja u Pisi, a bušit će se na dubini od gotovo 2.900 metara.

Aktivnosti će krenuti ovih dana, a trajat će do početka lipnja 2025. godine.

Istražne naftno-rudarske aktivnosti na preliminarnom istražnom prostoru Velika Gorica provode se u sklopu projekta „Razvoj geotermalnog potencijala za potrebe toplinarstva“ koji je financiran sredstvima Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.

Foto: Agencija za ugljikovodike

 

Nastavite čitati

Vijesti

Gorički GO turnir najbrojniji u Hrvatskoj, u Hribaru se okupili i strani igrači

Medalje na turniru osvojili su i naši sugrađani Karlo Vlahović i Jakov Sičić.

Objavljeno

na

Proteklog je vikenda Velika Gorica bila središte strateške misaone igre Go, zahvaljujući 8. Go međunarodnom turniru kojeg su organizirali Go klub Velika Gorica i Grad Velika Gorica, uz pomoć Hrvatskog Go saveza.

– Brojem igrača i sudionika Velika Gorica Open postao je najbrojniji i najposjećeniji međunarodni GO turnir u Hrvatskoj. Najveće zasluge za to ima organizator, naš najstariji sin Karlo koji je uporno zvao i dogovarao nastupe igrača iz raznih dijelova Europe. Posebno hvala pokrovitelju turnira, Gradu Velikoj Gorici koji je omogućio da ovaj turnir bude na visokom nivou. Hvala i Hrvatskom GO Savezu, koji nam je posudio satove, ploče, go kamenčiće, ali postavio i GO robota s kojim su djeca mogla učiti i vježbati GO – rekao nam je ponosno Marin Vlahović, Karlov otac.

Turnir je otvorio gradonačelnik Krešimir Ačkar, koji je izrazio ponos što njegov grad podržava ovu tradicionalnu igru koja okuplja igrače iz svih generacija. Na turniru je sudjelovalo čak 65 natjecatelja iz 8 različitih država, među kojima je 28 stranih igrača.

– Posebno zanimljivo bilo je vidjeti povratak starijih igrača koji godinama nisu sudjelovali u natjecanjima, što je dodatno pridonijelo bogatstvu turnira. Turnir je odigran kroz pet kola, a atmosfera je bila napeta do samog kraja. Ključni trenutak dogodio se u četvrtom kolu, gdje je meč između Stjepana Medaka (HR) i Roberta Grosua (RUM) praktički poslužio kao finale. Grosu, rumunjski majstor, pokazao je zavidnu razinu igre i na kraju turnira zasluženo odnio prvo mjesto, dok je Medak završio drugi – dodaje Vlahović.

Inače, misaona igra GO je drevni misaoni sport koji se igra tisućama godina. Samo na Dalekom Istoku, GO igra nekoliko stotina milijuna igrača, međutim, sve je popularniji i kod nas u Hrvatskoj i Europi. GO dokazano razvija intelektualne i mentalne sposobnosti.

Evo i rezultata i pobjednika po kategorijama.

Početnici:

Lukatoni Karamatić (HR)

Andrej Ciglar (HR)

Mihael Procek (HR)

U12:

Oliver Skočić (HR)

Jakov Sičić (HR)

Șerbănuță Petru (HR)

U18:

Karlo Vlahović (HR)

Teo Sladetić (HR)

Tonka Žderić (HR)

Najbolje ženske igračice:

Nataša Malinić (BIH)

Ivana Stojanović (SRB)

Marta Mikša (HR)

Top 4 na cijelom turniru:

Robert Grosu (RUM)

Stjepan Medak (HR)

Dragos Boldeanu (RUM)

Roko Crvelin (HR)

Nastavite čitati

Reporter 443 - 21.11.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.