Povežite se s nama

Vijesti

Tambure iz Buševca sviraju se u cijelom svijetu, a dovoljno su dobre i za predsjednike

Obitelj Katulić ima najdugovječniju radionicu tambura u Hrvatskoj, a u najboljim vremenima instrumenti koje izrađuju hranili su četiri obitelji

Objavljeno

na

Bisernice, bračevi, bugarije i basevi koje izrađuje obitelj Katulić mogu se čuti u cijelom svijetu, od Australije i Europe do Kanade i SAD-a. Prve tambure na Muzičkoj akademiji, s kojima je u Zagrebu i započeo studij ovog instrumenta, upravo su iz ove radionice u Buševcu, a jedan njihov instrument najvjerojatnije je i danas u sefu – u posebnoj prostoriji Banskih dvora u kojoj se nalaze predsjednički pokloni.

– Izradili smo jako lijepu tamburicu kao poklon bivšem predsjedniku Ivi Josipoviću prigodom jednog posjeta Velikoj Gorici. To je onaj poklon koji je on morao ostaviti u zbirci poklona jer je vrijedniji od 500 kuna – priča nam Marinko Katulić koji već 26 godina izrađuje tamburaške instrumente.

4.11.2020. Buševec – Marinko Katulić već 26 godina izrađuje tamburice. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Bez obzira na broj instrumenata, a radi se o stotinama, možda i tisućama njih, i to tko im je vlasnik, pa bio on i predsjednik, jedna je tambura Marinku ipak najdraža.

– Postoji jedan instrument koji sam napravio sinu. Od jednog jako rijetkog drveta – ptičjeg javora. To je jedna jako dobra i rijetka tambura, a rađena je 20-ak godina. Svaku godinu nešto. Dok nije došla na red da ju završim. Poklonio sam mu je za vjenčanje i to nam je ‘dežurna’ tambura u kući jer, nećete vjerovati, zna se dogoditi da imamo feštu, a da nemamo na čemu zasvirati – ispričao nam je Marinko i objasnio svoju duboku vezu s tamburicama koja je duga već 50 godina.

– Tambura je od kolijevke do groba. U novije vrijeme, kad se dijete rodi svira tamburaš, sve životne prigode prate tamburaši, i taj jedan emotivni trenutak – kada su sprovodi, opet su tu tamburaši – kaže Marinko koji je svirati tamburicu počeo u petom razredu osnovne škole, nastavio u Ogranku seljačke sloge u Buševcu te svirački staž završio kao profesionalni glazbenik u Ansamblu Lado.

4.11.2020. Buševec – Marinko Katulić već 26 godina izrađuje tamburice. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Onda je krenuo u proizvodnju. Instrumente radi ručno, od početka do kraja. Puno strpljenja i ljubavi potrebno je da se izradi dobar instrument. Graditelj mora ujedno biti i umjetnik, dati instrumentu ‘ono nešto’ po čemu će biti prepoznatljiv i poseban jer takvi su, na kraju, i umjetnici za koje ih izrađuje.

– Kad vidim svoje instrumente na televiziji, odmah ih prepoznam, znam iz koje godine bi mogli biti, kada su ih kupili. Na stotine društava smo opremili kroz sve ove godine i te tambure se još uvijek sviraju – kaže vlasnik Obrta Forte.

– Ako ne volite taj posao i ako se apsolutno ne posvetite tome, teško ovo možete raditi. U početku radite 10 do 12 sati. Stvaranje rukama je stvar vježbe, ali morate imati volje. Moju prvu tamburu i dalje ‘vuče’ moj unuk po radionici. Sigurno je tu negdje. I još je u sviračkom stanju – priča Marinko i objašnjava kako je uspio toliko dugo uspješno opstati kao graditelj tambura: “Ja mislim da netko tko ne svira teško može napraviti kvalitetan tonski instrument. Može tehnički sve biti savršeno, ali ako nemaš u uhu i ne čuješ, onda je to sasvim druga stvar.”

4.11.2020. Buševec – Marinko Katulić već 25 godina izrađuje tamburice. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Osim što tehnički mora biti dobra, tambura mora biti i lijepa. Zanimalo nas je, stoga, smatra li se Marinko obrtnikom ili umjetnikom?

– Mislim da je to objedinjeno. Ima dosta toga umjetničkoga u izradi tambura. Prije svega, kad glazbenik gleda instrument on ga promatra tonski, ali gleda se i ljepota. Koliko uspijete taj umjetnički dio nametnuti u izradi instrumenta, toliko ste prihvatljiviji tržištu i to neki prepoznaju, a neki ne – smatra Katulić koji svakodnevno u svojoj radionici izrezuje oblike instrumenata, savija drvo, lijepi ga, brusi, lakira…

4.11.2020. Buševec – Marinko Katulić već 26 godina izrađuje tamburice. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Marinko, njegov sin Vedran i još jedan zaposleni graditelj paralelno rade 10-ak tambura i vjerojatno su, uvjeren je ovaj Buševčan, jedina radionica u Hrvatskoj koja u kraće vrijeme može napraviti instrumente potrebne cijelom jednom orkestru. Trenutno izrađuju 12 tambura za orkestar iz Benkovca.

– Radimo po narudžbi, kako tko ima želju i mislim da možemo sve napraviti. Nismo imali potrebe uvođenja CMC strojeva u radionu jer smo si prilagodili dosta alata da možemo ručno napraviti, a ionako je pao interes – objašnjava nam ovaj zaljubljenik u tamburašku glazbu i instrumente.

– Na početku smo bili sami. Počeli smo službeno 1994. godine i po aktivnom stažu smo najstarija radionica u Hrvatskoj, koliko ja znam. Radimo sve vrste tamburaških instrumenata, servisiramo, proizvodimo etuie, odnosno torbe za nošenje koje čuvaju instrumente – kaže Marinko i prisjeća se i boljih dana za graditelje tambura.

4.11.2020. Buševec – Marinko Katulić već 26 godina izrađuje tamburice. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Nekada je ova radionica hranila četiri obitelji, a Marinko je posjećivao hrvatske festivale diljem svijeta. Tamo bi u trenu rasprodao sve što su napravili te instrumente nerijetko još morao slati iz Hrvatske. I danas te iste tambure sviraju Hrvati na gotovo svim kontinetima.

– U najboljim vremenima, oko 2000. godine, izrađivali smo oko 150 tambura godišnje, što je 10-ak mjesečno. Tada smo imali još dva zaposlena i tambura je hranila, što nije ni jedna radionica u Hrvatskoj, četiri obitelji – prisjeća se Katulić i objašnjava kako je pandemija koronavirusa jako utjecala na posao.

– U ovo vrijeme društva ne djeluju aktivno, nema proba i nastupa, ne djeluju ansambli, profesionalni muzičari ostali su bez gaža, ne sviraju, nema svatova, nema veselica, a sve to neposredno utječe na naš posao jer smo vezani uz ljude koji sviraju – priča Marinko kojemu je najveća želja da ga posluži zdravlje i da nastave raditi te da, na kraju, njegov sin nastavi posao.

– Želja mi je da napravimo čim više dobrih tambura i uveseljavamo ljude. Kad ih kupe i kad sviraju na njima – zaključuje Katulić.

Kako bilo, Katulići se ne predaju nego nastavljaju vrijedno izrađivati tambure, pa čak i smišljati nove projekte. U planu im je tako početi izrađivati tambure u koferu s pločicom posvete. Svoj proizvod žele ponuditi gradovima, općinama, ministarstvima koji bi ih onda poklanjali prilikom svojih službenih posjeta. Za razliku od, na primjer, knjiga koje vjerojatno nitko neće pročitati, ovaj poklon bar se može koristiti.

Kultura

Jubilarni 300. Matičin četvrtak u znaku pisaca i pjesnika turopoljskog dijalekta

Gost je Boris Kuzmić, redovni profesor na Odsjeku za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

Objavljeno

na

Jubilarni 300. Matičin četvrtak ugostit će Borisa Kuzmića, redovnog profesora na Odsjeku za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu, a koji će govoriti o piscima i pjesnicima koji pišu na domaćem, turopoljskom dijalektu.

Kuzmić je objavio pet knjiga i šezdesetak znanstvenih radova, pretežito iz hrvatske povijesne dijalektologije. Recenzirao je nekoliko knjiga, velik broj članaka, sveučilišnih i znanstvenih projekata.

Član je Matice hrvatske i Kajkavskoga spravišča. Bio je članom uredništva časopisa “Croatica” (2016.–2022.). Dobitnik je Nagrade Grada Zagreba za 2021. godinu zajedno s četrdesetak jezikoslovaca. Znanstveni su mu interesi: povijesna dijalektologija hrvatskoga jezika i jezik suvremene hrvatske dijalektne književnosti. Od 2018. intenzivno objavljuje radove o jeziku suvremenih turopoljskih kajkavskih pisaca.

Iz goričkog Ogranka matice hrvatske pozivaju sve da dođu u četvrtak u Područnu knjižnicu Galženica u 19,30 sati.

Nastavite čitati

Sport

Termin za odluku: U zadnju bitku za titulu pioniri idu u nedjelju od 18 sati!

Pioniri HNK Gorice kao vodeća momčad HNL-a dočekuju zadnje kolo sezone u kojoj su doživjeli samo jedan poraz. Određen je termin utakmice protiv Rijeke, do koje bi možda moglo sve već biti riješeno, jer Lokomotiva i Dinamo kreću u nedjelju od 10 sati…

Objavljeno

na

Objavio/la

Nakon što su odigrali 0-0 u pretposljednjem kolu na gostovanju kod Solina, pioniri HNK Gorice vratili su se svojim redovnim obvezama – školi i treninzima. Školska godina bliži se kraju, nije to nebitna stavka, jer to su većinom dečki koji završavaju osmi razred osnovne škole, a u sve to ovi dečki moraju uklopiti i pripremu za zadnji čin borbe za naslov prvaka države. Nije lako, nije jednostavno, ali prilika je to koju nitko od ovih mladića ne želi propustiti…

S obzirom na rasplet pretposljednjega kola, u igri za naslov ostali su još samo Gorica, koja je na 56 bodova, te Lokomotiva, koja ima dva boda manje. Budući da su mladi Goričani bolji u međusobnim susretima, u zadnjem kolu će im protiv Rijeke, na domaćem terenu, biti dovoljan. Ako Lokomotiva ne uspije pobijediti Dinamo, ni taj jedan neće im biti potreban, no naravno da će klinci pod vodstvom trenera Borisa Trivunova ići na sva tri. Bez imperativa od strane bilo koga iz kluba, ali s pritiskom koje će nametnuti sami sebi, odnosno prilika koja se otvara.

Iako, odluka o terminima utakmica zadnjega kola ponudila je priliku da sve bude gotovo i prije nego što ogled Gorice i Rijeke započne. Naime, određeno je da će se ta utakmica igrati u nedjelju od 18 sati, čemu će kao uvertira poslužiti utakmica kadeta, a Dinamo i Lokomotiva igrat će već u prijepodnevnim satima, s početkom u 10 sati. Ne uspiju li “lokosi” uzeti sva tri boda, Gorica će igrati revijalnu utakmicu, idealnu za proslavu titule. S druge strane, dođe li Lokomotiva do pobjede, okršaj s Rijekom dobit će novu dimenziju i dodatnu težinu.

U cijelu ovu priču, koja sadrži nogometni rasplet i kraj školske godine, treba dodati i još jedan detalj, a to su – krizme! Jedan od ključnih igrača ove momčadi, Juraj Frigan, prvi dio nedjelje tako će provesti u crkvi, a drugi na nogometnom igralištu, na kojem će mu zadatak biti povesti suigrače prema cilju. Frigan je samo jedan od goričkih reprezentativaca u U-15 selekciji, koju čeka nastup na jakom turniru koji nosi ime Vlatka Markovića.

Uz njega, izbornik Sreten Ćuk pozvao je i ovoga puta Mihaela Kelavu, Elisandra Kožinu Pinheira i Francisa Echuea, dok je s popisa ovom prilikom ispao Luka Čolić, a poziv su vjerojatno mogli dobiti i još neki igrači Gorice. Ovdje je riječ o jednoj zaista dobro složenoj generaciji, prepunoj talenta, o dečkima za koje će trener Trivunov reći da im je “svaki trening kao finale Lige prvaka”, a to je spoj koji očito piše lijepe priče.

S happy endom, nadamo se. U nedjelju od 18 sati, posljednji put ove sezone, klinci će istrčati na teren i pokušati dovršiti posao. Zaslužili su uspjeh, jednako kao i podršku. I zato, ako nemate ništa pametnije za raditi u nedjelju poslijepodne, isplati se doći pogledati što mogu u posljednjih 70 minuta sezone…

Igrat će se na glavnom igralištu Gradskog stadiona, na pozornici koju su dečki sami odabrali, što znači da će biti mjesta za sve.

Nastavite čitati

Sport

Trening bez trenera: Goričani čekaju Rudeš, Vidović uz prijatelja Jakira

Nogometaši Gorice u petak će dočekati Rudeš na svom stadionu, za što su se u utorak pripremali bez glavnog trenera, koji je sa sportskim direktorom otišao na posljednji ispraćaj majke Sergeja Jakirovića

Objavljeno

na

Objavio/la

Prošle su već više od četiri godine otkad je završio trenerski mandat u Gorici, otkad je krenuo svojim putem, ali veza između Sergeja Jakirovića i Velike Gorice ostala je snažna. Zahvaljujući lijepim zajedničkim uspomenama, Goričani vole Sergeja, a Jakir voli navraćati u Goricu svakom mogućom prilikom, bilo na utakmicu, bilo na kavu, druženje sa starim prijateljima… Bio je nedavno i na dvije utakmice u Lukavcu, gledao sina Leona u dresu U-16 reprezentacije, pozdravljao se s pola Lukavella, isti onakav kakvoga ga pamtimo iz goričkih dana.

Sve skupa još se više ispreplelo dolaskom Marija Brkljače na mjesto sportskog direktora, a nedavno i Rajka Vidovića na trenersku klupu. Obojica su s Jakirom veliki prijatelji, povezani i kumski, pa je i logično da je prošlog četvrtka tuga vladala i našim stadionom. I čim je stigla tužna vijest da je preminula Sergejeva majka Jelena, bilo je potpuno jasno da ključni ljudi sportskog sektora Gorice neće propustiti posljednji ispraćaj gospođe Jakirović, da će željeti biti uz prijatelja toga dana.

Sprovod Jelene Jakirović organiziran je u utorak, na put za Metković otišli su i Vidović i Brkljača, a to je značilo da će obojica morati propustiti trening zakazan za prijepodnevne sate. Palicu su tako preuzeli Vidovićevi pomoćnici Mensur Mujdža i Marko Krnjić, koji su momčad izveli prvo na pomoćni, a zatim i glavni teren, sve u sklopu pripreme za Rudeš na domaćem terenu, za utakmicu koja je na rasporedu u petak od 18 sati.

Naizgled je to nevažna utakmica, jer gosti su već odavno ispali, a Gorica se bori jedino za popravljanje dojma, no stvari i nisu toliko crno-bijele. Nakon četiri poraza u nizu, nakon nezasluženo visokog posrnuća u Koprivnici, Goričani će morati napraviti sve da dođu do pobjede protiv momčadi koja je ove sezone pobijedila jedino – njih. Eventualni novi poraz donio bi dodatnu dozu depresije u proljeće prepuno posrnuća i teških trenutaka, a to nikome ne treba. I zato je za pretpostaviti da će motivacija biti maksimalna, odnosno jedino bi normalno bilo da bude takva…

A uz pripreme za pretposljednju domaću utakmicu sezone, u kojoj neće zaigrati ozlijeđeni Ndockyt, Matavž, Krizmanić i Kapulica, glavna tema i dalje je velika nesreća koja je zadesila Đuru-Giulija Đekića u subotnjoj utakmici. Oporavak u KB Dubrava teče po planu, Đeka se svaki dan osjeća sve bolje, a bolničku dosadu ovog su mu utorka svojim posjetom odlučili ublažiti “senatori” iz goričke svlačionice. Nekolicina starijih igrača nakon treninga se zaputila prema Dubravi, kako bi dali podršku mladom suigraču, pred kojim je zahtjevan oporavak.

Prema prvim procjenama, s laganim treninzima Đuro-Giulio mogao bi započeti za mjesec dana, nakon čega će se postepeno uključivati u redovni trenažni proces, pri čemu će sasvim sigurno dobiti i novi vizualni identitet. Barem neko vrijeme igrat će i trenirati s maskom, kako bi sačuvao dio lica koji je nastradao u toj 20. minuti ogleda sa Slaven Belupom, ali to je najmanji problem u cijeloj priči. Svjedoci kažu da je sve skupa izgledalo toliko ružno da su se u tim trenucima čula i pitanja poput “jel živ?!”, što će reći da je još i dobro ispalo.

Iz bolnice će Đeka pratiti i taj ogled s Rudešom, za koji se pripreme nastavljaju u srijedu prijepodne, ponovno pod vodstvom trenera Vidovića.

Nastavite čitati

Vijesti

Općina Orle: Besplatno mikročipirajte psa i izbjegnite novčane kazne

Pozivaju se vlasnici pasa s područja Orla da se jave u Veterinarsku stanicu Velika Gorica.

Objavljeno

na

Općina Orle s Veterinarskom stanicom Velika Gorica sklopila je ugovor o mikročipiranju pasa. Stoga iz Općine pozivaju vlasnike pasa da se jave u Veterinarsku stanicu Velika Gorica ili na broj 01 6221 263, kako bi rezervirali termin za ovu besplatnu uslugu.

Važno je podsjetiti da sukladno Zakonu o zdravlju životinja, svi psi moraju biti označeni mikročipom najkasnije 90 dana od dana štenjenja te je za nepridržavanje navedene odredbe predviđena kazna za fizičke osobe od 130,00 do 660,00 eura.

Sredstva po ovom pozivu su ograničena, a navedeno se provodi najdulje do 31.listopada. Provedbu ovog programa financira Zagrebačka županija.

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Medicinski centar Gorica u svibnju ima popuste za MR kralježnicu i zglobova, ali i još neke pretrage

Popusti od 15 % na određene pretrage vrijede do 31. svibnja.

Objavljeno

na

Objavio/la

Medicinski centar Gorica s radom je počeo prije dva mjeseca i svakim danom sve više raste uvodeći nove medicinske usluge. Što sve možete ostvariti uz popuste u svibnju, saznajte u nastavku. Medicinski centar Gorica vrlo brzo je postao mjesto na kojem uz vrhunsku i najmoderniju tehnologiju, stručan i potvrđen tim liječnika te medicinskog osoblja možemo ostvariti niz usluga.

Centar nudi niz radioloških usluga: rendgen, mamografiju, višeslojnu kompjutoriziranu tomografiju (MSCT) i magnetsku rezonanciju (MR), ultrazvuk te color doppler. Na raspolaganju su nam i usluge iz područja medicine rada, sistematski pregledi za tvrtke i pojedince te laboratorij. Važno je spomenuti naravno i naše specijalističke ambulante iz područja urologije, kardiologije, ortopedije, fizikalne medicine, dermatologije i kirurgije koje vode eminentni zagrebački liječnici.

U kratkom razgovoru sa specijalistom radiologije dr. med. Nikola Ivan Leder, ravnateljem ovog centra, saznali smo novitete.

–  Hvala svima koji su naš centar tako brzo prepoznali kao važnu ustanovu. Želja nam je da na jednom mjestu Velikogoričani imaju široki raspon vrhunskih medicinskih usluga na dohvat ruke te da više ne moraju ići u Zagreb za svaki pregled. Kao što znate, prva smo ustanova koja je u Veliku Goricu dovela MSCT i MR uređaj koji su iznimno bitni pri dijagnostici bolesti. Pristup koji zagovaramo, od svakog liječnika, do svakog našeg zaposlenika, je taj da je pacijent na prvom mjestu. Znam, tako bi uvijek i trebalo biti, ali često nije radi preopterećenosti sustava – ističe ravnatelj Leder te dodaje kako centar okuplja vrhunske stručnjake sa svakog pojedinog područja.

– Iza naših zaposlenika su godine rada i priznanja tog rada u medicinskoj struci, s jedne strane, uz najnoviju i najmoderniju opremu visoke kvalitete. Obraćaju nam se ljudi koji boluju od ozbiljnih bolesti i empatija tj. ljudski pristup su nam jako važni – dodaje Leder.

Foto: Medicinski centar Gorica

Popusti od 15 % u Medicinskom centru Gorica

Od 6. do 31. svibnja 2024. godine u Medicinski centru Gorica nude se dvije odlične akcije:

· povodom Međunarodnog praznika rada, centar nudi 15 % popusta na MR kralježnice i zglobova

· Svjetski dan astme tradicionalno se obilježava prvog utorka u svibnju, što je ove godine utorak 7. svibnja pa je centar odlučio to obilježiti svojom akcijom od 15 % na RTG pluća i srca te LDCT pluća.

Popust od 15 % na MR kralježnice i zglobova

Svi oni koji puno sjede dok rade, poput raznih administrativnih zanimanja, kao i oni koji puno stoje ili nose težak teret, mogu imati problema s kralježnicom i osjetiti bol u predjelu vrata i leđa koja ih ometa u obavljanju svakodnevnih poslova. Uobičajena indikacija za MR kralježnice jest pojava boli.

Magnetska rezonanca kralježnice neinvazivna je tehnologija snimanja bez opasnosti ionizirajućeg zračenja. Pregledom se dobije jasan i detaljan slikovni prikaz kralježnice i okolnih tkiva te je najosjetljivija radiološka metoda za pregled anatomije i dijagnostiku bolesti kralježnice.

Foto: Medicinski centar Gorica

Magnetska rezonancija kralježnice preporučuje se i kada postoji sumnja na kompresiju leđne moždine koju najčešće uzrokuje prolaps ili hernija diska. U slučaju takvih događaja, MR kralježnice je zapravo jedina slikovna metoda kojom možemo prikazati odnos diska, leđne moždine i živaca.

Osjećate li sijevajuće bolove, trnce, žarenje i slično, moguće je da i Vi imate problem hernije diska i uklještenje živca (lumboishijalgija tj. išijas). Nadamo se da ćete se naručiti što prije jer to su vrlo bolna stanja, a MR je jedina slikovna metoda koja pruža uvid u stanje živaca.

Popust od 15 % na RTG pluća i srca te LDCT pluća

Astma je jedna od najčešćih kroničnih bolesti u općoj populaciji s većom učestalošću u djetinjstvu i mlađoj životnoj dobi nego u zreloj i starijoj životnoj dobi. Incidencija astme varira u različitim zemljama svijeta između 1 i 18 %, a u Hrvatskoj iznosi oko 3 %.

Rendgensko snimanje pluća potrebno je kod sumnje na upalu pluća, bronhitisa, traume prsišta, tumora pluća, kao dio predoperativne obrade, ali i kao dio sistematskog pregleda ukoliko postoji indikacija internista.

Pretraga se radi i preventivno kod osoba kod kojih postoji rizik za bolesti pluća, kao što su pušači, zatim kod preventivnih pregleda za određena zanimanja te na indikaciju liječnika specijalista.

Foto: Medicinski centar Gorica

Kompjutorizirana tomografija – niskodozni LDCT je bezbolna, neinvazivna i vrlo precizna dijagnostička metoda koja omogućuje istovremeni prikaz krvnih žila,

CT pretrage za dobivanje slike koriste istu vrstu zračenja kao i RTG. Ova brza i jednostavna metoda pruža važne informacije koje pomažu u donošenju odluka o daljnjem liječenju. Vrlo često se koristi upravo za pregled pluća kada LDCT pluća omogućuje preciznu vizualizaciju struktura plućnog tkiva i pomaže u otkrivanju različitih promjena ili lezija.

– Ova pretraga je ujedno i temelj preventivnog programa probira tzv. „screening” u sklopu prevencije karcinoma pluća. Medicinski centar Gorica odlikuje se naj-modernijim uređajima, vrhunske kvalitete koji koriste najnovija dostignuća teh-nologije i programe koji smanjuju dozu zračenja na najmanju moguću mjeru –  napomenuo je naš sugovornik dr. med. Nikola Ivan Leder.

Medicinski centar Gorica smješten je u Ulici Matije Slatinskog 2, Velika Gorica. Kontakti: 01 61 54 303, 095 919 25 84, [email protected] Web: https://medicinski-centar.hr/

Foto: Medicinski centar Gorica

Nastavite čitati

Reporter 436 - 11.04.2024.

Facebook

Izdvojeno