Povežite se s nama

Vijesti

Tambure iz Buševca sviraju se u cijelom svijetu, a dovoljno su dobre i za predsjednike

Obitelj Katulić ima najdugovječniju radionicu tambura u Hrvatskoj, a u najboljim vremenima instrumenti koje izrađuju hranili su četiri obitelji

Objavljeno

na

Bisernice, bračevi, bugarije i basevi koje izrađuje obitelj Katulić mogu se čuti u cijelom svijetu, od Australije i Europe do Kanade i SAD-a. Prve tambure na Muzičkoj akademiji, s kojima je u Zagrebu i započeo studij ovog instrumenta, upravo su iz ove radionice u Buševcu, a jedan njihov instrument najvjerojatnije je i danas u sefu – u posebnoj prostoriji Banskih dvora u kojoj se nalaze predsjednički pokloni.

– Izradili smo jako lijepu tamburicu kao poklon bivšem predsjedniku Ivi Josipoviću prigodom jednog posjeta Velikoj Gorici. To je onaj poklon koji je on morao ostaviti u zbirci poklona jer je vrijedniji od 500 kuna – priča nam Marinko Katulić koji već 26 godina izrađuje tamburaške instrumente.

4.11.2020. Buševec – Marinko Katulić već 26 godina izrađuje tamburice. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Bez obzira na broj instrumenata, a radi se o stotinama, možda i tisućama njih, i to tko im je vlasnik, pa bio on i predsjednik, jedna je tambura Marinku ipak najdraža.

– Postoji jedan instrument koji sam napravio sinu. Od jednog jako rijetkog drveta – ptičjeg javora. To je jedna jako dobra i rijetka tambura, a rađena je 20-ak godina. Svaku godinu nešto. Dok nije došla na red da ju završim. Poklonio sam mu je za vjenčanje i to nam je ‘dežurna’ tambura u kući jer, nećete vjerovati, zna se dogoditi da imamo feštu, a da nemamo na čemu zasvirati – ispričao nam je Marinko i objasnio svoju duboku vezu s tamburicama koja je duga već 50 godina.

– Tambura je od kolijevke do groba. U novije vrijeme, kad se dijete rodi svira tamburaš, sve životne prigode prate tamburaši, i taj jedan emotivni trenutak – kada su sprovodi, opet su tu tamburaši – kaže Marinko koji je svirati tamburicu počeo u petom razredu osnovne škole, nastavio u Ogranku seljačke sloge u Buševcu te svirački staž završio kao profesionalni glazbenik u Ansamblu Lado.

4.11.2020. Buševec – Marinko Katulić već 26 godina izrađuje tamburice. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Onda je krenuo u proizvodnju. Instrumente radi ručno, od početka do kraja. Puno strpljenja i ljubavi potrebno je da se izradi dobar instrument. Graditelj mora ujedno biti i umjetnik, dati instrumentu ‘ono nešto’ po čemu će biti prepoznatljiv i poseban jer takvi su, na kraju, i umjetnici za koje ih izrađuje.

– Kad vidim svoje instrumente na televiziji, odmah ih prepoznam, znam iz koje godine bi mogli biti, kada su ih kupili. Na stotine društava smo opremili kroz sve ove godine i te tambure se još uvijek sviraju – kaže vlasnik Obrta Forte.

– Ako ne volite taj posao i ako se apsolutno ne posvetite tome, teško ovo možete raditi. U početku radite 10 do 12 sati. Stvaranje rukama je stvar vježbe, ali morate imati volje. Moju prvu tamburu i dalje ‘vuče’ moj unuk po radionici. Sigurno je tu negdje. I još je u sviračkom stanju – priča Marinko i objašnjava kako je uspio toliko dugo uspješno opstati kao graditelj tambura: “Ja mislim da netko tko ne svira teško može napraviti kvalitetan tonski instrument. Može tehnički sve biti savršeno, ali ako nemaš u uhu i ne čuješ, onda je to sasvim druga stvar.”

4.11.2020. Buševec – Marinko Katulić već 25 godina izrađuje tamburice. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Osim što tehnički mora biti dobra, tambura mora biti i lijepa. Zanimalo nas je, stoga, smatra li se Marinko obrtnikom ili umjetnikom?

– Mislim da je to objedinjeno. Ima dosta toga umjetničkoga u izradi tambura. Prije svega, kad glazbenik gleda instrument on ga promatra tonski, ali gleda se i ljepota. Koliko uspijete taj umjetnički dio nametnuti u izradi instrumenta, toliko ste prihvatljiviji tržištu i to neki prepoznaju, a neki ne – smatra Katulić koji svakodnevno u svojoj radionici izrezuje oblike instrumenata, savija drvo, lijepi ga, brusi, lakira…

4.11.2020. Buševec – Marinko Katulić već 26 godina izrađuje tamburice. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Marinko, njegov sin Vedran i još jedan zaposleni graditelj paralelno rade 10-ak tambura i vjerojatno su, uvjeren je ovaj Buševčan, jedina radionica u Hrvatskoj koja u kraće vrijeme može napraviti instrumente potrebne cijelom jednom orkestru. Trenutno izrađuju 12 tambura za orkestar iz Benkovca.

– Radimo po narudžbi, kako tko ima želju i mislim da možemo sve napraviti. Nismo imali potrebe uvođenja CMC strojeva u radionu jer smo si prilagodili dosta alata da možemo ručno napraviti, a ionako je pao interes – objašnjava nam ovaj zaljubljenik u tamburašku glazbu i instrumente.

– Na početku smo bili sami. Počeli smo službeno 1994. godine i po aktivnom stažu smo najstarija radionica u Hrvatskoj, koliko ja znam. Radimo sve vrste tamburaških instrumenata, servisiramo, proizvodimo etuie, odnosno torbe za nošenje koje čuvaju instrumente – kaže Marinko i prisjeća se i boljih dana za graditelje tambura.

4.11.2020. Buševec – Marinko Katulić već 26 godina izrađuje tamburice. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Nekada je ova radionica hranila četiri obitelji, a Marinko je posjećivao hrvatske festivale diljem svijeta. Tamo bi u trenu rasprodao sve što su napravili te instrumente nerijetko još morao slati iz Hrvatske. I danas te iste tambure sviraju Hrvati na gotovo svim kontinetima.

– U najboljim vremenima, oko 2000. godine, izrađivali smo oko 150 tambura godišnje, što je 10-ak mjesečno. Tada smo imali još dva zaposlena i tambura je hranila, što nije ni jedna radionica u Hrvatskoj, četiri obitelji – prisjeća se Katulić i objašnjava kako je pandemija koronavirusa jako utjecala na posao.

– U ovo vrijeme društva ne djeluju aktivno, nema proba i nastupa, ne djeluju ansambli, profesionalni muzičari ostali su bez gaža, ne sviraju, nema svatova, nema veselica, a sve to neposredno utječe na naš posao jer smo vezani uz ljude koji sviraju – priča Marinko kojemu je najveća želja da ga posluži zdravlje i da nastave raditi te da, na kraju, njegov sin nastavi posao.

– Želja mi je da napravimo čim više dobrih tambura i uveseljavamo ljude. Kad ih kupe i kad sviraju na njima – zaključuje Katulić.

Kako bilo, Katulići se ne predaju nego nastavljaju vrijedno izrađivati tambure, pa čak i smišljati nove projekte. U planu im je tako početi izrađivati tambure u koferu s pločicom posvete. Svoj proizvod žele ponuditi gradovima, općinama, ministarstvima koji bi ih onda poklanjali prilikom svojih službenih posjeta. Za razliku od, na primjer, knjiga koje vjerojatno nitko neće pročitati, ovaj poklon bar se može koristiti.

Vijesti

Barbaricama na povijesnom uspjehu čestitao gradonačelnik!

PK Barbara je ove godine, treći put za redom, jedini u Savezu osvojio KUP Republike Hrvatske.

Objavljeno

na

Objavio/la

Mažoretkinje Plesnog kluba Barbara iz Velike Mlake tijekom ove i prošle godine ostvarile su odlične rezultate na državnim i međunarodnim natjecanjima. Njihov uspjeh prepoznat je i u Gradu Velikoj Gorici, a za njih je danas gradonačelnik Krešimir Ačkar održao svečani prijem kako bi ih nagradio za trud i zalaganje.

-Znam da najviše radite na treningu, radite na osobnom odricanju, najviše dajete od sebe a najmanje se toga vidi. Tamo gdje polučujete uspjehe su vaše plesne točke koje kratko traju, a u njih je uloženo puno vremena, vježbanja i truda. Znajte da nema uspjeha bez discipliniranog pristupa, bez truda i bez rada koji ste vi najbolje osjetili na sebi, recimo u onim trenucima kada vam se možda i nije dalo ići na trening, a vi ste se ipak odrekli slobodnog vremena, ipak ste vježbali i sada ste došli do uspjeha kakav u povijesti plesa u Velikoj Gorici nismo nikada zapamtili. – poručio je gradonačelnik.

Foto: Petra Škrinjarić

Naime, Barbarice su se okitile s čak 13 zlatnih, 5 srebrnih i 3 brončane medalje na Europskom prvenstvu ove godine, što je izuzetan doseg i potvrda predanog i kvalitetnog rada s mladim plesačicama.

-Vaši rezultati su hvalevrijedni, vrijedni divljenja i koji će vam kroz život donijeti nešto čega možda sada niste svjesni. Vi ste primjer i uzor mlađim generacijama koje će se baviti plesom ali i kulturom koju širite vašim djelovanjem – dodao je Ačkar.

Foto: Petra Škrinjarić

Zahvalu Gradu što je prepoznao njihove uspjehe uputio je predsjednik kluba Vlado Palac.

– Ovo je naš najveći uspjeh u 11 godina koliko klub djeluje. Imali smo četiri velika europska natjecanja, a posebno bih naglasio ono u Pančevu u Srbiji te KUP Mediterana u Novigradu. Ove godine je naš klub, treći put za redom, jedini u Savezu osvojio KUP Republike Hrvatske. Zaista je to ponos i hvala Gradu na čestitki, jer je u ove uspjehe uloženo puno truda a podatak da je samo plaćenih sati u dvoranama bilo 1.248 u jednoj natjecateljskog godini, govori sve u našem ulogu.

Foto: Petra Škrinjarić

Palac naglašava kako interes za plesom u našem gradu raste, a plesači vježbaju u pet različitih školskih holova, te u jednoj dvorani u Ščitarjevu.

-Imamo preko 100 aktivnih članova. Ove godine na državnom prvenstvu smo imali 79 natjecateljica, tu dodajmo još i dječje formacije, 11 grand-seniora i 14 folklornih članova. Ima nas, i trudit ćemo se i dalje ostvarivati ovako velike uspjehe! – zaključio je Palac.

Foto: Petra Škrinjarić

Nastavite čitati

Kultura

U Galeriji Trumbetaš pogledajte predivne autohtone turopoljske poculice

Izložba ostaje otvorena do 6. prosinca.

Objavljeno

na

OPrije godinu dana KUD Čiče iz Novog Čiča pokrenuo je novi projekt istraživanja i očuvanja materijalne i nematerijalne baštine Turopolja pod nazivom – ‘Turopoljska poculica: povijest, sadašnjost i budućnost’, a njegov rezultat imat ćemo prilike vidjeti u petak na otvorenju istoimene izložbe u Galeriji Trumbetaš.

Cilj ovog projekta je upoznati širu lokalnu zajednicu sa značajem i simbolikom poculice u Turopolju. Pronaći i fotografski evidentirati što je moguće veći broj izvornih primjeraka turopoljskih poculica te pomoću istih izraditi rekonstrukcije poculica.

Izložbom kroz fotografije prikazati izgled i raznolikost sačuvanih izvornih primjeraka poculice, a kroz izlaganje novoizrađenih poculica pokazati umijeće izrade poculica koje će se na takav način sačuvati od zaborava i kasnije kroz radionice prenositi na nove naraštaje u što autentičnijem obliku.

Otvorenje izložbe je u 18 sati, a predivne primjerke ovog tradicionalnog turopoljskog ženskog oglavlja moći ćete razgledati sve do 6. prosinca.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Djelatnici Vodoopskrbe brzom reakcijom sanirali kvar i normalizirali opskrbu vodom

Do puknuća cjevovoda došlo je oko 16 sati.

Objavljeno

na

Danas je došlo do puknuća tlačnog cjevovoda koji puni vodospremu Velika Gorica, a intenzitet puknuća bio je takav da se vodosprema ispraznila u svega nekoliko minuta, uzrokujući pad tlaka u vodoopskrbnom sustavu grada, javili su iz Vodoopskrbe. Puknuće se dogodilo oko 16 sati te je potopilo gotovo pola Trga Stjepana Radića, kao i glavnu prometnicu sve do rotora u Ulici Matice hrvatske. Poplavljeno je i parkiralište zgrade koja se nalazi nasuprot Galženice.

– Zahvaljujući brzoj i učinkovitoj reakciji naših stručnih ekipa, potencijalno ozbiljan problem je uspješno spriječen. Timovi na terenu uspjeli su u roku od samo 30 minuta zatvoriti vodu i izolirati mjesto kvara te stabilizirati vodoopskrbni sustav kako bi se izbjeglo potpuno pražnjenje i prekid opskrbe vode. Ova brza intervencija omogućila je nesmetanu minimalnu opskrbu vodom za naše građane i stvorila uvjete za početak sanacije u rekordnom vremenu – ističu iz Vodoopksrbe.

Djelantici VG Vodoopskrbe krenuli su u sanaciju nakon izolacije kvara. Iskopali su tlo iznad oštećenog cjvovoda, uklonili oštećeni dio u dužini oko tri metra. Također su privremeno uklonili hidran koji se nalazio na mjestu oštećenom dijelu cjevovoda te su montirane nove spojnice kako bi se osiguralo punjenje vodospremen.

Sanacija se polako završava, te će se također napraviti tlačno ispitivanje i osposobiti cjevovod za redovnu funkciju.

– Privremeno ćemo zatrpati iskop očistiti i osugirati pješačku zonu oko gradilišta, dok će novi hidrant biti montiran sutra, kada uvjeti na terenu to dopuste. Kada je u pitanju opskrba vodospremom odvijala se alternativnim putem, s druge strane sustava i sporijim tempom. Paralelno, naši laboratorijski timovi su proveli preventivna mjerenja mutnoće vode na ključnim točkama u gradu. Sva dosadašnja mjerenja pokazuju da je voda uredu – javljaju iz Vodoopskrbe te zahvaljuju građanima na strpljenju i razumijevanju tijekom izvođenja hitnih radova.

– Posebno zahvaljujemo svima koji su nas pravovremeno obavijestili o promjenama u opskrbi i pomogli nam brže djelovati na terenu. VG Vodoopskrba 0-24 ima dežurne službe spremne za hitne intervencije, osiguravajući pravovremeno rješavanje kvarova i neprekidnu opskrbu vodom – dodaju iz Vodoopskrbe.

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO: Galženica pod vodom, djelatnici Vodoopskrbe na terenu otklanjaju kvar

Građani mogu očekivati slabiji pritisak pa i nestanak vode.

Objavljeno

na

Oko 16 sati na Trgu Stjepana Radića došlo je do puknuća cjevovoda, a voda je preplavila pola Galženice te došla gotovo do rotora. Kako doznajemo iz VG Vodoopskrbe, dežurne ekipe izašle su na teren sanirati kvar i zatvarati vodu.

– Trenutno se zatvaraju okna koja su najbliža trgu. Voda će se brzo povući i smiriti. Kvar će se sanirati što prije po otkrivanju mikro lokacije puknuća – kažu nam iz Vodoopskrbe.

Građani u krugu Galženice mogu očekivati slab pritisak vodepa čak i nestanak vode.

Pod vodom je i parkiralište zgrade u Ulici Matice hrvatske, nasuprot trga.

Nastavite čitati

Sport

Zapeli u blatu: Obrežani u zadnjoj sekundi odnijeli sve s Udarnika

Nogometaši Kurilovca poraženi su 2-1 na domaćem terenu od Dinama iz Odranskog Obreža, i to golom u 93. minuti. Utakmice na Udarniku postaju sve veći problem za Kurilovčane…

Objavljeno

na

Objavio/la

Nakon emotivnog pražnjenja u posebnoj utakmici u Krapini, u pobjedi posvećenoj Ivanu Šćepini, nogometaši Kurilovca upustili su se u pripremu za prvi sljedeći izazov, za dolazak Dinama iz Odranskog Obreža. Činili su to, sad već po običaju, u neadekvatnim uvjetima, u blatu pomoćnog igrališta na Udarniku, a to se odrazilo i na samoj utakmici. Iako, uvjeti na glavnom terenu bili su slični, i tu je bilo važno nabiti, a onda i dobiti…

A to su uvjeti u kojima ova momčad Kurilovca ne funkcionira najbolje. Nevolja je u tome što ti igrači, koji vole igrati, domaće utakmice igraju na terenu na kojem to baš i ne mogu u mjeri u kojoj bi željeli. Bilo je tako i u lokalnom derbiju s društvom iz Obreža, koje je imalo nešto više spretnosti, vještine, ali i dozu sreće koja je Kurilovcu nedostajala.

Povela je momčad trenera Harambašića dovoljno rano, već u devetoj minuti pogodio je Đevad Selman i činilo se kao da će to biti još jedna od onih utakmica u kojima Kurilovec vješto čuva svoj gol i uzima bodove. Propustili su Chikwado i Sedlaček u prvom poluvremenu iz jako dobrih situacija povećati kurilovečku prednost, zapucali su dva ozbiljna zicera, a kazna je stigla nakon 55 minuta nogometa.

Vedran Puntar raspucao se u posljednje vrijeme, bio mu je to peti gol u posljednje četiri utakmice, a u ovom slučaju značio je i početak sasvim drukčije utakmice. Puno je tu bilo napucavanja, puno duela, puno borbe na sve lošijem travnjaku, ali ništa se nije mijenjalo sve do sudačke nadoknade.

Već je sudac Debogović stavio zviždaljku u usta, kanio odraditi i posljednji zvižduk, kad je pala odluka. Doslovno u posljednjem napadu na utakmici Obrežani su poslali centaršut u sredinu, obrana Kurilovca odbila je samo do visine kaznenog udarca, a tamo je spreman bio Danijel Savičić. Kroz šumu nogu lopta je nekako prošla i završila iza leđa golmana Leona Išeka.

Nakon svega, Kurilovčanima je preostalo samo okrenuti se sljedećem izazovu, koji donosi gostovanje kod Maksimira. Na umjetnoj travi, u uvjetima nimalo nalik onima u kojima će se ta utakmica igrati, što će još dodatno otežati cijelu priču. Za kraj jeseni, vikend nakon toga, na Udarnik će doći Samobor.

Nastavite čitati

Reporter 443 - 21.11.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.