Povežite se s nama

Vijesti

Bez turopoljskog ručka, ali ipak je tu- 19.Gastro Turopolja

Hrana je ove godine u drugom planu, malo više do izražaja je došlo craft pivo.

Objavljeno

na

U nešto izmijenjenom izdanju odnosu na prošle godine u Velikoj Gorici održava se 19.Gastro Turopolja. Cijela priča traje kroz cijeli ovaj tjedan u velikogoričkim restoranima gdje još danas i sutra možete probati razne delicije po pristupačnim cijenama.

-Ovogodišnji Gastro pokazao je kako se može prilagoditi svim uvjetima i organizirati. Poštujemo epidemiološke uvjete i održavamo samo dio događanja koja su inače dio ove manifestacije. Hrana je ove godine u drugom planu, malo više do izražaja je došlo craft pivo. Tu su i kesteni i ostale jesenske delicije. Dosta je glazbe i druženja. Najvažnije je da smo svi tu.- rekla je direktorica Turističke zajednice Grada Velike Gorice Milada Mesarić.

10.10.2020.,Velika Gorica, 19.Gastro Turopolja, foto: Marija Vrbanus/cityportal.hr

Jučer je započeo i 2. Gospodarski sajam na kojem izlažu mnogobrojni izlagači sa zanimljivim proizvodima.

Vlasnica istoimenog OPG-a Gordana Brozović dobro je poznata Goričanima, a na sajmu je ponudila proizvode od jagode, maline i aronije, a bilo je tu i povrća. Znamo, pitate se otkud jagode usred listopada.

-Riječ je o jagodama mjesečarkama, one dozrijevaju tijekom cijele godine. Nismo ih prestali brati od svibnja.-rekla je Brozović.

10.10.2020.,Velika Gorica, 19.Gastro Turopolja, foto: Marija Vrbanus/cityportal.hr

Bilo je danas i nekoliko humanitarnih priča na Gastru, no krenimo redom. Sandra Barić, Ivana Krišto i Gordana Lazić, poznatije kao Buvljakuše došle su s ciljem da pomognu našem sugrađaninu Josipu Filipoviću kako bi mogao nastaviti s terapijama na koje ide otkad je teško stradao prilikom jednog skoka u more, te je tada ostao nepokretan, a terapije bi mu mogle pomoći da opet prohoda, u što ove humanitarke čvrsto vjeruju da će se jednog dana i dogoditi.

-Sve što se proda sve ide za Josipa. Pripremile smo finu hranu, a u tome su nam pomogli svi, od slastičara, malih obrtnika, žena koje peku kolače, KUD-ovi, ma svi. Bojale smo se da će biti i previše, ali sve ide odlično.- ispričala je Barić. Osim hrane, bili su tu i plišanci, vjenčići…

10.10.2020.,Velika Gorica, 19.Gastro Turopolja, foto: Marija Vrbanus/cityportal.hr

Druga humanitarna akcija je jedna priča koja je prve korake napravila upravo na Gastru. VG Legacy ekipa iz akcije u akciju sve je veća, a s današnjim danom postaju treći tim goričke hitne. Kako?

-Bavimo se humanitarnim radom već dugi niz godina. VG Legacy prošle godine opremio je Dječju bolnicu Srebrnjak monitorom životnih funkcija i respiratorom. Ove godine odlučili smo se za goričku hitnu. Otišli smo do njih, raspitali se što im sve treba, odlučili smo se za modularni defibrilator, za dva prijenosna EKG-a, za dva vakuum madraca i laringoskop.- pojasnila je Dalija Zubek. Na njihovom štandu danas je bilo prefinih kolača koje je ekipa pripremala do dugo u noć, te sarme u pecivu koje je po svojoj recepturi pripremala Matea.

10.10.2020.,Velika Gorica, 19.Gastro Turopolja, foto: Marija Vrbanus/cityportal.hr

Polaznici i edukatori Centra za odgoj i obrazovanje Velika Gorica  u Eko kutku izložili su različite ekološke i Re-use suvenire koje su izrađivali tijekom prošle školske godine.

Posjetitelji su mogli uživati i u 4.Festivalu craft piva koji je kao i uvijek oduševio posjetitelje.

– Imamo goste koji su nam došli iz Siska, Zaboka, Dugog Sela, Međimurja i Zagreba. Craft piva je iznad kvalitete obične pive, drugačija je po stilu i načinu proizvodnje. Goričani probaju, pa se vrate na ono što im odgovara.- rekao je organizator ovog festivala Goran Desnica.

10.10.2020.,Velika Gorica, 19.Gastro Turopolja, foto: Marija Vrbanus/cityportal.hr

Po prvi puta piće se točilo u višekratnim plastičnim čašama. Posjetitelji Gastra su po kaucijskoj cijeni od 10 kuna mogli podići svoju kvalitetnu polipropilensku čašu s dizajnom plavog žapca Jure i daleko prepoznatim motivima Velike Gorice. Po završetku festivala, čašu se može vratiti i dobiti povrat kaucije ili jednostavno ponijeti sa sobom kao novi gradski suvenir i nastaviti ih upotrebljavati kod kuće jer su čaše perive u perilici posuđa.

10.10.2020.,Velika Gorica, 19.Gastro Turopolja, foto: Marija Vrbanus/cityportal.hr

U sklopu manifestacije  na pozornici u parku ispred Muzeja Turopolje mlada i zabavna gorička glumačka ekipa izvela je predstavu za djecu, ali i sve ostale koji se tako osjećaju „Uzbuna u plastičnom carstvu“.

Vijesti

Tjelovježba se često nađe na ‘to do’ listi za godinu koja slijedi, evo koji su njezini pozitivni učinci

Kao i svaki početak, i ovaj može biti izazovan, ali potrebna je snaga volje i ustrajnost te strpljenje.

Objavljeno

na

Kako se godina privodi kraju, skloni smo podvući crtu, zbrojiti sva dobra koja nam je godina za nama donijela, popisati sve loše što bi se u novoj dalo popraviti. Nerijetko, ako ne i gotovo redovito svi odlučimo poraditi na zdravlju. Bolje se hraniti, kvalitetnije trošiti vrijeme, mijenjati loše navike i uvesti pokoju dobru pa ne iznenađuje da nam se na „to do“ listi za godinu koja slijedi često nađe i „početi vježbati“. Možda su nam motivi uglavnom vezani za fizički izgled (mršavije tijelo, definirani mišići, bolji odraz u ogledalu), ne bismo trebali zanemariti i pozitivan utjecaj tjelovježbe na mentalno zdravlje. Osobe koje redovito vježbaju nerijetko će vam posvjedočiti kako osjećaju da imaju više energije, da su im koncentracija, pamćenje i san bolji.

Redovito vježbanje ima pozitivan učinak na smanjenje anksioznosti, depresije, ADHD-a, oslobađa od stresa te stabilizira cjelokupno raspoloženje. Studije pokazuju da 30 minuta umjerenog vježbanja 3 do 5 puta tjedno može znatno poboljšati mentalno zdravlje te da 15 minuta trčanja ili sat vremena hodanja dnevno smanjuje rizik od velikog depresivnog poremećaja za 26 %.

Promjene u mozgu potaknute vježbanjem uključuju stvaranje i rast novih neuroloških mreža, smanjenje upala i oslobađanje neurotransmitera koji utječu na poboljšanje raspoloženja (endorfin, dopamin, serotonin). Usmjeravanjem pažnje na disanje, na pravilno izvođenje vježbi, fokusiranje na položaj tijela, možete prekinuti kontinuirani ciklus briga koji vam prolaze mislima.

Osobe starije od 18 godina trebale bi minimalno ostvariti 150 – 300 minuta aerobne tjelesne aktivnosti umjerenog intenziteta ili 75 – 150 minuta aerobne aktivnosti visokog intenziteta tjedno. Što se tiče vježbi snage za velike mišićne skupine, njih treba provoditi barem dva puta tjedno. Djeca i adolescenti (5 – 17 godina) bi trebali svakodnevno sudjelovati u tjelesnim aktivnostima, umjerenog do visokog intenziteta, minimalno 60 minuta dnevno, a mlađi od 5 godina minimalno 180 minuta provesti u aktivnoj igri.

Tjelesna aktivnost pozitivno utječe i na krvožilni sustav budući da doprinosi sniženju krvnog tlaka, sniženju masnoća i kolesterola, regulaciji razine šećera u krvi. Redovita tjelovježba smanjuje rizik pojave šećerne bolesti tipa 2. Ipak, kod kroničnih bolesnika svakako treba biti oprezan prilikom povećanja intenziteta fizičke aktivnosti koje treba biti postupno te uz nadzor. Tjelesna neaktivnost jedan je od najznačajnijih rizika za srčanožilne bolesti, a njezin štetan utjecaj usporediv je s pušenjem.

Plivanje, vožnja biciklom učinkovite su pogotovo za održavanje zdravlja krvožilnog sustava. Redovita tjelovježba može smanjiti rizik obolijevanja od raka pluća kod osoba koje su ranije pušile. Pokazalo se da dobra tjelesna forma može smanjiti rizik obolijevanja od raka pluća za do 77% kod osoba koje su prestale pušiti. Također, redovita fizička aktivnost dovodi do smanjenja zaduhe, boljeg podnošenja napora, poboljšanja psihičkog stanja bolesnika i poboljšanja kvalitete života oboljelih od KOPB-a, kronične opstruktivne plućne bolesti.

Tjelesna aktivnost blagotvorno djeluje i na kosti te na zdravlje zglobova. Fizička aktivnost bitan je element u prevenciji osteoporoze i prijeloma, a preporučene vježbe su aerobne sa opterećenjem koje uključuju mišićne skupine u ritmičkim pokretima. Takve vježbe izazivaju kontrakcije mišića i naizmjenično djelovanje sile na kosti čime kost dobiva informaciju da se na tom mjestu treba pojačati. Dobar izbor tjelovježbe kod osteoporoze su brzo hodanje, nordijsko hodanje, ples, penjanje…

Kao i svaki početak, i ovaj može biti izazovan, ali potrebna je snaga volje i ustrajnost te strpljenje kako bi se zdrave životne navike inkorporirale u svakodnevnicu. Na početku nisu potrebne velike i drastične promjene u stilu života. Hodajte kad god je to moguće. Izađite jednu autobusnu satnicu ranije, parkirajte malo dalje, koristite stepenice umjesto lifta. Dokazano je kako su se osobe koje su hodale pet puta tjedno u prosjeku po 30 minuta dnevno, riješile boli u leđima što nije zanemariva činjenica budući da rezultati objavljeni u znanstvenom časopisu Lancet sugeriraju kako bol u donjem dijelu leđa pogađa više od polovice odraslih u razvijenim zemljama.

Životna dob nikako ne bi smjela biti opravdanje za nevježbanje. Tjelesna aktivnost nužna je za očuvanje pokretljivosti, snage, ravnoteže. Starenje je prirodan proces, a činjenica da postoji više od 300 teorija starenja, dokazuje da je to kompliciran proces povezan sa čitavim nizom fizioloških promjena. Neke od promjena su gubitak mišićne mase (započinje već nakon tridesete godine, a ubrzava se nakon šezdesete) , gubitak koštane mase (kost se gubi pri brzini od oko 0,3 – 0,5 % godišnje nakon 40. godine starosti, a početkom menopauze gubitak kosti u žena se ubrzava kroz 5 – 7 godina na 3 – 5 % godišnje), smanjenje pokretljivosti zglobova, smanjenje ravnoteže i koordinacije pokreta (povećava se rizik od pada i ozljede) , povećanje tjelesne mase te usporavanje metabolizma.

– Vježbanjem se može blagotvorno utjecati na sve navedene procese. Važno je prilagoditi intenzitet vježbanja pojedincu ovisno o njegovim mogućnostima, bez obzira na dob. Ma kakve odluke donijeli na kraju ove 2024.godine, zaposlenici Ljekarni Zagrebačke županije žele vam sretan i Blagoslovljen Božić, te uspješnu i zdraviju Novu godinu – poručuju iz Ljekarni.

Naslovna ilustracija: Pexels/Andrea Piacquadio

Nastavite čitati

HOTNEWS

Božićna drvca na svakom uglu, provjerili smo cijene

Većina prodajnih mjesta najpovoljnije cijene nude za smreke, čije se cijene kreću od 20 eura za ona manja te do 50 eura za veća drvca.

Objavljeno

na

Objavio/la

Svjetlucave lampice i ukrasi polako obasjavaju Veliku Goricu, a time počinje i potraga građana za savršenim božićnim drvcem. Prodajna mjesta božićnih drvca postaju nezaobilazne stanice za sve koji žele unijeti blagdanski ugođaj i miris u svoje domove.

Za one koje ne vole kupovati drvce u zadnji tren, savjetuje se da to učine bar tjedan dana prije Božića kako bi izbjegli gužve i dobili najbolje primjerke. Međutim, najveći broj kupaca ipak čeka zadnji tren te se prepuštaju božićnom kaosu.

– Prodaje počinju početkom prosinca, no 70% ljudi će kupiti božićno drvce zadnja tri dana – rekao nam je prodavač Stjepan Kaurić, s kojim su se složili i ostali prodavači.

Drugi Goričani ipak to rade strateški, kako bi očuvali svježinu drvca najduže moguće.

– Tko treba veću jelu, on dolazi na prije. Veća roba ide na početku, a manja roba potkraj – objasnio je Vlado Sučec, koji prodaje drvca na parkiralištu kod Tržnog centra.

Foto: Mia Karavla/cityportal.hr

Najčešće vrste u ponudi su nordijska jela, kavkaška jela, srebrna smreka te obična smreka. Posljednjih godina sve popularnija postaje nordijska jela zbog svoje izdržljivosti te elegantnog izgleda.

– Osim nordijskih koja ide najviše, dosta se prodaje i srebrna, koja ima intenzivan miris. Baš miriši jako jer ga ja siječem pred Božić. Ljudi na licu mjesta odaberu koji žele i tek ih tada siječem – rekao nam je Nikola Trumbetaš iz Velike Mlake.

Cijene drvca kreću se ovisno o veličini i vrsti drvca, no unatoč povećanju cijena ostalih proizvoda, cijene drvca ostale su slične kao i proteklih godina. Većina prodajnih mjesta najpovoljnije cijene nude za smreke, čije se cijene kreću od 20 eura za ona manja te do 50 eura za veća drvca. Smreke su popularne zbog svog karakterističnog mirisa, no iglice im kraće traju. Za one koji traže izdržljivije opcije, nordijske jele zbog svoje otpornosti i gustih grančica obično imaju početnu cijenu od 40 eura, dok veće dosežu i preko 100 eura.

– Jele su najtrajnije, svježe su dosta, ali nemaju mirisa kao smreka. Jeftine su što je najvažnije, iako su ove godine jako skupi svi – rekao nam je naš sugrađanin kojeg smo zatekli pri kupnji drvca.

Izbor veličine ovisi o veličini doma.

– Najprodavanije su srednje velika drvca, od poda do plafona od visine do 2,5 metra, objasnio je Aron, koji prodaje drvca kod goričkog kafića Chelos.

Foto: Mia Karavla/cityportal.hr

Nakon što blagdani prođu, prirodna drvca često završavaju kao otpad.

– To je druga nesreća ljudska, mora ići na otpad. Mali užitak, a uništavamo nečiji život. Čudno je to, osjećaj prema prirodi smo potpuno zaboravili, poručio je kupac te dodao:

– Moja kćer ima taj umjetni bor, no ukućani se vesele prirodnom – rekao je.

Dok se rezana drvca ne mogu reciklirati ni posaditi, ona u teglicama se itekako mogu koristiti ponovo, a neka čak i vratiti.

– Moja punica ga je držala u malom prostoru i skoro je uginuo, no kada ga je posadila, živnuo je, obnovila mu je život – izjavio je kupac.

Međutim, sve više prodajnih mjesta nudi opciju prodaje drvca u teglicama.

– Ako kupac uzme živi bor i ako ga ne planira zadržati, prodam mu ga u pola cijene pa mi ga vrati da ga ponovno posadim, poručio je Sučec.

Božićno drvce simbol je zajedništva. Bilo da birate mirisnu smreku ili elegantnu nordijsku jelu, pravi odabir unijet će radost u vaš dom. Uz malo truda i veći fokus na reciklažu, drvce postaje i dio ekološke svijesti.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Vozačica vozila bez dozvole, skrivila prometnu te završila u zatvoru

Objavljeno

na

Objavio/la

Na goričkom Trgu Kralja Petra Krešimira IV, jučer je, 17. prosinca oko 13 sati, 28-godišnjakinja vozila unatrag po parkirališnom prostoru trgovačkog centra i skrivila prometnu nesreću.

Svojim je automobilom oštetila drugi parkirani automobil, a vozila je bez vozačke dozvole.

Policija ju je uhitila te odvela na sud, gdje joj je određeno zadržavanje u trajanju od pet dana, nakon čega je odvedena u zatvor.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Ne propustite posljednji ovogodišnji ‘Petek na Gorice’ u blagdanskom ruhu

Ujutro od 10:30 do 12:30 sati te u popodnevnom terminu od 17 do 19 sati.

Objavljeno

na

Kraj radnog tjedna započnite jednom od omiljenih manifestacija – popularnim Petkom na Gorice koji će se održati u jutarnjem terminu od 10:30 do 12:30 sati te u popodnevnom terminu od 17 do 19 sati.

Ovog petka, posebna i tematska manifestacija prilagođena adventskom programu u prosincu oživljava centar Velike Gorice, okupljajući izlagače domaćih i tradicionalnih proizvoda, s posebnim naglaskom na blagdanske proizvode – kako na Art, tako i na Mljac placu.

Idealan je to trenutak za sve koji žele kupiti nešto lokalno i autentično – od predivnih rukotvorina i blagdanskih ukrasa do domaćih kolača i delikatesa koje će uljepšati svaki blagdanski stol.

No, Petek na Gorice nije samo mjesto za kupovinu, već i savršena prilika za topli gablec.

– Ovog petka pripremamo posebno iznenađenje – po prvi put na Petku moći ćete probati svježe pripremljene ribice, papaline koje će za vas kuhati i pržiti vrijedne ruke Društva žena Kozjača. Uz to, u ponudi će biti i nešto “na žlicu”, turopoljski štrukli i drugi specijaliteti koji će ugrijati hladno jutro i razveseliti vaše nepce – ističu iz Turističke zajednice.

U večernjim satima, program seli u Centar za posjetitelje Velike Gorice, gdje od 18 sati počinje plesna radionica Bachata za početnike.

– Ovo je idealna prilika za sve prijavljene koji žele naučiti prve korake ovog zavodljivog plesa, a sva mjesta na radionici već su popunjena – poručuju iz goričke turističke.

S druge strane, ako ipak želite biti dio plesne atmosfere, a niste rezervirali svoje mjesto na radionici, Bachata se u 19:15 sati seli na adventsku pozornicu gdje će uslijediti plesni show u izvedbi Bachata plesne skupine.

No plesanje i dobra glazba tu ne prestaju jer od 20:30 sati pozornicu preuzima glazbeni duo Bruno i Ana , dok će nakon njih velikogoričku puliku raspjevati popularni pjevač i kantautor Đuro Ravenšćak.

 

Nastavite čitati

Vijesti

Večeras u Pučkom edukacija o ekološkim koristima stabla

Edukacija počinje u 18 sati.

Objavljeno

na

Večeras će se u Pučkom otvorenom učilištu održati edukacija Velikogoričana o sadnji stabala u sklopu gradskog projekta ‘Zeleni laboratorij’.

Građani imaju priliku saznati o ekološkim koristima stabala i njihovoj vrijednosti u urbanom ekosustavu s naglaskom na ublažvanje efekta klimatskih promjena.

Edukacija će sadržavati brojne korisne i zanimljive teme kao što su pravilan izbor gradskih stabala prilikom palniranja sadnje, kako ih pravilno posaditi, pravovremeno i dostatno navodnjavanje, dojava eventualnih promjena zdravstvenog stanja na temelju edukacije o relevatnim bolestima i štetnicima, građanska participacija u sadnji i održavanju mladih stabala, vrijednost očuvanja starih gradskih stabala i drugo.

Predavanje počinje u 18 sati.

Nastavite čitati

Reporter 443 - 21.11.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.