Zakoračite li u dvorište obiteljske kuće u Čretu Posavskom pomislit ćete da ste ušli u svijet neke basne. Naime, neke od životinja koje ovdje žive zaista mogu govoriti. Naravno, radi se o papigama. Njih je na na ovom imanju više od 200, a već ćete s ulice čuti da se radi i o različitim vrstama jer zvukova koje puštaju nevjerojatno je puno. No, one tu nisu same. Društvo im prave i psi, konj arapskog tipa, ribe, japanske prepelice i kokoši. Pomalo ‘pomaknuto’ činit će vam se što je pas koji ovdje živi veći od konja. Radi se pasmini Cane Corso koji može narasti i do 70 centimetara u grebenu. A kada shvatite da je konj zapravo poni, i to dvomjesečno ždrijebe, stvari će postati malo jasnije. Osim tri psa i šest ponija, ovim će dvorištem uskoro trčati i patuljaste koze i patuljaste ovce te, pazite sad, skakutati patuljasti klokan!
Već iz uvoda jasno je da na ovom imanju živi netko očaran životinjama. On je Zvjezdan Kovač, a svoju je ljubav prema životinjama pretvorio u posao. Vlasnik je OPG-a, a još kao dijete zavolio je ptice, pa se sada bavi njihovim uzgojem i prodajom. Uglavnom uzgaja papige, ali odavno je proširio djelatnost i na potpuno druge vrste životinja.
– Imao sam sove, golubove i jastrebove. Bila mi je u to vrijeme velika želja nabaviti japanske prepelice jer su imale šarena jaja, ali roditelji nisu dali. Ipak sam ih nabavio kad sam otišao na fakultet. Od malih nogu volim ptice, a i odrastao sam među životinjama. Nekako mi je to u korijenima. Kažeš si još ću jedno, pa onda još jedno i kad se okreneš, više nema povratka – kaže ovaj rođeni Slavonac, koji se uzgojem papagaja bavi već 25 godina, a čak mu je i zvono na mobitelu – pjev ptica.
Prvi kućni ljubimac bila mu je papigica tigrica, a od tada se želja za novim vrstama samo povećavala. U jednom trenutku u kući je držao i sovu koja je ispala iz gnijezda. Othranio ju je i pustio. Danas ima oko 200 ptica. Dio je matično jato, odnosno služi za rasplod, dio su kućni ljubimci, a dio je uzgojen za prodaju i tek će postati nečiji kućni ljubimci. Godišnje proda oko 150 ptica, a u posljednjih nekoliko godina iznimno je popularna Žako papiga.
– Radi se o ptici srednje veličine. Živi više od 50 godina i ako se s njom radi može naučiti razgovarati. Može naučiti oponašati ton i boju glasa različitih osoba, a ono što govore uvijek ima smila. Žako, koji je bio kod mojih roditelja u Slavoniji, nije nikad rekao dobro jutro navečer ili laku noć ujutro, sve je povezao i znao je što to znači – objašnjava Kovač i dodaje kako ovaj posao uz Žakoa, koji se još od jutra počne pričati i zafrkavati ukućane i psa, dobije potpuno novu čar.
Papige Žako su na listi ugroženih životinja, a Zvjezdan Kovač ima i neke još rjeđe. Među njima su papige Oratrix Amazona i vojničke Are. Cijena nekih od tih ptica doseže cijenu i 12 tisuća kuna.
– Želja nam je nabaviti još rijetkih ptica i probati ih uzgojiti. Svaka nova ptica i novi par je novi izazov za uzgajivača. Kada dobiješ potomstvo, onda je to potvrda da ideš u dobrom smjeru. Volio bih nabaviti i neke skuplje ptice, ako financije budu dopuštale. Ima ptica koje koštaju i 100 tisuća eura jer su rijetke i u svijetu, ne samo u Hrvatskoj. Hijacintna ara me jako privlači, ugrožena je i prekrasna. Cijena joj je oko 20 tisuća eura. Ali nekada nisu presudni ni novci, već možeš li ju dobiti. Moraš biti sretan da dobiješ mogućnost da ju uopće kupiš. U Europi ih se godišnje izleže maksimalno 50 – objasnio je.
Ljubav prema pticama Zvjezdan je prenio i na svog sina, koji je također počeo uzgajati ptice.
– Prošle godine je uspio uzgojiti mlade i prodati pticu za 1.000 kuna. Kad to uspiješ, a tek si u srednjoj školi, onda je to novac do krova. Sin je poželio ići dalje s tim i kupovati nove primjerke – kaže Kovač i objašnjava kako svi u obitelji vole životinje.
Pri tome, ne misli samo na ptice. Naime, prije oko šest godina u Čret Posavski došao je živjeti i prvi poni.
– Često smo sretali čovjeka koji je radio s ponijima, mi smo prodavali ptice, a oni jahanje. Svaki put su klinci morali jahati, pomaziti konje i jednom su djeca sve s njim dogovorila. Trebali smo samo otići po ponija i dovesti ga kući. I tako smo nabavili prvog. Nakon 10 dana je pobjegao i cijeli dan ga nismo mogli naći, a čovjeku ga nismo ni platili – prisjeća se Kovač.
Nakon toga nabavili su dva nova ponija. Posebna atrakcija je Vili, ‘točkasti’ poni kojeg požele kupiti gdje god se pojavi.
– Vili i Lana su poznati od Šibenika do Istre gdje su ih djeca na feštama jahala. Djeci je to atrakcija. Neke ne možeš skinuti s konja, druge roditelji jedva nagovore na konja, ali onda više neće sići. To su lijepi trenuci ovog posla. Svake godine dolaziš na ista mjesta i pratiš kako djeca rastu – objašnjava Zvjezdan Kovač kojemu je u radu sa životinjama najdragocjenija pomoć obitelji.
Teško bi se jedna osoba i uspjela brinuti za sve te životinje i imanje. Zato svatko ima svoje zaduženje, ali si i pomažu kad treba. A na imanju je puno posla. Izgradnja novih nastambi za životinje, uređivanje okolišta, briga za životinje… Trenutno je u izgradnji velika nastamba za ptice. Osim unutarnjeg, dobit će i veliki vanjski prostor. Jezero s ribama već su napravili, ali ono će uskoro imati i vodopad.
– Trebat će mi još dvije ili tri godine da sve uredim kako želim, ali onda će to stvarno biti raj za moje životinje – kaže Zvjezdan Kovač i objašnjava kako je izazovno imati toliko različitih životinja, ali one ipak uspiju pronaći svoju ravnotežu.
– Imali smo jedno vrijeme i magarca, ali magarac je htio skakati na ženke ponija pa smo ga dali kolegi na Krk. Na dvorištu je glavni veliki konj, ali i Cane Corso je dominantan, pa njihova igra završi kako se oni dogovore – priča ovaj ljubitelj životinja koji se niti ne sjeća koliko godina već nije bio na godišnjem odmoru, a brojati je stao tamo negdje oko 10.
– Teško je ljudima predočiti taj odnos sa životinjama ako nisi od malih nogu u tome. Svi žive stresno i ubrzano, ali jako malo ljudi se može vratiti na selo. Ne dižem se rano, na dvorištu konji imaju i vode i hrane, pa ih je dovoljno samo pustiti. Najviše posla je s malim pticama, posebno ako su inkubatoru jer se hrane svakih 2 sata i po noći i po danu, ali uvijek ima vremena i za odmor. Ljepše mi se družiti sa životinjama, nego s ljudima. Najbolje u ovom poslu je sloboda, a ljubav prema životinjama je razlog što sam se uopće počeo time baviti. Imam slobodu organizirati si radno vrijeme kako ja želim, ne moram se dizati rano ujutro i biti negdje osam sati. Istina je da nema godišnjeg odmora i takvih privilegija, ali ovo moraš voljeti jer bez toga nema ništa – zaključuje Kovač.
Zbog kvara na cjevovodu stanovnici općine Pokupsko unazad mjesec dana imaju problem s opskrbom pitke vode, a u tom periodu iz VG Vodoopskrbe su obavijestili kako je riječ o začepljenju cjevovoda kamencem nataloženim kroz duži vremenski period.
Kako nije bilo moguće identificirati sva mjesta začepljenja, a u međuvremenu su djelatnici imali nekoliko pokušaja puštanja vode, nakon kojih su se pojavila “novi čepovi” na drugim mjestima, uključena je i tvrtka koja je kamerama snimala cjevovod.
Danas su iz VG Vodoopskrbe izvijestili kako radovi na otklanjanju višestrukog kvara cjevovoda Kravarsko-Pokupsko i dalje traju, no u pojedinim naseljima uspostavljena je vodoopskrba.
– Molimo korisnike da do potvrde zdravstvene ispravnosti istu ne koriste za piće. Naime, dozvoljeno je ispiranje toaleta, tuširanje i zalijevanje. Molimo za postupanje po ovoj obavijesti, a kada bude potvrđena zdravstvena ispravnost vode, izići će nova obavijest. Zahvaljujemo se na razumijevanju i strpljenju – mole iz VG Vodoopskrebe.
Kod Muzeja Turopolja Turistička zajednica poziva na bogatu ponudu domaćih proizvoda, rukotvorina, glazbeno-scenski nastupe ali i besplatne zdravstvene preglede.
„Petek na Gorice”, prepoznatljiv termin među Turopoljcima koji neodoljivo podsjeća na tradicionalni sajamski dan u Velikoj Gorici, dolaskom proljeća vraća se na velika vrata.
Danas kod Muzeja Turopolja u dva termina, od 11:00 do 13:30 sati te od 16:30 do 18:30 sati, “Petek na Gorice” središte je druženja i domaće hrane.
Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal
Naime, jutarnji program donosi tradicionalnu tržnicu domaćih proizvoda, razne delicije poput meda, turopoljskih štrukli, prirodnih namaza i tradicionalnih kolača, a bit će dostupna i ponuda svježe pripremljene ribe.
Posebna kulinarska atrakcija je kućica s ponudom jela s roštilja, gdje se cijeli dan pripremaju sočni burgeri i mesna jela pripremljena prema američkoj BBQ filozofiji.
Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal
Nadalje, u kreativnom kutku moći ćete pronaći unikatne rukotvorine i dekoracije poput uskrsnih košarica, pisanica, drvenih ukrasa i ručno izrađenog nakita.
Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal
U popodnevnim satima manifestacija se nastavlja uz nastupe tamburaša i plesnih skupina, a uz zabavni dio, organizirana je i besplatna javnozdravstvena akcija gdje će građani imati priliku izmjeriti krvni tlak, razinu šećera i kolesterola te dobiti savjete nutricionista.
Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal
Jedna od glavnih atrakcija ovogodišnjeg izdanja je kreativna radionica „Izradi svog zeku“, no zbog velikog interesa i popunjenja današnjeg termina, otvoren je novi, dodatni termin u subotu, 5. travnja u 11:00 sati.
Turistička zajednica Zagrebačke županije, u suradnji s Turističkom zajednicom grada Dugog Sela i Turističkom zajednicom grada Samobora, sudjeluje na međunarodnom sajmu Fiera del Cicloturismo koji se održava u Bologni, od 4. do 6. travnja, gdje će svijetu prezentirati našu ponudu cikloturizma.
Riječ je o najznačajnijem specijaliziranom sajmu posvećenom cikloturizmu u Italiji, koji okuplja destinacije, profesionalce i ljubitelje biciklizma iz cijele Europe.
Zagrebačka županija kao atraktivna cikloturistička destinacija prezentira brojne rute i iskustva koje spajaju prirodne ljepote, kulturnu baštinu i eno-gastronomsku ponudu. Na sajmu su, uz Turističku zajednicu Zagrebačke županije, prisutne i lokalne turističke zajednice iz Dugog Sela i Samobora, koje predstavljaju svoje cikloturističke projekte i bogatu ponudu.
– Naša županija pozicionirala se kao nezaobilazna cikloturistička destinacija Hrvatske, s više od 1.000 kilometara uređenih biciklističkih ruta koje povezuju gradove, vinske ceste, kulturne atrakcije i parkove prirode. Sudjelovanje na Fiera del Cicloturismo još je jedan iskorak prema međunarodnom tržištu i cikloturistima koji su, sve više, u potrazi za autentičnim destinacijama. Sudjelovanjem na ovakvim događanjima osnažujemo konkurentnost i povećavamo vidljivost naše turističke destinacije, među ključnim dionicima emitivnih tržišta – istaknula je direktorica županijske Turističke zajednice Ivana Alilović.
Foto: Cityportal
Tradicija biciklizma u Samoboru živi još od kraja 19. stoljeća
Samobor već desetljećima privlači izletnike, no sve više i bicikliste zahvaljujući sedam tematskih ruta koje vijugaju kroz 150 kilometara najljepših samoborskih pejzaža, od skrivenih šuma, vidikovaca i vinskih cesta, pa sve do Parka prirode Žumberak – Samoborsko gorje. Vožnja biciklom ovdje nije samo rekreacija, već i prilika za uživanje u povijesti, gastronomiji i prirodnim ljepotama, a tradicija biciklizma živi u ovom kraju još od kraja 19. stoljeća.
– Samobor je već prepoznat kao omiljeno odredište za dnevne izlete, a uz vrhunsku gastronomiju i kulturne sadržaje, nudimo i bogatu biciklističku ponudu te razne outdoor aktivnosti. Vjerujemo kako će nas posjetitelji sajma prepoznati kao destinaciju idealnu za sve profile biciklista, od rekreativaca do profesionalaca – naglasila je direktorica Turističke zajednice grada Samobora Iva Pehar.
Dugo Selo mrežu biciklističkih, pješačkih i konjičkih staza
S druge strane, Dugo Selo, u neposrednoj blizini Zagreba, razvija projekt nove outdoor destinacije u suradnji sa Svetim Ivanom Zelinom i Vrbovcem, kreirajući mrežu biciklističkih, pješačkih i konjičkih staza idealnih za istraživanje pitomih brežuljaka, vinskih cesta i skrivenih kutaka istočnog dijela Zagrebačke županije.
– Dugo Selo posljednjih godina intenzivno razvija biciklističku infrastrukturu i manifestacije, čime postajemo sve privlačnija destinacija i za ljubitelje aktivnog odmora i za biciklističke profesionalce, sudionike nacionalnih i međunarodnih natjecanja na dugoselskom pumptracku. Sajam u Bologni idealna je prilika da predstavimo potencijale i specifičnosti našeg područja, posebno stoga što se nalazimo na jednoj od najatraktivnijih ruta Zagrebačke županije – naglasila je direktorica Turističke zajednice grada Dugog Sela Karmela Vukov Colić.
Foto: Samir Kurtagić
Sveta Nedelja za vikend domaćin utrke Spartan Santa Domenica
Zagrebačka županija i ovaj vikend živi u znaku sporta i rekreacije. U subotu i nedjelju, 5. i 6. travnja, u Svetoj Nedelji održava se Spartan Santa Domenica, jedinstvena adrenalinska utrka poznatog svjetskog brenda Spartan. Očekuju se brojni natjecatelji iz Hrvatske i inozemstva, koji će na atraktivnim stazama ispitati vlastite granice izdržljivosti, snage i izdržavanja. Utrka Spartan Santa Domenica važan je dodatak sportskoj i outdoor ponudi Zagrebačke županije te potvrda njezina statusa kao jedne od vodećih destinacija u području aktivnog turizma.
*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom
Završeni su radovi na preuređenju trga ispred srednjoškolskog centra u Velikoj Gorici u kojoj djeluju tri srednje škole; Srednja strukovna i Ekonomska škola te Gimnazija Velika Gorica, a investiciju je s 925 tisuća eura u cijelosti financirala Zagrebačka županija. Školski trg danas je u društvu gradonačelnika Krešimira Ačkara te ravnatelja i ravnateljica škola, obišao zamjenik župana Ervin Kolarec.
–Zagrebačka županija imala je u ovom srednjoškolskom centru tri faze investicije. Prva faza bila je energetska obnova zgrade koja je završila 2021. godine, druga faza je izgradnja Regionalnog centra kompetentnosti u strukovnom obrazovanju u strojarstvu – Industrija 4.0 čiji je nositelj bila Srednja strukovna škola Velika Gorica a radovi su vrijedni 15,5 milijuna eura. Treća faza je investicija u uređenje ovog školskog trga za koji vjerujem da će biti omiljeno mjesto školarcima te novo mjesto okupljanja za društveni život grada Velike Gorice – rekao je Kolarec.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
Ravnatelj Srednje strukovne škole Miroslav Antolčić ističe kako školarci rado provode vrijeme školskog odmora upravo na otvorenom, na novom školskom trgu.
–Ovaj projekt se sastoji od dvije faze. Prva je bila rekonstrukcija a druga faza uređenje trga, od hortikulture, urbanog namještaja i rasvjete. Time smo dobili moderan i funkcionalan prostor. Mogu reći da je već sada postalo omiljeno mjesto gdje se učenici druže prije i nakon škole, a za vrijeme odmora cijeli trg je u potpunosti ispunjen našim učenicima – rekao je Antolčić.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
Suradnju Županije s Gradom Velikom Goricom na nekoliko velikih projekata pohvalio je gradonačelnik Ačkar.
–Zahvaljujem se i ravnatelju Miroslavu i ravnateljicama Brankici i Vesni na suradnji, te zamjeniku Kolarecu i Zagrebačkoj županiji na podršci da se realizira ovaj projekt uređenja, što su prepoznali važnost da u centru grada imamo ovako lijepo uređen objekt i školski trg. Veselim se i daljnjim projektima koje Grad realizira u suradnji sa Županijom, poput energetske obnove zgrade Doma zdravlja Zagrebačke županije – Ispostave u Velikoj Gorici kao i izgradnji Doma za starije u našem gradu – istaknuo je Ačkar.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
Dodajmo kako je Zagrebačka županija za energetsku obnovu zgrade Doma zdravlja osigurala oko 3 milijuna eura, te 3 milijuna eura za realizaciju projekta izgradnje Doma za starije u Velikoj Gorici.
FOTO GALERIJA:
*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom
Nakon što je Velika Gorica postala 23. ITU središte, danas je bila domaćin 1. sastanka Vijeća za urbani razvoj, održanom u Poduzetničkom inkubatoru. Vijeće za urbani razvoj uspostavljeno je s ciljem uspostave platforme za suradnju te razmjenu znanja i iskustva između Vlade Republike Hrvatske i gradova korisnika ITU mehanizma, koji su temeljni nositelj razvoja urbanih područja.
– Ovo je još jedan dokaz kako je naš grad prepoznat kao predvodnik u realizaciji razvojnih projekata – naglasio je u svojem obraćanju gradonačelnik Krešimir Ačkar, dodavši kako Velika Gorica unazad nekoliko godina snažnim i jasnim koracima ide naprijed u svom razvoju zahvaljujući podršci Vlade Republike Hrvatske, a ili i zajedničke sinergije lokalne, županijske i državne vlasti.
–Nikada u povijesti nije bilo toliko financijskih sredstava na raspolaganju gradonačelnicima čijim ulaganjem možemo podići komunalni standard i sve ono što su stanovnici od nas očekivali. Zahvaljujem se na uključivanju u ITU mehanizam i dodijeljenom iznosu od 33 milijuna eura, koji će Velikoj Gorici donijeti bolju kvalitetu života, a sve to odrazit će se i na okolne općine – dodao je Ačkar i svim prisutnima, simbolično je poklonio jedan od simbola Turopolja – ‘Turopoljsku podgutnicu’, preteču kravate.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
Sastanku su prisustvovali brojni ministri, predstavnici Udruge gradova te gradonačelnici gradova – ITU središta, a Vijećem je predsjedao predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković.
– Na svečanoj sjednici povodom Dana grada sredinom prosinca prošle godine najavili smo kako smo odlučili dati dodatnu snagu Zagrebačkoj županiji, koja je cijela bila naslonjena na Grad Zagreb. Smatrali smo da ste ekonomski i demografski presnažni i razvojno bitni pa smo i Veliku Goricu s 33 milijuna eura uvrstili među ITU gradove i zato se na simboličan način, upravo ovaj sastanak održava u Velikoj Gorici, što smatramo ispravnim i pravednim. Takva politika nam je dala za pravo da sukladno veličini pojedinoga grada dobijete jednu vlastitu omotnicu u kojoj nemate konkurenciju – istaknuo je premijer.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
Naime, politika ITU mehanizma je ostvariti brži urbani razvoj, odgovoriti na izazove gradova bez obzira radi li se tu o prometu, politici stanovanja, gospodarenju otpadom, gospodarstvu ili nizu drugih aktivnosti.
– Dobivate sredstva koja su važna za vaš razvoj i vaše prioritete, programe, i za ono što treba dodatno ulagati na područjima vaših gradova, čime će ono postati kvalitetnijim mjestima za život. To je bio naš politički cilj i mislim da smo ga zajedničkim snagama itekako dobro pozicionirali – zaključio je Plenković.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
Dodajmo da je u sklopu sastanka, ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić predstavio novi razvojni ciklus za gradove u Hrvatskoj u okviru održivog urbanog razvoja, potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić govorio je o priuštivom stanovanju i zakonodavnom okviru za razvoj gradova, a ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs o ulaganjima u obrazovanje.