Povežite se s nama

Priroda

Priroda preporučuje: Život u kući od slame!

Bez ijedne opeke, u Vukomeriću je krenula gradnja kuće čija mikroklima godi našem respiratornom i živčanom sustavu.

Objavljeno

na

Na Recikliranom imanju u Vukomeriću na obroncima Vukomeričkih Gorica, Zelena mreža aktivističkih grupa – ZMAG organizirala je cjelodnevnu demonstracijsku radionicu  Akademije prirodnog graditeljstva – gradnja balama slame. Pod vodstvom prirodnog graditelja i edukatora Matka Šišaka polaznici su kroz uvodno predavanje saznali sve detalje tehnike gradnje slamom nakon čega su na obližnjem imanju i sami sudjelovali u gradnji kuće, od stvaranja zidova od bala slame do proizvodnje prirodne žbuke od glinenog tla i pijeska.

– Gradnja tvrdo baliranom slamom je kombinacija tradicijskih i novih tehnika u graditeljstvu. Slama je prirodni resurs, nus proizvod poljoprivrede a mi u ZMAG-u se bavimo edukacijom tim specifičnih tehnika gradnje, između ostalog i kuća od bala slame, glinenih žbuka i drvenih konstrukcija. – istaknuo je Matko Šišak, voditelj Akademije prirodnog graditeljstva.

U gradnji ove kuće od balirane slame sudjeluju četiri majstora i njihovi pomoćnici

Ekološki održiva rješenja u graditeljstvu privlače veliki interes, posebice radi neodrživosti u urbanim sredinama uzrokovanoj pandemijom i sezmičkim aktivnostima. Prednosti življenja u kućama građenim od prirodnih materijala su višestruke, od ugodne mikro klime, visoke energetske učinkovitosti, lokalno dostupnih materijala, do smanjenja elektromagnetskog zračenja i prirodnog otpuštanja vlage. Privatna kuća od bala slame, još će pričekati svoje stanare. U tijeku je dizanje slamnatih zidova, nakon čega slijedi i nanošenje prirodne žbuke. No, kako bi temelji bili čvrsti i dugotrajni, rađeni su od betona. – Želimo da je kuća stabilna i dugotrajna, a važni su čvrsti temelji i konstrukcija za što koristimo beton i drvene grede. – napominje Šišak.

ZMAG-ov Matko Šišak je voditelj Akademije prirodnog graditeljstva

Sigurnost u ruralnim područjima i prirodi, nalazi sve više Zagrepčana, ali ima doseljenika i iz ostalih krajeva Hrvatske, kojima su Vukomeričke Gorice postale novi dom. Baš kao Ivani Turković Popović i Sandy Osmičević koje i žive blizu Recikliranog imanja u Vukomeriću, a u ZMAG-u su zadužene za sadnju vrta i brigu o Društvenoj banci sjemena. – Mi u sklopu ZMAG-a se bavimo skupljanjem i očuvanjem starih tradicijskih sorti zbog čega sadimo vrt, a pošto se on kod nas nalazi u maloj kotlini i ima dosta vlage, najbolje nam uspijevaju kupusnjače i cvijeće. Sve je ekološki uzgoj, od stajskog gnojiva, ručne obrade tla do tretiranja biljaka prirodnim pripravcima protiv bolesti i nametnika. Recimo, pripravak od namočene koprive u kišnici. – savjetuje voditeljica programa za hranu i prirodne kozmetike Ivana Turković Popović, koja se bavi i proizvodnjom prirodne kozmetike.

Sandy Osmičević i Ivana Turković Popović u ZMAG-ovoj Društvenoj banci sjemena

Inače, stare sorte su otpornije i zdravije, a tu je i faktor bioraznolikosti. – Naš glavni cilj je doprinijeti očuvanju lokalnih i tradicijskih sorti i njihova popularizacija. – rekla je voditeljica projekta Društvene banke sjemena Sandy Osmičević, napominjući kako u banci čuvaju sjemenke za sadnju i razmjenu u čvrsto zatvorenim staklenkama, na policama bez izravne sunčeve svjetlosti. ZMAG organizira i sudjeluje u razmjenama sjemena, a oduševila ih je Lufa – tikva spužva, čije su sjemenke dobili razmjenom, a inače raste u tropskim i suptropskim područjima. – Kada dozrije, tikva Lufa je spužvasta i može zamijeniti umjetne spužve za pranje tijela i posuđa, i potpuno je razgradiva.

ZMAG-ova Društvena banka sjemena jedna je od samo tri trenutno aktivne u Hrvatskoj, u njoj se nalazi četiristotinjak različitih sorti povrća, cvijeća i aromatičnog bilja.

Priroda

Što nam je to padalo s neba? Nije ni ledena kiša, ni tuča, ni snijeg…

Nešto nakon 14 sati na velikogoričkom području počela je padati oborina koju ne viđamo prečesto, ali ona nije ni po čemu neuobičajna za ovo doba godine. Bilo je zanimljivo saznati kako se ova pojava zove…

Objavljeno

na

Kiša nije, snijeg nije, najviše izgleda kao tuča, ali nije ni to… Što je ovo?

Tako su nekako vjerojatno naši sugrađani promatrali prirodnu pojavu koja ih je zadeslila. Usred sivog jesenskog dana krenuli su padati mali komadi leda, a ta pojava doista nije niti tuča, niti snijeg, niti ledena kiša, na koju je možda ovo najviše i nalikovalo.

Odgovor na pitanje iz druge rečenice, ukratko glasi ovako: padala je solika! Odnosno, prevedeno na laički jezik, ledena zrnca.

Solika je po definiciji oborina slična snijegu u obliku okruglih, čunjastih ili nepravilnih bijelih neprozirnih ledenih zrnaca promjera od dva do pet milimetara. Zrnca su prhka i lako se drobe, a padaju kao pljusak pri temperaturi zraka od približno nula stupnjeva, prije kiše ili snijega ili zajedno s kišom ili snijegom.

Baš po definiciji, palo je nakon solike i nešto kiše, a mi smo možda nešto i naučili o zimskim prirodnim pojavama…

Nastavite čitati

Priroda

Osvježenje uz razvoj olujnih oblaka – moguće više grmljavinskog nevremena, pa i tuče većeg zrna

Nakon oluja i nevera kraj tjedna opet izgleda ljepše, uz više sunca i topline, najavljuje prognostičar Kristijan Božarov.

Objavljeno

na

Objavio/la

Danas će biti pretežno oblačno s kišom i pljuskovima s grmljavinom. U drugom dijelu dana većinom suho, uz ponegdje djelomično sunčana razdoblja. Vjetar slab do umjeren sjeverni i sjeveroistočni. Najviša dnevna temperatura između 20 i 23°C.

U srijedu u noći i ujutro bit će pretežno oblačno s kišom i pljuskovima s grmljavinom. Poslijepodne i navečer uglavnom suho, uz moguća djelomično sunčana razdoblja. Vjetar slab do umjeren sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 13 do 16°C, a najviša dnevna od 18 do 21°C – kaže prognostičar Kristijan Božarov sa stranice ‘Kad će kiša’.

No, već kraj tjedna opet izgleda ljepše, uz više sunca i topline.

Foto: ilustrativna/kiša/G.Kiš, cityportal.hr

Uzrok jače nestabilnog vremena je sudar između dvije mase u atmosferi, pa nam stižu oblaci zvani kumulonimbusi. 

– U danima koji su pred nama nalaziti ćemo se između dvije različite mase u atmos..Na jugu vrućine, a sjevernije hladnoća i snijeg. Njihov sudar će napraviti će dar mar u atmosferi, pa je za očekivati  vrlo nestabilno vrijeme i na kopnu i na moru, uz iznimno jake razvoje olujnih kumulonimbus oblaka, pa će grmljavinska nevremena biti česta pojava, kao i nažalost tuča većeg zrna, snažni udari vjetra, a na moru jaki neverini, nevere, moguće i pijavice – kažu prognostičari sa stranice Vremenska prognoza by MeteoTeam.

Kumulonimbus (lat cumulus: gomila, hrpa + nimbus: oblak; međunarodna kratica Cb) je veliki, debeli i gusti oblak koji se uzdiže okomito uvis, katkada i iznad deset kilometara. Zbog burnih procesa u kumulonimbusu s velikim okomitim brzinama (više od 20 m/s) te jakim silaznim strujama na dijelu područja ispod oblaka, katkada je uzrokom vremenskih nepogoda (tuče, jakih mahova vjetra, udara munje, kratkotrajnih no vrlo snažnih pljuskova, navode stručnjaci za vremenske prilike i neprilike.

DHMZ je stoga izdao i žuti meteoalarm za područje gotovo čitave Hrvatske.

 

Naslovna fotografija: Ilustrativna/ Cumulonimbus Cb, skybrary.aero.com

Nastavite čitati

Priroda

Danas i sutra vrlo promjenjivo vrijeme – ponesite kišobran, za svaki slučaj!

Dnevni maksimalac će nam ići sve do 28 Celzijusa, a i u utorak nas očekuje slično vrijeme, s nešto nižim temperaturama zraka. Teško vrijeme za sve kronične bolesnike, jer će nas zapuhivati i južina i zapadni vjetrovi, no navečer stiže i malo onih sjevernijih.

Objavljeno

na

Objavio/la

Do kraja dana ostaje nam prilično promjenjivo, no za one koji pate od kroničnih bolesti, i vrlo ‘teško’ vrijeme. Smjenjivat će se sunčanija i oblačnija razdoblja, mjestimično će biti kiše ili pljuskova s grmljavinom, lokalno izraženijih. Uz sve to i umjereni južni i zapadni vjetrovi, a osvježenje stiže navečer uz sjeverac. Dnevni maksimalac između 25 i 28 Celzijusa u zraku.

U utorak će biti umjereno do pretežno oblačno s kišom i pljuskovima s grmljavinom. U drugom dijelu dana su moguća djelomično sunčana razdoblja. Vjetar slab do umjeren  sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 13 do 17°C, a najviša dnevna od 20 do 24°C – najavljuje prognostičar Kristijan Božarov. 

 

Naslovna fotografija: Ilustrativna, promjenjivo vrijeme/pixabay.com

Nastavite čitati

Priroda

Stiže osvježenje, južina se okreće na sjeverac, do daljnjeg bez kiše

Do kraja tjedna ostaje pretežno sunčano vrijeme, temperature će lagano rasti sve do vikenda koji bi nam ponovo mogao donijeti ljetne vrućine.

Objavljeno

na

Nakon višednevnih visokih temperatura zraka, srijeda nam donosi mali predah od travanjskih vrućina, najavljuju prognostičari DHMZ-a.

Južina se okreće na sjeverac, pa će u srijedu biti djelomice sunčano, vjetrovito i osjetno svježije. Jutarnja temperatura od 9 do 14°C, a najviša dnevna između 18 i 21°C. Do kraja tjedna ostaje pretežno sunčano vrijeme s temperaturama zraka u postupnom porastu, pa bi za vikend ponovo mogle zavladati ljetne vrućine u proljeće.

Nastavite čitati

Priroda

Vikend prognoza: Vrijeme je za šešir na glavi i kremu za sunčanje na koži!

Pred nama je vikend ljetnih temperatura – subota do 28, a u nedjelju i do 30 Celzijusa!

Objavljeno

na

Prvi travanjski vikend nam donosi pravo ljetno vrijeme! Danas još mjestimice umjeren jugozapadni vjetar, sutra mirno. Dnevni maksimalac danas i do 28, a u nedjelju i do 30 Celzijusa!

Subota pretežno sunčano i vrlo toplo. Vjetar slab do umjeren jugozapadni i zapadni. Jutarnja temperatura od 7 do 12°C, a najviša dnevna između 26 i 28°C. U nedjelju se nastavlja sunčano i vrlo toplo vrijeme. Vjetar slab. Jutarnja temperatura od 8 do 13°C, a najviša dnevna između 27 i 30°C – rekao nam je prognostičar Kristijan Božarov.

Pripazite i na visoki UV indeks, pa nije na odmet zaštititi kožu kremom za sunčanje, a iz ormara slobodno izvadite svoje ljetne šešire.

 

Naslovna fotografija: pexels/pixabay.com 

Nastavite čitati

Reporter 443 - 21.11.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.