Povežite se s nama

Najave

Sjećanje na Zorana Vrhovca

Minulo je već više od 20 godina kako ga nema, a slike ne blijede

Objavljeno

na

U subotu i nedjelju, 17. i 18. kolovoza 2019. u Novom Čiču igraju se još dva nogometna turnira mladeži kao memorijal i sjećanje na puno prerano otišlog Zorana Vrhovca.

Tko je bio Zoki?

Rođen je 10. studenog 1963. Otac Novak i majka Desanka odgojili su uzornog mladića kojeg su cijenili i voljeli svi koji su ga poznavali. Naizgled tih i povučen onako visok i korpulentan a ustvari je bio veseljak širokog srca. Kao i ostali čički mladići vrlo rano se učlanio u domaći Dinamo kao junior. Dominirao je visinom i beskompromisnom igrom a nije štedio sebe ali ni suparnika. Konstitucija figure i način igranja odredili su mu poziciju stopera a protivnički napadači se nisu naigrali kad je Zoki bio raspoložen. Osim karakterističnog dugačkog koraka i žestine, imao je i zavidnu tehniku i vrlo snažan udarac a u igri glavom nije imao konkurencije. Skok igrom razbio je napade protivnika a znao je doći i u suparnički šesnaesterac i glavom zabiti loptu u mrežu.

Foto-arhiva: Zoran stoji treći s lijeva

Vrlo mlad upao je u prvu momčad seniora što nije bilo nimalo lako. U to vrijeme u Novom Čiču posložila se najbolja škvadra u povijesti kluba. Činjenica je da su dinamovci u tri godine napredovali tri ranga i dogurali do tadašnje Regionalne lige koja je imala vrijednost današnje 3. HNL zagrebačkog prstena. Suparnici Dinamu bili su Samobor, Dugo Selo, Trnje, Zagorec iz Krapine, Moslavina iz Kutine, Udarnik, Vrbovec..Igrali su uglavnom domaći Čički dečki Branko Petrina, Rajko, Ivan, Branko i Marijan Paviša, Boris i Draško Svekrić, Franjo Milanščak, Besim Deraković, Čedo Tomašić, Željko Licitar, Josip Đuksi, Đurašić Blendi i dakako Zoran Vrhovac. Značajna pojačanja sa strane bile su legende turopoljskog nogometa Željko Plepelić Beli, Stjepan Mesarić Čapa, Kruno Zaloker, braća Čužić, Pribić.

Uz nogomet, Zoran je radio i osnovao obitelj. Sa suprugom Lidijom imao je skladan brak i dvoje prekrasne djece Vedrana i Valentinu. Među prvima se uključio u Domovinski rat iz kojeg se vratio živ i zdrav a onda je došao taj nesretni 18. studeni, osam dana nakon 34. rođendana. Kao bomba kroz Novo Čiče je odjeknula vijest da je Zoran nesretno stradao na radnom mjestu. Prošao je kalvarijom nesretnog rata a onda kad je 1998. godine stvorio sve za što vrijedi živjeti, prokleta sudbina ga je uzela. Zašto? To ne znamo i tu ne možemo ništa. Možemo samo memorijalom prisjećati se Zokija. U Dinamu Hidrelu ga nisu zaboravili a koliko je turnir cijenjen govore i klubovi koji su kroz protekle godine igrali u Novom Čiču: Dinamo iz Zagreba, Zagreb iz prvoligaških dana, Hrvatski dragovoljac, Radnik Velika Gorica, HNK Gorica, Segesta, Vrbovec i mnogi, mnogi drugi.

Najave

HUPTA-ini stručnjaci u Velikoj Gorici! Pozivamo umirovljenike na “Zdrav način življenja u starijoj dobi”

Liječnici, psiholozi, nutricionisti i kineziolozi savjetovat će naše sugrađane zlatne dobi o pravilnoj prehrani i potaknuti na više kretanja.

Objavljeno

na

Objavio/la

FOTO: Shutterstock

Hrvatska udruga za promociju tjelesne aktivnosti, prevenciju debljine i unaprjeđenje zdravlja, odnosno HUPTA, u suradnji s Udrugom umirovljenika i pod pokroviteljstvom Grada Velike Gorice, idućeg će utorka, 10. lipnja u našem gradu održati program “Zdrav način življenja u starijoj dobi”, u sklopu kojeg će provesti edukaciju za građane treće životne dobi.

–To je multidisciplinarna udruga koja djeluje na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu a članovi su većinom liječnici, psiholozi, nutricionisti, kao i kineziolozi, a Velikogoričani će moći poslušati savjete specijalista endokrinologa i internista koji će pričati o metaboličkom sindromu nastalom zapadnjačkim načinom života, koji karakterizira nepravilna prehrana i premalo kretanja. Također, umirovljenici mogu dobiti konkretne informacije o krvnom tlaku i odrediti kardiometabolički rizik mjerenjem opsega struka i bokova. Dodatan plus bit će angažman psihologinje koja će im pokazati načine relaksacije i nutricionistice koja će održati radionicu kuhanja – najavila je Mirna Trumbetaš, nutricionistica i članica udruge.

Poticaj na više kretanja bit će radionica nordijskog hodanja koju će voditi kineziolog, gdje će umirovljenici moći na licu mjesta i isprobati ovakav način aktivnog kretanja.

Program će se odvijati od 9 do 13 sati u prostorijama Centra za djecu, mlade i obitelj Velika Gorica, na adresi Trg kralja Tomislava 16.

Nastavite čitati

Kultura

Mladi Vukovarac u Veliku Mlaku dovodi film Enzolart

Baran je na filmu radio sam 16 sati dnevno kroz 5 mjeseci. Koristio je fizičke rekvizite, umjetnu inteligenciju, zvučne efekte, glazbu i naraciju iz knjige.

Objavljeno

na

U organizaciji Društva žena Velika Mlaka i DVD-a, ove subote u Velikoj Mlaki održat će se projekcija animirane filmske epske fantastike “Enzolart”, mladog književnika iz Vukovara Ivana Barana.

Naime, “Enzolart” je knjiga koju je autor sam počeo pisati s 12 godina, dio je serijala „Ciklus Crnih Knjiga“, a dobila je i filmsku inačicu, za čije je prikazivanje po školama dobio i dozvolu Ministarstva.

–Na filmu sam radio sam, najbolje što je mogao, uz pomoć 11 programa, 16 sati dnevno kroz 5 mjeseci prošle godine. Koristio sam fizičke rekvizite, umjetnu inteligenciju, zvučne efekte, glazbu i naraciju iz knjige. Usput je u nastajanju i video igrica čime ću povezati cijelu priču u jednu cjelinu – ispričao je Baran.

Projekcija filma “Enzolart” počinje u 18 sati u Vatrogasnom domu u Velikoj Mlaki. Uz film, bit će predstavljeni i istoimena knjiga te video igrica.

Nastavite čitati

Kultura

Dojdete u Mraclin! – Stižu 20. Dani svetog Vida

Dučec kroz sedam dana pripremio izložbu poculica, kazališnu predstavu, tematsku priču o 800. godina Plemenite opčine turopoljske, promociju „Bakinih priča iz Mraclina“, zabavu na otvorenom…

Objavljeno

na

Objavio/la

Pred nama su jubilarni, 20. Dani svetog Vida u Mraclinu, koje od 9. do 15. lipnja organizira Kulturno-umjetničko društvo Dučec.

– Vidovi dani započeli su 2006. godine na inicijativu uprave i tadašnjeg predsjednika KUD-a Dučec Vjekoslava Kovačića Kove i od tada svake godine bilježi sve veći broj posjetitelja iz Mraclina, cijelog Turopolja, ali i šire, a u realizaciji sudjeluju sve mraclinske udruge. I ove godine smo pripremili niz kulturnih, zabavnih i sportskih događanja, od vatrogasnog vikenda, izložbe poculica, kazališne predstave, priču o 800. godina Plemenite opčine turopoljske, do zabave na otvorenom – najavio je predsjednik Dučeca Matija Kos, podsjetivši na veliku završnicu – nedjeljno proščejne i svečana sveta misa.

Program obilježavanja zaštitnika Mraclina 9. lipnja u 20 sati otvara kazališna predstava  “I to ti je život”,  zelinskog amaterskog kazalištea “Zamka“.

  1. lipnja slijedi natjecanje u dječjim igrama na Jančetovom gruntu, a dan kasnije je Izlaganje o „800 godina Plemenite opčine turopoljske” na Zgradi u 20 sati u sklopu čega će biti i postavljena izložba grbova mraclinskih plemenitaša.
  2. lipnja na istome mjestu u organizaciji Društva žena „Anđela Lovreković“, promociju svoje knjige “Bakine priče iz Mraclina”održat će Božica Krznarić uz izložbu KUD-a Čiče „Turopoljska plemenitaška poculica – povijest, sadašnjost i budućnost“ I prikazivanje filma Romane Rožić o izradi poculica.
  3. lipnja od 20 sati u Društvenom domu Mraclin, Tamburaški sastavi Dobre duše, Modra Galica, Alibi, Lajbeki, I Dučecovi tamburaši pozivaju na tamburašku večer “Vjekoslav Kovačić Kova”. Bit će ovo prvi Vidovi bez Vjeke, a njegovi tamburaši će mu se zahvaliti onime što najbolje znaju – pjesmom.
  4. lipnja ispred Vatrogasnog doma „Ivan Galeković – Gale“ u 9 sati kreće dječje vatrogasno natjecanje 10. Memorijal “Tomislav Hrkovec” i Dan otvorenih vrata DVD-a Mraclin, kao I otvaranje sezone malonogometne lige Turopolja I Posavine na „Novj grabi” u 15.30 sati.
  5. lipnja je završnica manifestacije uz Proščejne, procesiju od kapele sv. Vida do Parka u 9.15 sati, svečanu svetu misu u 9.30 sati te završni koncert KUD-a Dučec u Društvenom domu s početkom u 18 sati.

Nastavite čitati

Kultura

Kerekesh teatar u Buševec dovodi “Babinjak”

Ispod trač partije krije se priča o međusobnoj podršci žena.

Objavljeno

na

Objavio/la

U novoj predstavi Ljubomira Kerekeša, “Babinjak” čine Kata, Seka, Ružica i Boža, članice Udruge žena “Moramo”, koje imaju puno većih problema od običnog uživanja u traču, a koji su to, doznajte u nedjelju, 08. lipnja u Domu kulture Buševec.

Najproduktivnije putujuće kazalište u Hrvatskoj “Babinjakom” daje novu perspektivu odnosa mežu ženama, koje ne spaja nužno trač partija ili razmjena recepata.

Naime, odlučne u svojoj nakani da opljačkaju lokalnu mesnicu  jer im je bahati mesar prodao staro i pokvareno meso zbog kojega je smrtno stradao Katin pas, počinju pripreme za dugo očekivanu osvetu kako bi se konačno zauzele za sebe i pomogle u humanitarnoj akciji.

Uz stalno preispitivanje svojih odluka i borbe sa strahom od neuspjeha ova predstava će govoriti o problemima nasilja nad ženama, o problemima etiketiranja i omalovažavanja žena u društvu, kao i o empatiji i međusobnoj pomoći koje danas u društvu ima sve manje.

Tekst i režiju potpisuje Ljubomir Kerekeš, glumački genijalac u sferi komedije, a u predstavi glume Isidora Ferenčina, Mirna Medaković Stepinac, Zdenka Šustić i Lana Gojak Bajt.

Početak je u 19 sati, prilog za ulaz je 10 eura, a svoje mjesto potrebno je rezervirati na broj telefona 098 829 907 (Nenad).

Nastavite čitati

Kultura

„Dođite na makarune – Pogrebni običaji u Turopolju“

Muzej Turopolja istražio i arhivirao običaje s kraja 19. i početka 20. stoljeća.

Objavljeno

na

Objavio/la

Sprovod Bare Galeković Barberice, 1959. Godine, arhiva Nadice Zorc

„Dođite na makarune – Pogrebni običaji u Turopolju“, naziv je nove izložbe koja će sutra biti otvorena u Muzeju Turopolja. Rezultat je to terenskog istraživanja koje je trajalo nekoliko godina.

– Vodili smo se mišlju kako je ta scena vrlo malo obrađena, a uvijek prisutna. Većinom se dokumentiraju događaji poput svatova ili blagdana, pa smo napravili istraživanje o običajima našeg kraja vezane uz pogrebe – objasnila je kustosica Josipa Matijašić.

Izložba prikazuje kako su izgledali običaji s kraja 19. i početka 20. stoljeća, kad još nije bilo mrtvačnica, nego je pokojnik do sprovoda ležao u kući na odru.

– Izložba nas vodi od posljednjih pokojnikovih dana, trenutka smrti, priprema za pogreb i običaja tijekom pogreba, te ljudi koji su u tom trenutku došli izraziti sućut. Riječ je o vrlo kratkom periodu, od svega nekoliko dana, no kronološki pokazuju kako se nekada obitelji pripremale za posljednji ispraćaj – dodala je Matijašić.

Otvorenje izložbe je u 18 sati, a razgledati je možete sve do početka rujna.

Nastavite čitati

Reporter 448 - 14.05.2025.

Facebook

Izdvojeno