Povežite se s nama

Vijesti

Međunarodni dan prijateljstva u znaku međunarodne suradnje

Island, Norveška i Lihtenštajn sufinanciraju 195 projekata iz 26 europskih država

Objavljeno

na

Šest organizacija iz Hrvatske kroz podršku Fondova Kraljevine Norveške i Europskog gospodarskog prostora zajedno rade na projektima koji su usmjereni na zapošljavanje mladih u Hrvatskoj i Europi. Informacije o ovim inicijativama, kao i svih 195 projekata iz 26 europskih država koje podržavaju Island, Norveška i Lihtenštajn nalaze se u online časopisu Youth Employment Magazine koji je službeno pokrenut danas, 30. srpnja, na Međunarodni dan prijateljstva.

Uz podršku Fondova Kraljevine Norveške i Europskog gospodarskog prostora za zapošljavanje mladih GTF – Inicijativa za održivi rast provodi projekt RAISE Youth – Rural Action for Innovative and Sustainable Entrepreneurship for Youth koji radi na podršci za zapošljavanje mladih iz ruralnih krajeva.
Udruga za promicanje aktivnog građanstva – ECHO i Razvojna agencija Grada Velika Gorica rade na projektu N-E-S-E-T NEET’s Empowerment for Sustainable Employment in the Tourism Sector kojim.

SDEWES Centar kroz projekt YENESIS Youth Employment Network for Energy Sustainability in Islands želi omogućiti zapošljavanje mladih na otocima kroz stvaranje zelenih radnih mjesta u područjima energetske učinkovitosti, obnovljivih izvora energije, održivog turizma i održive mobilnosti.

Inicijativa mladih za ljudska prava u partnerstvu na projektu Social Innovators pokreće program pripravništva za rad u organizacijama civilnog društva i potiče zapošljavanje NEET skupine, posebno mladih koji su završili humanističke i društvene studije.

Cluster za eko-društvene inovacije i razvoj CEDRA Split jedan je od partnera na projektu Active Youth Entrepreneurship Network (AYEN), čiji je cilj stvoriti transnacionalnu poduzetničku mrežu koja omogućava mladima iz NEET skupine da prepoznaju koje su to potrebe i prilike unutar njihovih zajednica koje mogu pretvoriti u nove poduzetničke ideje i poslove.

Goruće pitanje za Europu

Prema podacima Eurostata u zemljama EU u 2018. godini gotovo 15 milijuna mladih između 20 i 34 godine nije bilo zaposleno, nije se obrazovalo niti se usavršavalo (NEET engl. Not in Employment, Education or Training). Najveće stope nezaposlenosti mladih su zabilježene u Italiji i Grčkoj gdje je više od četvrtine mladih izvan tržišta rada.
S ciljem promoviranja održivog i kvalitetnog zaposlenja u Europi u 2017. godini Island, Lihtenštajn i Norveška pokrenuli su Fond za zapošljavanje mladih ukupne vrijednosti 60 milijuna eura koji djeluje u sklopu Fondova Kraljevine Norveške i Europskog gospodarskog prostora. Kroz Fond je financirano 26 projekata koji provode inicijative kojima je cilj pomoći 25 000 mladih da pronađu ili stvore svoj posao.

„Ranjivi mladi ljudi često izlaze iz formalnog sustava obrazovanja i osposobljavanja, kao i uobičajenog tržišta rada te postoji velika potreba za inovativnim rješenjima, prijenosom dobre prakse i studijama utjecaja koje pokazuju koje intervencije djeluju, a koje ne. Ovih 26 projekata će razviti, pilotirati ili usvojiti gotovo 100 novih pristupa, metoda i praksi, naglašavajući inovativnost Fonda za zapošljavanje mladih”, izjavila je gospođa Grethe Haugøy, Viša službenica za Regionalne fondove i Globalni fond za socijalni dijalog i dostojanstveni rad u Uredu za financijski mehanizam, Tajništvu Fondova Kraljevine Norveške i Europskog gospodarskog prostora.

Lokalne aktivnosti, globalne informacije

S obzirom na veliki broj organizacija i projekata koje podržava Fond za zapošljavanje mladih, pokrenuta je nova komunikacijska platforma – online časopis Youth Employment Magazine. Časopis je pokrenut na Međunarodni dan prijateljstva UN-a jer konzorciji koji provode projekte razvijaju kvalitetne odnose, dijele najbolje prakse i razmjenjuju iskustva.
Youth Employment Magazine služi kao resursni centar za sve projekte koji se provode zahvaljujući Fondu za zapošljavanje mladih. Urednički tim čine stručnjaci koji sudjeluju u provedbi projekata i izvještavaju o postignutim rezultatima. Platformu je pokrenuo Operator fonda, konzorcij kojeg čine JPC Italy i Ecorys Poljska.

Novostvoreni magazin će na dinamičan i multimedijalan način pružati informacije o projektima i njihovim rezultatima te će omogućiti publici da prati sve događaje koji se organiziraju u sklopu projekata diljem Europe i država donatora.
– Online magazin će služiti kao platforma koja inspirira, povezuje I podiže svijest među mladima u Europi i postat će online hub za sve sudionike uključene u Fond – izjavila je Raquel Torres Prol, Službenica za komunikacije Fonda za zapošljavanje mladih pri Uredu financijskog mehanizma, Tajništva Fondova Kraljevine Norveške i Europskog gospodarskog prostora.

O Fondu za zapošljavanje mladih
• 60.6 milijuna eura financiranja
• 3 države donatorice – Island, Lihtenštajn i Norveška
• Podupire 26 transnacionalna projekta koji promiču kvalitetno zapošljavanje mladih
• Cilj je ostvariti dugotrajno zapošljavanje mladih između 25 i 29 godina, komplementarno postojećem financiranju iz EU

Vijesti

DVD Ribnica s dva postolja započeo novu natjecateljsku godinu

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: DVD Ribnica/FB

Ribnički vatrogasci započeli su novu natjecateljsku godinu 10. siječnja 2026. nastupom na 2. Kupu DVD Cubinec, gdje su s dvije B ekipe, ženskom i muškom, ostvarili plasman među najboljima u svojim kategorijama.

Na drugom izdanju Kupa DVD Cubinec, održanom u sklopu serije zimskih vatrogasnih natjecanja, DVD Ribnicu predstavljale su dvije B ekipe. U konkurenciji brojnih ekipa, ribničke vatrogaskinje osvojile su drugo mjesto u regularnom dijelu natjecanja, dok je muška B ekipa zauzela šesto mjesto.

Natjecanje se nastavilo u Silver kategoriji, gdje su obje ekipe ponovno izašle na stazu. Ženska B ekipa pritom je dodala još jedno postolje osvojivši treće mjesto, dok su muški predstavnici DVD-a Ribnica natjecanje završili na osmom mjestu.

Nastavite čitati

Vijesti

45-godišnjak uhvaćen s 1,59 promila za volanom – sud izrekao kaznu

Objavljeno

na

Objavio/la

U ponedjeljak navečer, oko 23 sata, policija je u Ulici dr. Jurja Dobrile u Velikoj Gorici zaustavila osobni automobil kojim je upravljao 45-godišnji vozač.

Kontrolom je utvrđeno da je muškarac u krvi imao 1,59 promila alkohola, što je višestruko iznad dopuštene granice. Zbog toga je odmah priveden u policijske prostorije, a potom i na Općinski prekršajni sud u Velikoj Gorici.

Policija je u optužnom prijedlogu tražila da se vozača proglasi krivim i kazni novčanom kaznom od 1.320 eura, uz izricanje zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom B kategorije na tri mjeseca. Sud je prijedlog prihvatio te izrekao traženu kaznu.

Nastavite čitati

Vijesti

VG Čistoća organizira odvoz božićnih drvaca! Ovo su lokacije gdje ih možete ostaviti

Objavljeno

na

Objavio/la

Blagdani su iza nas, lampice su ugašene, stoga je VG Čistoća objavila kako je započelo organizirano sakupljanje rezanih božićnih drvaca.

Građani mogu svoja drvca odložiti na javne zelene površine u blizini spremnika za komunalni otpad, kao i uz zelene otoke koji se nalaze u gradskim četvrtima. Osim toga, na raspolaganju su i reciklažna dvorišta u Kurilovcu te u Mraclinskoj Dubravi, pokraj odlagališta. Sva drvca s navedenih lokacija će se odvoziti na kompostiranje.

Akcija će trajati do kraja siječnja, odnosno početka veljače, ovisno o dinamici prikupljanja.

Nastavite čitati

HOTNEWS

POČELE PRIJAVE Gorica u zemlji čudesa – pripreme za 117. Turopoljski fašnik

Bliži se bajka na ulicama grada!

Objavljeno

na

Objavio/la

Od 30. siječnja do 8. veljače grad će imati fašničku etiketu! 

Jedan od najdugovječnijih i najprepoznatljivijih fašnika u Hrvatskoj ove godine nosi naziv „Gorica u zemlji čudesa“, pa budite spremni da će ovogodišnji  117. Turopoljski fašnik na ulice Velike Gorice donijeti bajkoviti svijet u kojem je sve moguće, a pravila svakodnevice barem na nekoliko dana past će u drugi plan. 

Fašnička događanja započinju u petak, 30. siječnja u 11 sati, kada će se ispred Centra za posjetitelje Velika Gorica održati tradicionalno preuzimanje ključeva grada, čime službeno započinje vladavina Princa Fašnika. 

Program se nastavlja u petak, 6. veljače u 16:30 sati, kada je na rasporedu Mali fašnik u dvorani srednjih škola u Velikoj Gorici, posvećen najmlađima i njihovoj neiscrpnoj mašti. 

Vrhunac fašničkih događanja očekuje se u subotu, 7. veljače, kada u 13 sati kreće Velika fašnička povorka. Okupljanje fašničkih grupa započinje od 12 sati u Školskoj ulici, a nakon povorke slavlje se nastavlja ispred Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica, uz glazbu, zabavni program, hranu i piće te koncert Lidije Bačić. 

Uz tradicionalni fašnički program, u subotu 7. i nedjelju 8. veljače održava se i Geek Con, festival znanstvene fantastike koji će se odvijati u Osnovnoj školi Eugen Kumičić i Dvorani Gorica, koji već treću godinu zaredom dodatno obogaćuje fašnički program te okuplja ljubitelje kostimiranja, pop-kulture i kreativnih radionica. 

Kroz cijeli fašnik posjetitelje će voditi prepoznatljivi domaćini – Pajcek, Luk, Žir, Princeza i Princ Fašnik, uz voditelja, komičara i animatora Maria Petrekovića. 

Turistička zajednica grada Velike Gorice poziva sve građane i posjetitelje da se pridruže, zakorače u Goricu u zemlji čudesa i budu dio još jednog nezaboravnog Turopoljskog fašnika. 

Nastavite čitati

Kultura

KOMEDIJA Sudar tovara i purgera – od danas ulaznice prodaji!

U grad stiže hrvatska verzija poznatog engleskog hita RUN FOR YOUR WIFE Raya Cooneya iz 1983. godine

Objavljeno

na

U dvoranu Gorica 28. siječnja od 20 sati stiže večer ispunjena smijehom kroz urnebesnu hit komediju “Muke po Iveku” u režiji Ivana Gorana Viteza u dva čina – hrvatska verzija legendarnog hita Run for Your Wife Raya Cooneya! 

U središtu radnje je zagrebački Uber-vozač Ivan Kovač, koji vodi dvostruki život: on je Ivek purger i Ive Tovar s dvije adrese – Vrbani i Vrbik, gdje ima dvije žene – dalmatinku Mare i purgericu Barbaru! Sve ide po planu, dok prometna nezgoda ne pokrene lanac kaosa u kojem se sudaraju brakovi, identiteti, susjedi i policajci – i nastaje prava komična oluja!  

Vrhunsku kazališnu plavo-bijelu komediju u grad nam donosi Glumačka družina Histrion, a ulaznice su od danas u prodaji na blagajni Učilišta i online.  

Nastavite čitati

Reporter 456 - 18.12.2025.

Facebook

Izdvojeno