VIDEO ‘Reći ću ovo triput: Napravit ćemo sve da dobijemo Istru!’
Naravno da će nam motiv biti i to što se utakmica igra za pomoć stradalom Josipu Filipoviću, rekao je trener HNK Gorice Sergej Jakirović, koji za petak u 16.30 sati ima samo jedan plan – pobijediti Istru! I time, naravno, ostati “živ” u lovu na Europu…
U tri je sekvence govorio trener Gorice Sergej Jakirović dan uoči dolaska Istre 1961 u grad. I svaki od njih završavao je identičnom, gotovo do u riječ jednakom porukom: “Moramo napraviti sve da ovo dobijemo!” Drugačije, realno, ni ne može rezonirati, jer nakon dva boda nespretno prosuta u remiju s budućim drugoligašem Rudešom, a zatim i poraza dijela konkurenata, Gorica je tri boda daleko do trećeg mjesta. Osijek ima 53 boda, četvrti Hajduk također, a Gorica je na 50, a iza leđa vreba Lokomotiva s 48. Borba za Europu i dalje je itekako vruća…
– Stanje u momčadi je dobro, koliko može biti dobro s obzirom na probleme koje imamo… – započeo je pomalo netipično uvijek optimistični trener Jakir.
– Čagalj i Maloča imaju tri žuta kartona, Suk nam je otpao jer je i dalje na terapiji u Nizozemskoj, a i još neki igrači su ‘roviti’. Ostavila je posljedice ona utakmica protiv Rudeša, tako da… Moram priznati, malo sam i zabrinut uoči ove Istre. Smanjena nam je rotacija i morat ćemo biti na baš visokom nivou da bismo nadoknadili sve te izostanke. I još jednom dokazali da je nada za Europu i dalje živa. Ukratko, moramo napraviti sve da dobijemo ovu utakmicu – završio je Jakirović, prvi put.
Triput je već Gorica igrala protiv Istre ove sezone. U Puli je pritom prolazila odlično, da bolje ne može. jer u prvom krugu prvenstva slavila je 2-0, a u trećem čak 3-0! Pet komada u mreži Istre, bez primljenoga gola… Međutim, u onoj jednoj utakmici u Velikoj Gorici, puni plijen odnijela je Istra. U jedinoj jesenskoj utakmici bez Atiemwena Gorica je pala 0-2 u jednoj od svojih najslabijih partija sezone.
– Ta utakmica je jasan pokazatelj da je Istra sposobna ovdje pobijediti – prisnažio je trener Sergej, kojeg neće zavarati onih 0-7, potop koji je Istra doživjela u prošlom kolu, u domaćem susretu s Rijekom.
– Rezultat protiv Rijeke, tih 0-7, nije pravo stanje stvari. Gledao sam tu utakmicu i to je u prvih 20 minuta bilo ‘pedeset-pedeset’. Naravno, nakon što je Rijeka povela, zabila brza dva gola, pa onda i treći, Istra se raspala. No to je i nama potvrda da nitko nema pravo na bilo kakvo opuštanje. Imali smo jednako iskustvo s Interom iz Zaprešića, i oni su u kolu prije naše utakmice izgubili 7-0 od Rijeke, pa je u Zaprešiću bilo neizvjesno do zadnje sekunde. Tako da se zaista nadam da ćemo biti koncentrirani, fokusirani, energični… I da ćemo napraviti sve da odnesemo ova tri boda – zaključio je Jakirović, drugi put.
Iako sportašu u ovakvoj situaciji, kad se bori za važne stvari, previše dodatnih motiva ne bi trebalo, ali jedan će svejedno imati… Sudar s Istrom, naime, imat će i humanitarni karakter. Piše se o tome već danima, mnogi već znaju da će prihod od ulaznica ići za pomoć Josipu Filipoviću, 26-godišnjaku iz Petrovine Turopoljske, koji je prošlog ljeta nastradao u trenutku nepažnje. Ostao je paraliziran od vrata naniže, potrebna mu je skupa terapija, pa će barem malo pomoći i naš prvoligaš…
– Može nam to biti stimulans, kako ne. Stalno govorim da smo mi svi jako sretni jer radimo posao koji volimo, igramo, uživamo, a za to smo još i plaćeni. S druge strane, evo, imamo dečka koji je otišao na godišnji odmor, skočio u more i u jednoj sekundi cijeli mu se život preokrenuo. To mora biti dodatni motiv… Život je jedan, moramo se jako paziti – emotivan je Jakir kad priča dođe na tu temu.
Neće nas zavarati onih 0-7 protiv Rijeke, Istra je puno bolja od toga, kaže Jakirović… Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
Pa onda još i poruka za kraj, želja koja bi se s obzirom na sve stvarno morala ispuniti.
– Nadam se da će publika doći u što većem broju, onako kako je dolazila i do sad. A mi moramo to opravdati svojim zalaganjem, željom i htijenjem, napraviti sve da pobjedimo – završio je Jakirović, treći put.
Idealan scenarij je, dakle, ovakav… Lijepo vrijeme, kakvo najavljuju dan nakon dosadnog kišnog četvrtka, ispunjen stadion, prikupljena velika svota za pomoć našem sugrađaninu i, naravno, tri boda dolje na terenu.
Izazovna financijska vremena nose sa sobom i pronalazak rješenja za bolje gospodarenje našim novcem, kako bi bili otporniji na izazove. Naime, podaci govore da bi prosječan Hrvat nakon izostanka samo jedne mjesečne plaće mogao preživjeti svega mjesec dana, dok je europski standard gotovo šest mjeseci.
Vođeni tom problematikom i s ciljem građanima Velike Gorice osigurati informacije i rješenja kako bolje upravljati osobnim financijama Grad Velika Gorica osigurao je besplatne radionice. Time je postala prvi Grad u Hrvatskoj koji organizirano radi na financijskoj pismenosti svojih građana.
Edukacije provodi nevladina inicijativa Mladi i poduzetni u suradnji s Ustanovom za obrazovanje odraslih Adrianus, uz financijsku podršku Grada Velike Gorice, te će tijekom cijele godine biti održano 12 radionica u VG Poduzetničkom inkubatoru.
– Smatramo da je ova tema zaista potrebna i važna i o kojom je potrebno osvijestiti naše građane, posebice mlađe generacije. Razlog tome je što takve vještine ne učimo u školi, a kad izađemo iz sustava obrazovanja ulazimo u realni sektor, počinjemo zarađivati a nitko nam prethodno nije objasnio pametnog raspolaganja novcem, upozorio nas na rizike, ali zamke, posebice u online kupnji – upozorio je Domagoj Ilečić, pročelnik Upravnog odjela za poduzetništvo, investicije i fondove EU Grada Velike Gorice, te dodao kako Grad na ovaj način pruža potporu građanima u financijskoj otpornosti.
Sanela Dropulić, idejna začetnica projekta i jedna od predavačica, pozvala je sve Velikogoričane da se prijave online prijavnicom jer je ovo idealna prilika da u svojoj blizini dođete do korisnih informacija koje vam mogu promijeniti kompletnu percepciju vaših financija.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
– Prijave su već krenule i interes građana je već sada velik. Mi smo tu da damo praktične savjete kako bolje upravljati novcem, otkriti načine štednje i na koji način vam novac bježi a da to ni ne primjećujete – pozvala je Dropulić.
– Ova interaktivna predavanja otvorit će vam oči po pitanju psihologije novca i trošenja istog – istaknuo je Tomo Rajić, predsjednik inicijative Mladi i poduzetni, te dodao kako njihova platforma nudi mentorske i edukativne sadržaje s aktualnim temama poput kriptovaluta.
Jedan od predavača je poduzetnik Matija Drakšić, koji se nadovezao na psihološki aspekt upravljanja novcem.
– Dakle, oko 50 posto financijske pismenosti vezana je uz psihologiju novca ili kako znamo reći – mindset, a znamo da je teško odoljeti marketinškim trikovima koji nas navode na što veću potrošnju, često onoga što nam uopće nije potrebno. Zato su teme radionica životne, poput one „Kako s jednom plaćom preživjeti cijeli mjesec – najavio je Drakšić.
Građani se na besplatne radionice mogu prijaviti ovdje.
U Velikoj Gorici su se unazad nekoliko godina dogodile značajne promjene u načinima zbrinjavanja otpada čime je unaprjeđen sustav gospodarenja otpadom, kao što je novo suvremeno reciklažno dvorište i odvojeno prikupljanje otpada čime se Velikogoričanima olakšalo zbrinjavanje otpada, a ujedno se i smanjila količina otpada.
Novi korak Grada Velike Gorice je pristupanje mreži Zero Waste Europe, odnosno kroz petogodišnje razdoblje dobivanje certifikata Zero Waste grad. Tim su povodom gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar, direktor VG Čistoće Ivan Rak i koordinator mreže Zero Waste gradova Marko Košak, danas potpisali odluku o implementaciji strategije maksimalnog smanjenja otpada.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
– Važnost ovog koraka za naš grad i građane je činjenica da smo na putu da stanemo uz bok velikim europskim gradovima poput Barcelone i Münchena, koji su prepoznati kao europski predvodnici u gospodarenju otpadom. Ova odluka je strateški iskorak i snažna obaveza prema našim građanima, budućim generacijama i Europskoj uniji kojoj pripadamo. Ovo nije samo simboličan čin, već i jamstvo da ćemo i dalje predano raditi za čišći i zdraviji život građana Velike Gorice – rekao je gradonačelnik.
Inače, Zero Waste certifikat u Hrvatskoj imaju samo općine na otoku Krku, grad Prelog i nekoliko međimurskih općina, istaknuo koordinator mreže Zero Waste Europe, Marko Košak.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
–Ova mreža ima sjedište u Bruxellesu i okuplja stručnjake iz različitih zemalja s fokusom na prevenciju nastanka otpada, ponovnu uporabu i recikliranje. Velika Gorica je u tom pogledu ostvarila iznimne korake u sustavu gospodarenja otpadom koje provodi VG Čistoća. Velika Gorica je prvi veliki grad koji podnosi ovu kandidaturu. To su veliki uspjesi koje nemaju brojni gradovi u Hrvatskoj i zato je sljedeći logičan korak pridruživanje mreži Zero Waste gradova. Tome svjedočim i sam, jer sam od prije dvije godine stanovnik Velike Gorice i vidim da je reforma sustava gospodarenja otpadom uspjela – potvrdio je Košak.
Dobivanje certifikata obvezuje Grad na 65 posto odvojeno prikupljenog otpada i smanjenje količine miješanog otpada sa 137 kg na 100 kg po stanovniku. Također, VG Čistoća će osigurati da se u Velikoj Gorici primijene modeli ponovne uporabe i smanjenja nastanka otpada.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
–Stopa razvrstavanja otpada u Velikoj Gorici danas je nešto više od 40 posto, dok smo 2021. godine bili na 15 posto. Također, uvođenjem novog sustava na odlagalištu smo smanjili i količine otpada između 20 i 25 posto. Osim toga, u planu nam je otvaranje centra za gospodarenje otpadom kojim ćemo smanjiti otpad na odlagalištu od 70 do 80 posto, te će tada na odlagalištu završiti samo inertni otpad koji nema neugodnih mirisa. Daljnjom edukacijom građana i uz podršku Grada namjeravamo kroz pet godina doći do cilja, što zahvaljujem gradonačelniku jer ima sluha za očuvanje okoliša i postizanje visoke kvalitete života u našem gradu – poručio je direktor VG Čistoće Ivan Rak.
Nastavak zajedničke suradnje donosi pridržavanje preporuka na putu do definiranih ciljeva, kako bi Velika Gorica stekla uvjete za punopravnu certifikaciju.
U povodu nacionalnog Tjedna medijske pismenosti u organizaciji Saveza društava “Naša djeca” Hrvatske i u suradnji s Društvima “Naša djeca” Crikvenica i Ivanić-Grad te Gradom Velika Gorica, u velikogoričkom Pučkom otvorenom učilištu održana je interaktivna panel rasprava s temom “Medijska pismenost za najmlađe”.
Tim stručnjaka iz područja novinarstva, odgoja i obrazovanja za medijsku pismenost, djece i roditelja, razgovarao je o izazovima medijskog odgoja a svoj doprinos dale su predavačice Višnja Biti, novinarka i autorica, te Gorana Dojčinović i Alma Čakmazović iz agencije Re:public.
Foto: SanjinVrbanus/Cityportal
Kako potaknuti roditelje i obrazovne djelatnike u podučavanju djece medijskoj pismenosti, objasnila je glavna tajnica Saveza društava Naša djeca, Snježana Krpes.
– Današnji predškolci, i to njih čak 97 posto u svakodnevnom je kontaktu s različitim tehnologijama, od mobitela, laptopa ili video igrica, a podaci govore da djeca konzumiraju medijski sadržaj u prosjeku 3 sata tijekom vikenda. No, mediji prvenstveno služe informiranju, edukaciji i zabavi, a na odraslima je da zajedno s djetetom stvore ravnotežu – rekla jeKrpes, dodavši kako projekt “Medijska pismenost za najmlađe” upozorava kako medijsku pismenost treba podučavati od najranije dobi.
Tako je uoči panela na istu temu u Dječjem vrtiću “Lojtrica” u Velikoj Mlaki održana radionica.
Foto: SanjinVrbanus/Cityportal
– Zaista je čast što se ovakav događaj odvija u našem gradu, a posebice je pozitivno što su uključena djeca različitih dobnih skupina. Time dajemo na značaju mladima kao ravnopravnim članovima društva jer je i njihov glas važan. Također, digitalna i medijska pismenost dio su nacionalnog kurikuluma, koji nalaže da od najranije dobi uključimo medijsku pismenost. Razlog je što je tehnologija, internet, mediji dostupni sve mlađoj djeci koja su digitalni urođenici, te jevažno osvijesti ih koliki je utjecaj na njihov razvoj – istaknula je Petra Gotal, savjetnica za predškolski odgoj, djecu i mlade Grada Velike Gorice, koji je bio partner u organizaciji panela.
Foto: SanjinVrbanus/Cityportal
Zaključak panel rasprave je potreba provođenja zajedničkog vremena roditelja i djece u praćenju medijskih sadržaja, praćenje dobne oznake u medijskim sadržajima, provjera sadržaja prije nego li ga pogledaju djeca i uputiti ih na primjerenost, a svoja iskustva podijelili su i učenici 7. i 8. razreda velikogoričkih osnovnih škola.
Također, zaključeno je, da je roditeljima i odgajateljima potrebna kontinuirana podrška u jačanu digitalnih vještina, jer je to jedini način prepoznavanja rizika i upotrebe pozitivnih strana tehnologije.
Velikogorička Razvojna agencija VEGORA održala je svečanu konferenciju u VG Poduzetničkom inkubatoru u povodu 10. godina rada. Ravnateljica Mateja Kalisar istaknula je kako je ova institucija danas mnogo više nego je to pisalo u osnivačkim aktima.
–Kada je agencija osnovana imala je za cilj biti pokretač razvoja, partner poduzetnicima, saveznik idejama, motor promjenama. Tijekom deset godina rada postali smo mjesto gdje ideje dobivaju oblik, gdje se znanje pretače u konkretne projekte i gdje se i najmanja poduzetnička inicijativa shvaća ozbiljno – istaknula je u svojem govoru Kalisar.
Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal
Iza VEGORA-e su deseci uspješno provedenih projekata, od infrastrukturnih ulaganja do edukacija, od potpora malim poduzetnicima do privlačenja investicija koje su mijenjale gospodarsku sliku Velike gorice.
–Gledano u brojevima to su milijuni eura koji su ušli u naš grad iz europskih i nacionalnih fondova, ali i nova radna mjesta i nova partnerstva, odnosno konkretne koristi koje se danas vide na našim ulicama, poduzećima i gradilištima. Naš tim predano godinama radi na tome. To su ljudi koji su i nakon radnog vremena ostajali dovršavati projekte radi odgovornosti prema zajednici u kojoj žive. Zahvaljujem i Gradu Velikoj Gorici i gradonačelniku Ačkaru na kontinuiranoj podršci i razumijevanju da rezultati ne dolaze preko noći, dolaze iz strateških odluka i povjerenja – dodala je ravnateljica.
Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal
Gradonačelnik Krešimir Ačkar u svojem se govoru prisjetio početaka VEGORE, kada je on obavljao dužnost gradskog vijećnika, a kada se donosila odluka o osnivanju na koju su svi bili skeptični radi postojećeg gradskog Odjela za EU fondove.
–Kada pogledam u retrovizor, kako se kaže, prisjećam se tih upitnika iznad glava vijećnika. No, ova je institucija ispunila sva očekivanja, pa čak ih i nadmašila. Dala je dodanu vrijednost i komponentu koja čini razliku između prosječnoga grada i modernoga koji može, uz sve funkcije koje su primarno u jedinicama lokalne samouprave, napraviti iskorak koji dokazuje i činjenica da je danas Velika Gorica jedan od najpoželjnijih gradova u Hrvatskoj – naglasio je gradonačelnik.
Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal
Spomenuo je razvoj i širenje poslovnih zona u kojima posluju brojni poslovni subjekti koji pune gradski proračun, a ta sredstva tada Grad ulaže u brojne projekte i aktivnosti zajednice.
Novinar i komunikacijski stručnjak Saša Ćeramilac moderirao je panel razgovor s pet poduzetnika, korisnika različitih programa Agencije, koji su kroz vlastite priče opisali stvarni učinak lokalne podrške. Tomislav Prahir iz poznate zlatarske kuće Prahir govorio je o spoju tradicije i inovacije te istaknuo koliko je važno imati partnere koji razumiju potrebe obiteljskih biznisa. Anita Medved iz tvrtke Medved metali upozorila je na izazove pronalaska kvalificirane radne snage i važnost edukacija koje Agencija redovito provodi. Kornela Paunović, vlasnica ABC Solutions i osnivačica ABC Edukacija, opisala je iskustva rada s novim poduzetnicima i istaknula kako se poduzetnička klima u Velikoj Gorici značajno promijenila u posljednjem desetljeću. Maks Udov, direktor tvrtke Herbafertil, govorio je o važnosti održivih rješenja u poljoprivredi, a Marijana Peher iz OPG-a Jadranko Peher o izazovima obiteljskih gospodarstava i značaju lokalne podrške u svakodnevnom poslovanju.
Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal
VG Business Forum nagradio najbolje lokalne poduzetnike
Završni dio konferencije bio je posvećen dodjeli nagrada VG Business Foruma gospodarstvenicima i projektima koji su prošle godine ostavili snažan trag u lokalnom ekonomskom životu.
–Osnovali smo VG Business Forum kako bismo poput VEGORE bili još jedan kotač u mehanizmu gospodarskog razvoja grada, u vidu platforme koja će omogućiti jednostavniju komunikaciju među goričkim poduzetnicima ali isto tako prema županijskoj i gradskoj upravi te prema državnoj razini. Također, platforma je način da brže i lakše zajednički rješavamo poduzetničke izazove – poručio je Renato Ivanuš, pokretač platforme.
Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal
Tako je titulu “Poduzetničke nade” ponio je Toni Lončar, osnivač i direktor tvrtke Minergy d.o.o., koji je nagrađen za uspješno pokretanje tvrtke i izraženu poduzetničku zrelost već u ranim fazama razvoja poslovanja.
Za gospodarski projekt godine nagrađena je tvrtka ALTPRO d.o.o., za otvaranje novog pogona u Velikoj Gorici, čime je osnažena lokalna proizvodna scena, a istovremeno potvrđena atraktivnost grada za ozbiljne investicije. Nagradu je u ime tvrtke primio Zvonimir Viduka, predsjednik Uprave.
Priznanje za gospodarstvenicu godine pripalo je Ivani Bakunić, za razvoj i pozicioniranje Meridian 16 Business Parka kao prve eko-industrijske zone u Hrvatskoj.
Nagradu za gospodarstvenika godine, dobila su braća Tomislav i Hrvoje Prahir, za širenje obiteljskog brenda Prahir d.o.o. iz Velike Gorice na nacionalnu razinu.
Grad Velika Gorica raspisao je tri nova natječaja za dodjelu potpora poduzetnicima, s ciljem jačanja lokalnog gospodarstva. Potpore su namijenjene različitim skupinama poduzetnika, uključujući poduzetnike početnike te obrtnike s područja Velike Gorice.
Natječaji su otvoreni za sve zainteresirane koji zadovoljavaju propisane uvjete, a detaljne informacije o prijavi dostupne su na službenim stranicama Grada Velike Gorice.
„Poduzetnici su ključni za razvoj svakog grada. Stvaraju nova radna mjesta, potiču gospodarstvo, donose inovacije i podižu kvalitetu života. Zato kao Grad nastavljamo poticati njihovo poslovanje”, napisao je gradonačelnik Krešimir Ačkar na svom Facebook profilu.
Ovim mjerama Grad želi dodatno potaknuti razvoj poduzetništva koje, kako ističu iz gradske uprave, ima ključnu ulogu u razvoju zajednice, od stvaranja novih radnih mjesta do podizanja kvalitete života kroz inovacije i gospodarski rast.