Povežite se s nama

Vijesti

Rock and roll kao stil života

Željko Posavec sakupio oko 4 500 longplejki, oko 200 singlica, oko 6200 CD-a, knjige o rock and rollu..

Objavljeno

na

Sve je krenulo prije nekoliko dana u jednom ugostiteljskom lokalu u Novom Čiču dok se ispijala prva pivica ili što već..Za dva suprotna stola sjedila su dva super iskusna gospodina umjetničke vanjštine s podužom, već sijedom kosom i brkovima. Prvi će-“..Nemaš ti pojma o glazbi i gdje si bio dok sam ja puštao hitove u “Opatiji bajnoj, biseru našega mora..” još dok je tamo uživo pjevao legendarni Ivo Robić”-bilo je osorno ali ipak i dobroćudno pitanje prvog. Slijedio je odgovor u istom stilu, “Daj ne laprdaj, ti i tvoja muzika. Čast Robiću ali ja sam dubinski rocker a ne abecedni kojem su dosezi Beatlesi, Rolling Stonesi, Bee Gees ili Beach Boysi. Jesi li ikad čuo za Black Sabbath ili Led Zeppelin? Imam doma više tisuća long play ploča i CD-ea a ti mi sad nešto pričaš..” Autor teksta se odmah svrstao među one spomenute “ne dubinske” rockere kojima su dosezi Stonesi, Bee Gees i možda Donovan, Joe Cocker ili Solomon Burke. Ipak smo ovog puta zaobišli gospodina s Kvarnera koji uz Robića još voli i NK Orijent i NK Rijeku a zainteresirali se za ovog dubinskog rockera, Željka Posavca. Uz pomoć zajedničkog znanca i prijatelja Drage Belužića, posjetili smo ga u domu u Poljani Čičkoj. Dočekalo nas je ogromno svježe pokošeno dvorište, veliki dobrodušni pas čuvar, fantastično sređena obiteljska kuća u dvije etaže, rock glazba s gramofona, koji ima dijamantnu iglu (tako kaže domaćin) mnogo original velikih uokvirenih fotografija rockera i mnogo gramofonskih long play ploča i CD-ea. Čudo jedno!!! Željko Posavec najprije je pojasnio. “Ovo sada s gramofona roka grupa Disturbed, u prijevodu “uznemiravanje”. To je snimka koncerta Live at red rocks održanog u kanjonu Kolorada u Americi na Crvenom stjenjaku. Nešto fantastično!”-uvodno nam je otkrio iskusni roker Željko a onda je započela šetnja i upoznavanje rokerovog doma koji je za City portal otvorio sva vrata kuče i vlastitog srca. “Rođen sam 1956. u Zagrebu u Ilici na Črnomercu u blizini ciglane. Pohađao sam OŠ Pavlek Miškina. Sve je krenulo kad sam imao 12 godina, kupnjom singlice Beatlesa Hey Jude. Vidite, započeo sam abecednim redom. Negdje 1969., nabavio sam Black Sabbath i oduševljen krenuo, kako ste rekli, dubinski. Danas imam oko 4,5 tisuće longplejki, nekoliko stotina singlica i oko 6,2 tisuća CD-ea. Veći dio je u stanu u Španskom a manji ovdje u Poljani. Skupljam i dalje, prije nekoliko dana uz pomoć frenda Drage, nabavio sam opet 35 dobrih starih albuma. Nije mi žao novaca, jednom se živi”-Željkov je stav. Živi uz suprugu koja nije bila kod kuče ali dolaskom pred uokvirenu fotografiju Jimi Hendrix gotovo je Željko suzu pustio. “Ovu fotografiju dobio sam od supruge za 62. rođendan i to mi je najdraži poklon kojeg sam u životu dobio. Supruga me razumije i podržava u svemu još od studentskih dana”-gotovo drhtavim glasom promrsio je žestoki rocker ali i dobričina s plemenitim srcem. Možda je na tren stigla primjetna tuga i zbog knjige o pokojnom Davidu Bowie koja se našla u blizini.

Foto: Mato Paviša

Željko Posavec i supruga bili su na stotine koncerata. Od Stonesa do Jethro Tull u domu sportova 13. listopada prošle godine. “Imam sačuvanih ulaznica koje to potvrđuju. Evo, RED HOT CHILI PEPPERS gledali smo 29. kolovoza 2012. na hipodromu u Zagrebu, LAA SLASH 26. lipnja 2015. na Šalati, spomenute JETHRO TULL, ZZ TOP 24. listopada 2002. u domu sportova a tu su već i ulaznice za koncert SKUNK ANANSIE 27. srpnja ove godine na Šalati. Bilo je zanimljivo na koncertu MONSTER MAGNET iz New Jersey u Tvornici. Najprije je svirala predgrupa od tri člana, zaboravio sam im ime, koja me oduševila. Nabavio sam tri piva i, kako govorim engleski, odnio im na pozornicu. Bili su oduševljeni i nakon kraćeg upoznavanja, više me nisu pustili s podija. Nekako sam se snašao i sudjelovao u njihovom šou na oduševljenje prisutnih ali i njih samih. Ispalo je fantastično i nezaboravno!”-prisjetio se Željac.

Foto: Mato Paviša

“Mnogi imaju predrasude da su rockeri možda pijanice, narkomani i nekakvi negativci ali tu su uglavnom u krivu. Osobito mi stariji i iskusniji smo mirni ljudi koji vole tu vrstu muzike i vole se dobro zabaviti. Volimo si međusobno i pomoći te surađivati na razne načine. Za primjer, drago mi je što ste me se sjetili i hvala redakciji City portala na medijskoj pozornosti ali jednako drago mi je i što sam upoznao srodnu dušu u smislu glazbe ili muzike koja mi je smisao života-“kazao je još Željko Posavec a obećali smo mu pokloniti original singlicu Parlophone Beatlesa Hey Jude jer on čuva inačicu domaće produkcije (možda bude i još poneko iznenađenje, kao longplejka Grupe 220 i Drage Mlinarec).

Foto: Mato Paviša

Posavec je u razgovoru još istaknuo da mu je najbolja i najdraža grupa Led Zeppelin. U nastavku šetne njegovom kućom, naišli smo na nove original uokvirene fotografije raznih grupa i pojedinaca. Bilo ih je čak i u Wc-u (?!) pa i kotlovnici gdje je bio i radio. U ovoj kući, glazba se ne gasi-kaže Željko. Ne smeta to ni susjedima a ni malenoj djeci iz susjedove kuće koja su ga oduševljeno došla pozdraviti. Posavec djece nema, ali to ne znači da uz njega ne rastu neki novi rockeri. Na kraju, zbog utakmice HNK Gorica- Hajduk moralo se oprostiti od ljubeznog domaćina i rock and rola. Tko se mogao tada i ponadati da nas je na našem najvećem stadiona u Velikoj Gorici pred 4 tisuće gledatelja čekao neki novi rock and roll i rezultat 3:0. Čestitamo!!!!

Sport

Stigao desni bek! ‘Kad se javila Gorica, nisam ni razmišljao…’

Žan Trontelj, 25-godišnji Slovenac iz Grosuplja, novi je igrač HNK Gorice. Stigao je kao zamjena za Dina Mikanovića, i to nakon vrlo dobre sezone u ukrajinskoj Zorji iz Luhanska. Pravo nastupa stječe odmah…

Objavljeno

na

Objavio/la

Prošle sezone lijevo je bio Gregor Sikošek, a ove će sezone desno biti – Žan Trontelj, novi gorički Slovenac! Kao što je i bilo najavljeno, Gorica je u utorak objavila kako je riješen problem na desnom boku, odnosno da je dosadašnji igrač ukrajinske Zorje iz Luhanska novi igrač našega kluba.

“Slovenski desni bek Žan Trontelj od danas je službeno dio naše momčadi! Stiže iz redova Zorje iz Luhanska na posudbu do idućeg ljeta, uz opciju otkupa, nakon što je protekle sezone odigrao ukupno 27 službenih utakmica za ukrajinski klub”, objavili su iz Gorice.

Trontelj je cijelu omladinsku školu prošao u ljubljanskom Bravu, pa nakon sezone u Muri otišao u Ukrajinu, u klub koji je u progonstvo. Cijela regija Luhansk pod ruskom je kontrolom, domaće utakmice Zorja je igrala u Zaporožju i Kijevu, pa je poziv iz Gorice došao u idealnom trenutku. Ukrajinska liga je na ozbiljnoj razini, imao je i minutažu i učinak, ali nije bilo teško odlučiti se za povratak bliže kući, u mir našeg Turopolja.

– Jako sam zadovoljan kako se sve odvilo. Čim sam saznao za interes Gorice i nakon razgovora s direktorom kluba, odluku sam donio bez puno premišljanja. Cilj mi je pomoći momčadi da ostvarimo što bolji plasman na tablici ove sezone – rekao je Žan nakon potpisa ugovora s Goricom.

Neslužbeni sportski direktor, Slovenac Boštjan Blažinčič rješenje za desni bok pronašao je u sunarodnjaku Trontelju… Foto: Larisa Trošić/HNK Gorica

Riječ je ovdje o vrlo zanimljivom rješenju za poziciju upražnjenu odlaskom Dina Mikanovića. Trontelj je nastupao za sve selekcije slovenske reprezentacije, uključujući i U-21 momčad, a u klubovima u kojima je bio redovito je donosio i konkretan učinak. Bek je koji zna igrati, koji ima dobar centaršut i prekid, i sad preostaje uklopiti ga u sustav koji gradi trener Mario Carević.

Trontelj bi trebao imati pravo nastupa već za utakmicu protiv Lokomotive, u subotu na Maksimiru, a nije nemoguće da odmah i starta od prve minute, budući da je pozicija desnog beka dosad bila na neiskusnom Kasumoviću i lijevonogom Čabraji. Sve u svemu, dobro došla prinova, s ozbiljnom tendencijom da postane i veliko pojačanje…

Nastavite čitati

Vijesti

Velika promjena za obrtnike, od 2026. mogu raditi i primati mirovinu

“Ovo je važna i zaslužena promjena za sve one koji su desetljećima vrijedno gradili svoje obrte i žele ostati aktivni, prenositi znanje, ali i uživati u pravu na mirovinu koje su svojim radom stekli”.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: unsplash.com

Od 1. siječnja 2026. godine obrtnici koji navrše 65 godina moći će, po prvi put, istovremeno zadržati svoj obrt i primati polovicu starosne mirovine. Ova promjena, donesena na inicijativu Hrvatske obrtničke komore (HOK), uklanja dugogodišnju nepravdu prema obrtnicima i otvara vrata duljem ostanku u poslovnom svijetu bez gubitka dijela životnog standarda.

Do sada su pravila bila jasna, ali za obrtnike i nepravedna. Onaj tko je želio nastaviti raditi u vlastitom obrtu nakon 65. godine nije imao pravo na isplatu mirovine, a umirovljenici koji su iz mirovine ponovno željeli otvoriti obrt morali su privremeno odustati od mirovine. Paradoksalno, zaposliti se negdje drugdje bilo je dopušteno, no raditi u vlastitom obrtu, ne.

“Ovo je važna i zaslužena promjena za sve one koji su desetljećima vrijedno gradili svoje obrte i žele ostati aktivni, prenositi znanje, ali i uživati u pravu na mirovinu koje su svojim radom stekli. Priznavanjem ovoga prava šalje se važna poruka – da iskustvo, rad i doprinos obrtnika vrijede i nakon formalnog odlaska u mirovinu”, poručio je predsjednik HOK-a Dalibor Kratohvil.

Unatoč ovom pomaku, HOK i dalje traži da se obrtnicima u budućnosti omogući primanje pune mirovine uz nastavak rada, jer i dalje plaćaju poreze i doprinose, a to bi značilo i jačanje životnog standarda najranjivijih, umirovljenika.

Ova zakonska promjena od 2026. godine mnogima će dati priliku da ostanu poslovno aktivni, zadrže financijsku sigurnost i nastave doprinositi zajednici svojim znanjem i iskustvom. Iako je riječ o pola mirovine, obrtnici sada imaju razlog vjerovati da će se borba za potpuno izjednačavanje prava nastaviti i možda ubrzo dobiti epilog.

Nastavite čitati

Vijesti

Bayraktar TB2 nad Hrvatskom! Počelo testiranje najmodernijih vojnih dronova u Velikoj Gorici

Bayraktar TB2, koji se koristi u 37 zemalja svijeta, uključujući nekoliko članica NATO-a, namijenjen je prvenstveno borbenim zadaćama, no jednako je učinkovit u nadzoru granica, otkrivanju požara i izviđanju.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: MORH

U vojarni “Pukovnik Marko Živković” u Velikoj Gorici danas je započelo testiranje besposadnih zrakoplovnih sustava Bayraktar TB2, novih sredstava Oružanih snaga Republike Hrvatske. Kako prenosi 01Portal, tijekom idućeg tjedna, danju i noću, letovi će se provoditi iznad cijele Hrvatske, u skladu s propisima o korištenju zračnog prostora. Testiranje provode stručnjaci turske tvrtke Baykar, proizvođača sustava, zajedno s pripadnicima Oružanih snaga RH koji su obuku završili u Turskoj.

Obuka hrvatskih pilota, operatera i tehničara provedena je u Centru za obuku Baykar u Turskoj, gdje su stekli znanja i vještine za upravljanje ovim naprednim sustavima. U testiranju sudjeluje svih šest Bayraktara TB2, uključujući i prvi koji je u Hrvatsku stigao krajem srpnja, a javnosti predstavljen na vojnom mimohodu.

Bayraktar TB2, koji se koristi u 37 zemalja svijeta, uključujući nekoliko članica NATO-a, namijenjen je prvenstveno borbenim zadaćama, no jednako je učinkovit u nadzoru granica, otkrivanju požara i izviđanju.

Nabava ovih letjelica dio je ugovora vrijednog 67,01 milijun eura bez PDV-a, potpisanog 21. studenoga 2024. između Ministarstva obrane RH i turske tvrtke Baykar Makina. Paket uključuje ne samo letjelice, nego i zapovjedni centar, simulator, zemaljske upravljačke stanice, podatkovne sustave, pričuvne dijelove, oružne sustave, dvogodišnje jamstvo te boravak turskih tehničara u Hrvatskoj.

Saborski odbor za obranu jednoglasno je podržao nabavu u rujnu 2024., a prema ugovoru, sve je trebalo biti isporučeno u roku od devet mjeseci. Unatoč zahtjevnim rokovima, projekt teče brže od predviđenog plana.

Nastavite čitati

Vijesti

Otvoren FS Alpe Adria! Na stazi u Mičevcu više od 60 timova iz cijelog svijeta

Među natjecateljima nalaze se i hrvatski predstavnici.

Objavljeno

na

Objavio/la

Velika Gorica je ovih dana domaćin međunarodnog događaja FS Alpe Adria, koji je u četvrtak svečano otvoren na stazi Bugatti Rimac u Mičevcu. Više od 1600 mladih inženjera i vozača iz preko 60 timova stiglo je iz svih krajeva svijeta kako bi 15. i 16. kolovoza odmjerili snage u utrkama formula i pokazali svoja najnaprednija tehnička rješenja.

Ovaj jedinstveni događaj donosi spoj brzine, znanosti i timskog rada, a među natjecateljima nalaze se i hrvatski predstavnici, a to su FSB Racing Team iz Zagreba, FESB Racing Team iz Splita te riječki RiTeh Racing Team. Publika će moći uživati u uzbudljivim vožnjama, isprobati profesionalne vozačke simulatore, razgledati izložbu futurističkih superautomobila te sudjelovati u STEM radionicama namijenjenima svim uzrastima.

“Formula Student u Veliku Goricu donosi mladost, inovacije i energiju koju sa sobom nose ovi divni mladi ljudi, studenti tehničkih fakulteta iz cijelog svijeta, koji u Velikoj Gorici borave cijeli ovaj tjedan. Velika Gorica želi pokazati ovim domaćinstvom da je naš mladi grad uvijek otvoren za projekte mladih ljudi koji promiču zanimanje za znanost i tehnologiju. Također, dajemo mogućnost mladima iz našeg grada da na ovaj način budu u doticaju s inovacijama. S turističkog aspekta, treba naglasiti da naš grad, sada kada se većina aktivnosti ipak odvija na moru, diše i živi punim plućima, od smještajnih kapaciteta do gospodarskih i ostalih uslužnih djelatnosti”, izjavila je direktorica Turističke zajednice Grada Velike Gorice Maja Toth.

Događanje se održava uz snažnu podršku Grada Velike Gorice i Turističke zajednice Grada Velike Gorice. Ulaz je besplatan za posjetitelje mlađe od 18 godina i studente, dok ostali plaćaju 8 eura.

Nastavite čitati

Moja županija

Zagrebačka županija u finalu prestižnog izbora za najbolji EU projekt

Izbor za najbolji europski projekt organizira se kako bi se građanima približila vrijednost EU fondova te predstavili projekti koji doprinose lokalnim zajednicama.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Zagrebačka županija

Projekt “Promotion of natural and cultural heritage to develop sustainable tourism in protected areas – PRONACUL” ušao je u finale ovogodišnjeg Izbora za najbolji EU projekt u kategoriji prekogranične suradnje. Riječ je o inicijativi Zagrebačke županije koja povezuje očuvanje prirodne i kulturne baštine s razvojem održivog turizma, a pobjednik će biti odabran kroz kombinaciju stručnog ocjenjivanja i glasova javnosti.

Izbor za najbolji europski projekt organizira se kako bi se građanima približila vrijednost EU fondova te predstavili projekti koji doprinose lokalnim zajednicama. Ove godine natječaj je trajao od 24. lipnja do 24. srpnja, a pristiglo je više od 50 prijava. Nakon prvog kruga ocjenjivanja, stručni žiri izdvojio je 46 projekata koji ulaze u finale.

U kategoriji najboljih projekata za prekograničnu suradnju, uz PRONACUL, našlo se još šest inicijativa iz različitih hrvatskih županija, a to su:

  1. “Maritime and Multimodal Sustainable Passanger Transport Solutions and Services – MIMOSA”, Dubrovačko-neretvanska županija,
  2. Strategic Development of Flood Management, STREAM, Dubrovačko-neretvanska županija,
  3. ECOVINEGOALS – ECOlogical VINEyards GOvernance Activities for Landscape’s Strategies (Održivo upravljanje vinorodnim krajobrazima kao dio strateškog teritorijalnog razvoja), Istarska županija,
  4. HyPoKraT – Hidrotermalni potencijal Krapinskih Toplica, Krapinsko-zagorska županija,
  5. DRAVA LIFE – Integrirano upravljanje rijekama, Koprivničko-križevačka županija,
  6. AdriPromTour: Valorizacija jadranske kulturne i prirodne baštine kroz jačanje vidljivosti i turističke promocije, Primorsko-goranska županija,
  7. Promotion of natural and cultural heritage to develop sustainable tourism in protected areas – PRONACUL / Promocija prirodne i kulturne baštine za razvoj održivog turizma u zaštićenim područjima, Zagrebačka županija.

Organizatori natječaja su Jutarnji list, Hrvatska zajednica županija, Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj i portal Župan.hr, a pokroviteljstvo pruža Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije. Tijekom kolovoza i rujna Jutarnji list će objavljivati priče o svakom finalistu, nakon čega će i publika imati priliku glasati za svog favorita.

Ostale kategorije te projekte koji su nominiranu u njima, možete pogledati ovdje.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Reporter 451 - 31.07.2025.

Facebook

Izdvojeno