Povežite se s nama

Kultura

‘Učilište mora ostati svoje, ali i živjeti u skladu s vremenom’

Anita Pišković, ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta, govori o životu u kulturi u doba korone, ali i o željama i ambicijama za doba poslije pandemije

Objavljeno

na

Prolazi i četvrta godina otkako je Anita Pišković na čelu velikogoričkog Pučkog otvorenog učilišta, krovne gradske kulturne institucije. Kako to najčešće i biva u svijetu kulture, svoj mali tim vodi u tišini, bez prevelike pompe, pa tek prilikom događaja poput nedavne proslave 62. rođendana POU-a ravnateljica dobije riječ. I dobar je to vjerojatno trenutak da predstavimo sugrađanima ženu koja je na čelu jedne ovakve institucije. Točnije, da se sama predstavi. Sebe, svoje planove, vizije, poglede…

– Odrasla sam u Vrbovu Posavskom, mjestu 15-ak kilometara udaljenom od Velike Gorice, kojoj gravitira. Tako je i moje školovanje vezano uz Goricu, u kojoj sam pohađala Opću gimnaziju, kao i tečaj engleskog u našem Učilištu. Svaki dan, putujući u Zagreb na fakultet, prolazila sam kroz Goricu i izgleda da je bila fatalna, iako sam se kao mlađa vidjela u Zagrebu. Danas živim i radim u Velikoj Gorici i kad s ove perspektive razabirem, nije se bolje moglo posložiti. Grad je vrlo praktičan za obiteljski život, sve je blizu i dostupno, a ako se ima potreba otići nešto obaviti u Zagreb, i on je na dohvat ruke. Onima koji razmišljaju o selidbi u manji grad svakako preporučujem Goricu, dovoljno malu za ugodan život, a dovoljno veliku za svakakve razne obrazovne, kulturne i sportske sadržaje – kaže uvodno ravnateljica.

Sljedeće godine navršit će se cijelo desetljeće otkad je dio tima u POU-u.

– U Učilištu radim od 2013., a ravnateljicom sam imenovana 2018. Prije nego što sam se zaposlila ovdje, radila sam u gradskoj upravi i na radiju. Takvo radno iskustvo svakako je dobro došlo u sadašnjoj ulozi, nekako se dobro nadopunilo. Imala sam priliku upoznati funkcioniranje lokalne uprave, sudjelovati u organizaciji manifestacija, kulturnih i edukativnih programa, surađivati sa svim razinama institucija. Isto tako, imala sam priliku upoznati funkcioniranje Učilišta kroz posao koji sam radila i tek nakon toga “preuzeti kormilo”. Sve su to dobre okolnosti za nekoga tko je na ovoj funkciji, a ustvari je čovjek iznutra – istaknula je Anita Pišković.

POU je ustanova koja se bavi kulturom i obrazovanjem, a osnivač mu je Grad, koji ga najvećim djelom i financira.

– Svake godine apliciramo i na razne pozive Ministarstva i Županije, koji sufinanciraju neke naše programe. Učilište uprihođuje i vlastita sredstva, a neke programe financijski pomažu organizacije koje nas vide kao dobrog partnera. Zadovoljna sam poslovanjem Učilišta 2018. i 2019. godine, no u proljeće 2020. sve je krenulo u neočekivanom smjeru zbog pandemije, čije posljedice nitko nije mogao predvidjeti. Epidemiološke mjere drastično su smanjile broj posjetitelja. Evo, u jednom periodu mogli smo popuniti samo 44 mjesta od ukupno 303. Daljnja objašnjenja su suvišna kad se usporedi ekonomičnost bilo koje predstave, koncerta ili drugog programa – govori ravnateljica i nastavlja:

– Velik dio mog mandata prate otegotne okolnosti, vjerujem da smo mogli još više da nas nije unazadila korona. No i tad smo napravili dobre stvari. Nakon uvedenog kartičnog poslovanja, učinjen je važan iskorak uvođenjem sustava online prodaje. Ta polivalentna digitalna platforma za upravljanje prodajom svakako doprinosi kvaliteti našeg rada i dostupnosti korisnicima, a i promociji Učilišta. Sad svaki naš korisnik može iz udobnosti doma kupiti ulaznicu za bilo koji program, uplatiti radionice…

I baš će u tome smjeru, modernizacije i hvatanja koraka s vremenom, Učilište djelovati i u godinama pred nama.

– Kroz povijest gledano, ova je ustanova ostavila snažan pečat u životu i razvoju grada. Smisao Učilišta kroz godine nije se promijenio, kultura i obrazovanje su bili i ostali svrha njegova postojanja, ali nekada je tu djelovalo puno više djelatnosti i većina Velikogoričana, posebno zrelije životne dobi, povezana je s Učilištem na neki način: ili su tu polagali vozački, ili tečaj stranog jezika… A neki su u goričkom kinu doživjeli i prvi poljubac. Stoga su mnogi naši sugrađani senzibilno vezani za Učilište – kazala je Pišković, pa dodala:

– Danas gradimo imidž Učilišta, s jedne strane, kao kuće koja prati suvremene dosege tehnologije i organizira moderne obrazovne i kulturne programe, a s druge kao jednog od glavnih podupiratelja baštinjenja kulture lokalne zajednice. Učilište treba ići ukorak s društvenim i tehnološkim napretkom, a pritom i nastaviti usku suradnju s relevantnim lokalnim kulturnim čimbenicima. Tako ćemo privlačiti i mlađe generacije, a kulturna autentičnost našeg kraja neće pasti u zaborav, držat ćemo je vitalnom.

U tom smislu mogu se promatrati i sve promjene koje se događaju.

– Uz online prodaju ulaznica te plaćanje radionica, knjiga i časopisa, digitalizirali smo i financijske procese, a svoje mjesto na svakom tiskanom plakatu i letku ima dvodimenzionalni QR kod koji ima mogućnost velike pohrane podataka, a očitati ga može svaki mobilni uređaj. U predvorju, iznad blagajne, postavljen je LCD ekran koji svakodnevno emitira spotove programa POUVG-a, a na info pultu je monitor na kojem se može vidjeti raspored mjesta u dvorani, informirati o cijeni ulaznica. Na jednoj od najfrekventnijih lokacija u gradu, kod autobusne stanice na Trgu Stjepana Radića, postavljen je digitalni totem gdje oglašavamo programe kroz različite audio i video sadržaje. Izdali smo i prvu zvučnu knjigu, roman “Slava” Stipe Bilića, a u planu je i druga izdanja “Albatrosa” izdati u digitalnom obliku.

Svečana dodjela književne nagrade ”Albatros”… Foto: David Jolić/cityportal.hr

Pred nama su i ljetne manifestacije, i po tom pitanju POU ima važnu ulogu.

– Uvijek osluškujemo potrebe Goričana, pa tradicionalnu manifestaciju Goričke večeri koncepcijski organiziramo drugačije, jer znamo da se ljudi žele i zabaviti. Zadnje dvije godine svi programi Goričkih večeri su na otvorenom, većina u Parku iza Učilišta, neki na terasi Galženice, a do potresa smo bili i u dvorcu u Lukavcu. Uvijek imamo sadržaje koje je ugodno pratiti u prostranom parku, uz ponudu jela i pića. Vjerujemo da su takvom organizacijom Goričani sve zadovoljniji, a njihove dojmove pratimo i na društvenim mrežama.

Organiziraju u Učilištu, ističe ravnateljica, i koncerte kojima je cilj educirati publiku, ali i popularne, poput Zvonka Bogdana ili Amire Medunjanin. Pokrenuta je manifestacija Lučićevi dani, provode se edukacije, pripreme za mature… Odaziv Goričana je najčešće zadovoljavajući, ali bio bi i veći da Zagreb nije tako blizu…

– Kad živite u Gorici, blizina Zagreba velika je prednost. S druge strane,. teško je glavnom gradu konkurirati ponudom. Baš to je naš veliki problem, kako privući sugrađane da gledaju predstave u svom kazalištu, filmove u svom kinu, da radionice i tečajeve stranih jezika pohađaju u goričkom Učilištu. Pokušavamo tome doskočiti i statistika posjećenosti kaže da smo prilično uspješni. Godina prije korona virusa bila je najuspješnija u kategoriji broja korisnika i posjetitelja, a vjerujem da bi brojke bile još veće 2020. i 2021. da nas nisu pogodile nesretne okolnosti – rekla je Pišković i zaključila:

– Moram naglasiti i da je Galerija Galženica učinila veliki zaokret otvorivši se više lokalnoj publici. Izložbeni program nastoji pronaći skladan balans između izlaganja radova renomiranih suvremenih umjetnika, obećavajućih umjetnika mlađe generacije i na koncu kroz kustosku obradu aktualnih društvenih tema i tema autora od lokalnog značaja. Taj model publika je prepoznala i nagradila kroz povećan broj posjeta.

Kultura

FOTO Mažoretkinje Plesnog kluba Barbara putuju u Istanbul

Objavljeno

na

Objavio/la

Mažoretkinje Plesnog kluba Barbara putuju sutra (srijeda, 23.04.2025.) u Tursku, u Istanbul, na ‘Majorette festival Bosfor 2025’, gdje će predstavljati Hrvatsku na tom međunarodnom mažoret festivalu.

Velika Gorica, 22.04.2025. Plesni klub Barbara putuje u Istanbul na Festival Bosfor 2025. Foto: PK Barbara, HUMT

Velika Gorica, 22.04.2025. Plesni klub Barbara putuje u Istanbul na Festival Bosfor 2025. Foto: PK Barbara, HUMT

Osim njih još tri tima iz Hrvatskog udruženja mažoret timova (HUMT): Vodiške mažoretkinje (Vodice), Mažoretkinje DND Budinščina (Budinščina) i Plesni sastav Tena (Zagreb) bit će sudionici Festivala u Turskoj.

Velika Gorica, 22.04.2025. Plesni klub Barbara putuje u Istanbul na Festival Bosfor 2025. Foto: PK Barbara, HUMT

Velika Gorica, 22.04.2025. Plesni klub Barbara putuje u Istanbul na Festival Bosfor 2025. Foto: PK Barbara, HUMT

Seniorke i juniorke PK Barbara izbrusile su programske koreografije za ‘Bosfor 2025’ i vjeruju da će dostojno predstavljati svoju zemlju, kao i ostala tri tima. Festival traje 4 dana (24.-27.04.2025.) i povratak mažoretkinja predviđen je početkom idućeg tjedna.

Velika Gorica, 22.04.2025. Plesni klub Barbara putuje u Istanbul na Festival Bosfor 2025. Foto: PK Barbara, HUMT

Velika Gorica, 22.04.2025. Plesni klub Barbara putuje u Istanbul na Festival Bosfor 2025. Foto: PK Barbara, HUMT

Barbarice po povratku iz Turske čeka bogat program u svibnju 2025: ”IV. Svibanj u Andautoniji” (Šćitarjevo, 10.05.2025.), 12.Državno prvenstvo mažoretkinja HUMT-a (Crikvenica, 23.-25.05.2025.) i Europe Grand Prix 2025 (Crikvenica, 25.05.2025.).

Velika Gorica, 22.04.2025. Plesni klub Barbara putuje u Istanbul na Festival Bosfor 2025. Foto: PK Barbara, HUMT

Iza toga slijede pripreme za Europsko prvenstvo za formacije koje su se plasmanom na Državnom prvenstvu kvalificirale za Europsku smotru mažoretkinja.

Sretan odlazak i povratak iz Istanbula!

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

Slavonac s goričkom adresom napisao knjigu o povijesti Novog Čiča

Đuro Mesić je autor već desetak knjiga o mjestima u Slavoniji i Domovinskom ratu.

Objavljeno

na

Cityportal, pa i velikogorički Reporter pisali su još lani u rujnu, kako Đuro Mesić piše knjigu o Novom Čiču. Zanimljivo, Mesić je gospodin iz Slavonije koji se doselio u Čiče 2007. godine, a sada živi u Velikoj Gorici. Pa kako to da je Slavonac odlučio pisati o turopoljskom mjestu smještenom istočno od velikog jezera nedaleko Velike Gorice?

Vrlo jednostavno, Đuro je autor već desetak knjiga o mjestima u Slavoniji i Domovinskom ratu, stoga mu iskustva ne nedostaje, a inspiraciju je dobio surađujući s KUD-om “Čiče” i prvim čovjekom kulturnjaka Stipom Duvnjak.

Promocija knjige je 24. travnja u prostoru KUD-a “Čiče”, u Novom Čiču, a dobro došli su svi mještani župe sv. Ivana Krstitelja Novo Čiče, ali i njihovi gosti.

Izdavač knjige je Albatros Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica, dok su značajniji sponzori Grad Velika Gorica (gradonačelnik Krešimir Ačkar), Zagrebačka županija (dožupan Ervin Kolarec), Mjesni odbor Novo Čiče (predsjednik Čedomir Tomašić) te privatni donatori koji su navedeni u knjizi.

Saznali smo od gospodina Mesić neke značajke njegovog dokumentiranog djela kao što je činjenica da je Novo Čiče svojevremeno bilo jako industrijsko središte pa je vozio i tramvaj na pogon konja od tvornice u Novom Čiču do željezničke postaje u Velikoj Gorici. Tvornica obitelji Thurn-Taxis proizvodila je germu, špirit, kefe, metle i šibice.

Dodajmo da je Župa Svetog Ivana Krstitelja Novo Čiče, jedna je od najstarijih župa u Turopolju, a autor je pronašao podatak i o prvom župniku iz 1501. godine. Također, i blaženi Alojzije Stepinac Novo Čiče je posjetio 1938. godine.

Školstvo se spominje 1858. godine a prva škola bila je u prostoru današnjeg KUD-a “Čiče”, nasuprot crkve. Dobrovoljno vatrogasno društvo proslavilo je 130 godina postojanja, aktivno je bilo lovačko društvo, udruga umirovljenika, aktiv žena, nogomet se igrao još između dva svjetska rata u NK Frankopanu i NK Slaviji a NK Dinamo Novo Čiče osnovan je 1948. godine.

Vrlo aktivno je bilo i Pjevačko-tamburaško društvo „Javor“ Novo Čiče, o čemu, kao i o ostalim činjenicama, progovara upravo spomenuta knjiga autora Đure Mesića, na čijoj ćete promociji dobiti pogled na prošlost ovog mjesta i ljudi koji su ga gradili.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Jurjevski krijes u Kobiliću kod Društvenog doma

Objavljeno

na

Objavio/la

Povodom blagdana Jurjeva (23. travnja) članovi Plemenite opčine turopoljske, sučija Kobilić, Stjepan Brigljević i prijatelji pripremili su i zapalili Jurjevski krijes. U tradicionalnom ceremonijalu sudjelovali su vatrogasci DVD-a Velika Gorica. Krijes je pred velikim brojem mještana zapaljen u najavljeno vrijeme(19:30 sati) na prostoru kod Društvenog doma.

Kobilić, 21.04.2025. Jurjevski krijes u Kobiliću. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Kobilić, 21.04.2025. Jurjevski krijes u Kobiliću. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Ovogodišnji ceremonijal započeo je minutom šutnje povodom smrti pape Franje i tradicionalnom molitvom. Nakon toga su dvije učenice pročitale tekst s nekoliko povijesnih činjenica o tome kako su Hrvati došli u ove krajeve te otkad se slavi Sveti Juraj.

Kobilić, 21.04.2025. Jurjevski krijes u Kobiliću. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Kobilić, 21.04.2025. Jurjevski krijes u Kobiliću. Foto: David Jolić/cityportal.hr

”Narodni jurjevski običaji vezani uz turopoljskog zaštitnika sv. Jurja sadrže mnoge elemente koji proizlaze iz obreda posvećenih poganskom bogu Velesu, zaštitniku pastira i stoke, koji vlada magijom i demonskim silama.”

Kobilić, 21.04.2025. Jurjevski krijes u Kobiliću. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Kobilić, 21.04.2025. Jurjevski krijes u Kobiliću. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Krijes je zapalio Stjepan Brigljević uz asistenciju vatrogasaca DVD-a Velika Gorica, koji su kontrolirali zapaljeni krijes i na kraju temeljito pogasili ostatke vatre.

Kobilić, 21.04.2025. Jurjevski krijes u Kobiliću. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Kobilić, 21.04.2025. Jurjevski krijes u Kobiliću. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Kod Hrvata svetom Jurju često se daje pridjev zeleni. Tradicija slavljenja Jurjeva posebno je raširena u Turopolju.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

FOTO EMTA znatno povećana mažoret timovima iz deset država

Objavljeno

na

Objavio/la

Europska asocijacija mažoret timova (EMTA) osnovana je u Hrvatskoj prije deset godina, ali zbog malog broja članica, mažoret timova, iz drugih država nije se dovoljno zapažalo njeno djelovanje. Krajem prošle (2024.) i početkom ove godine (2025.) došlo je do preokreta, jer se povećao broj mažoret timova iz nekoliko država koji su postali članovi internacionalne EMTA-a.

Lodz – Poljska, 11.-13.04.2025. EMTA znatno povećana timovima iz deset zemalja. Foto: EMTA

Trenutačno su u Europskoj Asocijaciji mažoret timovi iz deset država: Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska, Francuska, Mađarska, Njemačka, Poljska, Srbija, Slovenija i Švicarska.

Lodz – Poljska, 11.-13.04.2025. EMTA znatno povećana timovima iz deset zemalja. Foto: EMTA

Izaslanstvo internacionalne EMTA-e koje su činili Vlado Palac, predsjednik EMTA-e, Sara Bogović, tajnica EMTA-e i Ivana Mišević, predsjednica sudačke komisije EMTA-e posjetili su prošlog vikenda (11. do 13. travnja 2025.) nacionalnu EMTA – Poljska te sudjelovali na edukaciji i trenerskom seminaru, koji je održan u Lođu (Lodz). Organizaciju je vodila Karolina Doruch – Nastya. Nakon završetka seminara osam trenerica iz šest mažoret timova dobile su certifikat o uspješno položenom trenerskom ispitu.

Lodz – Poljska, 11.-13.04.2025. EMTA znatno povećana timovima iz deset zemalja. Foto: EMTA

Dogovorena je suradnja u ovoj i idućoj godini (edukacije i seminari) odnosno organizacija mažoret manifestacija: dolazak poljskih timova na Europa Grand Prix (Crikvenica 2025.) i Europsko prvenstvo (Novigrad 2025.). Krajem 2025. planiran je Christmas Open Majorette Cup 2025 u Poljskoj, kao i Europe Grand Prix u Poljskoj (travanj 2026.).

Lodz – Poljska, 11.-13.04.2025. EMTA znatno povećana timovima iz deset zemalja. Foto: EMTA

Lodz – Poljska, 11.-13.04.2025. EMTA znatno povećana timovima iz deset zemalja. Foto: EMTA

Dogovoren je i dolazak  internacionalnih sudaca EMTA-a i HUMT-a koji bi sudili na Nacionalnom prvenstvu EMTA – Poljska (svibanj 2026.).

Galerija fotografija

envira-gallery id=”231466″]

Nastavite čitati

Kultura

„Pračovjek” stiže u Buševec, urnebesna komedija koju ne smijete propustiti!

Predstava je namijenjena odraslim osobama, stoga vrijedi pravilo 16+.

Objavljeno

na

Objavio/la

Ako ste ljubitelj komedija koje se ne boje dotaknuti i najosjetljivijih tema, ne smijete propustiti predstavu “Pračovjek” koja dolazi u Dom kulture Buševec. Ova urnebesna komedija o žensko-muškim i muško-ženskim odnosima bit će izvedena 25. travnja, s početkom u 19:30 sati.

„Pračovjek” je najdugovječniji one man show na Broadwayu, a sada napokon dolazi u Hrvatsku. U ovoj komediji, koja je bez filtera, Peđa Gvozdić će svojim briljantnim nastupom pružiti nezaboravan doživljaj. Predstava je namijenjena odraslim osobama, stoga vrijedi pravilo 16+.

Ulaznice za predstavu moguće je rezervirati pozivom na broj 098 829 907 (Nenad). Cijena ulaznice je 10 €, a broj mjesta je ograničen, stoga se preporučuje brza rezervacija.

Ako tražite predstavu koja će vas nasmijati do suza, „Pračovjek” u Buševcu bit će savršen izbor. Ne propustite ovu jedinstvenu priliku da uživate u najpoznatijem one man showu na Broadwayu.

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.