Povežite se s nama

Kultura

‘Učilište mora ostati svoje, ali i živjeti u skladu s vremenom’

Anita Pišković, ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta, govori o životu u kulturi u doba korone, ali i o željama i ambicijama za doba poslije pandemije

Objavljeno

na

Prolazi i četvrta godina otkako je Anita Pišković na čelu velikogoričkog Pučkog otvorenog učilišta, krovne gradske kulturne institucije. Kako to najčešće i biva u svijetu kulture, svoj mali tim vodi u tišini, bez prevelike pompe, pa tek prilikom događaja poput nedavne proslave 62. rođendana POU-a ravnateljica dobije riječ. I dobar je to vjerojatno trenutak da predstavimo sugrađanima ženu koja je na čelu jedne ovakve institucije. Točnije, da se sama predstavi. Sebe, svoje planove, vizije, poglede…

– Odrasla sam u Vrbovu Posavskom, mjestu 15-ak kilometara udaljenom od Velike Gorice, kojoj gravitira. Tako je i moje školovanje vezano uz Goricu, u kojoj sam pohađala Opću gimnaziju, kao i tečaj engleskog u našem Učilištu. Svaki dan, putujući u Zagreb na fakultet, prolazila sam kroz Goricu i izgleda da je bila fatalna, iako sam se kao mlađa vidjela u Zagrebu. Danas živim i radim u Velikoj Gorici i kad s ove perspektive razabirem, nije se bolje moglo posložiti. Grad je vrlo praktičan za obiteljski život, sve je blizu i dostupno, a ako se ima potreba otići nešto obaviti u Zagreb, i on je na dohvat ruke. Onima koji razmišljaju o selidbi u manji grad svakako preporučujem Goricu, dovoljno malu za ugodan život, a dovoljno veliku za svakakve razne obrazovne, kulturne i sportske sadržaje – kaže uvodno ravnateljica.

Sljedeće godine navršit će se cijelo desetljeće otkad je dio tima u POU-u.

– U Učilištu radim od 2013., a ravnateljicom sam imenovana 2018. Prije nego što sam se zaposlila ovdje, radila sam u gradskoj upravi i na radiju. Takvo radno iskustvo svakako je dobro došlo u sadašnjoj ulozi, nekako se dobro nadopunilo. Imala sam priliku upoznati funkcioniranje lokalne uprave, sudjelovati u organizaciji manifestacija, kulturnih i edukativnih programa, surađivati sa svim razinama institucija. Isto tako, imala sam priliku upoznati funkcioniranje Učilišta kroz posao koji sam radila i tek nakon toga “preuzeti kormilo”. Sve su to dobre okolnosti za nekoga tko je na ovoj funkciji, a ustvari je čovjek iznutra – istaknula je Anita Pišković.

POU je ustanova koja se bavi kulturom i obrazovanjem, a osnivač mu je Grad, koji ga najvećim djelom i financira.

– Svake godine apliciramo i na razne pozive Ministarstva i Županije, koji sufinanciraju neke naše programe. Učilište uprihođuje i vlastita sredstva, a neke programe financijski pomažu organizacije koje nas vide kao dobrog partnera. Zadovoljna sam poslovanjem Učilišta 2018. i 2019. godine, no u proljeće 2020. sve je krenulo u neočekivanom smjeru zbog pandemije, čije posljedice nitko nije mogao predvidjeti. Epidemiološke mjere drastično su smanjile broj posjetitelja. Evo, u jednom periodu mogli smo popuniti samo 44 mjesta od ukupno 303. Daljnja objašnjenja su suvišna kad se usporedi ekonomičnost bilo koje predstave, koncerta ili drugog programa – govori ravnateljica i nastavlja:

– Velik dio mog mandata prate otegotne okolnosti, vjerujem da smo mogli još više da nas nije unazadila korona. No i tad smo napravili dobre stvari. Nakon uvedenog kartičnog poslovanja, učinjen je važan iskorak uvođenjem sustava online prodaje. Ta polivalentna digitalna platforma za upravljanje prodajom svakako doprinosi kvaliteti našeg rada i dostupnosti korisnicima, a i promociji Učilišta. Sad svaki naš korisnik može iz udobnosti doma kupiti ulaznicu za bilo koji program, uplatiti radionice…

I baš će u tome smjeru, modernizacije i hvatanja koraka s vremenom, Učilište djelovati i u godinama pred nama.

– Kroz povijest gledano, ova je ustanova ostavila snažan pečat u životu i razvoju grada. Smisao Učilišta kroz godine nije se promijenio, kultura i obrazovanje su bili i ostali svrha njegova postojanja, ali nekada je tu djelovalo puno više djelatnosti i većina Velikogoričana, posebno zrelije životne dobi, povezana je s Učilištem na neki način: ili su tu polagali vozački, ili tečaj stranog jezika… A neki su u goričkom kinu doživjeli i prvi poljubac. Stoga su mnogi naši sugrađani senzibilno vezani za Učilište – kazala je Pišković, pa dodala:

– Danas gradimo imidž Učilišta, s jedne strane, kao kuće koja prati suvremene dosege tehnologije i organizira moderne obrazovne i kulturne programe, a s druge kao jednog od glavnih podupiratelja baštinjenja kulture lokalne zajednice. Učilište treba ići ukorak s društvenim i tehnološkim napretkom, a pritom i nastaviti usku suradnju s relevantnim lokalnim kulturnim čimbenicima. Tako ćemo privlačiti i mlađe generacije, a kulturna autentičnost našeg kraja neće pasti u zaborav, držat ćemo je vitalnom.

U tom smislu mogu se promatrati i sve promjene koje se događaju.

– Uz online prodaju ulaznica te plaćanje radionica, knjiga i časopisa, digitalizirali smo i financijske procese, a svoje mjesto na svakom tiskanom plakatu i letku ima dvodimenzionalni QR kod koji ima mogućnost velike pohrane podataka, a očitati ga može svaki mobilni uređaj. U predvorju, iznad blagajne, postavljen je LCD ekran koji svakodnevno emitira spotove programa POUVG-a, a na info pultu je monitor na kojem se može vidjeti raspored mjesta u dvorani, informirati o cijeni ulaznica. Na jednoj od najfrekventnijih lokacija u gradu, kod autobusne stanice na Trgu Stjepana Radića, postavljen je digitalni totem gdje oglašavamo programe kroz različite audio i video sadržaje. Izdali smo i prvu zvučnu knjigu, roman “Slava” Stipe Bilića, a u planu je i druga izdanja “Albatrosa” izdati u digitalnom obliku.

Svečana dodjela književne nagrade ”Albatros”… Foto: David Jolić/cityportal.hr

Pred nama su i ljetne manifestacije, i po tom pitanju POU ima važnu ulogu.

– Uvijek osluškujemo potrebe Goričana, pa tradicionalnu manifestaciju Goričke večeri koncepcijski organiziramo drugačije, jer znamo da se ljudi žele i zabaviti. Zadnje dvije godine svi programi Goričkih večeri su na otvorenom, većina u Parku iza Učilišta, neki na terasi Galženice, a do potresa smo bili i u dvorcu u Lukavcu. Uvijek imamo sadržaje koje je ugodno pratiti u prostranom parku, uz ponudu jela i pića. Vjerujemo da su takvom organizacijom Goričani sve zadovoljniji, a njihove dojmove pratimo i na društvenim mrežama.

Organiziraju u Učilištu, ističe ravnateljica, i koncerte kojima je cilj educirati publiku, ali i popularne, poput Zvonka Bogdana ili Amire Medunjanin. Pokrenuta je manifestacija Lučićevi dani, provode se edukacije, pripreme za mature… Odaziv Goričana je najčešće zadovoljavajući, ali bio bi i veći da Zagreb nije tako blizu…

– Kad živite u Gorici, blizina Zagreba velika je prednost. S druge strane,. teško je glavnom gradu konkurirati ponudom. Baš to je naš veliki problem, kako privući sugrađane da gledaju predstave u svom kazalištu, filmove u svom kinu, da radionice i tečajeve stranih jezika pohađaju u goričkom Učilištu. Pokušavamo tome doskočiti i statistika posjećenosti kaže da smo prilično uspješni. Godina prije korona virusa bila je najuspješnija u kategoriji broja korisnika i posjetitelja, a vjerujem da bi brojke bile još veće 2020. i 2021. da nas nisu pogodile nesretne okolnosti – rekla je Pišković i zaključila:

– Moram naglasiti i da je Galerija Galženica učinila veliki zaokret otvorivši se više lokalnoj publici. Izložbeni program nastoji pronaći skladan balans između izlaganja radova renomiranih suvremenih umjetnika, obećavajućih umjetnika mlađe generacije i na koncu kroz kustosku obradu aktualnih društvenih tema i tema autora od lokalnog značaja. Taj model publika je prepoznala i nagradila kroz povećan broj posjeta.

Kultura

Tamburaši iz Buševca i ove će godine pokušati osvojiti Grand Prix u Dugom Selu

Za vikend će se održati 31. državni susret na kojem će se natjecati 21 hrvatski tamburaški orkestar i sastav s više od 400 tamburaša.

Objavljeno

na

U organizaciji Hrvatskog sabora kulture i suorganizaciji Zajednice kulturno umjetničkih udruga Zagrebačke županije, KUD-a „Preporod“ Dugo Selo i HDS ZAMP-a u Dvorani „Preporod“ u Dugom Selu 30. studenoga i 1. prosinca 2024. s početkom u 18 sati bit će održan 31. Susret hrvatskih tamburaških orkestara i sastava.

Na njemu će se natjecati sveukupno 21 hrvatski tamburaški orkestar i sastav s više od 400 tamburaša.

Predstavnici su 11 hrvatskih županija, a izabrani na županijskim smotrama od strane selektora Damira Butkovića, Karla Đurića, Matije Fortune, Igora Kudeljnjaka, Ivana Potočnika, Veljka Valentina Škorvage i Dražena Varge. U selekciji za 31. Susret sudjelovalo je 56 tamburaških orkestara i sastava s više od 1000 izvođača. Kao gost Susreta nastupit će Tamburaški orkestar KUD-a Majšperk iz Slovenije.

Od županijskih predstavnika, prvog dana u kategoriji koncertnih orkestara nastupit će stariji tamburaški orkestar Tamburaškog društva „Ferdo Livadić“ Samobor, a u kategoriji folklornih orkestara tamburaški orkestar KUD-a „Preporod“ Dugo Selo.

U nedjelju, 1. prosinca uslijedit će natjecateljski nastupi tamburaških sastava u dvije kategorije: koncertnoj i folklornoj. Tamburaški kvartet KUD-a „Preporod“ Dugo Selo natjecat će se u kategoriji koncertnog sastava, a tamburaški sastav Ogranka Seljačke sloge iz Buševca u kategoriji folklornih sastava. Podsjetimo, prošle godine buševski tamburaši u folklornoj kategoriji s 95 bodova osvojili su Zlatnu plaketu i Grand Prix.

Stručno povjerenstvo u sastavu Martin Durbek, Veljko Valentin Škorvaga i Vice Zirdum dodijelit će brončane, srebrne i zlatne plakete te Grand Prix, orkestru i sastavu s najvećim ukupnim brojem bodova te održati stručno-savjetodavne razgovore s dirigentima i voditeljima ansambala.

Ovaj 31. Susret moći ćete pratiti i uživo na Facebook stranici i Youtube kanalu HSK-a.

 

Nastavite čitati

Kultura

Gradu za rođendan! Barbarice pripremile Božićnu bajku

Moći ćete uživati u spletu modernog-urbanog plesa i dječjeg folklora.

Objavljeno

na

Gradu za rođendan kao i Velikogoričanima povodom Adventa, Plesni klub Barbara i njihovi gosti pripremili su program ‘Božićna bajka Barbarica’.

U nedjelju u dvorani Pučkog učilišta moći ćete uživati u spletu modernog-urbanog plesa malih i velikih mažoretkinja i tradicijskog plesa malih folkloraša, najavljuju organizatori.

Uz Barbarice nastupaju članovi i članice PU Stardance iz Siska, PU Ritmokracija iz Brdovca, PU Magi iz Ivanić-Grada, PS Tena iz Zgreba te dječji folklorni ansambl KUD-a Sesvete. Početak je u 14 sati.

Božićna bajka je program koji podržava i grad Velika Gorica u sklopu Kulturnih programa u 2024. godini.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Članice Sparka i pjevači iz Mičevca uljepšali rođendane korisnicima doma za starije u Buzinu

Ljudima su odvratile misli od svakodnevnice i donijele dašak svježine, pozitivnih riječi i glazbe koja iz svakog srca izvuče ono nešto pozitivno, veselo i lepršavo.

Objavljeno

na

Na poziv i u organizaciji velikogoričke glazbenice Snježane Špehar, članice Udruge umjetnika “Spark” jučer su posjetile Dom za starije i nemoćne u Buzinu. Ovo gostovanje bilo je s povodom jer djelatnici Doma svojim korisnicima priređuju rođendansko slavlje za sve rođene u tekućem mjesecu pa tako i ovoga studenoga 2024.

Foto: Udruga umjetnika ‘Spark’

Uz Snježaninu glazbu i pjesmu članica Vokalnog ansambla KUD-a “Mičevec”, korisnike i djelatnike doma razveselilo je čitanje prigodne poezije Gordane Gerhardinger, Zdenke Mlinar, Nadice Kološa, Marice Mihac i Nevenke Lang.

– Već tradicionalno, gostovanje je bilo humanitarnog kao i poetsko-glazbenog, ali i svečarskog karaktera, što je u ovo predblagdansko i adventsko vrijeme potrebno svakom srcu, a pogotovo nemoćnom i s ograničenom sposobnošću dijeljenja životnih radosti i tuga s izvanjskim “svijetom”. Raduje me i mogućnost darivanja mojih knjiga za knjižnicu Doma – kazala nam je Zdenka Mlinar.

Foto: Udruga umjetnika ‘Spark’

Pod dojmom ovakvih posjeta, članica ‘Sparka’ Nevenka Lang o tome je napisala i dirljiv osvrt.

– Odlazeći iz Domova za starije osobe, gdje često održavamo poetsko-glazbene recitale, bore se u nama sve moguće proturječnosti. Mogu nam tisuću puta reći, da je to normalan tijek života, svejedno odlazimo obložene nekim slojevima tuge, neshvaćanja i neprihvaćanja. Ipak, i sretne smo, uspjele smo tim ljudima odvratiti misli od svakodnevnice i donijele dašak svježine, pozitivnih riječi i glazbe koja iz svakog srca izvuče ono nešto pozitivno, veselo i lepršavo. Da, oni pjevaju s nama. Na ovim poetsko-glazbenim recitalima, povezujemo se u jedno duhovno biće nadahnuto umjetnošću, koje zaboravlja svakodnevne brige i probleme. Stoga to i radimo, kako bismo nekoga usrećile, osobito one kojima moramo biti zahvalne na proživljenim životima – naglašava Lang.

Foto: Udruga umjetnika ‘Spark’

 

Nastavite čitati

Kultura

Veliki susret malih folkloraša ove subote u Pučkom učilištu

Folklorni ansambl Turopolje organizira 27. Dječje susrete folklornih skupina.

Objavljeno

na

U najljepši mjesec u godini uvest će nas mali čuvari tradicije i kulturne baštine koji će se u subotu predstaviti Velikogoričkoj publici.

Folklorni ansambl Turopolje tradiciju okupljanja najmlađih folkloraša njeguje već punih 27 godina. Na ovogodišnjem izdanju Dječjih folklornih susreta u Dvorani Gorica predstavit će se dječje sekcije sedam kulturno-umjetničkih društva.

Nastupit će mali folkloraši iz KUD-a Bratinečko srce, KUD ‘Sveta Ana’ iz Odranskog Obreža, FA ‘Mladost’ iz Samobora, Ansambl ‘Zabok’ iz Zaboka, KUD ‘ Bukovac’ iz Zagreba, FA ‘Zagreb – Markovac’ kao i domaćini FA Turopolje.

Program počinje u 16 sati.

Nastavite čitati

Kultura

Plesači iz Lučića održali natjecanje Doživljaj glazbe

Učenici su samostalno osmislili svoje koreografije na glazbu skladanu posebno za ovu prigodu!

Objavljeno

na

Objavio/la

Pučko otvoreno učilište ugostilo je 8. Doživljaj glazbe – školsko natjecanje plesnog odjela Umjetničke škole Franje Lučića u Velikoj Gorici, koje je osmišljeno kako bi potaknulo učenice i učenike starijih razreda osnovne plesne škole na samostalnost i kreativnost.

–Učenici su samostalno osmislili svoje koreografije na glazbu skladanu posebno za ovu prigodu, uz mentorstvo svojih nastavnica plesa. Glazbu su skladali naši nastavnici – klavirski suradnici na plesnom odjelu. Svake godine posvećuju nesebično mnogo vremena i truda u stvaranju novih kompozicija koje postaju temelj za daljnje kreativno istraživanje mladih plesnih umjetnika. Klavirski suradnici su naši vjerni suputnici, kako u plesu, tako i u glazbi, a njihov ulog često prođe nezamijećen. Skladbe koje su se izvodile ove godine djela su nastavnice Jelene Lukšić i Maxa Petera, bez kojih sve ovo ne bi bilo moguće – istaknula je Katarina Rilović, voditeljica odjela za ples.

Foto: Umjetnička škola Franje Lučića

Natjecanje je pokrenuto na inicijativu nastavnice Ivane Rapinac te se, u nešto izmijenjenom obliku, počelo provoditi u plesnom odjelu, a Doživljaj glazbe temelji se na konceptu glazbene škole Elly Bašić, tako da priliku za sudjelovanje dobivaju svi učenici.

–Također, posebnost natjecanja je, za razliku od uobičajenih, da ne postoji ocjenjivanje i bodovanje. Umjesto toga, za svakog učenika izdvaja se ono najpozitivnije iz izvedbe i koreografije te se zatim upisuje u pohvalnicu koju dobije svaki natjecatelj – dodala je Rilović, ističući kako time skreću pažnju učenicima na njihove prednosti i vještine.

Izvedbe su ocjenjivali nastavnik Zvonimir Kvesić te bivši učenici škole: Tea Vlahović, Roko Šašić, Lana Šumiga i Sara Kanjuh, što je bila jedinstvena prilika za veliko okupljanje na jednom mjestu, u kreativnom stvaranju i suradnji glazbe i plesa.

Nastavite čitati

Reporter 443 - 21.11.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.