Učiteljice, ravnatelji, predstavnici Grada i Plemenite opčine turopoljske, mjesnog odbora, članovi Dučeca, učenici, te brojni mještani okupili su se u četvrtak navečer na promociji knjižice ‘100 godina mraclinske Škole’, koju prati i popratna izložba fotografija. Sinoćnje događanje na Zgradi ujedno je bilo i središnja manifestacija XVIII. Dana svetog Vida. Oko izrade ove knjižice okupio se čitav niz suradnika, pa je nastala svojevrsna mala monografija, moglo se čuti na sinoćnjoj promociji.
– Već dugo se priča o toj obljetnici, kada je 1923. godine u Mraclinu izgrađena nova škola na poticaj POT-a i tadašnjeg župana Franje pl.Lučića. Stoga smo u okviru KUD-a Dučec krajem prošle godine okupili urednički tim, koji je prikupljao fotografije i informacije. Iz toga smo složili ovu knjižicu, svojevrsnu malu monografiju mraclinskog školstva na 56 stranica. Osim povijesnih činjenica, tu je i 40-tak fotografija razreda od 1908.godine do danas, jer prije gradnje nove škole u Mraclinu je petnaestak godina djelovala i pučka škola. U knjižici se nalazi i popis svih učitelja koji su radili u toj školi, ali i popis svih učenika mraclinske škole koji su tijekom daljnjeg školovanja stekli visoko obrazovanje, pa možemo reći da je u Mraclinu preko 270 đaka s akademskim obrazovanjem. U knjižici su i sjećanja mraclinskih đaka, učiteljica, ravnatelja, tu je i osvrt aktualnog župana Plemenite opčine turopoljske, Jurja pl. Odrčića – rekao nam je glavni urednik izdanja, predsjednik KUD-a Dučec, Matija Kos. Uz njega, u uredničkom timu su bili i akademik Ratko Cvetnić, grafička urednica Maja Mravec, te Josip Kos.
Zanimljiva je i veza između škole i početaka organiziranog amaterskog kulturno-umjetničkog stvaralaštva u Mraclinu.
– Upravo je učiteljica Marija Grandovec osnovala ženski crkveni zbor Vjenčić, koji je preteča folklornog društva u Mraclinu. Tako da je baš jedna učiteljica uvidjela potrebu da se djeca organizirano bave pjevanjem, i tako je sve počelo – rekao nam je Kos.
Okupljenima su se prigodnim riječima obratili brojni govornici, osim članova uredništva, govorili su župan POT-a Juraj pl. Odrčić, ravnatelji, predsjednik Vijeća mjesnog odbora Tihomir Hubak, a posebno emotivno su o svom radu u školi govorile dugogodišnje mraclinske učiteljica Marina Novosel i Vlaste Šunko. Za glazbeni dio pobrinuo se trio u sastavu Jelena Blašković Galeković, Matija Galeković i Stjepan Kos. Na kraju svečanosti uredništvo je podijelilo i prigodne poklone suradnicima na projektu. U okviru promocije knjižice prisutni su razgledali i prigodnu izložbu s ukupno 54 fotografija, koja prate 100 godina školstva u Mraclinu.
U Spomenici mraclinske škole stoji zapisano: ‘Ta je škola kruna ovog sela, trajni spomenik onih koji je podigoše trudom i znanjem, da bude vrelo i rasadište znanja i prosvjete’. Ta rečenica možda i najbolje opisuje krajnji cilj izrade knjižice ‘100 godina mraclinske Škole’, kao zahvala i sjećanje na sve koji su doprinijeli razvoju školstva ovoga mjesta i kao nadahnuće budućim generacijama mraclinskih i okujskih đaka da budu dostojni tradicije koju su stvarali njihovi pretci i svi mraclinski učitelji.
Naslovna, te fotografije i video u članku: promocija knjižice ‘100 godina mraclinske Škole’ i izložba fotografija/ G.Kiš,cityportal.hr