Povežite se s nama

Kultura

100 godina Pučkog kazališta Buševec: ‘Naša publika je najzahtjevnija, pa tko ovdje dobije pljesak može reći da je uspio!’

‘Buševčani su oduvijek bili vizionari, gledali smo uvijek malo unaprijed i težili nečem boljem i drugačijem ‘, rekao nam je Nenad Rožić, predsjednik Ogranka Seljačke sloge Buševec o razlozima zbog kojih je baš u ovom mjestu utemeljeno jedno od najdugovječnijih pučkih kazališta.

Objavljeno

na

Prije stotinu godina kako u Turopolju, tako i u većini ruralnih područja, jedina razonoda u rijetko slobodno vrijeme svakog selaka-težaka bila je seoska zabava, koje su počesto pratile i tučnjave nakon koje kapljice više. Kako nam kazuju zapisi Josipa Kovačevića, u Buševcu su pojedine mudre glave procijenile kako bi bilo dobro organizirati neki drugačiju vrstu zabave, pa su nastale dvije jednočinke – ‘Car i svinjar’ i ‘Seljak i gospodin’. Bila je to prava senzacija, a predstave koje su se prikazivale u tadašnjem zadružnom domu (današnjem kafiću Polet) bile su tako dobro posjećene da su seljaci kolima dolazili s vanjske strane doma i onda gledali s prozora. I od tog dana čarolija kazališta nikada nije napustila Buševec, gdje je sinoć održan završni program proslave povodom 100 godina njihovog Pučkog amaterskog kazališta.

– Pučko kazalište Buševec je jedno do najkompletnijih i najdugotrajnijih kazališta u Hrvatskoj, ako ne i najstarije. Čak smo i u vrijeme Drugog svjetskog rata izvodili predstave! Naš najpoznatiji član je svakako bio glumac Zvonimir Črnko, tu si i Rene i Sven Medvešek, Vanda Winter, Ana Katulić, Filip Detelić, to su ljudi s kojima se ponosimo. Nikad nismo zaboravili naš domači govor, kajkavski, a tako odgajamo i nove generacije. Trudimo se ostati svoji i pokazati kako se i to može. A obzirom kako imamo publiku koja je već generacijama odgajana uz naše kazalište, svaki put kad dajemo novu predstavu, trudimo se zadovoljiti tu visoko postavljenu ljestvicu, pa znamo reći ‘ak dobro prođemo u Buševcu, sigurno ćemo i drugdje! Dobro je da smo ih naviknuli na kvalitetu, a onda su i glumci bolje motivirani – rekao nam je Nenad Rožić, predsjednik Ogranka Seljačke sloge Buševec u sklopu kojeg djeluje i amatersko kazalište.

Foto: Nenad Rožić i Romana Rožić/Cityportal.hr

U ovih sto godina buševski su umjetnici stvorili oko 150 predstava, koje su prikazane skoro 1300 puta, uključujući i spektakularni prikaz Turopoljske svadbe. U stvaranju predstava sudjelovalo je preko tisuću ljudi, a kroz dramsku sekciju odgojene su i brojne generacije, ističe Rožić.

– Ponosni smo što smo mjesto s nultom stopom maloljetničke delikvencije, a sve te udruge koje ovdje djeluju i svi mi smo sigurno malo tome doprinijeli. Rekao bih da su Buševčani oduvijek bili vizionari, gledali smo uvijek malo unaprijed i težili nečem boljem i drugačijem. Uostalom, mi smo prvo hrvatsko seljačko prosvjetno i dobrotvorno društvo Ogranka Seljačke sloge Buševec, nismo nikad mijenjali ni ime bez obzira na sve političke promjene i sisteme, nismo to nikad dali. I u današnje vrijeme čuvamo našu nematerijalnu i materijalnu baštinu, kako bismo sačuvali našu tradiciju za buduće generacije – ističe Rožić.

Foto: Zvonimir Črnko kao Jesenjin i Vanessa Redgrave u ‘Isadori Duncan’/Arhiva HRT

Publiku su u svečanom programu svojim izvedbama oduševili braća Medvešek, koji su izveli kratki isječak iz stoljetne jednočinke ‘Car i svinjar’, a Ana Katulić sve je dobro nasmijala također isječkom iz satirične monodrame ‘Mala poduzetnica u velikoj blokadi’. Scenarij ove predstave potpisuje poznata velikogorička kazališna i filmska redateljica i scenaristica, čiji korijeni također potječu iz Buševca, a koja nam je otkrila i još jednu posebnost koja se veže za Buševec.

– Ako ćemo gledati sve nas koji smo porijeklom vezani za Buševec kao neku veliku obitelj, možemo reći kako upravo iz ovog mjesta stiže najveći broj profesionalaca sa zagrebačke Akademije dramskih umjetnosti  i to na razini cijele Hrvatske! Prvi je bio Zvonimir Črnko, došli su Rene i Sven Medvešek, Vanda Winter, Filip Detelić, to su sve glumci, ja sam završila režiju, a u tajništvu akademije je cijeli život radila i Marija Brdek također iz Buševca, a sad su tamo i nove generacije obitelji Medvešek, tako da je to svakako jedan kuriozitet- otkrila nam je redateljica Romana Rožić.

Za kraj programa publika je imala prilike uživati u novoj uspješnici Pučkog kazališta Buševec – ‘Prodani dedek’.

Kultura

Iz Buševca pobjegnite u Delanec! Stiže nova predstava, rezervirajte ulaznicu na vrijeme

Riječ je o glazbenoj triler komediji koja će na kazališnim daskama Doma kulture Buševec biti prikazana 14. prosinca u 18 sati.

Objavljeno

na

Ogranak Seljačke sloge Buševec svoje vjerne posjetitelje kazališnih predstava časti s predstavom zagrebačkog teatra Cante “Bijeg u Delanec”. Riječ je o glazbenoj triler komediji koja će na kazališnim daskama Doma kulture Buševec biti prikazana 14. prosinca u 18 sati.

– Josip se dan prije svog vjenčanja zamjeri opasnom poduzetniku. Bježi glavom bez obzira u Zagorje, u Delanec. Naš mali čovjek samo želi život s voljenom, ali nesretnim slučajem biva upleten u sumnjivu političko-poduzetničku igru. Glavni negativac, primjerak je poratne tranzicije – oprao je svoju krvavu lovu u farmaceutskoj industriji, ali još uvijek se od same krvi ne može oprati. Njegova ljubav prema pudlu, uzdignuta je na pijedestal idealne savršene ljubavi. Našem glavnom junaku treba pomoć! On je dobiva i to uvijek iz krajnje neočekivanog izvora – stoji u opisu predstave.

Ovo je komedija situacije odnosno zamjena karaktera u strukturi, ali u ideji je politička satira. Groteska, pretjerivanje, obilje, igra rodova, songovi, apsurd…sve to u službi predočavanja društveno-političko, svjetonazorske i etičke pozicije u kojoj se trenutno nalazimo.

Autor je Damir Horvat, redatelj Marija Antić, glazba Damir Horvat, a u predstavi glume Sara Blažić, Filip Sever, Josip Roša i Damir Horvat.

Obavezna rezervacija ulaznica na 098 829 907 (Nenad). Ulaz – dobrovoljni prilog.

Autor fotografija: Kristina Gračan/Canta.hr

Nastavite čitati

Kultura

Umirovljeni zapovjednik HRZ-a Josip Šimac predstavlja svoje zapise ‘Na visinama sjećanja’

Predstavljanje je sutra u 17 sati u vijećnici Pučkog otvorenog učilišta.

Objavljeno

na

Uoči 33. obljetnice osnivanja Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, hrvatski general bojnik u mirovini Josip Štimac, član Hrvatskog generalskog zbora i bivši zapovjednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, predstavit će u Velikoj Gorici svoju knjigu „Na visinama sjećanja“.

Nastanak ove knjige veže se za projekt koji je pokrenuo Eduard Miličević 2012. godine u Institutu Ivo Pilar uz financijsku potporu Ministarstva hrvatskih branitelja pod naslovom “Hrvatski domovinski rat: struktura sjećanja” te nastavljen 2021. godine u Hrvatskom generalskom zboru, uz financijsku potporu Grada Zagreba, pod nazivom “Kultura sjećanja i Hrvatski generalski zbor”. Cilj projekta bio je audiovizualnim intervjuima prikupiti i sačuvati sjećanja istaknutijih aktera planiranja i provedbe operacija oslobađanja Republike Hrvatske u Domovinskom ratu.

– Premda bi svojim svjedočanstvima obogatili historiografiju i pomogli u rasvjetljavanju ratnih zbivanja devedesetih godina prošlog stoljeća, memoarski zapisi hrvatskih borbenih pilota mogli bi se svrstati u raritete. Stoga su sjećanja general-bojnika Josipa Štimca, nekadašnjega vrhunskoga vojnog pilota lovačkih nadzvučnih borbenih zrakoplova, koji je tijekom Domovinskog rata sudjelovao u planiranju, pripremi i provedbi svih oslobodilačkih operacija Hrvatske vojske, vrlo dragocjena. Doda li se tome generalova velika uloga ne samo u stvaranju nego i u osmišljavanju doktrine i razvoja Hrvatskoga ratnog zrakoplovstva, a posebno njegova poslijeratna uporna borba za očuvanje te važne grane oružanih snaga, kojoj je prijetilo gašenje, ovi zapisi postaju nezaobilazan prilog istraživanju Domovinskoga rata i razvoja hrvatskoga vojnog zrakoplovstva – stoji u najavi.

Knjigu će predstaviti Žarko Ivković, urednik knjige i zamjenik glavnog urednika Večernjeg lista; Marinko Krešić, predsjednik Hrvatskog generalskog zbora; Michael Križanec, zapovjednik Hrvatskog zrakoplovstva; Danijel Borović, umirovljeni pukovnik Hrvatske vojske; Boris Gregurić, savjetnik za kopnena vozila i zrakoplovstvo; Josip Štimac, umirovljeni general-bojnik i autor knjige te Eduard Miličević, prof.

Organizator promocije je Hrvatski generalski zbor, a održat će se u utorak 10. prosinca u 17 sati u vijećnici Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica, Zagrebačka 37. Ulaz je slobodan.

Photo: Boris Scitar/PIXSELL

Nastavite čitati

Kultura

Jane traže nove članice! Morate ispuniti samo tri uvjeta

Javiti se možete voditeljici Ani Jaklinović na [email protected].

Objavljeno

na

Vokalni ansambl Jane traži pojačanje! Imaju svega nekoliko uvjeta, važno je da osoba voli glazbu, ima između 25 i 40 godina te da ima iskustva u foklornom pjevanju.

– Trenutno tražimo nove članice za prvi i/ili drugi glas. Naš ansambl ove godine slavi 20 godina rada ispunjenih koncertima, priznanjima i nastupima, ali i jedinstvenim uspjehom – kroz godine, postale smo bogatije za više od 20 mališana! Kako uskoro očekujemo još tri bebe, trebamo dodatnu snagu kako bismo nastavile stvarati glazbu na koju smo ponosne – ističu Jane.

Javiti se možete voditeljici Ani Jaklinović na [email protected] za dogovor oko dolaska na audiciju.

– Čekamo te da zajedno stvaramo nove glazbene priče – pozivaju.

Nastavite čitati

Kultura

Sprema se obljetnička izložba u muzeju ‘Povijest jedne zgrade’

Izložba će predstaviti kronološki pregled razvoja Turopoljskog grada, koristeći izvorne dokumente koji datiraju od 18. stoljeća do današnjih dana.

Objavljeno

na

Viši kustosi Muzeja Turopolja Maja Ergović i Josip Popovčić pripremili su novu izložbu koja će od 11. prosinca biti postavljena u prostorijama muzeja. Izložba nosi naziv „260/65 – Povijest jedne zgrade“ te je zanimljiv prikaz ne samo arhitekture, već i društvenih i kulturnih promjena koje su se odvijale tijekom vremena.

Cilj izložbe je obilježiti 260. godišnjicu izgradnje Turopoljskog grada i 65. obljetnicu Muzeja Turopolja. Izložba će predstaviti kronološki pregled razvoja Turopoljskog grada, koristeći izvorne dokumente koji datiraju od 18. stoljeća do današnjih dana. Također je naglasak na važnosti očuvanja nasljeđa i doprinosu Muzeja Turopolja u istraživanju i interpretaciji lokalne povijesti.

Plemenita općina turopoljska, zajednica plemića koja svoje početke vuče još iz 13. stoljeća, najznačajniji je društveni i politički subjekt u bogatoj turopoljskoj povijesti. Turopoljski plemići su uz sve svoje djelovanje bili i veliki graditelji. Uz cijeli niz zgrada u centru Velike Gorice, najpoznatije turopoljske građevine koje i danas ponosno stoje su svakako kaštel Lukavec i Turopoljski grad – nekadašnja vijećnica, današnja zgrada Muzeja Turopolja.

Ova zgrada je od samih početaka u 18. stoljeću bila sjedište Plemenite općine turopoljske sve do njezina ukinuća 1947. godine. Poslije Drugog svjetskog rata zgrada je imala različite namjene i stanare. Najprije se u njoj 1949. godine smjestio učenički dom, a služila je i kao vijećnica Općine Velika Gorica. Povremeni stanovnici su bili i umirovljenici, vatrogasci, Crveni križ, a prostorije u prizemlju su služile i kao svlačionica velikogoričkim nogometašima. Na dijelu kata nalazili su se privatni stanovi, a posljednji stanari su se iselili poslije 1960. godine.

Godine 1960. u Turopoljskom gradu osniva se Muzej Turopolja i tada zgrada dobiva jednu sasvim novu funkciju i započinje novo poglavlje u njezinoj bogatoj povijesti.

Otvorenje izložbe je u 18 sati, a Velikogoričani će ju moći razgledati sve do

Nastavite čitati

Kultura

Gorički Art Bubble ugostit će Lindu Tarnovski i Doru Pecodić s performansom’Co-lažiranje’

Umjetnička večer u Interpretacijskom centru Muzeja Turopolja počinje u 19:30 sati.

Objavljeno

na

Performans ‘Co-lažiranje’ stiže na Art Bubble u Velikoj Gorici koji organizira umjetnička organizacija YELO. U Interpretacijskom centru Muzeja Turopolja 10. prosinca plesno-izložbeni rad izvest će Linda Tarnovski i Dora Pocedić, a bavi se pitanjem izlaganja i prezentacije već postojećeg rada “…, a još su manji izlazi” pomoću plesnog vokabulara i projekcije grafoskopa.

Ova specifična postavka naglašava istraživanje metode kolažiranja, gdje se pojavljuje potreba za odmakom i promjenom perspektive. Izvan okvira tradicionalne izvedbe, kroz proces rastavljanja metode nastale po principu sastavljanja, pomicanja, rezanja i lijepljenja slika, izranjaju fragmenti uhvatljivog, postavljajući pitanje: gdje i kakva je kretnja (između) obrisa?

Završetkom izvedbe, prostor je ispunjen “ostacima” izvedbe koji se mogu percipirati kao zasebna izložba ili prikaz izvedbe u drugom, vizualnom mediju.

Početak je u 19:30 sati.

Foto: Šimun Bućan

Nastavite čitati

Reporter 443 - 21.11.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.