Povežite se s nama

HOTNEWS

Županijska skupština prihvatila Rebalans Proračuna za 2018. godinu

Donesena je i odluka o dodjeli Javnih priznanja Zagrebačke županije

Objavljeno

na

Županijska skupština Zagrebačke županije prihvatila je Rebalans Proračuna za 2018. godinu koji iznosi 685.596.422,00 kuna i za 2,11 posto odnosno 14.153.598,00 kuna je veći u odnosu na Proračun donesen krajem 2017. godine. Za 2,84 posto tj. za 10.306.741,00 kunu povećan je izvorni Proračun koji sada iznosi 372.893.170,00 kuna.

„Osim što smo iz prethodne godine prenijeli više sredstava nego što je bilo u planu, odlična vijest je i da su prihodi od poreza na dohodak viši nego što su bili u istom razdoblju prošle godine. Za to je prvenstveno zaslužna gospodarska aktivnost u vidu povećanja plaća i zaposlenosti, a s obzirom da su upravo poduzetnici ti koji su najzaslužniji za punjenje proračuna, ovim je Rebalansom za milijun kuna povećana stavka za potpore poduzetnicima“, istaknuo je župan Stjepan Kožić.

Na sjednici je prihvaćeno izvješće Policijske uprave zagrebačke o stanju i kretanju osnovnih sigurnosnih pokazatelja na području Zagrebačke županije u 2017. godini koje je predstavio načelnik Policijske uprave zagrebačke Marko Rašić istaknuvši kako je Zagrebačka županija prema broju kaznenih djela na 100.000 stanovnika i dalje najsigurnija županija u RH. Naglasio je i kako je u 2017. godini na području Zagrebačke županije zabilježen gotovo najmanji broj kaznenih djela od samostalnosti RH te da je stopa kriminaliteta od 2008. godine do 2017. smanjena za oko 30 posto. Tijekom 2017. godine na području Županije zabilježeno je 2.366 kaznenih djela, 2.127 prometnih nesreća te 3.829 prekršaja protiv javnog reda i mira i drugih zakona. Iako je broj prometnih nesreća veći za 2,2 posto, znatno je manje poginulih osoba. Promatrajući rasprostranjenost kriminaliteta po policijskim postajama u Zagrebačkoj županiji od spomenutih 2.366 kaznenih djela 447 ih je u zabilježeno Velikoj Gorici, 455 u Zaprešiću, 347 u Samoboru, 187 u Ivanić-Gradu, 254 u Dugom Selu, 243 u Jastrebarskom, 233 u Vrbovcu te 200 u Svetom Ivanu Zelini. U odnosu na isto razdoblje 2016. godine kriminalitet je u padu za 5,2 posto, razriješenost prijavljenih kaznenih djela lošija je za 5,5 posto, a broj prekršaja protiv javnog reda i mira i drugih zakona manji je za 16,5 posto. Područje Zagrebačke županije s aspekta sigurnosti ocijenjeno je kao izuzetno sigurno i poželjno za život, a kao i prethodnih godina velika pozornost usmjerit će se na mnogobrojne preventivne programe te stručno usavršavanje policije.

29.06.2018. – Zagreb – Održana 7.sjednica Županijske skupštine ZŽ – foto Petra Rožić/cityportal.hr

Donesena je i odluka o dodjeli Javnih priznanja Zagrebačke županije koja će se dobitnicima uručiti na Svečanoj sjednici u povodu Dana Zagrebačke županije u petak, 13. srpnja 2018. godine. Povelja Zagrebačke županije dodijelit će se Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje – Područnom uredu za zaštitu i spašavanje Zagreb, DVD-u Marija Magdalena iz Pušće, Proizvodno-trgovačkom-uslužnom obrtu Grubešić iz Vrbovca, Karlu Kralju, vlasniku Pekarne Kralj iz Svetog Ivana Zeline, Borisu Makarunu iz Samobora te Željku Staniloviću iz Velike Gorice. Nagrada Zagrebačke županije za doprinos ugledu i promociji Zagrebačke županije u zemlji i svijetu dodijelit će se KUD-u Čiče iz Novog Čiča te Janu Gorišeku iz Dugog Sela. Nagrada za iznimna dostignuća u proteklom jednogodišnjem razdoblju dodijelit će se tvrtki Iverpan d.o.o. iz Donje Zeline, dok će se nagrada za životno djelo dodijeliti književniku, dramatičaru, redatelju i publicistu Stjepanu Nini Škrabeu iz Jastrebarskog.

Na aktualnom satu vijećnike je zanimalo u kojoj je fazi nabava školskih udžbenika, kao i hoće li radovi na obnovi i dogradnji OŠ Bistra biti gotovi do početka školske godine 2018/2019. Također, vijećnike je zanimalo ima li Županija u planu osnovati obiteljski centar, jesu li ekipirani županijski timovi palijativne skrbi te zašto ispostava Doma zdravlja Zagrebačke županije u Svetom Ivanu Zelini nema RTG uređaj. Vezano uz infrastrukturu, vijećnici su postavili pitanja koliko je novih djelatnika zaposleno u Županijskim cestama Zagrebačke županije, kada će biti izgrađena autobusna stajališta na županijskoj cesti Vrbovec – Križevci te što je s obnovom Kerestinečke ceste. Ostala vijećnička pitanja odnosila su se na broj zaprimljenih predmeta za legalizaciju bespravno izgrađenih objekata, objavu rezultata natječaja za potpore poduzetnicima, navodnjavanje poljoprivrednih površina, razvoj cikloturizma te realizaciju Centra za gospodarenje otpadom i projekta razvoja širokopojasnog pristupa internetu.

CityLIGHTS

SUBOTA KTC Velika Gorica donosi popuste, duple bodove i tombolu

Iz KTC-a poručuju kako je riječ o prigodi za povoljniju proljetnu kupnju i pripremu vrta, uz dodatne pogodnosti za vjerne kupce.

Objavljeno

na

Ove subote u trgovačkom centru KTC u Velikoj Gorici održava se prodajni dan uz posebne pogodnosti, nagradnu tombolu i popuste namijenjene članovima Kluba vjernosti.

Posjetitelje očekuju pogodnosti u više odjela centra, uključujući supermarket, restoran, poljoljekarnu i benzinsku postaju, a naglasak je na dodatnim bodovima i proljetnim akcijama.

Članovi KTC Kluba vjernosti tog će dana ostvarivati duple bodove prilikom kupnje u svim navedenim segmentima prodajnog centra. U sklopu programa organizirana je i tombola s ukupno 100 nagrada. Sudjelovanje je moguće uz jednokratnu kupnju u KTC supermarketu u iznosu od najmanje 50,00 eura. Tombola će trajati od 10:00 sati pa sve do isteka nagrada.

Dodatne pogodnosti pripremljene su i u KTC poljoljekarni. Tako je predviđeno da svaki treći kupac dobije na poklon jednu sjemensku karticu Buona luna Marcon. Kupnjom dvije vreće zemlje za cvijeće od 50 litara Marcon kupci ostvaruju i gratis paket presadnica rajčice 6/1. Također, na krmne smjese za ishranu domaćih životinja odobren je popust od 10 posto.

Iz KTC-a poručuju kako je riječ o prigodi za povoljniju proljetnu kupnju i pripremu vrta, uz dodatne pogodnosti za vjerne kupce.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

ČičaMiča pokreće ciklus “Na pikniku je priča!”

Ulaz na sve programe je slobodan.

Objavljeno

na

Objavio/la

Tijekom svibnja i lipnja u parkovima Velike Gorice održava se novi program udruge Udruga ČičaMiča pod nazivom „ČičaMiča – na pikniku je priča!“, koji djeci i obiteljima donosi spoj pripovijedanja, igre i boravka u prirodi.

Riječ je o edukativno-interaktivnom ciklusu namijenjenom djeci predškolske i rane osnovnoškolske dobi te njihovim obiteljima, a program je koncipiran tako da se sadržaji iz zatvorenih prostora premještaju na otvoreno, u parkove i na dekice.

Program u prirodi: priče, radionice i igra

Projekt se nadovezuje na raniji format „ČičaMiča – čitat će se priča!“, no ovog puta naglasak je na iskustvenom učenju u prirodnom okruženju. Parkovi se pritom pretvaraju u svojevrsne „učionice bez zidova“ u kojima se djeca uključuju u čitanje, razgovor, kreativne i likovno-edukativne radionice te slobodnu igru.

Termini održavanja

Prvi susret zakazan je za utorak, 19. svibnja 2026. u 17:30 sati.

Drugi će se održati u sklopu manifestacije Goričke večeri u subotu, 30. svibnja u 11:00 sati.

Treći program planiran je za četvrtak, 11. lipnja 2026. u 17:30 sati.

Naglasak na obiteljskom druženju

Organizatori poručuju kako je cilj programa približiti književnost i pripovijedanje djeci kroz igru i boravak na otvorenom uz aktivno sudjelovanje roditelja i skrbnika.

„Željeli smo stvoriti program u kojem priča izlazi u prirodu i postaje dio dječje igre, neposrednog učenja i obiteljskog vremena na otvorenom. Posebno nas veseli što je dio programa uključen u Goričke večeri jer vjerujemo da ovakvi sadržaji obogaćuju kulturni život grada“, poručuju iz ČičaMiče.

Prijave i dodatne informacije

Zbog ograničenog broja sudionika prijave su obvezne, kako bi se osigurala kvaliteta provedbe i materijala za radionice. Sve informacije o terminima, lokacijama i prijavama dostupne su na službenoj stranici programa: ČičaMiča – na pikniku je priča.

Ulaz na sve programe je slobodan.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Umjetnička škola Franje Lučića raspisuje audiciju za male plesače

 Prijave su otvorene do 17. svibnja.

Objavljeno

na

Objavio/la

Umjetnička škola Franje Lučića organizira audicije za upis učenika u 1. razred plesnog odjela, namijenjene djeci nižih razreda osnovne škole koja žele započeti plesno obrazovanje.

Audicije će se održati 18. i 19. svibnja 2026. godine u 19:00 sati u prostoru plesnog odjela škole, na drugom katu u ulici Slavka Kolara 39 u Velikoj Gorici.

Kako navode iz škole, riječ je o prilici da djeca kroz pokret, igru i ples predstave svoju kreativnost, osjećaj za ritam i interes za ples, pri čemu prethodno plesno iskustvo nije uvjet za sudjelovanje. Prijave su otvorene do 17. svibnja, a zainteresirani se mogu prijaviti ovdje.

Za dodatne informacije dostupni su na:  [email protected] te telefonski broj 01 6221 375.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Predstavljena knjiga Ljiljane Haidar Diab: ‘Velika Gorica nije bila stanica na karti’

Ova knjiga je prvi roman objavljen izvan književne nagrade Albatrosa.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Morena Martinović/Cityportal

U Dvorani Gorica u ponedjeljak navečer održana je promocija knjige „Ožiljci bez rana“ autorice Ljiljane Haidar Diab, novog izdanja u okviru goričke Biblioteke Albatros. Predstavljanje je okupilo više sudionika iz kulturnog i javnog života, a program je otvorio ansambl Jane.

Riječ je o djelu koje kroz osobnu ispovijest autorice, čije je profesionalno i životno iskustvo vezano uz brojna svjetska ratišta, fokus prebacuje s vanjskih na unutarnje posljedice ratnih iskustava. Knjiga se bavi emocionalnim i psihološkim tragovima, šutnjom nakon sukoba te procesom suočavanja koji započinje tek kada izravna opasnost prestane. U takvom narativnom okviru autorica gradi priču koja ima obilježja intimnog dnevnika i refleksije, prateći postupno ponovno uspostavljanje osobnog identiteta i pokušaj izgradnje stabilnosti nakon traumatskih iskustava.

Tijekom promocije ulomke iz knjige čitala je glumica Ana Marija Bokor Vrdoljak, čime su dodatno naglašeni emotivni slojevi teksta i atmosfera same knjige.

Gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar u svom se obraćanju osvrnuo na jedan od citata iz knjige koji ga je posebno dojmio: „Postoje gradovi u kojima boraviš i postoje gradovi koji te čuvaju, čak i kada nisi u njima. Velika Gorica nije bila sljedeća stanica na karti, bila je mjesto koje sam prizivala kada sam mislila da je kraj.“ Nadovezujući se na tu misao, istaknuo je i širi značaj povezanosti autora i grada: „Tako govoriti o svome gradu iz jednog bogatog iskustva i znati gdje je tvoj dom, znati da ćeš uvijek pronaći onu dimenziju obiteljskog života, onu sigurnost i ono što može ponuditi naša Velika Gorica i Turopolje . Iz toga razloga stojimo uvijek na raspolaganju svima onima koji će pomicati granice, svima onima koji će kulturom i umjetnošću prenositi sve divne doživljaje u naš grad i iz našega grada prema njemu.“

O samom izdavačkom kontekstu govorio je i urednik knjige Stipo Bilić, naglasivši važnost projekta unutar Biblioteke Albatros: „Ova knjiga je prvi roman objavljen izvan književne nagrade Albatrosa. A biblioteka Albatros je prošle godine proslavila svojih 45 godina postojanja. Mislim da i to nešto govori.“

Promocija je time zaokružila predstavljanje knjige koja se, kroz osobno iskustvo autorice, bavi univerzalnim temama traume, sjećanja i oporavka, ali i odnosom pojedinca prema prostoru koji doživljava kao svoj dom.

Fotogalerija: Morena Martinović/Cityportal

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Prijave za Oglede festival ulaze u završnicu: prijavite svoje radove

Za izlaganje će biti odabrano do šest radova, dok će tri najbolje ocijenjena rada podijeliti novčani fond u ukupnom iznosu od 800 eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Oglede festival

Rok za prijavu radova za ovogodišnje izdanje Oglede festivala približava se kraju, a zainteresirani umjetnici svoje prijave mogu poslati još do 27. svibnja 2026. godine.

Festival suvremenih izvedbenih i vizualnih praksi održat će se od 1. do 3. listopada 2026. u Velikoj Gorici, a ovogodišnje izdanje nosi temu „Uvijek (te) netko gleda“. Organizatori pozivaju autore da kroz svoje radove istraže pitanja identiteta, pogleda, nadzora i granice između privatnog i javnog prostora u suvremenom digitalnom društvu.

Umjetnička voditeljica festivala Ana Katulić ranije je istaknula kako festival traži radove koji propituju odnos između promatrača i promatranog te načine na koje suvremeno društvo oblikuje percepciju identiteta i izloženosti. Natječaj je otvoren za radove iz područja vizualnih komunikacija, umjetnosti, fotografije, grafike, kolaža i industrijskog dizajna, a moguće je prijaviti i multimedijalne formate poput videa, performansa i GIF-a, pod uvjetom da imaju jasnu vizualnu formu prikladnu za statični prikaz.

Prijaviti se mogu vizualni umjetnici, studenti umjetničkih i dizajnerskih smjerova, mladi autori, ali i svi zainteresirani čiji rad odgovara zadanoj temi. Za izlaganje će biti odabrano do šest radova, dok će tri najbolje ocijenjena rada podijeliti novčani fond u ukupnom iznosu od 800 eura.

Prijave se šalju na adresu [email protected] uz naznaku „Prijava za Javni natječaj“, a potrebno je priložiti opis rada, vizualne materijale i kratku biografiju autora ili autorice.

Nastavite čitati

Reporter 459 - 30.04.2026.

Facebook

Izdvojeno