Povežite se s nama

Moja županija

Župan Kožić: Zajedno smo Zagrebačku županiju učinili županijom za primjer svima

Distributivni centar s ULO hladnjačom i energetska obnova kompleksa zgrada srednjih škola su dva projekta na koje sam ponosan u Velikoj Gorici. Uskoro očekujemo novi natječaj temeljem kojeg planiramo energetski obnoviti i Dom zdravlja u Velikoj Gorici

Objavljeno

na

Sa županom zagrebačkim Stjepanom Kožićem razgovarali smo u Velikoj Gorici, netom po objavi još jedne kandidature za župana na predstojećim izborima.

Najdugovječniji ste župan u Hrvatskoj, čak 20 godina na čelu Zagrebačke županije. Kako to da ste se odlučili za još jednu utrku, što vas je motiviralo?

Sretan sam i ponosan što već 20 godina zajedno sa svojim timom imam priliku raditi na dobrobit Zagrebačke županije i njezinih stanovnika. Dodatno me motivira činjenica što rezultate našeg truda prepoznaju građani koji nam sve ove godine ukazuju svoje povjerenje. Oni dobro poznaju mene, a ja svaki djelić naše županije i upravo zato po šesti put za redom izlazim pred žitelje Zagrebačke županije, ne s brzim rješenjima i obećanjima, već s realiziranim projektima i vizijom budućeg razvoja naše lijepe županije koja je tijekom aktualnog mandata zaslužila titulu jedne od najrazvijenijih. Puno je još planova koje želim ostvariti, a za koje smo svih ovih godina utirali put. Mandat koji završava obilježila je teška situacija s koronavirusom te dva potresa koja su pogodila Zagrebačku županiju i mnogima s ovih prostora nanijela značajne štete. Ono što županiji sada treba je stručno vodstvo koje je upoznato sa svim problemima i koje ima znanja, snage i hrabrosti suočiti se s novim izazovima.

Zagrebačka županije pretrpjela je velike štete od potresa. Što je do sada napravljeno po pitanju sanacije štete, kakav je plan obnove?

Potres je Zagrebačku županiju pogodio u velikoj mjeri pa nam je prioritet bio što prije svima osigurati krov nad glavom i normalne životne uvjete. Obnova je definirana Zakonom i ona je već krenula. Ne čekajući državu, sanirali smo škole i zdravstvene objekte oštećene u potresu, angažirali dodatne timove statičara za pregled objekata i oformili odsjek koji će direktno pomagati vlasnicima objekata u prijavi, a potom i u obnovi. Za sanaciju štete od potresa iz ožujka prošle godine Zagrebačka županija je osigurala svoj udio sredstava za obnovu u iznosu od 10 milijuna kuna, dok smo se izborili da financiranje obnove petrinjskog potresa u cijelosti preuzme država.

Korona virus ostavlja snažne posljedice na gospodarstvo, kako se pandemija odrazila na poduzetnike s područja Zagrebačke županije?

Gospodarski sektor, kojeg aktivno podupiremo, u Zagrebačkoj županiji se tijekom pandemije pokazao kao najžilaviji. U gospodarski najizazovnijoj godini podržali smo svoje poduzetnike s rekordnim iznosom bespovratnih potpora te je pored toga dodatno raspisan i natječaj za COVID potpore. Dok drugi pričaju o velikoj nezaposlenosti, ja ću istaknuti da je u Zagrebačkoj županiji u 2020. godini bilo 1500 zaposlenih više nego prethodne godine. Nisu izostale niti investicije privatnog sektora. U našim poduzetničkim zonama posluju poznate strane i domaće tvrtke, a njihov broj raste i u uvjetima pandemije. Primjerice, u Jakovlju je krenula gradnja tvornice u kojoj će se proizvoditi dijelovi za avioindustriju, a prema najavama tvornica bi trebala otvoriti 600 novih radnih mjesta. Ovakve investicije potvrđuju da značajna ulaganja Zagrebačke županije u poduzetničke zone itekako imaju smisla.

A što je s projektima Zagrebačke županije. Je li pandemija zaustavila njihovu realizaciju?

Ponosan sam što je u gospodarski izazovnim vremenima Zagrebačka županija bila dovoljno snažna nastaviti sa svim planiranim investicijama pa danas predstavlja jedno veliko gradilište, sve s ciljem da se u županiji bolje živi. Grade se nove škole i sportske dvorane, nastavljamo s energetskim obnovama škola i domova zdravlja, završavamo vodoopskrbni sustav na istoku županije novcem iz EU fondova te sustave odvodnje diljem županije. Brojne projekte sufinanciramo našim gradovima i općinama kako bi ravnomjerno podigli kvalitetu življenja – kako u ruralnom Žumberku, tako i u urbanoj Velikoj Gorici.

Vaš protukandidat zagovara stav da središte županije treba biti u Velikoj Gorici. Zašto je uopće trenutačno sjedište u Zagrebu?

U svakom gradu Zagrebačke županije nalaze se ispostave u kojima radi većina naših zaposlenika i tu građani mogu predati sve svoje zahtjeve prema županiji, bez potrebe da odlaze nekud dalje pa upravo zbog ovakvog funkcioniranja županijskih odjela ne možemo reći da je Županija samo u Zagrebu. No zbog specifičnog oblika Zagrebačke županije, gdje razdaljina od istoka do zapada županije iznosi čak 100 kilometara, Zagreb je nekako u središtu, na ruku svima, zbog čega je ondje sjedište županije od samih početaka. No iako se ovo čini smislenim, ništa nije zapisano u kamenu. Ako postoji potreba, neka građani o tome odlučuju putem referenduma. Po meni je važnije da građani znaju kako radimo i da smo tu za njih, sjedište županije je formalnost i bit ćemo tamo gdje građani budu htjeli.

Koje značajnije projekte je Zagrebačka županija ostvarila na području Velike Gorice tijekom ovog mandata?

Kao jedan od najvažnijih projekata istaknuo bih izgradnju Distributivnog centra s ULO hladnjačom vrijednosti preko 26 milijuna kuna. Ovim jedinstvenim projektom prvi smo u Hrvatskoj našim proizvođačima omogućili da svoje voće i povrće na tržište plasiraju tijekom cijele godine, a ne samo sezonski pa sada mogu utjecati na cijenu svojih proizvoda, što ih štiti i od trgovačkih lobija. Daljnji razvoj Distributivnog centra za voće i povrće obuhvatio je nabavu opreme za sortiranje i skladištenje jagodičastog voća. Od značajnijih projekata treba istaknuti i energetsku obnovu kompleksa zgrada srednjih škola u Velikoj Gorici. Realizacijom ovog projekta vrijednog 30,8 milijuna kuna, od čega je 15,1 milijun kuna bespovratno sufinancirala EU iz Europskog fonda za regionalni razvoj, godišnja ušteda energije za grijanje iznosit će više od 80 posto. Uskoro očekujemo novi natječaj temeljem kojeg planiramo energetski obnoviti i dom zdravlja u Velikoj Gorici. Za dodatno opremanje i razvoj poduzetničke zone u Velikoj Gorici županija je u protekle 4 godine dodijelila 1,6 milijuna kuna, a gotovo pola milijuna kuna dodijeljeno je 2020. godine za izgradnju reciklažnog dvorišta.

Srednja strukovna škola Velika Gorica nositelj je projekta Regionalnog centra kompetentnosti. O čemu je točno riječ i što ovaj centar znači za velikogoričke učenike?

Riječ je o školama 21. stoljeća u kojima će učenici strukovnih škola imati priliku stjecati znanje i iskustvo radeći na suvremenim strojevima, što će itekako pridonijeti jačanju kompetencija i boljem pozicioniranju na tržištu rada. Nositelj ovog projekta je Srednja strukovna škola Velika Gorica, u kojoj će se uspostaviti Centar izvrsnosti za CAD/CAM/CNC sustave i aditivne tehnologije. Samoborska srednja strukovna škola specijalizirat će se kao Centar izvrsnosti za senzoriku, automatiku i obnovljive izvore energije, dok će dugoselska predstavljati Centar izvrsnosti za robotiku. Ukupna vrijednost Regionalnog centra kompetentnosti u strukovnom obrazovanju je 100 milijuna kuna, od čega je 80 milijuna kuna osigurano iz EU fondova, 8 milijuna kuna osigurali smo u proračunu za 2021. godinu, a preostala sredstva su u projekciji proračuna za 2022.

Protukandidati vas napadaju da ste nedosljedni u svojim političkim stavovima i opredjeljenjima. Kako to tumačite?

U političkoj areni čovjek doživi razne udarce, a u mom slučaju u posljednjih godinu dana od svojih donedavnih političkih suradnika doživio sam brojne napade kojima se pokušava diskreditirati rad koji je ovu našu županijsku priču pozicionirao među najuspješnije u Hrvatskoj. Razne kalkulacije i napadi “ispod pojasa” imaju vrlo jasan cilj – preuzeti vlast, ali upravo to me učinilo još odlučnijim da se kandidiram za još jedan mandat i ponudim se na raspolaganje našim građanima. Županija poželjna za život, rad i obrazovanje vizija je koju sam uspješno gradio sa svojim suradnicima sve ove godine i veselim se novoj prilici da je nastavimo graditi na dobrobit svih žitelja Zagrebačke županije.

Moja županija

Ekipa iz OŠ Velika Mlaka prva na županijskom Robokup natjecanju

Ekipu su činili učenici Jakov, Borna i Petar, a vodio ih je mentor i profesor Josip Gudelj.

Objavljeno

na

Ekipa iz Velike Mlake u sastavu Jakov Gudelj iz 8. b, Borna Krasić iz 6. c i Petar Pofek iz 7. B pod vodstvom mentora i profesora Josipa Gudelja, sa 63 boda osvojili su prvo mjesto na 17. Robokup natjecanju održanom u OŠ Ivane Brlić – Mažuranić iz Prigorja Brdovečkog.

Na ovo županijsko natejecanje prijavilo se 10 ekipa, a odazvalo se njih 7 iz tri osnovne škole i četiri udruge. Učenici viših razreda osnovne škole natječu se iz elementarne robotike, a ekipe se sastoje od tri učenika osnovnih škola, udruga ili posebnih odjela osnovnih škola od petog do osmog razreda koje na natjecanje dovodi mentor.

Učenici su kroz tri sata rješavali tri zadatka. Prvi zadatak je bio spojiti strujni krug prema zadanoj shemi, prepoznati elemente strujnog kruga i razumjeti način rada alarmnog sustava U drugom zadatku učenici su programirali mikroupravljačko sučelje za simulaciju pretvorbe binarnih u dekatske brojeve, a treći je bio programiranje robotskog vozila koje je trebalo pratiti liniju, zaobilaziti prepreku te izgura zadane valjke u označena područja kao i parkiranje u označeno polje.

Foto: OŠ Velika Mlaka

Učenike su ocjenjivali mentori podijeljeni u dvije grupe kako bi se izbjeglo ocjenjivanje vlastite ekipe.

Drugo mjesto pripalo je ekipi Kovačići iz OŠ Ante Kovačića iz Marije Gorice pod mentorstvom Igora Jurišića, a treća je bila ekipa Foto, film, video amateri Anina iz Općine Luka, a vodio ih je mentor Mladen Božić.

Inače, prvi Robokup održan je 2008. godine u Zagrebu, a do sada je održano šesnaest natjecanja s ciljem popularizacije robotike i tehničke kulture u cjelini.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

WRC Rally zatvara neke prometnice u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji

Večeras od 18:30 slijedi svečani start na Zagrebačkim fontanama.

Objavljeno

na

Objavio/la

Zbog održavanja automobilističkog spektakla WRC Croatia Rallyja od 18. do 21. travnja 2024. godine u Gradu Zagrebu, Zagrebačkoj županiji, Karlovačkoj županiji, Primorsko-goranskoj županiji, Varaždinskoj županiji i Krapinsko-zagorskoj županiji od petka, 12. travnja na snazi je izmijenjen prometni režim.

Sportska priredba održava se na dijelu lokalnih, županijskih i državnih prometnica i parkirališta.

– Prijavljeno je 68 posada iz 35 zemalja čiji natjecateljski program počinje danas probnim brzincem, tzv. shakedownom pokraj Okića od 9 do 15 sati, dok od 18:30 slijedi svečani start na Zagrebačkim fontanama. Stratom će prodefilirati sve posade, a koje će popratiti i ove godine velik broj posjetitelja – govori nam Marko Šivak član organizacijskog odbora.

Slijedom toga, danas od 11 sati do ponoći za potrebe ceremonijalnog starta, planirano je zatvaranje prometa zapadnog kolnika Ulice Hrvatske bratske zajednice u Zagrebu od raskrižja s Ulicom grada Vukovara do raskrižja sa Slavonskom avenijom kojom prilikom će se uspostaviti privremena regulacija prometa.

Alternativni pravci na kojima neće biti ograničenja u prometu su: Ulica Grada Vukovara – Savska, Ulica Grada Vukovara – Držićeva avenija, Avenija Dubrovnik – Most mladosti – Držićeva avenija, Avenija Dubrovnik – Jadranski most – Selska cesta – Ilica, Slavonska avenija – Zagrebačka avenija – Ljubljanska avenija, Avenija Dubrovnik od rotora Remetinec do rotora Zapruđe.

Foto: Croatia Rally/Mario Pavlović

Nakon svečanog ceremonijala, od petka 19. travnja do nedjelje 21. travnja održat će se ukupno 20 brzinskih ispita kroz pet hrvatskih županija.

– To je ukupno 283 trkača kilometra, a kada se pridodaju vožnje između dva brzinska ispita iznosi gotovo 1500 kilometara. Bit će to veliki izazov za posade i automobile koji su zaista čudo tehnike – dodaje Šivak.

Utrke se održavaju na području Grada Samobora stoga ćete morati voziti po obilaznim pravcima okolnih prometnica. Prvo će se sutra voziti u Okiću,, a u subotu na relaciji  Smerovišće – Grdanjci i Stojdraga – Gornja Vas te uu petak na području Jaske i to na relaciji Krašić-Sošice.

– Savjetujemo građane za razumijevanje te da poštuju privremeno postavljenu prometnu signalizaciju u skladu s uputama policijskih službenika i redarske službe – poručuju iz Policijske uprave zagrebačke.

Zbog održavanja startne ceremonije WRC-a i ZET-ove autobusne linije prometovat će izmijenjenim trasama i to sutra od 11 do 24 sata.

Među njima su i linije koje voze prema velikogoričkom kraju, a to su 268 Glavni kolodvor – Velika Gorica, 229 Glavni kolodvor – Odra – Mala Mlaka, 241 Glavni kolodvor – Veliko Polje, 310 Glavni kolodvor – Petrovina, 311 Glavni kolodvor – Cerovski Vrh, 313 (Glavni kolodvor – Vukomerić i 330 Glavni kolodvor – Velika Gorica.

A prometovat će s terminala Glavni kolodvor lijevo Ulicom grada Vukovara, desno Avenijom Marina Držića, desno Slavonskom avenijom, potom će skrenuti lijevo na Aveniju Većeslava Holjevca i nastaviti uobičajenim trasama do krajnjih odredišta. U smjeru Zagreba autobusi prometuju uobičajenim trasama. Za vrijeme posebne organizacije prometa, stajalište Lisinski – zapad neće biti u funkciji.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Pušteno u rad Vodocrpilište Kosnica koje će pitkom vodom opskrbljivati 105 tisuća stanovnika istočnog djela županije

Iz vodocrpilišta će se voda novoizgrađenim magistralnim cjevovodom Kosnica – Hrušćica distribuirati dalje u vodoopskrbni sustav prema gradovima Ivanić-Gradu, Sv. Ivanu Zelini, Dugom Selu, Vrbovcu i okolnim općinama.

Objavljeno

na

Svečano je pušteno u rad Vodoscrpilište Kosnica u Velikoj Kosnici, koje je dio projekta RVS Zagrebačke županije – Zagreb istok’ vrijednost 93,85 milijuna eura bez PDV-A, a koje će opskrbljivati 105.000 stanovnika istoka Zagrebačke županije pitkom vodom.

Od 2016. godine do danas uloženo je 4,4 mlrd eura u projekte vodnog gospodarstva. Od toga, čak 486 mil. eura uloženo je u Zagrebačku županiju. U Operativnom programu Konkurentnost i kohezija cjelokupna omotnica od 950 mil. eura je iskorištena u projektima vodnog gospodarstva. Sredstava u iznosu od 1,24 mlrd eura u Nacionalnom planu oporavka i otpornosti u cijelosti su ugovorena.

Nedavnom novom odlukom Vlade RH odobren je nastavak financiranja za 38 projekata, od toga 3 u Zagrebačkoj županiji, uključujući i ovaj.

Izgradnja novog vodocrpilišta Kosnica kapaciteta Q ≈ 450 l/s vrijednog 4,1 milijuna eura započela je početkom 2020. godine, a radovi su uključivali gradnju vodocrpilišta sa svim pratećim objektima.

– Od početka otkupa prvih zemljišta do današnjeg otvaranja vodocrpilišta prošlo je već 20-tak godina, a okupili smo 4 grada i 10 općina u ovaj velik projekt. Ukoliko bude potrebe, ovo vodocrpilište može opskrbljivati i Grad Zagreb jer je smo spojeni na jedinstveni sustav. Budućnost ovog vodocrpilišta je spajanje na vodoopskrbni sustava Velike Gorice za obostranu isporuku. Na taj ćemo način biti u potpunosti sigurni u dobavi vode – rekao je direktor Vodoopskrbe i odvodnje Zagrebačke županije d.o.o. Tomislav Masten.

Vodocrpilište Kosnica je glavno crpilište Regionalnog vodoopskrbnog sustava, a za potrebe spajanja crpilišta sa sustavom izvršeni su i radovi na mikrotuneliranju, tj. bušenju tunela ispod rijeke Save koji su bili tehnički najosjetljiviji dio projekta. Probni rad trajao je nekoliko proteklih mjeseci te je sve proteklo u najboljem redu.

Iz vodocrpilišta će se voda novoizgrađenim magistralnim cjevovodom Kosnica – Hrušćica distribuirati dalje u vodoopskrbni sustav prema gradovima Ivanić-Gradu, Sv. Ivanu Zelini, Dugom Selu, Vrbovcu i okolnim općinama. Prosječni gubici u kompletnom sustavu smanjit će se s 29,2 % na 18.6%, a ujedno će se povećati priključenost, i to s postojećih 62,95% na 90,75%.

– Voda besprijekorne kakvoće kojoj nije potrebna prerada potekla je prema 30 tisuća stanovnika koji do sada istu nisu imali i 60 tisuća korisnika kojima je poboljšan pristup vodoopskrbi. Konačan pristup čistoj kvalitetnoj vodi dugoročno je osiguran za više od 100.000 ljudi. Uz europsko i financiranje Vlade RH ovaj projekt iznimno je uspješan u cjelokupnoj provedbi – istaknuo je generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković.

Ovaj projekt ne bi bilo moguće realizirati bez europskih sredstava i bez ujedinjenog društva.

– Oko 316 km novih cjevovoda, 15 crpnih stanica, 5 vodotornjeva samo je dio onog što je trebalo napraviti u cjelokupnom sustavu kako bi osigurali istočno područje Županije pitkom vodom. Voda je presudna za život, a početkom realizacije ovog projekta općine Preseka i Farkaševac nisu imale jednog metra javnog vodoopskrbnog sustava. Danas je cijelo područje pokriveno mrežom jer bez vode nema života ni gospodarskog razvoja – kazao je župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić.

Vodocrpilište se sastoji od glavne upravljačke zgrade, tri bunara s pripadajućim komorama, klor stanice, vanjske i unutarnje transformatorske stanice, te ostale prateće infrastrukture kao što vanjska i interna odvodnja, interna vodoopskrbna i hidrantska mreža, interne prometnice, niskonaponska mreža, vanjska rasvjeta i elektronička komunikacijska infrastruktura.

Projekt je sufinanciran iz Kohezijskog fonda, vlastitih sredstava VIOZŽ, Republike Hrvatske i Hrvatskih voda.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

 

Nastavite čitati

Moja županija

Ekipa ‘Zavoj’ iz Bistre izborila Državo natjecanje mladih Hrvatskog Crvenog križa u Ludbregu

Ukupno se natjecalo 13 ekipa u dvije kategorije iz Zagrebačke i Sisačko-moslavačke županije.

Objavljeno

na

Objavio/la

Diljem Hrvatske održana su Međužupanijska natjecanja mladih Hrvatskog Crvenog križa u pružanju prve pomoći. Natjecalo se više od 120 ekipa, odnosno 720 učenika osnovnih i srednjih škola iz deset gradova i općina diljem Hrvatske.

Ekipe s područja Zagrebačke županije, natjecale su se zajedno s ekipama iz Sisačko-moslavačke županije proteklog vikenda u Srednjoj Školi Viktorovac u Sisku gdje je održano 13. Međužupanijsko natjecanje mladih Hrvatskog Crvenog križa.

Foto: DCK Zagrebačke županije

Ukupno se natjecalo 13 ekipa u dvije kategorije i to podmladak (osnovna škola) i mladi (srednja škola) iz znanja o Crvenom križu i Međunarodnom Crvenom križu, ljudskim pravima i pravima djeteta te pružanja prve pomoći.

Foto: Crveni križ Zaprešić

Prvo mjesto u kategoriji podmlatka osvojila je ekipa Zavoj iz Osnovne škole Bistra odnosno iz Gradskog društva Crvenog križa Zaprešić, dok je prvo mjesto u kategoriji mladih osvojila ekipa iz Gradskog društva Crvenog križa Sisak.

– Dragi naši, možemo se pohvaliti velikim uspjehom koji je ostvarila ekipa podmlatka Crvenog križa iz Osnovne škole Bistra koja je ove godine predstavljala Crveni križ Zaprešić na međužupanijskoj razini Natjecanja mladih HCK gdje su osvojili 1. mjesto te su se plasirali na državno natjecanje. Čestitamo cijeloj ekipi na uspjehu, zalaganju i timskom radu, a mentoru profesoru Matiji Opašiću čestitamo i zahvaljujemo na posvećenosti u radu s podmlatkom Crvenog križa. Želimo vam puno znanja, sreće i uspjeha na državnoj razini – poručili su iz Crvenog križa Zaprešić.

Foto: Crveni križ Zaprešić

Pobjedničke ekipe plasirale su se na 25. Državno natjecanje mladih Hrvatskog Crvenog križa koje će se ove godine održati 11.5. u Ludbregu.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

 

 

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Poduzetnicima početnicima na raspolaganju 150 tisuća eura

Uskoro raspisivanje natječaja za proizvodne i neproizvodne djelatnosti u vrijednosti 850 tisuća eura.

Objavljeno

na

Zagrebačka županija raspisala je 150 tisuća eura vrijedan natječaj za dodjelu bespovratnih potpora poduzetnicima početnicima sa svog područja s ciljem poticaja razvoja poduzetništva.

Poduzetnici početnici mogu računati na sufinanciranje 75% prihvatljivih troškova za nabavu strojeva, alata i opreme, radnih strojeva (viličari, bageri, dizalice…), nabavu informatičke opreme i poslovnog softvera, izradu internetske web stranice i web shopa te nabavu uredskog i radnog namještaja, a maksimalni iznos potpore iznosi do 2 tisuće eura.

Inače, U 2024. godini Zagrebačka županija ukupno je za poduzetnike osigurala milijun eura bespovratnih potpora, a natječaj za proizvodne i neproizvodne djelatnosti bit će raspisan uskoro. Natječaj je otvoren do 14. svibnja, a tekst natječaja i upute možete pronaći ovdje.

 

Nastavite čitati

Reporter 436 - 11.04.2024.

Facebook

Izdvojeno