Povežite se s nama

Zdravlje

Vrhunski tretman medicinskog osoblja KBC Zagreb-Rebro

Zaslužuju javnu pohvalu, poštovanje, čestitku pa i divljenje

Objavljeno

na

Cityportal je već pisao u superlativima o medicinskom osoblju KBC Zagreb ili jednostavno Rebru. Potpisnik ovih redaka pohodi ovu humanu ustanovu već godinu i šest mjeseci. Gotovo redovito. Prije godinu dana pohvalno smo javljali o vrhunskom tretmanu na Hitnoj kao ulaznom mjestu u bolnicu, zatim ambulanti i ostalom dijelovima urologije, operacijskom odjel za karcinom prostate ili bubrega, odjelu za rehabilitaciju istog… Ne sumnjam da je i na drugim odjelima slično. Pa i u ambalanti u Novom Čiču.

Foto: Mato Paviša/Cityportal.hr

Prije mjesec dana započeta je i radioterapija. Novo nepoznato mjesto na KBC Zagreb pa i novi ljudi. A već spominjani tretman spram pacijenata? Zar sumnjate? Vrhunski! Opet pažnja, ljubaznost, korektnost, skrb… Pa i vedra atmosfera, posebno na prijemnoj recepciji. Koliko su samo sve prisutne sestre i liječnice(i), pred ostalim pacijentima, neobavezne i spontane pažnje pružile jednoj djevojčici od oko pet godina koja je također dolazila na tretman! Može se samo iskreno zahvaliti i čestitati. Bravo. Koliko nama pacijentima samo znači osjećaj da nismo samo puki brojevi, već osobe svaka sa svojom osobnošću i specifičnim karakterom. Hvala Vam svima u osobno, ali i ime ostalih koji razumiju o čemu želim javno otkriti činjenice.

Oni koji ne moraju obilaziti bolnice, teško mogu u potpunosti i s emocijama razumjeti gore navedeno. I bolje im je tako. Ali možda bi ipak trebali, ponekad barem, pobliže upoznati odgovornost, savjesnost, humanost, psihičko opterećenje, hrabrost, požrtvovnost i ostalo, vjerujem svih koji se bave ovim poslom. Posebno u sadašnjem vremenu opake korone. Moglo bi se još nabrajati. Tek kad se takvo nešto upozna, čovjek zna cijeniti ono što ima, a megalomanija i druge gluposti nisu ni u primisli. I na kraju, gore navedeno nije nikakvo takozvano i možebitno upucavanje ili hvalospjevi. Nikako!! To je tek spontano nastala želja jednog običnog pacijenta da se barem malo objelodane činjenice i istina. Jer spomenuti to zaslužuju!!

Vijesti

Svaka šesta osoba je pretila, a 2022. godine u Hrvatskoj je s debljinom živjelo više od milijun ljudi

U razdoblju od 2020. do 2035. godine očekuje se čak 100% povećanje debljine u djece.

Objavljeno

na

Budući da se prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (eng . World Health Organization, WHO) broj pretilih osoba od 1980. godine udvostručio, a prekomjerna tjelesna težina postala globalna epidemija te u Europi, prema podacima Eurostata, gotovo jedna trećina odraslih osoba ima prekomjernu tjelesnu težinu, a svaka šesta je pretila, važno je podići svijest o prije svega zdravstvenim problemima koje debljina donosi. S tim ciljem u ožujku obilježavamo dva dana vezana uz debljinu; 4.ožujka Svjetski dan debljine i 16.ožujka Hrvatski dan osviještenosti o debljini.

Obilježavanjem Svjetskog dana debljine Svjetska federacija za debljinu (World Obesity Federation) i članice iz cijelog svijeta žele uz povećanje svjesnosti o debljini kao bolesti, pojasniti uzroke debljine te potaknuti pozitivne promjene koje bi pokrenule rješavanje problema. Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana debljine je „Razgovarajmo o pretilosti i… (“ Let’s Talk About Obesity and…).

…zdravlju. Uz to što debljinu definiramo kao bolest, bitno je prepoznati i druge faktore rizika i bolesti povezane sa pretilošću te ne podcjenjivati vezu između debljine i drugih zdravstvenih problema kao što su bolesti srca, dijabetes te posebno problema mentalnog zdravlja. Potrebno je ukloniti stigmu, smanjiti krivlju te osigurati podršku osobama koje žive i bore se sa pretilošću.

…svijetu u kojem živimo Naše zdravlje je pod utjecajem okoliša što se odnosi prije svega na stabilnu klimu, zrak koji dišemo, hranu koju konzumiramo. Potrebno je djelovati globalno te stvoriti zdravo okruženje u kojem pojedinci mogu živjeti zdravije i duže.

…mladima koji nisu uzrok nezdravog i neodrživog okoliša, a najčešće su najviše njime pogođeni. Ključan je rad s mladima, slušanje njihovih stavova, mišljenja, perpsektiva i onoga što oni smatraju bitnim problemima kako bi se stvorilo okruženje koje smanjuje pojavu bolesti, između ostalog i debljine.

Prekomjerna tjelesna masa i debljina (pretilost) kronične su bolesti koje su najčešće posljedica lošeg životnog stila gdje postoji neravnoteža između kalorija unesenih hranom i kalorija potrošenih tjelesnom aktivnošću kod kojih dolazi do prekomjernog nakupljanja masnog tkiva u organizmu, a razlikuju se prema indeksu tjelesne mase ITM/Body mass index – BMI. Uzroci također mogu biti genetski i okolišni čimbenici. BMI je broj koji se računa tako da se tjelesna masa u kilogramima podijeli sa kvadratom visine osobe izražene u metrima (kg/m2). Osobe čiji je BMI je manji od 18.49 su pothranjene. Normalne tjelesne mase smatraju se osobe čiji je indeks tjelesne mase od 18.49 do 24.99. Dok se prekomjernom tjelesnom masom podrazumijeva BMI od 25 do 29.99, a pretilim osobama smatramo one čiji je indeks tjelesne mase veći od 30.

Manjkavost objektivnog iskazivanja stupnja debljine indeksom tjelesne mase vidljiva je kod npr mišićavih ljudi, a i nedostatak je što ta brojka nije pokazatelj rasporeda masnog tkiva u tijelu pa se prilikom procjene rizika debljine za zdravlje sve češće u obzir uzima i opseg struka koji, ako je kod muškaraca preko 94 cm i 80 cm kod žena, predstavlja zdravstveni rizik, a opseg struka preko 102 cm kod muškaraca i 88 cm kod žena znači vrlo visoki zdravstveni rizik. Kada govorimo o „rasporedu masnog tkiva“, razlikujemo dva tipa debljine, abdominalni i ginoidni tip. Kod abdominalnog tipa debljine (koji se još naziva i visceralnim ili androidnim tipom) masno tkivo nakuplja se području trbuha, u obliku jabuke. Dok se kod ginoidnog tipa masno tkivo taloži potkožno u području natkoljenica i bokova. Visceralno masno tkivo (oko organa u trbušnoj i prsnoj šupljini) je opasnije od potkožnog.

Prema globalnoj analizi izdanoj u časopisu The Lancet povodom obilježavanja Svjetskog dana debljine, broj djece, adolescenata i odraslih u Hrvatskoj koji žive s debljinom premašio je 1 milijun. U Hrvatskoj stopa debljine u djece i adolescenata 2022. godine bila je dvostruko veća nego 1990. Stopa debljine se također udvostručila u odraslih žena te čak utrostručila u odraslih muškaraca. Ukupno se procjenjuje da je u Hrvatskoj s debljinom u 2022. živjelo 56 000 djece i adolescenata te 1 180 000 odraslih osoba.

U razdoblju od 2020. do 2035. godine očekuje se čak 100% povećanje debljine u djece. Procjenjuje se da će 2035. godine 1,9 milijardi ljudi živjeti s debljinom tj. jedna od četiri osobe, a njezin ekonomski učinak će iznositi 4.32 bilijuna dolara.

Sve su to brojke koje zabrinjavaju i potiču na razmišljanje kako pokrenuti promjenu??

Osnovne preporuke svakako bi bile da prije svega prilagodimo prehranu, postanemo tjelesno aktivniji, vodimo brigu o vrijednostima krvnog tlaka i šećera u krvi.

Budući da su prekomjerna tjelesna težina i pretilost kronične bolesti koje ne prolaze spontano, za njihovo liječenje je prije svega nužna promjena životnog stila, a savjet i podršku svakako treba potražiti od liječnika, nutricionista, farmaceuta, kineziologa… Povodim obilježavanja Svjetskog dana debljine, 4. ožujka, u Ljekarnama Zagrebačke županije bilo je organizirano mjerenje tjelesne težine, izračunavanje indeksa tjelesne mase, savjetovanje o uvođenju zdravijih životnih navika. Pacijenti, koji su se u velikom broju odazvali, uz savjet dobili su i edukativni materijal te jabuku. Edukacijom i promocijom zdravih životnih navika cilj nam je svakodnevno poticati stanovništvo naše županije na odgovornije ponašanje prema svom zdravlju.

Naslovna ilustracija: Pexels/towfiqu-barbhuiya

Nastavite čitati

Vijesti

KBC Zagreb: Na dan izbora radimo samo hitne zahvate!

Odgađaju se SVI pregledi i operacijski zahvati dogovoreni za 17. travnja, a o novom terminu će pacijenti biti naknadno obaviješteni.

Objavljeno

na

Objavio/la

Središnja nacionalna bolnica, Kliničko-bolnički centar Zagreb, na svojim je mrežnim stranicama objavila vijest koja zasigurno neće dobro sjesti svima koji su mjesecima čekali termin pregleda ili pak imali dogovorenu operaciju. Naime, parlamentarni izbori, koji će se prvi put u našoj mladoj demokraciji odlukom Predsjednika RH, prvi put odviti na radni dan, u srijedu 17. travnja, glavni su razlog ove izmjene. Stoga se odgađaju svi dijagnostičko-terapijski postupci, odnosno pregledi i operacijski zahvati koji nisu hitni, a o novom terminu će pacijenti biti naknadno obaviješteni.

Screenshot KBC Zagreb

Inače, Ministarstvo zdravstva RH objavilo je i preporuku zdravstvenim ustanovama da na dan parlamentarnih izbora organiziraju rad u svojim ustanovama kako bi se pacijentima omogućila planirana i potrebna zdravstvena skrb, a ujedno radnicima omogućilo ostvarenje biračkog prava.

 

Naslovna fotografija: Zgrada KBC Zagreb-Rebro/Foto: DavorPuklavec, Pixsell

Nastavite čitati

HOTNEWS

Medicinski centar Gorica u ponedjeljak otvara svoja vrata

U drugoj fazi pacijentima će na raspolaganju biti i niz specijalističkih ambulanti – urologija, kardiologija, dermatologija, ginekologija, ortopedija i fizikalna medicina kao i kirurške i internističke ambulante.

Objavljeno

na

Medicinski centar Gorica, nova zdravstvena ustanova u Velikoj Gorici, otvara vrata pacijentima u ponedjeljak, 18. ožujka pa Velikogoričani više neće morati odlaziti na magnetsku rezonancu u Zagreb jer i Velika Gorica od sada ima taj uređaj.

– Nakon više od godinu dana priprema, uređenja i opremanja spremni smo otvoriti vrata Medicinskog centra Gorica i primiti prve pacijente. Ovaj centar doživljavam kao prirodni nastavak Poliklinike Leder gdje smo radili više od 10 godina. Sada smo u mogućnosti pružiti kompletan spektar usluga dijagnostičke radiologije i medicine rada. Ovo su ujedno i prvi MSCT i MR uređaj instalirani na području Velike Gorice – rekao je najavljujući otvaranje Centra, specijalist radiologije dr.med. Nikola Ivan Leder, ravnatelj Medicinskog centra Gorica dodajući kako uz njega rade stručni, kvalitetni i iskusni članovi tima.

Medicinski centar Gorica

Kako ističu iz Centra, povodom otvorenja za pacijente će imati 10 posto popusta na sve MR pretrage, a ta će posebna ponuda trajati mjesec dana.

MC Gorica će, dakle, ponuditi pacijentima niz radioloških usluga – rendgen, mamografiju, višeslojnu kompjutoriziranu tomografiju (MSCT) i magnetsku rezonanciju (MR) kao i ultrazvuk i color doppler te sve usluge iz domene medicine rada uključujući (sistematski pregledi za tvrtke i pojedince, radnike, sportaše, vozače vatrogasce i druge profesije).

– U drugoj fazi pacijentima će na raspolaganju biti i niz specijalističkih ambulanti – urologija, kardiologija, dermatologija, ginekologija, ortopedija i fizikalna medicina kao i kirurške i internističke ambulante – istaknuli su iz Centra.

Medicinski centar Gorica

Medicinski centar Gorica nalazi se u Velikoj Gorici na adresi Matije Slatinskog 2. Termini se već mogu rezervirati na brojeve telefona 6154-303 i 095/919-2584, kao i na email [email protected].

Nastavite čitati

Vijesti

Dan narcisa kao podsjetnik na važnost prevencije i pomoć oboljelima od raka dojke

Narcise, koje su simbol proljeća, života i nade u subotu 16. ožujka moći ćete kupiti na tri lokacije u gradu od 8 do 12 sati i to na Tržnom centru, Trgu Stjepana Radića i kod robne kuće.

Objavljeno

na

Objavio/la

Rak dojke je najčešća maligna bolest u ženskoj populaciji, stoga kako bi se jačala svijest o prevenciji i njenom ranom otkrivanju, prve subote u proljeću obilježavamo Dan narcisa.

Ova humanitarna i javnozdravstvena kampanja koju je pokrenula Hrvatska liga protiv raka, održat će se u subotu 16. ožujka na području cijele Zagrebačke županije pa tako i u našoj Velikoj Gorici.

Narcise, koje su simbol proljeća, života i nade moći ćete kupiti na tri lokacije u gradu od 8 do 12 sati i to na Tržnom centru, Trgu Stjepana Radića i kod robne kuće. Akciju organizira Udruga edukacijom protiv raka dojke Zagrebačke županije.

– Cilj nam je osvijestiti ljude na važnost prevencije i ranog otkrivanja raka dojke. Naša najveća zadaća kao Udruge, naš cilj i uspjeh je edukacija o važnosti samopregleda. Posebno ističemo kako te edukacije radimo u srednjim školama na području cijele županije. Važno je da djevojke već s 18 godina počinju razmišljati o svome zdravlju, koliko je ono važno i brinu se o svome tijelu – istaknula je Đurđa Dehin, predsjednica udruge pozivajući Velikogoričane da se odazovu akciji.

Sredstva koja se prikupe bit će upravo namijenjena preventivnim pregledima i radu udruga, ali ono što je važnije ovo je prilika i način da ujedno date podršku svim onim ženama koje su od istoga oboljele.

Nastavite čitati

Vijesti

Rezervirajte termin za besplatni pregled ranog otkrivanja melanoma

Donosimo termine i raspored pregleda u Ljekarnama Zagrebačke županije.

Objavljeno

na

Nastavlja se provođenje preventivnog program ranog otkrivanja zloćudnih tumora u Ljekarnama Zagrebačke županije koje sufinancira Zagrebačka županija.

U 2023. godini u sklopu ovog programa pregledano je 365 osoba, a na daljnju obradu zbog sumnje na karcinom kože upućeno je njih 56. Podsjećamo, redoviti pregledi kože s ciljem otkrivanja zloćudnih tumora kože u što ranijem stadiju bolesti otvaraju mogućnost potpunog izlječenja. Program će provoditi dermatovenerolozi iz Specijalne bolnice Naftalan u prostorijama Ljekarni Zagrebačke županije.

Donosimo raspored pregleda, telefonske rezervacije termina su obvezne, a brojevi su dostupni OVDJE.

 

Screenshot

Naslovnica: Preventivni pregled kože/ Cityportal.hr 

Nastavite čitati

Reporter 435 - 28.03.2024.

Facebook

Izdvojeno