Povežite se s nama

Kultura

Uz Grgu Čvarka učinimo svijet ljepšim mjestom

U sklopu programa “Nedjeljom u pet” 31. siječnja zabavite se uz Grgu Čvarka.

Objavljeno

na

Tko sve radi naopačke, tko iz praćke gađa mačke, tko preskače preko zida, tko lastina gnijezda skida, tko kokoši za rep vuče, tko se s djecom stalno tuče, spreman da u svađi plane k’o ugarak? Odgovor će uvijek biti: – Grga Čvarak.

I mali, i veliki, nema tko nije čuo za ovaj osebujan lik kojeg je stvorio Ratko Zvrko, a bio je inspiracija i ekipi iz  Scene Gorica da postave istoimenu predstavu.

-U ovoj predstavi pokušat ćemo dati odgovor na desetljetnu zagonetku – zašto je Grga tako podvojen. A odgovor zapravo čuči u svima nama, nitko od nas nije crn ili bijel, samo što je kod našega Grge to posebno izraženo. Postupci i emocije tako pojačani dolaze o izražaja i otvaraju mogućnost za razgovor o njima – kazališni razgovor, a onda, nadamo se, i razgovor unutar obitelji i/ili razreda. Ovom predstavom Scena “Gorica” nastoji novim naraštajima djece usaditi određenu dozu empatije tj. osjećaj za drugoga i osvijestiti ih da, kada nekome prilaze, to čine s najboljim namjerama te da isto očekuju od drugih. Temeljni je cilj kazališnog “Grge Čvarka” optimizmom probuditi ono najbolje u svakome od nas i učiniti ovaj svijet ljepšim mjestom.- poručuju iz Scene Gorica.

Ako se želite dobro zabaviti, nasmijati i upoznati s avanturama Grge Čvarka, već od sutra krenite po svoje ulaznice jer su mjesta u dvorani zbog epidemioloških mjera ograničena, a samu predstavu pogledajte u Dvorani Gorica za tjedan dana, 31.siječnja s početkom u 17 sati.

U predstavi glume Ana Vilenica, Mateo Videk, Tomislav Krstanović, a režiju potpisuje Ivana Čoh Šverko.

 

 

Kultura

Gradski zbor “Franjo pl. Lučić” otvara vrata novim članovima

Objavljeno

na

Objavio/la

Gradski zbor “Franjo pl. Lučić” upisuje nove članove i poziva sve koji vole pjevati da im se pridruže. Prijaviti se mogu i oni s iskustvom, ali i građani koji tek žele zakoračiti u svijet zborskog pjevanja.

Probe se održavaju ponedjeljkom i srijedom od 19.30 sati u prostoru Gimnazije Velika Gorica.

Svi zainteresirani mogu dobiti dodatne informacije, odnosno prijaviti se na email [email protected] ili putem telefona na 091/1961 325.

Nastavite čitati

Kultura

Učenici Umjetničke škole Franje Lučića briljirali na međunarodnom natjecanju u Novom Marofu

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Umjetnička škola Franje Lučića/FB

U Novom Marofu je održano međunarodno natjecanje “Mladi Padovec”, na kojem su nastupili učenici Umjetničke škole Franje Lučića iz Velike Gorice.

U disciplini “Rog, trombon, eufonij, tuba”, Nikola Ninić i Ana Lovrić osvojili su prve nagrade u svojoj kategoriji, s 93, odnosno 90,67 bodova, dok je Ingrid Leder zauzela drugo mjesto s 89 bodova.

Natjecatelje je pripremala profesorica Veronika Kapović uz podršku Krešimira Starčevića.

Nastavite čitati

Kultura

Županija ulaže u kulturni život – više od pola milijuna eura za festivale, muzeje i udruge

Županija financijski podupire 260 kulturnih programa, a jedan od njih je i Velikogorički brass festival

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Zagrebačka županija

Zagrebačka županija ove godine za kulturu izdvaja 664.500 eura, što je gotovo 50 % više nego lani. Novac ide za 260 različitih projekata, od muzeja i knjižnica do KUD-ova i samostalnih umjetnika. Prva tranša sredstava već je dodijeljena ustanovama čiji su osnivači gradovi i općine, turističkim zajednicama te Specijalnoj bolnici Gornja Bistra. Druga tranša, koja pokriva udruge i umjetnike, bit će isplaćena do kraja veljače.

Među projektima koji dobivaju potporu su Velikogorički brass festival, Samoborska glazbena jesen, aktivnosti u Muzeju Matije Skurjenija, oslikavanje javnih površina u Vrbovcu, recitali kajkavskog pjesništva u Zelini, kao i obnova fonda i zavičajnih zbirki svetonedeljske knjižnice. Županija financira i Jaska art festival, izložbe karikaturista u Ivanić-Gradu te retrospektivnu izložbu likovnih umjetnika u Dugom Selu.

Zamjenik župana Ervin Kolarec istaknuo je da kulturni djelatnici “nose kulturni i društveni život” te da Županija želi da građani aktivno sudjeluju u programima.

“Upravo su oni nosioci kulture na području Zagrebačke županije. U odnosu na prošlu godinu to je uvećanje za čak 220 tisuća eura i vjerujemo da ove programe i projekte koje smo financijski podržali, da će itekako biti interesantni našim žiteljima, da će oni ove kulturne ustanove posjećivati i da će na kvalitetan način moći upotpuniti svoje slobodno vrijeme”, rekao je Kolarec.

Ulaganja je komentirao i Željko Barun, zamjenik gradonačelnika grada Zaprešića.

“Želim zahvaliti Zagrebačkoj županiji što je prvenstveno se odlučila da u ovom našem prelijepom gradu Zaprešiću dodijeli ove ugovore za naše kulturne djelatnike. To nam znači da bi naši kulturnjaci mogli što kvalitetnije raditi svoje programe koje su planirali provesti u djelo te našim građanima prikazati čime se sve oni bave i što treba čuvati u našem gradu”.

Nastavite čitati

Kultura

Gradska knjižnica poziva na avanturu kreativnog starenja

“Mirovina je početak nečeg novog, nepoznatog i neistraženog”

Objavljeno

na

Objavio/la

Gradska knjižnica Velika Gorica poziva na promociju knjige “Idem u penziju – i što sad?“ Mire Lončar Dušek u srijedu, 18. veljače 2026., u 18 sati u Središnjem odjelu za odrasle.

– Mirovina je početak nečeg novog, nepoznatog i neistraženog, ali svakako izazovnog. To je vrijeme kad se konačno možemo posvetiti sebi i onomu što volimo – kaže Lončar Dušek u svojoj knjizi istaknuvši kako je svoja penzionerska iskustva i razmišljanja pretočila u inspirativnu knjigu s namjerom da i druge potakne na sličnu avanturu kreativnog starenja.

Pridružite se promociji knjige, posebice ako ste pred mirovinom, ako se u njoj već nalazite, možda netko vama blizak kreće u to novo životno poglavlje, ili pak tražite ideju kako se povezati s drugim aktivnim umirovljenicima u gradu.

Ulaz je besplatan.

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO DVD Vrbovo pobjednik na 117. Turopoljskom fašniku. Koncert Lidije Bačić

Objavljeno

na

Objavio/la

Vesela i kreativna fašnička povorka od dvadeset udruga prošetala je jučer (subota, 07. veljače 2026., početak u 14 sati) Velikom Goricom na 117. Turopoljskom fašniku s puno smijeha, glazbe i kreativnih maski.

Velika Gorica, 07.02.2026. 117. Turopoljski fašnik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.02.2026. 117. Turopoljski fašnik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.02.2026. 117. Turopoljski fašnik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.02.2026. 117. Turopoljski fašnik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Udruge su predstavljale svoje kreacije na punktu u Zagrebačkoj ulici i onda su produžile na otvoreni prostor ispred Pučkog otvorenog učilišta. Glazba, smijeh i ples su bili konstanta maškara, pojedinačno i skupno.

Velika Gorica, 07.02.2026. 117. Turopoljski fašnik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.02.2026. 117. Turopoljski fašnik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.02.2026. 117. Turopoljski fašnik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.02.2026. 117. Turopoljski fašnik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.02.2026. 117. Turopoljski fašnik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Nagrade su dodjeljivane na bogato ukrašenoj bini, nakon što je smijenjen Princ fašnika i osuđen na ”spaljivanje”. Kao i uvijek, žiri je imao velike dileme pri ocjenjivanju i rangiranju udruga i grupa odnosno njihovih kreacija. Na kraju, svi se slože da su nagrade došle u najkreativnije ruke odnosno da su objektivno nagrađeni aktualnost teme i njena izvedba.

Velika Gorica, 07.02.2026. 117. Turopoljski fašnik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.02.2026. 117. Turopoljski fašnik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.02.2026. 117. Turopoljski fašnik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.02.2026. 117. Turopoljski fašnik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Nešto prije 18 sati, s nestrpljenjem isčekivana Lidija Bačić započela je sa svojim koncertom i to je bilo finale veselog i raspjevanog fašničkog dana.

Galerija fotografija

Velika Gorica. 117. Turopoljski fašnik 2026. godine

NAGRADE 01. mjesto: DVD Vrbovo s temom ”Eskimi s Posavine”, 2. mjesto: Grupa Visoki brijeg, Udruga ”Drvo života” – ”Policijska akademija umirovljenika”, 3. mjesto: KUD Slavuj Bukevje – ”(Po)savska rivijera”. Specijalna nagrada žirija: Društvo žena Novo Čiče – ”Torte u šetnji”; Udruga Gajske mačkare Sinj.

Nastavite čitati

Reporter 456 - 18.12.2025.

Facebook

Izdvojeno