Sutra je Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i cijela zemlja prisjetit će se stradanja stanovnika grada heroja. I ove godine ‘Kolona sjećanja’ krenut će iz Opće županijske bolnice Vukovar i bolnice hrvatskih veterana Županijskom ulicom, potom će kolona proći centrom grada Vukovara, mostom Jean Michel-Nicoliera te Radićevom i Ulicom bana Josipa Jelačića doći do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata.
Već danas, misom u 18 sati u Župnoj crkvi svetog Petra apostola u Veleševcu mještani općine Orle prisjetit će se žrtvi Vukovara i Škabrnje te svih poginulih u Domovinskom ratu. Nakon mise okupljeni će zapaliti svijeće.
Prema Vukovaru još u petak su biciklima su krenuli Mario Žagar, Luca Žagar, Vedran Krstanović i Tea Guth. Članovi Plivačkog kluba Gorica danas su zapalili svijeće kod Križa na ušću rijeke Vuke u Dunav, na Memorijalnom groblju, kod tenka na Trpinjskoj cesti te obišli Bolnicu, Muzej Vučedolske kulture, vodotoranj i druge znamenitosti.
Sutra će u 17 sati u Buševcu će biti zapaljeno 600 lampiona duž Sisačke i Zagrebačke ulice u dužini od 2 tisuće metara. Uz mještane Buševca, paljenju će se pridružiti učenici područne škole Buševec te učenici Zrakoplovno tehničke škole Rudolfa Perišina.
Na Središnjem odjelu Gradske knjižnice u srijedu će biti predstavljena novela Tomislava Šovagovića pod nazivom ’33’, koja je posvećena ubijenom vukovarskom i velikogoričkom pjesniku Reneu Matoušeku. Rene je u Velikoj Gorici proveo svoje mladenačke, studentske i formativne godine, objavio prvu zbirku poezije u nakladi velikogoričke biblioteke Albatros, i bio jedan od aktivnih pokretača kulturnog života u Velikoj Gorici te uključen u brojne aktivnosti mladih. U samo predvečerje domovinskog rata, 1990. godine vratio se u rodni Vukovar. U doba najvećih ratnih stradanja grada uz Sinišu Glavaševića izvještavao je o stanju u Vukovaru, a nakon pada grada, 19. studenoga 1991., s ostalim zarobljenicima odveden je u Veleprometovo skladište na vukovarskom Sajmištu gdje je i pogubljen. Kada se to dogodilo, René je imao 33 godine.
Plemenita opčina turopoljska oprostila se od svog dugogodišnjeg člana i nekadašnjeg prisjednika Mladena pl. Šipušića, koji je preminuo u 79. godini života.
Kako su naveli iz Opčine, Šipušić je godinama aktivno sudjelovao u radu zajednice, a i u kasnijoj životnoj dobi redovito je dolazio na njihove aktivnosti i druženja. “Hvala mu za njegovu srčanost i ljubav prema Turopolju”, dodali su.
Posljednji ispraćaj Mladena pl. Šipušića bit će u srijedu, 11. ožujka 2026. godine u 14 sati na gradskom groblju u Velikoj Gorici.
U Velikoj Gorici otvoren je prvi Baby Signs centar rane komunikacije u Hrvatskoj, pod naziom Lumidea. Tim je povodom održan Dan otvorenih vrata na kojem su roditelji i djeca imali priliku upoznati programe i način rada centra.
Riječ je o metodi koja potiče ranu komunikaciju između roditelja i beba pomoću jednostavnih znakova koje djeca mogu koristiti prije nego što progovore. Na taj način mališani lakše izražavaju svoje potrebe, a komunikacija u obitelji postaje jednostavnija i razumljivija.
Tijekom događanja roditelji su mogli saznati više i o drugim programima koji se provode u Lumidei. Među njima su Little English tečajevi engleskog jezika za djecu te pripreme za školu SuncoKRET namijenjene budućim prvašićima.
Dio aktivnosti razvijat će se i u suradnji s Tinker Labs Velika Gorica. U planu je i pokretanje programa UčiLab, koji bi školarcima trebao pružiti dodatnu podršku u učenju i razvoju radnih navika.
Članice Foruma žena Gradske organizacije SDP-a Velika Gorica, zajedno s kolegama iz stranke, obilježile su Međunarodni dan žena susretom sa sugrađankama kojima su tom prilikom čestitale njihov dan i podijelile simbolične darove.
Iz SDP-a su pritom podsjetili kako žene i dalje nerijetko nailaze na nejednak položaj u društvu. U priopćenju navode da su žene često slabije plaćene za isti posao u odnosu na muške kolege, suočavaju se s lošijim radnim uvjetima, a nije rijetkost ni mobing na radnom mjestu. Istaknuli su i da mnoge žene uz profesionalne obaveze nose velik dio obiteljskih odgovornosti, dok dio njih živi i u okruženju obiteljskog nasilja.
Skrenuli su pažnju na činjenicu da je u Velikoj Gorici vrlo mali broj ulica nazvan po ženama. Prema službenom popisu, u samom gradu tek tri ulice nose ženska imena, dok ih je u okolnim naseljima ukupno pet.
Na kraju su svim Velikogoričankama uputili čestitke povodom Dana žena, uz poruku da ostanu ustrajne u borbi za ravnopravnost u društvu, na radnom mjestu i u obitelji te da pritom ne zaborave brinuti o vlastitom zdravlju.
Bod uz promašaj sezone: ‘Mi krvarimo, a protivnici zabijaju ni iz čega…’
Nogometaši Gorice odigrali su 2-2 sa Slaven Belupom na svom stadionu, u utakmici u kojoj smo vidjeli jedan nevjerojatan promašaj, jedan preokret, ukupno četiri gola, ali i jednog igrača koji ne slavi gol…
Kad je u 84. minuti ogleda između Gorice i Slaven Belupa, pri rezultatu 2-2, u čistu šansu došao Francuz Theo Epailly, toliko čistu da se činilo nemogućim promašiti je, na djelić sekunde pomislili smo kako je to – to. Trenutak koji će odvesti Goricu do važnih bodova, dati joj još malo zraka… Nažalost, umjesto toga dogodio se promašaj u koji zapravo stane cijela ova sezona. Izvrsna akcija, izrađena do samoga kraja, pa onda nemogući promašaj! Od stative se lopta odbila u Epaillyja i otišla u gol-aut. A Gorica se morala zadovoljiti bodom.
– Znate i sami za taj statistički podatak da stvaramo najviše velikih prilika u cijeloj ligi, ali daleko najviše ih i promašujemo. Suparnici nam zabijaju ni iz čega, a mi krvarimo… Ali obožavam način na koji igramo i učinit ćemo sve da stabiliziramo obranu i popravimo realizaciju – rekao je trener Mario Carević nakon remija s gostima iz Koprivnice.
Iako je Gorici ovo treća utakmica u samo šest dana, krenula je furiozno domaća momčad. Već u desetoj minuti Pavičić je imao odličan pokušaj, ali je u lopta otišla pored gola, a usput je označeno i zaleđe. Samo tri minute kasnije, isti igrač ponovno se našao u šansi, a rješenje je ovoga puta bilo perfektno. Nakon pogreške u obrani gostiju, Iker Pozo je otvorio priliku Pavičiću, koji je donio veliko olakšanje u domaći tabor.
Ostala je Gorica nadmoćna u cijelom prvom dijelu. Pet minuta nakon gola Pršir je imao priliku glavom matirati Hadžikića, a Sule je nedugo nakon imao situaciju jedan na jedan. Međutim, golova više nije bilo. Gosti su jedinu konkretniju priliku imali u 36. minuti, kad je pet metara pucao bivši igrač Gorice Josip Mitrović, ali lopta je otišla u korner. I Goričani su s prednošću otišli na predah.
Otvaranje nastavka, međutim, nije bilo dobro. Ponovno je koban bio prekid, ovoga puta Tomislav Božić bio je najviši u skoku i doveo goste do izjednačenja. Uspavalo je to pomalo utakmicu s obje strane sve do 74. minute, kad je Mitrović ostao sam na drugoj stativi i glavom lijepo spustio loptu u suprotni kut, pri čemu je Matijaša uhvatio na krivoj nozi. Budući da uvijek samo biranim riječima govori o svom razdoblju u Gorici, budući da voli naš klub i naš grad, nije iznenadilo to što Mitrović nije slavio gol. Iako, bilo bi bolje da ih prestane zabijati, jer zabio je i u prvom goričkom ogledu Gorice i Slavena ove sezone.
Srećom po Goricu, nije imao previše vremena za slavlje. Praktički već u prvom sljedećem napadu Gorica se uspjela vratiti u egal, i to nakon lijepe kombinacije asistenta Bruna Bogojevića i sad već dvostrukog strijelca Domagoja Pavičića. Mogla je Gorica i do potpuno preokreta, ali tad se “dogodio Epailly”, trenutak koji će ozbiljno kandidirati za promašaj sezone. Još jednu šansu imao je i Pavičić, mogao je i do hat-tricka, ali ništa od toga.
Svakome je pripao po bod, a u Gorici su se odmah okrenuli Osijeku.
– Veseli me što nakon ovog ritma od tri utakmice u šest dana imamo cijeli tjedan za pripremu. Idemo u Osijek pokazati se u najboljem izdanju – poželio je trener Carević.
Svečane promocije prvostupnika i magistra struke Veleučilišta Velika Gorica održane su jučer (subota, 07. ožujka 2026. godine) u Pučkom otvorenom učilištu s početkom u 09:00, 11:30 i 14:00 sati. Ukupno je promovirano 186 prvostupnika i 76 magistra struke.
Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Na promociji s početkom u 09 sati promovirani su studenti koji su završili stručne studije Održavanje računalnih sustava, Održavanje zrakoplova i Informacijski sustavi.
Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Na promociji s početkom u 11:30 sati promovirani su završeni studenti stručnih studija Motorna vozila i Očna optika.
Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Na promociji u 14 sati promovirani su završeni studenti studija Upravljanje u kriznim uvjetima, Krizni menadžment i Logistički menadžment.
Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Promoviranima je čestitala i diplome uručila dekanica Veleučilišta Velika Gorica dr.sc.soc. Tamara Čendo Metzinger, a čestitali su im profesori: mr.sc. Vladimir Lebinac, Darko Virovac (1. promocija), mgr. Sonja Drugović, Andrija Šaban (2. promocija), dr.sc. Martina Mihalinčić i dr.sc. Ivan Nađ (3. promocija).
Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Voditeljica promocija bila je prof. Jasna Jursić Stranjić.
Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Promocije studenata VVG-a izgledaju, skromno rečeno, kao velike obiteljske svečanosti. Dvorana i balkon svaki put su posve ispunjeni, svečanom činu nazočne su obiteljske generacije: roditelji, bake i dede, djeca, unuci! Buketi cvijeća i darovi svih vrsta cijeloj manifestaciji daju dodatnu dimenziju promocijama za dugo sjećanje.