ktc
Povežite se s nama

Vijesti

Sve veći broj umrlih u Velikoj Gorici

Objavljeno

na

Velika Gorica kao najveći grad u Zagrebačkoj županiji već dvije godine zaredom ima najveći prirodni pad stanovništva u Zagrebačkoj županiji. Objavljeni podaci Državnog zavoda za statistiku pokazuju kako kao i 2019., Gorica opet ima više umrlih nego rođenih.

U 2020. umrlo je 736 ljudi, dok se rodilo 600, dakle radi se o razlici od 136 osoba. Slična situacija bila je i 2019. godine kada je u Velikoj Gorici rođeno 579 osoba, a umrlo ih je 649 što predstavlja razliku od 70 osoba. Ove brojke vrlo su zabrinjavajuće s obzirom na to da se radi o skoro duplo većoj razlici u samo dvije godine kada je Gorica također držala prvo mjesto.

Vitalni indeks Velike Gorice (pokazatelj odnosa živorođenih na 100 umrlih osoba) iznosi 81,5 i veći je od vitalnog indeksa same Zagrebačke županije koji iznosi 71,8.

Kada je riječ o općinama na području Velike Gorice, najmanje je rođenih u općini Orle gdje je rođeno samo 9 osoba, a umrle su 34 osobe. Općina Pokupsko također broji 34 umrle osobe dok ih je rođeno 12. Općina Kravarsko našla se na nuli odnosno 21 osoba je rođena, a isto toliko ih je i umrlo.

Ipak nije sve potpuno crno jer unatoč lošim brojkama, Velika Gorica prednjači u sklopljenim brakovima. u 2020. godini na području Velike Gorice sklopljeno je 226 brakova, što je također najveći broj u Zagrebačkoj županiji, a razvedeno je 76 brakova. 2019. godine situacija je ipak bila malo bolja kada je sklopljeno 337 brakova, a razvedeno je njih 63.

CityLIGHTS

Velika Gorica i Osijek učvrstili suradnju na ECO CITY WASTE FESTU

Iz VG Čistoće poručuju kako su ponosni na sudjelovanje u inicijativi koja okuplja gradove i stručnjake s ciljem stvaranja čišćeg i održivijeg okoliša.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: VG Čistoća

Predstavnici VG Čistoće sudjelovali su na III. ECO CITY WASTE FESTU događaju posvećenom održivosti, inovacijama i razmjeni iskustava u gospodarenju otpadom.

Tijekom dvodnevnog programa u Osijeku, susreli su se s kolegama iz Unikoma s kojima su razmijenili znanja i primjere dobre prakse. Suradnja dvaju gradova dodatno je osnažena, a susret je potvrdio važnost kontinuirane komunikacije i povezivanja komunalnih poduzeća.

Sudionici ističu kako Osijek prednjači u području gospodarenja otpadom u Hrvatskoj, služeći kao primjer drugim sredinama.

Iz VG Čistoće poručuju kako su ponosni na sudjelovanje u inicijativi koja okuplja gradove i stručnjake s ciljem stvaranja čišćeg i održivijeg okoliša.

Nastavite čitati

Vijesti

Velikogorički harmonikaši među najboljima u Hrvatskoj – dvije prve nagrade na državnom natjecanju

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Umjetnička škola Franje Lučića/FB

Učenici Umjetničke škole Franje Lučića ponovno su se istaknuli na Državnom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa, koje se u travnju održava u organizaciji Hrvatskog društva glazbenih i plesnih pedagoga.

U disciplini harmonika, održanoj u srijedu 15. travnja, u Glazbenom učilištu Elly Bašić u Zagrebu, Velika Gorica dobila je dva razloga za ponos.

Andrija Dogančić osvojio je prvu nagradu i prvo mjesto u 1. kategoriji, uz visokih 99,15 bodova. Odličan rezultat ostvario je i Tomislav Stanešić, koji je u 6. kategoriji osvojio prvu nagradu i drugo mjesto s 98,35 bodova, a obojicu je pratio nastavnik Igor Jugec.

 

Nastavite čitati

Najave

OPG Benjamin iz Mraclina slavi 30 godina i otvara vrata posjetiteljima

Cvijeće, flanci i radionice za djecu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Lisa from Pexels/pexels.com

OPG Benjamin iz Mraclina ove godine slavi 30 godina postojanja, a tim povodom organizira svoje prve Dane otvorenih vrata. Događanje će se održati u četvrtak i petak, 1. i 2. svibnja, od 8 do 17 sati, na adresi Vladimira Nazora 39 u Mraclinu.

Posjetitelji će ova dva dana moći doći izravno na gospodarstvo, kupiti cvijeće i flance te razgledati plastenike u kojima nastaje njihova ponuda. Iz OPG-a poručuju kako će svi zainteresirani moći dobiti i savjete o biljkama koje kupe, ali i preporuke što najbolje odgovara vrtu, balkonu ili okućnici.

Posebno će biti zanimljivo najmlađima jer je za svaki dan najavljena i radionica za djecu. Mališani će najprije upoznati kako izgleda rad u plastenicima, a zatim će posaditi biljku koju će ponijeti kući.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Velika Gorica dobila modno pojačanje: Triumph stigao i donosi -20% popusta!

Triumph se ističe kao vodeći svjetski brend donjeg rublja, kupaćeg i spavaćeg programa, s fokusom na vrhunsku kvalitetu, suvremeni dizajn i duboko razumijevanje ženskog tijela.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Morena Martinović/Cityportal.hr

Otvorenje nove trgovine u Velikoj Gorici obogatilo je lokalnu ponudu – svjetski poznati brend Triumph sada je dostupan i Goričanima.

Riječ je o brendu koji desetljećima gradi reputaciju na kvaliteti, udobnosti i prepoznatljivom dizajnu, a nova trgovina donosi širok izbor proizvoda za svakodnevne i posebne prilike.

U ponudi se mogu pronaći žensko i muško donje rublje, spavaći program, sportska kolekcija te kupaći asortiman. Triumph je poznat po spoju funkcionalnosti i estetike s posebnim naglaskom na udobnost i prilagodbu različitim oblicima tijela.

Povodom otvorenja, kupce očekuje posebna pogodnost – od 16. do 25. travnja, uz kupnju iznad 30 eura, ostvaruje se 20% popusta na cjelokupan asortiman, izuzev kupaćeg programa. Riječ je o prilici za upoznavanje s kolekcijama i kvalitetom koju brend nudi.

Nova trgovina nalazi se na adresi Zagrebačka cesta 31, čime se pridružuje već postojećim modnim odredištima u gradu poput Benetton i Tom Tailor, dodatno jačajući modnu ponudu Velike Gorice. Radno vrijeme trgovine je od ponedjeljka do petka od 8:00 do 20:00 sati, subotom od 8:00 do 14:00 sati, dok je nedjeljom zatvoreno.

Povodom otvorenja, iz tvrtke Aria d.o.o istaknuli su zadovoljstvo širenjem poslovanja. Voditeljica maloprodaje Sanela Novosel naglasila je kako je riječ o 16. Triumph trgovini u Hrvatskoj, čime se dodatno učvršćuje prisutnost brenda diljem zemlje – od Zagreba i Istre do Slavonije i Dalmacije.

Triumph se ističe kao vodeći svjetski brend donjeg rublja, kupaćeg i spavaćeg programa, s fokusom na vrhunsku kvalitetu, suvremeni dizajn i duboko razumijevanje ženskog tijela. Upravo ta kombinacija znanja i iskustva čini ga jednim od najprepoznatljivijih imena u industriji.

Tvrtka Aria d.o.o, koja stoji iza ovog projekta, posluje od 2002. godine te danas zapošljava 70 djelatnika. Dugogodišnje iskustvo i kontinuirano ulaganje u edukaciju zaposlenika osiguravaju visoku razinu usluge i kvalitetu ponude, s ciljem maksimalnog zadovoljstva kupaca.

Fotogalerija: Morena Martinović/Cityportal.hr

   

Nastavite čitati

Vijesti

Policija 24 sata lovila prebrze vozače – evo koliko ih je “udarilo po gasu”

Kontrola se odvijala u sklopu europske akcije nadzora brzine.

Objavljeno

na

Objavio/la

Velikogorička policija provela je u srijedu, 15. travnja, cjelodnevnu akciju pojačanog nadzora brzine.

Tijekom 24 sata, od ponoći do ponoći, utvrđeno je ukupno 25 prometnih prekršaja, pri čemu se 21 odnosio na nepropisnu brzinu kretanja vozila.

Akcija je provedena u sklopu preventivno-represivnih aktivnosti usklađenih s planom akcija zemalja Europske unije za 2026. godinu, a cilj joj je povećanje sigurnosti na cestama i smanjenje prometnih nesreća s najtežim posljedicama.

Osim prekršaja vezanih uz brzinu, policija je tijekom nadzora evidentirala i četiri druga prometna prekršaja.

Nastavite čitati

Reporter 458 - 31.03.2026.

Facebook

Izdvojeno