Povežite se s nama

Vijesti

Suzana Ritz: Ja svoje dijete nisam uspjela zaštititi

Objavljeno

na

Nasilje među djecom i mladima velik je društveni problem pred kojim često zatvaramo oči. Na žalost, tek nakon što se dogodi tragedija, podigne se bura u javnosti. Ipak, svi puno pričaju, ali malo tko učini išta korisnog.

„Živim život bez nasilja“, u utorak 17.studenog u Velikoj Gorici

Potaknuti projektom MUP-a „Živim život bez nasilja“, i istoimenim igrano-dokumentarnim filmom koji će biti prikazan u utorak, 17. studenog u Kinu Gorica, odlučili smo progovoriti i o ovoj temi. Film inače predstavlja poziv javnosti za odabir pozitivnih životnih vrijednosti što u konačnici pridonosi jačanju nediskriminacije, nenasilja i tolerancije. Film je posvećen 17-godišnjem Miroslavu Tunjiću kojeg su 14. studenog 2010. godine brutalno pretukla dvojica mladića, nakon čega je preminuo.

O nasilju među djecom i mladima u emisiji „Djeca bez granica“ City radija, razgovarali smo sa Suzanom Ritz, majkom Luke Ritza koji je nasmrt pretučen 2008. godine. Nakon tog tragičnog događaja, javnost kao da se malo trgnula, ali sve to nije dovoljno jer smo i dalje svakodnevno svjedoci nasilja među djecom i mladima.

Žrtve su najčešće osobe koje ni po čemu nisu konflikte, nego naprotiv, takve situacije žele i spriječiti

„Najčešće djeca koja su povučena i samozatajna budu meta nasilnika, a netko tko je agresivan uvijek će naći slabijeg od sebe, sigurno neće ići na jačega.“, rekla je Ritz te napomenula kako sve kreće iz obitelji, dok je iznimno važno i okruženje.

„Ako ste konstantno žrtva, a to nitko ne uočava, ako nemate nekoga kome bi se povjerili, kad i zatražite pomoć, a nitko ne reagira, to postane obrazac ponašanja i dijete u tom trenutku smatra da je to jedini način da sebe zaštiti i tako krene na druge.“, istaknula je Ritz.

Koliko su kampanje učinkovite

„Kampanje su dobre, iako ljudi često okreću glavu jer smatraju da se nasilje ne događa njima,važno je da se rade i male građanske kampanje, da krenete od svojih susjeda, pa ako i jednom čovjeku ukažete na problem on će drugome, i tako možemo djelovati barem na nekim nižim razinama. Najveći je problem što se o nasilju govori tek kad se tragedija dogodi, i to je onda vijest od dva dana, čisti senzacionalizam, nikad se ne vide posljedice, a dijete će imati fizičke, ali pogotovo psihičke posljedice koje su trajne.“, kazala je Ritz.

Nemam vremena posvetiti se djetetu

Jedan od najčešćih izgovora kada je riječ o provođenju vremena s djecom je „nemam vremena“, što zbog posla, načina života, svakodnevnih briga, no kako kaže Suzana Ritz „u odgoju djeteta najvažniji su povjerenje i ljubav. Porazno je da roditelj kaže da nema vremena, jer ne morate biti 24 sata s djetetom, dovoljno je pola sata na dnevnoj bazi, ali kvalitetnih pola sata, pa čak i kad nam se čini da djeca bezveze pričaju, između redaka se puno toga se može pročitati.“

Na pitanje kako zaštititi dijete od nasilja, dobili smo kratak i vrlo bolan odgovor. „Ja svoje dijete nisam uspjela zaštititi.“

Suzana i Reno Ritz, te Marija Šimoković Sikavica prije pet godina pokrenuli su Savjetovalište (www.savjetovaliste.hr) putem kojeg možete ostvariti on-line savjetovanje, telefonsko savjetovanje, grupe podrške, možete doći osobno,  a rade i sa školama, fakultetima…

„Najviše se obraćaju roditelji, velik je uspjeh kad roditelj zatraži pomoć, to je već pedeset posto uspjeha da će se problem riješiti, bilo da je dijete žrtva, bilo nasilnik.“, kaže Ritz.

Tko? Moje dijete? Ne!

„Moje dijete nije takvo – to će svaki roditelj najčešće reći, ali ovdje roditelji moraju sami procijeniti koga imaju s druge strane, jer nikad ne znate kome pristupate. Ako je riječ o nasilju u školi možete se obratiti i u školi, a ako i tamo zapne, tu je Protokol u kojem stoje koraci koje škola mora provesti.”, podsjeća Ritz.

Nagrada Luka Ritz

Dvije nagrade nose ime Luke Ritza, jednu dodjeljuje Grad Zagreb, jednu Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta. U ponedjeljak, 16. studenog dodijelit će se Nagrade Luka Ritz – Nasilje nije hrabrost Grada Zagreba povodom Međunarodnog dana tolerancije, a bit nagrade je da stvaramo tolerantno društvo.

Forum kazalište-kazalište potlačenih

Kao što smo već pisali, Marija Šimoković Sikavica jedna je od osnivačica Savjetovališta i voditeljica jednog nadasve zanimljivog projekta.

„U sklopu preventivnih programa kako aktivirati djecu da sami krenu u aktivno rješavanje i prevenciju nasilja, prije pet godina počeli smo razvijati metodu forum kazališta u radu s djecom i mladima kao dramsko-pedagošku metodu u suradnji sa školama i fakultetima radimo forum izvedbe na određenu temu koja je bitna za mlade, i tu je radionička metoda kojom educiramo učenike,nastavnike, stručne suradnike i studente na koji način forum metodu uključiti u svakodnevni rad i život.“ – rekla je Šimoković Sikavica.

Za jednu situaciju postoji puno različitih rješenja, a djeca reagiraju, i imaju puno toga za reći. Nekoliko je projekata savjetovališta, a spomenut ćemo još i onaj „Tko ne djeluje sudjeluje!“ koji rade u suradnji s Domom za odgoj djece i mladeži Zagreb uz financijsku podršku Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva u okviru Programa za organizacije civilnog društva fondova Europskog gospodarskog prostora i Kraljevine Norveške.

“Tko ne djeluje, sudjeluje!” projekt je aktivnog uključivanja djece i mladih s poremećajima u ponašanju u prevenciju nasilja nad njima i nad drugima, suzbijanje diskriminacije i rješavanja konfliktinih situacija nenasilnim načinima, putem tehnika kazališta potlačenih (forum-kazališta) i edukativno-iskustvenih radionica. Projekt je primarno usmjeren na djecu i mlade iz Doma za odgoj s poremećajima u ponašanju u dobi od 12 do 18 godina, koji čine posebnu skupinu koja je, sukladno istraživanjima, izložena većem riziku od nekog oblika nasilja prema njima.

I za kraj poruka – Ne zatvarajte oči pred nasiljem, reagirajte!

Cijeli razgovor sa Suzanom Ritz i Marijom Šimoković Sikavica poslušajte putem linka.

Vijesti

Četrti četrtek: Naučite osnovnu primjenu eteričnih i biljnih ulja

Radionica je besplatna, ali je potrebna prijava.

Objavljeno

na

Fitoaromaterapeutkinja Monika Antolović na radionici Četrtog četrtka 25. travnja u Gradskoj knjižnici upoznat će vas s certificiranim eteričnim uljima i njihovom primjenom u svakodnevnom životu. na radionici ‘Primjena eteričnih i biljnih ulja’.

U sklopu radionice imat ćete priliku izradit i dva balzama s uljima, jedan za njegu usana i jedan protuupalni. Oba s organskim i certificiranim uljima, za posve prirodan proizvod, ističu iz knjižnice.

Radionica je besplatna i sav materijal je osiguran, ali je obvezna prijava e-mailom na [email protected] ili telefonom na 01/6222-948 do popunjenja mjesta.

Početak je u 18 sati u Središnjem odjelu za odrasle.

Foto: Pexesls/Mareefe

Nastavite čitati

Moja županija

Jedinstveni arheloški nalazi u Mariji Gorici dokazuju preradu željeza staru 2500 godina

Svi pronađeni nalazi i predmeti nakon restauracije i znanstvenih prezentacija bit će trajno pohranjeni u muzeju Brdovec.

Objavljeno

na

Na arheološkom lokalitetu Sveti Križ u Zagrebačkoj županiji, na području Općine Marija Gorica, pronađeni su jedinstveni nalazi života stanovnika željeznog doba, a riječ je o stambenim jedinicama 9×8 metara. Prema riječima voditeljice istraživanja Janje Mavrović Mokos, taj je podatak iznenađujuć obzirom da su u to doba građene kuće manjih dimenzija.

– Na ovom arheološkom lokalitetu kopamo od 2019. godine i pronašli smo za sada tri stambena objekta, od čega smo dva u potpunosti istražili. Riječ je o kućama koje su bile građene konstrukcijski; imale su stupove ukopane u zemlju, sa drvenim planjkama koje su oblagane kućnim lijepom, odnosno blatom pomješanim sa pljevom, što je bila karakteristična gradnja Turopolja, Prigorja i Zagorja  – istaknula je Mokos.

Značajno otkriće na ovom lokalitetu je i kovačnica sa metalurškom peći, depozit limonita od čega se dobiva željezo te velika količina metalnih predmeta. Ovi jedinstveni arheološki nalazi u Hrvatskoj, zbog svojeg značaja ujedno su i europski arheološki lokalitet, budući da je ovo gradinsko naselje staro 2.500 godina.

U neposrednoj blizini pronađen je i ritualni objekt, te velika zbirka metalnih predmeta poput oruđa i oružja te dijelova odjeće.

–  Pronašli smo nekadašnje kopče, takozvane fibule koje su povezivale odjeću a specifične su za lokalitete sjevernog Jadrana i Italije, zatim noževe, vrhove kopalja i to u zaista velikom broju, što nije slučaj u sličnim nalazištima recimo u Sloveniji – dodala je voditeljica istraživanja i istaknula kako nalazi datiraju iz 6. i 5. stoljeća prije Krista.

Ovi vrijedni nalazi života na našem području od iznimne su važnosti jer daju uvid u razvoj vještina, način gradnje, te dokazuju razvijenost stalnih naselja, stoga će se materijali s ovog arheološkog lokaliteta Sveti Križ i obližnjeg novopronađenog lokaliteta Gračec u općini Brdovec restaurirati uz pomoć Zagrebačke županije.

– U fazi smo dogovaranja sa Općinom Marija Gorica i Regionalnom razvojnom agencijom Zagrebačke županije da zajednički prijavimo projekt kao oblik prezentacije koji će biti dostupan javnosti, kao i osmislili sadržaje koji će na zanimljiv način progovoriti o ovom lokalitetu – najavila je pročelnica za kulturu, sport, tehničku kulturu i civilno društvo Zagrebačke županije Jadranka Dujić Frlan.

Istraživanje lokaliteta financira se kroz projekt Hrvatske zaklade za znanost i uz pomoć Zagrebačke županije koja je osigurala sredstva za restauraciju arheoloških nalaza što je ključni korak za prezentaciju javnosti.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

HOTNEWS

Traje potraga za Velikogoričankom Katom Josić, jeste li je vidjeli?

Ova gorička umirovljenica udaljila se 18. travnja sa svoje adrese u Ulici Klarići u Rakarju.

Objavljeno

na

Prije dva dana, 18. travnja, nestala je naša sugrađanka, 79-godišnja umirovljenica Kata Josić. Kako stoji u Nacionalnoj evidenciji nestalih osoba, Kata se udaljila sa svoje adrese u Ulici Klarići u Rakarju.

U trenutku nestanka ova Velikogoričanka bila je odjevena u crne cargo hlače s džepovima, crnu vestu i crni prsluk.

Kata je visoka 170 centimetara, mršave je tjelesne građe, ima zelene oči i smeđu kosu.

– U slučaju imate informacije o ovoj osobi molimo vas da obavijestite najbližu policijsku postaju ili nazovete na broj 192. Također, informacije možete dostaviti i putem e-mail adrese: [email protected] – ističu iz Policijske uprave zagrebačke gdje se i vodi nestanak.

Foto: nestali.hr

Nastavite čitati

Sport

Dvije Lane, Katarina i Sara iz TKD Velika Gorica nastupile ne prestižnom turniru u Srbiji

Juniorke su se plasirale na deveto mjesto, dok je Sara Habijančić osvojila peto.

Objavljeno

na

Četiri taekwondoašice iz goričkog kluba natjecale su se proteklog vikenda na velikom prestižnom turniru „G2“ Galeb Belgrade Trophy – Serbia open. Turnir je okupio 1200 natjecatelja iz više od 50 država svijeta, a na koji su se došli okušati vrhunski natjecatelji kako bi osvojili što više bodova te se pozicionirali na rang listama i zauzeli što bolje pozicije u ždrijebu za Europsko prvenstvo.

Na turniru su nastupile juniorke Lana Horvat, Lana Gavrilov i Katarina Bačurin, kao i seniorka Sara Habijančić iz TKD Velika Gorica.

– Iako su juniorke dobro i kvalitetno odradile svoje borbe, na žalost nisu uspjele doći do medalje te su sve tri zauzele deveto mjesto. Ovo je veliko iskustvo za naše sportašice te veliki poticaj za daljnji rad koji sigurno neće izostati – ističu iz kluba.

Seniorka Sara Habijančić je s osvojenim 5. mjestom osvojila i nove velike bodove za svjetsku rang listu i sad je na diobi 100. tog mjesta rang liste.

– U seniorskoj konkurenciji kod Sare bilo je prijavljeno 30 sportašica. Sara je sa svojim bodovima bila 9 nositelj turnira te je tako izbjegla 1.kolo. U drugom kolu čekala ju je predstavnica iz Rumunjske koju je pobijedila u rundama 2:0. U četvrtini finala i borbi za medalju čekala ju je prva nositeljica njene kategorije te dvanaest godina starija Turkinja Kubra Ilgun koja ima osiguran nastup na OI u Parizu. Sara je svojim brobama borbama pokazala da se može nositi i s tako velikim protivnicama, a vjerujemo da će naši članovi iz ovako velikih mečeva u budućnosti izlaziti kao pobjednici – dodaju iz kluba.

Koliko je turnir bio iznimno jak govori i činjenica da je na ovom turniru nastupilo 25 športašica i sportaša koji će nastupiti na olimpijskim igrama u Parizu ovo ljeto.

S Goričankama je već standardno nastupila i Riječanka Sara Prpić, juniorka koja zadnje dvije godine trenira i odlazi s njima na turnire, a na ovom je natjecanju osvojila brončanu medalju.

 

Nastavite čitati

Moja županija

Ekipa iz OŠ Velika Mlaka prva na županijskom Robokup natjecanju

Ekipu su činili učenici Jakov, Borna i Petar, a vodio ih je mentor i profesor Josip Gudelj.

Objavljeno

na

Ekipa iz Velike Mlake u sastavu Jakov Gudelj iz 8. b, Borna Krasić iz 6. c i Petar Pofek iz 7. B pod vodstvom mentora i profesora Josipa Gudelja, sa 63 boda osvojili su prvo mjesto na 17. Robokup natjecanju održanom u OŠ Ivane Brlić – Mažuranić iz Prigorja Brdovečkog.

Na ovo županijsko natejecanje prijavilo se 10 ekipa, a odazvalo se njih 7 iz tri osnovne škole i četiri udruge. Učenici viših razreda osnovne škole natječu se iz elementarne robotike, a ekipe se sastoje od tri učenika osnovnih škola, udruga ili posebnih odjela osnovnih škola od petog do osmog razreda koje na natjecanje dovodi mentor.

Učenici su kroz tri sata rješavali tri zadatka. Prvi zadatak je bio spojiti strujni krug prema zadanoj shemi, prepoznati elemente strujnog kruga i razumjeti način rada alarmnog sustava U drugom zadatku učenici su programirali mikroupravljačko sučelje za simulaciju pretvorbe binarnih u dekatske brojeve, a treći je bio programiranje robotskog vozila koje je trebalo pratiti liniju, zaobilaziti prepreku te izgura zadane valjke u označena područja kao i parkiranje u označeno polje.

Foto: OŠ Velika Mlaka

Učenike su ocjenjivali mentori podijeljeni u dvije grupe kako bi se izbjeglo ocjenjivanje vlastite ekipe.

Drugo mjesto pripalo je ekipi Kovačići iz OŠ Ante Kovačića iz Marije Gorice pod mentorstvom Igora Jurišića, a treća je bila ekipa Foto, film, video amateri Anina iz Općine Luka, a vodio ih je mentor Mladen Božić.

Inače, prvi Robokup održan je 2008. godine u Zagrebu, a do sada je održano šesnaest natjecanja s ciljem popularizacije robotike i tehničke kulture u cjelini.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Reporter 436 - 11.04.2024.

Facebook

Izdvojeno