Povežite se s nama

HOTNEWS

Stotinjak natjecatelja i još više rekreativaca na 5. izdanju Buševske biciklijade

Sunčano vrijeme, sportski duh i dobra organizacija zaslužni za veliki interes…

Objavljeno

na

Jedna od najsunčanijih nedjelja ove godine bila je pravi zgoditak za skoro 300 biciklista koji su se skupili na petom izdanju Buševske biciklijade. Udruga Moj Buševec u suradnji s Biciklističkim klubom Sljeme i udrugom Vukovina u srcu organizirali su čak 4 utrke, 3 natjecateljske te jednu rekreativnu.

„Manifestacija raste iz godine u godinu, biciklijada je oživjela i u broju sudionika i organizaciji i to nam je jako drago.“, rekao je Danijel Rožić, predsjednik udruge Moj Buševec.

27.05.2018. 5. Buševska biciklijada Foto: Ivana Kovačević/ cityportal.hr

Najhrabriji su se okušali u Cestovnoj utrci Classic od 70,2 kilometara sa startom u Buševcu te zatim prema Pokupskom, kroz Lukinić Brdo i povratak natrag u Buševec. Nakon sat vremena i 53 minute prvi je na cilj stigao Lorenzo Marenzi, a slijede Filip Kvasina i Mateo Bratić.

„Iznenadilo nas je što je i na ovoj utrci bilo običnih rekreativaca uz profesionalce koji voze europske utrke.“, poručio je  Goran Kišan, predsjednik BK Sljeme.

Cestovna utrka Small bila je nešto kraća- 53,7 km, a vodila je Buševec-Pokupsko-Buševec. Pobjedu je odnio Denis Klekovic, zatim Mario Bosnar i Igor Bombek. Uz njih, u 11 sati počela je i  XC utrka s trasom od 33,2 km kroz Vrata od krča, a prvo mjesto pripalo je Davoru Ružiću.

„XC utrka ove godine je bila malo drugačija nego prethodne jer je puštena kroz šumu. Kao organizatori smo se potrudili da  natjecateljima damo zanimljiviju stazu, više single trailova, hupsera, prirode, zavoja i slično.“, dodaje Kišan.

27.05.2018. 5. Buševska biciklijada Foto: Ivana Kovačević/ cityportal.hr

Male i velike bicikliste ipak je najviše privukla rekreativna vožnja u 15 sati. Ona je vodila do Vukovine gdje su na sportskom terenu NK Ban Jelačić organizatori pripremili hranu, piće i male poklone za više od 180 ljudi te izložbu od recikliranih dijelova bicikla NeBo craft.

„Buševska biciklijada je po meni jedna od najboljih u regiji. Ekipa je super, ruta je savršena, nema puno automobila, redara ima na svakom raskržju. Najbitnije je što ima puno djece koja se voze s nama.“, dodala je Ksenija Kulić, pokretačica portala Biciklijade.com i jedna od najvažnijih imena hrvatskog ženskog biciklizma.

Nakon vožnje sudionici su zabavu nastavili uz pripremljenu hranu i piće te grupu Zakon šutnje.

HOTNEWS

Grad brine za obnovu turopoljske tradicijske baštine! Financijska potpora do 9.150,00 eura

Najveći iznos financijske potpore iznosi 9.150,00 eura

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Mario Žilec

Jučer je gradonačelnik Grada Velike Gorice raspisao Javni poziv za dodjelu bespovratnih financijskih potpora iz gradskog proračuna za obnovu tradicijske graditeljske baštine Turopolja.

Pozivaju se svi vlasnici tradicijskih objekata na području Grada Velike Gorice da podnesu prijave za dodjelu financijske potpore iz gradskog proračuna za obnovu tradicijske graditeljske baštine Turopolja.

Obnova će se sufinancirati iz gradskog proračuna za obnovu tradicijske graditeljske baštine Turopolja. Grad Velika Gorica dodijelit će financijske potpore za obnovu tradicijskih objekata u maksimalnom iznosu do 80% od traženog iznosa navedenog u prijavnom obrascu, a najviše do 9.150,00 EURA.

Sredstva će Grad isplatiti u roku od 30 dana, a Javni poziv je otvoren do 20. travnja 2026. godine.

Više informacija je dostupno ovdje.

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Plenković otkrio nove cijene goriva

Objavljeno

na

Objavio/la

Vlada je na današnjoj sjednici donijela model i opseg državne intervencije u cijene goriva, nakon što je rast cijena energenata na svjetskom tržištu potaknut novim poremećajima na Bliskom istoku.

Do poremećaja na tržištu došlo je nakon zatvaranja Hormuškog tjesnaca, jednog od ključnih svjetskih energetskih pravaca, objasnio je premijer Andrej Plenković. Također, nadodao je kako “cijene nafte na svjetskom tržištu danas iznose između 107, 106 i 105 dolara po barelu, a barel sirove nafte, prije izbijanja sukoba, iznosio je 71 dolar.” Samim time, na izvanrednoj sjednici Vlade izmijenjene su Uredba o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata te Uredba o visini trošarine na energente i električnu energiju.

Način na koji će se to izvesti, prema riječima premijera, je sljedeći:

Prvo će se odrediti baza za utvrđivanje cijena goriva po dvotjednom obračunskom razdoblju, zatim će se u određenoj mjeri sniziti iznos premije energetskih subjekata koji se bave trgovinom naftnih derivata te će se sniziti trošarine za dizelsko gorivo.

Cijena plavoga dizela je trenutno 0,80 eura po litri. Da nema mjere Vlade, ta cijena bi sutra bila 1,06 eura po litri. Zbog mjera Vlade cijena će biti 0,89 eura po litri.

Trenutna cijena dizela bez aditiva je 1,48 eura po litri. Da nema intervencije, ta cijena bi sutra bila 1,72 eura po litri. Zbog mjera Vlade cijena će biti 1,55 eura po litri. 

Eurosuper po litri iznosi 1,46 eura. Da nema mjere Vlade, ta cijena bi sutra bila 1,55 eura. Zbog Vladinog poteza, cijena će biti 1,50 eura. 

Nastavite čitati

HOTNEWS

CITY ANKETA Dan žena na goričkim ulicama

Objavljeno

na

Objavio/la

Za ljubav je potrebno dvoje, ali ovaj je vikend u fokusu – žena.

Zašto je važno obilježavati Dan žena, kako to čine naši Velikogoričani i koji su njihovi savjeti – pogledajte u videu:

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Velikogoričanke povodom Dana žena dobile cvijeće od gradonačelnika Ačkara

Objavljeno

na

Objavio/la

Uoči Međunarodnog dana žena koji se obilježava ove nedjelje 8. ožujka, gradonačelnik Krešimir Ačkar, danas je čestitao sugrađankama njihov dan.

Na Tržnom centru, gradonačelnik je zajedno sa suradnicima, dijelio cvijeće sugrađankama i pritom poručio: 

“Tradicionalno već uoči dana žena, druženje s našim sugrađankama gdje vrlo jednostavno i kratko, naša je potreba samo reći jedno veliko hvala svim našim majkama, svim našim sugrađankama, svim našim sestrama, svim našim bakama na svemu što čine u našim životima, a čine ga prekrasnim, čine ga lijepim i ne bih uistinu ništa dalje mogao nadodati osim toga da im želim reći jedno veliko hvala i sretan vam drage žene, majke, kraljice, sretan vam dan žena.”

Na naše pitanje da li je osim građanki darovao i svoje zaposlenice kao i svake godine, gradonačelnik Velike Gorice odgovorio je:
“Kao i svake godine, i zaposlenice u gradskim ustanovama, dječjim vrtićima, muzeju, pučkom otvorenom učilištu, kao jedno veliko hvala za sve što i one čine i žrtvu koju podnose da bi naš grad bio što kvalitetniji, što ljepši i što poželjniji za život.”

Međunarodni dan žena posvećen je borbi za ravnopravnost, prava žena i njihov doprinos društvu. Ovakve simbolične geste često su prilika i za neposredan susret građana s predstavnicima lokalne vlasti. Sadnice cvijeća su brzo pronašle svoje vlasnice, a brojne sugrađanke pritom su iskoristile trenutak za kratko druženje i razgovor s gradonačelnikom.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Zagrebačka županija poziva gradove i općine na izradu programa priuštivog stanovanja

Objavljeno

na

Objavio/la

Zagrebačka županija pozvala je sve gradove i općine da u najkraćem mogućem roku započnu s izradom programa priuštivog stanovanja. Sastanak s gradonačelnicima i načelnicima održan je kako bi se raspravilo o obvezama i mjerama koje će proizaći iz Nacrta prijedloga Zakona o priuštivom stanovanju.

„Kroz nacionalni plan stambene politike za razdoblje 2025. – 2030. za priuštivo stanovanje bit će dostupno 1,5 milijardi eura, a kroz Višegodišnji financijski okvir 2028. – 2034. dodatnih 3,5 milijardi eura“, izjavio je zamjenik župana Damir Tomljenović, naglasivši kako se radi o iznimnoj prilici, ali i velikoj odgovornosti za sve jedinice lokalne samouprave u županiji.

Tomljenović je objasnio da program uključuje definiranje potreba, ustupanje zemljišta ili osnivanje prava građenja, sufinanciranje gradnje, oslobađanje od komunalnog doprinosa te mogućnost zajedničke provedbe projekata između više općina i gradova. Ciljne skupine su mladi do 45 godina i obitelji s djecom, građani deficitarnih zanimanja, ranjive skupine te osobe starije od 65 godina ili s invaliditetom. U slučaju da lokalne jedinice nemaju kapacitete za provedbu stambene politike, zadaće će preuzeti Zagrebačka županija. Gradovi i općine pozvani su, nakon stupanja Zakona na snagu, što prije izraditi vlastite programe priuštivog stanovanja, koji će biti preduvjet za korištenje dostupnih sredstava.

Foto: Zagrebačka županija

Nastavite čitati

Reporter 457 - 26.02.2026.

Facebook

Izdvojeno