Povežite se s nama

Vijesti

Rock and roll kao stil života

Željko Posavec sakupio oko 4 500 longplejki, oko 200 singlica, oko 6200 CD-a, knjige o rock and rollu..

Objavljeno

na

Sve je krenulo prije nekoliko dana u jednom ugostiteljskom lokalu u Novom Čiču dok se ispijala prva pivica ili što već..Za dva suprotna stola sjedila su dva super iskusna gospodina umjetničke vanjštine s podužom, već sijedom kosom i brkovima. Prvi će-“..Nemaš ti pojma o glazbi i gdje si bio dok sam ja puštao hitove u “Opatiji bajnoj, biseru našega mora..” još dok je tamo uživo pjevao legendarni Ivo Robić”-bilo je osorno ali ipak i dobroćudno pitanje prvog. Slijedio je odgovor u istom stilu, “Daj ne laprdaj, ti i tvoja muzika. Čast Robiću ali ja sam dubinski rocker a ne abecedni kojem su dosezi Beatlesi, Rolling Stonesi, Bee Gees ili Beach Boysi. Jesi li ikad čuo za Black Sabbath ili Led Zeppelin? Imam doma više tisuća long play ploča i CD-ea a ti mi sad nešto pričaš..” Autor teksta se odmah svrstao među one spomenute “ne dubinske” rockere kojima su dosezi Stonesi, Bee Gees i možda Donovan, Joe Cocker ili Solomon Burke. Ipak smo ovog puta zaobišli gospodina s Kvarnera koji uz Robića još voli i NK Orijent i NK Rijeku a zainteresirali se za ovog dubinskog rockera, Željka Posavca. Uz pomoć zajedničkog znanca i prijatelja Drage Belužića, posjetili smo ga u domu u Poljani Čičkoj. Dočekalo nas je ogromno svježe pokošeno dvorište, veliki dobrodušni pas čuvar, fantastično sređena obiteljska kuća u dvije etaže, rock glazba s gramofona, koji ima dijamantnu iglu (tako kaže domaćin) mnogo original velikih uokvirenih fotografija rockera i mnogo gramofonskih long play ploča i CD-ea. Čudo jedno!!! Željko Posavec najprije je pojasnio. “Ovo sada s gramofona roka grupa Disturbed, u prijevodu “uznemiravanje”. To je snimka koncerta Live at red rocks održanog u kanjonu Kolorada u Americi na Crvenom stjenjaku. Nešto fantastično!”-uvodno nam je otkrio iskusni roker Željko a onda je započela šetnja i upoznavanje rokerovog doma koji je za City portal otvorio sva vrata kuče i vlastitog srca. “Rođen sam 1956. u Zagrebu u Ilici na Črnomercu u blizini ciglane. Pohađao sam OŠ Pavlek Miškina. Sve je krenulo kad sam imao 12 godina, kupnjom singlice Beatlesa Hey Jude. Vidite, započeo sam abecednim redom. Negdje 1969., nabavio sam Black Sabbath i oduševljen krenuo, kako ste rekli, dubinski. Danas imam oko 4,5 tisuće longplejki, nekoliko stotina singlica i oko 6,2 tisuća CD-ea. Veći dio je u stanu u Španskom a manji ovdje u Poljani. Skupljam i dalje, prije nekoliko dana uz pomoć frenda Drage, nabavio sam opet 35 dobrih starih albuma. Nije mi žao novaca, jednom se živi”-Željkov je stav. Živi uz suprugu koja nije bila kod kuče ali dolaskom pred uokvirenu fotografiju Jimi Hendrix gotovo je Željko suzu pustio. “Ovu fotografiju dobio sam od supruge za 62. rođendan i to mi je najdraži poklon kojeg sam u životu dobio. Supruga me razumije i podržava u svemu još od studentskih dana”-gotovo drhtavim glasom promrsio je žestoki rocker ali i dobričina s plemenitim srcem. Možda je na tren stigla primjetna tuga i zbog knjige o pokojnom Davidu Bowie koja se našla u blizini.

Foto: Mato Paviša

Željko Posavec i supruga bili su na stotine koncerata. Od Stonesa do Jethro Tull u domu sportova 13. listopada prošle godine. “Imam sačuvanih ulaznica koje to potvrđuju. Evo, RED HOT CHILI PEPPERS gledali smo 29. kolovoza 2012. na hipodromu u Zagrebu, LAA SLASH 26. lipnja 2015. na Šalati, spomenute JETHRO TULL, ZZ TOP 24. listopada 2002. u domu sportova a tu su već i ulaznice za koncert SKUNK ANANSIE 27. srpnja ove godine na Šalati. Bilo je zanimljivo na koncertu MONSTER MAGNET iz New Jersey u Tvornici. Najprije je svirala predgrupa od tri člana, zaboravio sam im ime, koja me oduševila. Nabavio sam tri piva i, kako govorim engleski, odnio im na pozornicu. Bili su oduševljeni i nakon kraćeg upoznavanja, više me nisu pustili s podija. Nekako sam se snašao i sudjelovao u njihovom šou na oduševljenje prisutnih ali i njih samih. Ispalo je fantastično i nezaboravno!”-prisjetio se Željac.

Foto: Mato Paviša

“Mnogi imaju predrasude da su rockeri možda pijanice, narkomani i nekakvi negativci ali tu su uglavnom u krivu. Osobito mi stariji i iskusniji smo mirni ljudi koji vole tu vrstu muzike i vole se dobro zabaviti. Volimo si međusobno i pomoći te surađivati na razne načine. Za primjer, drago mi je što ste me se sjetili i hvala redakciji City portala na medijskoj pozornosti ali jednako drago mi je i što sam upoznao srodnu dušu u smislu glazbe ili muzike koja mi je smisao života-“kazao je još Željko Posavec a obećali smo mu pokloniti original singlicu Parlophone Beatlesa Hey Jude jer on čuva inačicu domaće produkcije (možda bude i još poneko iznenađenje, kao longplejka Grupe 220 i Drage Mlinarec).

Foto: Mato Paviša

Posavec je u razgovoru još istaknuo da mu je najbolja i najdraža grupa Led Zeppelin. U nastavku šetne njegovom kućom, naišli smo na nove original uokvirene fotografije raznih grupa i pojedinaca. Bilo ih je čak i u Wc-u (?!) pa i kotlovnici gdje je bio i radio. U ovoj kući, glazba se ne gasi-kaže Željko. Ne smeta to ni susjedima a ni malenoj djeci iz susjedove kuće koja su ga oduševljeno došla pozdraviti. Posavec djece nema, ali to ne znači da uz njega ne rastu neki novi rockeri. Na kraju, zbog utakmice HNK Gorica- Hajduk moralo se oprostiti od ljubeznog domaćina i rock and rola. Tko se mogao tada i ponadati da nas je na našem najvećem stadiona u Velikoj Gorici pred 4 tisuće gledatelja čekao neki novi rock and roll i rezultat 3:0. Čestitamo!!!!

Vijesti

Stiže snijeg i poledica! Izdano narančasto upozorenje, građani pozvani na oprez

Civilna zaštita upozorava da je u zimskim uvjetima ključna i odgovornost svakog građanina.

Objavljeno

na

Objavio/la

Za subotu, 22. studenoga, prognostičari DHMZ-a izdali su narančasto upozorenje zbog snijega i poledice, a službe diljem Hrvatske posljednjih su dana održale niz pripremnih sastanaka kako bi bile spremne na moguće izvanredne situacije. Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-a poručuje da su sve operativne snage mobilizirane, dok se građanima savjetuje pojačan oprez i praćenje uputa nadležnih.

U gradovima i općinama koordinirani su planovi za postupanje u slučaju nepovoljnih vremenskih uvjeta, od pripremljene mehanizacije i materijala za posipavanje do mogućih zatvaranja i označavanja prometnica. Spremni su i kapaciteti za smještaj osoba koje bi se eventualno našle u izolaciji, dok Županijski centri 112 najavljuju pojačani režim rada zbog očekivanog rasta broja poziva.

Civilna zaštita podsjeća da odgovornost u zimskom razdoblju ne nose samo službe, nego i sami građani. Preporučuje se redovito praćenje prognoza i upozorenja DHMZ-a, kao i prilagodba vožnje snježnim i zaleđenim kolnicima. Vozačima se savjetuje korištenje propisane zimske opreme, smanjenje brzine te provjera stanja na cestama putem HAK-a.

U slučaju da snijeg onemogući izlazak iz kuće ili pristup osnovnim potrebama, građani mogu nazvati 112, osobito ako je riječ o hitnoj medicinskoj pomoći, potrebi za veterinarom, energentima ili nužnim namirnicama.

Upozorenja se odnose i na kretanje na otvorenom: preporučuje se izbjegavanje nepotrebnih izlazaka, hodanje očišćenim površinama, korištenje obuće s protukliznim potplatima te oprez u blizini zgrada i drveća zbog mogućeg padanja snijega ili leda. Posebno se naglašava da treba izbjegavati zaleđene površine, osobito jezera i bare, jer tanak ili sivkast led može biti iznimno opasan.

Vlasnicima kuća i poslovnih prostora poručuje se da redovito čiste prilaze i pločnike, posipaju ih solju ili pijeskom te uklone snijeg s krovova ako postoji rizik od padanja. Vozačima se također savjetuje da prije kretanja u promet u potpunosti očiste snijeg i led s vozila te ne parkiraju ispod krošnji i pročelja s kojih bi materijal mogao pasti. Kako bi se izbjegli požari i trovanja ugljičnim monoksidom, građanima se preporučuje pridržavanje uputa o sigurnom korištenju sustava grijanja.

Nastavite čitati

Vijesti

Kad se brak raspadne, roditeljstvo mora opstati! Saznajte kako

Stručna edukacija donosi ključne informacije o roditeljskim odnosima, pravnim aspektima i izazovima koji prate razvod.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Vidal Balielo Jr./pexels.com

U utorak, 25. studenoga 2025., u Područnoj knjižnici Galženica u Velikoj Gorici održat će se predavanje o tome kako roditelji mogu uspješno funkcionirati nakon razvoda. Program počinje u 18 sati, a vodit će ga Andrea Ravlić iz Obiteljskog centra, koja će okupljenima objasniti što ih čeka u procesu razvoda te kako zaštititi dobrobit djece u novim obiteljskim okolnostima.

Razvod, osim što donosi velike emocionalne i životne promjene, pred roditelje postavlja i zahtjevnu zadaću, očuvati stabilnost i sigurnost djece dok se obiteljska dinamika mijenja. Predavanje u Galženici fokusirat će se upravo na tu tranziciju te će ponuditi pregled formalno-pravnih postupaka, poput načina razvoda i uređenja roditeljske skrbi.

Sudionici će moći čuti i razlike između suradničkog i konfliktno ili natjecateljskog suroditeljstva, uz naglasak na utjecaj roditeljskih sukoba na djecu. Bit će riječi i o formiranju novih obiteljskih struktura, uključujući uloge maćehe i očuha, kao i o praktičnim savjetima za izgradnju suradničkog odnosa nakon prekida partnerske veze.

Predavanje je otvoreno za sve zainteresirane roditelje koji prolaze ili su već prošli kroz razvod te žele dodatnu podršku u očuvanju stabilnog i funkcionalnog odnosa s djecom. Ulaz je slobodan.

Nastavite čitati

Vijesti

Besplatno i anonimno testiranje na HIV i SPI u Zagrebu! Evo gdje i kada

HZJZ provodi brzo testiranje na HIV te anonimno savjetovanje i analize urina na sedam čestih spolno prenosivih infekcija, sve bez uputnice i potpuno besplatno.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Anna Shvets/pexels.com

U sklopu Europskog tjedna testiranja, koji se obilježava do 24. studenoga, Hrvatski zavod za javno zdravstvo omogućuje građanima besplatno i anonimno testiranje na HIV i sedam spolno prenosivih infekcija. Testiranje se provodi u Rockefellerovoj ulici u Zagrebu, od 15 do 19 sati. Cilj je potaknuti ranu dijagnostiku i pravovremeno liječenje među osobama koje su u povećanom riziku.

Europski tjedan testiranja obilježava se sedmu godinu zaredom, a zemlje sudionice nastoje građanima približiti važnost provjere vlastitog statusa i ranog otkrivanja infekcija. HZJZ se uključio u inicijativu kroz Nacionalni program “Živjeti zdravo”, nudeći brzo testiranje na HIV čiji je rezultat poznat već nakon nekoliko minuta.

Postupak započinje kratkim razgovorom sa savjetnikom, nakon čega se iz prsta uzima nekoliko kapljica krvi. Paralelno, provodi se i anonimno testiranje na sedam spolno prenosivih infekcija, klamidiju, gonoreju, mikoplazme, ureaplazme i trihomonas, analizom uzorka urina. Za testiranje urina potrebno je da osoba ne mokri dva sata prije pregleda. Rezultati su dostupni idućeg dana, pod šifrom dodijeljenom prilikom savjetovanja, pojasnila je voditeljica savjetovališta Lana Kasumović.

Testirati se mogu punoljetni građani, dok je maloljetnicima potrebna suglasnost i pratnja roditelja ili skrbnika. Međutim, savjetovanje o spolnom zdravlju dostupno je svima, bez obzira na dob.

HZJZ podsjeća da HIV može godinama biti bez simptoma, a da zaražena osoba i dalje može prenijeti virus. Najčešći put prijenosa je nezaštićen spolni odnos te kontakt sa zaraženom krvlju, dok se HIV ne prenosi uobičajenim socijalnim kontaktom. Pravovremeno liječenje omogućuje postizanje nemjerljive količine virusa u tijelu, što znači i potpunu neprenosivost na seksualne partnere,

Slična pravila vrijede i za ostale infekcije, mnoge ne moraju izazvati simptome, a neliječene mogu dovesti do ozbiljnijih upala i komplikacija. Zbog toga je ključno redovito testiranje i odgovorno spolno ponašanje, osobito kod osoba koje mijenjaju partnere ili ne koriste zaštitu.

Nastavite čitati

Vijesti

Sudar u Sisačkoj ulici dodatno usporio jutarnji promet

Objavljeno

na

Objavio/la

Jutros se dogodio sudar u Sisačkoj ulici. Situaciju dodatno otežavaju radovi koji se nalaze nešto niže niz cestu, zbog kojih je ionako pojačana gužva.

Detalji nesreće još uvijek nisu poznati. Građanima se savjetuje zaobiđu taj dio ako je moguće dok se situacija ne riješi.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Svečano obilježene 45 godina Biblioteke Albatros

Objavljeno

na

Objavio/la

Jubilej 45. obljetnica Biblioteke Albatros obilježena je danas (četvrtak, 20.11.2025., početak u 19 sati) u Gradskoj vijećnici Pučkog otvorenog učilišta u Velikoj Gorici. Uvodnu riječ imao je Stipe Bilić, voditelj izdavačke djelatnosti POU-a, koji je dao kratki pregled osnutka, djelovanja i izdavačke djelatnosti Biblioteke Albatros. Ravnateljica POU-a Anita Pišković prigodnim riječima pozdravila je posjetitelje te dodijelila zahvalnice utemeljiteljima i urednicima Biblioteke Albatros.

Velika Gorica, 20.11.2025. 45 godina Biblioteke Albatros. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 20.11.2025. 45 godina Biblioteke Albatros. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Biblioteka Albatros utemeljena je 1980. godine kako bi mladi i nepoznati pisci dobili prilikupredstaviti svoja književna ostvarenja široj čitalačkoj publici. Biblioteka Albatros trebala je objediniti mnoge sredine kroz književno stvaralaštvo , ali je na kraju ostala samo velikogorička i usprkos tome postala poznata diljem Hrvatske, a i šire.

Velika Gorica, 20.11.2025. 45 godina Biblioteke Albatros. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 20.11.2025. 45 godina Biblioteke Albatros. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Već prve godine 1980. tiskano je šest knjiga, koje su nekim autorima bile književni prvijenci, koji su kasnije obilježili hrvatsku književnost. Među njima treba istaknuti Zlatu Cundeković, Maju Gjerek i Renea Matoušeka, hrvatskog branitelja ubijenog u Vukovaru. Dvije autorice prvih izdanih knjiga Biblioteke Albatros su Zlata Cundeković i Jolanda Marija Pažanin.

Velika Gorica, 20.11.2025. 45 godina Biblioteke Albatros. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 20.11.2025. 45 godina Biblioteke Albatros. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 20.11.2025. 45 godina Biblioteke Albatros. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Biblioteka Albatros je kroz svoju dosadašnju djelatnost objavila mnoge značajne knjige: Monografija Grada Velike Gorice, Povijest plemenite općine turopoljske Ivana Rožića, monografije likovnih umjetnika Dragutina Trumbetaša, kao i njegove romane, Mate Lovrića, Mladena Mikulina i drugih, kao i mnogobrojne slikovnice za najmlađe i knjige dobitnika Književne nagrade Albatros.

Do danas u Biblioteci Albatros izdane su 144 knjige: 44 zbirke pjesama, 43 romana, 23 djela publicistike, 16 monografija, 15 slikovnica i jedna zvučna knjiga. Pisana riječ ostaje vječni spomen na događaje i ljude stoga Biblioteka Albatros, koja je ostavila svoj trag kroz ovih 45 godina djelovanja, planira i u budućnosti dati prigodu piscima i istraživačima da njihovi radovi budu ukoričeni i dostupni svima.

Na kraju treba reći veliko hvala inicijatorima, osnivateljima, urednicima, grafičarima, ilustratorima, kao i svima onima koji su na bilo koji način sudjelovali u stvaranju i radu Biblioteke Albatros.

Velika Gorica, 20.11.2025. 45 godina Biblioteke Albatros. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 20.11.2025. 45 godina Biblioteke Albatros. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Uz podsjećanje na početke Biblioteke Albatros u drugom dijelu večeri promovirane su i dvije knjige u izdanju Biblioteke Albatros o Novom Čiču: Novo Čiče – autor Đuro Mesić i KUD Čiče – Naših dvadeset godina. Uvod je prezentirala dr.sc. Petra Batelja Majić, a zatim su govorili Đuro Mesić i vlč. Marijan Prepeljanić.

Velika Gorica, 20.11.2025. 45 godina Biblioteke Albatros. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 20.11.2025. 45 godina Biblioteke Albatros. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Glazbeni dio večeri odlično je otpjevala vokalna skupina starije životne dobi KUD-a Čiče. Nakon službenog dijela uslijedilo je druženje uz piće i domaće kolače.

Galerija fotografija

 

 

Nastavite čitati

Reporter 455 - 17.11.2025.

Facebook

Izdvojeno