Povežite se s nama

Moja županija

Proslavljen Dan grada Zaprešića

Objavljeno

na

Grad Zaprešić proslavio je svoj dan. U nizu događanja, središnja svečanost bila je sjednica Gradskoga vijeća, za koje je gradonačelnik Željko Turk ustvrdio da Zaprešić u svojoj povijesti nikada nije imao toliko investicija, kao danas, a koje se paralelno realiziraju.

 

„Pred nama je nastavak gradnje ceste do Jablanovca, kao i gradnja 35 milijuna vrijednoga čvorišta, silaska s autoceste kod West Gatea. To je vrlo važno za daljnji razvoj gospodarske zone s pola milijuna kvadrata sto posto komunalno uređenoga prostora. Očekujemo novi gospodarski zamah u ovoj zoni“, rekao je Turk. Istaknuo je i gradnju južne obilaznice, prometnice koja će osjetno rastereti promet u središtu Zaprešića, otvoriti nove mogućnosti razvoja zaprešićkoga kraja prema Sloveniji te omogućiti bolju povezanost gradskih naselja.

 

„U planu je i gradnja željezničko-autobusnog terminala, na lokaciji glavnoga željezničkog kolodvora. Projekt uključuje i modernizaciju željezničke pruge Zaprešić-Zabok, što je preduvjet za uvođenje integriranoga javnog prijevoza“, rekao je Turk. Posebno je istaknuo obnovu kompleksa „Novi dvori“.

 

„Ministarstvo regionalnoga razvoja odobrilo nam je 5 milijuna kuna za izradu projektne dokumentacije za projekt ‘Novo ruho Novih dvora’“, izjavio je Turk, dodavši da se obnavlja i Vršilnica, jedan od najpoznatijih zaprešićkih objekata kulture. Istaknuo je da je razvoj turizma, temeljen na kulturi, povijesnoj i prirodnoj baštini, jedna od strateških mjera razvoja grada. Govorio je i o ulaganjima u školstvo. U tijeku je dogradnja postojeće zgrade OŠ Kupljenovo, a učenike ove škole već iduće školske godine dočekat će i nova sportska dvorana. Uređen je okoliš PŠ Pojatno, a u cijelosti je obnovljena PŠ Jablanovec.

 

Trenutno se u Zaprešiću uređuje i Turistička zona „Zajarki“, a svojevrsni „preporod“ doživjet će i gradski trgovi dr. Franje Tuđmana i Ivana Pavla II. Gradonačelnika posebno veseli projekt „Novo lice starog centra“.

 

„Selidbom vatrogasaca i komunalaca na nove lokacije, stvoreni su preduvjeti da starom dijelu Zaprešića, u narednom vremenu, udahnemo novi život“, rekao je.

Na svečanoj sjednici govorili su gorički gradonačelnik Dražen Barišić te gradonačelnik Senja Darko Nekić, a ispred Zagrebačke županije zamjenik župana Damir Tomljenović.

 

„Prije svega bih čestitao gradskoj upravi na čelu s gradonačelnikom na zaista zavidnom broju projekata koji su pokrenuti u zadnjih godinu dana. Moram istaknuti da u dijelu tih projekata sudjeluje i Zagrebačka županija, a ono na što sam posebno ponosan su upravo zajednički projekti u školstvu. Mogu najaviti da nakon značajnog ulaganja u OŠ Ljudevita Gaja Županija upravo radi na stvaranju uvjeta da pomognemo i u projektu koji je grad već započeo, a to je škola u Kupljenovu“, rekao je Tomljenović. Govorio je i o potrebi decentralizacije države.

 

„Formiranjem novoga saziva Sabora RH stekli su se uvjeti da dobijemo novu, stabilnu Vladu, koja će konačno krenuti u decentralizaciju Hrvatske, o kojoj se stalno govori. Vjerujem kako će Vlada u regionalnoj i lokalnoj upravi tražiti svoje partnere, na dobrobit svih naših građana“, zaključio je Tomljenović.

 

Prigodno su uručena i javna priznanja. Nagrada Grada Zaprešića dodijeljena je Hrvatskim cestama, povelju su primili „Inker d.d.“, „Trajbar team“, Grad Kaštela, Centar za mladež Zaprešić i Mješoviti pjevački zbor „Ban Josip Jelačić“. Plaketu je dobila Marica Barišić-Ružić, medalju Vito Košar, Marko Martinjak, Tihana Živković, Letizija Čibarić, Matej Brnčić i „Drvostil“, a zahvalnicu Tatjana Kink i Hrvoje Banaj.

 

foto: Zagrebačka županija

Foto: Zagrebačka županija


 

Moja županija

Mali, šareni i krhki letači najljepši su stanovnici planeta, a ima ih više od tisuću vrsta

Povodom Dana planeta Zemlje na samoborskom Autobusnom kolodvoru izloženo je 40 predivnih fotografija leptira.

Objavljeno

na

Objavio/la

Povodom Dana planeta Zemlje na samoborskom Autobusnom kolodvoru izložene su predivne fotografije nevjerojatnih letača – leptira. Kroz izložbu ‘Najljepši stanovnici Planeta’ možete vidjeti 40 fotografija, i to Stanislava Gomboca, međunarodnog istraživača leptira, zatim Tomice Rubinića velikog zaljubljenika u prirodu s 35-godišnijm fotografskim iskustvom, Vlade Pirša zaljubljenika u pejzažnu i macro fotografiju te profesionalnog nagrađivanog fotografa Petra Sabola.

Foto: Petar Sabol

– Leptiri, šareni maleni letači, oduvijek nas fasciniraju svojim bojama, šarama, raznolikošću i mistikom. Prepoznajući važnost leptira za okoliš JU Zeleni prsten već nekoliko godina provodi istraživanja dnevnih i noćnih leptira kojima se želi utvrditi brojnost vrsta i populacija, ugroženost te načine i mogućnosti zaštite. Dosadašnja istraživanja pokazala su iznimno bogatstvo s više od 1000 vrsta, zahvaljujući još uvijek velikoj raznolikosti i očuvanosti staništa u našoj županiji. Svakim istraživanjem dodatno se otkrivaju nove vrste, većinom noćne, kojih ima desetak puta više nego dnevnih – istaknula je ravnateljica Javne ustanove Zeleni prsten Zagrebačke županije dr.sc. Tatjana Masten Milek.

Foto: JU Zeleni prsten

Davor Žerjav, autor nekoliko knjiga na temu fotografije napisao je u svom osvrtu o izložbi kako je ljepota leptira sadržana u njihovim krilima, krhkoj građi i nježnosti i nečujnom letu.

– Ljepota je u linijama i krivuljama, teksturama i koloritu, u proporcijama tijela, krila, ticala i očiju. Priroda nam je održala lekciju iz ljepote. Leptiri su zbog toga savršen motiv za ljudsko stvaralaštvo. Bez čovjeka, leptir ne bi bio estetski subjekt, a bez leptira čovjek ne bi u potpunosti naučio lekciju o prirodnoj ljepoti. Prirodu i njezine ljepote moramo sačuvati. Jer bez te ljepote ne bi bilo niti umjetnosti, niti nas – piše Žerjav.

Foto: Tomica Rubinić

Jedan od autora fotografija Vlado Pirša otkrio je posjetiteljima izložbe “tajne zanata” i dao nekoliko korisnih savjeta kako fotografirati leptire.

Izaslanica župana Zagrebačke županije, pročelnica Upravnog odjela za kulturu, sport, tehničku kulturu i civilno društvo dr.sc. Jadranka Dujić Frlan, oduševljena ljepotom fotografija zaželjela je da izložba dalje nastavi putovati kako bi je što više ljudi vidjelo i moglo uživati u pravim umjetničkim djelima.

Foto: Tomica Rubinić

Izložba se može razgledati do kraja svibnja svaki dan u prostoru Autobusnog kolodvora Samobor.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Milijun eura za uređenje društvenih domova, škola i rekonstrukciju nerazvrstanih cesta

Objavljeno

na

Zagrebačka županija poziva gradove i općine na svom području da se prijave na javni poziv za  za sufinanciranje izgradnje i uređenja infrastrukture na ruralnim prostorima. Za tu namjenu Zagrebačka je županija osigurala milijun eura bespovratnih sredstava.

Gradovi i općine mogu prijaviti svoje projekte izgradnje ili rekonstrukcije nerazvrstanih cesta te izgradnju, adaptaciju, sanaciju i opremanje područnih škola i objekata društvene namjene poput vatrogasnih i društvenih domova, dječjih igrališta, sportskih građevina, groblja i dr., pri čemu je važno naglasiti da i sami trebaju imati planirana sredstva za financiranje prijavljenih projekata u svom proračunu.

Prihvatljivi su troškovi rada, opreme i usluga iz područja ruralne infrastrukture sukladno stavkama financijskog plana i troškovnika projekta, a Zagrebačka županija sudjelovat će u sufinanciranju prijavljenog projekta s najviše 70.000 eura.

Inače, u protekle tri godine Zagrebačka županija sufinancirala je kroz mjere ruralnog razvoja izgradnju i uređenje 17 nerazvrstanih cesta, 44 društvena/ vatrogasna doma sa pratećom infrastrukturom, 13 dječjih igrališta, 5 vrtića, 9 sportskih građevina sa pratećom infrastrukturom, 8 uređenja groblja sa pratećom infrastrukturom i 3 područne škole, a za spomenute investicije osigurano je gotovo 2 milijuna eura.

Javni poziv otvoren je do 15. svibnja.

Nastavite čitati

Moja županija

Jedinstveni arheloški nalazi u Mariji Gorici dokazuju preradu željeza staru 2500 godina

Svi pronađeni nalazi i predmeti nakon restauracije i znanstvenih prezentacija bit će trajno pohranjeni u muzeju Brdovec.

Objavljeno

na

Na arheološkom lokalitetu Sveti Križ u Zagrebačkoj županiji, na području Općine Marija Gorica, pronađeni su jedinstveni nalazi života stanovnika željeznog doba, a riječ je o stambenim jedinicama 9×8 metara. Prema riječima voditeljice istraživanja Janje Mavrović Mokos, taj je podatak iznenađujuć obzirom da su u to doba građene kuće manjih dimenzija.

– Na ovom arheološkom lokalitetu kopamo od 2019. godine i pronašli smo za sada tri stambena objekta, od čega smo dva u potpunosti istražili. Riječ je o kućama koje su bile građene konstrukcijski; imale su stupove ukopane u zemlju, sa drvenim planjkama koje su oblagane kućnim lijepom, odnosno blatom pomješanim sa pljevom, što je bila karakteristična gradnja Turopolja, Prigorja i Zagorja  – istaknula je Mokos.

Značajno otkriće na ovom lokalitetu je i kovačnica sa metalurškom peći, depozit limonita od čega se dobiva željezo te velika količina metalnih predmeta. Ovi jedinstveni arheološki nalazi u Hrvatskoj, zbog svojeg značaja ujedno su i europski arheološki lokalitet, budući da je ovo gradinsko naselje staro 2.500 godina.

U neposrednoj blizini pronađen je i ritualni objekt, te velika zbirka metalnih predmeta poput oruđa i oružja te dijelova odjeće.

–  Pronašli smo nekadašnje kopče, takozvane fibule koje su povezivale odjeću a specifične su za lokalitete sjevernog Jadrana i Italije, zatim noževe, vrhove kopalja i to u zaista velikom broju, što nije slučaj u sličnim nalazištima recimo u Sloveniji – dodala je voditeljica istraživanja i istaknula kako nalazi datiraju iz 6. i 5. stoljeća prije Krista.

Ovi vrijedni nalazi života na našem području od iznimne su važnosti jer daju uvid u razvoj vještina, način gradnje, te dokazuju razvijenost stalnih naselja, stoga će se materijali s ovog arheološkog lokaliteta Sveti Križ i obližnjeg novopronađenog lokaliteta Gračec u općini Brdovec restaurirati uz pomoć Zagrebačke županije.

– U fazi smo dogovaranja sa Općinom Marija Gorica i Regionalnom razvojnom agencijom Zagrebačke županije da zajednički prijavimo projekt kao oblik prezentacije koji će biti dostupan javnosti, kao i osmislili sadržaje koji će na zanimljiv način progovoriti o ovom lokalitetu – najavila je pročelnica za kulturu, sport, tehničku kulturu i civilno društvo Zagrebačke županije Jadranka Dujić Frlan.

Istraživanje lokaliteta financira se kroz projekt Hrvatske zaklade za znanost i uz pomoć Zagrebačke županije koja je osigurala sredstva za restauraciju arheoloških nalaza što je ključni korak za prezentaciju javnosti.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Ekipa iz OŠ Velika Mlaka prva na županijskom Robokup natjecanju

Ekipu su činili učenici Jakov, Borna i Petar, a vodio ih je mentor i profesor Josip Gudelj.

Objavljeno

na

Ekipa iz Velike Mlake u sastavu Jakov Gudelj iz 8. b, Borna Krasić iz 6. c i Petar Pofek iz 7. B pod vodstvom mentora i profesora Josipa Gudelja, sa 63 boda osvojili su prvo mjesto na 17. Robokup natjecanju održanom u OŠ Ivane Brlić – Mažuranić iz Prigorja Brdovečkog.

Na ovo županijsko natejecanje prijavilo se 10 ekipa, a odazvalo se njih 7 iz tri osnovne škole i četiri udruge. Učenici viših razreda osnovne škole natječu se iz elementarne robotike, a ekipe se sastoje od tri učenika osnovnih škola, udruga ili posebnih odjela osnovnih škola od petog do osmog razreda koje na natjecanje dovodi mentor.

Učenici su kroz tri sata rješavali tri zadatka. Prvi zadatak je bio spojiti strujni krug prema zadanoj shemi, prepoznati elemente strujnog kruga i razumjeti način rada alarmnog sustava U drugom zadatku učenici su programirali mikroupravljačko sučelje za simulaciju pretvorbe binarnih u dekatske brojeve, a treći je bio programiranje robotskog vozila koje je trebalo pratiti liniju, zaobilaziti prepreku te izgura zadane valjke u označena područja kao i parkiranje u označeno polje.

Foto: OŠ Velika Mlaka

Učenike su ocjenjivali mentori podijeljeni u dvije grupe kako bi se izbjeglo ocjenjivanje vlastite ekipe.

Drugo mjesto pripalo je ekipi Kovačići iz OŠ Ante Kovačića iz Marije Gorice pod mentorstvom Igora Jurišića, a treća je bila ekipa Foto, film, video amateri Anina iz Općine Luka, a vodio ih je mentor Mladen Božić.

Inače, prvi Robokup održan je 2008. godine u Zagrebu, a do sada je održano šesnaest natjecanja s ciljem popularizacije robotike i tehničke kulture u cjelini.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

WRC Rally zatvara neke prometnice u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji

Večeras od 18:30 slijedi svečani start na Zagrebačkim fontanama.

Objavljeno

na

Objavio/la

Zbog održavanja automobilističkog spektakla WRC Croatia Rallyja od 18. do 21. travnja 2024. godine u Gradu Zagrebu, Zagrebačkoj županiji, Karlovačkoj županiji, Primorsko-goranskoj županiji, Varaždinskoj županiji i Krapinsko-zagorskoj županiji od petka, 12. travnja na snazi je izmijenjen prometni režim.

Sportska priredba održava se na dijelu lokalnih, županijskih i državnih prometnica i parkirališta.

– Prijavljeno je 68 posada iz 35 zemalja čiji natjecateljski program počinje danas probnim brzincem, tzv. shakedownom pokraj Okića od 9 do 15 sati, dok od 18:30 slijedi svečani start na Zagrebačkim fontanama. Stratom će prodefilirati sve posade, a koje će popratiti i ove godine velik broj posjetitelja – govori nam Marko Šivak član organizacijskog odbora.

Slijedom toga, danas od 11 sati do ponoći za potrebe ceremonijalnog starta, planirano je zatvaranje prometa zapadnog kolnika Ulice Hrvatske bratske zajednice u Zagrebu od raskrižja s Ulicom grada Vukovara do raskrižja sa Slavonskom avenijom kojom prilikom će se uspostaviti privremena regulacija prometa.

Alternativni pravci na kojima neće biti ograničenja u prometu su: Ulica Grada Vukovara – Savska, Ulica Grada Vukovara – Držićeva avenija, Avenija Dubrovnik – Most mladosti – Držićeva avenija, Avenija Dubrovnik – Jadranski most – Selska cesta – Ilica, Slavonska avenija – Zagrebačka avenija – Ljubljanska avenija, Avenija Dubrovnik od rotora Remetinec do rotora Zapruđe.

Foto: Croatia Rally/Mario Pavlović

Nakon svečanog ceremonijala, od petka 19. travnja do nedjelje 21. travnja održat će se ukupno 20 brzinskih ispita kroz pet hrvatskih županija.

– To je ukupno 283 trkača kilometra, a kada se pridodaju vožnje između dva brzinska ispita iznosi gotovo 1500 kilometara. Bit će to veliki izazov za posade i automobile koji su zaista čudo tehnike – dodaje Šivak.

Utrke se održavaju na području Grada Samobora stoga ćete morati voziti po obilaznim pravcima okolnih prometnica. Prvo će se sutra voziti u Okiću,, a u subotu na relaciji  Smerovišće – Grdanjci i Stojdraga – Gornja Vas te uu petak na području Jaske i to na relaciji Krašić-Sošice.

– Savjetujemo građane za razumijevanje te da poštuju privremeno postavljenu prometnu signalizaciju u skladu s uputama policijskih službenika i redarske službe – poručuju iz Policijske uprave zagrebačke.

Zbog održavanja startne ceremonije WRC-a i ZET-ove autobusne linije prometovat će izmijenjenim trasama i to sutra od 11 do 24 sata.

Među njima su i linije koje voze prema velikogoričkom kraju, a to su 268 Glavni kolodvor – Velika Gorica, 229 Glavni kolodvor – Odra – Mala Mlaka, 241 Glavni kolodvor – Veliko Polje, 310 Glavni kolodvor – Petrovina, 311 Glavni kolodvor – Cerovski Vrh, 313 (Glavni kolodvor – Vukomerić i 330 Glavni kolodvor – Velika Gorica.

A prometovat će s terminala Glavni kolodvor lijevo Ulicom grada Vukovara, desno Avenijom Marina Držića, desno Slavonskom avenijom, potom će skrenuti lijevo na Aveniju Većeslava Holjevca i nastaviti uobičajenim trasama do krajnjih odredišta. U smjeru Zagreba autobusi prometuju uobičajenim trasama. Za vrijeme posebne organizacije prometa, stajalište Lisinski – zapad neće biti u funkciji.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Reporter 436 - 11.04.2024.

Facebook

Izdvojeno