ktc
Povežite se s nama

Kultura

Predstavljena godišnja ‘razglednica’ Velike Gorice i Turopolja

Objavljeno

na

Izašao je velikogorički godišnjak, ljetopis grada koji na jednom mjestu predstavlja domaću književnost, umjetnost, kulturna zbivanja, društveni, politički i vjerski život, sport, školstvo, gospodarstvo, povijest, znanost i zabavu.

 

„Široka panorama zbivanja, široka panorama autora, imamo 40-ak priloga te isto toliko autora. Svatko piše o svojoj temi i području, a sve se to slijeva kao u pjesmi Dobriše Cesarića u jedan lijepi slap“, kaže urednik Ljetopisa Miljenko Muršić.

Ljetopis grada Velike gorice 26.02 (9)

Dokument vremena

 

Gradonačelnik Dražen Barišić za Ljetopis kaže kako je to godišnja razglednica grada i važan dokument vremena.

 

„Ono što okupi sve te događaje je ova knjiga. Pozivam sve koji mogu da je nabave i taj dokument vremena osiguraju i u vlastitom domu. Ljetopis može biti i poklon, koji će nekome približiti Veliku Goricu, pokazati tko su Velikogoričani, što su naslijedili, što danas jesu i kuda će sutra ići“, kazao je Barišić.

 

Ovjekovječen u goričkoj povijesti

 

Iz Pučkog otvorenog učilišta napominju kako svatko od nas ima priliku dati svoj doprinos i ostati ovjekovječen u goričkoj povijesti.

 

 „Koristim priliku da pozovem sve one ljude koji osjećaju da bi mogli napisati nešto o našem prekrasnom gradu i okolici, neka nam se svakako priključe za sljedeću godinu“, pozvala je ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Barbara Grđan Odrčić.

 

U dosadašnjih 12 izdanja na gotovo 3000 stranica našlo se 300-ak autorskih tekstova i više od tri tisuće fotografija.

 

Galerija fotografija:

HOTNEWS

Jurjevski sajam knjiga donosi bogatu ponudu izdanja u Veliku Goricu

Sadržaj je prilagođen i najmlađima, koji također mogu pronaći knjige primjerenog sadržaja, što sajam čini privlačnim za sve generacije.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: POUVG

U predvorju Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica, od 13. do 30. travnja održava se Jurjevski sajam knjiga, na kojem posjetitelji mogu pronaći raznolika izdanja po pristupačnim cijenama.

Sajam se organizira povodom Dana Pučkog otvorenog učilišta, a i ove godine sudjeluje Biblioteka Albatros, koja predstavlja dio svog izdavačkog opusa. Posjetiteljima su dostupne brojne publikacije koje nude uvid u povijest i baštinu Turopolja, čineći ih zanimljivima kako za lokalno stanovništvo, tako i za sve zainteresirane za ovaj kraj.

Posebno mjesto na sajmu zauzimaju autori nagrađeni Književnom nagradom Albatros. Njihova djela obuhvaćaju različite književne forme, od poezije i romana do zbirki kratkih priča, čime se dodatno obogaćuje ponuda.

Sadržaj je prilagođen i najmlađima, koji također mogu pronaći knjige primjerenog sadržaja, što sajam čini privlačnim za sve generacije.

Nastavite čitati

Kultura

Gostovanja KUD-ova uz potporu: na raspolaganju 150.000 eura

Natječaj ostaje otvoren do iskorištenja raspoloživih sredstava, a krajnji rok za prijavu je 15. prosinac 2026. godine.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Zagrebačka županija

Kulturno-umjetničke udruge iz Zagrebačke županije i ove će godine moći računati na financijsku potporu za gostovanja, budući da je Zajednica kulturno-umjetničkih udruga Zagrebačke županije otvorila javni poziv ukupne vrijednosti 150.000 eura.

Riječ je o sredstvima namijenjenima pokrivanju putnih troškova za nastupe i gostovanja, kako unutar Hrvatske, tako i u inozemstvu. Svaka udruga može prijaviti najviše dva projekta – jedno gostovanje u zemlji i jedno izvan njezinih granica.

Natječaj ostaje otvoren do iskorištenja raspoloživih sredstava, a krajnji rok za prijavu je 15. prosinac 2026. godine.

Sva potrebna dokumentacija, uključujući tekst javnog poziva i prijavne obrasce, dostupna je zainteresiranima, dok se dodatne informacije mogu dobiti putem telefona 01/6009-417 ili e-mail adrese [email protected].

Nastavite čitati

Kultura

FOTO PK Barbara osvojila pet zlatnih medalja na internacionalnom mažoret turniru Diamond baton

Objavljeno

na

Objavio/la

”Mlađe kadetkinje Plesnog kluba Barbara sudjelovale su na internacionalnom mažoret turniru 16. Diamond baton u Pančevu. Barbarice su osvojile 5 zlatnih medalja i ponosno se vratile u naše Turopolje. Osvojile su i specijalnu nagradu za najbolju koreografiju turnira ‘Mirakul’ – velika formacija mix.

Pančevo, 28.03.2026. Internacionalni turnir 16. Diamond baton. Foto: PK Barbara

Pančevo, 28.03.2026. Internacionalni turnir 16. Diamond baton. Foto: PK Barbara

Pančevo, 28.03.2026. Internacionalni turnir 16. Diamond baton. Foto: PK Barbara

Ovo je bilo prvo putovanje mlađih kadetkinja van granica Lijepe naše, a ujedno i prvo inozemno natjecanje Barbarica u ovoj sezoni (prvo od 4 planirana).

Pančevo, 28.03.2026. Internacionalni turnir 16. Diamond baton. Foto: PK Barbara

Pančevo, 28.03.2026. Internacionalni turnir 16. Diamond baton. Foto: PK Barbara

Pančevo, 28.03.2026. Internacionalni turnir 16. Diamond baton. Foto: PK Barbara

Bravo za curke i bravo za trenericu Taru Radić, koja ih je izvrsno pripremila. Hvala roditeljima u pratnji za podršku i navijanje. Veliko hvala i ekipi mažoretkinja DND Budinščina na druženju i ugodnom putovanju.” (Tekst: Plesni klub Barbara)

Galerija fotografija

 

Nastavite čitati

Kultura

MATIČIN ČETVRTAK kako istražiti svoje pretke i obiteljsku povijest

Deda, a jesi i ti imao dedu?

Objavljeno

na

Objavio/la

U četvrtak, 2. travnja održat će se novo izdanje Matičinog četvrtka u organizicaciji Ogranka Matice hrvatske u Velikoj Gorici. Predavanje pod naslovom „Deda, a jesi i ti imao dedu?“ održat će Alka Horvat, članica Hrvatskog rodoslovnog društva „Pavao Ritter Vitezović“.

Horvat će također govoriti o praktičnim savjetima za početnike u istraživanju predaka, matematici predaka, odnosno eksponencijalnom rastu broja predaka kroz generacije te o životu i djelu Pavla Rittera Vitezovića, znamenitog hrvatskog polihistora i jednog od prvih rodoslovaca u Hrvatskoj.

Predavanje će biti održano na adresi Šetalište Franje Lučića 15, a moći će se pratiti i putem web stranice Ogranka, a ulaz je slobodan.

Nastavite čitati

Kultura

ČETRTI ČETRTEK Upoznajte žitarice, smokve i masline kroz biblijsko predavanje u Gradskoj knjižnici

Objavljeno

na

Objavio/la

U četvrtak, 26. ožujka u 18 sati, u Gradskoj knjižnici – središnjem odjelu za odrasle održat će se predavanje o biljkama koje se spominju u Bibliji. Predavat će Arijana Brnad.

Tijekom predavanja posjetitelji će saznati više o žitaricama, stoljetnom temelju prehrane, ali i o maslinama, smokvama i vinovoj lozi, biljkama koje su kroz povijest bile i simbol i hrana.

Poseban dodatak ovom susretu bit će degustacija domaćeg istarskog maslinovog ulja i kruha, koja će posjetiteljima omogućiti da okuse tradiciju o kojoj će biti riječi.

Nastavite čitati

Reporter 458 - 31.03.2026.

Facebook

Izdvojeno