Povežite se s nama

HOTNEWS

Plaća od 5000 eura: U Velikoj Gorici će se školovati zrakoplovni stručnjaci iz cijeloga svijeta

Objavljeno

na

Zrakoplovni stručnjaci iz cijeloga svijeta u Gorici će polaziti program za održavanje zrakoplova, jedini te vrste u Europi. Na Plesu će stjecati međunarodnu dozvolu B1 za održavanje zrakoplova te inženjersku dozvolu C1 za vođenje velikih pregleda. Osim toga imat će prilike dobiti i dozvolu za održavanje posebnog zrakoplova Airbus 320. Jedinstveni program školovanja pokrenuo je Croatia Airlines u suradnji s Veleučilištem Velika Gorica.

„Svi studenti koji će pohađati ovo obrazovanje steći će takvu diplomu, ali i licencu koja će im omogućiti zapošljavanje bilo gdje u Europi. Jedna obuka koja inače traje 5 ili 6 godina, kod nas će se realizirati u svega tri godine. Plaća koju će ovi stručnjaci imati u Europi se kreće oko 5.000 eura“, istaknuo je dekan Veleučilišta Velika Gorica Ivan Toth.

Novi način edukacije odobrila je i certificirala Europska agencija za sigurnost zračnog prometa te se u Veliku Goricu očekuje dolazak velikog broja polaznika. U dvogodišnjem programu, čija je cijena 15.000 eura, trebaju položiti 13 predmeta, nakon čega dobiju licencu za održavanje zrakoplova. Studentima će predavati i tehnički direktor Croatia Airlinesa Darko Virovac.

„Ovaj program omogućava da student nakon dvije godine dobiva dozvolu koja mu omogućava da može raditi samostalno na avionu, a daljnjim nastavkom studija za dodatnu godinu dobiva titulu inženjera prvostupnika te jednu drugu dozvolu za rad na avionu. To je dozvola koja omogućava da vodi projekt velikih pregleda.“, rekao je Virovac.

„Mogu reći da smo vrijednim radom od učenika postali učitelji na globalnom tržištu. Pokretanjem ovog programa još snažnije smo iskoračili na međunarodno tržište visokostručnog obrazovanja u zrakoplovnoj industriji i omogućili još veći izvoz hrvatskog znanja“, dodao je predsjednik Uprave Croatia Airlinesa Krešimir Kučko.

U Gorici studira i Euofat iz Zimbabvea

U prvoj skupini školovat će se 12 budućih stručnjaka iz Velike Britanije, Njemačke, Cipra, Pakistana i Bliskog Istoka. Među studentima koji će na jednome mjestu dobiti svo potrebno teorijsko i praktično znanje, ali i akademsku titulu je i Euofat iz Zimbabvea.

„Jako mi je lijepo ovdje u Velikoj Gorici. Nadam se da ću postati priznati stručnjak i zaposliti se u dobroj avio kompaniji“, istaknuo je Euofat.

U Tehničkom središtu Croatia Airlinesa na Plesu posjetili smo njihova tri hangara u kojima stručnjaci izvode radove na održavanju zrakoplova inozemnih kompanija. Među njima je i avio mehaničar Diego Fučkala, koji nakon servisiranja dijela zrakoplova pažljivo stavlja svaki šeraf na svoje mjesto.

„Onaj tko voli, to je to. Na meni još nije toliko velika odgovornost, ali kad dobijem posebnu dozvolu da pustim avion u let, to će se zvati odgovornost jer mora se potpuno biti siguran u ono što se radi.“, ispričao nam je Fučkala.

Galerija fotografija:

CityLIGHTS

Kotlovina u prvom planu: Ščitarjevo ponovno okuplja gurmane

Kroz ovakve susrete prenose se znanja o pripremi tradicionalnih jela i održava kontinuitet lokalnih običaja. 

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Turistička zajednica Velike Gorice

U Ščitarjevu se krajem svibnja ponovno organizira gastronomsko okupljanje koje u fokus stavlja lokalne okuse i zajedničko druženje. Četvrto izdanje manifestacije Mini gastro održat će se u subotu, 30. svibnja, u prostoru DVD-a Ščitarjevo u Obrezini.

Događaj je osmišljen kao otvoreno poslijepodne u kojem se isprepliću kuhanje, natjecanje i neformalno druženje. Glavni sadržaj i ove godine je priprema kotlovine, jela koje u lokalnom kontekstu ima ulogu simbola okupljanja i razmjene kulinarskih iskustava. Natjecatelji će pokazivati svoje vještine u pripremi, dok će posjetitelji imati priliku pratiti proces i kušati pripremljena jela.

Organizatori ističu kako Mini gastro nije ograničen samo na natjecateljski segment, već funkcionira i kao platforma za jačanje lokalne zajednice te očuvanje gastronomskih navika. Kroz ovakve susrete prenose se znanja o pripremi tradicionalnih jela i održava kontinuitet lokalnih običaja. Uz kulinarski dio, predviđen je i glazbeni program koji će doprinijeti opuštenijoj atmosferi tijekom dana. Za zabavni dio zadužena je grupa San Virovitica, koja će glazbeno pratiti događanje i upotpuniti cjelokupni ugođaj.

Mini gastro u Ščitarjevu tako se profilira kao jednodnevni događaj koji spaja hranu, boravak na otvorenom i društveni aspekt, nudeći posjetiteljima sadržaj izvan uobičajene svakodnevice.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

PONEDJELJAK Promocija knjige ‘Ožiljci bez rana’

Autorica je dobitnica nagrade Grada Velike Gorice „Zlatna turopoljska podgutnica“, a ove godine dodijeljena joj je i nagrada „Turopoljska poculica“ za kratku priču „Koraci u snijegu“.

Objavljeno

na

Objavio/la

U Dvorani Gorica u ponedjeljak, 11. svibnjau 19 sati bit će predstavljena knjiga „Ožiljci bez rana“, novo izdanje autorice Ljiljane Haidar Diab, objavljeno u okviru goričke Biblioteke Albatros.

Riječ je o naslovu koji donosi osobnu ispovijest žene čije je profesionalno i životno iskustvo vezano uz brojna svjetska ratišta, no bez fizičkih posljedica koje bi se mogle vidjeti na tijelu. Fokus knjige premješta se na unutarnje posljedice ratnih iskustava. Emocionalne i psihološke tragove, šutnju nakon sukoba te proces suočavanja koji započinje tek kada izravna opasnost prestane.

U takvom okviru autorica gradi priču koja ima obilježja intimnog dnevnika i refleksije, kroz koju se prati postupno ponovno uspostavljanje osobnog identiteta i pokušaj izgradnje stabilnog životnog okvira nakon traumatskih iskustava. Promocija će okupiti više govornika koji će knjigu predstaviti iz različitih perspektiva. Uz autoricu Ljiljanu Haidar Diab, o djelu će govoriti gradonačelnik Krešimir Ačkar, glavni urednik Večernjeg lista Dražen Klarić, general HV-a Stjepan Adanić, novinar i filmski redatelj Robert Bubalo te Stipo Bilić, urednik knjige.

Haidar Diab je ranije objavila knjigu „Ljubav u sjeni ratova“, a u javnosti je poznata i kao supruga ratnog izvjestitelja i novinara Večernjeg lista Hassana Haidara Diaba.

Autorica je dobitnica nagrade Grada Velike Gorice „Zlatna turopoljska podgutnica“, a ove godine dodijeljena joj je i nagrada „Turopoljska poculica“ za kratku priču „Koraci u snijegu“.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Više od 50 tisuća eura za Crveni križ uz potporu Zagrebačke županije

U sklopu obilježavanja, u petak 8. svibnja na jezeru Jarun održat će se pokazna vježba spašavanja specijalističkih interventnih timova za spašavanje na vodi u otežanim uvjetima.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Hrvatski Crveni križ/Croatian Red Cross

Pokaznom vježbom spašavanja na Jarunu i državnim natjecanjem mladih u Labinu obilježit će se ovogodišnji Tjedan Crvenog križa, koji traje od 8. do 15. svibnja, a program je započeo dodjelom vrijedne opreme i medicinskih pomagala društvima Crvenog križa Zagrebačke županije.

U Samoboru je održana svečana sjednica Odbora Hrvatskog Crvenog križa – Društva Crvenog križa Zagrebačke županije, povodom Svjetskog dana Crvenog križa i Crvenog polumjeseca. Tijekom sjednice uručene su darovnice ukupne vrijednosti 51.942 eura.

Dio donacije namijenjen je jačanju spremnosti županijskog interventnog tima za djelovanje u kriznim situacijama. Za nabavu šatora, pop up šatora, agregata, sklopivih kreveta, nosila i uljnog grijača izdvojeno je 26.536 eura, pri čemu je Zagrebačka županija sudjelovala s 20 tisuća eura.

Preostali iznos uložen je u projekt „Posudionica ortopedskih i medicinskih pomagala“. Nabavljena su medicinska i ortopedska pomagala poput bolničkih kreveta, antidekubitalnih madraca, invalidskih kolica, hodalica, štaka, princeza te plahti.

U sklopu obilježavanja, u petak 8. svibnja na jezeru Jarun održat će se pokazna vježba spašavanja specijalističkih interventnih timova za spašavanje na vodi u otežanim uvjetima.

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Velika Mlaka boljom igrom do minimalne pobjede protiv Turopolja

Objavljeno

na

Objavio/la

Velika Mlaka je u unaprijed odigranoj utakmici 26. kola Jedinstvene 1.ŽNL NSZŽ-e pobijedila momčad Turopolja rezultatom 2:1 golovima Igora Guska i Marka Zagorca, pogodak za goste Matej Karlović.

Velika Mlaka, 06.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-26.kolo: NK Velika Mlaka 1947 – NK Turopolje 2:1. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Mlaka, 06.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-26.kolo: NK Velika Mlaka 1947 – NK Turopolje 2:1. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Mlaka, 06.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-26.kolo: NK Velika Mlaka 1947 – NK Turopolje 2:1. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Utakmica je rezultatski riješena u deset minuta prvog poluvremena: gosti su došli u vodstvo pogotkom Karlovića u 29. minuti, domaći su uzvratili golovima Guska u 33. minuti odnosno Zagorca u 39. minuti.

Velika Mlaka, 06.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-26.kolo: NK Velika Mlaka 1947 – NK Turopolje 2:1. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Mlaka, 06.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-26.kolo: NK Velika Mlaka 1947 – NK Turopolje 2:1. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Mlaka, 06.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-26.kolo: NK Velika Mlaka 1947 – NK Turopolje 2:1. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Drugo poluvrijeme bilo je dinamično kao i u prvom poluvremenu, ali izostala je realizacija. Na momente je izgledalo kao da se timovi natječu u promašajima, ali i vratari zaslužuju pohvale zbog niza uspješnih intervencija.

Galerija fotografija

Jedinstvena 1.ŽNL NSZŽ-e, 26. kolo

NK Velika Mlaka 1947 – NK Turopolje 2:1 (2:1)

Velika Mlaka. Stadion: ŠRC Jure Mihalj – Đuro. Gledatelja: 70. Srijeda, 06.05.2026., 19 sati. Sudac: Tihomir Čunčić. Pomoćni suci: Davor Merkaš i Tihomir Bratković (svi Velika Gorica). Delegat: Ante Šapina (Zagreb). Strijelci: 0:1 – Karlović (29), 1:1 – Gusak (33), 2:1 – Zagorac (39).

VELIKA MLAKA: Bedeković, Knežević (od 46. Mujkić), Zagorac (od 46. Cerovski, od 80. Maloku)), Božić, Lončarević (od 46. Đenđinović), Čolić, Gusak (od 46. Orešković), Milanović (cap.), Vidović (od 46. Cundeković), Merlić (od 78. Jantol), Marđetko. Trener: Stjepan Đuračić.

TUROPOLJE: Sučić, Križanac, Ceković (cap.), Zdunić (od 80. Badallaj), Jurić, Karlović, Perić, Lozić, Lučić, Josić, Kapović. Trener: Stiven Žitnik.

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Mladi inovatori stižu na I3G u Ivanić-Grad

Službeno otvorenje predviđeno je za ponedjeljak, 19. svibnja u 11 sati, dok će izložba biti otvorena za posjetitelje oba dana od 10 do 19 sati.

Objavljeno

na

Objavio/la

U Ivanić-Gradu će sredinom svibnja biti održano novo izdanje jedne od najvećih smotri mladenačkog inovatorstva u Hrvatskoj, Izložbe inovacija I3G, koja u 11. izdanju okuplja više od stotinu radova učenika, studenata i mladih inovatora iz Hrvatske i Crne Gore.

Dvodnevni program zakazan je za 19. i 20. svibnja u Hotelu Sport, a posjetiteljima će biti predstavljen širok raspon projekata koji obuhvaćaju umjetnu inteligenciju, robotiku, elektroniku, medicinske tehnologije, ekologiju, energetiku, poljoprivredu i automatiku.

Sudionici dolaze iz brojnih sredina, a među izlagačima su škole, fakulteti, udruge tehničke kulture, inovatorski klubovi i samostalni autori. U fokusu izložbe nalaze se konkretna tehnološka rješenja i prototipovi. Među njima su AI sustav LexyGuide namijenjen osobama s disleksijom, AI rješenje za prepoznavanje znakovnog jezika kod gluhih osoba, MyoPlay – elektromiografski sustav za rehabilitaciju djece te pametna kutija za lijekove DoseMate.

Organizaciju potpisuje Elektronički i računalni klub Ivanić-Grad, a predsjednik kluba Josip Kožar ističe kako je osnovna ideja manifestacije omogućiti mladima javno predstavljanje vlastitih rješenja te ih povezati s mentorima i stručnjacima iz industrije i akademske zajednice: “Posebna vrijednost izložbe nije samo u predstavljanju radova, već u činjenici da ova manifestacija djeci i mladima daje ono što u formalnom obrazovanju često nedostaje – priliku da vlastitu ideju testiraju pred stručnjacima, fakultetima, gospodarstvenicima i širom javnošću. Naš je cilj stvoriti most između školskih učionica, fakultetskih laboratorija i budućeg tržišta rada te djeci i mladima pokazati da njihova znatiželja može postati profesija, a njihova ideja stvarna inovacija, naglašava Kožar.”

Uz izložbeni dio, u Hotelu Sport paralelno će se odvijati i edukativni program. Partneri manifestacije – Fakultet elektrotehnike i računarstva iz Zagreba, Metalurški fakultet te Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek, predstavit će učenicima mogućnosti studiranja i profesionalnog razvoja u STEM području.

Službeno otvorenje predviđeno je za ponedjeljak, 19. svibnja u 11 sati, dok će izložba biti otvorena za posjetitelje oba dana od 10 do 19 sati.

Nastavite čitati

Reporter 459 - 30.04.2026.

Facebook

Izdvojeno